البرز مرکزی در آخرین جمعه ی بهار ...

 

عکس ها از فرامرز نصیری _ جمعه 30 خرداد

موبایل  S3

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در نکوهش مادینه پرستی عوام فریبانه !!

به عزیز حبیبی

با سلام و احترام

 

_ آخرین نوشته‌ی شما در وبلاگ بیواک نشان داد که در انتخاب واژه‌ی "عوام‌فریب" برای توضیح کج فهمی‌های آگاهانه‌ی شما حق داشته‌ایم.

 

_ نوشته‌اید: " دو وبلاگ‌نویس ما متاسفانه هرگز متوجه نشدند که در این خصوص آنچه که مهم است تصمیم این دو زن در "نه گفتن" به قهر طبیعت و ضعف اکسپدیش‌های تجاری است"  ... که فقط و به شکلی آشکار ، کاریکاتوری مضحک از افکار و اندیشه‌های بی‌منطق شما را نشان می‌دهد. چرا باید آنچه که برای شما "مهم" است قطعا و بی‌چون و چرا برای دیگران نیز مهم باشد؟!  آیا این توهم ریشه در فرهنگ مادینه‌پرستی شما دارد و آن شیفته‌گی محض و بی‌چون و چرای شما  در مقابل هر گونه اخبار و رویدادهای مربوط به فعالیت زنان؟!

 

_ اینکه شما می توانید در هر مواجهه با اتفاقات دنیای زنان در ورزش کوه‌نوردی چنان "‌از خود بی خود " شوید که زن کارخانه‌دار چینی را نیلوفر برف‌های کوهستان بنامید به خودتان و آن شخصیت مادینه پرست‌تان مربوط است، اما چشمان خود را باز کنید آقای وبلاگ‌نویس! دیگران نیز حق دارند  تا در نقد " سبک و روش و شیوه و کیفیت صعود"  او که مبتنی بر پریدن با هلی‌کوپتر تا کمپ 2 بود ، از گونه‌ای ابتذال و تباهی در ورزش کوه نوردی نام ببرند!  

 

_ فقط یک شخصیت مادینه‌پرست عوام‌فریب مانند شما می‌تواند چشمان خود را بر تراژدی مرگ شرپاها  ببندد و از میزان ضرر و زیان‌های دولت نپال سخن بگوید!!  فقط یک شخصیت مادینه‌پرست عوام‌فریب مانند شما می تواند وظیفه‌ی اخلاقی و انسانی همدردی و همراهی با بازمانده‌گان این فاجعه را فراموش کند و برای پرواز با هلی‌کوپتر زن سرمایه‌دار چینی تا کمپ 2 مدیحه سرایی کند!!  فقط یک شخصیت مادینه‌پرست عوام‌فریب مانند شما می‌تواند در مجموعه‌ی قضایای پیش آمده به اعتراض شرپاها توجه و اعتنایی نداشته باشد و در " نه گفتن به قهر طبیعت " آن دو مادینه‌ی هلی‌کوپتر سوار غرق شود !!

 

_مینگما شرپا : "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی‌توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!

 

 

_ آقای وبلاگ‌نویس! لازم است در آخر و در نقد  عوام‌فریبی شخصیت مادینه‌پرست شما این پرسش را نیز مطرح کنیم :  چطور و چگونه بود که در  برنامه برودپیک 92 آرشی‌ها ، " نه گفتن " آن بچه‌ها به خیلی چیزهای کوه‌نوردی این سرزمین را ندیدید و برایتان فقط " سبک و روش  و شیوه و کیفیت " اجرای برنامه مهم بود؟! آیا این عجیب نیست که چشمان‌تان فقط " نه گفتن " مادینه‌ها را می‌بیند؟!

 

 

 

پی نوشت :

آقای وبلاگ نویس!  کلمات و مفاهیم استفاده شده در این پست ، دقیقا برگرفته از لحن و منطق خود شما در آخرین پست وبلاگ‌تان است!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


کوه نورد دلیجانی با امداد هوایی هلال احمر اراک از مرگ نجات یافت

یک کوه نورد دلیجانی که بر اثر سقوط در دره های صعب العبور کوهستان
ˈویلیجیاˈ از توابع دلیجان گرفتار شده بود توسط گروه امداد هوایی هلال احمر اراک از مرگ نجات یافت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی،این حادثه شامگاه سه شنبه به مدیریت بحران دلیجان اطلاع داده شد که تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر به محل اعزام شد.

این کوه نورد در ارتفاعات کوهستان ˈویلیجیاˈ واقع در 45کیلومتری شهرستان دلیجان در مسیری سخت گذر سقوط کرده بود که با اعلام گروه امداد کوهستان بالگرد برای نجات این کوهنورد به منطقه اعزام شد.

کوه نورد سانحه دیده مردی 50 ساله است که بعد از 45 دقیقه عملیات جستجو و نجات شناسایی و به پایگاه امداد و نجات جاده ای دلیجان منتقل شد.

این ورزشکار که عضو تیم کوه نوردی آذرخش دلیجان است از ارتفاع 20 متری سقوط کرده و از ناحیه سر و کتف مجروح شده بود.

براساس این گزارش ،هم اکنون حال عمومی این کوه نورد رضایت بخش است.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


سرمایه دار چینی و استفاده ابزاری از نام اورست

 

از وبلاگ رضا زارعی ( کوه قاف ) :   ماه می 2003 ،  Wang Shi رئیس ثروتمند و 53 ساله  China Vanke برای نخستین بار طرح بهره برداری تبلیغاتی از صعود اورست برای اهداف تجاری را به کار بست. این موفقیت موجب گردید تا بسیاری از تجار راه تبلیغات را به سمت کوهستان کج نمایند.

 


به گزارش خبرگزاری گوانگژو این بار نیز Wang Jing بانوی ثروتمند چینی با بهره گیری از همین حربه قصد داشت تا ضمن تبلیغ محصولات و البسه شاخه طبیعت گردی خود از نام اورست بهره برداری ابزاری نماید اما این صعود آغاز مجادلاتی بود که گریبان گیر او شد. اگر چه نامش را بر زبان ها انداخته، اما تا حد زیادی وجهه او و محصولاتش را تحت شعاع قرار داده!


صحبت از صعود با بالگرد Wang Jing کوه نورد زن چینی از کمپ اصلی تا کمپ دوم مسیر جنوبی اورست است در شرایطی که هنوز جسد سه تن از کشته شدگان بهمن روز 18 آوریل در دل آبشار یخی باقی است و این امر موجب خشم شرپاهای فقیر نپالی شده. آنها اعتقاد دارند صعود اورست با این کیفیت و البته در چنین شرایطی تنها زیرپا نهادن اخلاق ورزشی است، وگرنه محصول با کیفیت نیازی به صعود فریبکارانه ندارد!

 

 kouheghaf.blogspot.com 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


ابتذال و تباهی در صعودهای اورست

ادموند هیلاری:

در مصاحبه با خبرنگار مجله‌ی معتبر اشپیگل و در پاسخ سوالی پیرامون صعود های رایج به اورست می‌گوید : " با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ( کوه ۳۲ ) "

 

رینهولد مسنر:

" پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ( کوه ۳۴ ) "

 

و مینگما شرپا  در واکنش به پیمودن مسیر تا کمپ 2 بوسیله هلی کوپتر و سپس آغاز صعود اورست توسط یک زن سرمایه دار چینی :

 "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!

 

 

 

پی نوشت:

_ شما اگر کلمه‌ی "سرمایه‌دار" ناراحت‌تان می‌کند ، به زن چینی "کارآفرین" بگویید !! ... اشکالی ندارد ... این روزها به "عوام فریبی" عادت کرده‌ایم!!

 

_ زنده باد سرمایه‌دار چینی ،زنده باد کار‌آفرین چینی، زنده باد عوام‌فریبی ایرانی!!

 

_ و اصلا ... زنده باد عزیز حبیبی !!

 

_ وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ... در آینده‌ای نه چندان دور ، پریدن با هلی‌کوپتر تا کمپ 3 یا حتی پریدن با هلی‌کوپتر تا گردنه جنوبی و سپس آغاز صعود اورست ... هم می‌تواند شاه‌کار باشد!! ... وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ، هر چیزی می‌تواند شاه‌کار باشد!!

