کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : آنها به قله نرسیده اند!

_ تعدادی از دوستان ، در فضای فیس‌بوک و در صفحه‌ای به نام " رویداد برودپیک" تحلیل و بررسی زوایا و ابعاد تاریک و مبهم فاجعه‌ی مرگ پویا ، مجتبی و آیدین را پیش می‌برند . تلاش‌های جمعی و صادقانه‌ی آنان تا به امروز توانسته است حاوی پاره‌ای نتایج و دستاوردهای ارزشمند برای کوه‌نوردی کشورمان باشد.

 

_ به تازه‌گی ، محمد قرائی مدیر صفحه‌ی " رویداد برودپیک " در فیس‌بوک ، گفت و گویی را با یکی از کوه‌نوردان تیم لهستان ( که همزمان با تیم ایران در منطقه حضور داشته‌اند ) انجام داده است . اشاره‌ی این کوه‌نورد لهستانی به وجود طناب ثابت از قله ، گونه‌ای گواهی و شهادت تکان‌دهنده است که می‌تواند تمامی روایت‌های رسمی و منتشر شده تا به امروز و توسط رامین شجاعی ، کیومرث بابازاده و باشگاه آرش را از اساس زیر سوال برده و با تردیدهای جدی مواجه کند.

 

_ ضمن تشکر از محمد قرائی و دوستانش در صفحه‌ی "رویداد برودپیک" شما را به خواندن متن کامل این گفت و گو دعوت می‌کنم :

 

صفحه‌ی رویداد برودپیک :" ژاسیک بربکا کوه‌نورد لهستانی، معتقد است تیم ایران به قله برودپیک صعود نکرده است! او می‌گوید در ارتفاع 7000متر -کمپ 3 - با بچه‌های ایران صحبت کرده تا آنها را منصرف کند ولی تیم ایران به حرفش توجهی نکرده‌اند...

به ماجرای جستجوی ژاسیک بربکا کوه‌نورد لهستانی (برادر ماسیژ بربکا) در ژوئیه امسال برای یافتن اجساد دو کوه‌نورد لهستانی که در صعود زمستانه برودپیک مفقود شده بودند؛ یک ماه قبل و در پستی دیگر پرداختیم.

ژاسیک همزمان با حضور تیم ایران در کمپ 3 مستقر بوده است. او مسیر نرمال برودپیک را از کمپ 3، صعود کرده و پیکر یخ زده توماس کووالسکی را پیدا می‌‌کند (رامین شجاعی در صفحات 54 و 55 گزارش خود نیز اشاره دارد که از مسیر برفکوبی تیم دو نفره لهستان و با یکساعت فاصله از آنها صعود می‌کرده است)

به جهت شرایط خاص منطقه، جسد را 100 متر پایین تر با طنابی به سنگی می‌بندد و آنرا پنهان می‌کند. (این جسد چند روز بعد توسط دوباربر ارتفاع پاکستانی به هنگام جستجوی تیم ایران، پیدا می‌شود)

ژاسیک بربکا اهل فیس بوک و گفتگوی فیس‌بوکی نیست، از پسرش «ژاسیک جونیور» که انگلیسی هم می‌دانست خواهش کردم تا کنار «ژاسیک پدر» حرف‌های مرا به ایشان بگوید و جواب را به من بدهد. (به پیوست پاسخ های ژاسیک -ازطریق پسرش ژاسیک کوچک، جونیور- را می‌بینید)

اهم این مطالب:

* من ژوئیه امسال در برودپیک بودم تا پیکر برادرم ماسیژ را جستجو کنم.

*من پیکر توماس کووالسکی را 100 متر از مسیر نرمال فاصله دادم تا هنگام صعود سایر کوه نوردان از مسیر نرمال، موجب رنجش خاطر آنها نشود.

* جنازه توماس را با طناب به سنگی محکم کردم، امیدوارم باربرهای ارتفاع طناب را از توماس جدا نکرده باشند.

*ژاسیک و همنوردش برنامه خود را از کمپ 3 و در ساعت 10:30 شب آغاز میکنند و از کنار چادر تیم ایران (محل استقرار رامین و افشین) عبور می کنند که چادر ایران در آن موقع، شرایط خیلی خوبی داشته است. آنها روز بعد و پس از 20 ساعت و در ساعت 6 بعد ازظهر به کمپ3 برمی‌گردند و چادر ایران همچنان شرایط مطلوبی داشته است.

* ژاسیک فکر می‌کرده رامین و افشین در حال استراحت هستند و با آنها گفت و گویی نداشته است.

* ژاسیک در 7000 متر (کمپ 3) با افراد تیم ایران صحبت می کند و به آنها می‌گوید که مسیری که انتخاب کرده‌اند قابلیت کوه‌نوردی را ندارد و ممکن است باعث مرگ آنها شود.

* نه فقط ژاسیک بلکه کوه‌نوردان دیگر حاضر در منطقه به تیم ایران می‌گویند که این مسیر قابل کوه‌نوردی نیست چون امکان مرگ در آن خیلی زیاد است.

* آن سه نفر تصمیم گرفته بودند که این مسیر را ادامه دهند. ما به آنها گفتیم که این مسیر واقعا پرخطر و قاتل است.

* من فکر نمی‌کنم آنها تا قله صعود کرده باشند. چون مسیر برگشت از قله خیلی آسان است و از قله تا کمپ 3 طناب ثابت وجود داشت.

*طناب‌های ثابت از قله اصلی شروع می‌شدند.

* برودپیک در زمره ساده‌ترین قله های 8000 متری است و من حتی از طناب‌های ثابت استفاده نمی‌کردم.

*آنها گام در مسیری گذاشتند که قبل از آن هیچکس تجربه نکرده بود. آنها خودشان انتخاب کرده بودند که بروند.

* تیم سه نفره ایران به حرف سایر کوه‌نوردان گوش نکردند که علت عدم صعود این مسیر توسط سایرین، غیرقابل صعود بودن مسیر بوده است. به این دلیل آنها جانشان را در این راه از دست دادند.

* متاسفانه آنها فقط خودشان مسئول مرگ خود هستند. متاسفم این را می‌گویم اما آنها اصلا به حرف ما توجهی نکردند. "

 

 

 

 

پی نوشت :

اول : " طناب‌های ثابت از قله شروع می‌شدند " ... نمی‌توانیم دلیل و یا مصلحتی برای دروغ گفتن این کوه‌نورد لهستانی ببینیم . حتی در فیلم کوتاهی که از صعود زمستانی لهستانی‌ها به برودپیک (2013) در سایت یوتیوب وجود دارد ، صحت این ادعا در دقیقه ی 3:46 به وضوح آشکار است.

http://www.youtube.com/watch?v=0bEZF-EQU-8

 

دوم : اثبات گفته‌های ژاسیک بربکا راه‌های دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. در مثال ، جست و جویی برای یافتن عکس‌های مسیر گردنه به قله فرعی ... و مهم‌تر ... مسیر قله فرعی به طرف قله اصلی . در عکس زیر ، طناب‌های ثابت قله فرعی ... در رخ رو به قله اصلی ... حتی از فاصله دور کاملا مشهود است:

از آرشیو صعود Sophie Denis ... 2011 اندازه ی اصلی عکس در اینجا

 

 

سوم: اظهارات بربکا می‌تواند نقطه‌ی پایانی باشد بر تمامی ابهامات و تردیدها نسبت به صعود یا عدم صعود تیم کوه ‌نوردان باشگاه آرش به قله برودپیک: آنها به قله نرسیده‌اند ! ...

باور به صعود قله و حتی چادر زدن در گردنه‌ی بین قله اصلی و فرعی ( بنا به روایت‌های رسمی ) و بعد ندیدن طناب‌های ثابت در قسمت‌های مختلف مسیر و بعد هم گم شدن ، براستی غیرممکن است!

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کافه کوه آذر 92 ... خداحافظ پاییز رنگارنگ

 

 " تو کافه کوه این ماه دوستان جدیدی به جمع ما ملحق شدن ... اولین کسی که خیلی هم به موقع اومده بود نیما اسکندری بود (وبلاگ دوبی سل) که در همین جا و بدون مقدمه به دوستان توصیه می کنم سری به وبلاگش بزنین ... نفر بعد محمد درویش بود که قبلا" وبلاگ "من یه کوه نورد؟" رو می نوشته و مدتیه که دیگه آپ نمی کنه و بعد هم علی موسوی اومد و کلی تعجب کرد که چرا خلوته!!... یه جورایی داشتیم ناامید می شدیم که شاید مجبور شیم کافه رو چهار نفری بچرخونیم و توی این فاصله مشغول گپ و گفت شدیم و از گرمای لذتبخش کرسی علی آقای تهرانی هم مستفیظ شدیم و همینطور خاطراتش در مورد اتفاق هایی که تو زمستون این منطقه میفته و گلایه اش ازینکه خیلی ها سرما و برف رو ارتفاع رو جدی نمی گیرن که دیدیم سر و کله ی دوستان هم پیدا شد.......آقای ثابتیان به همراه دخترشون مهرآفرین نازنین و دوست داشتنی ؛ آقا فرامرز ؛  آقای اینانلو و همسر گرامیشون ؛ پرستو و پسر کوچولوش بکتاش ؛حسین رضایی کاندیدای محترم ریاست فدراسیون کوه نوردی (دیگه این عنوان مادام العمر باهاشه!) و بهرام و امیرحسین... "

 

متن کامل را در وبلاگ پلوار 70 بخوانید

 

 

 عکس از کوه نوشت

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یلدا : دستی در رویای دانه های سرخ

...و حالا همین نزدیکی‌ها ایستاده است و تو ثانیه‌ها را شماره می‌کنی تا خورشید فردا؛ فردایی که گرم است و تابش نور ایزدی را از نگاه تو عبور می‌دهد و بر شانه‌های روحت هموار می‌کند. از قدیم گفته‌اند که در آخرین روز پاییز، بایست در زیر نجوای خورشید دوش‌بگیر از تابش نوری که آهسته گیسوانت را شانه می‌کند و آرام در تمنای صدایت قدم می‌زند، چون از فردا روز دیگری کوله‌بار خود را روی گونه‌های خورشید پهن می‌کند و تو می‌توانی دست در دست نور تا برج بزرگ آسمانت پهن شوی. آسوده باش، چون یلدا در این نزدیکی‌ها ایستاده است تا رسیدن خورشیدی بلندتر و بزرگ‌تر را به چشمان تو هدیه دهد، برای همین ما از همین حالا که تو نگاه بر نگاه ما دوخته‌ای می‌گوییم، سلام هموطن! برای آنکه دست در دست هم، این عهد را یلدایی کنیم که انسان را به اندازه انسانیت رعایت کنیم. فقط می‌خواهیم دست در رویای تو ببریم و دانه‌های انار یلدای امشبت را تا چند کوچه آن طرف‌تر و شاید تا همین دیوار کناری خانه‌ات نقاشی کنیم. این آرزوی کوچک ماست که در حلول یلدای 90 ساده می‌نویسیمش تا تو ساده آن را سرمه نگاهت کنی. می‌دانی! در این گمانیم که‌ ای‌کاش می‌شد برشی از یک انار بزرگ را به سینه آسمان سنجاق کرد، که با رسیدن یلدا، حتی غبارگرفته‌ترین مردمان نیز می‌توانستند دستی در رویای دانه‌های سرخ ببرند و اندوه غیبت خورشید را در بلندترین شب سال فراموش می‌کردند. پس همتی کن و بیا. اینجا تهران است، پایتخت هزارساله‌گانی که درد دارند و هزارساله‌گانی که شادی روی گونه‌هایشان سرخ شده است. این یلدا می‌تواند یک اتفاق باشد که تو دست روی شانه زخم مرهم کنی و من بغض در نگاه تو از یاد ببرم. ‌ای‌کاش همه مردم شهر دانه‌های دل‌شان پیدا بود...«یلدا» به معنای «زایش ، زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (به معنای روز) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند. امروز در تمام شهرهای ایران، این آیین کهن را پاس می‌دارند و با رسومی که به یکدیگر بسیار نزدیک است، یلدا را به صبح می‌رسانند... روزنامه شرق

.

یلدا برای تمامی دوستان کوه‌نورد مبارک باشد

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مراسم بزرگداشت زنده یاد پرویز ستوده شایق

 

آدرس: خیابان انقلاب . دروازه دولت . خیابان خاقانی . پلاک 79

سالن همایش سازمان های مردم نهاد شورای شهر تهران

 

تاریخ : یک شنبه 1 دی ماه 92 ... ساعت 15 الی 17

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اتاقی شیشه ای بر فراز کوه های آلپ

 

 

این اتاق شیشه ای در کشور فرانسه و بر فراز رشته کوه های آلپ برای علاقمندان به معلق ماندن در بالای کوه طراحی و ساخته شده است... تابناک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در ارتفاعات شمال تهران

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ کوه نوردی میانسال در پی سقوط از ارتفاع درارتفاعات شمال تهران خبر داد.

 

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: حوالی ساعت 11 روز پنجشنبه تیم امداد و نجات مستقر در ایستگاه پنج توچال، از سقوط یک کوه نورد در محدوده بین ایستگاه چهار و پنج توچال مطلع شده و با پای پیاده خود را به محل حادثه رساندند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که یک کوه نورد 55 ساله هنگام حرکت، به زیر تخت سنگی سقوط کرده است.

ملکی با بیان اینکه آتش‌نشانان این مرد را با تجهیزات مربوطه به پایین منتقل کرده و در اختیار عوامل اورژانس تحویل دادند، گفت: تکنیسین‌های اورژانس پس از بررسی علائم حیاتی، مرگ این کوه نورد 55 ساله را تایید و اعلام کرد.

به گفته وی، آتش‌نشانان پس از تحویل محل و جسد به عوامل انتظامی، به ماموریت خود خاتمه دادند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به وقوع این حادثه، به شهروندان هشدار داد: در صورتی که در فصول سرد سال قصد کوه پیمایی را دارند، حتما موارد ایمنی را رعایت کرده و از مسیرهای شناخته شده برای صعود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بهتر است تا حد امکان از کوه نوردی در روزهای دارای بارندگی و ... خودداری شود، گفت: در صورتی که افراد قصد دارند به کوه نوردی بروند، باید حتما در قالب تیم‌های چند نفره این کار را انجام دهند و در میان اعضای تیم، یک فرد مسط به اصول کمک‌های اولیه حضور داشته باشد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ به صرف تنهائی

 

عکس از فتوبلاگ حسین رضائی

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دعوت به کافه کوه آذر

«کافه کوه» آذر؛
خداحافظی با «پاییز» ... سلام به «زمستان»

نشست صمیمانه و گپ و گفت دوستانه در قالب «کافه کوه»؛ ‌پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری ( فردا ) برپا خواهد شد ... بنا بر اعلام وبلاگ مکث؛  ساعت ۱۵ پنج‌شنبه ۲۸ آذر ۹۲ در کافه‌ی «محمد تهرانی».

