دومین نشست هیئت اجرایی صعود قلم (با حضور کوه نویسان)

تاریخ نشست: پنج شنبه ۱ خرداد ۹۳

محل قرار: ساعت ۳ میدان مجسمه (توچال)

محل برگزاری نشست: کافه محمد تهرانی ساعت ۳.۳۰ دقیقه

 

طبق تقویم هیئت اجرایی صعود قلم قرار بود برای اوایل اردیبهشت یک نشست با محوریت کوه نویسی و وبلاگ نویسی برگزار بشه اما به خاطر برگزاری همایش مشابه در تیرماه توسط فدراسیون کوه نوردی برگزاری این نشست دیگر ضرورتی نداشت. مسلماً همایش فدراسیون بسیار پربار تر خواهد بود.

با توجه به مشکلات صعود قلم که در چند سال اخیر شاهد اونها بودیم. جای داره حتما یک نشست با حضور علاقمندان به این موضوع برگزار کنیم. هرکس که مباحث صعود قلم برایش مهم هست می تونه در این نشست شرکت کنه و صحبت هاش رو مطرح کنه. این نشست می تونه سرآغازی دیگر برای این صعود باشه.

مواردی که در این نشست به آنها پرداخته خواهد شد:

۱- مهم ترین موضوع، بحث مرامنامه و اصلاح اون می باشد.

۲- تعاریف جدید برای کوه نویس بودن. بحث حضور افراد در صعود قلم که در فیس بوک یا سایر شبکه های اجتماعی در رابطه با کوه فعالیت می کنند.

۳- بحث روند اجرایی صعود قلم. (اگر تصمیمی در این حوزه گرفته شود برای صعود دهم قلم خواهد بود، میزبان صعود نهم اختیار کامل را در نحوه ی اجرای صعود قلم خواهد داشت.)

۴- موضوع دیگر نیز بحث هزینه های سرسام آور صعود قلم خواهد بود.

***

 

 

از وبلاگ شازده کوچولو

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


با عظیم قیچی ساز در شبکه ورزش

 

حسین رضائی : چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۳، از هیمالیانورد خوب و پرافتخار کشورمان «عظیم قیچی ساز» که به تاز‌ه‌گی از سیزدهمین صعود ۸هزارمتری خود بازگشته است، دعوت کرده‌ام تا در برنامه‌ی تلویزیونی ما حضور یابد. گفت‌وگوی من با «عظیم» را ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه به صورت زنده، از شبکه تلویزیونی ورزش ببینید.

 

نقل از کوه نوشت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


افشاگری موثر ، تصحیح شتاب زده !!

_ به نظر می رسد افشاگری به موقع کلاغ‌ها در باره‌ی اشتباهات تشکیلاتی انجمن کوه‌نوردان موثر بوده و از صبح امروز تصحیح و تغییر در متن و عنوان خبر مجمع برگزار شده را در دستور کار خود قرار داده اند.

 

__ عباس ثابتیان نیز در وبلاگ خود آرام کوه ، متن و عنوان خبر مجمع برگزار شده را به "‌مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده" تغییر داد ... و جالب است بدانیم این تغییرات شتاب‌زده در شرایطی صورت می‌گیرد که اصل خبر اعلام مجمع در پست سه‌شنبه 2 اردیبهشت سایت رسمی انجمن، هم‌چنان دست نخورده باقی مانده است!!

 

_ یک نصیحت دوستانه به مدیران انجمن: انجام این گونه تغییرات بی‌ سر و صدا و بدون ارائه‌ی هیچ گونه توضیح اضافی و مهم‌تر از آن ، بدون عذرخواهی از اعضا و افکارعمومی ... روشی پسندیده در یک کار سازمانی نیست! چنین عملکردی در شان تشیکلات انجمن کوه‌نوردان هم نیست! به اشتباهاتی که داشته‌اید اعتراف کنید و بابت آن پوزش بخواهید! ... باور کنید آسمان ، به زمین نمی‌آید!!

 

_ با این گونه تغییرات در متن و عنوان خبر در سایت و وبلاگ ، صورت مسئله پاک نخواهد شد!!   برای هیات مدیره‌ی جدید انجمن کوه‌نوردان فقط یک راه وجود دارد ... استناد به اصل آگهی رسمی دعوت مجمع ،منتشر شده در روزنامه‌ی کثیرالانتشار ! ... اگر در متن اصل آگهی ، فراخوان به مجمع عمومی فوق‌العاده باشد این هیات مدیره از اساس غیرقانونی و باطل است . اما اگر در اصل آگهی به مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده فراخوان داده باشند برای ادامه‌ی فعالیت خود مشروعیت و شکل قانونی خواهند داشت! ... که امیدواریم این گونه باشد!

 

_ هیات مدیره‌ی جدید انجمن کوه‌نوردان برای اثبات مشروعیت و موجودیت قانونی خود وظیفه دارد اصل آگهی دعوت رسمی منتشر شده را در سایت انجمن قرار دهد! 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


هیات مدیره جدید انجمن کوه نوردان غیرقانونی است!

_ نشستی را که انجمن کوه‌نوردان روز پنج شنبه 25 اردیبهشت و تحت عنوان " مجمع عمومی فوق العاده " و با موضوع و دستور جلسه‌ی"   انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت مدیره و بازرسین " برگزار نمود ، از اساس غیرقانونی و باطل است!

 

_ مجمع عمومی فوق‌العاده اختیار و حق برگزاری انتخابات هیات مدیره را ندارد. هیات مدیر‌ ای که در چنین مجمعی انتخاب شود از اساس غیرقانونی و باطل است . ماده‌ی 19 اساسنامه‌ی  انجمن کوه‌نوردان به روشنی و صراحت وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده را مشخص نموده است:

ماده 19 : وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده

1_ تصویب تغییرات اساسنامه

2_  تصمیم گیری در مورد انحلال انجمن

 

_ برگزاری انتخابات هیات مدیره در چنین مجمعی ، اقدامی از اساس غیرقانونی و باطل محسوب می‌شود و هیات مدیره‌ای که حاصل چنین مجمعی باشد فاقد وجهه و مشروعیت قانونی است! 