 

_ طنز : ... عوام‌فریبان استادان بی‌نظیری در شاه‌کار سازی به شمار می‌آیند!! ... در مثال‌هایی کوچک‌تر و البته وطنی ... شما پرونده صعود خود را به توچال در حالی که تا ایستگاه هفت را با تله کابین پریده‌اید ... به یک استاد عوام‌فریب بدهید!! ... شک نکنید در کسری از ثانیه و با استناد به فشاری که هنگام پیاده شدن از تله کابین در ایستگاه هفت و عدم هم‌هوایی لازم متحمل شده‌اید ... آن را به عنوان شاه‌کاری بی‌نظیر در تاریخ کوه‌نوردی ایران به افکار عمومی معرفی خواهد کرد !! 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


جشن سی و پنجمین سالگرد تاسیس خانه کوه نوردان تهران

سی و پنجمین سالگرد تاسیس خانه کوه نوردان تهران بهانه ای است تا دور هم جمع شویم ، نه برای تقدیر از فعالیت های ما ، بلکه برای ارج نهادن به حضور بزرگان و جوانان کوه نورد ایران زمین . حضور گرم و پر مهر شما مشوقی است برای ادامه فعالیت ها و انگیزه ای است برای توسعه و بالنده گی کوه نوردی ایران امروز .

زمان : پنجشنبه - 29 خرداد - از ساعت  18   تا   30 : 20

مکان :  خ شریعتی - پایین تر از پل سیدخندان - فرهنگسرای اندیشه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


پنج شنبه 29 خرداد : دعوت به کافه کوه

کافه کوه یعنی ساده‌گی و نشاط . کافه کوه یعنی من، یعنی تو، یعنی ما !

کافه کوه یعنی دوستی‌ها ! 

کافه کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن !

 

 

 پنج شنبه 29 خرداد  ... ساعت 15 ... کافه محمد تهرانی

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در دفاع از رامین شجاعی!

_ رامین شجاعی در آخرین پست وبلاگ خود با عنوان " منتقدین برنامه‌ی برودپیک92" اشاره ای دارد به یک بگومگوی ایمیلی با عباس محمدی :

چندی پیش بعد از یک بگو مگوی ایمیلی آقای عباس محمدی برایم نوشت:

" بسیار متاسفم که در حال حاضر نمی‌توانم ابعاد شخصیتی تو و پیشینه‌ی نکبت بارت در کوه‌نوردی را به نقد بکشم... باشد تا فرصتی مناسب،"

بگذریم از اینکه همین یک جمله از نظر شخصی برایم بسیار روشنگر بود و دلایل بسیاری از نوشته‌ها و رفتارهای او در گذشته را برایم روشن ساخت...

 

_ مجموعه‌ی بحث ها ، نظرات و انتقادات پیرامون سرپرستی رامین شجاعی در برنامه فاجعه بار برودپیک دلیلی برای آن نمی‌شود که انزجار خود را نسبت به لحن بی‌ادبانه و کینه توزانه‌ی عباس محمدی اعلام نکنیم!

 

_ مسایل برنامه برودپیک، دلیلی برای آن نمی‌شود که بخواهیم شخصیت قابل احترام و سوابق ارزشمند رامین شجاعی را در کوه‌نوردی جدی ایران نادیده  بگیریم!

 

_ نگاهی حتی گذرا به کارنامه و سوابق کوه‌نوردی رامین شجاعی ، به خوبی می‌تواند فاصله‌ی دور از دسترس او را با آدم‌هایی امثال عباس محمدی در کوه‌نوردی ایران نشان دهد!

 

_ لحن بی‌ادبانه و کینه‌توزانه‌ی عباس محمدی در مواجهه با رامین شجاعی ، شرم‌آور و تاسف‌بار است .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


به دوستان عزیز در گروه کوه نوردی قاجر قروه

با سلام و احترام

ابتدا لازم می‌دانم از انتشار گزارش کامل و دقیق برنامه پیمایش غار دودزا (زرینه ) و ماجراهای پلیسی ناخوشایند پیرامون آن از شما تشکر نمایم .  بی‌شک گزارش شما می‌تواند حاوی تجربیات ارزشمندی برای دیگر گروه‌ها و کسانی باشد که در موقعیت‌های مشابه با رفتارهای نامناسب و غیرقانونی از سوی بخش‌‌های از نیروهای انتظامی مواجه می‌شوند.

 

همان‌گونه که شما در گزارش خود بدان اشاره کرده‌اید هیچ قانون و یا بخش‌نامه و یا دستورالعملی وجود ندارد که به استناد آن تیمی کوه‌نورد و یا غارنورد برای انجام فعالیت ورزشی در هر گوشه از خاک این سرزمین نیاز به کسب مجوز از کسی یا جایی داشته باشد و روشن است که اصرار و تاکید آنان بر مجوز نداشتن شما، فقط و فقط بهانه‌ای برای پنهان کردن و سرپوش نهادن بر رفتارهای غیرقانونی و نامناسبی بوده است که با شما و تیم شما داشته‌اند .

 

دوستان عزیز در گروه کوه‌نوردی قاجر قروه ، شما هر زمان که لازم بدانید می‌توانید نسبت به این گونه رفتارهای نامناسب و غیرقانونی شکایت و پی‌گیری داشته باشید . این حق برای شما محفوظ است !

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


ماجراهای پلیسی در پیمایش غار دودزا ( زرینه )

 
روز جمع مورخه 93.3.9به همراه 5نفر از اعضای گروه قاجر جهت پیمایش غار زرین آباد(دودزا) از قروه به سمت استان زنجان حرکت کردیم و ساعت 9 صبح بعداز صرف صبحانه وارد غارشدیم هدف از این برنامه عبور با قایق بادی در دریاچه و رسیدن به انتهای غار جهت فیلم برداری وعکاسی تالار انتهای غار که دارای تزئینات اهکی بسیار زیبایی است، بود ... بعد از پیمایش حدود50متر به کنار دریاچه رسیدیم که محوطه ای برای استراحت دارد.آنجا مقداری غذا خوردیم قایق بادی را که یوسف و شاهین زحمت زیادی  برای حمل آن کشیده بودند، آماده کرده و به آب انداختیم ... دریاچه انتهای غار آب زلال و شفافی دارد.  یک قسمت از آب را بوسیله قایق رفتیم سپس با استفاده از سنگ هایی که از داخل اب بیرون امده بودند و تراورس بعضی مسیرها به انتهای رسیدیم ... در انتهای غار جای بسیار زیبا و کلکسیونی از تزئینات اهکی وجود داشت که زمان زیادی را برای فیلمبرداری و عکاسی در انجا صرف کردیم با توجه به کمبود وقت و گرفتن عکس های زیبا و فیلمبرداری از آن همه زیبایی و شگفتی به سرعت بازگشتیم...
 
 
با جمع آوری کوله بارها و قایق بادی مسیر های شیب دار و پرپیچ و خم دهلیز ها ی تنگ غار را پشت سر گذاشته و در جای قبل از شیب تند آخرمسیر استراحت کوتاهی کرده و درمورد این پیمایش خوب صحبت میکردیم. فارغ از اینکه در خارج از غار اتفاقاتی افتاده بود که ما از آن بی خبر بودیم. تازه بعد از صرف مدت 12 ساعت در داخل غار و سپری کردن یک روز خوب . اتفاقی را که اصلا انتظارش را نداشتیم وبه ذهنمان خطور نمی کرد، رخ داده بود. شیب آخر را جلوتر از همه شروع کرده و به وسط راه که رسیدم صداهایی توجه ام را جلب کرد. صدای صحبت کردن دونفر باهم .صدایم را بلند کردم و با زبان ترکی با انها صحبت کردم و در حین بالا رفتن گفتم که کی هستیم و چرا در اینجایییم.
 
