فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

 

یاد و خاطره شان گرامی باد

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

به یک باره پرچم دیده شد!!

 

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ بازگشته‌اند. آن‌ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده‌اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته‌اند. آن‌ها همچنین عکس هایی از مسیر خود آورده‌اند.... "

نیکنام کریم مدیر عامل ادونچر تورز پاکستان (ATP)

  نامه ی ارسالی به همایون بختیاری( کوه نیوز 31 تیر )

 

 

 

تا قبل از انتشار گزارش رامین شجاعی در وبلاگ داستان کوه ، گفته‌ها و نقل قول‌های کیومرث‌بابازاده و رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان و نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  در باره‌ی کیفیت و نتایج فعالیت های گشت‌زنی دو شرپای پاکستانی حاکی از آن بود که دامنه‌ی عملیات جست و جو  تا مقداری از قله ی فرعی ،  تا زیر قله و  در مسیر قله بوده است و تاکید بر اینکه  هیچ رد و نشانی نیافته‌اند .

 

 

با هم مرور کنیم:

کیومرث بابازاده  در توضیح فعالیت گشت زنی دو شرپای پاکستانی که روز شنبه 29 تیر برای یافتن کوه‌نوردان تیم آرش صورت گرفت به کوه نیوز گفت است :

" ... ساعت 7 صبح دو باربر ارتفاع به گردنه رسیده اند. ظاهرا" برای این که دید بهتری نسبت به منطقه داشته باشند گردنه را طی و مقداری از مسیر قله فرعی را صعود کرده اند که ... کوه نیوز "

 

و جناب " منظورحسین " رئیس فدراسیون کوه‌‌نوردی پاکستان نیز در باره‌ی کیفیت فعالیت این دو شرپا و نتایج آن گفته است :

"... هم چنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند ... کوه نیوز "

 

و هم چنین اظهارات نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  که بازهم بیانگر نیافتن هیچ گونه رد و اثر از آیدین و دوستانش است :

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ ازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها هم چنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند ... خبرگزاری ایسنا "

 

در تمامی این گفته ها و نقل قول ها ،  هیچ اشاره‌ای به صعود شرپاهای پاکستانی به قله‌ی اصلی برودپیک وجود ندارد:  " صعود مقداری از مسیر قله فرعی "  و " تا زیر قله " و "  در مسیر قله " ... و یک مضمون مشترک که بر آن تاکید می‌شود این که : " هیچ رد و نشانی نیافته اند " !

 

 

اما ... ناگهان و به یک باره (!!) ظرف کمتر از دو هفته و با انتشار گزارش رامین شجاعی ، تمامی این اظهارات رسمی و در منابع رسمی ( خبرگزاری ایسنا و ... ) دود می شود و به هوا می رود!!

 

ظرف کمتر از دو هفته ، هم رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشور پاکستان و هم مدیر عامل شرکت ادونچر تورز حرف‌ها و اظهارات خود را پس گرفته و می‌گویند پرچم تیم ایرانی روی قله دیده شده است!! ... حالا چرا عکس نگرفته‌اند ؟ پاسخ : دوربین نزد نفر عقبی بوده است !!  ... حالا چرا آن را با خود به نشانه یافتن رد و نشانه از تیم ایرانی به پایین نیاورده است ؟ پاسخ : ........   حالا چرا همان موقع این را نگفته و الان بعد از نزدیک به دو هفته یادش آمده که پرچم را دیده است؟ پاسخ : .........

 

" ... سرور می‌گفت تا قله رفته و رد پاهایی در سمت مسیر جدید دیده است... در ضمن او پرچم ایران را هم دیده بود که در زیر سنگی گذاشته شده بود. پرسیدم چرا از آنها عکس نگرفته است که گفت دوربین نزد دوستش اصغر بوده که کمی عقب تر متوقف شده بود ... گزارش رامین شجاعی "

 

این باربر پاکستانی یعنی جناب  آقای سرور واقعا باید آدم جالبی باشد!! به رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشورش دروغ می‌گوید ، به مدیر عامل شرکتی که برای آن کار می‌کند دروغ می‌گوید و آنها هم بر پایه اظهارات او یعنی نیافتن هیچ رد و نشانه خواستار پایان  عملیات جست‌و‌جو می‌شوند و بعد هم مدیران باشگاه آرش به آن استناد می‌کنند که به افکار عمومی بگویند توقع  ادامه عملیات امداد منطقی نیست و بعد هم ... اما به یک باره و ناگهان ورق برمی‌گردد!! جناب سرور متحول شده و از  دیدن پرچم بر فراز قله برای رامین شجاعی روایت می‌کند‌!!

 

 

آقای رامین شجاعی!

با تناقضات آشکاری که در حال حاضر وجود دارد ، چرا باید داستان شما را باور کنیم؟

 

 

 

 

پی نوشت :

کوه نیوز ... 31 تیر ... ایمیل ارسالی رئیس فدراسیون پاکستان : "پیرو نامه ۲۰ جولای خود، به اطلاع می‌رسانم که یک فروند هلی‌کوپتر ارتش صبح امروز یکشنبه، با «توماس لامل»، سرپرست گروه آلمانی «گاشربروم ۲»، را به حداکثر ارتفاعی که از آنجا قله «برودپیک» و منطقه ی زیر قله قابل رویت باشد پرواز کرد. آنها مدت زیادی با دوربین در منطقه به جستجو پرداختند. متاسفانه باید بگویم حتی پس از این جستجوی گسترده و طولانی، «توماس» نتوانست هیچ اثری از کوه‌نوردان پیدا کند. او قصد داشت در صورت یافتن آنان در شیب‌های بالاتر از هلیکوپتر پیاده شود و عملیات نجات را انجام دهد. پس از آنکه هیچ اثری دیده نشد، هلیکوپتر در بیس کمپ فرودآمد. «توماس» هم اکنون در راه بازگشت به "اسکاردو" می باشد. همچنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند. شرایط ناگواری است. در حال حاضر جستجو برای یافتن کوه‌نوردان متوقف شده است."

"منظور حسین"
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

عمق فاجعه را با هیچ کلمه ای نمی شود بیان کرد!

 

"... با توجه به تجربه‌ای که آیدین و مجتبی و افشین از تلاش دو سال قبل داشتند حدس می‌زدیم بتوانند روز اول تا ارتفاع 7400 متر صعود کنند. بعد از آن مشکلات فنی کمتر می‌شد و حدس می‌زدم یک روز برای صعود تا قله کافی باشد. آنها یک روز غذا و سوخت بیشتر، یعنی مجموعا برای 3 روز تدارکات داشتند... گزارش رامین شجاعی ... کیومرث بابازاده می‌گوید دیروز، چهارشنبه، تصمیم گرفتیم که مختصات جی پی اس مسیر برگشت از گردنه را برای تیم بفرستیم که این کار را انجام دادیم. از سوی دیگر، حدس می‌زدیم که افراد تیم نیاز به آب و خوراک داشته باشند ... کوه نیوز "

 

 

عمق فاجعه‌ی برنامه‌ی برودپیک باشگاه آرش را با هیچ واژه و کلمه‌ای نمی‌توان بیان کرد!   کسانی برای سرنوشت و زنده‌گی و جان آیدین و پویا و مجتبی تصمیم می‌گرفتند و دستور می‌دادند و تکلیف تعیین می‌کردند که بیشترین و بالاترین استعداد و نبوغ شان در حدس زدن خلاصه می‌شد!!

در تفکر و دیدگاه‌شان ، کسب شهرت باشگاهی و بالا بردن دیوار افتخارات آن ،  چنان و چنان مهم است که می‌توان تمام تئوری‌ها و اصول و بنیان‌های علمی و فنی و آموزشی این ورزش را بخاطرشان فراموش کرد و زیر پا گذاشت و یا مقوله‌ای بزرگ و پیچیده بنام گشایش مسیر در هیمالیا و در ارتفاع هشت هزار متر را چنان و چنان سهل و ساده گرفت که ... برای افراد تیم حمله ، کسانی را انتخاب نمود که در کارنامه‌ی فعالیت خود حتی یک تجربه‌ی صعود هشت هزاری از مسیر نرمال و یا حتی لمس آن را هم نداشته‌اند!!

 

می‌توان چنان و چنان همه چیز را زیر پا گذاشت و سهل و ساده گرفت که ... برای انجام گشایش مسیر در هیمالیا و در ارتفاع هشت هزار متر ، به جای " تحقیق و مطالعه و بررسی جدی و کامل " و سپس تدوین یک "برنامه ریزی دقیق و منظم " ، امور و کارها را تنها بر پایه " حدس و گمان " پیش برد!!

 

سرنوشت و زنده‌گی و جان سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان در دست کسانی بود که دارای بیشترین و بالاترین درجه‌ی نبوغ و استعداد در حدس زدن بودند!!  حدس بزنند تیم‌شان در همان روز اول به 7400 برسد ... حدس بزنند بعد از آن یک روز برای صعود قله کافی باشد ... و یا برای تیمی که قرار بوده یک شنبه برسد و هنوز تا چهارشنبه نرسیده است حدس بزنند نیاز به آب و خوراک دارد!!

 

عمق فاجعه‌ی برنامه‌ی برودپیک باشگاه آرش را با هیچ واژه و کلمه‌ای نمی‌توان بیان کرد!

 

 

 

پی نوشت:

 

_حتی فکر کردن به آنچه که می توان آن را " میزان غفلت و تعلل آقایان در آغاز عملیات امداد و نجات " نامید، انسان را به آستانه‌ی پریشانی و جنون می‌رساند. براستی چطور ممکن است؟ تیم حمله  در مجموع فقط برای سه روز آب و غذا داشته است  ... یعنی از روز شنبه که استارت مرحله‌ی نهایی برنامه بوده تا روز دوشنبه ... و آن وقت اولین اقدامات جدی برای تشکیل تیم امداد ... آن هم با خواهش و التماس و وعده‌های مالی آن‌چنانی ... تازه از روز پنج‌شنبه و از نقطه صفر آغاز می‌شود!!

_ تاریخ کوه نوردی ایران این فاجعه ی تلخ و دردناک را که توسط باشگاه آرش رقم زده شد ، هرگز فراموش نخواهد کرد. تاریخ کوه‌نوردی هرگز مرگ تراژیک آیدین بزرگی ، پویا کیوان و مجتبی جراحی را فراموش نخواهد کرد .

_ نه بازی با کلمات ، نه خلق فضاهای پر شور و احساس و تهییجی و حماسی ، و نه انواع و اقسام خطابه‌های آتشین و ... هیچ‌کدام نخواهد توانست حربه و ابزاری برای پنهان‌کردن و یا سرپوش نهادن بر ضعف‌ها و کمبودها ،‌قصور و کوتاهی ها و تعلل و غفلت‌های مسئولان این برنامه باشد و یا ذره‌ای در ضرورت پاسخ‌گوئی آنان به افکار عمومی، خدشه وارد کند!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

نگاهی به گزارش رامین شجاعی

"... بسیار نگران بودم. به افشین می‌گفتم احتمالا یکی از بچه ها انرژی‌اش کاملا تخلیه شده، نشسته است و نمی‌تواند تکان بخورد. حدود ساعت 4 مجتبی تماس گرفت. لحنی خسته و تا حدی ناامید داشت. برای اولین بار در طول برنامه از من می پرسید چه «دستوری» می‌دهم.

مجتبی: آقا رامین، ما خیلی خسته‌ایم. در ارتفاع حدود 8000 متر و حدود 30 متری زیر قله هستیم و هنوز یک ساعتی تا قله فاصله داریم. شما چی دستور می‌فرمائید؟

بخصوص با توجه به نگرانی که تا آن موقع روز داشتم هیچ شکی به خود راه ندادم:

رامین: همه وسائل غیر ضروری رو جا بگذارین؛ چادر، لوازم فنی و غیره و از قله صرف نظر کنین و بیایین به سمت قله فرعی. وقتی به قله فرعی رسیدین با من تماس بگیرین تا ما هم همون موقع راه بیفتیم بیاییم سمت گردنه.

مجتبی: چشم آقا رامین. همین کار رو می‌کنیم ... "

 

متن کامل را در وبلاگ رامین شجاعی بخوانید

 

 

به رامین شجاعی

با سلام و احترام

_ در ابتدا و مقدمه‌ی گزارش خود " به گردش اطلاعات غلط در مورد برنامه برودپیک" اشاره کرده‌اید ، اما آیا می‌دانستید بخش قابل توجهی از این گونه اطلاعات غلط و صد البته دروغ ، از طرف تریبون رسمی باشگاه شما و سرپرستی تهران یعنی کیومرث بابازاده منتشر شده است؟! توجه شما را به مورد زیر جلب می‌کنم:

در گزارش شما آمده است که آغاز فعالیت تیم از همان روز اول _ یعنی شنبه 22 تیر _ با کرده‌ی سه نفره‌ی آیدین و پویا و مجتبی بوده است در حالی که اظهارات رسمی منتشر شده در باره فعالیت روز شنبه‌ و ترکیب تیم توسط کیومرث بابازاده کاملا حکایت دیگری دارد!!