 

_ رویدادهای اخیر انجمن کوه‌نوردان و برگزاری چنین مجمعی حکایت از گونه‌ای کودتا دارد و از توسل به روش‌های نامشروع و غیرقانونی برای تصاحب قدرت در این تشکل خبر می‌دهد . کامنت سیامک شایان پور عضو هیات مدیره انجمن ( در وبلاگ بیواک ) آشکارا به موضوع کارشکنی‌ها و کودتا در انجمن کوه‌نوردان اشاره دارد :

" آگهی مجمع عمومی فوق العاده انجمن کوه نوردان ایران را در تارنمای انجمن ببینید. کسانی که با رهبری عباس محمدی و با به میان آوردن درگیری و آشوب در مجمع عادی فوق العاده انجمن در اسفند ماه کمر به نابود کردن هیئت مدیره بسته بودند و در نشست هیئت مدیره انجمن با روش کودتایی هیئت مدیره را به هم ریختند و کلید قفل ها را عوض کردند و انجمن را به روش چریکی به دست گرفتند چنان شتاب زده آگهی را نوشته اند که نمی دانند مجمع عمومی فوق العاده تنها می تواند وارد مباحث تغییرات اساسنامه ای و یا انحلال انجمن شود و نمی تواند برای انتخابات هیئت مدیره تشکیل شود و بسیاری گفته ها که درآینده به میان خواهد آمد ... "

 

_  مجمع عمومی فوق العاده اختیار و حق برگزاری انتخابات هیات مدیره را ندارد. هیات مدیره ای که در چنین مجمعی انتخاب شود از اساس غیرقانونی و باطل است .

   

 

 پی‌نوشت:

_ تاسف‌بار است که در انجمن کوه‌نوردان ... و با این میزان سابقه‌ی کار تشکیلاتی ... هنوز کسی نمی‌داند : " مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده " با " مجمع عمومی فوق العاده " تفاوت دارد !!    واقعا تاسف بار است !!

 

_ انجمنی‌ها ، یک بار دیگر نیز در آبان سال 90 چنین اقدام غیرقانونی را انجام داده بودند که همان زمان برای‌شان نوشتیم :

http://news83.persianblog.ir/post/2949

 

اما وقتی قرار به تمسخر منتقدین باشد ، قرار به بی‌اعتنائی به افکار عمومی باشد ، قرار به ... نتیجه‌اش همین می‌شود که الان می‌بینیم : بی‌آبروئی و مضحکه‌ی خاص و عام شدن !! 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


انتخابات انجمن: بازگشت تئوریسین فاجعه ی برودپیک!!

مجمع عمومی فوق العاده انجمن کوه‌نوردان ایران در روز پنجشنبه  در محل سالن خاقانی با حضور بیش از ۱۷۰ نفر از اعضاء (اصالتا و وکالتا) برگزار شد، در این مجمع پس از ارائه گزارش مالی هیات مدیره، انتخابات دوره جدید هیات مدیره و بازرس انحمن انجام شد و نتیجه ی شمارش آراء دریافتی به ترتیب تعداد رای کاندیداها توسط هیات رییسه مجمع به شرح زیر اعلام شد:


کاندیداهای هیات مدیره
۱- عباس محمدی ۱۶۳ رای
۲- عباس ثابتیان ۱۶۰ رای
۳- مازیار اتوکش ۱۳۴ رای
۴- لطیفه بقراط ۱۳۳ رای
۵- مهدی کاسبیان ۱۲۲ رای
۶- مریم عطاریه ۱۰۴ رای
۷- شهناز قلیزاده ۹۶ رای
۸- ارژنگ محسنی ۷۶ رای
۹- سیامک شایان پور ۲۱ رای

کاندیداهای بازرسی
۱- یونس رضاخانی ۱۰۷ رای
۲- روح الله بداقی ۳۷ رای


هفت نفر حائز بیشترین رای به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره در این دوره برای دو سال انتخاب می شوند و نفرات هشتم و نهم اعضای علی البدل خواهند بود. یونس رضا خانی به عنوان بازرس انجمن برای یک سال انتخاب می شود و روح الله بداقی بازرس علی البدل خواهد بود.

 

 از: آرام کوه

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


کافه کوه اردیبهشت با حضور کوه نوردان شیرازی

 

نقل از وبلاگ باشگاه کوه نوردی آوا شیراز

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


شیوه ی نگارش کلمات فارسی در وبلاگ کلاغ ها

 

با وجود مشکلات و اختلاف سلیقه‌هائی که هم‌اکنون _ و به شکلی طبیعی _ بر سر شیوه‌ی املای پاره‌ای کلمات زبان فارسی وجود دارد ، خط‌ مشی وبلاگ کلاغ‌ها در موضوعاتی مانند "‌جدانویسی یا بی‌فاصله‌نویسی یا پیوسته‌نویسی‌" کلمات مرکب ، مبتنی بر "‌بی‌فاصله‌نویسی" است:

_ در زبان فارسی، اجزای کلمه‌های مرکب _ ترکیب‌های وصفی یا اضافی _ و آن گونه کلمه‌ها که هر جز دارای معنای مستقلی باشد ... مانند: "کوه" و "نورد" ... جدا از هم نوشته می‌شود. برف‌گیر ... بزرگ‌راه ... چمن‌زار ... خشک‌سالی ... زبان‌شناسی ... کوه‌پایه ... کوه‌نورد ... کم‌برکت ... گیتی‌نورد ... بیابان‌نورد ... صحرا‌نورد

 

_ کمترین انتظاری که در حال حاضر از وبلاگ‌نویسان وجود دارد اتخاذ یک روش واحد در نگارش مطالب‌شان است. دوستانی که برای پیوسته نویسی اصرار دارند و کوه‌نورد را کوهنورد می‌نویسند لاجرم بیابان‌نورد و گیتی‌نورد را نیز بایستی بیاباننورد وگیتینورد بنویسند!!

 

_ یکی از مشکلات جدی پیوسته نویسی ، تغییر شکل اجزای واژه های مرکب و دشوار شدن بازشناسی بعضی واژه ها است . مانند: بلبلزبانی، چربزبانها ، تلخزبانان و ... که در کنار شکل ناخوشایند واژه، گاهی مانع از درست خواندن و فهمیدن نیز می‌شود.

 

_ بی‌فاصله‌نویسی ، راه‌حلی آرمانی میان جدانویسی و پیوسته‌نویسی است. استقلال واژه‌ها را می‌توانیم با جدانویسی و پیوند میان واژه‌های مرکب را با بی‌فاصله‌نویسی نشان دهیم . پیش‌گیری از تلفظ نادرست یکی از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای بی‌فاصله‌نویسی به شمار می‌آید.

 

 

و هم‌چنین در وبلاگ کلاغ‌ها:

_ "می" همواره جدا از کلمه‌ی پس از خود نوشته می‌شود. مانند: می‌رود ، می‌گردد ، می‌افکند ، می‌دانست ، می‌کند و ...

ننویسیم: میرود، میگردد، میافکند، میدانست، میکند و ...

 

_ هرگاه واژه‌های مختوم به "های غیرملفوظ " با "گان" یا "ها" جمع شوند ، "‌های غیرملفوظ‌" حذف نمی‌شود. بنویسیم : ستاره‌گان ، بنده‌گان ، رونده‌گان و ... ( در نظر بگیرید در شکل حذف "های غیر ملفوظ "در روندگان چه مشکلاتی برای تلفظ و فهم صحیح وجود خواهد داشت) .