 

 

 نقل از کوه نوشت

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تندیس کلاغ طلائی برای حمایت بی قید و شرط بیواک از رئیس جدید!!

" این وبلاگ و خانه کوه‌نوردان تهران قصد دارند برای 4 سال یعنی تا پایان دوره ریاست فدراسیون ، از جناب زارعی در هر شرایطی بدون قید و شرط حمایت کنند . حتی اگر جناب زارعی اشتباه کند باز هم از او ( و نه از اشتبا ه او ) با همه ی توان خود حمایت خواهند کرد ... حمایت ما بدون قید و شرط است ، حمایتی است قائم به ذات ، امری آمره همچون یقینی قطعی ... حمایت مشروط به هیچ شرطی نیست... "

وبلاگ عزیز حبیبی ( بیواک )

 

 

 

 

خانم‌ها ، آقایان!

و اکنون ... جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران برای تعیین بهترین طنز _نوشته‌ی وبلاگ‌های کوه و کوه‌نوردی طی یکی دو دهه‌ی اخیر را ... تقدیم می‌کنیم به ... به ... ( سکوت سنگین حضار و انبوه چشم‌های نگران و منتظر ) ... تقدیم می‌کنیم به :

"عزیز حبیبی بخاطر طنز _ نوشته ی اخیرش در وبلاگ بیواک"

( سالن منفجر می‌شود ، باران کاغذهای رنگی و انفجار فشفشه‌ها ... عزیز حبیبی تندیس کلاغ طلائی را از دستان رئیس جدید دریافت می‌کند ... سالن بار دیگر منفجر می‌شود ... بچه‌های حراست فدراسیون و وزارتخانه چند نفر غش کرده از شدت هیجان را دست به دست بیرون می‌دهند ... حضار سر از پا نمی‌شناسند ... طوفان خنده‌ها !! ... طوفانی که تا آخرین سطرهای این پست ادامه خواهد داشت !! )

 

 

 

 

_ از تاکیدهای چندین باره‌ی عزیز حبیبی برای کوه‌نورد بودن رئیس جدید بسیار لذت بردیم !! ... و اگر راستش را بخواهید تا به امروز فکر می‌کردیم همه‌ی آن انتقادها و اعتراضات به دو رئیس قبلی یعنی صادق آقاجانی و محمود شعاعی ریشه در بالرین بودن آنها داشته است !!

تذکر به خودمان : بالرین به رقاص مونث این رشته آکادمیک گفته می‌شود و کاربرد آن برای آقاجانی و شعاعی از اساس غلط است !!

 

_ عزیز حبیبی را ستایش می‌کنیم!! ... بی هیچ قید و شرطی!! ... او بود که به ما آموخت : در جامعه‌ی طوفان زده و پرتلاطم کوه‌نوردی ایران ، صرف کوه‌نورد بودن یک فرد مسئول برای حصول هر گونه ایمان و یقین قطعی نسبت به او و اعلام همه گونه حمایت‌های بی قید و شرط کفایت می‌کند!! ... براستی که برای ما گمراهان ، این آموزه‌ی کمی نیست!! ... آن را پاس می‌داریم ... و عزیز حبیبی را ستایش می‌کنیم !!

 

_ و خوشحالیم که به اطلاع برسانیم بعد از این :  در مواجهه با ... خدای ناکرده و زبان‌مان لال ... هرگونه فساد تشکیلاتی و رانت و زد و بند و تبعیض و دروغ به افکار عمومی و سواستفادهای مالی احتمالی ( که خوشبختانه در کل تاریخ کوه نوردی ایران تاکنون نمونه های آن دیده نشده است !! ) ... آلترناتیو ایده‌آل و یگانه واکنش ما ، فقط و فقط سابیدن کشک خواهد بود !!

 

 

پی نوشت از نوع دیگر :


... «این گول بین، که روشنی آفتاب را

از ما دلیل می طلبد»

طوفان خنده ها ...

«خورشید را گذاشته،

می خواهد

با اتکا به ساعت شماطه دار خویش

بیچاره خلق را متقاعد کند

که شب

از نیمه نیز بر نگذشته ست.»

طوفان خنده ها ...

...

...

افسوس!

آفتاب

مفهوم بی دریغ عدالت بود و

آنان به عدل شیفته بودند و

اکنون

با آفتابگونه ئی

آنان را

این گونه

دل

فریفته بودند!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشف غاری با قدمت بیش از یک میلیون سال

غاری سه کیلومتری به قدمت بیش از یک میلیون سال در نروژ کشف شد.

 


به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز ، هیچ علامتی از فعالیت انسان در این غار پر پیچ و خم مشاهده نشده است... واحد مرکری خبر

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه ی برودپیک : نگاهی به گذشته ...

نگاهی به گذشته و بازخوانی اظهارات کاظم فریدیان در باره‌ی برنامه‌ی ناموفق "‌گشایش مسیر ایران در برودپیک "   ، که در سال 84 با طراحی و سرپرستی رامین شجاعی اجرا شد  ،  می‌تواند دربردارنده‌ی چند نکته‌ی جالب و قابل توجه باشد.

اول : فساد آشکار نیروها و شرکت‌های پاکستانی که در ارتباط با ارائه‌ی خدمات صعود به کوه‌نوردان خارجی فعالیت دارند.  کاظم فریدیان قله را صعود نکرده است ... هیچ ادعایی در این زمینه ندارد ... هیچ عکس و سندی نشان نداده است ... اما در بیس کمپ و به امید پاداش برایش جشن صعود می‌گیرند!! ... فریدیان عدم صعودش را بیان می‌کند و  افسر رابط بیس کمپ به او می‌گوید :  من تعیین می‌کنم چه کسی صعود کرده است!!   

ردپای این فساد آشکار در قضیه‌ی برودپیک 92 نیز دیده می‌شود . روایت دیده شدن به یک باره و ناگهانی پرچم ایران روی قله را هنوز فراموش نکرده‌ایم !!

 

دوم: انتقاد و اعتراض شدید کاظم فریدیان به رامین شجاعی برای  عدم  هماهنگی‌های لازم و اساسا فقدان برنامه‌ریزی در جهت  آنچه با تبلیغات فراوان " گشایش مسیر جدید بر روی برودپیک " اعلام شده بود !!

ردپای این فقدان برنامه‌ریزی دقیق و منطبق با واقعیت‌های مسیر ، در فاجعه‌ی برودپیک 92 نیز دیده می‌شود .

 

گفته‌های کاظم فریدیان در باره‌ی برودپیک 84 را با هم بخوانیم:

 

نقل از کلاغ‌ها ... مرداد 84 ...  وقتی امروز ( شنبه ) برای پرسش در باره پاره‌ای از مسایل برنامه‌ی برودپیک به او تلفن کردم ، بلافاصله و بی آنکه مجالی برای طرح سوالاتم دهد ،به بیان حقایقی تلخ و تکان‌دهنده از فضای کوه‌نوردی ایران و هم چنین رخدادهای برنامه‌ی برودپیک پرداخت . طبق گفته‌های فریدیان :

ـ او در شرایطی روی خط الراس برودپیک راه بازگشت را در پیش گرفته که با وجود اختلاف ارتفاع ۲۰ متری ، هنوز ۲ ساعت تا قله ی اصلی فاصله داشته است ! و اغلب نفرات تیم چند ملیتی که با آنان صعود می کرد ، با انصراف از صعود قله ی اصلی در حال بازگشت بودند .

ـ از این تیم ، فقط چند ایتالیایی توانسته بودند خود را به قله ی اصلی برودپیک برسانند و با صعود آنان ، بقیه و از همان نیمه های مسیر راه بازگشت را در پیش می گیرند .

ـ هنگام بازگشت ، اولین کسی است که خود را به بیس کمپ می رساند کاظم فریدیان است و بنا براین استقبال و جشن صعود به تمامی نثار او می شود . او می گوید این فضا که در آن حتی افسر رابط نیز اصرار به صعود او به قله ی اصلی داشت ، در توهم بوجود آمده و آن ایمیل ارسالی و اعلام خبر صعود نقش داشته است .

ـ فریدیان می گوید : فیلمی را همراه خود آورده ام که در آن من به افسر رابط می گویم من قله ی اصلی را صعود نکرده ام و او می گوید من تعیین می کنم که چه کسی قله را صعود کرده است !!!

ـ فریدیان می گوید : ٪۹۰ انگیزه ی من از شرکت در این برنامه ، صعود مسیر جدید بود که توسط رامین شجاعی اعلام و تبلیغ شده بود . در حالی که چنین چیزی اصلا وجود خارجی نداشت !! هیچ هماهنگی قبلی صورت نگرفته بود !! هیچ مجوزی تهیه نشده بود !! هیچ برنامه ریزی ای برای آن نداشتیم !! در اسلام آباد متوجه شدم . وقتی رامین گفت : بذار فعلا مسیر اصلی را صعود کنیم !! حالا می خواهم از هیئت مدیره گروه آرش برای این نحوه اقدام و عملکرد رامین شجاعی توضیح بخواهم ...

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ امین معین و جامعه ی مجازی کوه نوردی

" کوه نوردی نیز مانند بسیاری فعالیت های دیگر تاثیرات فراوانی در عرصه های اقتصادی- اجتماعی از دنیای اینترنت پذیرفته است.در سطوح پیشرفته امروزه می توان جدید ترین اطلاعات از اخبار هواشناسی گرفته تا انواع سیستم های جهت یابی یا حتی مدیریت زنده ی یک عملیات نجات را با یک کلیک از بیس کمپ یک 8000 متری گرفته تا دیواره ای یخزده در پاتاگونیا رد و بدل کرد. پیشرفت روند استفاده از اینترنت در کوه نوردی ایران بویژه در دهه ی اخیر قابل مشاهده است. سایت ها و وبلاگ های گوناگون کوه نوردی در زمینه های خبر رسانی، انتقال مسائل فنی کوه نوردی، پزشکی ، فعالیت های اقتصادی و حتی اطلاع رسانی و گزارش برنامه های کوه نوردی، تاثیر غیر قابل انکاری بر کوه نوردی ایران داشته اند. اگر این روزهای کوه نوردی ایران را با مثلاً ده سال پیش مقایسه کنیم خواهیم دید که اینترنت و دنیای مجازی کوه نوردی تا چه اندازه توانسته به پیشرفت کوه نوردی کمک رسانی کند... "

 

 متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زردکوه : کشف استقرارگاه انسان عصر پله ایستوسن

ده ها محوطه ی باستانی مربوط به استقرار موقت انسان عصر پله ایستوسن در دامنه های زردکوه استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شد.

 
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقل از روابط عمومی استان چهارمحال و بختیاری، سرپرست هیأت پژوهشکده باستان شناسی گفت: در این محوطه ها هزاران ابزار سنگی شاخص دوران پارینه سنگی، به ویژه دوره ی پارینه سنگی میانی یا موستری، با قدمت بیش از سی هزار سال کشف شد.
 
کوروش روستایی افزود: این محوطه ها، که شمار آنها تا کنون به بیش از 90 محوطه رسیده و در ارتفاع بیش از 2500 متر قرار دارند که مرتفع ترین محوطه های کشف شده مربوط به این دوران در طی بررسی باستان شناختی صورت گرفته، در ارتفاع بیش از 2700 متری از سطح دریا قرار گرفته که کارگاه عظیمی برای تولید انواع ابزارهای سنگی بوده است.
 
روستایی اظهار داشت: گمان می رود که محوطه های پرشمار کشف شده از انسان عصر پله ایستوسن ( دوران پارینه سنگی) در کوهستان های بختیاری، مرتفع ترین محوطه های این دوران، نه تنها در فلات ایران، بلکه در سراسر خاور نزدیک به شمار می روند.
 
روستایی افزود: نخستین فصل بررسی باستان شناختی این شهرستان توسط هیأتی از پژوهشکده باستان شناسی در سال 1386 به انجام رسید و همچنان فصل دوم توسط همین هیأت در حال انجام است.
 
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

این سوی دیوار

بر جانب خسته ی زنده گی ایستاده ام

تو کوه را می نگری و من دشت خاموش را.

 

علی اکبر گودرزی طائمه

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ کوه نورد در ارتفاعات چین کلاغ

کوه‌نوردی میان سال صبح امروز در ارتفاعات چین کلاغ درکه جان خود را از دست داد.

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: حادثه گرفتار شدن یک کوه نورد در ارتفاعات چین کلاغ در ساعت 10:30 امروز به 125 اطلاع داده شد و به دنبال آن عوامل گروه نجات 16 به محل حادثه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان پس از پیمودن مسیری به شکل پیاده به محل حادثه رسیدند، افزود: پس از حضور در محل مشاهده شد که تیمی کوه نوردی در حال پیمایش کوه بوده که ناگهان حال یکی از اعضای این تیم که مردی 57 ساله بود خراب شده است.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان این فرد را با تجهیزات مخصوص به پایین این کوه منتقل کرده و در اختیار عوامل اورژانس قرار دادند گفت: تکنسین‌های اورژانس پس از بررسی علائم حیاتی مرگ این فرد را تایید و اعلام کردند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به تحویل جسد این مرد به عوامل انتظامی گفت: پس از آن عوامل گروه نجات 16 به ماموریت خود در این محل خاتمه دادند.

ملکی با اشاره به وقوع این حادثه اظهار کرد: به منظور پیشگیری از چنین حوادثی تیم‌های کوه نوردی باید هنگام صعود به ارتفاعات حتما از وضعیت آب و هوا مطلع شده و از کوه پیمایی در شرایط بارندگی پرهیز کنند.

 وی اضافه کرد: همچنین ضرورت حضور یک فرد مسلط به کمک‌های اولیه در میان اعضای تیم‌های کوه نوردی ضروری است و می‌بایست کوه نوردان از مسیرهای شناخته شده عبور کنند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ احتمال سقوط بهمن در آذربایجان غربی

با توجه به بارش سنگین برف در آذربایجان غربی، هیئت کوه‌نوردی و ورزش‌های همگانی آذربایجان غربی از کوه‌نوردها خواست تا در چند روز آینده از کوه‌نوردی خودداری کنند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه ،  هیئت کوه نوردی و ورزش های زمستانی آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه‌ای از کوه نوردها خواست تا در چند روز آینده از کوه‌نوردی خودداری کنند.