" اخبار روز یک شنبه 23 تیر ... کیومرث بابازاده در آخرین خبر خود از تلاش کوه‌نوردان کشورمان در رخ جنوب غربی برودپیک به نقل از رامین شجاعی سرپرست این تیم گفت: اعضای تیم متشکل از آیدین بزرگی، پویا کیوان، مجتبی جراحی، افشین سعدی و رامین شجاعی در دو کرده‌ی سه و دو نفره که دیشب به ارتفاع 7350 متری مسیر گشایش شده ایران رسیده‌اند، امروز تنها توانسته‌اند 100 متر پیشروی کنند...بابازاده در رابطه با ترکیب تیم نیز گفت: هم اکنون رامین شجاعی به همراه افشین سعدی از زیر دیواره‌ی سنگی که امروز موفق به صعود آن شده‌اند در حال برگشت به کمپ سه هستند... سایت کوه نیوز"

 

آقای رامین شجاعی! با آغاز فعالیت نهائی توسط بچه‌ها شما تازه حرکت خود را از کمپ 2 به طرف کمپ 3 آغاز می‌کنید ... اما  طی دو روز در باره ترکیب تیم به افکار عمومی دروغ گفته می شود!! ... هدف از این دروغ‌ها چه بوده است؟! ... اکنون مسئولیت پاسخ‌گوئی به این گونه دروغ‌ها را چه کسی بر عهده خواهد داشت و چه کسی وظیفه ی عذرخواهی از افکار عمومی را برعهده خواهد گرفت؟!   آقای رامین شجاعی! با این گونه دروغ‌های آشکار و علنی ، آیا ما حق داریم به دیگر بخش‌ها و گوشه‌های روایت‌های شما و باشگاه آرش نسبت به این برنامه نیز با شک و تردید بنگریم و یا آنها را بی‌اعتبار بدانیم؟!

_ در باره ی عملکرد روز دوشنبه 24 تیر ، اگر روایت شما و عکسی را که از مسیر طی شده در وبلاگ خود منتشر نموده اید ( عکس بالا ) معتبر بدانیم و بخواهیم به آن استناد کنیم با نکته ی عجیب و غیرقابل درکی روبرو می شویم.

اول: مسیر مشخص شده‌ی این عکس ( این روایت فعلی ) تفاوت‌های آشکار و فاحشی با مسیر طراحی شده و آن ایده‌های اولیه دارد.  دوم: شما اکنون ادعا می‌کنید تیم با تراورسی طولانی خود را به ارتفاع تقریبی 7700 متر ( انطباق با گوگل ارث ) در  یال جنوبی یعنی مسیر قزاق‌ها رسانده است . چرا در هیچ قسمتی از گزارش روز دوشنبه‌ی شما اشاره‌ای به این موضوع ... یعنی بچه‌ها به جای صعود کم و بیش عمودی به طرف بالا و قله ، در حال انجام تراورس به طرف مسیر قزاق‌ها هستند ... وجود ندارد؟ اعلام شده بود که احتمال پیوستن به مسیر قزاق‌ها وجود دارد اما نه از چنین ارتفاع پایینی و با صرف نظر کردن از بخش عمده‌ای از مسیر پیش‌بینی شده برای گشایش. آیا شما به عنوان سرپرست فنی و آن سرپرستان مستقر در تهران اساسا از چنین چیزی اطلاع داشته اند ؟ دستور شما و آنان بوده یا عملکرد خودجوش و شاید هم اجتناب ناپذیر بچه ها برای خروج هر چه سریع تر از مسیر؟

 

_ آقای رامین شجاعی عزیز! اگر روایت شما را معتبر بدانیم ... با این حساب دوستان ما از یال جنوبی و مسیر قزاق ها در حال پیش روی به سوی قله هستند. دستور شما به تیم در روز سه شنبه 25 تیر ...

" رامین: همه وسائل غیر ضروری رو جا بگذارین؛ چادر، لوازم فنی و غیره و از قله صرف نظر کنین و بیایین به سمت قله فرعی ... "

که ظاهرا با آگاهی از وضعیت بحرانی صورت گرفته نیز یکی از نکات مبهم و عجیب و غیر قابل درک است . بدین معنا که : اگر تیم در مسیر قزاق ها باشد ... برای رسیدن به قله فرعی و سپس گردنه و سپس کمپ 3 ... چاره ای جز صعود قله ندارد!! ... منطق و اساس دستور شما برای صرف نظر کردن از قله و انجام تراورس به طرف قله فرعی براستی غیرقابل درک است. ممکن است مسیر مورد نظر برای اجرای این دستور به تیم را در عکس منتشر شده ( یا هر نقشه و عکسی که خودتان صلاح می دانید) مشخص نمائید؟

آقای رامین شجاعی عزیز و گرامی!  اگر روایت شما برای اعلام چنین دستوری معتبر باشد ... که احساس درونی‌ام می‌گوید چنین است ... موقعیت تیم شما نمی‌تواند استقرار در مسیر قزاق ها باشد ... چنین دستوری ، توجیه منطقی خود را در همان استقرار تیم در مسیر پیش‌بینی شده (زیر قله) می‌یابد ... به نظر می‌رسد فقط در چنان موقعیتی است که با بروز مشکلات و بحران‌های اساسی و پیش‌بینی نشده و احتمالا زمین‌گیر شدن ... می‌توان به تیم دستور صرف‌نظر کردن از قله و تراورس به طرف قله فرعی داد .  هم‌چنان امیدوارم برای صعود قله برودپیک توسط تیم شما ، مدارک و مستنداتی قانع کننده به افکار عمومی ارائه شود ... هرچند در مقابل مرگ آن سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان بحث بی‌هوده و عبثی خود را نشان می‌دهد .

باشگاه آرش را در کوه‌نوردی ایران با قهرمانی‌ها ، حماسه‌ها و خلق شاهکارهایی ( البته با ادعاهای خودشان ) می‌شناسیم که برای آنها هیچ گاه شواهد و مدارکی مستند و قابل قبول ارائه نشد ... مانند صعود زمستانی و انفرادی دیواره علم‌کوه 1369 محمد نوری یا صعود زمستانی و انفرادی خط الراس علم‌کوه _ خرسان‌ها _ هفت خوان و غیره توسط محمد نوری در سال 1377 و ... آقای رامین شجاعی! امیدوارم این برنامه‌ی برودپیک در ردیف آن برنامه‌ها قرار نگیرد!!  دوستان باشگاه آرش باید بدانند روزگار عوض شده است! شاید در دهه‌های شصت و هفتاد می شد بدون ارائه‌ی هیچ مدرک و سندی ( حتی یک عکس کوچک!!) افکار عمومی را به انجام کاری قانع کرد اما در روزگار ما ...

 

_ و نکته‌ی پایانی ... آقای رامین شجاعی!  طراحی و گشایش مسیر در ورزش کوه‌نوردی با چه هدفی و براساس چه منطقی صورت می‌گیرد؟ لطفا خودتان یک باردیگر عکس نشان دهنده‌ی مسیر را ببینید ... اگر روایت شما را معتبر بدانیم ، آیا چیزی جز یک تراورس طولانی و فرسایشی از کمپ 3 و ارتفاع 7000 متری به مسیر قزاق‌ها در ارتفاع حدودا 7700 متری است؟ ... آیا کاری که صورت گرفت واقعا واجد خصوصیات گشایش یک مسیر جدید بر روی برودپیک است؟ ... فکر می‌کنید واقعا آیا هیچ تیمی حاضر می‌شود در آینده برای صعود برودپیک انجام چنین تراورسی  _ که شاید بتوان فقط با دو واژه ی بی‌هوده و فرسایشی از آن یاد کرد _ را در دستور کار خود قرار دهد؟ یک بار دیگر عکس مسیر طی شده را ببینید ... آیا انجام چنین تراورسی از مسیر نرمال به مسیر قزاق‌ها ( طبق ادعای خودتان ) ارزش جان سه کوه‌نورد خوب و جوان کشورمان را داشت؟

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

نگاهی به دلایل و زمینه های بروز فاجعه ی برودپیک

 

یکی از مهم‌ترین دلایل و زمینه‌های شکل‌گیری و بروز فاجعه‌ی تراژیک برودپیک ایرانی را شاید بتوان در کمبود و ضعف مطالعات ، بررسی‌ها و آن شناخت کافی و لازم  از سختی‌ها و مشکلات مسیر در نظر گرفته شده دانست و روشن است که  چنین خلائی ، اصلی‌ترین نمود خود  را _ و به شکلی طبیعی _ در  آسان‌گیری مسیر نشان می‌دهد.

ردپای این آسان‌گیری در نگاهی به برنامه‌ی پیش‌بینی شده و سپس اعلام شده‌ی تیم کوه‌نوردان باشگاه آرش برای فتح برودپیک از مسیری جدید  ( اینجا و  اینجا )  کاملا مشهود است : شنبه 22 تیر روز استارت مرحله نهائی برنامه از کمپ 3 که ارتفاع آن به نقل از گزارش قبلی رامین شجاعی 7015 متر ذکر شده و پیش‌بینی حداقل 800 متر صعود و گشایش مسیر در یک روز!!

 

عمق و شدت آسان‌گیری مسیر نزد برنامه‌ریزان تیم به حدی بوده که حتی احتمال دست‌یابی به قله در همان روز اول را هم می‌داده‌اند!!  وقتی برای برنامه‌ی روز شنبه‌ی خود می‌گویند : " بیواک احتمالی در صورت نیاز در ارتفاع 7800 متر " ... و نهایت ، پیش‌بینی روز یک‌شنبه برای صعود نهایی،  آن هم در دو کرده‌ی دو و سه نفره !! ... که این نیز به نوبه‌ی خود گوشه‌ی دیگری از میزان برنامه‌ریزی غلط را از سوی مدیران این تیم نشان می‌دهد . یعنی : از همان ابتدا و از اساس برای این تیم ،  تفکر پیش‌بینی تیم پشتیبانی و امداد وجود نداشته است ... از همان ابتدا و شاید از تبعات همان آسان‌گیری ، قرار بوده هر 5 نفرشان صعود کنند!! ...

روشن است که وقتی شما شناخت‌تان از مسیر کافی و کامل نیست و آن را ساده و دست‌کم گرفته‌اید ، تدارکات و برنامه‌ریزی‌تان نیز متناسب با آن خواهد بود و تیم کوه‌نوردان باشگاه آرش بر پایه‌ی مجموعه‌ای از چنین برآوردها و ارزیابی‌هایی _  که قرار است خیلی زود و در جریان عمل غلط بودن و اشتباه بودن خود را نمایان سازد _  با استارت از کمپ 3 به استقبال زنجیره‌ای از مشکلات و سختی‌های در کمین نشسته و پیش‌بینی نشده می‌رود.

 

مرحله نهائی صعود آغاز می‌شود ... حالا  اینکه واقعیت خود را برای تیم کوه‌نوردان آرش چگونه نشان می‌دهد و در عمل آنان  چه خواهند کرد ، پرسشی است که سعی می‌کنیم با نگاهی به روزشمار برنامه و اظهارات رسمی ارائه شده پاسخی برای آن بیابیم.

 

شنبه 22 تیر :  تیم در دو کرده‌ی دو نفره و سه نفره حرکت خود را از محل کمپ 3 شروع می‌کند ... هر 5 نفر حرکت را آغاز کرده‌اند ... ارتفاع کمپ 3 در گزارشات قبلی رامین شجاعی، 7000 متر و 7015 متر ذکر شده است ... حاصل تلاش تیم  پنج نفره در این روز ، فقط تراورسی 700 متری و رسیدن به ابتدای دیواره‌های مسیر است ( اینجا ) ...  و تیم  قصد خود را برای بیواک به تهران اطلاع می‌دهد ... اگر عکس رسمی ارائه شده در رابطه با محل‌های بیواک را معتبر بدانیم ، ارتفاع تقریبی محل بیواک اول براساس انطباق با گوگل ارث ، در حدود 7200 متر است ...  یعنی تیم در اولین روز فعالیت خود و طی یک حرکت تراورسی فقط 200 متر ارتفاع بالا می‌رود  ... عملکرد تیم در همان روز اول ، هیچ  نزدیکی و شباهتی را به برنامه‌ریزی‌های قبلی و آن ارزیابی‌ها و برآوردها نشان نمی‌دهد ... آنان قرار بود در این روز خود را به زیر قله در ارتفاع 7800 متر برسانند اما ... همه چیز حکایت از اختلافی عمیق میان واقعیت منطقه و تئوری‌های غلط آقایان دارد ... و نکته‌ی قابل تاسف اینکه : واقعیت‌های روز اول مرحله‌ی نهائی صعود ، موجب گوش به‌زنگ‌ شدن و اندکی نگرانی نزد آقایان تصمیم گیرنده در تهران ، نسبت به تیم حاضر در منطقه و روزهایی که در پیش‌رو دارد نمی‌شود .