هرگاه با واژه‌های مختوم به "‌های غیرملفوظ " هرگونه پسوند یا واژه‌های دیگر بیاید "‌های غیرملفوظ" حذف نمی‌شود:

تشنه‌/ تشنه‌گی ... وارسته‌/ وارسته‌گی ... زنده‌ / زنده‌گی ... بی‌حوصله‌/ بی‌حوصله‌گی و ...

 

 

پی نوشت:

1_ نگارش صحیح و منطقی زبان فارسی‌، وظیفه و ضرورتی انکارناپذیر برای همه‌ی وبلاگ‌نویسان به شمار می‌آید.

2_ در میان وبلاگ‌های حوزه‌ی کوه و کوه‌نوردی ، وبلاگ کوه‌نوشت‌(‌حسین رضائی) درست‌ترین و پاکیزه‌ترین شیوه‌ی املای کلمات فارسی را دارد.

3_ منابع مورد استفاده برای نگارش این پست:

درست نویسی خط فارسی ... ایرج کابلی

فارسی را از یاد نبریم ... دکتر شهری

غلط ننویسیم ... ابوالحسن نجفی

شیوه نامه ... مرکز نشر دانشگاهی

اصول و ضوابط واژه گزینی ... فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دستور خط فارسی ... فرهنگستان زبان و ادب فارسی

راه‌های درست‌نویسی و ویراستاری ... ابوالفتح قهرمانی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


دومین نشست هیئت اجرایی صعود قلم (با حضور کوه نویسان)

طبق تقویم هیئت اجرایی صعود قلم قرار بود برای اوایل اردیبهشت یک نشست با محوریت کوه نویسی و وبلاگ نویسی برگزار بشه اما به خاطر برگزاری همایش مشابه در تیرماه توسط فدراسیون کوه نوردی برگزاری این نشست دیگر ضرورتی نداشت. مسلماً همایش فدراسیون بسیار پربار تر خواهد بود.

با توجه به مشکلات صعود قلم که در چند سال اخیر شاهد اونها بودیم. جای داره حتما یک نشست با حضور علاقمندان به این موضوع برگزار کنیم. هرکس که مباحث صعود قلم برایش مهم هست می تونه در این نشست شرکت کنه و صحبت هاش رو مطرح کنه. این نشست می تونه سرآغازی دیگر برای این صعود باشه.

مواردی که در این نشست به آنها پرداخته خواهد شد:

۱- مهم ترین موضوع، بحث مرامنامه و اصلاح اون می باشد.

۲- تعاریف جدید برای کوه نویس بودن. بحث حضور افراد در صعود قلم که در فیس بوک یا سایر شبکه های اجتماعی در رابطه با کوه فعالیت می کنند.

۳- بحث روند اجرایی صعود قلم. (اگر تصمیمی در این حوزه گرفته شود برای صعود دهم قلم خواهد بود، میزبان صعود نهم اختیار کامل را در نحوه ی اجرای صعود قلم خواهد داشت.) 

۴-  موضوع دیگر نیز بحث هزینه های سرسام آور صعود قلم خواهد بود.

 ***

تاریخ نشست: پنج شنبه ۱ خرداد  ۹۳

محل قرار: ساعت ۳ میدان مجسمه (توچال)

محل برگزاری نشست: کافه محمد تهرانی ساعت ۳.۳۰ دقیقه

 

 

از وبلاگ شازده کوچولو

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


پنج شنبه 25 اردیبهشت : دعوت به کافه کوه

 

کافه کوه یعنی ساده‌گی و نشاط . کافه کوه یعنی من، یعنی تو، یعنی ما !

کافه کوه یعنی دوستی‌ها ! 

کافه کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن !

 

 

قرار دیدارمان : پنج شنبه 25 اردیبهشت ... ساعت 15 ... کافه محمد تهرانی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


زنده باد عظیم! زنده باد ایران!

 

کوه نورد مشهور ایرانی پس از فتح قله 8013 متری شیشاپانگما امروز به ایران بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، عظیم قیچی ساز که به تازگی به قله «شیشاپانگما» صعود کرد و یک گام دیگر برای پیوستن به باشگاه هشت هزاری های جهان نزدیک تر شد، بامداد امروز شنبه 20 اردیبهشت ماه به کشور بازگشت و مورد استقبال جمعی از مسئولین فدراسیون، دوستان و هم نوردان خود قرار گرفت.

قله شیشاپانگما به ارتفاع 8013 متر به عنوان چهاردهمین قله مرتفع دنیا محسوب می شود.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


21 کوه نورد خراسانی در حادثه واژگونی مینی بوس در مراوه تپه مجروح شدند

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان های کلاله و مراوه تپه اعلام کرد: در پی واژگونی یک دستگاه مینی بوس حامل کوه نوردان استان خراسان شمالی در مراوه تپه 21 نفر مجروح شدند.

 

ˈمحمدرضا استیری ˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص چگونگی این حادثه گفت: یکی از هشت دستگاه مینی بوس حامل کوه نوردان استان خراسان شمالی که صبح امروز از طریق منطقه گلیداغ وارد استان گلستان شدند، دچار حادثه شد.

وی افزود: این مینی بوس در روستای ˈ پلی ˈ بخش گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه دچار حادثه شد که 21 نفر از سرنشینان ان مجروح شدند.

به گفته وی، پس از این حادثه، بلافاصله تیم های امدادی از شهرستان های کلاله ، مینودشت و خراسان شمالی و تیم اورژانس به همراه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل اعزام شدند و مجروحان حادثه را به بیمارستان های کلاله و مطهری شهرستان گنبدکاووس انتقال دادند.

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان های کلاله و مراوه تپه گفت: خوشبختانه این حادثه فوتی نداشت.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


تنهائی ، تنها بود ...

 

 

می رویید. در جنگل ، خاموشی رویا بود.
شبنم بر جا بود.


درها باز، چشم تماشا باز، چشم تماشاتر، و خدا در
هر ... آیا بود؟
خورشیدی در هر مشت‌: بام نگه بالا بود.
می بویید. گل وا بود؟ بوییدن بی ما بود: زیبا بود.
تنهایی ، تنها بود.
نا پیدا، پیدا بود.
«او» آنجا، آنجا بود.

 

شعر: سهراب سپهری

عکس: فرامرز نصیری

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


با این همه تقصیر چه بخشایشی...

اعلام پوزش رسمی کانون کوه نوردان اوراز مهاباد از همنوردان کانون کردستان

 

 همنورد ارجمند جناب آقای صلاح حقیقیان در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس (متن مصاحبه اینجا) به موضوع بیست و هفتمین برنامه مشترک کانون کوه نوردان کردستان پرداخته که قرار بود در روزهای 11و12 اردیبهشت ماه 1393در منطقه سرشاخان برگزار گردد ولی به گفته‌ی ایشان متاسفانه تنگ‌نظری ها مانع شد و باعث شد تا تعداد زیادی از همنوردان بهترین روزهای اردیبهشت و شاید یکی از بهترین برنامه های کوه‌نوردی بهاری را ازدست بدهند.

 

با توجه به اینکه این عزیزان مهمان کانون کوه نوردان اوراز مهاباد بودند، متاسفانه لغو شدن برنامه قبل از هرچیز در نهایت بهت و ناباوری، باعث شرمندگی و ناراحتی بسیار زیاد ما گردید. زیرا همگان خوب می‌دانند که مردم این دیار به مهمان نوازی شهره هستند. و کوه نوردان خود مرام و آداب خاصی در اجرای برنامه های مشترک با همنوردان سایر شهرها دارند. باور نداشتیم که همشهریانمان به راحتی ما را شرمنده‌ کنند و نگذارند پذیرای مهمانانی آن هم کوه‌نورد باشیم. کانون برای اجرای آبرومندانه‌ی یک صعود مشترک به عنوان راهنمای این صعود از قبل برنامه ریزی نموده حتی جهت مکان یابی محل کمپ به منظور شب‌مانی و مسیر صعود به قله‌ی قلات هیلم از مسیر غار "رفته" در سه هفته قبل از تاریخ اجرای برنامه یک برنامه کوه پیمائی در همان محل اجرا نمود. پیش بینی تعداد شرکت کنندگان، حدود یکصد نفر بود ولی بعد از آنکه باخبر شدیم برنامه با فراخوان دوستان سنندجی و با شرکت سایر همنوردان از شهر‌های دیگر خواهد بود و احتمالا تعداد به حدود سیصد نفر خواهد رسید، از کاک صلاح حقیقیان خواستیم تا با ارسال نامه‌ای به اداره ورزش و جوانان مهاباد، موضوع را اطلاع دهند تا خدای نکرده اتفاق پیش بینی نشده‌ای رخ ندهد و ما را شرمنده سازد که در نهایت همان شد و شرمنده همنوردان خوبمان شدیم. ظاهرا هیئت کوه نوردی مهاباد با حضور کانون کوه نوردان اوراز مهاباد به هر عنوانی مخالفت نموده و اعلام داشته کانون گروهی است که با هیات همکاری ندارد (زیرا اعضای کانون در هیئت کوه نوردی مهاباد ثبت نام نکرده و شهریه پرداخت ننموده و کارت هیات را دریافت ننموده اند!).

 

این درحالی است که کانون کوه نوردان اوراز مهاباد قبلا از فدراسیون مجوز فعالیت داشته و از یک سال قبل جهت تمدید آن اقدام نموده و در این راستا موسسه فرهنگی و ورزشی اوراز مهاباد مکریان را به ثبت رسانده است. سپس جهت دریافت مجوز به عنوان (سمن) از فرمانداری مهاباد اقدام کرده و در نهایت از تابستان گذشته با اعلام تغییر قوانین ثبت (سمن‌ها) جهت دریافت مجوز فعالیت به عنوان باشگاه مدارک خود را تسلیم و در تمامی این مراحل همکاری کاملی از سوی اداره محترم ورزش و جوانان مهاباد با مسئولین کانون انجام شده است. همواره معرفی نامه‌های لازم از سوی اداره ورزش و جوانان صادر گردیده و فعالیت کانون مورد تایید رئیس محترم این اداره بوده است، که در نهایت منجر به دریافت مجوز فعالیت به نام باشگاه کوه نوردی اوراز مهاباد به تاریخ 10/2/93 گردید. حالا چه شده که رئیس محترم هیات از مدتی قبل نظرش نسبت به ما عوض شده و ما را به رسمیت نمی‌شناسد نمی‌دانیم.

 

جناب آقای پهنائی رئیس محترم هیئت کوه نوردی مهاباد را ارجاع می‌دهیم به این پست وبلاگ کانون :

 

http://k-ovraz.blogfa.com/post-614.aspx

 

و از اینکه ما را شرمنده همنوردان خود کردند باز هم سپاسگزاریم.

 

 

 از وبلاگ کانون کوه نوردان اوراز مهاباد

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


25 کوه نورد خارجی برای صعود به قله علم کوه در کلاردشت اسکان یافتند

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت گفت : 25 کوه نورد خارجی برای انجام تمرینات اسکی در منطقه با هدف آمادگی برای صعود به قله علم کوه در شهرستان کوهستانی کلاردشت غرب مازندران اسکان یافتند

 

ˈعلی فرضیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این کوه نوردان که 9 نفرشان زن و بقیه مرد هستند هفته جاری برای انجام فعالیت اسکی در ارتفاع یکهزار و 200 متری منطقه هزارچال قله علم کوه کلاردشت استقرار یافتند.

وی این کوه نوردان خارجی را آلمانی ، اهل چک و اتریشی اعلام کرد و گفت : هر سال به طور میانگین دستکم 150 کوهنورد خارجی برای انجام فعالیت دراین رشته ورزشی به این منطقه کوهستانی سفر می کنند.

انجام فعالیت ورزشی رشته اسکی در منطقه کلاردشت هر سال از ماه اردیبهشت آغاز و تا اواخر ماه خرداد ادامه دارد.

قله علم کوه به ارتفاع حدود چهار هزار و 850 متر در قسمت جنوب غربی شهر کلاردشت واقع است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


مرگ بر فراز اورست

 

 مسیر یال جنوب شرقی اورست که از پر رفت و آمد‌ترین مسیرهای صعود قله محسوب می‌شود، به درۀ رنگین‌کمان مشهور است. دلیل این نام‌گذاری، اجساد کوه‌نوردانی است که ملبس به لباس‌های رنگارنگ کوه نوردی، در میان برف‌های ابدی مسیر آرمیده‌اند. هر کوه‌نورد در گذر از این مسیر با این اجساد روبرو می‌شد. به مرور زمان، برخی از این اجساد به حاشیه‌ی مسیر منتقل شده‌اند و دیگر اجساد هم زیر برف‌ها مدفون گشته‌اند اما هنوز هم میتوان تعدادی از آنها را دید و افسانه‌های آنها را بازگو کرد.

یک از مشهورترین اجساد درۀ رنگین‌کمان، متعلق به کوه‌نورد آلمانی ”هانلوره اشماتز“ است. او و همراهش بسال 1979 هنگام فرود پس از فتح قله، در گذشتند. وی اولین زنی بود که در ارتفاع 8300 متری جان سپرد. هنگام بازگشت از قله، وی و همراهش تصمیم به بیواک و شب‌مانی گرفتند. اصرار شِرپای همراه آنان به ادامۀ مسیر، نتیجه‌ای نداد. جسد همنورد هانلوره ناپدید شد و هرگز پیدا نشد اما جسد کوه‌نورد آلمانی، همانگونه که به کوله‌پشتی خود تکیه زده بود، مدتهای مدید همان‌جا باقی ماند. برای سال‌ها، کوه‌نوردان در کنارۀ مسیر، جسد این زن آلمانی را مشاهده می‌کردند که با چشمانی باز به خواب ابدی فرو رفته و موهایش در بادهای ابدی اورست رقصان است.
پنج سال پس از مرگ وی، دو شرپا تلاش کردند تا پیکر او را پایین آورند اما هردو سقوط کرده و کشته شدند. سرانجام بادهای باستانی اورست، جسد این زن را با خود بردند و به دره‌های سرد هیمالیا سپردند.

 

 

 

یکی از مشهورترین اجساد یال شمال شرقی اورست، معروف به ”سبز چکمه“، متعلق به کوه‌نورد هندی ”سوانگ پالجور“ است. این جسد در ارتفاع هشت هزار متری و در دهانۀ غار کوچکی قرار گرفته، گویا سوانگ در آخرین تلاش‌هایش در حال پناه بردن به این غار بوده است.
در سال 1996 که یکی از سال‌های شوم اورست محسوب می‌شود، یک گروه شش نفره از هند به قصد اورست صعود خویش را آغاز کردند. اما آنها قبل از قله با کولاک شدیدی روبرو شدند که پیش از آن در یال جنوب شرقی، تعدادی از کوه‌نوردان را از پای در آورده بود. سه تن از کوه‌نوردان هندی از صعود منصرف شدند اما پالجور ودو نفر دیگر، مسیر خود را به سمت قله ادامه دادند. آخرین تماس آنها، حکایت از فتح قله داشت… و از آن پس ناپدید شدند.
یک گروه ژاپنی که در همان روز قصد صعود به قله داشتند، از ناپدید شدن سه کوه‌نورد هندی آگاه شدند و در صدد جستجوی آنها بر‌آمدند اما هوای بسیار بد، آنها را متوقف کرد. از انجا که سوانگ پالجور پوتین‌هایی سبز رنگ به پا داشت، تصور می‌شود جسد واقع در این غار، متعلق به اوست. در سال 2006،کوه‌نورد بریتنایایی ”دیوید شارپ“ از هوای بد به داخل این غار پناه برد. کوه‌نوردان زیادی از کنار وی گذشتند ولی از آنجا که می‌پنداشتند او همان ”سبز چکمه“ است، به او کمک نکردند. شارپ تا رسیدن کمک، در همین غار در گذشت. در سال 2007 کوهنورد بریتانیایی دیگر، ”یان وودال“، به داخل غار رفت تا جسد پالجور را بیرون کشیده و دفن کند، اما نتوانست پیکر او را از درون یخ‌ها بیرون بکشد.

 

 

 

در سال 1996، ”فرانسیس آرسنتیف“ نخستین زن آمریکایی نام گرفت که اورست را بدون کپسول اکسیژن صعود کرده است. او و همسرش سرگئی، دو بار پیاپی برای صعود قله تلاش کردند اما موفق نشدند. سرانجام تلاش سوم آنها نتیجه داد، اما گذران سه شب پیاپی در منطقۀ مرگ (ارتفاع بالای 8000 متر) آنها را از پای در آورده و خسته کرده بود. آنها قله را دیر هنگام صعود کردند اما در مسیر بازگشت از هم جدا شدند. هنگامی که سرگئی به کمپ اصلی رسید، دریافت همسرش هنوز بازنگشته. او بلافاصله با اکسیژن و دارو، به جستجوی همسرش برآمد.
صبح روز بعد، یک گروه اُزبک در راه بازگشت از قله، فرانسیس را نیمه‌جان و سرمازده یافتند و سعی کردند او را باخود به پایین حمل کنند. اما خستگی ودشواری مسیر مانع آنها شد. آنها در راه سرگئی را دیدند که به دنبال همسرش به بالا باز می‌گشت. این اخرین باری بود که کسی سرگئی را زنده می‌دید.
صبح روز بعد گروهی از کوه نوردان فرانسیس را یافتند که به گونه‌ای معجزه‌آسا، اما به سختی، هنوز زنده بود. آنها تبر یخ و طناب‌های سرگئی را نیز یافتند اما از خود او اثری نبود. کوه‌نوردان از صعود خود منصرف شده و در کنار فرانسیس ماندند تا شاید بتوانند به او کمک کنند. اما کاری از دست کسی بر نمیآمد. فرانسیس نیز در صبح‌گاهان در گذشت. جسد وی سال‌ها در مسیر، تبدیل به نشانه‌ای برای کوه‌نوردان دیگر شده بود که در راه صعود، از کنار آن می‌گذشتند. یک سال بعد نیز جسد سرگئی در پایین‌دست کشف شد: او در تلاش برای نجات همسرش سقوط کرده و کشته شده بود.
یکی از کوه‌نوردان، یان وودال، در سال 2007 تلاش کرد تا جسد فرانسیس را به پایین منتقل کند. او موفق شد جسد این زن را از مسیر عبور کوه‌نوردان دور کرده و کمی پایین‌تر بیاورد.

 

 

منبع : http://debriiss.wordpress.com

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


غارنوردی ایران ظرفیت جهانی دارد

مسوول غارنوردی فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی با بیان اینکه ایران در رشته غارنوردی از پتانسیل خوبی برخوردار است گفت: با تجربه اندوزی وکارهای تیمی می توانیم در جهان سرآمد باشیم .

 

ˈوحیدمصدریˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه فدراسیون کوه نوردی تیم داری نمی کند بلکه برای همه تیم های کوه نوردی و غارنوردی خدمات فنی ارائه می دهد، افزود:در حال حاضر دوره های سمینار آموزشی غار نوردی ،مربی گری درجه دو و سه نقشه برداری غار در سه سطح ،زمین شناسی غار ،پزشکی غار ،خواص غار وامداد و نجات غار برگزار می شود .

وی ادامه داد: در تقویم سال جاری 16برنامه آموزشی ،باز آموزی ،دوره های بازنگری و ویرایش تدوین هشت دوره آموزش و شیوه نامه برای بانوان و آقایان در نظر گرفته شده است که در دوم تیر ماه تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

مصدری در ادامه به اولین دوره مربی گری درجه سه غار نوردی اشاره کرد و گفت: این دوره مربی گری 10الی 11خرداد ماه در غارهای ˈقلای چی ˈ بوکان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: هم چنین  12  الی 19 اردیبهشت ماه نیز دوره نظارت بر امداد و نجات در  ˈکتله خور زنجان ˈدر حال انجام می باشد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در اینستاگرام ...

 

عکس ها از فرامرز نصیری ( اینستاگرام)

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


مشکلات مالی و گرانی تجهیزات و لوازم از مشکلات فدراسیون کوه نوردی است

رییس فدراسیون کوه نوری، گفت: مشکلات مالی ، گرانی تجهیزات و لوازم کوه نوردی از مشکلات اساسی این فدراسیون است

رضا زارعی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: نبود اعتبارات مالی و کافی موجب شده فدراسیون کوه نوردی حتی در اعزام نفرات مربیان این رشته با مشکلاتی مواجه شود.

وی یادآورشد: بر اساس سازو کارهای انجام گرفته این فدراسیون برای تامین  منابع مالی خود و کاهش وابستگی به وزارتخانه، به صورت خود گردان اقدام می کند.

زارعی افزود: ورزش کوه نوردی بر خلاف سایر رشته ها رقابتی نیست و بیشتر بر پایه همگانی تکیه دارد.

رییس فدراسیون کوه نوری به حوادث پیش آمده و جان باختن کوه نوردان ایرانی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه فوت شدگان این رشته آموزش های لارم را فرا نگرفته بودند و این فدراسیون برای کاهش مخاطراتی از این قبیل بر این حوزه متمرکز شده است.

وی ادامه داد: حادثه پیش آمده برای کوه نوردان مانعی در عدم اعزام  نیست و فدراسیون با دقت بیشتری در این بخش  فعالیت می کند.

زارعی همچنین  تعداد کوه نوردان رسمی دارای بیمه ورزشی در سه سال گذشته را بین 52 تا 54 هزار نفر اعلام کرد و افزود: حدود یک میلیون و 200 هزار نفر از مردم کشور در پایان هفته به دامن طبیعت می روند بعبارتی آمار غیر رسمی را شامل می شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون  500باشگاه کوه نوردی به صورت رسمی و یکهزار  و 500 گروه رسمی در کشور فعالیت می کنند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


موفقیتی دیگر: عظیم قیچی ساز بر تاج شیشاپانگما

 

عظیم قیچی ساز در ساعت 1:30 ظهر پنج شنبه 11 اردیبهشت به وقت محلی (10:30 صبح به وقت ایران) موفق به صعود قله شیشاپانگما شد. قیچی ساز صعود این قله را به همه هم‌وطنان عزیز تبریک گفت.

شیشاپانگما در زبان تبتی به معنای "تاجی بر فراز دشت‌های پوشیده از چمن" است. این قله سیزدهمین قله 8000 متری است که قیچی‌ساز تا کنون موفق به صعود شده است. لازم به توجه است که صعود عظیم قیچی‌ساز بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی و باربر ارتفاع انجام شده است.

 

از سایت شخصی عظیم قیچی ساز

 

 

پی نوشت :

با توجه به موفقیت تلاش عظیم قیچی‌ساز برای فتح شیشاپانگما ، او نخستین صعودکننده‌ی ایرانی این قله نیز است .

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


تهران می تواند به عنوان قطب غارنوردی در کشور مطرح شود

دبیر هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی  تهران اعلام کرد:  این استان  می تواند به عنوان قطب غارنوردی در کشور مطرح شود

 

گزارش خبرنگار ایرنا ،محمدرضا کفاش روز چهارشنبه در اولین گرد همایی نمایندگان غارنوردی گروه ها و باشگاه های تهران اظهارداشت: باید در سطح استان تهران غارنوردی فنی را گسترش داده تا نیروهای جوان و با استعداد جذب و ساماندهی شوند .

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کمی غارنورد در تهران  به این رشته ورزشی می پردازند ادامه داد :با حمایت ها و برنامه ریزی های مدون  و هماهنگ هیات استانی ، باشگاه ها و گروه های ورزشی این رشته غارنوردی را در تهران نهادینه کرد .

مسوول غارنوردی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی نیز در این گردهمایی خاطر نشان کرد: سال های گذشته رشته غارنوردی در کشور فعال نبود.

وحید مصدری اضافه کرد: در ماه ها اخیر استارت خوبی  در نهادینه شدن این رشته ورزشی زده شده است که امیدواریم کوه نوردان جوان استان این عقب افتادگی ها را جبران کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه مشکل کشور بحث تکنیک نیست بلکه فقط تفاوت در تجربه است گفت: باید حجم کارها و برنامه ها را بالا برده  و در کارهای تیمی منسجم تر عمل کنیم .

در این مراسم نمایندگان باشگاه ها  و گروه های تهران  در خانه کوه نوردان تهران شرکت داشتند و نظرات و مشکلات خود را مطرح کردند.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


شرپاها ، قهرمانان واقعی در هیمالیا

 

 

گرامی باد   یاد و خاطره‌ی

شرپاهای جان‌باخته در فاجعه‌ی اخیر اورست

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


و یک خبر خوب ...

 

لیلا حاتمی، هنرپیشه ایرانی، به عنوان یکی از اعضای هیات داوران جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۴ معرفی شده است. شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ مه امسال برگزار می‌شود.

جین کمپیون، کارگردان نیوزلندی ریاست هیات داوران را به عهده خواهد داشت ...

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


صعود کوه نوردان خارجی به بام ایران ساماندهی می شود

رییس اداره ورزش و جوانان آمل گفت : صعود کوه نوردان خارجی به قله دماوند در این شهرستان با هماهنگی فدراسیون کوه نوردی کشور ساماندهی می شود

ˈمحمود ناییجˈ روزیکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : یکی از برنامه ها برای ساماندهی این است که از این پس گروه های ویژه از بخشداری لاریجان و دهیاران منطقه به عنوان رابط گروه های خارجی را درصعود همراهی و پشتیبانی خواهند کرد.

وی گفت:  این تصمیم با هدف تامین امنیت و نیز کم تر شدن مشکلات ناشی از حوادث احتمالی درصعود و اقامت برای کوه نوردان خارجی اتخاذ شده است.

ناییج گفت:در گذشته گروه های کوه نوردان خارجی در بخش لاریجان حضور پیدا می کردند و متاسفانه هیچ اطلاعاتی از ورود و یا خروج آنان در اختیار مسوولان محلی نبوددرحالی که اگر حادثه و یا مشکلاتی پیش می آمد،مسوولیت پیگیری آن بر عهده مسوولان محلی و شهرستان بود.

رییس اداره ورزش و جوانان آمل افزود :  حوادث ناشی از خطر سقوط و یا مفقود شدن کوه نوردان داخلی و خارجی در ارتفاعات شهرستان آمل همواره وجود داشته، اما متاسفانه به علت هماهنگ نشدن با مسوولان بخش لاریجان، فقط زحمت پیداکردن و اعزام گروه های امدادی برای نجات آنها گردن ما می افتاد.

وی ادامه داد:هرچند گروه های کوه نوردان خارجی با هماهنگی فدراسیون کوه نوردی اعزام می شوند، اما این فدراسیون هم باید شرایط و زمان اقامت آنان را به مسوولان بخش لاریجان اطلاع می داد تا در شرایط نیاز مسوولان این شهرستان آمادگی لازم را داشته باشند.

ناییج گفت: برخی افراد محلی به طور شخصی در منزل مسکونی خودشان در شهرهایˈرینه ˈوˈگزنکˈ و روستاهای اطراف دامنه های قله دماوند به کوه نوردان اعم ازخارجی و داخلی اقامت می دهند که این مشکل هم باتلاش های دهیاران منطقه در حال برطرف شدن است.

قله دماوند به عنوان بلند ترین قله ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسـیا در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع است.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


وضعیت کوه‌نوردان ایرانی پس از فجیع‌ترین حادثه هیمالیا

گزارش‌های رسیده از آمادگی کوه نوردان ایرانی برای صعود به ارتفاعات هیمالیا حکایت دارد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کو‌ه نوردان ایرانی حاضر در ارتفاعات هیمالیا متاثر از حادثه رخ داده هفته گذشته خود را برای صعود به ارتفاعات آماده می‌کنند.

 

پس از رخ دادن فجیع ترین حادثه انسانی در ارتفاعات هیمالیا که منجر به مرگ 20 نفر از شرپاها(باربرها) بر اثر سقوط بهمن شد برای چند روز بهت و وحشت تمام کسانی را که قصد صعود به ارتفاعات اورست را داشتند فرا گرفت و حتی صحبت هایی از عدم صعود در این فصل نیز شنیده می‌شد.

 

در این حادثه تلخ 20 نفر از شرپاها جان خود را از دست دادند.

 

عظیم قیچی ساز، پر افتخارترین کوه‌نورد ایران که برای صعود به سیزدهمین قله‌ی بالای ۸ هزار متر دنیا در ارتفاعات «شیشاپانگما» به سر می‌برد، طی تماسی از پیشروی امروز خود تا کمپ یک این قله خبر داده بود.

 

او فضای کمپ اصلی «شیشاپانگما» را متأثر از حادثه‌ تلخ سقوط بهمن در «اورست» و جان‌باختن شرپاهای نپالی، حزن‌انگیز توصیف نموده بود.

 

او در آخرین تماس خود اعلام کرده بود کمپ اصلی (5700 متر) را به قصد هم‌هوایی در کمپ‌های یک (6400 متر) و دو (7000 متر) ترک کرده است و در صورت مساعد بودن شرایط، به سمت کمپ دو حرکت خواهد کرد.

 

قیچی ساز تصمیم دارد پس از تلاش بر روی «شیشاپانگما»، در صورت مهیا بودن شرایط صعود، راهی کمپ اصلی قله «لوتسه» برای صعود به آخرین 8 هزار متری خود و ورود به باشگاه ۸ هزار متری‌ها گردد.

 

دکتر علیرضا بهپور مسئول کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون کوه نوردی که به منظور صعود به قله «اورست» در کشور نپال به سر می‌برد، صبح روز جمعه ۲۹ فروردین مقارن با حادثه سقوط بهمن و کشته شدن جمعی از باربران ارتفاع وارد کمپ اصلی این کوه گردید و در پیامی ضمن اعلام سلامتی خود جو کمپ اصلی را ماتم زده توصیف نمود.

 

او همچنین گفت: منتظر تصمیمات نهایی تیم‌ها و شرکت‌ها جهت ادامه فعالیت روی این قله و یا لغو تلاش خواهیم ماند.

 

مهدی قلی پور دیگر کوه نورد ایرانی هم وضعیت کمپ اصلی اورست را آکنده از غم و اندوه توصیف کرد.

 

مهدی قلی پور دیگر کوه‌نورد ایرانی که برای صعود به قله «لوتسه» در کمپ اصلی «لوتسه و اورست» به سر می برد، ضمن اعلام سلامتی خود ابراز کرد: پس از حادثه سقوط بهمن ابتدا پیکر ۱۲ شرپای جان‌باخته به کمپ اصلی منتقل شد و این امر کمپ اصلی را در بهت و ماتم فرو برد.

 

وی همچنین از احتمال لغو صعودهای این فصل قلل «اورست» و «لوتسه» خبر داده بود.

 

فجیع ترین حادثه انسانی در ارتفاعات هیمالیا ساعت ۶:۳۰ صبح روز شنبه ۲۹ فروردین ماه و در ارتفاع ۵۸۰۰ متری آبشار یخی «خومبو» و در شرایطی رخ داد که شرپاها به منظور اصلاح مسیر آبشار یخی و انتقال بارها به کمپ یک عازم ارتفاعات بالاتر بودند.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


خرابی راه دسترسی به قله علم کوه برای کوه نوردان مشکل زا شد

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت گفت :  خرابی حدود 24 کیلومتراز طول راه دسترسی به قله علم کوه که نتیجه سیل سال 90 است ، تردد خودروی کوه نوردان را در این مسیر با مشکل مواجه کرده است.

 

ˈ علی فرضی ˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود :  فرو ریختن یک دستگاه پل و تخریب مناطق وسیعی از سطح جاده در حد فاصل شهرˈ رودبارک ˈ تا دومین قرارگاه کوه نوردی منطقه کوهستانی ˈ ونداربن ˈ سبب شده تا تردد خودرو در این منطقه غیرممکن شود.

وی ادامه داد :  درحال حاضر کوه نوردان ناگزیرند با پای پیاده این مسیر طولانی را طی کنند که این وضعیت زمینه نارضایتی آنان را به همراه داشته است.  

سیلی که در ماه تیر سال 90 در کلاردشت جاری شد حدود 500 میلیارد ریال به بخش های مختلف این شهرستان خسارت زده بود.

فرضی با اشاره به استقبال کوه نوردان بوی‍ژه کوه نوردان خارجی برای صعود به قله علم کوه و برگزاری کلاس های آموزشی رشته یخ نوردی وسنگ نوردی در این منطقه از کم توجهی مسوولان نهادهای ذیربط نسبت به مرمت راه دسترسی انتقاد کرد.

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت تخصیص ندادن اعتبار برای تامین سوخت پناهگاه های محل اقامت کوه نوردان را از دیگر مشکلات موجود در مسیر علم کوه برشمرد و گفت :  برای رفع این مشکل پیگیری های فراوانی شد که متاسفانه تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

قله علم کوه به ارتفاع حدود چهار هزار و 850 متر در قسمت جنوب غربی شهر کلاردشت واقع است.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


سه کوه نورد در غار یخی کوهرنگ مفقود شدند

رئیس هلال احمر شهرستان کوهرنگ با بیان اینکه ۳ کوه نورد روز گذشته در غار یخی کوهرنگ مفقود شدند و هیچ اثری از آن ها وجود ندارد گفت: جستجوی نیروهای امداد هلال احمر کوهرنگ برای پیدا کردن این سه کوه ‌نورد همچنان ادامه دارد.
 
شهباز اکبری با اشاره به اینکه روز گذشته سه کوه نورد برای بازدید از  غار یخی به شهرستان کوهرنگ رفته بودند و مفقود شدند،اظهار  کرد: از شب گذشته و همزمان با مفقودی این کوه نوردان تاکنون هیچ اطلاعاتی از این سه نفر در دست نمی باشد.

رئیس هلال احمر شهرستان کوهرنگ با بیان اینکه  تیم امداد کوهستانی کوهرنگ و نیروهای امدادی هلال احمر استان به منطقه اعزام شده می باشند افزود: جستجو برای پیدا کردن این سه کوه نورد از بامداد امروز آغاز شده است و جستجو همچنان ادامه دارد.

اکبری با اشاره به اینکه این کوه نوردان برای مشاهده غار یخی کوهرنگ به این منطقه رفته بودند خاطرنشان کرد: نامناسب بودن آب و هوا یکی از دلایل مفقودی کوه نوردان بوده است که باعث ایجاد این مشکل برای آنها شده می باشد.
 
 تسنیم
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


ابدیت و یک روز

 

عکس ها : فرامرز نصیری

البرز شرقی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


گروه کوه نوردی دانشجویان پیام نور گرفتار در ارتفاعات ماسوله نجات یافتند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: گروه 70 نفره کوه نوردی دانسجویان پیام نور شهرستان آستانه اشرفیه که در ارتفاعات ماسوله گرفتار شده بودند، نجات یافتند.

 

ˈمحمد احمدی پورˈ روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این گروه که روز گذشته به ارتفاعات للندیز ماسوله رفته بودند، به علت شدت مه گرفتگی در ارتفاعات منطقه کوه بن که منطقه ای جنگلی است، قادر به تشخیص مسیر حرکت نشدند که با همکاری گروه امدادی هلال احمر شب گذشته به سلامت نجات یافتند.

وی خاطرنشان کرد: ساعت 20 و 30 دقیقه شب گذشته، گم شدن گروه هفتاد نفره دانشجویان دختر دانشگاه پیام نور به همراه چهار نفر مرد اعزامی هلال احمر آستانه اشرفیه به فرمانداری فومن اعلام و طی هماهنگی که فرماندار با این معاونت انجام داد؛ عملیات جستجو و انتقال این گروه کوه نوردی آغاز شد.

به گفته معاون استاندار گیلان؛ گروه امدادی هلال احمر با تجهیز امکانات و نیازمندی هایی چون آب، خرما و بیسکویت خود را به گروه رساند ولی به دلیل خستگی و نبود دید کافی، شب را در منطقه با روشن کردن آتش سپری و ساعت پنج و 30 دقیقه بامداد امروز ، به سمت پایین حرکت کردند.

وی یادآور شد: اعضای این گروه هیچ گونه آسیبی ندیدند و تنها یک نفر دچار گرفتگی عضله شده بود.

احمدی پور ضمن تقدیر از گروه های امدادی شامل نیروی انتظامی، سپاه و بسیج گفت: فرماندار نیز به همراه مسوولان شهرستان در تمام طول مدت امدادرسانی در ماسوله حضور داشت و لحظه به لحظه با هماهنگی معاون سیاسی استاندار پیگیر این موضوع بوده است.

وی عدم هماهنگی گروه با هیأت های کوه نوردی و استفاده نکردن از راهنمایان زبده را موجب وقوع این حادثه عنوان و تأکید کرد: در چنین اعزام هایی، حتماً می بایست از طریق مراجع ذیربط و با هماهنگی هیأت های کوه نوردی شهرستان اقدام شود.

 

  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


تامین منابع مالی برای موفقیت عظیم قیچی ساز

عظیم قیچی‌ساز پس از تامین منابع مالی برای ثبت رکورد جهانی خود بعد از فتح قله شیشاپانگما راهی لوتسه می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کوه نوردی، با پیگیری‌ها و رایزنی‌های صورت گرفته از سوی عضو هیات رییسه فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، یکی از شرکت‌هایی که لوازم خانگی تولید می‌کند، ۱۵ هزار دلار از هزینه‌های صعود «عظیم قیچی ساز» به قله «لوتسه» را تقبل کرد.

براین اساس «عظیم قیچی ساز» کوه نورد شایسته کشورمان می‌تواند پس از صعود به قله‌ی «شیشاپانگما»، با پشتیبانی این شرکت بر روی «لوتسه» آخرین 8 هزار متری خود نیز تلاش کند.

به گزارش فارس، وی تاکنون 12 قله بالای 8 هزار متر را طی کرده است و با فتح دو قله دیگر رکورد جهانی را ثبت خواهد کرد .

ShareThis Copy and Paste

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +


اورست : روایت CNN از بلاتکلیفی روال صعود در این فصل

مادر آنگ کاجی ، شرپای کشته شده در بهمن روز جمعه اورست

 

" با یافتن جسد یک شرپای دیگر شمار جان باختگان بهمن اورست به 13 نفر رسید ، یکی از مقامات رسمی دولت نپال گفت : این حادثه مرگ بارترین حادثه اورست بوده ، سه نفر دیگر نیزمفقود الاثر شده اند و حداقل شش مجروح داشته ایم ، یک گروه 50 نفره که اکثرا شرپاهای نپالی بوده اند در ارتفاع بالای 6000 متر در معرض ریزش بهمن قرار گرفتند، این حادثه درست بالای کمپ اصلی در آبشار یخی خومبو صورت گرفته ، گوردن ژانو از انجمن بین المللی صعودهای آلپاین سیاتل گفت که کوه نوردان و راهنمایان در حال نصب طناب ثابت و آماده سازی کمپ ها در طول مسیر بودند که روز جمعه گرفتار بهمن می شوند. تمامی 50 تا 60 نفر کوه نورد همگی بومیان و شرپاهای نپالی بوده اند که غذا و سایر مایحتاج را به کمپ های بالا منتقل می کردند ، تیم نجات تاکنون موفق به پیدا کردن گمشدگان نشده و امیدی نیزبه زنده ماندن آنها نیست . یکی‌ از کسانی که نجات پیدا کرده ونگدی شرپای 26 ساله است که برای شرکت سامیت ترکز کار می کرده و قرار بوده 13 بریتانیایی را تا قله هدایت کند. او تعریف کرده که در حال برقراری کمپ 2 در بالای کمپ اصلی بوده که آن حادثه اتفاق می افتد و شانس آورده که در میان قربانیان نبوده ، ونگدی می گوید: " ناگهان یک تکه بزرگ یخ از کوه فرو غلطید و تنها کاری که به ذهنم رسید پنهان شدن در پشت یک برتپه یخی بود ، ما بالاتر از مکان حادثه قرار داشتیم تا 12 نفر پشت سر من جان سالم بدر بردند اما نفر سیزدهم به بعد گرفتار شدند ، آنهایی که قبل از ریزش بهمن از آنجا عبور کرده بودند نیز جان سالم بدر بردند. ما پنج دقیقه پشت آن تپه یخی منتظر ماندیم ، گرد و غبار ناشی از ریزش بهمن موجب شد که نتوانیم چیزی را مشاهده کنیم و بعد به پایین حرکت کردیم ، ساعت 11 صبح به کمپ اصلی رسیدیم... "

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۳
    پيام ها    +