با بارش سنگین برف در شهرهای مختلف آذربایجان غربی به ویژه در ارتفاعات، احتمال سقوط بهمن وجود دارد و هیئت کوه‌نوردی و ورزش های همگانی آذربایجان غربی از کوه‌نوردها درخواست کرد در چند روز آینده به کوه‌ها نروند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نورد معروف دستگیر شد

کوه‌نورد امریکایی که 10 سال پیش با بریدن دستش در میان صخره‌  زندگی خود را نجات داده بود به اتهام ضرب و شتم و درگیری بازداشت شد.


به نوشته شبکه ایران آرون رالستون کوه‌نورد معروف در آن زمان به تنهایی به ارتفاعات اوتا صعود کرده بود که به علت حادثه‌ای در میان صخره‌ها گیر افتاد، در حالی که هیچ‌کس از موقعیت او خبر نداشت برای بازگشت به خانه تنها یک راه داشت و آن هم جا گذاشتن دست گیرافتاده‌اش در میان صخره‌ها بود. او این تصمیم سخت را گرفت و با جسارت فراوان با چاقوی جیبی دستش را از مچ قطع کرد تا خودش را نجات بدهد. او پس از نجات، کتابی در این باره نوشت که پرفروش‌ترین کتاب سال شد. رالستون که در آن سال‌ها شهرت فراوانی یافته بود با ساخت یک فیلم از زندگی‌اش با عنوان «127 ساعت» شهرتی جهانی یافت.

این کوه نورد پس از نجات با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد. به گزارش پلیس، رالستون در درگیری اخیرش زنی را مورد ضرب و شتم قرار داده بود که با این اتهام به زندان افتاد. طبق گفته سخنگوی پلیس، رالستون تا تعیین وثیقه از سوی قاضی در زندان خواهد ماند. هنوز جزئیات بیشتری درباره زنی که توسط این مرد مشهور مضروب شده و انگیزه او از این حادثه فاش نشده است.

از رسانه ها

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون: به احترام آنکه رفت و آنکه ماند ...

 

به احترام دو اقدام ارزشمند ، مجمع انتخاباتی سال 92 فدراسیون کوه‌نوردی را فراموش نخواهیم کرد:

اقدام ارزشمند حسین رضایی که در احترام به افکارعمومی،  نه انصراف داد و نه ائتلاف کرد و در میدان رقابت ماند ...

اقدام ارزشمند دکتر حمید مساعدیان که در اعتراض به تغییر نماینده‌گان مربیان و قهرمانان ،  کناره‌گیری کرد و از میدان رقابت رفت ...

 

 

 

 

پی نوشت:

چه جماعت شگفت‌انگیز و البته فراموش‌کاری هستیم ما !! ... وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد را می‌گویم .... آنهایی که در کمتر از 24 ساعت گذشته در اعتراض به تغییر ناگهانی نماینده‌گان مربیان و قهرمانان و زیر سوال رفتن سلامت انتخابات ، نطق‌های آتشین می‌کردند و پست‌های طوفانی بیرون می‌دادند و حالا ... طی فقط کمتر از 24 ساعت و با انتخاب رییس جدید، برای دست‌بوسی و عرض تبریک به او صف بسته‌اند !! ...

 

 

 عکس ها از کوه نیوز

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دست ها ...

 

غار پانتاگونیا در آرژانتین با قدمتی 30 هزار ساله یکی از اماکن جذاب در جهان به حساب می‌آید که اثر دست‌های ماقبل تاریخ بر روی آن باقی مانده است.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رضا زارعی: تغییرات زیادی در فدراسیون خواهم داد

رضا زارعی پس از انتخاب از سوی اعضای مجمع به عنوان رییس فدراسیون کوه نوردی، اظهار کرد: تغییرات زیادی در فدراسیون خواهم داد؛ چرا که اعتقاد دارم باید خون تازه‌ای وارد رگ‌های کوه نوردی شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا زارعی پس از انتخابش به عنوان رییس جدید فدراسیون کوه نوردی در نشست خبری در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این‌که دموکراسی را در انتخابات فدراسیون چطور دیدید و آیا وزارت ورزش و جوانان دخالتی در انتخابات داشت؟ اظهار کرد: تعدادی از کاندیداها در صحبت‌هایشان گفتند که قبل از برگزاری انتخابات، وزارت ورزش و جوانان هیچ دخالتی نداشت. من اعتقاد دارم که اگر وارد حاشیه شویم از اهداف دور می‌شویم. بسیار خوشحالم که 12 نفری که برای ریاست فدراسیون کاندیدا شدند همگی کوه نورد بودند. ما می‌دانستیم که در نهایت یک کوه نورد رییس فدراسیون می‌شود و این باعث افتخار است. در نهایت هم هرکسی انتخاب می‌شد مابقی کاندیداها قرار گذاشته بودند که با او همکاری کنند. این مایه خوشحالی است که مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون بدون هیچ حاشیه‌ای برگزار شد.

 وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که دبیر، خزانه‌دار و نواب رییس فدراسیون را از میان چه گزینه‌هایی انتخاب خواهد کرد، یادآور شد: دو سه نفر از کادری که برای فدراسیون در نظر دارم از میان کاندیداهای ریاست هستند. من بیشتر صحبت کردم و از کاندیداها خواستم هرکسی انتخاب شد با هم همکاری داشته باشیم. من تمایل دارم تغییرات زیادی در بدنه فدراسیون ایجاد کنم و خون جدیدی را به رگ‌های کوه نوردی تزریق کنم.

 رییس جدید فدراسیون کوه نوردی خطاب به رسانه‌ها گفت: هیچ‌گاه این رشته را تنها نگذارید. ما نیازمند شنیدن نظرات کارشناسانه رسانه‌ها هستیم. من خودم وبلاگ‌نویس هستم و فعالیت مطبوعاتی دارم و یکی از افتخاراتم این است که در بعد فرهنگی کوه نوردی کار می‌کنم. اعتقاد دارم که ارتباط با رسانه‌ها می‌تواند کمک کند که این رشته از سکون خارج شود.

زارعی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا از این پس برای اعزام‌های برون‌مرزی مجوز بیشتری صادر خواهد شد، گفت: برای صعودهای برون‌مرزی اساس کار ما تجربه است. بسیاری از کسانی که تا کنون مستقل کار کرده‌اند قابلیت‌هایشان را نشان داده‌اند. ما فاکتورهای زیادی برای دادن مجوز داریم که مهم‌ترین آنها داشتن تجربه‌ی عملی و گذراندن دوره‌های آموزشی است. ما سعی داریم درهای فدراسیون را به روی همه باز کنیم. اعتقاد دارم کسب تجربه در صعود به هیمالیا می‌تواند کوه نوردی ایران را رشد دهد. برنامه‌های خاصی در این زمینه دارم که در آینده‌ی نزدیک آنها را اعلام می‌کنم. امیدوارم وزارت ورزش هم از ما حمایت کند.

 وی هم‌چنین پس از انتخابش از سوی اعضای مجمع طی سخنانی کوتاه اضافه کرد: این انتخاب، اعتماد به جامعه‌ی جوان و علمی کوه نوردی است. من دوست دارم بیشتر به جای رییس، خادم فدراسیون باشم. دعا کنید که اسیر کبر و غرور نشوم و این مسوولیت سنگین را به بهترین شکل انجام دهم. بخش عمده‌ای از کادری که می‌خواهم با آنها کار کنم از میان کاندیداهاست. از همه‌ی کسانی که به من رای دادند یا ندادند قدردانی می‌کنم و امیدوارم طوری کار کنم که همه‌ی خانواده‌ی کوه نوردی خوشحال باشند. می‌خواهم برخلاف این‌که چهره‌ی جوانی دارم همدلی ایجاد کنم. من با این شعار آمده‌ام که منتقدان و دست‌اندرکاران کوه نوردی را دور هم جمع کنم.

 ارعی پیش از مراسم رای‌گیری هم گفت: 21 سال است که فعالیت کوه نوردی دارم. 9 سال عضو تیم ملی بودم و فاتح 4 قله‌ی 8 هزار متری و 3 قله‌ی 7 هزار متری هستم. مربی تیم‌های ملی در رده‌های سنی مختلف بودم. 15 سال سابقه‌ی تدریس در کوه نوردی دارم. دوره‌های کوه نوردی را در ایران و فرانسه پشت سر گذاشتم. در کنار دو رییس فدراسیون تلاش تنگاتنگی داشتم. به نظر من این رشته بیشتر از آن‌که نیاز به مسائل فنی داشته باشد نیاز به همدلی دارد؛ چرا که شکاف بزرگی میان بخش مستقل کوه نوردی و فدراسیون وجود دارد. من معتقدم رییس فدراسیون باید متولی و پدر معنوی این رشته باشد و همه را به چشم فرزندانش ببیند. با این دید آمده‌ام که درهای فدراسیون را به روی همه باز کنم. برخلاف این‌که برخی می‌گویند اداره یک فدراسیون نیازمند بودجه‌ی کلان است من اعتقاد دارم که در وهله‌ی نخست همدلی و وفاق ضرورت دارد

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زنده باد رامیار ، زنده باد ماکیاول !!

_ در جریان فراز و نشیب‌های انتخابات اخیر فدراسیون کوه‌نوردی برای تعیین رئیس جدید ، با چهره‌ی واقعی بعضی از دوستان وبلاگ‌نویس بیشتر آشنا شدیم و آموختیم که "‌وبلاگ" چگونه می‌تواند ابزاری برای اشاعه‌ی دروغ و تهمت و شایعه باشد!!

 

_ در روزهای اخیر رامیار نویسنده‌ی وبلاگ کوهستان در ابراز ارادت به جناب ماکیاول و اعلام وفاداری به خط مشی "‌مجاز بودن دست‌یابی به هدف با هر وسیله و به هر شکل ممکن‌" براستی سنگ تمام گذاشت!!  به عنوان عضوی کوچک از جامعه‌ی وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد ، روش‌های رامیار را در روزهای اخیر تاسف‌بار می‌دانم و یقین دارم افکار عمومی از این گونه توهین‌ها و زشتی‌ها ، دروغ‌ها و شایعه پراکنی‌ها و جوسازی‌ها به منظور تخریب شخصیت و ... استقبال نخواهد کرد.

 

_ واکنش سنجیده و به موقع امین معین ( یکی از کوه‌نوردان و وبلاگ‌نویسان خوب کشورمان ) در اعتراض به عملکرد تاسف بار روزهای اخیر رامیار را در لینک زیر بخوانید:

http://garinmount.blogfa.com/post-252.aspx

 

_ تغییر ناگهانی نماینده مربیان و نماینده قهرمانان موضوع اصلی و خبرساز در آخرین ساعت‌های مانده به برگزاری مجمع انتخاباتی بود و رامیار در سریع‌ترین شکل ممکن این موضوع را به یکی از نامزدها ( مهدی داورپور) نسبت داد و بدون ارائه هیچ دلیل و یا توضیحی در باره ی او نوشت : " داورپور می خواهد با کثیف‌ترین سیاست به ریاست برسد ... شما در سیاستی نرم و غافلگیر کننده تعدادی از نمایندگانی که همسو با شما نبودند و نتوانستید رایشان را جلب کنید را حذف کردید ...خوش آمدی دیکتاتور کوچک ... " برای رامیار نوشتم که به عنوان یک وبلاگ‌نویس و در چهارچوب یک وظیفه‌ی اخلاقی او پیش از طرح این گونه اتهامات که قطعا با تخریب شخصیتی همراه خواهد بود می‌بایست پاره‌ای از مسائل را برای خواننده‌گان خود توضیح دهد:

انتخاب نماینده مربیان و قهرمانان از چه سازوکاری برخوردار است؟ این انتخاب در کجا و توسط  چه کس یا کسانی صورت می‌گیرد؟ اختیار حذف و تغییر و جابجایی نماینده‌گان در کجا و به عهده‌ی چه کسی است؟ ... و اساسا نامزدی به نام مهدی داورپور دارای این میزان اختیار و مسئولیت برای حذف دو نماینده بوده است؟

پاسخ رامیار حیرت انگیز بود : " ... بهتر است برای کسب اطمینان با جناب طالبی مقدم تماس بگیرید. گفتن بسیاری از حرف ها بار حقوقی دارد ... "

جالب است! شما می‌توانید به عنوان یک وبلاگ‌نویس ، صریح ترین و آشکارترین نسبت‌ها و تهمت‌ها را علیه یک فرد منتشر کنید و سیاست او را کثیف و خودش را هم دیکتاتور معرفی کنید ... و این‌ها هیچکدام بار حقوقی ندارد!! ... اما اگر از شما دلیل و توضیح خواستند ، پاسخ دهید که  ببخشید نمی‌توانم چیزی بگویم. بار حقوقی دارد !!

 

_ تاسف‌بار است که این روزها ، "وبلاگ" برای بعضی افراد به ابزاری برای اشاعه‌ی دروغ و تهمت و جوسازی و تخریب شخصیت تبدیل شده است. این تخریب‌های ماکیاولیستی قطعا آگاهانه و هدفمند صورت می گیرد . قرار است افرادی به زیر کشیده شوند تا راه برای عده‌ای دیگر هموار گردد!!   تاسف‌بار است که این روزها ، بعضی وبلاگ‌نویسان به پیاده نظام گوش به فرمان برخی اشخاص و جناح‌های تشنه‌ی قبضه‌ی قدرت در فدراسیون تبدیل شده اند .

 

 

 

 

پی نوشت :

_ روشن است که تا این لحظه و در موضوع انتخابات اخیر فدراسیون کوه‌نوردی ، این وبلاگ نسبت به هیچ یک از نامزدهای پست ریاست این تشکل ابراز پشتیبانی و حمایت نداشته و نخواهد داشت و پیگیری اخبار و رویدادهای این موضوع و مانند همیشه با حفظ رویه و خط مشی انتقادی خواهد بود. 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نامه ی اعتراض نماینده ی مربیان کوه نوردی کشور

 

ریاست محترم حراست وزارت ورزش و جوانان

با سلام و احترام به عرض می رسانم اینجانب محمد حسین مقدم، نماینده قانونی مربیان کشور در مجمع فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی هستم و قبلا نیز با این سمت درجلسه این مجمع شرکت کرده ام. فردا 19/6/92روز برگزاری انتخابات رییس فدراسیون کوه نوردی است و این فدراسیون نام اینجانب را از نمایندگی مربیان حذف و شخص دیگری را جایگزین اینجانب نموده است. استدعا دارم قبل از بر گزاری انتخابات که فردا ساعت نه ونیم صبح در تهران برگزار می گردد اقدام لازم به عمل آید.

 

نماینده قانونی مربیان کوه نوردی کشور

محمد حسین مقدم

 

 نقل از کوه نیوز

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ثبت رکورد شدیدترین سرما در قطب جنوب

 

محققان ژاپنی در پایگاه تحقیقاتی خود پایین‌ترین درجه دما و شدیدترین سرما را در قطب جنوب به ثبت رساندند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محققان در پایگاه تحقیقاتی ژاپن واقع در قطب جنوب، سرمای منفی 91.2 درجه سلسیوس را به ثبت رسانده‌اند.