 

 

یک‌شنبه 23 تیر : تیم 5 نفره تلاش خود را برای صعود اولین دیواره‌ی سنگی در پیش‌رو آغاز می‌کند ... این دیواره‌ی سنگی ، سخت و سنگین و پرکار به تهران گزارش می‌شود ... عملکرد تیم برای روز دوم برنامه ( روزی که طبق پیش‌بینی می‌بایست در قله باشند ) فقط صعود این دیواره‌ی 100 متری است ... اعلام بیواک دوم بالای این دیواره (محل مشخص شده در عکس رسمی )  به تهران صورت می‌گیرد ... دو نفر از اعضای تیم به طرف کمپ 3 فرود می‌آیند ( اینجا )  و دلایل آن به افکار عمومی اعلام نمی‌شود ...  اگر عکس رسمی منتشر شده را ملاک قرار دهیم ، ارتفاعات ذکر شده در اعلام‌های رسمی نادرست است ... محل بیواک اول 7200 متر و بیواک دوم با اعلام صعود یک دیواره ی 100 متری در حدود 7300 متر خواهد بود ... تیم در دومین روز فعالیت خود فقط 100 متر ارتفاع بالا رفته است ... این تیم در روز دوم خود هنوز بیش از 700 متر با قله فاصله دارد و دو بیواک فرسایشی را نیز تجربه کرده است ... اختلاف و عدم نزدیکی و شباهت میان واقعیت‌های منطقه و پیش‌بینی‌های قبلی به شکلی عمیق‌تر از روز اول خودنمائی می‌کند اما ... هنوز در تهران کسی را گوش به‌زنگ و شاید اندکی نگران نکرده است‌!! ... هنوز نزد آقایان تصمیم گیرنده در تهران کسی به درصدی حتی اندک از احتمال حادثه فکر نمی‌کند و کوچک‌ترین پیش‌بینی و آماده‌گی برای مواجهه با آن اندیشیده نشده است !!

 

 

دوشنبه 24 تیر : برای روز سوم دیگر از تلاش 5 نفره خبری نیست و قرار است بار سنگین ادامه‌ی گشایش مسیر را تیمی سه نفره بر دوش کشد ... پذیرش و درک اظهارات رسمی منتشر شده در باره‌ی عملکرد تیم در روز سوم  ( اینجا ) که خبر از جهشی ناگهانی و فوق‌العاده در سرعت بالا رفتن تیم می‌دهد ، براستی سخت و دشوار است ... برای تیمی که تلاش 5 نفره‌اش در روز اول و ارتفاع پایین‌تر فقط  200 متر صعود بوده و برای تیمی که تلاش 5 نفره‌اش در روز دوم فقط 100 متر صعود بوده ... به یک‌باره اعلام می‌شود که  ... با وجود 3 نفره شدن ( کاهش نزدیک به نیمی از توان تیم ) و افزایش ارتفاع ، نزدیک به 700 متر صعود داشته و قصد بیواک در 8000 متر دارد!! ... اعلام می‌شود فاصله‌ی آنان تا قله نیم الی یک ساعت بیشتر نیست ... اما تصمیمات و دستورات غیرقابل درک و رد پای آن آسان گیری‌ها هنوز ادامه دارد ... اعلام می‌شود دیگر نیازی به صعود تیم دو نفره‌ی مستقر در کمپ 3 به گردنه نیست ... اعلام می‌شود تیم قله نیاز به کمک ندارد !! ... و  با این گونه تصمیمات و دستورات ، روشن است و دیگر نیاز به تکرار ندارد که در نزد  آقایان تصمیم گیرنده در تهران هنوز دلیلی برای نگرانی دیده نمی شود !!

 

 

سه شنبه 25 تیر :  طی خبری بسیار کوتاه و مختصر ( اینجا ) ... و بر خلاف خبرهای قبلی که لااقل بیانگر جزئیات بیشتری بود ... اعلام می‌شود که تیم در ساعت چهار و نیم بعدازظهر به قله رسیده است ... از انتشار فایل‌های صوتی و تماس زنده از فراز قله با وجود وعده‌های چندین بار داده شده خبری نیست ... در اظهارات رسمی روز قبل گفته شده بود فاصله‌ی آنان تا قله نیم الی یک ساعت است ... و اینکه حالا چه وقایع و رویدادهایی رخ داده است که تیم چهار و نیم بعدازظهر بر فراز قله است ، چیزی به افکار عمومی گفته نمی‌شود ... از اینکه تیم آرش مشکلاتی در این روز داشته است یا نه ، چیزی نمی‌دانیم ... فقط می‌دانیم تیمی که کمتر از 50 متر با قله فاصله داشته است ، ساعت چهار و نیم بعدازظهر آن را فتح نموده .... و باز متاسفانه این هنوز مسئله‌ای نیست که آقایان تصمیم‌گیرنده در تهران را گوش به‌زنگ کند و  یا نگران‌شان کند و بیایند با فکر کردن به احتمال بروز حادثه برای تیم خسته با آن بیواک‌های فرسایشی بیش از حد و تدارکات ناکافی ، اقدامات خود را برای آماده‌سازی و  سازمان‌دهی تیم امداد و آغاز عملیات کمک رسانی شروع کنند ... متاسفانه!

 

 

چهارشنبه 26 تیر : اطلاع‌رسانی رسمی در باره عملکرد تیم برای فرود به کمپ 3 فقط طی دو نوبت (صبح و بعدازظهر) صورت می‌گیرد ... در خبر صبح ( اینجا ) گفته می‌شود تیم بازگشت خود به سوی کمپ 3  را از ساعت 8 آغاز خواهد کرد ... و گفته می‌شود آنها شب سردی را  روی گردنه‌ی بین قله فرعی و کمپ 3 گذرانده‌اند ... اما در خبر بعدازظهر ( اینجا ) شرایط به ناگاه دگرگون می‌شود ... گفته می‌شود تیم در انتخاب مسیر اشتباه کرده است و بعد از تلاشی حدودا  9 ساعته قصد پنجمین بیواک در ارتفاع 7700 متری را دارند ... اینجا در کمال حیرت و شگفتی می‌بینیم که چنین اتفاق تکان‌دهنده ای در آن ارتفاع مرگبار یعنی اعلام گم کردن مسیر اصلی توسط اعضای تیم و با آن شرایط باورنکردنی و ترسناک  در هیمالیا ( به هم‌ریختن پیش‌بینی های تئوریک قبلی ، بیواک‌های فرسایشی پی در پی و کمبود شدید تدارکات آب و غذایی و خسته‌گی مفرط و ... ) هم چنان  موجب نمی‌شود که آقایان تصمیم گیرنده در تهران برای سازمان‌دهی یک عملیات امداد و نجات اقدامات خود را آغاز کنند!! ... و حداکثر و نهایت تکاپوی آقایان در تهران و در این روز خلاصه می‌شود در یافتن نقاط جی پی اس مسیر صحیح برگشت و ارسال آن از طریق ایمیل و پیامک  و دستور به اعزام یک شرپا برای رساندن آب و غذا به کمپ 3  در روز 5 شنبه !!

 

 

و صبح پنج شنبه  27 تیر ... که آیدین بزرگی طی تماس با تهران تقاضای کمک می‌کند ... او می‌گوید سه روز است آب و غذا نخورده‌اند ، چادرشان پاره شده و قادر به حرکت نیستند  ... و سرانجام این تقاضای دردمندانه‌ی کمک موجب می‌شود که آقایان تصمیم گیرنده در تهران  گوش به زنگ شوند ...  و بالاخره نگران شوند ... و اقدامات جدی خود را برای سازمان دهی یک تیم امداد و نجات ،   تازه آغاز کنند ... از ابتدا و از نقطه ی صفر ، کمک رسانی به تیم در آستانه ی مرگ را آغاز کنند !!

 

فکر نمی کنید آغازشان اندکی دیر بود ؟!

 

 

 پی نوشت :

_ قرار بود  صعودشان از  محل کمپ 3  و بازگشت مجدد به آن ، نهایتا دو روز به طول انجامد و آنان روز یک‌شنبه در کمپ 3 باشند  و روشن است که پیش‌بینی‌ها برای همراه بردن تدارکات آب و غذائی در همین حد و شاید فقط اندکی بیشتر باشد . در جریان عمل و قدم به قدم و روز به روز ، برنامه‌ریزی‌های آقایان تصمیم‌گیرنده در تهران غلط از آب در می‌آید و غلط هم جلو می‌رود ... یک‌شنبه که سهل است ، در روز پنج‌شنبه قرار داریم و تیم هنوز به کمپ 3 نرسیده است ... و فقط ببینید یعنی بخوانید که آقایان در تهران چگونه اظهار نظر می‌کنند " کوه نیوز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۲ ... کیومرث بابازاده می‌گوید دیروز، چهارشنبه، تصمیم گرفتیم که مختصات جی پی اس مسیر برگشت از گردنه را برای تیم بفرستیم که این کار را انجام دادیم. از سوی دیگر، حدس می‌زدیم که افراد تیم نیاز به آب و خوراک داشته باشند ... " واقعا چه می‌توان گفت‌؟!   پنج‌شنبه است و  تیمی که باید یک‌شنبه می‌رسید هنوز نرسیده است و تازه آقایان در تهران حدس می‌زنند که ... حدس می‌زنند !!

 

_ آنچه نوشته شد و بررسی اجمالی صورت گرفته ، فقط براساس اظهارات رسمی منتشر شده بوده است . در یک دیدگاه شخصی ، نسبت به رویدادهای دوشنبه 24 تیر و بعد از آن به شدت تردید دارم که شامل صعود اعضای تیم به قله هم می‌شود . به نظرم وجود ابهام در اعلام رسمی فعالیت تیم در روز دوشنبه ، با توجه به نوع و کیفیت سیستم اطلاع رسانی باشگاه آرش بسیار طبیعی است .  پروسه‌ی فعالیت تیم طی دو روز قبل از آن و با دو کرده‌ی دو نفره و سه نفره به هیچ عنوان با صعود به یک‌باره و  نزدیک به 700 متری فقط کرده‌ی  سه نفره طی یک روز ، هم‌خوانی ندارد . ابهام و تردید در چنین نقطه‌ای لاجرم و به صورتی اجتناب‌ناپذیر خود را به ابهام و تردید در اتمام صعود نهایی نیز تسری می‌دهد. کلید قضیه خیلی ساده در دستان مدیران باشگاه آرش است . اگر تیم آنان به قله رسیده است می‌توانند با انتشار فایل صوتی تماس گرفته شده از فراز قله و اعلام  خبر پیروزی ، به تمامی این گونه تردیدها و ابهامات پایان دهند . لطفا فایل صوتی تماس آیدین را منتشر کنید!    

 

_  وقتی تیم به تهران اعلام ارتفاع 7700 متری کرده معنای آن این است که هنوز دستگاه جی پی اس آنان روشن است و با آن کار می‌کنند و تاسف‌بار است  که برای استخراج نقاط جی پی اس مسیر  برگشت و ذخیره‌ی آن در دستگاه از قبل اقدامی صورت نداده‌اند . قبلا برای آیدین _ بعد از گزارش علم کوه که عنوان کرد در یافتن روستای درجان با وجود داشتن جی پی اس مشکل داشته‌اند  _  گفته بودم که بازگشت صحیح به نقطه‌ی شروع  فقط یکی از کارکردهای جی پی اس است . کارکرد مهم‌تر و البته هیجان‌انگیزتر این دستگاه ، راهبری ما در مسیرهای جدید و برای اولین بار است . با استخراج نقاط از روی نقشه‌های توپوگرافی یا گوگل ارث! ... در هر صورت به نظر می‌رسد سیستم آموزشی اعضا در باشگاه آرش نیاز به بازبینی جدی دارد. آیا اعضای آرش در این تیم، آموزش‌های کامل نقشه‌خوانی و کار با جی پی اس را طی کرده بودند یا ... ؟!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

کوه نوردی نزد مکتب باشگاه آرش

در زمستان سال 74  و در اجرای یکی از برنامه‌های زمستانی  باشگاه آرش  ، زمانی که تصمیم نادرست و اشتباه سرپرست برنامه یعنی فریدون اسماعیل زاده  در برپایی چادر روی رخ برف‌گیر و نقاب‌ساز خط الراس دوبرار  ، مرگ یکی از جوانان کوه‌نورد این سرزمین به نام همایون محبوب را رقم زد ، عباس محمدی در سرمقاله‌ی گاه‌نامه‌ی باشگاه و در تمسخر منتقدین ، کوه‌نوردی در  مکتب باشگاه آرش را بازی عشق و مرگ نامید و گفت : در این بازی (کوه‌نوردی)  ملاحظه‌ی  سلامت جسم  که هیچ ، تمامی جان هم در مرتبه‌های پایین قرار دارد !!

 " باز هم این پرسش کهنه که چرا ؟ چرایی در کار نیست . این ورزش و تفریح نیست . بازی عشق و مرگ است . به مبارزه طلبیدن خود است و ممزوج شدن با عناصر سهمگین طبیعت است . کسانی که دل به این راه نداده اند به چون و چرا بر می خیزند ... در این مسیر ، سلامت جسم که هیچ ، تمـــامی جان هم ملاحظه ای است که در مرتبه های پایین قرار دارد ... گاه نامه ی آرش "

 

 

مرگ تلخ همایون محبوب برای "مکتب باشگاه آرش"  فرصت مناسبی بود که بتواند به صراحت تفکر و دیدگاه خود را نسبت به کوه‌نوردی برای همگان اعلام کند : در برنامه‌های ما ، سلامت جسم که هیچ ، تمامی جان هم ملاحظه‌ای است که در مرتبه‌های پایین قرار دارد !!