به انتهای طناب که رسیدم 2 نفر مامور انتظامی را دیدم که با چراغ موبایل جلوی پای خود را روشن کرده و کنار کارگاه نشسته بودند. از آنجا تا دهانه ی غار حدودا 30 متر فاصله داشت. آنهاسوال کردند که چندنفرهستیدو از کجا آمده اید و چکاره اید و چرا به ما اطلاع نداده اید در حالی که جوابشان را می دادم، ازآنها دلیل بودنشان را سوال کردم که گفتند چوپانی به ما زنگ زده و گفته صبح 6 نفر را دیده ام که داخل غار شده اند (و البته با مشخصات کامل) حالا که غروب شده و من به خانه برمی گردم ماشینشان اینجاست و آنها برنگشته اند. ما نیز به هلال احمر و غارنوردان زنجان خبر دادیم  و حالا نیروهای هلال احمر هم بیرون هستند.  به همنوردان اطلاع دادم تا هرچه سریعتر بالا بیایند.ابتدا خانم صالحی و سپس اسرا  بالا آمدند ما به همراه آن دو مامور از غار خارج شدیم. در بیرون غار تعداد زیادی از نیروهای انتظامی و سربازان مسلح و نیرو های هلال احمر و همچنین افرادی از روستاهای اطراف را دیدم تازه متوجه شدیم قضیه خیلی جدی است. ماشین ها و موتور های زیادی در پایین تپه ای که دهانه ی غار آنجاست، ایستاده بودند. ماشین ما را هم  منتقل کرده بودند(ابتدا فکر کردیم به پاسگاه بردند). دلیل انتقال ماشینمان را جویا شدیم که گفتند وقتی به ما خبر داده اند ما به اینجا مراجعه کردیم و ماشین شما را با شماره ی ایران61 (مربوط به استان کردستان) را دیدیم. درب آنرا باز کرده و گوشی موبایل شما را هم از آن خارج کرده ایم و بعد ماشین شما را منتقل کرده ایم. در تماس دوستانتان با گوشی شما متوجه شدیم که شما غارنورد هستید. و زمانی که متوجه شدیم به غارنوردان زنجان اطلاع دادیم که نیایند. اینها را که شنیدم دوربینم را برداشتم و از افراد و توضیحاتی که می دادند فیلمبرداری کردم . همگی به ما می گفتند که شما خلاف کرده اید و باید به ما(نیروی انتظامی و هلال احمر) خبر میدادید. وقتی سوال کردیم که طبق کدام قانون- آئین نامه –بخشنامه-دستور-نوشته- و یا نصب تابلو درجلوی درب غار و یا کدام سایت رسمی و یا غیر رسمی اطلاع رسانی کرده اید که ما متوجه نشدیم که این تخلف را انجام داده ایم،.فقط می گفتند که شما باید اطلاع می دادید و این همه نیرو که اینجا جمع شده اند به خاطر شماست و فرماندار و بخشدار هم در جریان هستند و همه  ما زیر سوال رفتیم. (البته این سومین بار بود که گروه ما به این غار می رفت و قبلا از این خبرها نبود) به داخل غار برگشتم و به همنوردانم کمک کردم که طناب آخر را هم جمع کنند کوله ها و قایق را هم از غار خارج کردیم  و همراه  افراد حاضر در جلوی غار به پایین و کنار ماشین نیروی انتظامی برگشتیم. از ما خواستند که سوار ماشین شویم و باتوجه به اینکه وضعیت لباس هایمان از نظر نظافت مناسب نبود ترجیح دادیم که پشت وانت نیرو انتظامی که آرم بزینه رود بر آن نوشته شده بود، سوار شدیم.  ماشین هلال احمر با چراغ های گردان و ماشین ها و موتور سوار ها تا پاسگاه ما را همراهی کردند درطول مسیر به این ماجرا ها میخندیدیم واز طرف دیگر دلشوره و نگرانی خانواده ها را داشتیم. در محوطه پاسگاه سراغ ماشینمان را گرفتم که لباس هایمان را عوض کنیم گفتند که به پارکینگ منتقل شده. به چه دلیلی؟ آن هم معلوم نبود.  از مسئول پاسگاه گوشی موبایلم را که به همراه مدارک ماشین و تعدادی سی دی صوتی و دفترچه های بیمه و مدارک شناسائی از داخل ماشین برداشته بودند را گرفته که به خانواده و دوستانم اطلاع بدهم بعد از تماس متوجه شدم که در تماس خانواده و آقای شهرام نعمتی مسئول هیئت کوهنوردی قروه، مسئولین پاسگاه به تماس ها پاسخ می داده ( همیشه در زمان اجرای برنامه ها خانواده و مسئولین گروه و هیئت در جریان چگونگی و مدت زمان اجرای برنامه قرار می گیرند و در ساعات نزدیک به پایان برنامه تماس هایی می گیرند که اگر گوشی ها روشن باشد.پاسخ می دهیم و انها را درجریان امور قرار می دهیم که نگران نباشند) در پاسخ به تماس خانواده مسئولین پاسگاه پاسخ داده بودند که از نیروی انتظامی هستیم آنها گوشی موبایل و مدارک ماشینشان را پیش ما گذاشته اند و به غار رفته اند و تماس قطع می شود و تا تماس مجدد آنها که بیش از 30 دقیقه طول می کشد آنها فکر می کنند که حتما اتفاقی افتاده چون به هیچ وجه سابقه نداشته در یک برنامه مدارک و گوشی موبایل را نزد نیروی انتظامی بگذاریم. در تماس آقای نعمتی، آقای کرمی(نیرو انتظامی) سوال میکنند که اینها چکاره اند؟ آیا برای پیدا کردن گنج به این غار آمده اند؟ که آقای نعمتی توضیحات لازم را میدهند و آقای کرمی می گوید که ما نگران انها هستیم و هلال احمر را نیز باخبر کرده ایم که آقای نعمتی با مسئول گروه هلال احمر صحبت می کند که ما درجریان این برنامه هستیم و مدت زمان اجرای برنامه هنوز به اتمام نرسیده ما هیچ نگرانی نداریم شما هم نگران نباشید. ولی اگر اصرار دارید می توانید بعد ازعبور از شیبها و دهلیزها ویک چاه که ورودی آن کوچک است عبورکنید وبه انتهای غار که دریاچه است بروید و آنها را انجا ببینید. مسئول هلال احمر می گوید که ما نمی توانیم داخل غار برویم و تجهیزات نداریم ( جالب اینکه هلال احمر عده ای خبر نگار را هم در جریان گذاشته و منتظر رسیدن آنها بودند که با ما مصاحبه ای داشته باشند که نیروی انتظامی اجازه ی ورود خبرنگاران به محوطه ی پاسگاه را نمیدهد و مصاحبه ای انجام نمیشود) و به آقای نعمتی قول می دهند که نگذارند خودروی مارا به پارکینگ منتقل کنند که البته به قول خود وفادار نبودند.  با یکی از ماشین های پاسگاه به پارکینگ جهت تحویل خودرو مراجعه کردم که مسئول آنجا هزینه حمل و پارکینگ را 50 هزار تومان اعلام کرد و ترخیص ماشین را منوط به پرداخت هزینه کرد دوباره به پاسگاه برگشتیم ودر بین راه با آقای نظام دوست رئیس انجمن غارنوردان ایران تماس گرفته و شرح ماجرا را گفتم و سوال کردم که شاید ما در جریان امر نبودیم و شاید قانون و مقررات جدیدی در ارتباط با پیمایش غارها وضع شده باشد که ما بی اطلاع بوده ایم که ایشان نیز اظهار بی اطلاعی کردند شماره آقای مصدری مسئول کارگروه فدراسیون را نداشتم که از ایشان نیز استعلام کنم به پاسگاه مراجعه کرده و بعد از صحبتهای نیرو های پاسگاه این بار با دو نفر دیگر از آنها به پارکینگ مراجعه کردیم و در تمام این رفت و آمدها آنها اصرار داشتند که شما خلاف کرده اید و تازه نفر اول آقای کرمی با آقای نظام دوست یا رفیعی صحبت کردند و گفتند که چون اینها مهمان هستند از مسئول پارکینگ برایشان تخفیف می گیریم و نصف مبلغ را پرداخت کنند بار دوم با بحث و جدل های زیاد توانستیم خودرو رابدون پرداخت وجه  تحویل بگیرم و برای سوار کردن دوستان و وسایل ها به پاسگاه برگشتم. یک نایلون از وسایلی را که از خودرومان برداشته بودند به ما تحویل دادند و صورت جلسه ای را امضا کردیم و شماره  تماسم را نوشتم و تازمان خداحافظی هم اصرار داشتند که ما خلاف کرده ایم و خودمان هم نمی دانستیم که چه کرده ایم .
 
 ولی هم ما و هم شما (نیرو انتظامی)می دانیم که به جرم داشتن شماره پلاک ایران61 و ذهنیت شما از غار وگنج به اتکای پوشیدن لباس نیروی انتظامی بدون دستور قاضی اقدام به جابجایی خودرو و ورود به حریم شخصی بدون مجوز و پاسخ به تماس خانواده هایمان و ایجاد نگرانی برای آنها تخلف نمودید البته ما همه اینهارا به حساب نیت خیر و نگرانی شما می گذاریم .
 
ساعت 12:30  خسته و گرسنه نیمه شب به طرف قروه حرکت کردیم و نزدیکی گل تپه باز هم از پاسگاه تماس گرفتند و این بار اظهار داشتند در صورت جلسه سن شما را ننوشته ایم بگویید که بنویسیم.
 
 بقول آنها مجرمین شرکت کننده در برنامه:
بانوان: لیلا صالحی 51 ساله- مهشید الماسی 35 ساله- اسرا مفاخری 11 ساله
 آقایان: یوسف عبدالملکی 25 ساله- شاهین نادری 21 ساله- داود مفاخری سرپرست 50ساله    
گزارش از داوود مفاخری
 
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


اعتراض فدراسیون کوه‌نوردی به تخریب‌های زیست محیطی

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با ارسال نامه‌ای به سازمان میراث فرهنگی اعتراض خود را نسبت به تخریب‌های زیست محیطی در مناطق مختلف به ویژه ارتفاعات دماوند ابراز داشت و خواستار رسیدگی فوری شد.