این دمای ثبت شده به عنوان رکورد سرما در منطقه ثبت شده است. 89.2 درجه سلسیوس در سال 1983 توسط محققان روسی در پایگاه « شرق» در قطب جنوب به ثبت رسیده بود که تا کنون به عنوان رکورد سرما محسوب می‌شود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون: برنامه های مهدی داورپور

سرفصل برنامه‌های «مهدی داورپور» در یک نگاه
 
 
«مهدی داورپور» یکی از نامزدهای ریاست فدراسیون با ارسال برنامه‌ی انتخاباتی خود خواستار درج و انتشار آن در «کوه‌نوشت» جهت اطلاع افکار عمومی شد.
 
این برنامه را می‌توانید از اینجا دریافت و ملاحظه نمائید.
 
 
 
 
نقل از کوه نوشت
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان برای پیش گیری ازسرمازدگی درصعود زمستانی مایعات مصرف کنند

رییس هیات پزشکی ورزشی همدان گفت: کوه نوردان برای پیش گیری از سرمازدگی به هنگام صعودهای زمستانی به ارتفاعات از مایعات بیشتری استفاده کنند.

دکترˈرشید حیدری مقدمˈ روز یکشنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: در ارتفاعات بالا به علت کمبود اکسیژن هوا تعداد گلبول های قرمز خون به منظور بالا بردن میزان اکسیژن گیری افزایش یافته و باعث غلیظ شدن و کندی جریان خون و نیز سبب افزایش شانس سرمازدگی در فرد شود بنابراین استفاده از مایعات و خوراکی های آبکی توصیه می شود.

وی اضافه کرد: لباس، دستکش ، شلوار و سایر البسه تنگ در مقابل سرما محافظ خوبی نیستند، پشم بافته شده نباید به عنوان لباس ظاهری استفاده شود اما به علت اینکه هوای زیادی را در خود ذخیره می کند به عنوان لباس زیر می تواند مناسب باشد.

حیدری مقدم در ادامه اظهار داشت: کوه نوردانی که قصد اقامت شبانه در پناهگاه های واقع در ارتفاعات را دارند کفش های خود را پس از رسیدن کاملا تمیز کرده و داخل آن روزنامه قرار دهند.

وی بیان داشت: در زمستان هنگام کوه پیمایی از گذاشتن نایلون داخل کفش خودداری کنید، زیرا باعث عرق پا و سرمازدگی می شود همچنین در برنامه های زمستانی جهت جلوگیری از سرمازدگی پاها از کفش دو پوش و نمره بزرگتر از اندازه پا اســتفاده شود چرا که کفش تنگ یکی از عوامل سرمازدگی است.

عضو هیات رییسه فدراسیون پزشکی ورزشی کشور در خصوص نحوه برخورد با شخص سرمازده گفت: شخص مصدوم را به مکان مناسبی انتقال دهید، از ماساژ دادن عضو مصدوم خودداری کنید، با عضو سرمازده به نرمش رفتار کنید تا دچار آسیب بیشتر نشود، لباسهای خیس را از تن مصدوم خارج کنید و لباس چند لایه خشک بپوشانید و اندام حرکتی مصدوم را گرم نگاه دارید در غیر این صورت حرارت از طریق این اعضا به خارج منتقل می شود.

حیدری مقدم همچنین خطاب به کوه نوردانی که به هنگام صعودهای زمستانی دچار سرمازدگی می شوند، اظهار داشت: سعی کنید از تماس بیشتر با سرما در امان باشید و قسمت سرما زده را توسط گرمای بقیه قسمت های بدن گرم کنید، دست گرم را می توان روی گونه یا بینی سرما زده قرار داد و دست سرما زده را می توان زیر بغل یا روی پوست شکم گذاشت.

وی اضافه کرد: در شرایط بحرانی در محیطی امن پای سرمازده را می توان روی پوست شکم همنورد خود قرار داد همچنین هرگز از برف برای ماساژ پوست و بافت یخ زده و سرمازده استفاده نشود، قسمت سرما زده را نباید روی آتش گرفت زیرا حس پوست به علت سرمازدگی مختل شده است و بنابراین احتمال سوختگی وجود دارد و از گرم کردن ناگهانی عضو مصدوم خودداری کنید و محل آسیب را به تدریج گرم کنید.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شعاعی از حضور در انتخابات فدراسیون کوه نوردی انصراف داد

محمود شعاعی از حضور در

 انتخابات ریاست فدراسیون کوه نوردی انصراف داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود شعاعی رییس پیشین فدراسیون کوه نوردی که برای دوره‌ی جدید انتخابات ریاست فدراسیون کاندیدا شده بود، انصراف خود را از حضور در انتخابات اعلام کرد. بازنشسته بودن و عدم صدور مجوز از سوی وزارت ورزش و جوانان برای حضور در انتخابات، دلیل اصلی انصراف شعاعی از حضور در انتخابات ریاست فدراسیون کوه نوردی بوده است.

 

طبق قانون، روسای بازنشسته فدراسیون‌های ورزشی برای حضور مجدد در انتخابات فدراسیون‌ها باید از دولت مجوز دریافت کنند. در حالی دور جدید انتخابات فدراسیون‌های ورزشی از دیروز با برگزاری انتخابات هاکی شروع شده که وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده از حضور بازنشسته‌های بدون مجوز در انتخابات جلوگیری خواهد کرد.

 

انتخابات ریاست فدراسیون کوه نوردی 19 آذر برگزار خواهد شد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون: برنامه های حسین رضائی

سرفصل برنامه‌های «حسین رضایی» در یک نگاه
از «اقدامات ۱۰۰ روزه» تا افقی همچون «اصلاح اساسنامه»
 
 
 

-حسین رضایی
-متولد: ۱۳۵۴ 
-دانش‌آموخته علوم ارتباطات-رسانه
- دانش آموخته دوره مدیریت کیفیت / از نمایندگی مؤسسه IMQ ایتالیا 
- گذارندن بیش از ۳۰ دوره‌ی آموزشی در زمینه‌های مختلف علمی با اخذ گواهینامه رسمی

-آغاز همکاری با فدراسیون از سال ۷۹ تاکنون در کارگروه روابط عمومی
( کسب عنوان روابط عمومی برتر در میان فدراسیون‌های ورزشی و تقدیر از سوی وزیر وقت ورزش و جوانان در سال ۹۲ / انتخاب به عنوان نماینده‌ی ۵۲ فدراسیون‌ ورزشی جهت ارائه انتظارات و درخواست‌ها در همایش روابط عمومی فدراسیون‌ها)
-کارشناس رسمی دولت در پست کارشناس مسئول ارتباطات / آغاز همکاری از سال ۷۳
-همکاری با صدا و سیما (شبکه ۳ سیما) از سال ۸۵ ( گزارشگر برنامه‌ی چهارراه، مجری باغ کاغذی، مجری ویژه نمایشگاه کتاب، مجری مجله خبری برق)
-عضو انجمن نویسندگان، ورزشی نویسان، خبرنگاران و عکاسان ایران  
-همکاری متناوب با رسانه‌ها، مطبوعات، خبرگزاری‌های ورزشی و غیرورزشی
-همکاری با اداره کل ورزش وزارت علوم تحقیقات و فناوری ( به عنوان نماینده تام الاختیار در مسابقات ورزشی دانشجویان کشور و دبیر ستاد خبری المیپادهای ورزشی دانشجویی)
-حضور فعال در فضا و اتمسفر فراگیر مجازی با وبلاگ «کوه‌نوشت» از دی ماه ۸۳
- صعودهای کوه‌نوردی: خارج از کشور؛ قله آرارات ترکیه، قله فوجی‌یاما ژاپن / داخلی: قله دماوند و سایر ارتفاعات شمال تهران، همدان، مرکزی، فارس و ...)
 
نامزد ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛
این‌ها شعار نیست، شدنی‌ست
 
اقدامات ۱۰۰ روزه در چهار زمینه:
 
زمینه مالی / تأمین اعتبارات مورد نیاز:
۱- از طریق جلب مساعدت افراد ذی‌نفوذ و صاحب منصب در نهادها و سازمان‌های مختلف در بدنه‌ی هیئت رئیسه فدراسیون جهت جذب منابع و حمایت‌های مالی و معنوی ... پیمودن مسیر «استقلال مالی فدراسیون» از مساعدت‌های ناچیز وزارت ورزش در طول سال.
۲- ایجاد کارگروه بازاریابی متشکل از تیمی حرفه‌ای از افراد متخصص و باتجربه در فنون مذاکره ( جهت جذب کمک‌های مردمی و اسپانسرینگ).
 
زمینه تعاملی / تقویت ارتباط با تشکل‌های مردمی: 
احترام، تعامل و بهره‌مندی متقابل از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های تشکل‌های مردم نهاد ... ایجاد «کارگروه ویژه تشکل‌های مردمی، گروه‌ها و باشگاه‌ها» در فدراسیون با ترکیب نمایند‌گانی از این نهاد‌ها (انجمن کوه‌نوردان، غارنوردان و ...) و نقش‌آفرینی در سطوح تصمیم ساز فدراسیون و ستادهای اجرایی.
 
زمینه اداری / تدابیر مربوط به اخذ تأییده شورای برون‌مرزی و حمایت‌های مربوطه:
۱- بررسی چالش‌های نظام اداری و بروکراتیک درخواست‌های تأییدیه و رسیدگی به آنها
۲- حضور ۳ نماینده متخصص (در فرآیند انتخاب عمومی) از نهادها، هیمالیانوردان و سنگ‌نوردان جهت حضور در بدنه کمیسیون بررسی درخواست‌ها و تأییدیه‌ها
۳ - ایجاد مشوق‌های لازم و راهکارهای حمایتی مالی از هیمالیانوردان مستقل و سنگ‌نوردان شرکت‌کننده در تورنمنت‌های خارجی.

زمینه ساختاری/ ترمیم ساختار تشکیلاتی فدراسیون در بخش صعودهای ورزشی:
۱- انتصاب «نایب رئیس» و «دبیر» ویژه صعودهای ورزشی / پیشبرد امور صعودهای ورزشی به صورت مستقل.
۲- ایجاد عجالتاً کارگروه «لیگ» و در آینده سازمان «لیگ»/ بررسی ساز و کار و تحقق برگزاری لیگ سنگ‌نوردی کشور طی دو فاز (فاز اول منطقه‌ای/ فاز دوم سراسری)
 
 
سایر موارد در بازه‌ی یک سال آینده:

- برپایی نمایشگاه‌های فصلی با رویکرد حمایت از تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی و هم‌چنین ناشران و مؤلفان محصولات فرهنگی و مکتوب
- برگزاری مراسم سالیانه تجلیل از قهرمانان و انتخاب مرد و زن سال کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی
- بازدیدهای منظم و مؤثر از هیئت‌های استانی، در هر بازدید دیدار عمومی با جامعه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان مربوطه 
- تعیین یک روز در هفته برای دیدار عمومی رئیس فدراسیون با مراجعین 
- اداره امور پناهگاه‌ها به صورت ایجاد هیئت امنا و یا واگذاری به بخش خصوصی 
- تدوین و انتشار منظم ماهنامه خبری فدراسیون / انتشار برخی بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی 
- احیای کارگروه پیش‌کسوتان / برگزاری منظم گردهمایی سالیانه «چهره‌های ماندگار» 
-  تقویت کارگروه محیط زیست و آموزش
- تجهیز پناهگاه‌های شاخص به ملزومات امدادی
- حفظ کرسی‌های بین‌المللی و اخذ میزبانی اجلاس‌ها
- ایجاد هسته‌های مشورتی و راهبردی با ترکیبی از نمایندگان کلیه اقشار کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی 
-  ایجاد سامانه مجازی ارتباط آنلاین با رئیس فدراسیون در سایت
-  ارتقاء و اصلاحات لازم در پایگاه اینترنتی فدراسیون (فارس و انگلیسی)
-  ایجاد بانک شماره‌ی همراه عموم متقاضیان، جهت سامانه ارسال پیامک
- مشاوره‌ها و تدوین برنامه‌های توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز صعودهای ورزشی
- سازو کارهای ساماندهی تورهای گردشگری با مشارکت سازمان میراث فرهنگی
- اجرای آزمایشی طرح عضو گیری عمومی فدراسیون
- برگزاری همایش کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی در حوزه وب 
- پیاده سازی سیستم مکاتبات «اتوماسیون» سراسری فدراسیون و هیئت‌ها
- ارائه گزارش و تراز مالی ۶ ماهه فدراسیون به عموم
و ...
 
ترسیم یک چشم‌انداز مهم و لازم:
بازنگری و اصلاح اساسنامه فدراسیون معطوف به رویکردهای غیردولتی. (تشکیل کمیسیونی متشکل از کارشناسان و صاحب‌نظران)
 
 
 
 
نقل از کوه نوشت
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون: جنگی برای قدرت؟!

" ... نمی توان از این حقیقت چشم پوشی نمود که گروه دولتی ها نتوانستند وجهه خوبی از خود نزد افکار عمومی کوه نوردان ایجاد کنند محمود شعاعی و همکارانش نتوانستند ارتباط شایسته ای با جامعه کوه نوردی برقرار کنند و اشتباهات بسیاری در طی دوره مدیریت خود داشتند . اما آیا گروه به ظاهر مستقل که در مصاحبه ها و مقالات خود در روزنامه ها و وبلاگ ها خواستار کنار رفتن دولتی هاست گزینه مناسبی برای کسب مسند فدراسیون کوه نوردی هستند؟

به شخصه با عملکرد بسیاری از افراد,باشگاه ها و نهادهائی که خود را طیف مستقل می نامند از نزدیک آشنائی دارم و مشاهده نموده ام که در انحصار طلبی , باند بازی و قدرت طلبی دست کمی از دولتی ها ندارند.

 
عملکرد مدیران باشگاه  هائی چون دماوند   , آرش و انجمن کوه نوردان که در حال حاضر نمایندگان آنها بعنوان مستقل ها در میز گردهای مطبوعاتی و غیره خود را نماینده جامعه کوه نوردی معرفی نموده و از لزوم جاری شدن خون تازه ای به تن رنجور فدراسیون کوه نوردی (بخوانید انتخاب شدن گزینه مد نظر ایشان) سخن می گویند عملکرد روشنی نیست  (نگاهی بیاندازید به حوادث و فجایعی که در چند سال اخیر در برنامه های باشگاه های دماوند و آرش رخ داده و همچنین نابسامانی ها و سوء مدیریتی که بر انجمن کوه نوردان حاکم است) ... "
 
 
 
متن کامل دیدگاه مهدی فرهادی را در کوه نیوز بخوانید
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اعلام آماده باش ، انتخابات فدراسیون نزدیک است!!