 با چنین زمینه و با چنین پشتوانه‌ی فکری و عقیدتی در باره ی تعریف کوه‌نوردی ، در دی ماه 1385 تراژدی مرگبار دیگری در کوه‌نوردی ایران رقم می‌خورد و علیرضا سلیمانی و مهدی عزیزی در اجرای صعود زمستانی گرده‌ی  آلمانها جان خود را از دست می‌دهند.

  

و امسال نیز ... یک تراژدی مرگبار دیگر ... در برودپیک و  کشته شدن سه کوه‌نورد جوان دیگر این سرزمین ! پرسش اصلی اما ... و به ساده‌گی فقط این است :

 با چنین دستاوردی(!) برای کوه‌نوردی ایران یعنی مرگ همایون محبوب ، علیرضا سلیمانی ، مهدی عزیزی ، آیدین بزرگی ، پویا کیوان و مجتبی جراحی آیا وقت آن نرسیده است که مدیران این باشگاه  و اندیشه پردازان و تئوریسین‌های آن ( آدم هائی نظیر عباس محمدی ) در تفکر و دیدگاه خود و در تعریف مرگباری که از ورزش کوه‌نوردی ارائه داده‌اند و می‌دهند تجدید نظر کنند؟

 

 

نقد تفکر "مکتب باشگاه آرش" را ضرورتی جدی برای کوه‌نوردی امروز کشورمان می‌دانیم!  دیدگاه این مکتب به کوه‌نوردی یعنی بی‌توجهی به سلامت جسم و حتی جان در اجرای برنامه‌های کوه می‌تواند زمینه‌ساز حوادث تلخ و تراژیک بعدی در کو‌ه نوردی ایران باشد!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : چهار ماه گذشت ...

گشایش مسیر در هیمالیا ، سرپرستی از تهران!!

وقتی می‌خواهیم در باره‌ی دلایل و زمینه‌های شکل‌گیری "تراژدی ایرانی قله‌ی برودپیک‌" کندوکاوی داشته باشیم ، بازبینی و مروری مجدد بر اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های رسمی پیرامون هر مرحله از برنامه اجتناب ناپذیر خواهد بود .

 

با نگاهی بر اخبار و رویدادهای تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در روزهای "صعود نهایی و آغاز فرود"  درمی‌یابیم که مرکز پاره‌ای از دستورات و تصمیمات تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در تهران و از سوی شخص کیومرث بابازاده بوده است . تصمیمات تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازی مانند : عدم صعود رامین شجاعی و افشین سعدی و کمک آنان به تیم گشایش مسیر!!    حتی باوجود  اختلال جدی در زمان‌بندی پیش‌بینی شده و اضافه شدن دو روز دیگر به برنامه صعود،  در دیدگاه کیومرث بابازاده همچنان نیازی برای کمک به آنان دیده نمی شود !!

  

" ... کیومرث بابازاده گفت: بر طبق گزارش ارسالی، صعود قله فردا صبح حتمی  است.  طبق پیش‌بینی صورت گرفته آنها 30 دقیقه تا یک ساعت تا قله فاصله  دارند. اعضای سه نفره متشکل از آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبی جراحی فردا تصمیم دارند تلاش نهایی خود را جهت صعود قله ادامه داده و بعد از لمس قله، خود را به کمپ 3 تا عصر فردا 25 تیرماه 92 برسانند. بابازاده گفت: طبق بررسی صورت گرفته، هوای فردا جهت ادامه تلاش و حرکت تیم به سوی قله نسبتا مناسب است.  بابازاده در ادامه خاطر نشان کرد، هنوز موفق به برقراری تماس با رامین  شجاعی و افشین سعدی نشده ام. در صورت برقراری تماس به رامین شجاعی پیشنهاد  خواهم داد اگر صعود خود را از کمپ سه شروع نکرده، صعود را ادامه ندهد و اگر تلاش خود را جهت صعود قله آغاز نموده، تلاش خود را متوقف نمایدبابازاده ادامه داد: طبق برقراری تماس تلفنی با کمپ اصلی برودپیک، باخبر  شدم، مسیر برگشت از قله به سمت کمپ سه که مسیر سخت، دشوار و خطرناکی است،  قبلا توسط تیم های دیگر ثابت گذاری شده است و نیازی به تلاش رامین شجاعی و  افشین سعدی جهت صعود تا گردنه منتهی به قله و کمک دیگر اعضای تیم نیست... "

 

از آرشیو کوه نیوز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


دعوت به کافه کوه آبان ، به یاد پرویز ستوده ...

 

دم غروب میان حضور خسته اشیا، نگاه منتظری حجم وقت را می دید...  و روی میز هیاهوی چند میوه نوبر به سمت مبهم ادراک مرگ جاری بود ... و بوی باغچه را باد روی فرش، نثار حاشیه صاف زندگی می کرد ...

خبرکوتاه بود و عمیق، مثل یک کابوس حقیقی:

 عمو پرویز ِ کافه کوه پرواز کرد...

  

ساعت 15 پنج شنبه 30 آبان ،  کافه محمد تهرانی

لیلی رهنما در وبلاگ مکث

 

 

پی نوشت :

_ ماه آبان ، با دو رویداد و اتفاق مهم و قابل توجه به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود .  اولین رویداد ، بسیار شیرین و زیبا بود : پیوند خجسته‌ی دو دوست کوه‌نورد و دو وبلاگ‌نویس خوب کشورمان آنا فراهانی و امین معین ... دومین رویداد اما تلخ و دردناک بود : درگذشت ناگهانی یار همیشه‌گی کافه کوه و مرد دوست داشتنی جامعه‌ی کوه‌نوردی پرویز ستوده شایق ...

_ اگر به کافه کوه می‌رویم ...می‌خواهیم دنیای مجازی را پشت سر بگذاریم . می‌خواهیم سردی و بی هویتی روابط مجازی با آدم‌های مجازی و دوستی های مجازی را فراموش کنیم . به کافه کوه می‌رویم تا ... گرمی و زیبائی دوستی های واقعی را با آدم‌های واقعی تجربه کنیم . به کافه کوه می‌رویم تا ... زنده‌گی را تجربه کنیم . زنده‌گی واقعی را . برای بسیاری از ما کافه کوه عین واقعیت زنده‌گی است . همچنان که برای پرویز ستوده بود ...

_ و در آبانی که به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود ، زنده‌گی اما هم‌چنان جریان دارد ، مانند همه‌ی رودخانه‌های زلال و خروشان البرز و زاگرس ... زنده‌گی با همه‌ی فراز و نشیب‌هایش ، شکست‌ها و پیروزی‌هایش ، اشک‌ها و لبخندهایش هم‌چنان جریان دارد!

_ کافه کوه عین واقعیت زنده‌گی است! می‌تواند غم و شادی و اشک و لبخند را در کنار هم داشته باشد . در کافه کوه آبان می‌توانیم شادی و لبخند خود را برای آغاز زنده‌گی مشترک آنا فراهانی و امین معین داشته باشیم و اندوه و تاسف خود را برای پرواز ناگهانی پرویز ستوده به سوی ابدیت ...

 

وعده ی دیدارمان:  پنج شنبه 30 آبان کافه ی محمد تهرانی

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فتوبلاگ کوه نوشت را ببینید!

«فتوبلاگ» همان‌طور که از نامش پیداست، وبلاگی‌ست که در آن عکس قرار می‌گیرد ... به عبارت دیگر «فتوبلاگ»، به وبلاگی گفته می‌شود که در آن، حرف اول را «عکس» می‌زند حتی اگرتوضیحات متنی نیز وجود داشته باشد.

به شخصه با وجود این‌که «عکس‌نوشت» را دوست دارم اما معتقدم همیشه نمی‌توان برای هرعکسی مطلبی نوشت، و بر این باورم که گاه زبان تصویر گویاتر از هر کلمه و عبارتی‌ست! ... از طرفی به قول «لوئیس هاین» (یکی از بزرگان تاریخ عکاسی مستند جهان): “اگر می توانستم هر ماجرایی را در قالب کلمات بگویم، دیگر نیازی نبود که دوربین را با خود به این طرف و آن طرف بکشم .” !
 
به هر حال فتوبلاگرها عکس‌هایی را که با دوربین خود گرفته‌اند منتشر می‌کنند و توضیحی کوتاه هم در مورد آن عکس، محل و موقعیت گرفتن عکس، تاریخ و غیره در قسمت توضیح هرتصویر می‌نویسند.
 
«فتوبلاگ کوه‌نوشت» نیز با عنوان «Aperture» راه اندازی شده است تا از این پس نگاه پرمهر شما گرامیان را به تماشای چشم‌اندازهای روزانه‌ی این «روزنه» از زوایه نگاه من و دوربینم دعوت کند ... هر روز یک عکس! 
.
.
عکس های روزانه ی حسین رضائی را در لینک زیر ببینید
 
 
 
 
 
 
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در ستایش پاییز ...

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

تهران . پنج شنبه 23 آبان . پارک ملت

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


عملیات امداد و نجات در کرمان

 چهارسنگ نورد که قصد صعود دیواره ای در سمت چپ کتیبه مسجد بدون حمایت و میانی به صورت صعود سلو را داشتند در قسمت انتهایی مسیر(طول آخر) از صعود باز مانده و گرفتار می شوند.

 

با تماس واحد کشیک استان با پایگاه کوهستان کرمان تیم جستجو و نجات در کوهستان به سرپرستی محمدحسن پورشیخعلی و همراهی دو امدادگر عسکری و رضایی با خودرو نجات کوهستان در ساعت 16 خود را به پای دیواره رسانده و با دیدن وضع نامناسب افراد که در دیواره گرفتار بودند با سرعت بیشتر وسایل وتجهیزات مورد نیاز را برداشته وبسمت بالای سر سنگ نوردان گرفتار حرکت می نمایند.

با توجه به تعداد افراد گرفتار تیم پشتیبان آقایان فرامزپور و علی آبادی خود را به محل رسانده و در پایین مستقر می شوند. دو کارگاه نجات آماده شده و نجاتگر کوهستان پورشیخعلی خود را به سنگ نوردان رسانده و با توجه به فضای نامناسب قرار گیری افراد در دیواره و سردی و تاریکی هوا ابتدا همه آنها را با طناب تثبیت کرده و اولین فرد را که در بدترین جای ممکن ایستاده بود با سفره نجات به روی طناب حمایت انتقال داده و تا بالای مسیر همراهی می نمایدو سپس فرود رفته و افراد دیگر را به همین منوال به بالای کارگاه حمایت می کند.

این عملیات با وجود تعداد حادثه دیدگان به شکلی سریع در ساعت 19 با حمایت افراد تا پایین به اتمام می رسد.

 

از وبلاگ جست و جو و نجات در کرمان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


احداث بزرگ‌ترین تله کابین جهان به طول 36 کیلومتر در ارومیه

معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: بزرگ‌ترین تله کابین جهان به طول 36 کیلومتر در ارومیه احداث می‌شود.

 

داود فرازی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: عملیات اجرایی فاز یک از ایستگاه نخست تله کابین بزرگ ارومیه پس از اخذ مجوزهای لازم به طور رسمی آغاز شده است.

وی ابراز داشت: پروژه بزرگترین تله کابین جهان جمعا به طول 36 کیلومتر شامل 15 ایستگاه، محوطه سازی، کارتینگ، پارک آبی و آب‌نماها، فضاهای سبز، هتل و سوئیت‌های اقامتی، شهربازی و فضاهای ورزشی، رستوران‌ها، تالار و اماکن پذیرایی، نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی، ساختمان تجاری همچنین امکانات خدماتی، رفاهی و تفریحی متنوعی است.

فرازی اعلام کرد: مسیر این تله کابین از مسیر منطقه گردشگری کوه سیر به طرف روستای بند، سد شهر چایی و پیست اسکی خوشاکو به صورت رفت و برگشت خواهد بود.

وی یادآور شد: مرحله نخست از نخستین فاز این طرح از کوه سیر تا ارتفاعات مشرف به تفرجگاه بند در مسیری به طول دو کیلومتر احداث شده که سرعت تله کابین در این مسیر حدود شش متر بر ثانیه خواهد بود.

فرازی افزود: 28 کابین هشت نفره گردشگران را در خط نخست جابجا خواهند کرد و برای اجرای این فاز در حدود 550 میلیارد ریال برآورد شده است.

معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اعلام کرد: فاز نخست این طرح تا سال آینده آماده بهره‌برداری برای گردشگران خواهد بود.

فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زمان و مکان مراسم تشییع، خاکسپاری و ترحیم زنده یاد پرویز ستوده شایق

 

بنا بر اعلام سایت فدراسیون کو‌ه‌نوردی"‌زمان مراسم تشییع و سپس خاکسپاری پیکر زنده یاد «پرویز ستوده شایق»، روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه  ساعت ۸ صبح از مقابل درب منزل وی به آدرس خیابان فرجام شرقی، خیابان حیدرخانی، خیابان ملک لو، پلاک ۷۸ و ساعت ۹ صبح از محوطه بخش عروجیان بهشت زهرا انجام خواهد شد.

همچنین مراسم سوم و ترحیم آن مرحوم نیز سه شنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۵ الی ۱۶:۳۰ در مسجد سپه سالار واقع در خیابان فرجام شرقی، چهارراه ولی عصر، خیابان باقری منعقد می‌گردد. "

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


شناور شدن یک کوه یخی عظیم در اقیانوس منجمد جنوبی

 

دانشمندان انگلیسی هشدار دادند کوهی یخی با وسعتی هشت برابر جزیره منهتن آمریکا در اقیانوس منجمد جنوبی شناور شده و به تهدیدی جدی برای کشتی رانی در این منطقه جهان تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از برست، کارشناسان انگلیسی مسئول نظارت و پیش بینی مسیر این قطعه یخی بزرگ پیش از این در روز پنجشنبه بزرگی این کوه یخی را هم اندازه با منهتن برآورد کرده بودند. پرفسور گرانت بیگ از دانشگاه شفیلد می گوید: متاسفانه اشتباهی صورت گرفته بود. این کوه یخی هشت برابر بزرگتر از منهتن است. مساحت این قطعه یخ بالغ بر 700 کیلومتر مربع است و در ماه ژوئیه از توده یخی پاین آیلند در غرب اقیانوس منجمد جنوبی جدا شده  اما با فرا رسیدن بهار در نیم کره جنوبی این کوه یخی یک یا دو هفته پیش شناور شده است.
رابرت مارش محقق دانشگاه ساوتمتون می گوید:  quotation mark  در فصل زمستان این کوه یخی به آب های یخ زده متصل شده بود و حرکت نداشت. quotation mark 
دانشمندان انگلیسی شناور شدن این کوه یخی را برای آمد و شد کشتی ها و محیط زیست خطرناک می دانند و می کوشند مسیر حرکت آن را حدس بزنند. یک محقق می گوید: مهمترین دلیلی که ما این کوه یخ را زیر نظر گرفته ایم بزرگی آن است چون کوه یخی به این بزرگی می تواند ظرف یک سال یا بیشتر خود را به شمال و به جریان های دریایی واقع در اقیانوس منجمد جنوبی برساند.
دانشمندان به علاوه معتقدند این کوه یخی برای محیط زیست و جریان آب اقیانوس ها  مضر است. چنانچه این کوه یخ در پیرامون سواحل اقیانوس منجمد جنوبی باقی بماند به آرامی آب خواهد شد و آب شیرین زیادی به جریان ساحلی خواهد افزود که جایگزین تراکم و سرعت جریان ساحلی فعلی می شود. یک محقق انگلیسی می گوید: اگر این کوه یخ به سمت شمال هم حرکت کند سریع تر آب  می شود و می تواند  با ایجاد قشری از آب شیرین بر روی آب متراکم تر دریا جریان های اقیانوسی را تحت تاثیر قرار بدهد.  عموماً هر دو سال یک بار کوه های یخی به این وسعت از بدنه اصلی توده های یخی جدا می شوند اما برای نخستین بار است که دانشمندان می کوشند مسیر حرکت یک کوه یخی را زیر نظر بگیرند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


شمس لنگرودی: دو بار با طبیعت زندگی کردم

بیست‌وششم آبان‌ماه زادروز 63 ساله‌گی محمد شمس لنگرودی است.

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این شاعر و پژوهشگر که در روز 26 آبان‌ماه 1329 در لنگرود به دنیا آمده، معتقد است، تولد یک معجزه است: «با تولد وارد دنیایی می‌شویم که تا آخرین فرصت، رازآلود و لایتناهی است. هستی چیزی است،‌ زندگی چیز دیگر. آن‌چه که دردآلود است، هستی نیست؛ زندگی است. به ما فرصتی داده می‌شود به دنیا بیاییم و جهان را ببینیم. به دنیا می‌آییم که بمیریم، اما تصور می‌کنیم مردن کار دیگران است و به این ترتیب زندگی را به جهنم یکدیگر بدل می‌کنیم. آن‌چه زیبا نیست، زندگی نیست؛ روزگار است. همه ما دیوانه‌وار از سر ناتوانی در ساختن جهنم‌مان شریک‌ایم و عموما سیاستمداران مدیران گردآوری آتش هستند. تولد معجزه‌ای است که از آن گوساله سامری می‌سازیم.»

 

این شاعر که در طبیعت سرسبز شمال بالیده است، درباره انعکاس جلوه‌های طبیعت در آثارش می‌گوید: «من در لنگرود به دنیا آمدم. در زمان کودکیِ من در آن‌جا زیاد باران می‌بارید و تابستان‌های طولانی و زیبایی داشت. این‌ها را گفتم چون بعضی‌ها فکر می‌کنند چون در شمال به دنیا آمده‌ام، طبیعت در شعرهایم زیاد است؛ اما واقعیت این است که من شیفته این طبیعت بودم و دو بار با این طبیعت زندگی کردم؛ یک بار به صورت طبیعی و یک بار هم با دقت کردن در طبیعت. شاید علت این دقت این بود که من در شش‌سالگی پای راستم دچار مشکلی شد و مجبور بودم در خانه باشم و فقط در حیاط بروم. این باعث شده بود که با درخت و گنجشک و شب‌پره آشنا شوم و در حالی که همه بیرون بازی می‌کردند، هم‌بازی‌های من، درخت و شب‌پره و سبزه و گنجشک بودند و توجه من به این‌ها جلب شد و این‌ها همراهان من شدند. به صرف این‌که من در شمال و در لنگرود به دنیا آمده‌ام، طبیعت در شعر من وجود ندارد؛ بلکه زندگی من، من را به طبیعت نزدیک کرده است.»

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پرویز ستوده از میان ما رفت ...

 

 

و بعدازظهر جمعه‌ای آرام و خلوت ... که با تلفن کوتاه امیر حسین ناظمی ... به یک‌باره رنگ سیاه ماتم و اندوه به خود می‌گیرد ... خبر بی‌اندازه تلخ و دردناک بود:

 نشاط کوهستان دیگر  به‌روز نخواهد شد!  پرویز ستوده شایق  امروز (‌جمعه 24 آبان‌) در اثر حمله قلبی در ارتفاعات شمال تهران جان خود را از دست داده است !

 

 

یاد و خاطره‌اش گرامی باد !

 

 

 

پی نوشت :

پرویز ستوده شایق متولد 20 تیر ماه 1340 بود . در پروفایل وبلاگ نشاط کوهستان ، پرویز در باره‌ی خود چنین نوشته است :

"  من چه کسی هستم، من خویشاوند نزدیک هر انسانم . من کوه‌گردی بودم در دایره زندگی ،  در این دایره فرصتی دست داد کوه‌ها را بپیمایم ، طبیعت را و کوهستان را جور دیگری دیدم ، قدرت و عظمت خدا را ، خردی و ضعف انسان را ، زیبایی طبیعت را ، جلوه‌های بی بدیل الهی را همانند تابلوی زنده در کوهستان یافتم و عاقبت کوه‌نورد شدم . الان هم که عشق کوه‌ام و نشاط کوهستان بستر شکوفایی من است . بدون حضور دیگران وحشت مرگ را زیر پوستم احساس می‌کنم . من به تو دوست مهربانم و دوستان تو نیاز دارم . من انسانی هستم میان انسان‌های دیگر بر سیاره‌ی مقدس زمین ، که بدون دیگران معنائی ندارم ..."

 

 عکس از کوه نوشت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کلاغ ها نه ساله شد !

 

"ریشه‌ی اسطوره‌ی کلاغ‌های اودین را باید در روزگار ماقبل مسیحیت اروپا و نزد اقوام قسمت‌های شمالی آن ( آلمان ، اسکاندیناوی و سرزمین سلت ها ) که دارای تمدن‌های پیشرفته ای بودند جست و جو کرد. اودین، خدایی رزمنده و جنگجو بود که یک چشمش را در ازای نوشیدن جرعه‌ای آب از چاه دانش از دست می‌دهد. او در زبان های ژرمانیک Woden نامیده می‌شد. کلمه‌ی آلمانی Wuten به معنای خشم و نام یکی از روزهای هفته Wendnesday نیز از نام او مشتق شده است. الواح مفرغی بدست آمده از آن دوران ، او را همواره با دو کلاغ نشسته بر شانه هایش نشان می‌دهد . این دو کلاغ هیوجین Hugin به معنی هوش و Munin به معنی حافظه نام دارند. آنان هر بامداد بر فراز جهان پرواز می‌کنند و هنگام غروب با اخبار جهان به نزد اودین بازمی‌گردند...کلاغنامه _ عباس صفاری "

 

 

 

_ با احترام و سپاسی بی‌کران، دست تمامی خواننده‌گان ، دوستان وبلاگ‌نویس و همه‌ی عزیزانی که با مهر و دوستی در این نه سال ، کلاغ‌ها را در همراهی لحظه به لحظه و قدم به قدم با کوه‌نوردی ایران یاری کردند، می‌بوسم !

 

_  در این نه سالی که گذشت ، کلاغ‌ها با بضاعت اندک خود و با هر آنچه در توان داشته است برای تبلیغ و ترویج و گسترش " گونه‌ای توانائی خلاقانه در جهت ایجاد پرسش‌گری ، واکاوی و بازشناخت واقعیت‌های موجود در جامعه‌ی کوه‌نوردی"  تلاش نمود .

 

_ در باور کلاغ‌ها ، نقد ابزاری مهم و تعیین کننده برای از میان برداشتن موانع رشد و بالنده‌گی در ورزش کوه نوردی است .    در باور کلاغ‌ها ، نقد به معنای ضرورت شنیدن صداهای دیگر است. حتی اگر از آستانه‌ی تحمل‌مان فراتر باشد. و اینکه بیاموزیم هیچ تفکر و اندیشه‌ای را ، هیچ صدائی را ، حذف نکنیم . یا بی‌فایده و بی‌مصرف قلمداد نکنیم . و باور کنیم که کوه‌نوردی ایران دیگر سایه‌نشین واپس‌گرایان و اقتدارگرایان نیست . و باور کنیم که نسل حال حاضر ما علاقه‌ای به زنده‌گی  زیر سقف پدرخوانده‌ها ندارد ... کلاغ‌ها به چنین امیدها و آرمان‌هایی زنده است ! 

 

تلفن تماس :  09128267137

ایمیل :  sayeha@gmail.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


جمعه ای با دماوند و با پائیز ...

 

 

 

 

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

جمعه 17 آبان ( البرز شرقی )

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خاطرات توچال : 66 سال پیش ...

و صعود ستوان یکم محمد خاکبیز به قله توچال در سال 1326

وی در سال 1334 و با درجه ی سرهنگی رئیس فدراسیون کوه نوردی شد

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


حادثه در دماوند

طبق گزارش های رسیده به انجمن پزشکی کوهستان ایران یک تیم کوه نوردی از یکی از گروه های کوه نوردی استان تهران طی صعودی که به قله دماوند داشتند که متاسفانه بعلت شرایط نامساعد جوی موفق به صعود نیز نشده بودند و از آبشار یخی مجبور به فرود شدند در ارتفاع 4900 متری بدلیل اقدام به فرود از روی یخجال جنوبی دچار حادثه گردیدند.

این حادثه که روز گذشته جمعه 17 آبان ماه حوالی 4 عصر بوقوع پیوست. یکی از کوه نوردان در هنگام فرود سر خورده و در سراشیبی با سنگ های مسیر برخورد کرده و دچار جراحت هایی در ناحیه سر و ستون مهره های گردن گردیدند.

خوشبختانه حال عمومی این کوه نورد خوب بوده و امروز شنبه 18 آبان  به پایین و گوسفند سرا منتقل گردیدند.

 

از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زاگرس میانی : کشف تخت جمشیدی دیگر

 

هیات مشترک باستان‌شناسی ایرانی ـ ایتالیایی در آخرین کاوش‌ها نیایشگاه بزرگی را در محوطه «کله چندار» شمی در استان خوزستان کشف کرد

 

این نیایشگاه اسرار بسیاری از باورهای آیینی مردم الیمایی را بازگو می کند. تمدن الیمایی یکی از حکومت های محلی منطقه خوزستان در دوران انتقال قدرت از سلوکیان به پارتیان محسوب می شود و از جمله تمدن های کمتر شناخته شده سرزمین کنونی خوزستان است.

با توجه به کشف صفه  و سکوهای بزرگ در این محوطه آیینی، باستان شناسان آن را تخت جمشیدی از دوره الیمایی می نامند.

جعفر مهرکیان، رئیس هیات باستان شناسی ایرانی ـ ایتالیایی درباره این کاوش ها به میراث خبر گفت: کاوش های هدفمند به شکل تفاهم نامه پنج ساله بین دولت های ایران و ایتالیا بسته شده  که امسال به پایان می رسد. این کاوش ها با هدف دستیابی به آگاهی های بیشتر از تاریخ ایران در سرزمین بختیاری نشین زاگرس میانی و شناخت بیشتر از دوره پس از فروپاشی هخامنشیان تا دوره ساسانی انجام شده  است.

مهرکیان افزود: برنامه کاوش در «کله چندار» سال پیش آغاز شد و امسال طی حفاری های باستان شناسی، سازه های معماری نویافته ای کشف شد که آگاهی های اندک ما از این دوره را افزایش می دهد...

 

جام جم آنلاین

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گوزن ها ...

 

" ... حق داره ، سی سالی می‌شه که داره تدریس می‌کنه ، سی ساله که بند یخچالو با کوله های سنگین از لوازم فنی بالا و پائین می‌ره ، تو این سی سال تمامی فوت و فن مربی‌گری رو یاد گرفته و به همین دلیل به مربی زن تازه از راه رسیده به هیچ وجه اعتماد نداره ، می‌گه مردمو می برید به کشتن می‌دید !  من حالا درکش می‌کنم لزومی نداره روبروی  آدم های سالم و صادقی مثل اون حالت تدافعی بگیرم ،  من ازش توقع ندارم انتقادی هم بهش ندارم و عامل ضعف خودم رو اون نمی‌دونم ، فقط باید طوری رفتار بکنم که بهم اعتماد داشته باشه ، مشکل این آدم فقط صداقتشه ، کاش همه همینجور رک حرفشونو به زبون می‌آوردن .

مشکل من و امثال من آدم‌های محافظه کاریه که در ظاهر طرفدار مساوات حقوق زن و مرد هستند و در درون و در خفا و خلوت حض می‌کنن از این ترفند و ژست روشنفکرانه‌ای که برای فرار از انتقاد زنان در پیش گرفتن.

کی باور می‌کنه فردی در فدراسیون کوه‌نوردی وجود داشته باشه که مخالف اداره یک گروه کوه‌نوردی توسط یه خانم باشه ؟ یا اون آدم مودب و بظاهر مدافع حقوق زنان ، کی باورش می‌شه که در خفا به یک مربی خانم که پایان نامه مربی‌گریش رو با عنوان "‌مهندسی کوه‌نوردی" بهش تقدیم می‌کنه بی‌پروا گفته باشه  شما همون برنج معمولیتو برو دم بزن ته چین قالبی پیش کشت ؟

مهم نیست اصلا" مهم نیست قصدم انتقاد به هیچ مردی و به هیچ ارگانی و به هیچ سازمانی که مخالف مساوات حقوق زنان و مردان باشه نیست، اصلا" تو این جور مقاله‌ها با هیچ مردی کار ندارم ،  طرف صحبت من همجنس خودمه ، تو فکر می‌کنی اون آدم های پیچیده به اندازه کافی صداقت داشته باشن که بهشون اعتماد کنی ،  اجازه نده کسی ازت سوء استفاده بکنه ، سوء استفاده از هیجان و شوقی که برای انجام کار داری ، یه تعریف می‌کنه ، یه امتیاز می‌گیره ! یه کم فکر کن و بخاطر بیار، هر وقت رویدادی مهم در جریان بوده همشون ذات واقعی خودشونو نشون دادن و پشتتو خالی کردن ، چطور یادت نمی یاد  ؟

بزار مردها مراودات خودشونو با هم داشته باشن ، بزار به هم نون قرض بدن ، به نفع هم کنار برن ، بزار اصلا تمامی  دنیا مال اون ها باشه، مهم نیست ، مهم اینه که تو بگی نه ! ... "

 

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فرید صدقی هم پنج ساله شد!

همراه با بهترین و صمیمانه‌ترین آرزوها برای فرید صدقی

و برای وبلاگ خوب کانون کوه نوردان اوراز مهاباد

 

از وبلاگ کانون کوه نوردان اوراز مهاباد

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خاطرات توچال : 66 سال پیش ...

 و ششمین صعود جلیل کتیبه ای به توچال در 22/8/1326

 

 

 

 

و یک انجمن کوه نوردان دیگر در شصت و شش سال پیش

 

 

 

 

و صعودی از طرف کوه‌نوردان باشگاه نیرو و راستی

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


اندیشه های واپس گرایانه در فاجعه ی برودپیک

از نقد دکتر علیرضا بهپور

 

" ... به نظر من و متأسفانه در پشت شعار و تفکر فریبنده و جذاب نوآوری و کار جدید در کوه‌نوردی (آن هم به این سبک!) ؛ اندیشه ای به شدت واپسگرایانه و به نوعی طالبانی به چشم می‌خورد: تهییج و ترغیب و قربانی کردن جوانان جویای نام برای برآورده کردن آرزوهای خفته سالیان دور و اهدافی که دیگر توانی و امیدی به برآورده شدنشان نیست و یا احیاناً ازمیدان به در کردن دشمنی قدیمی و تصرف میدانی که فکر می‌کنیم متعلق به ماست و توسط آن دشمن غصب شده است. "

 

 در همین وبلاگ

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


عملیات امداد و نجات در ارتفاعات امامه ( البرز مرکزی )

رییس جمعیت هلال‌احمر شمیرانات از نجات کوه نورد 52 ساله پس از گذشت دو روز از ارتفاعات فشم خبر داد.

 

وی با بیان اینکه با حضور امدادگران و نجاتگران در محل حادثه، مشخص شد که یک گروه 30 نفره که در یکی از شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر آشنا شده، با هدف صعود به ارتفاعات قلعه مازیار به منطقه «امامه فشم» عازم شدند که در مسیر برگشت متوجه عدم حضور یکی از اعضا می‌شوند، گفت: امدادگران در بررسی اولیه دریافتند که یک کوه نورد 52 ساله در منطقه مفقود شده که با توجه به سن این فرد و کاهش دمای هوا، بلافاصله تیم‌های عملیاتی به منطقه وارد شدند.

رییس جمعیت هلال‌احمر شمیرانات با بیان اینکه با توجه به تاریکی هوا و احتمال یخ‌زدگی کوه نورد، بلافاصله امدادگران دیگر نیز به صحنه حادثه فرا خوانده شدند، گفت: 25 نفر از نجاتگران کوهستان جمعیت هلال‌احمر شمیرانات توانستند پس از ساعت‌ها جست‌وجو و نجات و شناسایی محل احتمالی این فرد توسط بررسی علائم و سیگنال تلفن‌همراه وی را در عصر روزیکشنبه بیابند.

چرخ‌ساز با بیان اینکه این مرد 52 ساله دچار سرمازدگی، ضعف و بی‌حالی شدید شده بود، گفت: امدادگران نسبت به انتقال این فرد به پایین کوتاه و اعزام به مراکز درمانی، اقدام کردند.

 

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


14 صعود همزمان کوه نوردان چهار محال و بختیاری

کوه‌نوردان چهار محال و بختیاری به صورت همزمان به 14 قله کشور صعود کردند . در این حرکت ورزشی که به مدت سه روز طول کشید 155کوه‌نورد مرد و 381بانوی کوه‌نورد این استان حضور داشتند .


رئیس هیات کوه‌نوردی چهار محال و بختیاری گفت : در این صعودها  گروه‌های بام ایران ، سبکاد، فراز و تاراز به قلل شیرکوه آنالوچه و غارکلهرود در خارج از استان صعود کردند .


قله شیرکوه بلندترین قله استان یزد به ارتفاع  چهارهزار و 75متر از قله های مرکزی ایران است . قله آنالوجه در شهرستان داران از توابع استان اصفهان با ارتفاع تقریبی چهار هزار و 100 متر از سطح آبهای آزاد دنیا دومین قله بلند منطقه بعد از دالانکوه است. ارتفاعات کلهرود هم در استان اصفهان است .


آقای بهمنی افزود : گروه های جهانبین ، فراز 2 ، تاراز ، زاگرس ، رهاد ، پیام زردکوه ، شیدا ، هیئت کوه نوردی هفشجان  و رفتگران طبیعت به قلل داخل استان صعود کردند  .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


برف و باران در راه است

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: برف و باران کشور را فرا می‌گیرد.

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی گفت: بر این اساس سامانه بارشی که اکنون در روی دریای مدیترانه قرار دارد، بتدریج به نوار غربی ایران نزدیک می‌شود و بخش شمالی این سامانه از بعد از ظهر جمعه از شمال غرب و بخش جنوبی آن از روز شنبه از جنوب غرب وارد کشور می‌شود و تا اواسط هفته آینده در مناطق مختلف کشور فعال است.

وی افزود: بر این اساس از بعد از ظهر جمعه 17 آبان در استانهای آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و بتدریج کرمانشاه و ایلام، بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف، گاهی با وزش باد و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود. همچنین در روز شنبه 18 آبان در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان،‌ مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه،‌ همدان،‌ ایلام، لرستان،‌ خوزستان،‌ چهار محال و بختیاری و بتدریج در استان‌های مرکزی،‌ قزوین، البرز، تهران و سمنان بارش باران و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف، در برخی نقاط مناطق جنوبی با وزش باد، رعد وبرق و احتمالا تگرگ پیش‌بینی شده است که در این روز بارش در استانهای کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان از شدت بیشتری برخوردار بوده و دریای خزر نیز در این روز مواج است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در روز یکشنبه 19 آبان نیز در استانهای واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، مرکز، تهران، شمال و شمال شرق، بارش باران گاهی با رعد و برق و در مناطق سردسیر بارش برف پیش‌بینی شده است که در بیشتر نقاط کشور دمای هوا طی روزهای چهارشنبه تا جمعه افزایش و در روزهای شنبه تا سه‌شنبه کاهش می‌یابد.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خاطرات توچال: 66 سال پیش ...

و اولین دختر که به نام یک باشگاه ورزشی به قله توچال رسید

 در سال 1326

 

 

و سر قله  آتش بازی نکنید!!  موقع آمدن دو ابرو داشتم موقع برگشتن یکی سوخت!! ( آتش بازی کوه نوردان ارتش به مناسبت تولد محمدرضاپهلوی ...دیکتاتور سابق ... در سال 1326  )

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


دبیر باشگاه آرش نامزد ریاست فدراسیون کوه نوردی شد

نامزد ریاست فدراسیون کوه‌نوردی گفت: رئیس فدراسیون باید انتقاد پذیر باشد و آستانه تحمل خود را بالا ببرد.

 

همایون بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد برنامه‌های خود برای ریاست فدراسیون کوه نوردی اظهار داشت: باید برنامه ریزی صورت بگیرد که کوه نوردی ایران از وضعیت فعلی فاصله پیدا کرده و تنها متکی به دولت نباشد. برنامه من این است که هیئت رئیسه قوی برای فدراسیون تشکل شود و افرادی بیایند که چهر‌ه های شناخته شده ای باشند و بتوانند با توجه به اعتبار خود منابع وارد کوه نوردی کنند.

وی گفت: به نظر من رئیس فدراسیون باید فردی باشد که آشنا به موضوع کارش بوده و حداقل در آسیا شناخته شده باشد. ما زمانی آقاجانی را در فدراسیون داشتیم که وقتی نامش در مجامع کوه نوردی برده می‌شد، همه به احترامش می‌ایستادند، اما حدود 10 سال است که دیگر خبری از این اتفاق‌ها نیست.

نامزد ریاست فدراسیون کوه نوردی با اشاره به اینکه باید کوه نوردی را از سنگ نوردی جدا کنیم، عنوان کرد: این دو رشته جدا از هم هستند و باید یک نفر متولی سنگ نوردی باشد. سنگ نوردی ما جایگاه خوبی دارد و در چند وقت گذشته نیز مدال خوبی را در جهان کسب کردیم.

دبیر کوه نوردان باشگاه آرش یکی دیگر از برنامه‌های خود جذب افراد علاقمند به کوه نوردی عنوان کرد کرد  گفت: در آلمان حدود 600 هزار نفر علاقمند به کوه نوردی وجود دارد که توسط فدراسیون آنها شناسایی شده است. این اعضا در سال حدود 100 تا 200 یورو حق عضویت می‌دهند و خدمات هم می‌گیرند. در کشور ما هم علاقمند به کوه نوردی فراوان است و باید آنها را جذب کنیم. در حال حاضر کوه نوردان ما با فدراسیون قهر هستند و باید بتوانیم آنها را آشتی دهیم.

وی عنوان کرد: توسعه ورزش قهرمانی اولویت دیگر ما است. صعودها حتما باید طوری باشد اتفاق‌های ناگوار در آن رخ ندهد و قطعا با حمایت فدراسیون خطرات کمتر خواهد شد.  در حال حاضر آنطور که من اطلاع دارم تجهیزات فدراسیون کم است؛ در حالی که می‌توانیم خیلی بهتر از این باشیم.

بختیاری گفت با تاکید بر اینکه باید توانمندی های کوه نوردی ایران نشان داده شود، گفت: زمانی که در سال 77 قله اورست را فتح کردیم، هاشمی طبا رئیس وقت سازمان تربیت بدنی حدود 400 تا 500 هزار دلار به کوه نوردی کمک کرد تا تجهیزات خریداری شود و یکی از اهداف ما هم قطعاً همین موضوع خواهد بود.

وی در پایان هم گفت رئیس فدراسیون باید انتقاد پذیر باشد و آستانه تحمل خود را بالا ببرد و کمیته های فدراسیون نیز فعال تر عمل کنند.

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

 

_ نزدیک به چهار ماه از فاجعه‌ی برودپیک و مرگ تلخ و دردناک سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان می‌گذرد و همایون بختیاری هنوز به وعده و قول شرفی که در حضور خانواده‌های جان باخته‌گان در مورد برگزاری جلسه نقد و بررسی این فاجعه داد عمل نکرده است . در چنین شرایطی، نامزدی او برای ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و آرزوی قرار گرفتن در جایگاهی که  با آوردن نامش همه‌گان به احترام بایستند ، فقط می‌تواند رویدادی جالب ... و البته ، خنده‌دار ... در تاریخ کوه‌نوردی ایران باشد!!

 

_ نزدیک به چهار ماه از فاجعه‌ی برودپیک و مرگ تلخ و دردناک سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان می‌گذرد و هنوز هیچ یک از مسئولان این برنامه ... نه سرپرست فنی ضعیف آن (رامین شجاعی ) و نه سازمان‌ده اصلی و به یک‌باره محو و ناپدید شده‌ی آن (کیومرث بابازاده) و نه دبیر باشگاه آرش ( همایون بختیاری) ... حاضر نشده‌اند حتی یک مورد ... یک مورد ولو کوچک و ناچیز ... انتقاد در مورد برنامه‌ریزی و یا قصور و کوتاهی و تعلل در آغاز عملیات امداد و نجات را بپذیرند . در چنین شرایطی شعارها و ژست‌های انتخاباتی مبنی بر " رئیس فدراسیون باید انتقاد پذیر باشد و آستانه تحمل خود را بالا ببرد"  فقط می‌تواند رویدادی جالب ... و البته ، خنده‌دار ... در تاریخ کوه‌نوردی ایران باشد!!

 

 _ به لحاظ هدف و انگیزه نیز ، جمله‌ی " ... تا تجهیزات خریداری شود و یکی از اهداف ما هم قطعاً همین موضوع خواهد بود " می‌تواند جمله‌ای تعیین کننده و کلیدی در کل متن مصاحبه‌ی این نامزد ریاست فدراسیون کوه‌نوردی تلقی گردد !!

 

 

_  و هم‌چنین ... این آقای نامزد در یک ژست و شعار انتخاباتی و تبلیغاتی فرموده است : "‌صعودها حتما باید طوری باشد اتفاق‌های ناگوار در آن رخ ندهد‌" ... خیلی ساده و مختصر ، فقط باید به ایشان گفت : کل اگر طبیب بودی ... !!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


«سبزکوه» یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران معرفی می‌شود

بر اساس مصوبه کمیته ملی انسان و کره مسکون، منطقه حفاظت شده سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری به ‌عنوان یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران به دبیرخانه برنامه در یونسکو پاریس معرفی می‌شود.

سومین جلسه از دوازدهمین دوره کمیته ملی انسان و کره مسکون به ریاست احمد علی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و دبیری کمیسیون ملی یونسکو در ایران در محل سالن جلسات کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد.

بر اساس گزارش های ارائه شده در این نشست، 9 ذخیره گاه زیست‌کره ایران در سال 1391 مورد بازنگری قرار گرفته و اطلاعات تکمیلی به زودی به دبیرخانه برنامه در یونسکو پاریس ارسال می‌گردد.

بنابراین گزارش، اعضای کمیته با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بین المللی جهت تشویق محققان جوان کشور بر تحقیق در زمینه ذخیره گاه‌های زیست‌کره، دو کاندیدای ایران جهت معرفی به یونسکو به ‌عنوان دانشمند جوان سال 2014 را تعیین کردند.

همچنین اعضای جلسه بر تعریف ذخیره گاه‌های زیست‌کره بین مرزی به‌عنوان ابزاری جهت حفاظت یکپارچه زیستگاه‌های حساس و ایجاد تعامل با کشورهای همسایه تأکید کردند.

کمیته ملی انسان و کره مسکون، سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد تا با استفاده از توان کارشناسی خود ویژگی‌های منطقه حفاظت شده سبز کوه در استان چهار محال و بختیاری را به‌عنوان یازدهمین ذخیره گاه زیست‌کره مورد بررسی و نتایج را به کمیته اعلام کنند.

این گزارش می‌افزاید: ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره اکوسیستم‌های خشکی یا آبی هستند که در آنها یافتن روش‌های مختلف تلفیق حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از آن به بوته آزمایش گذاشته می‌شود. در واقع ذخیره گاه‌های زیست‌کره دارای مفهومی فراتر از مناطق حفاظت شده است.

بر این اساس تاکنون 621 ذخیره‌گاه از 117 کشور جهان در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه‌های زیست‌کره یونسکو به ثبت رسیده‌اند. کشور ایران از کشورهای پیشگام در ثبت ذخیره گاه‌های زیست‌کره بوده و بر همین اساس تا کنون 10 ذخیره گاه زیست‌کره شامل ارومیه، ارسباران، گنو، حرا، توران، کویر، ارژن و پریشان، گلستان، دنا در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه‌های زیست‌کره به ثبت رسیده است.

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


محافظ گردن

 

 Columnvert (ستون عمودی) بالش کوچکی است به قیمت 22 یورو که برای محافظت از گردن  استفاده می شود و می تواند جایگزین خوبی برای عینک حمایت یا U Glaces به قیمت ۹۸ یورو شود. فردی که این مقاله را در سایت 8a منتشر کرده مدعی است بعد از امتحان کردن عینک حمایت و این بالشتک به این نتیجه رسیده که این وسیله ساده ، کارایی به مراتب بهتر و به صرفه تر از عینک مذکور دارد و با استفاده از آن لازم نیست عینک طبی خود را کنار بگذارید و در شبمانی های روی دیواره به عنوان یک بالش کوچک می توان از آن استفاده کرد. با این حال هر محصول ارزان قیمتی معایبی هم دارد از جمله کثیف شدن مداوم ناشی از تعریق و گچ که البته با باز کردن زیپ روکش ، می توان آن را شستشو داد...

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تداوم باران در پایتخت/بارش برف در مناطق سردسیر

کارشناس هواشناسی با اشاره به ورود موج بارشی به کشور، گفت: بارش باران امروز و فردا در تهران ادامه می‌یابد ضمن آنکه بارش در مناطق سردسیر نیز به صورت برف خواهد بود .

محمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به ورود موج بارشی به کشور اظهار داشت: این سامانه بارشی از روز گذشته وارد کشور شده و بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تا روز سه شنبه اکثر استان‌های کشور بارندگی داشته باشند.

به گفته وی، بارندگی‌ها از فردا به شمال خوزستان نیز کشیده می‌شود ضمن آنکه در سواحل دریای خزر، بارندگی‌ها شدت قابل توجهی ندارد.

کارشناس هواشناسی درباره تغییرات دمایی خاطرنشان کرد: طی دو روز آینده نوسانات دمایی قابل توجهی نخواهیم داشت، البته از روز سه‌شنبه دمای هوا روند کاهشی محسوسی خواهد داشت.

اصغری همچنین در مورد بارش باران در پایتخت، اظهار داشت: تهران طی امروز و فردا شاهد بارش‌های متناوب باران خواهد بود.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


وبلاگ مکث در مسابقه ی ذره بین طلائی

 

وبلاگ مکث : دومین وبلاگ در پنجمین دور مسابقه ذره بین طلایی

( مسابقه ای که نگاه عمده ای به سایتها/وبلاگهایی دارد که تولید محتوا داشته اند)

بیشتر بخوانید در:

http://www.iranseo.com/1016

 

 

از وبلاگ لیلی رهنما ( مکث )

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

عکس ها از فرامرز نصیری

جمعه 10 آبان _ البرز مرکزی (خاتون بارگاه )

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ماگما وارد شش ساله گی شد ...

همراه با بهترین و صمیمانه‌ترین آرزوها برای فواد رضاپور

و برای وبلاگ خوب ماگما

 

 

 

" کوه نویسی شاید بهترین فعالیتی باشد که می توانستم در دنیای مجازی انجام دهم . هرچند پیش از ساختن وبلاگ هم از کوه می خواندم و می نوشتم اما ماگما فرصتی بود تا نوشته ها و عکس ها را به اشتراک بگذارم و بیاموزم و بیاموزانم ... و اکنون با نیم نگاهی به این سال ها بیش از هفتصد پست به قلم نگارنده چیزی بود که تنها با یاری زمان میسر شد و بس .  

لذت کوه نویسی از کوه نوردی کمتر نیست و روز هایی که نمی توان پا به کوه شد می‌توان با خواندن یا نوشتن مطلبی از کوه باز همان هوا را تنفس کرد و همان احساس را در دل شوراند و دور شد از لحظه ای که در آنی ... "
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


معلول فرانسوی با بالگرد از فراز کوه اورست با چتر به پایین پرید

 

معلول فرانسوی با چتر از بالگردی بر فراز  قله اورست در هیمالیا به پایین پرید.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر به نقل از بخش تصویری خبرگزاری فرانسه،  این فرد معلول که به همراه مربی چتربازی خود این سقوط شگفت انگیز را در نپال تجربه کرد.

مارک کوپ به بیماری ام اس مبتلا است.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


20 درصد رویشگاه های زاگرس در تسخیر «مرگ ناگهانی بلوط»

زوال و خشکیدگی جنگل های زاگرس از حدود 5 سال پیش آغاز شد که به مرگ ناگهانی بلوط معروف شد. بررسی ها حاکی از آن است که این معضل بیش از 20 درصد رویشگاه های بلوط را نابود کرده است.

 

«هومان خاکپور»، کارشناس منابع طبیعی و دیده بان طبیعت بختیاری در مورد وضعیت کنونی جنگل های بلوط به لحاظ خشکیدگی به CHN گفت: «به طور تقریبی از حدود 5 سال پیش بحث خشکیدگی و زوال جنگل های زاگرس مطرح شد. این مشکل ابتدا در مورد گونه بلوط مطرح بود که تحت عنوان مرگ ناگهانی بلوط یا زوال بلوط در دستور کار دستگاه های متولی قرار گرفت.»
 
این معضل یعنی زوال یا مرگ ناگهانی بلوط بیش از 20 درصد بلوط زارهای استان چهارمحال و بختیاری را تحت تاثیر قرار داده است.
 
اما بلوط ها تنها قربانیان نیستند کما این که در حدود 60 درصد از گون زارهای منطقه نیز دچار این بحران شده اند. خاکپور در این باره می گوید: «متاسفانه اخیرا نتایج پژوهش های منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری حکایت از درگیری بیش از 60 درصد گون زارهای استان با این پدیده ناگوار را دارد که به طور قطع وضعیت بوته زارهای باقی رویشگاه ها نیز به همین نحو است.»
 
اما در حالی که هنوز هیچ تحقیق مدون و هدفمندی در مورد عوامل نابودی سریع السیر رویشگاه های زاگرس انجام نشده است، خاکپور یکی از عوامل مهم در این زمینه را هجوم ریزگردهای عربی می داند با این توضیح که: «براساس تحقیقات پراکنده ای که به صورت موردی در استان های درگیر پدیده ریزگردهای عربی مانند چهارمحال و بختیاری، ایلام، کرمانشاه و فارس انجام شده، علت های مختلفی برای بروز این پدیده در جنگل های زاگرسی اعلام شده است که گفته می شود یکی از مهم ترین علل وقوع این پدیده خسارت زا، ریزگردها هستند.»
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زیرساخت های صعود کوه نوردان به قله سبلان فراهم می شود

 

فرماندار مشگین شهر از فراهم شدن زیرساخت های صعود کوه نوردان به قله سبلان خبر داد.

 

سیدحمید عباداللهی روز چهارشنبه در آیین واگذاری مدیریت پناهگاه مقدس اردبیلی در ارتفاع سه هزار و 600 متری کوه سبلان به هیات کوه نوردی این شهرستان افزود: تلاش می شود تا آغاز فصل صعود با ایجاد و توسعه زیرساخت های لازم از جمله برق ، تلفن و نصب فانوس کوهستان و علایم هشدار دهنده صعود کوه نوردان تسهیل شود.

وی گفت: با توجه به کشته و مصدوم شدن تعدادی از کوه نوردان در سال جاری ایمن سازی کوهستان از اولویت های اصلی فرمانداری شهرستان مشگین شهر خواهد بود.

کوه سبلان با ارتفاع چهار هزار و 811 متری در جنوب مشگین شهر واقع شده و دارای سه پناهگاه در ارتفاعات مختلف است.

 

ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پژوهش در مورد غار ورمقان نیاز به بودجه دارد

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: مطالعات تاریخی و کارهای پژوهشی در مورد غار روستای ورمقان در شهرستان سنقرو کلیایی نیاز به بودجه دارد.

نصرت‌الله سپهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: یک غار در روستای ورمقان در شهرستان سنقرو کلیایی کشف شده است. سپهر با بیان اینکه شناسایی اولیه انجام شده است، ادامه داد: شناسایی بیشتر نیاز به بررسی بیشتر دارد و برای این منظور از یک گروه غارنوردی کمک گرفته می‌شود.

به گفته سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، مطالعات تاریخی و کارهای پژوهشی درباره این غار تازه کشف‌شده نیاز به بودجه دارد.

وی این غار را جزو آثار ارزشمند استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: مقداری خاک در ورودی غار وجود دارد که باید بررسی شود مربوط به چه زمانی است و ورود پژوهشگران تسهیل شود.

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


افزایش اردوهای کوه نوردی برای کسب تجربه بیشتر در البرز ضروری است

 

 رئیس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی البرز گفت: افزایش اردوهای آموزش  کوه نوردی برای کسب تجربه و آمادگی بیشتر کوه نوردان این استان ضروری است.

 

ˈمحبت خزایی اصل ˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس برنامه ریزی های در دست اجرا در نظر است این اردوهای آموزشی بطور مستمر برگزار شود. وی بیان کرد: به همین منظور ˈکارگروه کوه نوردی  ˈ با برگزاری اردوهای آموزشی و انتخابی برای شرکت در رقابت های کشوری و برون مرزی اقدام به صعودهای زمستانه و شاخص دارد.


وی یادآورشد: بر اساس برنامه ریزی های در دست اقدام ، 17 آبان ماه صعود به قله های دو برار ، اول آذر قله کندر،  13 آذر قله شاه البرز، 14 آذر قله کرچان ، 29 آذر قله هفت خوان ، 27 دیماه  آزاد کوه و سوم بهمن ماه سال جاری قله کهار به ناز استان البرز را دنبال خواهیم کرد.

خزایی اصل گفت : وجود قلل مرتفع با طبیعت زیبا در البرز توان مندی خوبی است که با آموزش و تمرین صحیح و اصولی بتوانیم کوه نوردان استان را با آمادگی هر چه بیشتر به رقابت های ملی و برون مرزی اعزام کنیم .

ایرنا

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بارش باران از شنبه در پایتخت

کارشناس هواشناسی از آغاز بارندگی از روز شنبه در پایتخت خبر داد.


محمداصغری، کارشناس هواشناسی در خصوص آخرین وضعیت هوای کشور اظهار داشت: امروز و فردا میزان آلاینده‌ها زیاد است که از روز جمعه میزان آلاینده‌ها کاهش می‌یابد و شنبه و یکشنبه شاهد بارندگی در پایتخت خواهیم بود.

وی ادامه داد: از بعدازظهر جمعه شدت بارندگی افزایش می‌یابد و در خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهگلیویه و بویراحمر، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان و غرب اصفهان شاهد رعد و برق و بارندگی هستیم به این شکل که آب‌گرفتگی معابر را شاهد خواهیم بود و در ارتفاعات نیز شاهد بارش برف هستیم. این کارشناس هواشناسی افزود: افرادی که ضرورتی برای سفر برایشان وجود ندارد، در صورت امکان به دلیل بارندگی از سفر خودداری کنند؛ روز یکشنبه هوای کهگلیویه و بویراحمرد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، شمال فارس و شمال بوشهر از شدت بارندگی بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

 

از رسانه ها

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


توقف شبانه در کوهستان برفی نیوزیلند، به مرگ دو کوه نورد منجر شد

دو کوه‌نورد که شب را در کوهستان‌های نیوزیلند سپری کرده بودند، کشته شدند.


رسانه‌های داخلی نیوزیلند امروز از مرگ دو کوه‌نورد خبر دادند که دو شب را داخل غاری  در کوهستانِ تاراناکی این کشور سپری کرده بودند. زمانی که امدادگران به این زوج کوه نورد رسیدند، یکی از آنها به نام هیروکی اوگاوا در گذشته بود، اما کوه نورد دوم که نیکول ساتون نام داشت، هنوز هشیار بود و صحبت می‌کرد. امدادگران چندین ساعت کوشیدند جان ساتون را نجات دهند، اما او نیز فوت کرد. پدر نیکول ساتون در جمع خبرنگاران گفت: « از این خوشحالیم که آنها به کاری پرداختند که به آن علاقه داشتند و سرانجام کارِشان نیز چنین شد. کسانی هستند که در شرایطی به مراتب بدتر از این، از دنیا می روند».


نیروهای امداد و نجات عصر روز شنبه از ناپدید شدن این دو کوه نورد مطلع شدند، اما نتوانستند همان شب این زوج کوه نورد را بیابند. نیروهای امدادی، دو بار دیگر نیز برای یافتن کوه نوردان ناپدید شده تلاش کردند که بی نتیجه بود، تا اینکه سرانجام توانستند صبح روز دوشنبه آنها را پیدا کنند. مایک جونز، یکی از امدادگرانی است که در دو عملیاتِ قبلی برای یافتن کوه نوردان حضور داشته است.


او می گوید: « من شامگاه شنبه بالای کوه بودم و ما تا دویست متری آنها پیش رفتیم و ناچار شدیم برگردیم. بقیه تیم ها نیز نتیجه گرفتند، برای همین احساس یأس به آدم دست می دهد، اما نهایتاً حفظ جان (اعضای تیم) است که اهمیت دارد». طبق گزارش رسانه های نیوزیلند، اوگاوا از محققان دوره پست دکتری در دانشگاه اوکلند بوده است. کوه نورد دیگر به نام ساتون نیز اهل ولِینگتون در نیوزیلند بود.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


غار آبی تاریخی سهولان مهاباد پاکسازی شد

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: به مناسبت روز غارهای پاک در یک اقدام نمادین غار آبی و تاریخی سهولان این شهرستان پاکسازی شد.

وی اظهار کرد: در این برنامه محوطه بیرونی و داخلی این غار توسط اعضای شرکت کننده در این اقدام زیست محیطی از وجود هر گونه زباله و مواد زاید پاکسازی شد. حسینی گفت: در ادامه اعضای شرکت کننده در یک کارگاه آموزشی با موضوع اهمیت مسایل زیست محیطی و راه های جلوگیری از تخریب محیط زیست که توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست مهاباد برگزار شد، شرکت کردند.

وی اجرای شعر زیست محیطی ˈمن یک محیط یارمˈ توسط دانش آموزان و توزیع هدایای زیست محیطی در بین شرکت کنندگان را از دیگر برنامه های این روز اعلام کرد.

غار آبی و تاریخی سهولان در 43 کیلومتری جنوب شرق مهاباد و در نزدیکی روستای عیسی کند قرار دارد.  مساحت این غار حدود دو هکتار تخمین زده می شود که تاکنون 300 متر از مسیر آبی و 250 متر از مسیر خشکی آن کشف و ساماندهی شده است.  غار سهولان پس از غار علیصدر همدان دومین غار آبی بزرگ شناخته شده در ایران است.

 

ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پیوندتان مبارک!

آغاز زنده‌گی مشترک دو  کوه‌نورد و وبلاگ‌نویس خوب کشورمان " آنا فراهانی " و " امین معین " را صمیمانه تبریک می‌گوییم.

 

 

من ، تو ، خدا ... شروع عاشقانه ما

از فراز‌های سخت و ستیغ‌های سترگ گذر کردیم. از دشت‌های سپید پر برف... رود‌های غرنده­ی خروشان... جنگل‌های ستبر سرسبز... از بیابان‌های سوزان بی‌پایان رد شدیم.

چه توفان‌های سهمگین که گذر کردند و ما هنوز عبور می­کردیم... چه شب‌های سرد و خاموشی که با کورسوی امید صبحگاهان روشنش نگاه داشتیم.

چه لحظات دشواری بود چنان آبدیدگی... و چقدر باید می بود. چقدر عبور کردیم...

آری عبور باید کرد و همنورد افق‌های دور باید شد و گاه در رگ یک حرف، خیمه باید زد...

و ما در رگ باهم بودن خیمه زدیم...

 "زین پس تا همیشه ستیغ های سربلند مغرور همچنان در انتظار عبور مایند ..."

 

از وبلاگ آنا فراهانی ( آناپورنا )

 از وبلاگ امین معین

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آموزش هیمالیانوردی به کوه نوردان خراسان رضوی

اولین اردوی آموزشی هیمالیانوردی ویژه کوه نوردان خراسان رضوی  در ارتفاعات شهرستان کدکن تربت حیدریه برگزار شد.

رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی گفت :‌ 35 کوه نورد مرد و زن  به مدت دو روز  آموزش‌های لازم  را برای حضور در کمپ آموزشی اصلی که بهمن امسال در منطقه علم کوه برگزار می شود ، فرا گرفتند.

حسین امانی افزود : تا بهمن ماه سه اردوی دیگر نیز با هدف انتقال تجربه پیشکسوتان به کوه نوردان جوان برگزار خواهد شد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


غار کشف‌شده در خرم‎آباد، باستانی نیست

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: غار تازه کشف‌شده در خرم‎آباد تاریخی نیست.

قربانی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در لرستان، اظهار کرد: به‌تازگی مطالبی درباره‌ی کشف یک غار در منطقه‌ی تفریحی «چهارده معصوم» یا «بام خرم‎آباد» منتشر شده است. طبق بررسی‎های باستان‌شناسی انجام‌شده، هیچ‎گونه شواهد فرهنگی - تاریخی در این غار به‌دست نیامده است.

او افزود: به گزارش کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان این غار، باستانی نیست، بلکه یک شکاف طبیعی در دل صخره‎های کوه «مدبه» است که عمق نسبتا زیادی دارد؛ اما شاید از جنبه‌ی طبیعی و زیست‌محیطی، اهمیت داشته باشد که امیدواریم مورد توجه و مطالعه قرار گیرد.

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


رضای قهرمان ... رضای ۶ ثانیه!

 

«رضا علیپور» توانست علاوه بر کسب اولین مدال‌های جهانی ایران در سنگ‌نوردی ( مدال طلا و نقره)، رکورد کشورمان را در مسابقات جام جهانی «کره» و «چین» و در رشته سرعت با ۶ثانیه و ۱۹ صدم ثانیه، بهبود بخشد.

وی به همراه دو سنگ‌نورد دیگر و خوب کشورمان «داوود رکابی» و «فرناز اسماعیل زاده»، چهارشنبه شب در میان استقبالی پرشور به میهن بازگشتند ...

 

نقل از کوه نوشت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : نقد رضا بهادرانی

 

مواردی را در خصوص برنامه برودپیک به اختصار اشاره می‌کنم. بی‌شک هر یک از این موارد جای بحث بسیار دارد.

1. نداشتن تجربه کوه‌نوردی نفرات در ارتفاعات بالای 7400 متری و جوان بودن تیم حمله.

2. نداشتن شناخت کافی سرپرست در موارد تأثیرگذار و وانهادن نفرات به حال خود.

3. قاطعیت نداشتن سرپرست در موارد تأثیرگذار و وانهادن نفرات به حال خود.

4. نداشتن وسایل، تجهیزات و پوشاک مناسب (نداشتن شلوار پر برای دو نفر از اعضای تیم حمله و نیز پوشاک نامناسب آقای سعدی طبق گزارش سرپرست).

5. در نظر نگرفتن تدارکات و امکانات لازم برای تیم حمله (چادر بدون پوش - سوخت و غذا برای سه روز).

6. نداشتن استراتژی برای صعود (وقتی تیم خارج از برنامه از پیش تعیین شده عمل می کند همچنان کار ادامه پیدا می‌کند تا ...).

7. اجرای روش هم هوایی جدید که نسبت به موفقیت آن تردید وجود داشته.

8. در نظر نگرفتن یک تیم پشتیبانی قوی در کنار تیم اصلی.

9. عدم جمع آوری اطلاعات لازم از مسیر پیش از اعزام.

10. تکرار اشتباهات پی در پی و اصرار بر ادامه روند اشتباه.

11. از دست دادن ساعات حیاتی برای امدادرسانی.

12. اگر در برنامه کوه‌نوردی به خصوص درصعودهای بلند جو احساسی غالب باشد این احساسات مانع از قبول واقعیت‌های موجود در برنامه خواهد شد.

 

سرپرستی تیم وقتی در روز اول حرکت تیم از کمپ سه که تنها موفق به انجام یک تراورس طاقت‌فرسا بدون زیاد کردن ارتفاع شدند و در همان حرکت اول مشخص بود که تیم نمی‌تواند برنامه را بر طبق زمان‌بندی از قبل تعییین شده به اتمام رساند می‌بایست به هر شکلی که بود آن‌ها را مجبور به بازگشت به کمپ اصلی می‌کرد.

 

رضا بهادرانی

 

 

 

نقل از فصل نامه ی کوه شماره 72

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تشکیل دومین زنجیره انسانی برای نجات کارون

 در این زنجیره انسانی شمار زیادی از دوستداران محیط زیست روز پنج شنبه همزمان با عید غدیر با تجمع در ساحل رودخانه کارون در شهر اهواز ، دومین زنجیره انسانی برای نجات کارون را تشکیل دادند.

 


شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی خواستار جلوگیری از انتقال آب کارون به مناطق مرکزی ایران و رفع مشکل کم آبی این رودخانه شدند.  برخی پایگاه های خبری در خوزستان تعداد شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی را چند هزار نفر برآورده کرده اند.

تجمع مذکور که ساعت 5 بعد از ظهر پنجشنبه شروع شد در کمال آرامش پس از 2 ساعت پایان یافت .

 

فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢
    پيام ها    +