 

متن این نامه به این شرح است:

همان‌گونه که استحضار دارید با تأسف فراوان، در سال‌های اخیر شاهد اقدامات فاجعه‌بار و نابخردانه‌ای در تخریب محیط زیست و سرمایه‌های تجدیدناپذیر ملی، با ساخت وسازهای بی‌رویه در ارتفاعات، احداث تله کابین و ... بدون امکان‌سنجی‌های لازم و ضرورت‌های زیست‌محیطی بوده‌ایم.

به دنبال این اقدامات تخریبی، در کمال تأسف به تازگی اخبار جدید و تکان دهنده‌ای از منطقه «کوه دماوند» قله دماوند، نماد و میراث فرهنگی و طبیعی کشور به گوش می‌رسد که موج اعتراضات و نگرانی‌های شدید اهالی کوه نوردی و دوستداران طبیعت را به همراه داشته است و به طرق مختلف از مراجع مرتبط از جمله این فدراسیون خواستار پیگیری جدی و توقف بلادرنگ این فجایع جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی و برخوردهای نامتناسب ( به شرح ذیل) شده‌اند.

عملیات ساخت و ساز در دامنه شمالی دماوند ارتفاع ۳۰۰۰ متری (ساخت مسجد به بهانه تصرف زمین تخریب در سال گذشته، ادامه ساخت و ساز در سال جدید)

مجوز ورود دام چند برابر ظرفیت پارک ملی لار و منطقه دماوند چرای بی‌رویه و تخریب خاک

اسکان گردشگران و کوه نوردان خارجی در منازل شخصی - فاقد مجوز قانونی

اخذ کرایه‌های غیرمتعارف و ناهماهنگ از سوی باربران قاطر و مسافربران خودرو بدون نظارت، توجیه اقتصادی (این موضوع با توجه به شروع فصل صعود به دماوند افزایش یافته)

کشتار بی‌رحمانه و غیراخلاقی اسب‌های وحشی منطقه در سال گذشته

شکار بی‌رویه و غیرقانونی و نابودی حیات وحش منطقه دماوند و البرز شرقی

برداشت بی‌رویه و غیراقتصادی همراه با ساخت جاده از معاون پوکه در اطراف دماوند

لذا از یک‌سو با توجه به روند افزایش اقبال کوه‌نوردان و گردشگران داخلی و خارجی و از سوی دیگر این که «دماوند» به عنوان میراث طبیعی کشور، همچون میراث‌های فرهنگی امانتی‌ست در دست نسل حاضر که حفاظت از آن برای انتقال به نسل‌های بعدی از وظایف دولت و مردم است، طبق مفاد قانون برنامه‌ی چهارم توسعه، ناظر بر توجه دولت بر هزینه‌های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست بر فرایند توسعه و ماده‌ی یکصد و پنج برنامه سوم توسعه که پروژه‌های خدماتی باید پیش از اجرا و در مرحله انجام مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی مورد ارزیابی زیست‌محیطی قرار گیرند از سرکار‌عالی درخواست داریم دستور فرمایید متولیان این اقدامات غیرمتعارف مورد پیگرد قرار گرفته، ضمن توقف به روند مسائل موصوف و رسیدگی لازم؛ اجرای هرگونه اقدامی منوط به مجوزهای لازم از طریق نهادهای ذی‌ربط، ازجمله سازمان حفاظت از محیط زیست، فدراسیون کوه نوردی، با نظارت کارشناسان و دل‌سوزان طبیعت کشور معمول شود.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


اوج ابتذال در صعود اورست توسط بانوی دروغ گو !!

پس از صعود اورست توسط وانگ جینگ کوه نورد زن چینی که بخشی از صعود خود را توسط بالگرد انجام داد بحث و جدل بر سر ثبت صعود وی در کوه نوردی نپال بالا گرفت!
وانگ جینگ کوه نورد میلیونر چینی و صاحب کارخانه تولید البسه و پوشاک ورزشی و بانوی نویسنده، در حال ثبت رکورد صعود 7 قله مرتفع 7 قاره در مدت زمان 6 ماه، نیاز مبرمی به صعود قله اورست در میانه راه صعودهایش داشت. از اینرو وی بی توجه به تحریم صعود از سوی شرپاها پس از حادثه مرگ 16 شرپای نپالی در پی سقوط بهمن، اقدام به حذف مسیر کمپ اصلی تا کمپ 2 نمود و این بخش را بابالگرد پیمود! در نهایت روز 26 می وی با اعلام صعودش در ساعت 6.30 روز 23 می نام خود را به عنوان نخستین صعود کننده فصل جاری به ثبت رساند.
مینگما شرپا از جمله منتقدین این زن چینی معتقد است: "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!
البته وانگ جینگ ابتدا منکر پیمودن مسیر با بالگرد بود، اما با شهادت خلبان بالگرد مبنی بر دوبار حمل او و 4 شرپای همراهش به کمپ دوم در نهایت به سخن آمد و اعتراف نمود این کار را برای احترام به روح 16 شرپای کشته شده در مسیر، بویژه 3 جسد باقی مانده در زیر برف ها و اجتناب به عبور از پیکر ایشان صورت داده!
آنگ شرینگ رئیس اتحادیه کوه نوردی نپال نیز با تکذیب امکان صعود از آبشار یخی بدلیل نبود طناب ثابت و نابودی نردبان ها ابراز داشت چنین صعودی نمی تواند مورد تایید قرار گیرد. او بهره گیری در ارتفاع از بالگرد را تنها برای فعالیت های امداد رسانی مجاز دانست.
در هرحال رسیدگی به پرونده صعود بانوی کوه نورد-بالگرد باز چینی طی روزهای آینده به پایان می رسد و انتظار می رود جو ایجاد شده مانع از ثبت صعود وی گردد.

 

از وبلاگ رضا زارعی ... کوه قاف

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


صعودهای خط الراسی ... چهارشنبه در شبکه ورزش

یادی از «گغام میناسیان» و
«پیمایش‌های خط الرأسی»

از شبکه ورزش
سیما
 

عکس از:  عباس ثابتیان
 
«پیمایش ها و صعودهای خط الرأسی» یکی از سبک‌ها و روش‌های کوه‌نوردی‌ست که در نوع خود از جذابیت‌ها، تنوع و دشواری‌های خاصی برخوردار است ... بر اساس جستار و یافته‌های مندرج در کتاب «تاریخ کوه‌نوردی و غارنوردی ایران» (داود محمدی فر)، می‌توان «گغام میناسیان» که متأسفانه هفته‌ی گذشته در سن ۹۲ ساله‌گی مرحوم شد را از پیش‌گامان و کوه‌نوردان پیشرو در صعودهای خط‌ ‌الرأسی قلمداد کرد.
 
 
دربرنامه‌ی چهارشنبه ۲۱ خرداد «حرکت از نو» از شبکه ورزش سیما؛ یادی خواهیم کرد از این بزرگ مرد کوه‌نوردی کشور و به همین بهانه از نسل جوان کوه‌نوردان کشورمان نیز «وحید نبی پور» (از کوه‌نوردان خوب استان البرز) که دارای سوابق و تجربیاتی در این خصوص از جمله «پیمایش خط الرأس دماوند به علم کوه» است، دعوت کرده ام تا میهمان برنامه ما باشد و پیرامون این پیمایش‌ها با هم گفتگو کنیم.
 
یادی از «گغام میناسیان» و گفتگو با "وحید نبی پور"  را روز چهارشنبه ۲۱خرداد ساعت ١٢ ظهر به صورت زنده از شبکه تلویزیونی ورزش ملاحظه نمائید.
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در یادبود خاطره ی آن مرد بزرگ تاریخ کوه نوردی ایران

 

 

 

تیرماه 1336  ... سومین دوره ی کلاس های تربیت کمک راهنما و مربی در دره ی زایگان ... زیر نظر پنج نفر از مربیان فدراسیون : گغام میناسیان ، فرخ رحمدل ، رضا قدیری ، رحمان ستایش و هوشنگ محیط ...

 

اردیبهشت 1331 ... اولین اردوی کوه نوردی کشور ...

 

 

سال 1336 ... بر فراز قله سن بران اشتران کوه ...

 

 

منبع : کتاب تاریخ کوه نوردی و غارنوردی ایران ( داود محمدی فر )

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


آرام کوه : خاطره ی دیدار با گغام میناسیان

 

خبر مرگ گغام را دیشب شنیدم و باورم نمی شد!

زمستان 91 بود و برنامه ی سفر به آمریکا داشتم و یکی از آرزوهایم ملاقات با این مرد بود، می دانستم که ایشخان ابراهیمی با او ارتباط دارد، پیش از سفر قرارها را با ایشخان گذاشتیم و من پس از یک سفر بلند به بوستون و شرکت در اجلاس سالانه ی آلپاین کلاب آمریکا و بعد کوه نوردی و یخ نوردی در شرق آمریکا به کالیفرنیا آمدم، برای دیدار گغام.

سوم فروردین 92 با دوست قدیمی ام ناصر به گلندیل Glendale محل زندگی او رفتیم.

حدود 4 ساعت با او بودیم و فیلم و عکس گرفتم، با خوش رویی و با حال خوش و قبراق هر پرسش مرا با حوصله و با بیانی شیرین پاسخ می گفت. حتی آنجا که با احتیاط و تردید - که نکند او را ناراحت کنم - در مورد حادثه ی مرگ «نورایر میناسیان» پرسیدم، با دقت به تشریح حادثه پرداخت.

خیلی خوش حال بودم که موفق شدم این دیدار را سروسامان دهم و یادگاری از این پیش گام کوه نوردی در ایران به وطن بیاورم.

گغام در آستانه ی 90 سالگی، سرحال و باهوش و سرزنده بود، آن چنان که سخت امیدوار می شدی که سال های سال خواهد بود، و اینک افسوس!

افسوس که گغام هم رفت!

از ایشخان عزیز که امکان این دیدار را فراهم کرد یاد می کنم و برایش آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

عکس از عباس ثابتیان - فروردین 1391

 

از وبلاگ عباس ثابتیان ( آرام کوه )

 

 

پی نوشت :

گغام میناسیان از چهره های بسیار ارزنده و قابل احترام کوه نوردی ایران بود. از اولین مربیان کوه نوردی در ایران ... انجام شناسایی و اولین صعود و نام گذاری  بسیاری از کوه ها ... انجام اولین صعودهای خط الراسی و غیره ، فقط بخشی از کارنامه ی درخشان او است!   گغام میناسیان مرد بزرگی در کوه نوردی ایران بود . یاد و خاطره اش گرامی باد!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


مشاور پروژه حفاظتی زاگرس مرکزی: مناطق ونک و دنا نیاز به توجه مسوولان دارد

 

مشاور پروژه بین المللی حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی گفت: مسوولان محلی سمیرم توجه بیشتری به مناطق دنا و ونک این شهرستان داشته باشند

 

به گزارش ایرنا، علی زند مقدم عصر شنبه در دومین نشست کمیته برنامه ریزی محلی طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی در سمیرم افزود: این دو منطقه از سال گذشته به محدوده حفاظتی طرح زاگرس اضافه شد.

وی با اشاره به محدوده 103هزار هکتاری طرح سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی در سمیرم اظهار کرد: این شهرستان تنها منطقه بین المللی و راهبردی طبیعی استان اصفهان در زمان حاضر است.

وی تاکید کرد: ضروری است مسوولان سازمانهای مرتبط با واگذاری زمین و معدن در این مناطق، قبل از هر کاری برای گرفتن استعلام زیست محیطی اقدام کنند.

این کارشناس و مشاور پروژه زاگرس اضافه کرد: جایگزینی تامین معیشت بهره برداران و عشایر حاضر در این مناطق لازمه تحقق هدف و جلوگیری از تخریب طبیعت است.

زند مقدم به اهمیت قرار گرفتن سمیرم در قلب محدوده اجرای طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی بعنوان تنها شهرستان استان اصفهان اشاره کرد و گفت: ضرورت توجه بیشتر به گونه های دارویی سمیرم امروز بیش از گذشته احساس می شود.

این کارشناس محیط زیست با تقدیر از رییس منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم به خاطر نگهداری و حراست از مراتع و عرصه های طبیعی خاطر نشان کرد: این اداره و مسوول آن الگوی مثال زدنی در تلاش برای حفظ و نگهداری منابع طبیعی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم نیز گفت: بهره برداری بی رویه از علف های کوهی و دارویی سمیرم، برخی گونه ها مانند موسیر و زرین گیاه را با خطر نابودی مواجه کرده است.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


کیغام میناسیان بزرگ مرد کوه نوردی ایران درگذشت

"به گزارش رسیده از «سورن سپانیان» از کوه‌نوردان کشورمان و به نقل از دختر «کیغام میناسیان» متاسفانه با خبر شدیم این کوه‌نورد بزرگ کشورمان روز ۴ ژوئن در سن ۹۲ سالگی و دور از ایران درگذشت.
در کتاب فرهنگ کوه‌نوردی و غارنوردی ایران نوشته آقای «داود محمدفر» درباره مرحوم «میناسیان» آمده: ایشان متولد سال ۱۳۰۱ شمسی در کرمان، کوه‌نوردی را با صعود به قله توچال از سن ۱۸ سالگی آغاز نمود و در ۲۱ سالگی دماوند را صعود کرد. وی از کارآموزیان نخستین دوره آموزشی سال ۱۳۳۱ می باشد. «میناسیان» از پیش‌گامان صعود به قلل منطقه علم کوه بود و در سال ۱۳۳۷ همراه با برادر خود در صعود به قله سیاه کمان، برادر خود «نورایر» را بر اثر سقوط سنگ از دست داد. در آن برنامه «کیغام» با صعود به قله خرسان شمالی که برای نخستین بار صورت گرفته بود این قله را در مواجهه با خرسی خشمگین بدین نام، نام نهاد ."

 

نقل از سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


زاگرس ، خط الراس زیبای دنا ...

 

 

 

 

 

 

عکس ها : فرامرز نصیری ... تعطیلات خرداد

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


50 کوه نورد به علت بارندگی شدید از صعود به قله علم کوه بازماندند

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت ازبازماندن دستکم 50 کوه نورد ایرانی از صعود به قله های هزارچال وعلم کوه به علت بارندگی شدید وتگرگ در روزچهارشنبه خبر داد

 

ˈعلی فرضی ˈ به خبرنگار ایرنا گفت: این کوه نوردان هفته جاری در قالب پنج گروه از استان های خراسان شمالی ، جنوبی ، رضوی ، تهران و تبریز به این منطقه آمده بودند که متاسفانه به علت بارندگی شدید ، برف وتوفانی بودن هوا موفق به صعود نشدند.


وی ادامه داد : کوه نوردان به علت ادامه شرایط جوی نامساعد منطقه را ترک کرده و به استان هایشان بازگشتند.

فرضی گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون دستکم یکصد کوه نورد خارجی و ایرانی وارد این شهرستان شدند. قله علم کوه و تخت سلیمان در ماه اردیبهشت تا مهر هر سال میزبان شمار زیادی از کوه نوردان خارجی و ایرانی از جمله از کشورهای آلمان ، اتریش ، فرانسه ، چک ، آمریکا ،اسپانیا و همچنین از استان های فارس ، آذربایجان شرقی ، خراسان شمالی ، جنوبی ، رضوی و تهران است.


قله تخت سلیمان به ارتفاع چهارهزار و 659 متر در منطقه علم چال و قله علم کوه نیز با ارتفاع حدود چهار هزار و 850 متر درقسمت جنوب غربی شهر کلاردشت واقع است.

قله علم کوه پس ازدماوند دومین قله مرتفع ایران و دارای فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشور است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نگرانی کارشناسان از صاف کردن کوه‌ها در چین

 

کارشناسان محیط زیست هشدار دادند تلاش چین برای صاف کردن مناطق کوهستانی با هدف ساختمان‌سازی می‌تواند مشکلات گسترده زیست‌محیطی در پی داشته باشد.

 

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کارشناسان در دانشگاه «چنگان» در چین می‌گویند: تاکنون صاف کردن ده‌ها کوه سبب آلودگی هوا و منابع آب، فرسایش خاک و سیلاب شده است. دانشمندان زیست‌محیطی در مقاله‌ای در نشریه علمی نیچر ابراز نگرانی کرده‌اند که برنامه تخریب مناطق کوهستانی در حال گسترش است.

 

«پییو لی»، استاد دانشکده علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه چنگان در این رابطه گفته است که طرح‌های مشابهی در گذشته در هیچ جای دنیا اجرا نشده‌اند. با رشد اقتصاد چین، شهرها در حال توسعه و گسترش هستند و صاف کردن کوه‌ها یک راه افزایش زمین برای ساخت و ساز است. حدود یک پنجم جمعیت چین اکنون در مناطق کوهستانی زندگی می‌کنند.

 

ده‌ها کوه در حاشیه شهرهایی چون «چونگکوینگ»، «شیان»، «ییچانگ»، «لنژو» و «ینان» در سراسر چین صاف شده‌اند. از خاک و سنگ‌های حاصل از صاف کردن کوه‌ها برای پر کردن دره‌ها استفاده می‌شود و این شیوه تاکنون صدها کیلومتر مربع زمین صاف ایجاد کرده که بر آنها ساختمان‌سازی می‌شود.

 

کارشناسان می‌گویند که تبدیل تپه‌ها به زمین‌های صاف سبب افزایش ذرات معلق خاک در هوا می شود، آبراه‌ها را آلوده می‌کند، سبب رانش زمین می‌شود و گیاهان و حیات وحش را به خطر می‌اندازد. آنها همچنین تاکید دارند زمینی که به طور مصنوعی صاف شده است برای ساختمان سازی مناسب نیست.

 

پروفسور لی از دانشگاه چنگان می‌گوید: این گونه زمین‌های نرم، هنگام خیس شدن دچار فرونشینی می‌شوند و این امر سبب رانش زمین و ریزش ساختمان‌های بنا شده روی آنها می‌شود.

 

وی می‌افزاید: ساختمان سازی روی چنین زمینی خیلی خطرناک است و مدت بسیار زیادی طول می‌کشد تا چنین زمینی باثبات شود.

 

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، دانشمندان علوم زیست محیطی در دانشگاه چنگان چین می‌گویند: دولت چین باید پیش از ادامه دادن عملیات صاف کردن کوه‌ها با همکاری متخصصان چینی و خارجی خطرات ادامه چنین کاری را به دقت ارزیابی کند.

 

پروفسور «برایان مکگلین» از دانشگاه «دیوک» در آمریکا نیز خاطر نشان ساخت: گستردگی عملیات در چین در حدی است که هیچ طرح مشابهی در گذشته در آمریکا وجود نداشته است.

 

«یان زالاسیوویس» از دانشگاه «لستر» در انگلیس در همین رابطه گفت: با این که در گذشته طرح‌های کوچکی برای صاف کردن زمین یا جابه‌جایی خاک در مناطق مختلف زمین اجرا شده اما تجربه جدید چین بسیار گسترده است و به نوعی سبقت گرفتن از طبیعت محسوب می‌شود.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


طوفان تهران ...

 

عکس : ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


شش کوه نورد ناپدید شده در بلندی های کوه رینیر احتمالا جان سپرده اند

 مقام های ایالت واشنگتن اعلام کردند که شش کوه نوردی که از روز چهارشنبه در بلندی های کوه رینیر ناپدید شده اند، احتمالا دیگر زنده نیستند.

 

به گزارش ایرنا، مقام های ایالت واشنگتن آمریکا با اعلام این خبر گفتند که به دلیل سقوط بهمن احتمال زنده بودن این کوه نوردان ضعیف است. هنوز عملیات جستجو برای یافتن اثری از چهار کوه نورد که به همراه دو راهنمای محلی در حال صعود به ارتفاعات این کوه بودند، ادامه دارد. کوه رینیر در جنوب سیاتل واقع بوده و بلندترین کوه ایالت واشنگتن به شمار می رود.

 

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «فاون بائوئر»، سخن گوی پارک ملی کوه رینیر گفت: احتمال بسیار کمی برای زنده یافتن این شش کوه نورد وجود دارد. همچنین آخرین تماس این کوه نوردان روز چهارشنبه هفته گذشته بوده است. در میان این گروه شش نفره، دو راهنما و چهار کوه نورد بوده‌اند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، به گفته سخن گوی این پارک ملی، وسایل چادرزنی این کوه نوردان بیش از 900 متر پایین‌تر از آخرین محل استقرار آنان پیدا شده و احتمال می‌رود که این افراد در بهمن گرفتار شده باشند.

 

   
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

 

 

 

 

از فرامرز نصیری ( اینستاگرام)

faramarznassiri

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


امدادگران هلال احمر جسد کوه نورد را به دامنه زرین کوه منتقل کردند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، گفت: نیروهای امدادی این مجموعه، جسد مردی حدود پنچاه ساله که در ارتفاعات  زرین کوه واقع در روستای جابون دماوند مشغول کوه پیمایی بود را به دامنه این کوه منتقل کردند

 

ˈغلامرضا گنج آبادیˈ روز جمعه در گفت وگو با ایرنا، افزود: این فرد میانسال در مسیر برگشت دچار ایست قلبی شده و از ارتفاعات کوه سقوط  و بر اثر این حادثه، جان خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که شاهد این صحنه بودند موضوع را سریعا به جمعیت هلال احمر اطلاع رسانی کردند، اظهار داشت: نیروهای امدادگر هلال احمر با تجهیزات کامل عازم محل حادثه شدند و پس چند ساعت تلاش موفق شدند جسد را دامنه زرین کوه منتقل کنند.

گنج آبادی با اشاره به اینکه مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود در بسیاری از فصول سال به کوه نوردی می پردازند، از شهروندان تقاضا کرد با امکانات و تجهیزات کامل به این ورزش مفرح مبادرت کنند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


غارنوردی به منابع درآمدی روستاییان البرز گره می خورد

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرزاعلام کرد: طبق برنامه‌ریزی بخشی از طبعیت گردی در زمینه غارنوردی به منابع درآمدی روستاییان دراین استان پیوند می خورد.

 

ˈآرش بهادریˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از مجموع غارهای استان البرز پنج غاز زیبا و دیدنی آنها در محدوده روستاها قرار دارند که تاکنون از این فرصت ها برای درآمد زایی روستاییان و استفاده از مشارکت های آنان در حفاظت از این جاذبه ها به خوبی استفاده نشده است .

وی ادامه داد: براین اساس درنخستین کمیته فنی غارشناسی سال 93 استان البرز مباحث جدی و مهمی برای حفاظت از غارهای استان مطرح شد که در کارگروه مربوطه به تصویب نهایی خواهد رسید.

24 سپتامبر مصادف با دوم مهرماه آیین روز غارهای پاک در البرز برگزارمی شود

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرزگفت: به مناسبت روز جهانی غار (24 سپتامبر) مصادف با دوم مهرماه برنامه های متنوعی ازسوی این اداره کل با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و انجمن غارشناسی استان البرز اجرا می شود.

بهادری اظهارکرد: هریک ازغارهای استان البرز دارای جلوه خاصی از طبیعت خدادادی است و همه ساله گردشگران زیادی به خود جلب می کنند.

وی ادامه داد:غارˈ یخ مرادˈ مربوط به دوره سوم زمین شناسی در جاده کرج - چالوس واقع در شمال روستاهای کهنه ده و آزادبر، غار ˈوی یا ˈ (خولی زرد ) مربوط به قرون سوم و چهارم هجری قمری در شهرستان طالقان و درنزدیکی روستای ورکش و غار ˈپنجعلیˈ مربوط به هزاره اول تاریخ در شهرستان طالقان و درحاشیه روستای میناوند از جمله جاذبه های طبیعی استان البرز هستند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرز از غارˈ زالن گاهˈ (ظالم گاه – زاغه سنگی ) مربوط به دوره تاریخی اسلامی در شهرستان طالقان و در حاشیه روستای دنبلید و غار ˈˈدامستان ˈ(ست کند) مربوط به دوره اسلامی واقع در حاشیه روستای وشته طالقان به عنوان چهارمین و پنجمین غار این استان نام برد که نقش موثری در اقتصاد روستایی دارند.

وی گفت: به همین منظور تهیه منشور حفاظتی و تعیین حریم غارهای استان البرز را در دستور کار قرار دارد. مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرز از غارها به عنوان جاذبه گردشگری مهم یاد کردند و از غارنوردان خواستند در بازدید از غارهای استان نکات ایمنی و حفاظتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار استان البرز روز جهانی غارهای پاک را پاس می دارد، گفت: دراین روز برنامه های خاص و متنوعی نظیر دیدار اعضای غارشناسی و تیم غارنوردی استان البرز با استاندار و نیز تهیه و انتشار بروشور به همین مناسبت ، تجلیل از علاقه مندان به غار و غارنوردان اجرا می شود.

وی بیان کرد: اجرای برنامه های فرهنگی در روستاهای حاشیه غارها علاوه بر کمک به منابع درآمدی روستاییان نقش موثری در مشارکت آنها در زمینه حفاظت از این منابع خدادادی دارد.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


دو بی سل یک ساله شد!

یک سال از شروع به کار وبلاگ دوبی سل گذشت. در این مدت سعی کردم خودم باشم و خودم بنویسم و تا حد امکان از کپی برداری مطالب دیگران خودداری کنم. نظرات در این وبلاگ به تایید نویسنده نیاز ندارد و سانسور انجام نمی شود و به نظرم این حداقل کاری است که برای خواننده و وقتی که می گذارد می توان  انجام داد. سعی کردم از نوشتن گزارشات خشک و بی روح خود داری کنم و گزارش برنامه ها  رسمی نباشد، بلکه به صورت خودمانی باشد تا خواننده از خواندن آن کمتر احساس خستگی کند ...

 

از وبلاگ نیما اسکندری ( دوبی سل )

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


وبلاگ روشنک : دخترهای توی قفس!

 

 

" به قیافه خیس دخترها نگاه کردم.. هجده تا بیست و یکی دوساله به نظر می رسیدند..  آرایش غلیظی که داشتند به تدریج خیس می شد و در هم می رفت و شبیه به یک پالت نقاشی  رنگ و روغن کهنه و کثیف می شد.. هیچ لبخندی روی صورتشان نبود.. حرف نمی زدند.. حتی  یک کلمه.. هیچ واکنش خاصی نشان نمی دادند.. حتی رنگ های در هم رفته روی صورتشان را با  دست پاک نمی کردند.. فقط می نشستند.. می  افتادند... خیس می شدند و می لرزیدند.. اما  به این کار ادامه می دادند.. دوربینم را آماده کردم و رفتم روبروی قفس ایستادم و به  طرف پرتاب کننده ها شلیک کردم.. به قیافه هایشان نگاه کردم.. لذت می بردند از این  کار!.. چه تلاشی می کردند تا توپها به هدف بخورد و دخترها را توی بشکه بیندازند..  همه جور آدمی دیده می شد.. توریست ها .. تایلندی ها.. حتی بچه های کوچک .. کم کم متوجه عکاسی من شدند و جمعیت رفته رفته کمتر و کمتر شد.. انگاری که خجالت کشیده باشند.. مرد تایلندی صاحب قفس نگاه خشمگینی به من انداخت که اهمیتی ندادم و توی صورتش با دوربینم مستقیم شلیک کردم..  "

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


این گروه ملوسه ، طالب تاج خروسه !!

 

"...بعد از اندکی استراحت و تامین اب آشامیدن به حرکت ادامه دادیم.  یکی از دوستان همنورد شعرزیبائی سرود که همگی همنوردان را شادکرد .  چنین گفت : این گروه ملوسه... طالب تاج خروسه...   با این شعر انرژی گروه دوچندان شد . ببخشید خیلی ساده می گویم  عجب برنامه ای بود ... سیدمرتضی انرژی برنامه بود ... کمپ برقرارشد ... بعضی همنوردان دورهم جمع شدند و شام را با هم خوردند. ساعت 22شب همه خوابیدیم ...  ناگهان صدای داد و بی داد یکی ازهمنوردان شنیده شد جیغ می کشید! متوجه شدیم یک گرگ پایش را گازگرفته بود که با دادزدن فرارکرده بود هرچه بررسی کردیم جای گازگرفتگی ندیدیم ولی واقعا گازگرفته بود! دروغ نمی گفت !حالاشمابگوئید چی شده ؟ گزارش نویس برنامه بلوف میزنه ؟  نه این طور نیست عزیز ... گرگه واقعا وجودداشت ... "

 

 از گزارش دوستان کوه نورد خوب کرمانی در صعود به قله هزار

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


عباس ثابتیان رئیس انجمن کوه نوردان شد

روز یک‌شنبه ۴ خرداد ۹۳ نخستین جلسه‌ی هیات مدیره‌ی جدید انجمن با حضور اعضای هیات مدیره‌ی دوره‌ی قبل و نیز بازرس این دوره تشکیل شد. در این نشست پس از انجام گفتگوها و تحویل اسناد و مدارک دوره‌ی پیش و شنیدن پیشنهاد‌های دوستان، انتخابات داخلی انجمن در دستور کار قرار گرفت که نتیجه‌ی ان به شرح زیر به اطلاع اعضا و دیگر علاقه‌مندان انجمن می‌رسد:

 ۱- مریم عطاریه حزانه‌دار
۲- مهدی کاسبیان دبیر
۳- عباس محمدی نایب رییس
۴- عباس ثابتیان رییس

از آرام کوه

 

پی نوشت:

عباس ثابتیان نویسنده‌ی وبلاگ آرام‌کوه ، انسانی دوست داشتنی ، صمیمی و بسیار متواضع است.   عباس ثابتیان دوستی خوب برای همه‌ی ما کوه‌نویسان است .  انتخاب او را به ریاست انجمن کوه نوردان از صمیم قلب تبریک می‌گوییم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


تمدید مهلت ارسال مقالات نخستین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی

 

" فدراسیون کوه‌نوردی و  صعودهای ورزشی در نظر دارد در راستای تعامل فراگیر  جامعه  کوه‌نوردی و  صعودهای ورزشی و فضای مجازی و با رویکرد بررسی مسائل و  چالش‌ها و  همچنین  شناسایی هر چه بیشتر قابلیت‌های این عرصه، همایشی را در تابستان ۹۳ برگزار   نماید.

لذا به منظور ارائه فرصت بیشتر  جهت ارسال مقالات و همچنین تکمیل مقالات  در حال تحریر، فدراسیون در نظر دارد مهلت ارسال مقالات این همایش را تا آخر  خرداد ماه تمدید نماید. بدیهی است بعد از اتمام فرصت اعلام شده کلیه مقالات مورد   بررسی قرار خواهند گرفت و نتایج در اسرع وقت به مولفین اعلام خواهد شد

علاقه‌مندان می‌توانند مقالات تحقیقی و مطالب پژوهشی خود را در راستای   محورهای همایش حداکثر تا تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۳ به دبیرخانه همایش به   آدرس ایمیل msfi.dabir@yahoo.com ارسال نمایند. همچنین جهت اطلاع بیشتر با دبیر همایش آقای «امین معین» با شماره همراه ۰۹۱۲۸۴۸۷۱۰۹ تماس حاصل نمایند."

محورهای همایش به شرح ذیل اعلام می گردد:

بررسی خلاء های فضای مجازی کوه‌نوردی ایران

- با توجه به اینکه بیش از یک دهه از شکل گیری   فضای مجازی کوه نوردی در ایران نمی گذرد، این محور می تواند به کمبود های   نرم افزاری و سخت افزاری این فضا در کشور بپردازد.

 

جایگاه و نقش وبلاگ نویسان در کوه‌نوردی ایران

- می توان گفت مدیران وبلاگ ها و وبسایت های   کوه نوردی می توانند پر رنگ ترین نقش را در عرصه فضای مجازی داشته باشند.   موارد بسیاری نظیر خبر رسانی – اطلاعات فنی – ترجمه مطالب متنوع کوه نوردی-   گزارش برنامه های کوه نوردی- تاریخچه کوه و کوه نوردی- مطالب زیست محیطی   کوهستان و بسیاری دیگر از فعالیت های گوناگون می توانند در پیشبرد کوه نوردی   در کشور موثر باشند. این محور می تواند شامل بررسی جایگاه نویسندگان   وبلاگ ها و وبسایت ها در حال حاضر و آینده و همچنین درجه تاثیر گذاری آنها   در کوه نوردی کشور باشد.

 

نقد و جایگاه آن در کوه‌نوردی

- با توجه اهمیت و فراگیری نقد در فضای مجازی   کوه نوردی، این محور می تواند روش ها ، چارچوب های فنی و اخلاقی و انواع  نقد  پرداخته و نقاط ضعف و  قوت نقد در فضای مجازی را بررسی کند.

 

معرفی و بررسی سایت‌های کوه‌نوردی برتر دنیا

- وبلاگ ها و وبسایت های مرجع کوه نوردی در   دنیا بسیار هستند و می توانند به عنوان الگو های مناسب در عرصه مجازی داخلی   مورد استفاده قرار گیرند. در این محور، محتوای مطالب از نظر کمی و کیفی و   حتی قالب ظاهری این سایت ها می توانند مورد بررسی قرار بگیرد.

 

زمینه‌های تعامل و تقابل کوه‌نوردی و فضاهای مجازی

- فضای مجازی از یک دیدگاه می تواند در تعامل   با کوه نوردی و باعث پیشرفت آن باشد و به تعبیر بسیاری  دیگر در صورت   استفاده نادرست، می تواند در تقابل با کوه نوردی و دارای اثرات منفی در   کوه نوردی باشد. این محور، می تواند به بررسی زمینه های این تعامل و تقابل   پرداخته و راهکارهای مناسب را مورد بحث قرار دهد.

 

چارچوب‌های فنی و اخلاقی در فضای مجازی

- فضای مجازی کوه نوردی کشور نیازمند توجه و در   نظر گرفتن موارد فنی و اخلاقی مرتبط می باشد. این موارد می تواند شامل   بررسی چارچوب های مرتبط از دیدگاه علوم مختلف مانند روابط عمومی، علوم   ارتباطات و روانشناسی باشد. بدون شک رعایت این چارچوب ها در چگونگی ارائه   بهتر و موثرتر مطالب کوه نوردی موثر خواهد بود.

 

تکنولوژی‌های پیشرفته اینترنتی و نقش آن‌ها در کوه‌نوردی

- امروزه نرم افزار و سخت افزار پیشرفته ­ی   بسیاری به شکل گسترده در زمینه کوه نوردی مورد استفاده قرار می گیرد. آشنای و   معرفی این نرم افزار و سخت افزار می تواند منجر به استفاده آنها در عرصه   کوه نوردی کشور و به تبع آن همپا شدن کوه نوردی کشور با عرصه های بین المللی   گردد.

کوه‌نوردی، اینترنت و مباحث حقوقی

- مباحث حقوقی فضای مجازی از مباحث نوین در   عرصه حقوق بوده و با توجه به اینکه بسیاری از وبلاگ نویسان از بار حقوقی   مطالب منتشره توسط آنها در فضای مجازی بی اطلاع هستند، آشنای با این موارد   حقوقی می تواند در پربار کردن فعالیت های وبلاگ نویسان بسیار موثر باشد.

پی نوشت:

- خواهشمند است مطالب ارسالی در قابل فایل word۲۰۱۰ وpdf به آدرس ایمیل همایش ارسال گردد.  بعد از بررسی مطالب، جهت تهیه فایل ارائه در قالب power point با نویسندگان محترم تماس حاصل خواهد شد.

- ذکر مشخصات فردی و شماره تماس جهت هماهنگی و تماس های مورد نیاز الزامی است.

 

 نقل از سایت فدراسیون

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نجات 8 کوه نورد از کوه‌های کرکس

هشت نفر گرفتار در ارتفاعات جنوبی کرکس نطنز توسط نجاتگران هلال‌احمر نطنز نجات یافتند.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان، اصغر سلطانی رییس جمعیت هلال احمر شهرستان نطنز با اعلام این خبر اظهارکرد: در تماس با مرکز کنترل عملیات هلال‌احمر استان خبری مبنی بر مصدومیت دو نفر و گرفتاری گروه همراه وی در ارتفاعات جنوبی کوه‌های کرکس (ارتفاعات منطقه مزده) به پایگاه امداد کوهستان نطنز اعلام شد.

وی افزود: پس از اعلام این خبر تیم امداد و نجات در کوهستان مستقر در پایگاه کرکس نطنز و دو تیم امداد کوهستان از نطنز جهت امدادرسانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه‌داد: پس از بررسی و ارزیابی اولیه، تیم‌های اعزامی اعلام کردند، با دو مصدوم (یک نفر با شکسته گی ساق پا و مصدوم دوم با مشکل قلبی) و گرفتاری شش نفر در عدم توانایی فرود از کوه مواجهه شدند.

 رییس جمعیت هلال‌احمرشهرستان نطنز خاطر نشان کرد: هر دو مصدوم پس از انجام اقدامات اولیه امدادی به همراه بقیه اعضا گروه گرفتار شده به پائین کوه انتقال داده شدند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


علاقه کوه نوردان خارجی به حضور در ایران بیشتر شده است

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با بیان اینکه علاقه و استقبال کوه نوردان خارجی به حضور در کشور بیشتر شده است، گفت: پارسال 600 کوه نورد خارجی قله دماوند را فتح  کردند که این رقم نسبت به سالهای پیش بیشتر بود.

 

ˈرضا زارعیˈ بعدازظهر یک شنبه در حاشیه برگزاری مجمع انتخابات ریاست هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با همکاری و حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امیدواریم تعداد کوه نوردان خارجی که قصد صعود و فتح قلل مرتفع کشورمان را دارند، بیشتر شود.

وی از دماوند، سبلان، دنا، علم کوه و زردکوه به عنوان ارتفاعات و قلل مرتفع کشور که قابلیت حضور کوه نوردان خارجی را دارند، یاد کرد.

این مسوول ورزشی، همگانی کردن کوه نوردی در قالب برگزاری برنامه های خانوادگی کوه پیمایی را از برنامه های مهم این فدراسیون خواند و گفت: این موضوع مورد تاکید و حمایت وزارت ورزش و جوانان نیز می باشد.

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی تعداد گروه ها و باشگاه های مربوط به این رشته را در کشور 500 مورد خواند و گفت: نزدیک به 50 هزار ورزشکار بیمه شده نیز داریم که البته این تعداد رقم خوبی نمی باشد.

زارعی در خصوص برنامه های این فدراسیون در رشته سنگ نوردی نیز گفت: در حال حاضر از شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، ساخت 30 دیواره سنگ نوردی در استان های مختلف کشور را در خواست کرده ایم.

وی با بیان اینکه هم اکنون 400 دیواره سنگ نوردی در کشور وجود دارد، افزود: اما بیشتر این دیواره ها در درون سازمان ها و دستگاه های مختلف و سالن های ورزشی چند منظوره هستند و نمی توان استفاده لازم و حداکثری را از آنها داشت.

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت: با وجود داشتن استعدادهای فراوان متاسفانه به خاطر اینکه سنگ نوردی جزو ورزش های کم درآمد است، معمولا زمان کافی و مناسبی برای تمرینات ورزشکاران این رشته در سالن های چند منظوره در نظر گرفته نمی شود.

زارعی با بیان اینکه تنها 5 استان کشور صاحب سالن اختصاصی سنگ نوردی می باشند، در پایان اظهار کرد: با این وجود ورزشکاران این رشته نتایج خوب و عملکرد مناسبی را در مسابقات آسیایی و جهانی از خود به جا گذاشته اند که این باعث افتخار فدراسیون کوه نوردی است.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی آرشی ها !!

با صدور حکم وزیر ورزش و جوانان همایون بختیاری ( دبیر باشگاه آرش ) به عنوان نایب رئیس فدراسیون کوه‌نوردی انتخاب شد. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، ‌دکتر محمود گودرزی طی حکمی همایون بختیاری را به عنوان نایب رئیس این فدراسیون منصوب کرد.

 

 

پی نوشت:

_ سال گذشته در نشست روز جهانی کوهستان  که در دفتر انجمن کوه‌نوردان و با حضور رضا زارعی  رئیس فدراسیون کوه نوردی برگزار شد. رضا زارعی خود را این گونه معرفی کرد: "رضا زارعی هستم از باشگاه آرش ، بعد انجمن کوه‌نوردان و بعد فدراسیون کوه‌نوردی " !!

 

_ حال که این گونه است ...  به رضا زارعی رئیس جدید فدراسیون کوه‌نوردی پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل ادای احترام به افکار عمومی ، پست و مقامی شایسته را نیز برای کیومرث بابازاده ( سازمان‌دهنده‌ی برنامه  برودپیک )  فراهم آورد ...

 

یاد و خاطره‌ی جان‌باخته‌گان  فاجعه‌ی برودپیک گرامی باد! 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +


کمپ های اسکان کوه نوردان در مسیرقله دماوند ساماندهی می شوند

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی کشور، از اقدام این فدراسیون برای ساماندهی کمپ های اسکان و امداد ونجات مسیر قله دماوند با هدف ارائه خدمات مطلوب تر به کوه نوردان داخلی و خارجی خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈرضا زارعیˈ روز چهارشنبه که برای بررسی ساماندهی و رسیدگی کمپ های ارتفاعات قله دماوند وسالن تخصصی سنگ نوردی آمل به این شهرستان سفر کرده بود، در محل فرمانداری آمل گفت: هم اکنون در منطقه ˈپرنˈ در ارتفاع حدود 200متری قله دماوند حدود دو هزار متر زمین از سوی منابع طبیعی برای ساخت کمپ و استراحتگاه کوه نوردان واگذار شده و این فدراسیون بزودی نسبت به حصار بندی و تعیین تکلیف ساختمان آن اقدام خواهد کرد.

وی افزود: تکمیل پناهگاه سوم کوه نوردان در نزدیکی قله دماوند نیاز به اعتبار دارد و این فدراسیون درخواست تامین آن را از وزارت ورزش انجام داده است .

رییس فدراسیون کوه نوردی، دغدغه های موجود مسئولان شهرستان آمل از اقدام بدون هماهنگی گردشگران وکوه نوردان خارجی و داخلی برای صعود به قله دماوند بدون اطلاع آنان را به حق دانست و تصریح کرد: در روزهای آینده در نشست های استانی در تهران و استان مازندران مسئولیت مستقیم ساماندهی ورود و خروج کوه نوردان در بخش لاریجان برای صعود به ارتفاعات این بخش مشخص و تعیین تکلیف خواهد شد.

زراعی اضافه کرد: فدراسیون کوه نوری هم در قبال حوادث احتمالی از جمله سقوط و مفقودشدن کوه نوردان خارجی و داخلی برابر چارچوب تعیین شده نقشی ندارد و مسئولیت تعیین شده برای این فدراسیون فقط آموزش و پیش گیری است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ خرداد ۱۳٩۳
    پيام ها    +