حرف اول : شعاعی را نمی‌خواهیم !

شعاعی در حال حاضر کوچکترین مقبولیتی نزد افکار عمومی جامعه ی کوه‌نوردی ایران ندارد . کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که برای دفاع از عملکرد او در هدایت فدراسیون ، بخواهد پایی جلو گذاشته یا سینه‌ای سپر کند. دوره‌ی شعاعی بسر رسیده است . او حتی اگر بتواند با اتکا به پاره‌ای اهرم‌های قدرت به حاکمیت خود در این تشکل کلیدی ادامه دهد ، پروسه‌ی جدایی فدراسیون از بدنه‌ی مردمی کوه‌نوردی ایران و آن شکاف عمیقی که در حال حاضر وجود دارد فقط تشدید خواهد شد . محمود شعاعی بهتر است فقدان محبوبیت و پایگاه اجتماعی را جدی بگیرد . محمود شعاعی بهتر است خداحافظی کند! 

 

 

حرف دوم : رئیس فدراسیون آرشی و دماوندی هم نمی‌خواهیم !

فدراسیون کوه‌نوردی نباید به " دفتر حافظ منافع " و " حیاط خلوت " دو باشگاه معروف تهرانی تبدیل شود . تجربه و سرنوشت تلخ و غم انگیز انجمن برای کوه‌نوردی ایران کافی است!  فدراسیون کوه‌نوردی ایران نیاز به خونی تازه و سالم دارد . مدیریتی مستقل و فراجناحی ( باشگاهی ) . فدراسیون کوه‌نوردی به ترمیم شکاف موجود و جلب اعتماد افکار عمومی شدیدا نیاز دارد. 

 

 

حرف سوم : تامین منافع این یا آن آژانس گردشگری؟!!

امکانات و ظرفیت‌های فدراسیون، همه‌ی نظرها را به سوی خود جلب کرده است!!  جنجال‌ها و چهره‌های کبود شده از حرص و جوش و نگرانی‌(!) و کشمکش‌های  فعلی نباید بی‌دلیل باشد ...  به نظر می‌رسد انتخاب پاره‌ای افراد خاص با تامین منافع پاره‌ای شرکت‌ها و موسسات خاص پیوند خورده است!! در پشت پرده‌ی انواع تحرکات تبلیغاتی و مثلا نشست‌های خبری و غیره ، تشخیص رقابت (جنگ) بر سر تامین منافع این یا آن آژانس گردشگری کار سختی نیست!!

 

××××××××××××××

 

پی‌نوشت: 

1_  و ما ، هم‌چنان دوره می‌کنیم شب را و روز را ، هنوز را ... زنده باد کوه‌نوردی مردمی و شریف ایران !

2_ اشاره ی این پست به شکاف میان فدراسیون و بدنه ی مردمی کوه نوردی ایران به معنای نادیده گرفتن زحمات ارزشمند برخی افراد این مجموعه نیست. این وبلاگ در پست های قبلی به صراحت مواضع خود را در این مورد بیان داشته است: " ... در طیف مقابل نیز افرادی را می بینیم که با توجه به اصول و ارزش هائی که برای خود قائل هستند و به آن ایمان دارند، با دستگاه دولتی این ورزش همکاری می کنند . فعالیت این افراد در دستگاه دولتی گاه به نتایج و دستاوردهای ارزشمند و غیر قابل انکاری می انجامد که در مثال می توان برای اولین بار در تاریخ کوه نوردی ایران به تهیه ی طرح درس های مکتوب  و جامعی که هم اکنون در اختیار و مورد استفاده ی همه ی اهالی کوه نوردی ایران است اشاره نمود . یکی از چهره های زحمتکش و قابل احترام این طیف از کوه نوردان ، مهدی داورپور است . "

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد فیلم : تنهای تنهای تنها

«تنهای تنهای تنها»!
بازی دیدنی کودکان بوشهری و نه سوپراستارهای مانکن!
 
 
 
ساختاری جذاب، گرم و تماشایی! ... روایتی دلپذیر از رابطه‌‌‌ دراماتیک یک نوجوان بوشهری و یک نوجوان روسی! ... «اولگ» روس و «رنجرو» بوشهری که رفتارش بیننده را ناخودآگاه به یاد شخصیت معروف «امیرو» می‌اندازد! 

رفاقتی صمیمانه و عاری از اغراض و منافع سیاسی آدم‌بزرگ‌ها !... اما این رابطه نیز آرام آرام دستخوش مذاکرات هسته‌ای اجلاس 1+5 می‌شود تا جائی که پسرک بوشهری بالاخره تصمیم می‌گیرد «تنهای تنهای تنها» دست به کاری بزرگ و عجیب بزند! ... کاری که با وجود پخش تیتراژ پایانی فیلم، تماشاگرها از صندلی و پرده سینما دل نمی‌کنند!  
 
فیلم «تنهای تنهای تنها»؛ به رغم بهره نبردن از چهره‌های مشهور و جذاب سینما، می‌تواند پدیده‌ی غافلگیر کننده اکران امسال باشد، و چه بسا به فروش خوبی در گیشه نیز دست پیدا کند ... توفیقی که خیلی از فیلم‌ها با صرف تبلیغات مستمر و بودجه‌های میلیاردی و استفاده از سوپراستارهای مانکن، به ندرت به آن نائل می‌شوند!
 
این فیلم به نویسندگی و کارگردانی «احسان عبدی پور» محصول صدا و سیمای مرکز «بوشهر» به تازگی به اکران عمومی در آمده است ... تماشای آن را از دست ندهید! ...
 
 
از کوه نوشت
 
 
 
 
 

" تنهای تنهای تنها " به نظرم یکی از بهترین فیلم‌های سینمای ایران در سال‌های اخیر است . فرصت تماشای این فیلم جذاب و دیدنی را در نوبت اکران عمومی از دست ندهید!
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نشست اعتراضی جمعی از اهالی کوه نوردی نسبت به مدیران فدراسیون

جمعی از اهالی کوه نوردی در نشستی خبری اعتراض خود را نسبت به عملکرد مدیریت فدراسیون کوه نوردی اعلام کردند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست خبری فاطمه زند حبیبی- رییس انجمن کوه نوردان ایران، جواد نظام دوست‌ - رییس انجمن غارنوردان ایران، پروانه کاظمی – ملی‌پوش هیمالیانورد ایران، پرویز امرایی – مدیرعامل باشگاه کوه نوردی دماوند ، بهزاد ترکاشوند – عضو هیات مدیره باشگاه آرش و سهند عقدایی – هیمالیا نورد حضور داشتند.

در ابتدای این نشست نظام دوست گفت: مدیریت فدراسیون در این چند سال بسیار بسته عمل کرده و تنها به فکر خودشان و اطرافیانشان بودند. فدراسیون در این مدت باشگاه‌ها را از خود رانده است و توجهی به صعودهای مستقل ندارد. جایگاه فدراسیون با این سیستم‌ اداره کردن تا حد یک باشگاه پایین آمده است.

ترکاشوند، عضو هیات مدیره باشگاه آرش از بی‌توجهی مسئولان فدراسیون نسبت به امداد و نجات در کوهستان انتقاد کرد و گفت: فدراسیون در این سال‌ها در این زمینه هیچ راهکاری را ارائه نکرده و همیشه مسئولیت را به دوش ارگان‌های دیگر انداخته است.

فاطمه زند حبیبی ، رییس انجمن کوه نوردی ایران در ابتدای صحبت های خود به تعلیق شدن فعالیت آنها و انجمن غارنوردان ایران اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های ما دو سال تعلیق بود و هر روز به وزارت کشور می‌رفتم. پرونده‌ ما یک بار گم شد و چندین بار هم پرونده‌ را دوباره تکمیل کردیم، اما مشکل حل نشد. سرانجام پس از رفت و آمدهای بسیار این مشکل حل شد و از مسئولان رسیدگی به این موضوع پرسیدم که چرا فعالیت انجمن ما را تعلیق کردند. آنها در جواب گفتند سرپرست فدراسیون به صورت شخصی به دنبال این پرونده‌ و تعلیق کردن شما بود.

وی افزود: فدراسیون به عنوان متولی کوه نوردی اصلا ما را حساب نمی‌کند و گویی دور خودش حصاری کشیده و جامعه کوه نوردی را قبول ندارد.

عقدایی ، ملی‌پوش هیمالیانورد ایران با تاکید بر این که سرپرست فدراسیون در همین 10 روز گذشته تغییرات زیادی را در هیات‌های استانی انجام داده است، گفت: هفت یا هشت هیات کوه نوردی استان به صورت سرپرست اداره می‌شوند که در همین 10 روز گذشته انتخابات آنها برگزار شد و به رییس تبدیل شدند تا در انتخابات فدراسیون بتوانند به شعاعی رای بدهند.

وی افزود: فدراسیون طی دو سال گذشته هیچ پولی به هیات‌ها نداده بود، اما در چند روز گذشته بارها با هیات‌ها تماس گرفته که چرا پول خود را از فدراسیون نمی گیرند. پول دادن در فاصله چند روز تا انتخابات چه معنایی دارد؟

عقدایی با ادعای این که انتخابات فدراسیون مهندسی شده است، گفت: مگر در کوه نوردی ایران قحط الرجال است که مسئولان وزارت به دنبال گرفتن مجوز هیات دولت برای ادامه فعالیت یک فرد بازنشسته هستند. همین گرفتن مجوز از سوی وزارت ورزش و جوانان به نوعی تایید کردن شعاعی و تضییع حق بقیه کاندیداها است.

پروانه کاظمی نخستین زن ایرانی که سابقه فتح چهار قله هشت هزار متری را در کارنامه دارد، گفت: فدراسیون نسبت به کوه نوردان با سابقه بی تفاوت است و ملی‌پوشان را به خودی و غیر خودی تقسیم کرده است. فدراسیون صعود به قله‌ها را معادل سازی می‌کند، ولی چرا به برخی این حکم‌ها را می‌دهد، اما برای بقیه چنین کاری انجام نمی‌دهد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون و جبهه ی مشترک آرشی ها ، دماوندی ها و انجمنی ها !!

" بر اساس اخبار رسیده به کوه نیوز امروز سه شنبه 12 آذر ماه 92، از ساعت 10:30 صبح، کنفرانس مطبوعاتی با حضور تعدادی از افراد سرشناس کوه نوردی و مدیران برخی انجمن ها و باشگاههای کوه نوردی آغاز شده است. موضوع این کنفرانس انتخابات پیش روی فدراسیون کوه نوردی و ارزیابی عملکرد فدراسیون فعلی در سال های گذشته می باشد. در این نشست نمایندگان تعداد زیادی از خبرگزاری ها و روزنامه ها حضور دارند.

بر اساس اطلاع، نام برخی از سخنرانان این کنفرانس به شرح ذیل می باشد:

فاطمه زند حبیبی رئیس انجمن کوه نوردان ایران ... جواد نظام دوست رئیس انجمن غارنوردان کشور ... پروانه کاظمی ... پرویز امرایی مدیرعامل باشگاه دماوند ... بهزاد ترکاشوند نماینده هیات مدیره باشگاه آرش ... سهند عقدایی "

 

نقل از کوه نیوز

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جفتان : کشف جسد زیر قله !!

 

از سایت گروه کوه نوردی بهمن کرمان 

 

 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مصدومیت 123کوه نورد فصل پاییز در حوادث کوهستان

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد: از ابتدای فصل پاییز تاکنون 123کوهنورد در ارتفاعات کوهستانی سراسر کشور مصدوم شدند

ˈحیدر حیدریˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: این حوادث کوهستان به ترتیب 17 مورد در استان تهران، 16 حادثه در استان اصفهان، 11 مورد در استان مازندران و 79 حادثه در سایر استان های کشور ثبت و گزارش شده است.

وی گفت: در اجرای عملیات امدارسانی به کوهنوردان مصدوم، 80 نفر از آنان با استفاده از تکنیک های نجات فنی از ارتفاعات معلق نجات یافتند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: این شمار کوهنورد به دلیل به همراه نداشتن تجهیزات مناسب کوهنوردی و بی توجهی به شرایط جوی و اقلیمی مناطق کوهستانی در ارتفاعات دچار مصدومیت شده اند.

حیدری توضیح داد: 90 درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کوهستان به دلیل نبود ایمنی برای کوهنوردان در این مناطق رخ داده است.  وی افزود: نصب علائم و هشدارها در کوهستان به فاصله هر 50 یا 100 متر می تواند در هدایت کوهنوردان و کوهپیمایان مؤثر باشد.

وی از همه کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی خواست هنگام صعود  ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوایی مناطق صعود، از مسیرهای مشخص برای صعود و فرود به ارتفاعات کوهستانی استفاده کنند.نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه ی برودپیک: نقدی بر پاسخ های گمراه کننده ی رامین شجاعی

علیرضا بهپور : پارک برودپیک !!


ای کاش جوابیه های اخیر سرپرست برنامه نوین برودپیک را نخوانده بودم .
اگر اشتباه نکنم من فقط یک بار آقای شجاعی را زیارت کرده ام . در اسکاردو در سال 88 در اولین گامشان برای این صعود . آشناییم با ایشان در حد شناخت و تعاریف دوستان ایشان است . اعتراف و اقرار می کنم که نه خصومتی با شخص ایشان دارم و نه باشگاه و تشکیلات مربوطه . به نظرم مغرض و منحرف و ناآشنا نیز نباشم . البته نوین کار ؟؟ نیستم و نرمال کارم !!  اصلا هم مایل به شرکت در چنین گفتگوهای بی حاصلی نیستم . ولی ای کاش که جوابیه های ایشان را نخوانده بودم . به اندازه ای پاسخ های ایشان عجیب و دور از تصویر ذهنی من از ایشان و اصولا یک کوه نورد است که در این چند روز با خودم دائم کلنجار می رفتم که حتما اشکال از تو است که نمی فهمی ؟؟ ببین هیچ فرد دیگری نیز پاسخی نداده است !!! حتما دلایل خیلی منطقی و دارای چفت و بست حسابی است . ولی باز راضی نمی شدم . به ناچار برای تسکین خودم و برای خوانندگانی که تصور دقیقی از اون ارتفاعات ندارند و بدنبال اون جوابیه ها ممکن است دچار سوء تفاهمی شوند ؛ این چند خط را می نویسم .( به صورت کاملا اتفاقی رضا بهادرانی عزیز نیز همین امروز متنی را نوشته که به نظر میرسد او هم حالش شبیه من شده است . به سرپرست و مسئولین محترم تیم اطمینان خاطر میدهم که این همزمانی کاملا اتفاقی بوده و هیچ توافق پشت پرده ای در کار نیست .)


با یک مثال وارد بحث می شوم : اگر راننده ای خیلی حرفه ای با پیکان 52 با شتاب صفر تا 100 : چهل ثانیه با لاستیک های صاف و چراغ معیوب در جاده ای سبقتی بگیرد و قبل از عبور از ماشین مورد سبقت از رو برو شاخ به شاخ شود و همه سرنشینان کشته شوند : اگر بگوید حقیقت مسلم و غیر قابل انکار این است که گر من فقط یکی دو ثانیه بیشتر زمان داشتم رد کرده بودم و الان همه زنده بودند : چه حالی به شما دست می دهد ؟؟؟


آقای شجاعی همه انتقادها را : مغرضانه ، بی توجه به حقایق ،، از روی بی اطلاعی ، نادانی ،و...  دانسته و هیچ اشکالی را نپذیرفته اند . از نظر خودشان حقیقتی مسلم و غیر قابل انکار را که دیگران از درکش عاجز هستند ( ای امان از این ادبیات کیهانی )؛ به عنوان نقطه ای تعیین کننده برای برنامه شان مشخص کرده اند که : اگر می شد چی می شد ؟؟ همه چیز حل بود !!   اگر 2- 3 ساعت وقت بود : تمام بود !!!!   خوب ببینیم آن چند ساعت را کجای آن زمان بندی صعود باید بگنجانیم ؟؟؟ ( متاسفم که این فکر و نجوا را می بایست در اینجا آشکار کنم )  روزی که تیم پر اشتباه سه نفره به حدود 8000 متر می رسند و در آنجا بیواک می کنند که نمی شود . فردای ان روز یعنی روز صعود : حدود 10 ساعت طی کردن 47 متر یا بیشتر طول می کشد . ساعت 5-6 دوستان به قله می رسند . به منطقه زیر قله نگاه کنید عکس های بسیاری از آنجا وجود دارد . من هم مثل آقای شجاعی در آنجا حضور نداشته ام ولی مثل ایشان می دانم که در گیری فنی چندانی ندارد . اگر پاور چین یا سینه خیز هم حرکت کنید این مقدار طول نمی کشد . مگر اینکه شیئی سنگین در حدود 70 کیلوگرم به طول تقریبی 170سانتیمتر را دنبال خود بکشید؟؟؟  آن 3 ساعت مورد نیاز آقای شجاعی را به اینجا نیز نمی توان اضافه کرد چون نزدیکی غروب و تاریکی شب بوده و صعود کنندگان هر چه توان داشتند به کار برده بودند . آنها حدود ساعت 8 احتمالا به گردنه پایین تر از قله ( بین قله اصلی و فرعی) می رسند . باز به عکس های آنجا نگاه کنید ؟؟ چقدر زمان برای رسیدن به انجا ولو سینه خیز یا پاور چین لازم است ؟؟ تمام کسانی که آن قسمت را رفته اند شهادت می دهند که خیلی کمتر از این مدت . به هر حال تیم پر اشتباه ؛ اشتباه دیگری صورت داده و فکر می کند که آنجا گردنه بالای کمپ 3 است و مجددا در آنجا بیواک می کند . پس در اینجا نیز آن زمان 3 ساعته مطلوب سرپرست امکان بروز ندارد . فردای آن روز چه ؟؟ به نظر می رسد که آن فرصت طلایی و کلیدی مطلوب برای گشتن دنبال طناب ثابت از صبح همینجا حاضر و مهیا بوده است . متاسفانه نه تنها آن 3 ساعت بلکه ساعت های بسیار بیشتری برای فرود و صعود از مسیری صخره ای و دشوار صرف می شود . سرپرست محترم هر جا که لازم باشد حقایق غیر قابل انکار را ندیده می گیرد و از کنارش به ارامی یا زرنگی میگذرد . چرا تیم نمی تواند مسیر درست را بیابد ؟؟؟ یکی از جواب ها این است : اصلا تیم نمی دانسته که کجا هست . اگر یک بار یک نگاه دقیق به عکس گردنه برودپیک بیندازید محال است که آنرا با جای دیگری در آن مسیر اشتباه کنید . از جمله چیزهای دیگری که تیم صعودکننده نمی دانسته این بوده که اصلا مسیر فرود از گردنه درگیری با سنگ و فرود دیواره ای ندارد .
مگر فضا بر روی تیغه برود پیک از گردنه تا قله اصلی چقدر است که چند ساعت زمان و هوای خوب برای یافتن مسیر صحیح در آن احتیاج است ؟ همه عرضی که شما می توانید در آن مانور دهید در پهن ترین جا20 متر هم نمی شود چه برسد به باریک ترین جا. ( پیتر گوگموس کوه نورد مشهور آلمانی در همین مسیر برودپیک برای من تعریف می کرد که در حین صعود قله در روی تیغه حدود یک متر به سمت چین منحرف شده و به ناگاه زیر پایش سوراخی باز شده که تا 2000 متر پایین تر را دیده است و فقط با کمک طناب ثابت متصل و همنوردش نجات یافته است ) جناب شجاعی هر جا صلاح باشد دشواری صعود را تا حد صعود از قله ای 22 کیلومتری در مریخ بالا میبرند ( از جمله هزینه 225000 دلاری باربرها !!! چند تا دنیس اروبکو میتوان با این پول استخدام کرد ؟؟؟ ) و هر جا که لازم بدانند جوری وانمود می کنند که انگار بچه ها را جهت هوا خوری برده بودند پارک لاله و آنها نتوانسته اند در فضای به آن بزرگی آبخوری را پیدا کنند و گم شده اند . به همین سادگی ؟!


اگر چه وظیفه تک تک اعضای تیم آشنایی ذهنی با مسیر صعود و فرود است ولی بدون شک جزء وظایف اصلی هر سرپرستی : آشنا کردن و اطمینان از شناخت افراد تیمش با شرایط مسیر است .


ای کاش جناب شجاعی جواب هایی مثل : دلمون خواست ! به شما چه ! مال خودمونه ! اصلا حال کردیم اینجوری بشه و ...  جواب های سربالای دیگری از این دست می دادند ولی چنین پاسخ های نا مناسبی را از شنوندگانشان دریغ می کردند .


به هر حال متاسفانه افراد دیگری در آن پارکی که شما بچه هایتان را گم کرده اید قدم زده اند و می دانند که آبخوری و راه خروجش کجاست . و اصلا پارک چقدر بزرگ است .
علیرضا بهپور

 

 

نقل از صفحه ی فیس بوک " رویداد برودپیک " :

https://www.facebook.com/#!/groups/IranianBroadPeakRoute/?fref=ts

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رامین شجاعی و صلواتی برای شادی روح کوکوشکا !!

 

سوال شجاعی: چرا تیم روز اول فقط 50 متر صعود کرد؟ آیا این موضوع نشان دهنده این نبود که مسیر از سطح کار فنی تیم بالاتر است؟

پاسخ شجاعی: این سوال همانقدر انحرافی است که گفته شود چرا کوکوچکا و پیتروفسکی برای صعود "فقط" 40 متر نوار صخره ای بر روی رخ جنوبی K2 یک روز وقت صرف کردند. ما از همان ابتدا می دانستیم صعود آن بخش یکی از زمانبر ترین بخش های مسیر خواهد بود.

جا دارد باز هم برای شادی روح کوکوشکا صلواتی فرستاده شود! حقیقتاً اگر او نبود بار این همه مشکلات را چه کسی به دوش می کشید... گذشته از تشبیه نادرست رخ جنوبی k2 و یا بسیاری دیگر مسیر ها با رخ جنوبی برودپیک و همچنین تشبیه بسیاری برنامه ها با این برنامه و همچنین تشبیه بسیاری از کوه نوردان (عموماْ درگذشته!) با سه کوه نورد ایرانی، که رامین شجاعی تابحال بسیار انجام داده است، در جایی از گزارش گفته شده بود که تراورس در برنامه قبلی با زمان بسیار کمتری طی شده بود! لطفن نگوئید که برنامه قبلی آنجا چمن بوده و در این برنامه یکدفعه همه جا پر از یخ های کبود شد!

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید :

http://garinmount.blogfa.com

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفرنامه ی خواندنی روشنک هوشمند

 

" ... دیروز دریا کمی مواج بود با موج هایی به ارتفاع یک متر اما نه آنقدر بلند که لنگرگاه را ببندند. تمام مدت باران نرمی می بارید و هوا ابری بود. این جبهه هوای کم فشاریست که باقیمانده ضعیف شده طوفان هایان است که وقتی از لائوس و ویئتنام گذشت قسمتی از آن به سمت شمال و دریای چین حرکت کرد و آنجا کاملن تحلیل رفت و بخشی از آنهم به سمت خلیج تایلند و استان های جنوبی با نام طوفان استوایی پودول که طوفانی نسبتن ضعیف بود تغییر مسیر داد و نهایتن وقتی که به اینجا رسید به یک جریان کم فشار باران زا تبدیل شد و دمای هوا را یکی دو درجه ای کاهش و ارتفاع امواج دریا را هم افزایش داد... در اولین دایو از دایوهای سه گانه، گروه را برای اولین بار با کمک قطب نما، کامپیوتر غواصی و نقشه سایت که روی قایق دیده بودم ۴۵ دقیقه تا انتهای مسیر، رهبری کردم. خوشبختانه مشکلی پیش نیآمد و همه چیز به خوبی پیش رفت. البته بهترین قسمت غواصی امروز دو لاک پشت بسیار بزرگی بودند که به آرامی در کنار بستر دریا مشغول تغذیه بودند. اینطور که پیش می رود از کوسه ها خبری نیست اما همین دو لاک پشت برای ذوق زده کردنم کافی بودند پس ناشکری نمی کنم!... "

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند ( دیوار نوشته ) بخوانید

http://www.parandeazad.blogfa.com

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شیما ستوده از پدر می گوید ...

حالا که رفته ای

هیچ اتفاق تازه ای نمی افتد

فقط من

ذره ذره

ایوب می شوم...

 

از وبلاگ نشاط کوهستان

http://neshate-koohestan.blogfa.com

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گوشی مخصوص کوه نوردان ساخته شد

 

شرکت فرانسوی Quechua گوشی هوشمند مقاومی برای کوه نوردان طراحی کرده که قابلیت استفاده در محیط‌های مرطوب و سرما را دارد.

 

ساخت گوشی مقاوم Quechua با همکاری شرکت Archos صورت گرفته و قابلیت استفاده در محیط‌های مرطوب، باد، باران، برف و سرما را دارد و در برابر شکستگی و ضربه نیز مقاوم است.


این گوشی از استاندارد IP 54 برخوردار است و به پردازنده چهار هسته‌ای با قدرت 1.2 گیگاهرتز و یک گیگابایت RAM مجهز شده است. گوشی Quechua دارای صفحه نمایش پنج اینچی، دوربین پنج مگاپیکسلی و چهار گیگابایت حافظه داخلی است و می‌توان با کارت microSD ظرفیت آن را افزایش داد.


از دیگر ویژگی‌های این گوشی مقاوم می‌توان به پشتیبانی از نسخه 4.1 Jelly Bean سیستم‌عامل آندروید و باتری 3500 میلی‌آمپری با قابلیت نگه داشتن شارژ به مدت 22 ساعت اشاره کرد.  این گوشی 313 دلار قیمت دارد اما درباره زمان عرضه آن اطلاعی در دست نیست.

از رسانه ها

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مخالفت سازمان جنگل ها با جاده سازی در جنگل

 

معاون سازمان جنگل ها با بیان اینکه ساخت جاده در جنگی صرفا باید برای دسترسی و مدیریت جنگل باشد گفت: سازمان جنگل ها با ساخت هر نوع جاده دیگر در جنگل مخالف است.

 

علی منتظری با بیان این مطلب افزود: ساخت جاده یا هر نوع شبکه ارتباطی در جنگل اگر صرفا برای مدیریت جنگل باشد سازمان جنگل ها با آن موافقت می کند اما در غیر اینصورت ساخت هر گونه جاده در جنگل را برای اکوسیستم مضر می دانیم. به گفته وی، مدیریت جنگل بخش های مختلفی دارد و برای اجرای آنها از جمله اطفا حریق حافظان و برنامه ریزان جنگی نیاز به راه های دسترسی دارند .

معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل ها در پاسخ به اینکه بهتر نیست برای مدیریت جنگل و به عنوان مثال اطفا حریق امکانات و تجهیزات سازمان را گسترش داد گفت: در برخی مواقع مانند هنگام آتش سوزی چنانچه هوا ابری باشد نمی توان از هلی کوپتر استفاده کرد و وجود جاده دسترسی ضروری است.

منتظری با بیان اینکه نوع نگاه ما به جاده های جنگلی کاملا متفاوت است اظهار داشت: جاده جنگلی تعریف خاص خود را دارد و با سایر راه های ارتباطی متفاوت است بنابراین باید سعی شود در جنگل حداقل جنگل با عرض کم و با کیفیت بالا ایجاد شود.

معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل ها تصریح کرد: البته در مناطق کوهستانی و روستاهای بالادست جنگل ها از گذشته راه های مالرویی برای دسترسی به روستا ها وجود داشته که در طول زمان توسعه یافته اند و از تعریف جاده های جنگلی پیروی نمی کنند.

از رسانه ها

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ موج جدید بارش از روز سه شنبه

 

عبدالرضا امیدوار شهری در گفتگو با خبرنگار مهر :  روز سه شنبه در برخی مناطق شمال غرب کشور وزش باد نسبتا شدید همراه با بارش پراکنده پیش بینی می شود از اواسط روز سه شنبه به تدریج با نفوذ هوای سرد به سواحل دریای خزر، بارش باران همراه با کاهش محسوس در این مناطق اغاز خواهد شد و در ارتفاعات البرز و به تدریج در شمال شرق کشور نیز بارش باران و برف پیش بینی می شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تصریح کرد: طی روز های چهارشنبه و پنج شنبه شدت بارش ها در استان های غربی کشور بیشتر است.

مهر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه ی برودپیک : در باره ی متد شوم و نامبارک آرشی ها

رضا بهادرانی :  " ...  انتظار و ذهنیت من از آقای شجاعی این بود که پس از برنامه برودپیک و مهلتی که برای تفکر و تعمق می یابند خود به علل بروز این حادثه دلخراش و نقاط ضعف و انتقادات موجهی که در خصوص این حادثه مطرح گردید بپردازند و با رویکردی صادقانه ضمن احترام به افکار جامعه کوه نوردی موجب تسلی خاطر خانواده های این سه عزیز گردند اما گویا رویه ای که ایشان و سایر دست اندرکاران این برنامه در پیش گرفته اند به گونه دیگری است.

گارد بسته و تهاجمی آنها به گونه ای که اکثر انتقادات را از روی دشمنی و غرض ورزی به حساب می آورند و گویی این سه جوان خود قربانی ندانم کاری خود شده اند و هیچ کس جز این سه نفر کمترین نقشی در بروز این حادثه نداشته است،  تنها فرار از واقعیت است.

تعاریف و آموزه های جدیدی که ایشان از کوه نوردی نوین ارایه می دهند، اگر بنده و شما و دیگران در قبال آنها ساکت بنشینیم قطعا در قبال آیندگان و جان هایی که با تاسی از این متد شوم و نامبارک گام در راهی بی بازگشت می گذارند باید پاسخگو باشیم.

 پرداختن به برنامه برودپیک در این صفحه تنها به دلیل کورسوی امیدی بود که از آقایان داشتم چراکه فکر می کردم آنها متوجه این نظرات می شوند و با بررسی منصفانه (تا حدی کفایت می کرد) این حادثه مانع بروز زوایای این فاجعه به متن جامعه می گردند. اما حالا که آنها مصرند راه خود را بروند من نیز راه خودم را می روم و از این پس مطالب و نقدهای من را (البته در حد بضاعت و سوادم) در نشریات کثیرالانتشار خواهید دید.

به عنوان آخرین مطلبی که در صفحه شما می نگارم می خواهم به این مطلب اشاره کنم که آقای شجاعی در وبلاگ خود به این مطلب اشاره کرده که اگر در روز صعود هوا خوب بود این برنامه موفق می بود و چه و چه و منتقدین هم خواسته یا ناخواسته چشم بر این واقعیت بسته اند. باور کنید اگر من این حرف را از یک نوجوان کم تجربه در کوه نوردی بشنوم باز هم بر او خرده می گیرم چه رسد به ایشان... مثل این است که من بگویم اگر دیشب شام می خوردم الان گرسنه نبودم!!  ...  موفقیت یک هیمالیا نورد البته اگر با تعاریف جدید آقایان منطبق باشد تنها در صعود از کوه نیست،  فاکتورهای فراوانی باید دست به دست هم بدهند تا موجب موفقیت یک برنامه گردد . مراقبت نفر از خود برای اینکه مریض نشود (به عنوان مثال هیمالیا نوردان بهتر است در تمام مدت برنامه از خوردن آب سرد پرهیز کنند و آب جوشیده بنوشند). مراقبت از لباس های خود برای اینکه خیس نشوند. مراقبت از وضع هم هوایی خود برای اینکه ارتفاع زده نشوند تبحر در انتخاب تجهیزات و پوشاک برای اینکه انرژی گرانبهایشان به هدر نرود . اطلاع دقیق از پیش بینی هواشناسی برای اینکه به هوای خراب برخورد نکنند . داشتن اطلاع کامل از مسیر برای اینکه گم نشوند و چندین مورد دیگر .   بله دوست گرامی آقای شجاعی عزیز  جمیع اینها اگر در کنار هم باشند موفقیت یک برنامه را تضمین می کند وگرنه ما همه استاد طراحی برنامه های تاپ و آن چنانی هستیم.  اما این تنها بخش کوچکی از کار است.  ملزومات دیگری نیز می طلبد . موردی نیز ایشان در این خصوص اشاره کرده اند که گویا افرادی عدم استفاده از بار بر ارتفاع یا شرپا را در این برنامه مورد نقدقرار داده اند که گویا اجرای برنامه های هیمالیا نوردی بدون بار بر ارتفاع به ذهن آنها خطور نمی کند . صرفا جهت اطلاع آقای شجاعی و دیگر دوستان عرض کنم که طی دو برنامه ای که طی دو سال اخیر یعنی صعود به گاشربروم 1 و صعود به برودپیک در پاکستان داشته ام نه باربری داشته ام و نه یک گرم بارم را کسی جابجا کرده است اما در مورد برنامه شما با توجه به اینکه نفرات تجربه ارتفاع بالا نداشتند و می خواستند از مسیر جدید صعود کنند بکار گیری دو باربر ارتفاع یا شرپا کسرشان نبود و به نوعی محکم کاری به حساب می آمد و لازم نمی شد که برای کمک از دیگر کوه نوردان به خواهش و تمنا بپردازید یا قول چک سفید امضاء بدهید خرجش هم نهایتا 5000 دلار میشد نمی دانم 250000000 تومن را چگونه حساب کردید. حداقل فکر ما که دوباره می خواهیم به پاکستان برویم می بودید و بازار را خراب نمی کردید!!  اما چون ایشان علاقه وافری به قیاس این برنامه و نفرات آن با دیگر کوه نوردان شهیر دارند و بیان اما و اگرهایی در این مورد ، بنده هم چند اما و اگر دارم که به آنها می افزایم: اگر جرزی کوکوچکا از یک طناب پوسیده 5 میل در دیواره جنوبی لوتسه استفاده نمی کرد ، اگر راب هال پس از مشاهده ترافیک گام های هیلاری و نزدیک شدن ابرهای سیاه دستور بازگشت می داد، اگر آناتولی بوکرایف از مسیر بهمنی آنا پورنا عبور نمی کرد، اگر کریستین لافائل به تنهایی گام در مسیر خطرناک ماکالو نمی گذاشت و اگر های بی شمار دیگر اکنون این بزرگان زنده در حال کوه نوردی و زندگی بودند .

ختم کلام ... در جلسه بررسی حادثه برودپیک که آقای شجاعی هم حضور داشتند در انتهای جلسه یکی از حضار  از ایشان پرسید که : با همه این اوصاف شما این برنامه را موفق می دانید یاخیر ؟ پاسخ صریح آقای شجاعی این بود که : "به هیچ عنوان ... سه نفر کشته شده اند و من این برنامه را موفق نمی دانم ."   یا با گذشت زمان نظر ایشان دچار تغییر و دگرگونی شده و یا ایشان عدم موفقیت را بر عکس ما می بینند. " 

 

 رضا بهادرانی

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بازمی گردیم ...

 

عکس از فرامرز نصیری

جمعه 8 آذر 92

 

 


نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جمعه: برنامه ای در یادبود زنده یاد پرویز ستوده شایق

 

 

گروه کوه نوردی سازمان فضایی ایران برگزار می کند :

صعود گرامیداشت کوه نورد فقید مهندس پرویز ستوده شایق

جمعه 8 آذر 1392

 

محل تجمع : درب اصلی پارک جمشیدیه

ساعت حرکت : 7:30 صبح

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٦ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زرین غار توریستی نمی شود؟!

 

زرین غار، غاری که از دهه 80 انتظار می رفت به عنوان جاذبه گردشگری مورد بهره برداری واقع شود گویا امکان توریستی شدن برای بهره برداری عموم را ندارد.

 

 

به گزارش ایرنا معاون گردشگری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در رابطه با برنامه هایی که برای زرین غار وجود دارد گفت: کمپ هایی برای استفاده مردم در زرین رود احداث شده است اما فعلا برنامه خاصی برای این غار وجود ندارد. ابوالفضل اجلی خاطرنشان کرد: تشکلی غیردولتی برای معرفی مسیرهای طبیعت گردی در استان زنجان تشکیل شده است که غارنوردان حرفه ای نیز عضو آن هستند و می توانند در معرفی این جاذبه طبیعی موثر واقع شوند.

وی با بیان اینکه جاذبه های طبیعی را باید دسته بندی کرد افزود: همه جاذبه های طبیعی نباید در دسترس عموم قرار بگیرند چرا که آسیب هایی که گردشگران به این آثار وارد می کنند غیر قابل جبران است. معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: غار زرین رود نیز می تواند جاذبه گردشگری ورزشی و طبیعی برای استفاده غار نوردان باشد.

کارشناس ثبت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز گفت: سال 86 شناسایی اولیه و مطالعات اولیه اکتشاف غار با انعقاد قراردادی با گروه غارنوردی انجام شد پس از آن احداث کمپ های گردشگری عملیاتی گردید اما اکنون برنامه ای برای اکتشاف و گردشگری این غار وجود ندارد. ابوالفضل عالی یادآور شد: طبق گزارش غارنوردان دسترسی به غار زرین رود برای عموم مردم امکان پذیر نیست و فقط غارنوردان امکان بازدید از این غار را دارند.

به گزارش ایرنا غار آهکی زرین غار، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیت زنجان – همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود بین روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله خور قرار گرفته است، این غار در اسفند سال 1384 بعد از زلزله منطقه فوق توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان منطقه گزارش گردید.

هیات کوه نوردی به سرپرستی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اولین گروهی بودند که در اردیبهشت سال 1385 از غار بازدید و بررسی های اولیه را انجام دادند.

براساس اطلاعات هیات کوه نوردی این غار دارای یک ورودی بوده که ارتفاع این ورودی 1850 متر از سطح دریا می باشد اما ارتفاع درونی آن در نقاط مختلف متفاوت است برخی از قسمت ها تنگ و تاریک می شود که باید به حالت سینه خیز از آن عبور کرد.  قسمت های ورودی این غار کاملاً خشک است که بعد از رسیدن به قسمت های پایین تر با چشمه هایی مواجه می شویم که این چشمه ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار هستند، آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق های متفاوت یک تا 40 متر در آن وجود دارد، هوا در داخل غار جریان دارد و با طی مسافت طولانی تنفس مشکل نمی شود.

این غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده و دارای تونل های فرعی و استالاکتیتها و استالاگمیتها و ستونهای بسیار درگذرگاههای اصلی و قندیلهای مخروطی آویزان از سقفها می باشد که بر اثر داشتن ناخالصی رنگهای متنوعی به خود گرفته اند و آنهایی که ترکیباتی به همراه نداشته اند به صورت بلورهای شیشه ای بسیار شفاف خوشه ای و درختی دیده می شوند. از جمله ویژگیهای بارز و اساسی این غار که با غارهای مشابه در منطقه آن را متمایز می سازد این است که غار زرین غار خشکی و آبی است و دریاچه های متعدد در دالانهای آن وجود دارد.

دیگر اینکه قندیل های غار زرین غار زنده و در حال رشد هستندو این خود عاملی است در جهت زیباتر شدن غار چرا که خالص بودن آهک موجب شفافیت و عبور نور از قندیل می طبق نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان قدمت این غار هنوزمشخص نیست و در صورت بهره برداری از این غار می توان آن را به یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری استان زنجان برای غارنوردان تبدیل کرد.

 ایرنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه ی برودپیک : رامین شجاعی و پاسخ های گمراه کننده!!

_ نیچه در یکی از آثارش _ اگر اشتباه نکنم " حکمت شادان" _  می گوید انسان ها دوست دارند با پرسش هائی روبرو شوند که برای آنها پاسخ هائی داشته باشند...  و ما در روزگار خود با انسان هائی مواجه هستیم که برای حل مسائل به خلق پرسش های دلخواه از خود می پردازند!!  پرسش هائی که برای آنها قطعا پاسخ هائی داشته باشند!!  

 

_ بعد از گذشت بیش از چهار ماه از فاجعه ی برودپیک و مرگ سه کوه نورد جوان و خوب کشورمان،  رامین شجاعی سرپرست فنی برنامه _  که البته خودش در گزارش نهایی و به صراحت این موضوع را انکار می کند و  نقش و جایگاه خود را تا حد یک " راهنما و هماهنگ کننده " تنزل می‌دهد: " ... در این برنامه به هیچ وجه نقش یک فرمانده مقتدر را نداشتم بلکه نقش راهنما و هماهنگ کننده را بر عهده گرفتم ... " _ در وبلاگ شخصی اش " داستان کوه " همچنان به طرح پرسش و پاسخ از خود (!) مشغول است .

 

_ در آخرین پست از مجموعه پرسش و پاسخ های رامین شجاعی با خود (!) با نمونه ی جالبی روبرو می شویم . او ابتدا به خلق پرسشی گمراه کننده پرداخته و سپس در پاسخ ، ضمن اشاره به گمراه کننده بودن پرسش ، پاسخ گمراه کننده ای را نیز ضمیمه ی آن کرده است!!

چرا تیم روز اول فقط 50 متر صعود کرد؟ آیا این موضوع نشان دهنده این نبود که مسیر از سطح کار فنی تیم بالاتر است؟... این نقد گمراه کننده است. تاکید بر "فقط 50 متر" زاییده افکاری است که یا از کوهنوردی دشوار چیزی نمی دانند یا می خواهند مخاطبشان را تحمیق کنند. اولا برای اینکه آن 50 متر صعود شود از یک تروارس 400 متری عبور شد، و بعد یک فرود 50 متری و یک صعود 50 متری انجام گرفت. تراورس بر روی یخ و سنگ های پرشیب بسیار دشوار بود. این سوال همانقدر انحرافی است که گفته شود چرا کوکوچکا و پیتروفسکی برای صعود "فقط" 40 متر نوار صخره ای بر روی رخ جنوبی K2 یک روز وقت صرف کردند. ما از همان ابتدا می دانستیم صعود آن بخش یکی از زمانبر ترین بخش های مسیر خواهد بود.

واقعیت این است که هیچگاه پرسش این نبوده که چرا تیم روز اول فقط 50 متر صعود کرده است بلکه : " یکی از مهم‌ترین دلایل و زمینه‌های شکل‌گیری و بروز فاجعه‌ی تراژیک برودپیک ایرانی را شاید بتوان در کمبود و ضعف مطالعات ، بررسی‌ها و آن شناخت کافی و لازم از سختی‌ها و مشکلات مسیر در نظر گرفته شده دانست و روشن است که چنین خلائی ، اصلی‌ترین نمود خود را _ و به شکلی طبیعی _ در آسان‌گیری مسیر نشان می‌دهد. ردپای این آسان‌گیری در نگاهی به برنامه‌ی پیش‌بینی شده و سپس اعلام شده‌ی تیم کوه‌نوردان باشگاه آرش برای فتح برودپیک از مسیری جدید ( اینجا و اینجا ) کاملا مشهود است : شنبه 22 تیر روز استارت مرحله نهائی برنامه از کمپ 3 که ارتفاع آن به نقل از گزارش قبلی رامین شجاعی 7015 متر ذکر شده و پیش‌بینی حداقل 800 متر صعود و گشایش مسیر در یک روز!! عمق و شدت آسان‌گیری مسیر نزد برنامه‌ریزان تیم به حدی بوده که حتی احتمال دست‌یابی به قله در همان روز اول را هم می‌داده‌اند!! وقتی برای برنامه‌ی روز شنبه‌ی خود می‌گویند : " بیواک احتمالی در صورت نیاز در ارتفاع 7800 متر " ... و نهایت ، پیش‌بینی روز یک‌شنبه برای صعود نهایی، آن هم در دو کرده‌ی دو و سه نفره !! ... که این نیز به نوبه‌ی خود گوشه‌ی دیگری از میزان برنامه‌ریزی غلط را از سوی مدیران این تیم نشان می‌دهد..."

و به عبارت بهتر ، مسئله اصلی در رابطه با فعالیت روز اول تیم حمله این است : " عملکرد تیم در همان روز اول ، هیچ نزدیکی و شباهتی را به برنامه‌ریزی‌های قبلی و آن ارزیابی‌ها و برآوردها نشان نمی‌دهد ... آنان قرار بود در این روز خود را به زیر قله در ارتفاع 7800 متر برسانند اما ... همه چیز حکایت از اختلافی عمیق میان واقعیت منطقه و تئوری‌های غلط آقایان دارد ... و نکته‌ی قابل تاسف اینکه : واقعیت‌های روز اول مرحله‌ی نهائی صعود ، موجب گوش به‌زنگ‌ شدن و اندکی نگرانی نزد آقایان تصمیم گیرنده در تهران ، نسبت به تیم حاضر در منطقه و روزهایی که در پیش‌رو دارد نمی‌شود ..."

به نظر می رسد برای رامین شجاعی در جهت ارائه ی پاسخ های آسان و دلخواه به افکار عمومی ، چاره ی دیگری به جز خلق پرسش های آسان و دلخواه و یا تحریف پرسش های مطرح شده نمانده است !!

 

_ با در پیش گرفتن چنین روش هایی، شاید دیگر نباید تعجب کنیم که آقایان بعد از گذشت بیش از چهارماه از فاجعه برودپیک هنوز برای پاره ای از مهم ترین تناقضات و دروغ های آشکار خود پاسخی ندارند . زمانی که هنوز خبری از بحران نبود و برنامه مسیر عادی و طبیعی خود را طی می کرد آنها به افکار عمومی دروغ می گفتند . دروغ های آشکاری مانند :

" اخبار روز یک شنبه 23 تیر ... کیومرث بابازاده در آخرین خبر خود از تلاش کوه‌نوردان کشورمان در رخ جنوب غربی برودپیک به نقل از رامین شجاعی سرپرست این تیم گفت: اعضای تیم متشکل از آیدین بزرگی، پویا کیوان، مجتبی جراحی، افشین سعدی و رامین شجاعی در دو کرده‌ی سه و دو نفره که دیشب به ارتفاع 7350 متری مسیر گشایش شده ایران رسیده‌اند، امروز تنها توانسته‌اند 100 متر پیشروی کنند...بابازاده در رابطه با ترکیب تیم نیز گفت: هم اکنون رامین شجاعی به همراه افشین سعدی از زیر دیواره‌ی سنگی که امروز موفق به صعود آن شده‌اند در حال برگشت به کمپ سه هستند... سایت کوه نیوز"

 

طی دو روز در باره ترکیب تیم به افکار عمومی دروغ گفته شد!!  ... و حالا کسی پاسخ گو نیست که هدف از این دروغ‌ها چه بوده است و چه کسی مسئولیت  آن را می پذیرد  و چه کسی وظیفه ی عذرخواهی از افکار عمومی را برعهده خواهد گرفت؟!

با این گونه دروغ‌های آشکار و علنی ، آیا ما حق داریم در رابطه با فاجعه ی برودپیک ، به دیگر بخش‌ها و گوشه‌های روایت رامین شجاعی و باشگاه آرش نیز با شک و تردید بنگریم و یا آنها را بی‌اعتبار بدانیم؟!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رقابت ۱۲ نامزد برای کسب ریاست فدراسیون کوه نوردی

۱۲ نامزد برای انتخابات فدراسیون کوه نوردی روز ۱۹ آذر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مهدی هنرمند، کاوه کاشفی، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی، قدرت الله نیکخواه، رضا زارعی تودشکی، رضا بهادرانی، منصوره گرجی، همایون بختیاری، حسین رضایی، حمید مساعدیان، مهدی داور پور و محمود شعاعی 12 نفری هستند که برای احراز ریاست فدراسیون ثبت‌نام کرده‌اند.

خبرگزاری فارس

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

 

حوصله کن ری را ،

خواهیم رفت ،

اما خاطرت باشد

همیشه این توئی که می روی

همیشه این منم که می مانم ...

 

 

شعر: سیدعلی صالحی

عکس: فرامرز نصیری

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کافه فیلم : قلمرو طلوع ماه

Moonrise Kingdom

کارگردان: وس اندرسون
فیلمنامه: اندرسون، رومن کاپولا
بازیگران: جرد گیلمن، کارا هیوارد، بروس ویلیس، ادوارد نورتون، بیل مورای
محصول: آمریکا، ۲۰۱۲
مدت: ۹۴ دقیقه

"...  اندرسون این‌بار برای تازه‌ترین ساخته‌اش یک داستان عاشقانه را در دنیایی کودکانه دستمایه قرار داده و با مایه‌هایی از طنز، تجربه نخستین عشق را به تصویر کشیده است. اندرسون در ارتباط با چگونگی رفتنش به سوی این داستان و ساختن آن می‌گوید: «من معمولاً برای فیلم ساختن با شخصیت‌ها شروع می‌کنم و بعد به این می‌رسم که آنها در چه دنیایی زندگی می‌کنند. اما در این فیلم کمی متفاوت بود. اولین ‌بار بود که فیلمی می‌ساختم و می‌خواستم تا یک احساس به‌خصوص را بازسازی کنم؛ احساس نخستین عشق را. اینکه چگونه این احساس قدرتمند عشق چشمان یک بچه دوازده ساله را کور می‌کند. اتفاقاتی که در فیلم می‌افتد خاطرات کودکی من نیستند، اما احساسی که در آن است متعلق به آن دوران است و من به یادش می‌آورم و چیزی است که هنوز با من مانده است.» ... «قلمرو طلوع ماه» بعد از نمایش در جشنواره فیلم کن توانست نظر مساعد بسیاری از منتقدان را به دست آورد و در بیشتر موارد دست کم چهار ستاره از پنج ستاره آنها را از آن خود کند. پیتر برادشاو، منتقد «گاردین» یکی از کسانی است که با دادن چهار ستاره به فیلم آن را اثری درخشان و ظریف با لایه‌های کمدی تیز و جذاب معرفی می‌کند. تاد مک‌کارتی، منتقد «هالیوود ریپورتر» با تعریف از بازی بازیگران فیلم به‌ویژه دو بازیگر نوجوان آن، فیلم را اثری خوش‌ساخت با سبک ویژه اندرسون توصیف می‌کند که این سبک را در تمامی فیلم می‌توان دید. دیو کالهون، منتقد «تایم اوت لندن» نیز با دادن چهار ستاره به فیلم، تأکید می‌کند که اگرچه فیلم داستان عاشقانه میان دو نوجوان است اما فیلمی برای بزرگسالان است که به خوبی می‌تواند بچه‌ها را نیز جذب خود کند ... رادیو زمانه  "

 

 

کافه فیلم محلی برای تماشای جمعی آثار ارزشمند هنر سینما در اولین سه شنبه ی هر ماه است . "قلمرو طلوع ماه" برنامه ی نمایش کافه فیلم آذر ماه خواهد بود .

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ۱۹ آذر زمان برگزاری مجع انتخاباتی فدراسیون

بنا بر اعلام وزارت ورزش و جوانان، زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، سه شنبه ۱۹ آذر ماه سال جاری خواهد بود. سایر مراتب و معرفی نامزدهای واجد شرایط احراز ریاست فدراسیون به محض اعلام امور مجامع فدراسیون‌ها، اعلام خواهد شد.

 

از سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عملیات امداد و نجات برای کوه نوردان

نجات 21 کوه نورد گم شده در ارتفاعات بزنگان سرخس

21 کوه نورد گرفتار در ارتفاعات بزنگان سرخس امروز با کمک ماموران پلیس و هلال احمر نجات یافتند. فرمانده انتظامی شهرستان سرخس امروز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر اینکه 21 کوه نورد از ساعت 16 دیروز در ارتفاعات روستای بزنگان راه را گم کرده اند، ماموران پاسگاه مزداوند و نیروهای هلال احمر به همراه 15 نفر از راهنمایان محلی به محل اعزام شدند و به جستجوی کوه نوردان گم شده در ارتفاعات پرداختند.
سرهنگ روحی افزود: ماموران پس از پنج کیلومتر پیاده روی و هشت ساعت تلاش تیم امداد و نجات هلال احمر ، ساعت یک بامداد امروز موفق شدند کوه نوردان را پیدا کنند . وی گفت : این تیم کوه نوردی با 14 مرد و هفت زن به علت ناآشنایی با منطقه و وقوع مه غلیظ راه را گم کرده بودند.

واحد مرکزی خبر

 

 

 

دو استاد دانشگاه مفقود شده در کوه کلاه قاضی اصفهان نجات یافتند

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: دو استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در کوه ˈکلاه قاضیˈ مفقود شده بودند، با تلاش نیروهای امدادی هلال احمر این استان نجات یافتند. ایرنا،ˈحیدرعلی خانبازیˈ افزود: دو کوه نورد از اساتید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز پنجشنبه 30 آبان در کوه های کلاه قاضی واقع در جنوب شهر اصفهان در حال کوه گشت بودند که بدلیل تغییر شرایط جوی و مه آلود شدن هوا مسیر خود را گم کردند و در آن منطقه مفقود شدند.

وی اظهار کرد: این حادثه ساعت 23:20 روز پنجشنبه به مرکز کنترل عملیات جمعیت هلال احمر استان اصفهان توسط خانواده هایشان اعلام شد ضمن اینکه ارتباط تلفنی با دو کوه نورد نیز بدلیل عدم پوشش مخابراتی قطع شده بود.  خانبازی تصریح کرد: تیم های جستجو و نجات جمعیت هلال احمر اصفهان، مبارکه و شهرضا با 36 نفر نجاتگر، دو دستگاه آمبولانس و شش دستگاه خودروی وانت عملیات جستجو را شروع کردند که بدلیل بارندگی و مه شدید عملیات نجات با دشواری ادامه یافت. وی اظهار کرد: ساعت 5:30 صبح روز جمعه با تغییر مکان افراد گم شده، اپراتور مرکز کنترل عملیات موفق به تماس با آنها و یافتن محل آنها شد.

وی افزود: تیم های امدادی پس از توصیه های ایمنی به کوه نوردان، به محل مورد نظر روانه و با یافتن آنها سرانجام ظهر جمعه به پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان بازگشتند.  وی به کوه نوردان و گردشگران توصیه کرد: تجهیزات ایمنی، لباس گرم و غذا به همراه خود داشته باشند و قبل از کوه گشت  وضعیت جوی و نقشه منطقه را بررسی و از راهنماهای مطلع و فنی استفاده کنند.

ایرنا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روایت رادیو پاکستان از فاجعه ی برودپیک

کامنت ارسالی به وبلاگ : " خبر رادیو پاکستان: دو نفر سقوط کرده اند و یک نفر زنده است--- 21 ژوئیه 2013- یکشنبه سی ام تیرماه 92 (یک روز پس از آخرین تماس آیدین) لینک خبر: http://www.radio.gov.pk/newsdetail-49278 --------- در این اطلاعیه که توسط رادیو پاکستان مخابره شده بود، ادعا شده است که از تیم کوه نوردی سه نفره ایران و به هنگام بازگشت از قله برودپیک تنها یک نفر زنده مانده که با بیسیم تقاضای امداد کرده است. در این اطلاعیه اشاره شده که دو نفر از اعضای تیم به داخل یک شکاف سقوط کرده اند که یکی از آنها مفقود شده و دیگری از دنیا رفته است. در پایان اشاره شده که علیرغم پروازهای متعدد، نجات دهندگان با هلیکوپتر نتوانسته اند اثری از آنها پیدا کنند. "

 

http://www.radio.gov.pk/newsdetail-49278

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کافه کوه آبان ... در میان یادها و خاطره ها

 عکس اول از وبلاگ کوه نوشت

 

 

لیلی رهنما :  " ... حسین یه نماهنگ درست کرده بود که پیشنهاد داد در کنار هم ببینیمش ... مثه کافه‌کوه های قبلی همه ایستاده بودیم دور میز و منتظر شروع کلام ...وقتی پخش شد ... صدای آقای ستوده کافه کوه این ماه رو شروع کرد که می‌گفت:

من پرویز ستوده هستم و وبلاگمم نشاط  کوهستانه و ...

یهو بغض هممون ترکید ... همگی در کنار هم دلتنگی رو  بارها و بارها اشک ریختیم ... حجم نبودن دوستی عزیز رو به سوگواری نشستیم ...

لحظه های باشکوهی بود... اینکه می‌دیدم کسانی که حتی یکبار آقای ستوده رو دیده بودند اینقدر تحت تاثیر منش والای ایشون قرار گرفته بودند که در این مه و سرما اومده بودند اونجا تا ادای احترام کنند ...

اینکه دیدم آرزو با وجود حاملگیش و خطراتی که ممکنه این مسیر توی اون تاریکی و سرما و مه براش داشته باشه اومده بود اونجا ...

اینکه فرشته استرس داشت نکنه خانواده آقای ستوده طعم حلوایی رو که پخته  دوست نداشته باشند و هی از همه تائید می‌گرفت که خوشمزه شده؟ اینکه تو اون سرما اونهمه برگ جمع کرده بود که پائیز کافه‌کوه رو باهاش نقاشی کنه ... فرشته دوست داشتنی کافه کوه.

و از همه مهمتر خانواده آقای ستوده ... من کمتر زنی رو دیدم که در چنین شرایطی اینقدر قوی رفتار کنه ... راستش بیشتر همسر آقای ستوده  بودند که با حرفاشون ما رو آروم می‌کردند ... واقعاً ستودنی بود، اومده بودند تا جای خالی آقای ستوده رو در میان کافه کوه پُر کنند ... حضور خانواده ایشون در کافه کوه دیروز واقعا به هممون آرامش داد.

و دختر گلشون و پسر و دامادشون ... خیلی به لحاظ روحی قوی و مستحکم بودند درست مثل پدرشون ...

این کافه‌کوه به نظر من حقیقی‌ترین دستاورد وبلاگ‌های مجازی کوه‌نویسان بود ... "

 

متن کامل را در وبلاگ لیلی رهنما ( مکث ) بخوانید

 

 و گزارش فرشته احمدیان فر در وبلاگ پلوار 70

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پنج شنبه ی بارانی تهران ... از پارک شهر تا میدان سربند

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

دوربین موبایل   Samsung Galaxy S III

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک