کلاغ ها


+ در مرز واقعیت و خیال ...

 

عکس ها از فرامرز نصیری

اینستاگرام : faramarznassiri

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وقتی احسان پرتوی نیا حقیقت را نمی گوید !!

اسپانسرینگ کوه نوردی در ایران، حکایت خری که از پل گذشت!

 

 امین معین:  " ... از نمونه های اخیر درکوه نوردی ایران می توان به حمایت مالی شرکت MILLET  از تیم اعزامی به قله نانگاپاربات در زمستان جاری اشاره کرد که با پشت سرگذاشتن مراحل مختلف در نهایت این شرکت موافقت خود را با حمایت مالی از تیم ایرانی اعلام کرد.  ولی متاسفانه در مورد حامیان مالی داخلی که اکثراً تولید کنندگان وسایل کوه نوردی هستند، اوضاع دقیقاً برعکس است. معمولاً اسپانسرهای داخلی بدون عقد قرارداد و حتی در صورت بسته شدن قرارداد با کمترین منافع، از تیم های مختلف حمایت مالی از جمله نقدی یا غیر نقدی را می کنند. و بعضاً متاسفانه شاهد این هستیم که بعد از اجرای برنامه ها، کوه نوردان محترم نه تنها به تعهدات خود عمل نمی نمایند بلکه حتی زحمت چاپ یک عکس و یا یک تشکر خشک خالی از اسپانسرشان را به خود نمی دهند و به حکایت خری که پل گذشت، همه چیز را فراموش کرده و پل های پشت سر را برای حمایت از تیم های دیگر توسط آن اسپانسر، ویران می کنند...

به دلیل مسئولیت مستقیم اینجانب در جذب حامی مالی برای تیم زمستانی دیواره علم کوه و اظهارات اخیر سرپرست تیم (اینجا) مبنی بر اینکه هیچ گونه حمایت مالی از تیم زمستانی دیواره علم کوه صورت نپذیرفته و قرار گیری تنها بخش هایی از لوازمی را مورد نیاز با تخفیف در اختیار تیم. و هم چنین عدم  ذکر حتی نام اسپانسرهای این برنامه در گزارش مکتوب منتشر شده، گزارشی کوتاه از کم و کیف حمایت مالی این تیم به شرح زیر اعلام می دارم... "

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید :

http://garinmount.blogfa.com

 

 

 پی نوشت 1 :

کوه نامه: اسپانسری هم داشتید؟ منابع مالی چگونه تامین شد؟

احسان پرتوی نیا : اسپانسر داشتیم اما به طور مستقیم کمک مالی نکردند و فقط بخش هایی از لوازمی را که نیاز داشتیم با تخفیف در اختیارمان گذاشتند؛ در واقع اصل منابع را خودمان تامین کردیم و با کمترین هزینه ی ممکنه؛ چیزی حدود سه میلیون و پانصد هزارتومان...

 

امین معین : شرکت GAYA ...  بعد از هماهنگی توسط آقای میرعلی هاشمی و مدیر عامل شرکت آقای جواد نصیر زاده اقلام زیر به شکل بلاعوض و بدون حتی عقد یک برگ قراداد و حتی تقبل کرایه ارسال اقلام توسط آقای هاشمی از تبریز به تهران:  تعداد 6 عدد کت پر -  6 عدد لباس پاور استرج – 6 عدد شلوار پاور استرج- 6 عدد دستکش بیس- 6 عدد جوراب پر – 6 عدد دستکش 5 انگشتی گورتکس- 6 عدد لباس پلار کلاه دار.

گروه تولیدی ژاک ... پس هماهنگی و لطف دوست عزیزمان آقای علی امزاجردیان اقلام زیر به شکل بلاعوض و بدون حتی عقد یک برگ قراداد در اختیار تیم قرار گرفت: تعداد 2 عدد کیسه حمل بار دیواره- 2 عدد کیسه حمل ابزار دیواره- 6 عدد دستکش دو انگشتی پلار – 6 عدد ردکش دستکش گورتکس-  2 عدد رکاب یومار-  2 عدد پله رکاب صعود- 6 عدد کاپشن الیاف.

شرکت فرنام... با هماهنگی و لطف دوست عزیز آقای نوریان اقلام زیر به شکل بلاعوض و بدون حتی عقد یک برگ قراداد در اختیار تیم قرار گرفت: 6 عدد لباس ضد باد- 6 عدد هدبند پلار- یک عدد صفحه خورشیدی ساخت سوئیس.

شرکت یئشل داغ تبریز... با هماهنگی آقای میرعلی هاشمی و آقای داود لطفی اقلام زیر به شکل بلاعوض و بدون حتی عقد یک برگ قراداد در اختیار تیم قرار گرفت: تعداد 6 عدد حمایل ابزار- 6 عدد محافظ طناب.

بجز تمامی این موارد خانه کوه نوردان تهران مبلغ 600 هزار تومان قبل از برنامه و مبلغی بعد از برنامه به عنوان هدیه به دوستان تقدیم کردند.

 

 پی نوشت 2 :

امین معین امروز (سه شنبه ) ضمن ارائه ی توضیحاتی روشن و دوستانه ، پست انتقادی خود را حذف نمود . اقدام قابل احترام او در شرایطی صورت می گیرد که آن وبلاگ نویس همطناب دیگر هم چنان بر طبل زشت نویسی و نفرت پراکنی می کوبد!! وبلاگ نویسی که ظاهرا می خواهد یک تنه چماقدار فضای مجازی کوه نویسی ایران علیه هر اندیشه انتقادی و مخالف باشد !!  مبارک است !!

 

پی نوشت 3 : 

پیام برای خودمان : آهای وبلاگ‌نویس ! مواظب خودت باش!  هر گونه ... و هر گونه انتقاد از ترانگو و  48 لهستانی ها را فراموش کن‌! ... چماقداران حتی به حیطه های خانواده‌گی نیز رحم نخواهند کرد... چقدر خوب است که  در صفحه ی کامنتینگ این وبلاگ ، مجموعه ی کاملی از توهین ها و فحاشی های درخشان آنان و بعد از هر پست انتقادی،  ذخیره شده است!!  

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه دماوند جهانی نمی‌شود!

درحالی که مسئولان از فعالیت‌هایی برای ثبت جهانی دماوند می‌گویند، اما گزارشات کارگروه کوهستان از خطری خبر می‌دهد که دماوند را تهدید می‌کند و آن فعالیت معادن پوکه در منطقه است. معادنی که ادامه کارشان، مانع از ثبت جهانی کوه دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو می‌شود.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری:  طبق ماده 6 دستورالعمل اجرایی کمیته ملی طبیعت گردی به منظور تحقق اجرای وظایف ماده 3 آیین نامه مصوب شده است که کارگروه های تخصصی در ذیل دبیرخانه کمیته ملی طبیعتگردی شکل گیرد. از این رو پیشنهاد تشکیل کارگروه کوهستان داده شد.
 
کارگروه کوهستان به منظور توسعه پایدار طبیعت گردی در محیط کوهستانی کشور با توجه به دستورات مشخصی که در این خصوص وجود داشت شکل گرفت. نخستین جلسه این کارگروه به طرح نجات دماوند اختصاص داشت از این رو با "محمد علی فیاضی" مدیرکل کمیته های ملی گردشگری به گفت و گو نشستیم.
 
 
درخصوص توسعه گردشگری پایدار و مشکلاتی که در حوزه دماوند وجود دارد به چه نکاتی اشاره شد؟
 
طبق بازدیدی که قبل از برگزاری جلسه از دماوند انجام شده بود گزارشی ارائه شد. در این گزارش به مشکلاتی پیرامون کوه دماوند اشاره شده بود. از جمله این مشکلات می توان به ساخت و سازهایی اشاره کرد که در دامنه شمالی کوه دماوند انجام شده است. همچنین مشکلاتی درخصوص مسیر عبور دام و چرای بی رویه دام در حوزه دماوند وجود دارد.
 
اسکان گردشگران خارجی در خانه های شخصی بدون مجوز نیز یکی دیگر از مشکلات گردشگری حوزه دماوند است. آموزشی که نیاز اساسی نیروهای محلی است و فرهنگسازی که باید در منطقه انجام شود.
 
کم بود اقامتگاه متناسب با ظرفیت طبیعی منطقه و فعالیت معادن و استخراج بی رویه ای که صورت می گیرد مخصوصا معدن پوکه ملارد که بسیار معروف است یکی دیگر از مسائل مطرح شده در کارگروه کوهستان بودند. فعالیت این معدن آسیب های جدی را متوجه منطقه کرده است.
 
شما به نکات مهمی درخصوص مشکلات موجود در توسعه طبیعتگردی دماوند اشاره کردید. آیا می توان مشکلات توسعه پایدار دماوند را تقسیم بندی و آنرا در گروه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد؟
 
کوه دماوند دارای 20 گونه «اَندُمیک» است و تنها یک اثر طبیعی نیست بلکه از نظر زمین شناسی نیز بسیار اهمیت دارد. مشکلات این حوزه به دو بخش تقسیم می شود. مشکلاتی که درخصوص قله دماوند وجود دارد و مشکلاتی که درخصوص اطراف دماوند وجود دارد.
 
نکته قابل تامل درخصوص دماوند آن است که این منطقه همچون سایر زیست بوم های کشور اکوسیستمی حساس دارد که با توجه به فعالیت معادن در خطر قرار گرفته است.
 
آیا برنامه ای در خصوص ساماندهی معادن فعال در کوه دماوند در نظر گرفته شده است؟
 
طبق بررسی های انجام شده، از هفت معدنی که در دماوند فعال هستند؛ دو معدنی که در حوزه پوکه فعالیت می کنند و معروفترین آنها ملارد است که فعالیت زیادی نیز دارد؛ اکوسیستم دماوند را تهدید می کند.
 
البته قرار است تا گزارشات موجود در نخستین جلسه کمیته ملی طبیعتگردی که مرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد مطرح و تصمیمات لازم در این خصوص اخذ شود.
 
چندی‌‌است که بحث ثبت میراث طبیعی ایران در فهرست آثار جهانی رونقی دوباره یافته است و در این میان بحث ثبت جهانی دماوند نیز قوت گرفته است. آیا فقط معادن فعال در دماوند هستند که مانع ثبت جهانی آن می شوند؟
 
در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات موجود در سر راه ثبت جهانی دماوند فعالیت این معادن است. برای آنکه ثبت جهانی صورت گیرد باید ساماندهی جدی در این خصوص انجام شود تا سرعت بخش انجام کار پرونده ثبت جهانی دماوند شود. مهمترین نکته برای ثبت جهانی دماوند آن است که باید مشکلات پیرامون این اثر طبیعی از جمله معادن مرتفع شوند.
 
کارگروه کوهستان در سطح کلان چه تصمیماتی اخذ خواهد کرد؟ آیا تصمیمات به سوی تعطیلی معادن و رفع مشکلات موجود در سر راه ثبت جهانی دماوند خواهد رفت؟
 
باید دید تصمیمات کمیته ملی طبیعت گردی در این خصوص چه خواهد بود. البته باید این تصمیمات به این سو سوق داده شوند و ما تصمیم داریم تا در خصوص این مهم ساماندهی جدی صورت گیرد. باید در اسرع وقت تصمیمات کمیته ملی طبیعتگردی اخذ و اجرایی شود.
 
باتوجه به عجله ای که شما بر آن تاکید دارید آیا قصد برآن است تا در سال آینده پرونده ثبت جهانی دماوند تکمیل و ارسال شود؟
 
اگر بتوانیم ساماندهی دماوند را با سرعت هرچه بیشتر داشته باشیم حتما این پیشنهاد به معاونت میراث فرهنگی ارائه خواهد شد.
 
قله دماوند از زمانی که در فهرست آثار ملی ثبت شد، تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی و قوانین و مقررات این سازمان قرار گرفته است و هر گونه تعرض و تخریب آن در واقع تخریب آثار ملی محسوب می‌شود و اقدامی مجرمانه است که باید برابر قانون با آن پرداخت شود. چرا تاکنون جلوی فعالیت این معادن گرفته نشده است؟
 
تلاش‌هایی در این خصوص انجام شده است اما چون انسجام لازم بین دستگاه های ذیربط وجود نداشت این معادن توانسته اند تاکنون به کار خود ادامه دهند. امید است با توجه به انسجامی که در بین دستگاه ها بوجود آمده بتوانیم هر چه زودتر شاهد ساماندهی کوه دماوند باشیم.
 
هرچند کار دشواری پیش رو خواهیم داشت چراکه معدن پوکه ای که در آن منطقه فعال است دارای فواید اقتصادی و اشتغالزایی برای منطقه است که باید همه جوانب آن مد نظر قرار گیرد. اما سه دستگاه مسئول مصمم هستند که یک کار جمعی اتفاق بیافتد و امروز زمان مناسبی برای این کار است.
 
در دنیا مورد مشابه دماوند را داریم که ثبت جهانی شده باشد؟
 
کوه فوجی در ژاپن نمونه خوبی است که می توان در تشابه با دماوند مثال زد. همانند دماوند مخروطی شکل و آتشفشانی است اما ارتفاع آن از دماوند کمتر است. حتا مسئولان ژاپنی از خواهر خواندگی بین یک شهر نزدیک کوه فوجی با شهری نزدیک کوه دماوند استقبال کردند.
 
یکی از کارهای خوبی که درخصوص فوجی انجام شده، بهره برداری پایدار از طبیعت گردی است و ما برای صیانت و احیای دماوند به سوی ایجاد گردشگری پایدار برویم. باید زمینه ورود گردشگران را با توجه به ضوابط منطقی و ارائه آموزش های لازم فراهم کنیم.
 
 
 
 
 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زاگرس : ثبت کوه شاهو در لیست میراث طبیعی ایرانیان

 

کوه شاهو که بخشی از رشته کوه زاگرس است در لیست میراث طبیعی ایرانیان به ثبت رسیده است

 

 

به گزارش زیست آنلاین ، شاهو بلندترین قله استان کرمانشاه واقع در شمال شرقی شهرستان پاوه‌ است. کوه شاهو بخشی از رشته کوهای زاگرس بوده و در مرز دو استان کردستان و کرمانشاه و نزدیک به رودخانه سیروان قرار دارد.

این کوه از سنگ‌های آهکی تشکیل یافته و کارستی می‌باشد به همین دلیل حفره و غارهای زیادی بر اثر انحلال همین مواد آهکی در آن به وجود آمده که غار «قوری قلعه» و غار «کاوات» نمونه‌هایی از آن هستند.

شاهو در محدوده شهرستان‌های روانسر، جوانرود و پاوه در استان کرمانشاه واقع شده و نیز در محدوده شهرستان‌های مریوان و کامیاران استان کردستان قرار دارد. بیشترین ارتفاع این کوه در استان کرمانشاه و در حوالی روستای شمشیر از توابع شهرستان پاوه است که در حدود ۳۳۹۰ متر می‌باشد.

این کوهستان از طبیعت زیبا و دست نخورده‌ای برخوردار است، شاهو در شرق منطقه هورامان قرار دارد و دارای چکادهای معروفی چون «زوالی» در نزدیکی شهر پاوه و«نور» در نزدیکی‌های روستای «داریان» است.

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ 15 هکتار از مراتع کبیرکوه در آتش سوخت

فرماندار آبدانان اظهار کرد: در پی آتش‌سوزی وسیعی که در منطقه کبیرکوه دره‌شهر رخ داد، بیش از 15 هکتار از مراتع این منطقه در آتش سوخت

 

‌«مجید عسکری»، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه ایلام، با بیان اینکه در پی این آتش سوزی تعداد زیادی از درختان بلوط و مراتع و نیز تعداد زیادی از خزندگان از بین رفتند، افزود: در پی اطلاع از آتش سوزی وسیع در منطقه کبیر کوه در حوزه شهرستان دره‌شهر و در پی درخواست کمک از سوی فرماندار دره‌شهر در کمترین زمان نیروهای امدادی متشکل از نیروهای شهرداری، منابع طبیعی، پایگاه پدافند هوایی، جمعیت هلال احمر و امور عشایری به منطقه اعزام و با همکاری گروه‌های امدادی از شهرستان دره‌شهر بعد از ساعت‌ها موفق به مهار این آتش‌سوزی شدند.

وی اضافه کرد: مهار این آتش به دلیل کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه و وزش شدید باد در محل وقوع آتش سوزی با مشکلات متعددی همراه بود‌.

 

فرماندار آبدانان با اشاره به اینکه افرادی که قصد رفتن به دامان طبیعت را دارند که در صورت امکان برای پختن غذا از کپسول و پیک‌نیک گازی استفاده کنند، تصریح کرد: در صورتی که مایل به روشن کردن آتش هستند ابتدا اطراف محل آتش را از علف‌های خشک پاک کرده و پس از سنگ چین کردن اطراف آن اقدام به روشن کردن آتش کنند، پس از آن هم با آب یا خاک آن را خاموش کنند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وبلاگ دبریس : می‌خواهم زنده بمانم!

شنا در بهمن


در سال 2013 میلادی بود که سه کوه‌نورد آماتور بریتانیایی، در ارتفاعات مون‌بلان در ایتالیا، با سرنوشت خود پنجه در پنجه افکندند. کوه مون‌بلان به خاطر بهمن های متعدد و ناگهانی خود، از جمله کوهستان‌های خطرناک جهان محسوب می‌شود که صعود به آن سالیانه چندین کشته بر جای می‌گذارد.
میشا، بن و همراه سومشان در راه بازگشت از قله بودند که بهمنی ناگهانی بر سر آنان هوار شد. میشا و بن توانستند به موقع خود را به پناه صخره‌ها برسانند اما هم‌نورد سوم آنها، در دام بهمن گرفتار آمد. او تنها کاری را که از دستش بر می‌آمد انجام داد: شروع کرد به شنا کردن!
او همراه با موج برف رو به دامنه‌های پایین شنا کرد. گرچه شنا در برف غیر‌ممکن بنظر می‌رسد، اما حرکات دَورانی دست و پای وی، به او کمک کرد تا نزدیک به سطح برف باقی بماند. زمانی که بهمن فروکش کرد، او بقدر کافی به سطح برف نزدیک بود تا بتواند خود را با تقلای بسیار، بیرون بکشد. او از ریزش بهمن خود را نجات داد، اما هیچگاه نخواست نامش در رسانه‌ها مطرح شود. اما با اینهمه نام او فاش شد: ”آلاستیر سوینتون“، اهل اسکاتلند.

 

 

 

با پاهای شکسته


سال 1975 میلادی بود که ”داگ اسکات“ بریتانیایی و همراهش، نخستین کوه‌نوردانی شدند که شب را زیر قلۀ اورست به صبح رساندند. آنها پس از فتح اورست، بدلیل هوای بد و تاریک شدن، با کندن یک غار یخی، شب را در سرمای 30- درجه به صبح رساندند. افتخاری که از روی ناچاری بدست آمد.
اما این عمل، در برابرفرود آنها از قلۀ Baintha Brakk در سال 1977، رنگ می‌بازد. تقریبا بیست سال پس از نخستین صعود اورست، هنوز کسی نتوانسته بود پا بر قلۀ سنگی و دشوار و خطرناک غول بگذارد. اما ”داگ اسکات“ و تیمش، تصمیم به این کار گرفتند. انهابا بودجه‌ای اندک و دشواری‌های فراوان، موفق شدند سرانجام بر نوک برج سنگی قلۀ Baintha Brakk قرار گیرند.
اما در بازگشت از قله، زمانی که ”داگ“ و همنوردش در حال فرود با طناب از برج سنگی قله بودند، باد وحشی و شدیدی وی را به سنگ‌ها کوبید و هر دو پای وی را از زیر زانو، خرد و خاکشیر کرد. با اینهمه وی به کمک زانوهایش، موفق به فرود از قله شد. گرچه یک تیم دو نفرۀ دیگر هم به کمک آنها شتافت، اما گروه مجبور شد در ارتفاع دو هزارمتری بالاتر از کمپ اصلی، سه شبانه‌روز در هوای بسیار بد باقی بماند. آن‌ها تمام آذوقه خود را خورده بودند که هوا برای فرود مساعد شد.
اما شرایط دشوار کوه غول، اجازه نمی‌داد دوستان ”داگ“ او و هم‌نوردش را، که از ناحیه دنده‌هایش دچار شکستگی شده بود، به پاییین حمل کنند. پس ”داگ“ هفت روز تمام، بر روی چهار دست و پا، از یکی از سخت‌ترین کوه‌های جهان به پایین خزید. لباس‌هایش همه پاره شد، زانوهایش خرد و خمیر شدند و از گرسنگی رو به مرگ بود که سرانجام به کمپ اصلی رسیدند: جایی که گروه پشتیبانی، ایشان را مرده فرض کرده و آنجا را ترک گفته بودند.
سرانجام ”داگ“ و هم‌نوردانش با هلیکوپتر نجات پیدا کردند، گرچه هلیکوپتر در نزدیکی بیمارستان سقوط کرد، ولی هیچ‌کس تعجب نکرد وقتی ”داگ اسکات“ صحیح و سالم از این فاجعه هم جان سالم بدر برد!

 

 

متن کامل را در وبلاگ خوب " دبریس " بخوانید:

http://debriiss.wordpress.com


 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نظارت هیات های کوه نوردی بر روی باشگاه ها افزایش می یابد

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت: با برنامه ریزی برای تغییر آیین نامه، نظارت هیات های کوه نوردی و صعودهای ورزشی بر روی باشگاه ها افزایش می یابد

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا زارعی روز چهارشنبه در نشست مجمع انتخاباتی هیات کوه نوردی کردستان در سنندج افزود: چند استان شمالی کشور مشکلاتی در زمینه باشگاه ها داشتند که ثبت باشگاه های کوه نوردی را دچار رکود کرده بود.

وی اظهار کرد: با رفع مشکلات اداری در ثبت باشگاه ها، موانع موجود را رفع کردیم.

زارعی با اشاره به اینکه شرط پویایی رشته کوه نوردی تداوم آموزش است گفت: هیات های کوه نوردی استانی نیز باید به امر آموزش توجه بیشتری کنند.

وی افزود: ضروری است در مقابل رشته هایی که در حال بلعیدن ورزش هستند کوه نوردی دست به استعدادیابی بزند.

رییس فدراسیون کوه نوردی اظهار کرد: در طول سال های گذشته کردستان نیز همچون بسیاری از استان های دیگر کجدار و مریز حضور خود را حفظ کرده است.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نشست عمومی انجمن کوه نوردان

 

انجمن کوه‌نوردان  ایران اعضا و دیگر علاقه‌مندان را به حضور در یکصد و دهمین نشست همگانی تهران دعوت می‌کند.

 

 

* خبرهای کوه‌نوردی؛ عباس ثابتیان

* گزارش صعود به قله دماوند از چهار جبهه؛ مرجان
حیدرزاده (نمایندگی انجمن در ساوجبلاغ و نظرآباد)

* اخبار و گزارش دیده بان کوهستان؛ مریم عطاریه

* یادبود کوه‌نورد بزرگ، گغام میناسیان، و گزارشی
از دیدار با او در سال ۱۳۹۱؛ عباس ثابتیان

 

سه شنبه ۳۱ تیرماه، از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۱
تهران- خیابان انقلاب، خیابان  خاقانی، سالن ستاد سامان‌دهی سمن‌ها

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه سهیل؛ میراث ملی ایران

 

کوه سهیل در شهرستان سنقر و کلیایی یکی از آثار طبیعی استان کرمانشاه است که در لیست میراث طبیعی ملی قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کرمانشاه، قله سهیل که در گویش کردی و محلی به آن کوه (سی‌ویل) گفته می‌شود بلندترین قله کوهستان دالاخانی در جنوب شرقی شهرستان سنقر و کلیایی است که 3350 متر ارتفاع دارد.

 

همچنین قط قلا، کل فرج و گاچال از دیگر قله‌های کوهستان دالاخانی در شهرستان سنقر و کلیایی به شمار می‌آید. درپای قله سهیل چشمه‌ای به همین نام وجود دارد که دارای آبی بسیار گوارا است. کوه سهیل به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، یکی از مناسب‌ترین کوه‌های غرب کشور برای کوه نوردان است.

 

همچنین با تلاش کوه یاران و همکاری تربیت بدنی پناه گاهی بسیار مناسب در پای قله سهیل ساخته شده که بسیار مورد استقبال کوه نوردان سراسر ایران قرار می‌گیرد. در این روزهای گرم سال گذراندن ساعاتی در اطراف کوه سهیل بسیار نشاط بخش خواهد بود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ Persian Gulf : مسیر تازه گشایش شده ایرانی ها در قرقیزستان

 

"  تیم دو نفره ایرانی متشکل از حامد حواله دارنژاد و امین معین در 21 تیرماه  موفق به گشایش مسیری نو با نام "persian gulf" در رخ شمالی قله " Free korea " در منطقه یخچال  " Ak-Sai "  کشور قرقیزستان شدند. مسیر نامبرده به بلندای 16 طول طناب و به شیوه آلپی در مدت 15 ساعت صعود شده و تیم دونفره مجبور به یک شب بیواک بر روی قله گردیدند.

لازم به ذکر است قله " Free korea " با ارتفاع 4740 متر دارای 1100 متر دیواره در رخ شمالی خود بوده و جز فنی ترین قله های منطقه Ala-Archa محسوب می گردد و تا به حال بیش از بیست مسیر بر روی آن گشایش شده است.   "

 

 

نقل از وبلاگ آناپورنا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مسیر دسترسی به قله علم کوه حادثه ساز است

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت گفت : مسیر دسترسی به قله علم کوه به دلیل بی توجهی نسبت به ایمن سازی برای تردد سواره بویژه تردد کوه نوردان حادثه ساز است

 

علی  فرضی روز سه شنبه  در گفت و گو با ایرنا افزود : یکی از نقاط حادثه ساز پل موجود در حد فاصل شهر ˈ رودبارک ˈ تا دومین قرارگاه  کوه نوردی ˈ ونداربن ˈ است که نیاز به بازسازی و محکم سازی دارد.

وی ادامه داد: در صورتی که این پل هر چه زودتر محکم سازی نشود ، احتمال تخریب آن براثر طغیان رودخانه سردآبرود وجودداردکه دراین صورت برای کوه نوردان مشکل ایجاد خواهد کرد.

فرضی دومین نقطه حادثه خیز را ساخته نشدن بهمن گیر در منطقه ˈ وشاکین ˈ به طول حدود 400 متر در این مسیر دسترسی و صعود به قله علم کوه دانست و گفت : خطر ریزش بهمن در این منطقه در فصل سرد سال جان کوه نوردان را تهدید می کند.

وی افزود : فدراسیون کوه نوردی تاکنون برای رفع مشکلات این نقاط حادثه خیز با مراجع ذیربط از جمله راه و شهرسازی مازندران و شهرستان کلاردشت مکاتباتی داشته که بی نتیجه بوده است.

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت مسیر دسترسی به قله علم کوه را از مسیرهای شلوغ برای صعود معرفی کرد و گفت : در حالی نسبت به رفع مشکلات موجود کوتاهی می شود که خودروهای حامل کوه نوردان خارجی و ایرانی در این مسیر ارتباطی تردد می کنند.

وی در عین حال از همکاری فرماندار کلاردشت به خاطر مخلوط ریزی حدود 10 کیلومتر از این مسیر ارتباطی قدردانی کرد و افزود : با توجه به اینکه اجرای طرح های عمرانی به دلیل کوهستانی و یخبندان بودن منطقه فقط در نیمه نخست سال میسر است ، باید مسوولان امر از هم اکنون برای رفع مشکلات تدابیر ویژه ای بیندیشند.

فرضی همچنین از صعود 70 کوه نورد خارجی به قله علم کوه از ابتدای ماه جاری تاکنون از این شهرستان خبر داد و گفت : بیشتر این افراد از کشورهای استرالیا و آلمان بوده اند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعودی به قلب ها ، یادبود جان باخته گان برودپیک

 

بر اساس هماهنگی انجام شده از سوی خانواده‌های «کیوان»، «بزرگی» و «جراهی»؛ مراسم اولین سالگرد گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی سه کوه‌نورد فقید «پویا کیوان»، آیدین بزرگی» و «مجتبی جراهی» با عنوان «صعودی به قلب‌ها؛ یادبود فاتحان مسیر ایران در برودپیک» برگزار می‌شود.

 
زمان: سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه ۹۳ از ساعت ۱۸
مکان: بزرگراه همت شرق، پارک پردیسان، سالن سبز
 
 
 
 
نقل از کوه نوشت
 
 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دومین V14 زنان

 

آشیما شیراایشی دومین بانویی شناخته شد که V14 صعود کرد ، روز گذشته او Golden Shadow/V14 را در راکلندز ، جنوب آفریقا صعود کرد. این مسیر نخستین بار توسط فرد نیکول در سال 2004 صعود شده بود، با درجه پیشنهادی V15 اما با تکرارهای متعدد درجه آن کاهش یافت . این سنگ نورد 13 ساله با سنگ نوردی اعجاب انگیز خود Beta Move/V13 را نیز در خلال سفر خود صعود کرد که که پنجمین V13  شغل حرفه ای او محسوب می شود.


آشیما صعود خود را این گونه در اینستاگرام به اشتراک گذاشته " هنوز نمی توانم باور کنم که آنرا انجام دادم ،  پروژه Golden Shadow/V14 من تحقق یافت ، اولین V14 من".

 

اولین بانویی که V14 بولدر صعود کرد توموکو اوگاوا از ژاپن در سال 2012 می باشد. اوگاوا Catharsis را در سن 34 سالگی در شیموبارا طی یک پروژه سه ساله صعود کرد. دو سال قبل از آن در سال 2010 انجی پین اولین زنی شناخته شد که رکورد V13 را با صعود از The Automator در کوه های راکی نشنال پارک در بخش زنان به ثبت رساند. از آن زمان به بعد تعداد انگشت شماری از زنان قدرتمند موفق به صعود V13 شده اند و آشیما کامل ترین کارنامه را در این رابطه در اختیار دارد .

 

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جسد یخ زده یک کوه نورد فرانسوی در آلپ پیدا شد

جسد یخ زده یک کوه نورد فرانسوی پس از سی و دو سال در بلندی های مون بلان در آلپ پیدا شد.


به گزارش روزنامه هافینگتون پست : کوه نوردان در منطقه مون بلان ، بلندترین کوه در رشته  کوه های آلپ که در مرز فرانسه و ایتالیا قرار دارد ، هفته گذشته موفق شدند در حین عبور از این ناحیه جسد یخ زده پاتریس هایورت ، کوه نورد فرانسوی را پس از سی و دو سال پیدا کنند. این کوه نورد فرانسوی در اول مارس سال 1982 با هدف اسکی کردن از بلندترین کوه در آلپ تا پایین به این منطقه پا گذاشت و پس از آن ناپدید شد. گفته می شود بارش سنگین برف و بوران شدید در این منطقه باعث ناپدید شدن پاتریس هایورت شده است. بیش از یکصد کیلومتر از کوه مون بلان در آلپ پوشیده از یخچال های دائمی است و همین یخچال های بسیار وسیع باعث شده است تا آن را کوه سفید یا مون بلان بنامند.

 

 

واحد مرکزی خبر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آنی نمانده دیگر ، بیا ...

 

آن روز ، کلمات در سپیدی برف‌ها و سکوت مه پنهان بودند . نشانه‌ای دیده نمی‌شد . گفتم : آنی نمانده دیگر ، بیا ...

 

  

عکس : فرامرز نصیری ( اینستاگرام )

 faramarznassiri

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پرچم عصای سفید کردستان بر فراز بام ایران به اهتزاز درآمد

کوه‌نوردان عصای سفید کردستان با همکاری و همگامی گروه‌های کوه‌نوردی کارگران ، همنورد و بازنشسته‌گان استان البرز مقتدرانه از جبهه شمال شرق، قله دماوند را لمس کردند.

 

" ...  حالا دیگر دره «یخار» سمت چپمان بود. آقای بختیاری این دره را به ما نشان داد و همه عکس گرفتند خودش هم تعریف کرد که چند سال قبل از این دره قله دماوند را فتح کرده بودند. حالا دیگر ساعت دوازده شده بود حالم خوب بود هر چند قدم عمیق نفس می کشیدم زبانم خشک شده بود اما حال عمومیم خوب بود گاه  از گروه جلو بودیم گه نیز عقب اما راهنمای من مهارت مثال زدنی در موقعیت شناسی داشت. می دانست کی استراحت بدهد و چه زمانی را باید فقط راه رفت. نزدیکی های قله بود که احساس کردم کافیست اما آقای بختیاری گفت چیزی نمانده و تو هم خوب راه می آیی.نه توصیف نمی شود کرد که آدم وقتی دارد به بام ایران و قله شکوه مند  دماوند نزدیک می شود چه حالی دارد حتما باور نمی کنید که با این که نای راه رفتن نداری به یک باره چنان نیرو و انرژی می گیری که گویا اول راه است ... "

 

متن کامل گزارش در وبلاگ هیئت کوه نوردی کارگران استان البرز

 

 

 

این موفقیت بزرگ را به جامعه ورزشی کشور بویژه نابینایان عزیز که توان‌مندی خود را در عرصه کوه‌نوردی نیز به اثبات رساندند تبریک عرض می نمائیم.

   خالد اسعدی سرپرست گروه کوه‌نوردی عصای سفید کردستان

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهادی در ارتباط با اصلاح شیوه نامه برگزاری مسابقات سرعتی فدراسیون

 

باسلام

احتراماً، به استحضار میرساند کارگروه مسابقات و لیگ فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ،جدیداً اقدام به تهیه شیوه نامه برگزاری مسابقات کوه پیمایی وکوه نوردی نموده واین شیوه نامه در وب سایت آن فدراسیون درمعرض دید عمومی قرار گرفته است .

این شیوه نامه با فرهنگ کوه نوردی که همانا رفاقت ، دوستی ، گذشت و ایثار و فداکاری است منافات داشته و پیشنهاد می گردد بعلل زیر قبل از اجرائی شدن، نظر افکار عمومی و کوه نوردان اخذ گردد تاباعث تخریب پیش ازحد فرهنگ کوه نوردی و جایگزینی رقابت بجای رفاقت نشود . بخشی ازعلل مخالفت خود رابااین طرح بشرح زیربیان می نمایم .

1- ازگذشته های دور تاکنون هیچگونه مسابقه کوه نوردی وکوه پیمایی به صورت رسمی وجهانی برگزار نشده است (جدا ازمسابقات sky running که یک فدراسیون مستقل خود رادارد ) فقط دریک مقطع کوتاه ، چندسالی مسابقات سرعتی برروی قله دماوند توسط فدراسیون وقت اجراء گردید که متاسفانه تاثیرات منفی زیادی درجامعه کوه نوردی بجاگذاشت وبعد ازسانحه تصادف برای چندنفر ازمقام آوران وهمچنین ایجاد مشکلات خاص قلبی وفیزیکی برای بخش دیگری ازحاضرین ،این مسابقات متوقف گردید .

2- اگر فدراسیون بااین دیدگاه که فقط ازطریق مسابقات و سکوهای قهرمانی می تواند بودجه ای از وزارت ورزش و جوانان اخذ نماید . روش مورد نظر ، روش مناسب و منطقی به نظر نمی رسد .

3- کوه نوری که تازه فعالیت کوه پیمایی وکوه نوردی خودراشروع نموده  است اگر با این فرهنگ مسابقه و قهرمانی درکوه نوردی ادامه دهد ، چه انتظاری از آن می رود  که فردا در ارتفاعات و شرایط سخت کوه نوردی ، همنورد و همراه خود راتنها نگذارد .

4- بارها گفته شده است کوه نوردی فقط فتح قله ها نیست و با هرقیمتی نمی بایست قله را صعود کرد . حال بااین تفکر مسابقات ، چه انتظاری در سرراه کوه نوردان جوان و جویای نام وجود دارد .

5-رشته کوه نوردی و کوه پیمایی با توجه به خصلت آن نمی تواند یک رشته قهرمانی باشد و می بایست از رشته های دیگر که به صورت مسابقه و قهرمانی ملی و بین المللی برگزار می شود منفک گردد . مانند سنگ نوردی داخل سالن ، یخ نوردی و ...ضمنا موضوع رکورد زدن در رشته کوه نوردی و کوه پیمایی با برگزاری مسابقه بین کوه نوردان یک موضوع کاملا جداگانه می باشد . مثلا رکورد چند ساعته صعود به قله دماوند ، قله اورست و یا رکورد صعودهای چند ساعته بر روی دیواره های بلند ایران و جهان ، برای این رکورد ها هیچ گاه سکوی قهرمانی وجود نداشته است .

6- کلنگ طلایی ، تبرطلایی و غیره که سالانه توسط فدراسیون جهانی به افراد و اشخاص داده می شود بابت برگزاری مسابقه نبوده بلکه بخاطر کارهای جدید و همچنین فعالیت های فوق العاده و شاخص می باشد .

7-ریاست محترم فدراسیون اعلام نموده است که با اجرای دقیق این شیوه نامه ، ما بتوانیم افتخارات بزرگی درسطح جهان بدست آوریم و از شور و شوق جوانان که رقابت درضمیر آنان نهفته است سازماندهی نموده و آن را قانونمند و بصورت منظم هدایت نمائیم . درکجای جهان کوه نوردی وکوه پیمایی بصورت مسابقه و کسب مقام برگزار می شود که مابتوانیم افتخار کسب کنیم (درپنج رده سنی ).

8- در بند یک بخش اهداف شیوه نامه آمده است که هدف ترویج و اشاعه فرهنگ کوه پیمایی در بین آحاد جامعه می باشد . حال درکجای فرهنگ کوه پیمایی دربین آحاد جامعه برای این رشته ورزشی سرگرم کننده ، مفرح وجذاب ( طبق بند 5 همین اهداف ) رقابت و کسب مقام وشهرت جای رفاقت ، گذشت ، ایثار و فداکاری را که زبانزد عام و خاص درخصوص کوه نوردی وکوه پیمایی است راخواهد گرفت .

9-تمام رشته های ورزشی و مقام آور ، ورزشکاران برای بدست آوردن مقام ، درمکان های مشخصی با امکانات خاص آن درحال تمرین هستند . در صورتی که یک کوه پیما یا کوه نورد که بخواهد درمسابقات شرکت کند بایستی خود را درکوه و ارتفاعات آماده نماید . بخصوص که درماده 38به موضوع نامتعارف بودن مسیر اشاره شده است و اعلام گردیده ازمسیرهای بکر نیزاستفاده گردد . حال بدون درنظرگرفتن تخریب منطقه توسط خیل مشتاقان این رشته (به گفته رئیس فدراسیون ) ازحالا بایستی بدنبال کوه نوردانی باشیم که جهت آمادگی درمسابقات درمناطق مختلف یا گم شده اند یا برایشان سانحه ای اتفاق افتاده است .

10-درماده 2 آمده است که انجام مسابقات درپنج رده سنی نوجوانان aوbو......برگزار می شود اولین رده بازده سنی 14 تا15سال خواهد بود . آیا نوجوانی که جویای نام  است می توان ازآن در آینده انتظار یک کوه نورد توانمند با اهداف والای کوه نوردی داشت .

درپایان بنظر می رسد منظور فدراسیون از مسابقات کوه نوردی و کوه پیمایی همان  skyruning می باشد . اگر چنین است این رشته ورزشی می بایست به صورت مستقل ویا زیرمجموعه ای ازفدراسیون ورزش های همگانی به عنوان یک انجمن فعالیت نماید تا اصل فرهنگ کوه نوردی دراین فدراسیون زیرسئوال نرود .  

                                                                                باتشکر  کامبیز بختیاری

                                                                    رئیس هیئت کوه نوردی کارگران استان البرز

 

 

 

از وبلاگ هیئت کوه نوردی کارگران استان البرز

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نگذارید کوهستان زیبای " چت " تخریب شود!

 

قابل توجه کلیه علاقه‌مندان به  طبیعت پاک کوهستان و ورزش کوه‌نوردی:


متاسفانه مدتی است که غارت‌گران میراث فرهنگی کشور در جستجوی آثار باستانی در  زیباترین و فنی‌ترین  قله استان مرکزی (قله چت یواشه)  هستند و در چندین ماه گذشته بخش عظیمی از این قله را تخریب کرده‌اند . به طوری که دل هر انسان باشرفی را متاثر می‌کند.  مقتضی است همه‌گی به هر نحو ممکن جلو این تخریب ناجوانمردانه را بگیرند!  و آرزو می‌کنیم مسئولین مربوطه هم از خواب خرگوشی بلند شوند!  و به فریاد ما برسند!!

با تشکر از مساعدت شما : دکتر فریدون بیاتانی

 

 

 از وبلاگ کانون کوه نوردان اراک

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بلندترین کوه منظومه شمسی

سوال این است: بلندترین کوه منظومه شمسی کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟ شایدجواب دادن به این سؤال در حد پیدا کردن یک نام یا کلمه باشد اما مطمئناً دانستن ارتفاع این کوه که قرار است در تمام سیارات قدرت‌نمایی کند هر فردی را که تاکنون از این موضوع بی‌خبر بوده، هیجان‌زده می‌کند!
 
جواب سیاره سرخ مریخ است. بر اساس اطلاعات سایت Space.com بلندترین کوه منظومه شمسی در مریخ قرار دارد. نام این کوه آتشفشان Olympus Mons است که برای خودش در سیاره شمسی دارای رکوردی خاص است. 

دانشمندان معتقدند که جاذبه کم مریخ و عدم تحرک صفحات تکتونیکی عامل ایجاد چنین کوه فوق‌العاده بزرگی شده است. همچنین آن‌ها فکر می‌کنند که ممکن است این آتشفشان هنوز فعال باشد!

 

ویکی پدیا : کوه المپوس (به انگلیسی: Olympus Mons) (لاتین "Mount Olympus")بلندترین کوه سامانه خورشیدی است. که در سیاره بهرام و با مختصات 18°N 133°W / 18, -133 قرار دارد و ارتفاع آن تقریبا سه برابر کوه اورست است  . و پهنای ان به اندازه نپال است. قله المپوس بزرگترین آتشفشان شناخته شده در سامانه خورشیدی است. قطر دهانه آن ۸۵ کیلومتر و پهنای پایه مخروط آتشفشان به ۵۵۰ کیلومتر می‌رسد. دهانه آتشفشان حدود ۲۷ کیلومتر بالاتر از سطح مریخ است.

 

 

از سایت شهر خبر

و

http://www.space.com/20133-olympus-mons-giant-mountain-of-mars.html

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آخرین نفس های دریاچه ارومیه

 

عکس : خبرگزاری مهر

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دیدگاه : انتقاد به فدراسیون کوه نوردی ...

روزنامه‌ی شرق : روانشناسان بیماری بیش‌فعالی را مختص دوران کودکی می‌دانند. درصدی از انسان‌ها در کودکی به هر چیز سرک می‌کشند، کبریتی می‌افروزند و هر خطری از جانب ایشان غیرممکن نیست و در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کنند. اگر قرار است تکلیفی را انجام دهند معمولا پس از پایان مهلت تعیین‌شده از انجام تکالیف خود بازمانده‌اند. هرچه از دوران کودکی فاصله می‌گیرند این بیماری نیز فروکش می‌کند و به حالت طبیعی نزدیک می‌شوند. بارها مشاهده شده که بعضی از سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی یا افراد شاخص و بالغ نیز دچار بیماری بیش‌فعالی شده‌اند.
تشکیلات فدراسیون کوه نوردی کشور به همراه تربیت‌بدنی آموزشگاه‌ها در سال 71 به طراحی مسابقات در ورزش کوه نوردی اقدام کرد. این اقدام با مخالفت عمومی پیشکسوتان این رشته در کشور روبه‌رو شد. در سال 71 و 72 هیات کوه نوردی شهرستان بم طی نظرخواهی از پیشکسوتان این رشته در کشور، نظر ایشان را در مورد مسابقات جویا شد. در این نظرخواهی که بیش از صد‌ها نفر از کوه نوردان باسابقه شرکت کردند مخالفت خود را به‌دلایل گوناگون پزشکی، اخلاقی و... با مسابقات اعلام کردند. جالب است که اکثر شرکت‌کنندگان در نظرخواهی در بخش اعلام نظرات خارج از چارچوب پرسشنامه سوال کرده بودند که «چرا فدراسیون از انجام وظایف قانونی و محوله مانند: تبلیغ و ترویج این رشته یا برپایی کلاس‌های آموزشی و بروزکردن دانش کوه نوردان همچنین در گرفتن بودجه برای هیات‌ها و گروه‌های کوه نوردی کوتاهی می‌کند و به اموری وارد می‌شود که جز با نظر جامعه کوه نوردی کشور قابل اجرا نیست؟» پس از استخراج و جمع‌بندی نظرات، نتایج آن به تربیت‌بدنی آموزشگاه‌ها و فدراسیون کوه نوردی ارسال شد. این مخالفت سراسری سبب اصلاح نظرات اعضای فدراسیون و نهایتا عقب‌نشینی ایشان از برپایی مسابقات شد. اخیرا نیز علایم بیش‌فعالی در فدراسیون مشاهده شده و اعضای محترم آن نهاد، با فراموش‌کردن اقدامات قبلی مجددا تصمیم به برپایی مسابقات در این رشته به شیوه‌ای دیگر گرفته‌اند. ایشان فراموش کرده‌اند کوه نوردان کشور که با زحمات بی‌دریغ خود و بدون حمایت فدراسیون تا کنون در تبلیغ و ترویج و اشاعه این رشته کوشیده‌اند، حق دارند در سرنوشت آن نیز نقش تاریخی خود را ایفا کنند. به‌نظر می‌رسد فدراسیون، حرکت انسانی بزرگان این رشته مانند «سرادموند هیلاری» و «تنسینگ نورگی» شرپای محلی را در صعود به قله اورست از یاد برده‌اند که پس از صعود سوال کنجکاوانه جهانیان را که، چه کسی اولین گام را بر بام دنیا نهاد؟ بی‌پاسخ گذاشتند. آنها به ما آموختند که رقابت در ورزش کوه نوردی جایگاهی ندارد. آنها همچنین به ما آموختند که ورزش کوه نوردی ورزشی است که در آن قوی ترین عضو گروه، با توان ضعیف‌ترین عضو گام برمی‌دارد تا هر دو با هم به قله برسند و تنها با این روش است که کوه نوردی می‌تواند به جای داشتن صد‌ها هزار تماشاچی، صد‌ها هزار ورزشکار داشته باشد که این مهم برای حال‌ و روز کشورمان بسیار حیاتی است.

 

 


 اکبر نادری موسس و رییس اسبق هیات کوه نوردی شهرستان بم

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در اینستاگرام ...

 

 

 

 

 

عکس ها : فرامرز نصیری ( اینستاگرام )

 faramarznassiri

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت ایران : کلات نادری

 

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پاپ فرانسیس، آسیب به طبیعت را گناه دوران جدید خواند

پاپ فرانسیس روز شنبه خواستار احترام بیشتر مردم به طبیعت شد و نابودی محیط زیست را گناه دوران جدید خواند.  پاپ در سخنرانی خود در دانشگاه کشاورزی و صنایع «مولیزه» در جنوب ایتالیا در این باره گفت از ثمره زمین باید بهره برد، بدون آنکه از آن سوء استفاده کرد یا به آن آسیب رساند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از کامپوباسو، وی در این باره خطاب به دانشجویان گفت: «توسعه باید به گونه ای انجام شود که به دنیای آفرینش آسیبی نرسد. این یکی از بزرگترین چالش های زمان ما است.»

واحد مرکزی خبر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ثبت نام نهمین صعود قلم آغاز شد

 

ثبت نام صعود قلم 93 ( سبلان _ تبریز )  ار تاریخ ۱۱/۴/۹۳ شروع و تا تاریخ ۲۵/۴/۹۳ ادامه خواهد داشت ...

 

 

اطلاعات بیشتر در وبلاگ صعود قلم

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حکایت پیشی های ملوس خانه کوه نوردان و کاسه لیسان ارباب سرطناب!!

_ آخرین پست عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک با عنوان کلنگ نمادین فدراسیون و فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری  می‌تواند نشان دهنده‌ی گوشه‌ای دیگر از " افکار و اندیشه‌های بی‌منطق‌"  او در عرصه کوه‌نویسی  امروز کشورمان باشد.  عزیز حبیبی در بیواک "‌شرافت نقد‌" را به بازی گرفته است! ... چرا؟

 

_  افکار و اندیشه‌های بی‌منطق ... حکم و قضاوت قاطع و بی‌چون و  چرای عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود ، اعلام "فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری" است اما ...  شما در هیچ یک از سطور این پست کم و بیش طولانی نمی‌توانید کوچک‌ترین کلمه‌ای در جهت ارائه‌ی دلیل و طرح استدلال برای اثبات این حکم و قضاوت پیدا کنید . ظاهرا عزیز حبیبی نیازی در خود نمی‌بیند که برای پرسش بلافاصله‌ای که در ذهن خواننده شکل می‌گیرد پاسخی را فراهم آورد : چرا هیئت داوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟ ... و اصلا ، تشخص کوه‌نوردی چیست و معیارهای آن در کجا و توسط چه کسی تعیین شده است ؟ ... چه کسی تعیین می‌کند فردی تشخص کوه‌نوردی دارد یا ندارد ؟ ... شما آقای عزیز حبیبی؟!!

 

_ بنا به آنچه در جریان مراسم روز سه‌شنبه گفته شد ، اعضای هیئت‌داوران رضا شهلایی ، لیلا بهرامی ، عباس ثابتیان ، مهدی داورپور و محمد نوری ( مشاوره‌ی تلفنی ) بوده‌اند . چرا  و بنا به کدام دلیل رضا شهلایی تشخص کوه‌نوردی ندارد‌؟   چرا و بنا به کدام دلیل محمد نوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟   و لیلا بهرامی و داور‌پور و عباس ثابتیان؟ ... به نظر می‌رسد عزیز حبیبی هنوز نیاموخته است که باید به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارد .  فقط یک وبلاگ‌نویس از خودراضی و متکبر می‌تواند چنین روشی را داشته باشد و فکر کند اگر حکم و قضاوتی را صادر کرد دیگران موظف‌اند دربست و چشم و گوش بسته آن را بپذیرند و لذا دیگر نیازی به منطق و دلیل و استدلال برای اثبات گفته‌ها و نوشته‌ها نیست !!

 

 

_ افکار و اندیشه‌های عزیز حبیبی فقط بی‌منطق نیست بل از گونه‌ای تناقض ذاتی نیز رنج می‌برد . عینیت این تناقض ذاتی در آخرین پست وبلاگ او چنان است که به راحتی حکم و قضاوت اصلی اش در باره فقدان تشخص کوه نوردی در هیئت داوران  را بی‌اعتبار می‌کند . آنجا که نظر خود را در رابطه با برگزیده‌گان جشنواره  چنین بیان می‌کند : " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "  ...  واقعا جالب است! از یک سو ما هیئت داورانی را داریم که بنا به حکم و قضاوت قاطع و بدون استثنای عزیز حبیبی  فاقد تشخص کوه‌نوردی هستند و از سوی دیگر اما آن گونه داوری و قضاوتی در باره‌ی  برنامه‌های کوه و موضوعات کوه‌نوردی داشته‌اند که به صورتی قاطع و باز هم بدون استثنا ، صحیح و کامل و بدون اشتباه بوده است: " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "   ... آیا روشی که عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود در پیش گرفته است یک هوچی‌گری صرف نیست ؟!

 

 

_ عزیز حبیبی "شرافت نقد" را به بازی گرفته است ... سال ها پیش در پستی با عنوان "مانیفست کلاغ‌ها"  در باره‌ی نقد نوشته بودیم : ... " و فکر می‌کنیم ، نقد انسانی‌ترین و خردمندانه‌ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند ... نقد ، کینه توزی و دشمنی نیست ...  نقد ، روشنگری‌ست ...  نقد ، صادق و عدالت خواه و شجاع است . نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی‌تابد . نقد ، آرمان گرا و انسانی و شریف است ..."   و فکر می‌کنیم در نقد نباید نیش و کنایه و متلک‌های مضحک و بی‌مایه که کارکردی جز تحقیر و تخریب  و تسویه حساب شخصی ندارد ، جایگاهی داشته باشد .  فقط باید متاسف باشیم  برای عزیز حبیبی که ظاهرا قسم خورده است بیواک را به عرصه‌ای  برای ترویج  گونه‌ای ابتذال در کوه‌نویسی تبدیل کند . آنجا که در انتهای پست خود می‌نویسد  : " در آینده‌ای نه چندان دور فرزندان ما با طنز جادویی عبیدزاکانی یا رئالیسم جادویی مارکز خواهند نوشت : روزی روزگاری پادشاه قصه ما ، به پیشی‌های ملوس تپه‌های عباس آباد دستور داد تا یوزپلنگ‌های کوه‌های ایران را شناسایی و داوری کنند " ... 

عزیز حبیبی شرافت نقد را به بازی گرفته است!    آیا مناسب و شایسته خواهد بود  اگر کسی در مواجهه با کنایه‌ها و نوشته‌های بی مایه و مبتذل او ... و دقیقا با همان لحن و روش خود او ... برایش بنویسد :  با خلاقیت طنز جادویی عبید زاکانی و نبوغ رئالیسم جادویی مارکز  می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که  پاره‌ای از پیشی‌های ملوس خانه کوه‌نوردان  سهم خود را از قدرت گرفته‌اند  ، در هیئت داوری‌های بعدی حضور دارند ،  آتش کینه‌ها و حسادت‌های ناشی از بازی ندادن‌شان فرو‌کش کرده و خالصانه و مخلصانه به کاسه‌لیسی ارباب سرطناب مشغولند ؟! ... آیا مناسب و شایسته خواهد بود ؟!

 

 

_ آقای عزیز حبیبی! لطفا به شرافت نقد و به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارید!

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آغاز زمین ...

بخواب تا رویایت را ادامه دهم
بخواب تا فراموشت کنم
بخواب تا جایگاهم را در ابتدای گندم ، در سرآغاز کشتزار و آغاز زمین از یاد ببرم
بخواب تا بدانم بیش از آنچه دوستت دارم  دوستت می‌دارم
بخواب تا در میان بیشهّ انبوهی از لطیف ترین موها
بر تن آواز کبوتر گام بگذارم
بخواب تا بدانم در کدامین نمک می‌میرم
و در کدامین عسل برانگیخته خواهم شد
بخواب تا دستانم را شماره کنم
تا آسمان ها و شکل گیاهان را در تو بشمارم
بخواب تا گذرگاهی برای روحم حفر کنم
روحی که از سخنم گریخته و بر زانوانت فرو افتاده است.

 

 

محمود درویش

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شبی خاطره انگیز برای کوه نوردی ایران

 

 عصر سه شنبه 10 تیر و طی استقبالی خوب و قابل توجه از سوی افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ، مراسم اولین جشنواره‌ی برنامه‌های برتر سال 92 ، از سوی فدراسیون کوه‌نوردی برگزار گردید.

 

 _ برگزاری این جشنواره اجازه داد که  کوه‌نوردی ایران بعد از سال‌ها بتواند خود را از زیر  سایه‌ی سنگین "تب هیمالیانوردی" بیرون بکشد و بار دیگر به  فعالیت‌های قابل تحسین کوه‌نوردان ایرانی در برنامه‌های داخلی توجه جدی شود !

 

_ برگزاری این جشنواره  را بایستی حرکتی ارزشمند و تاثیرگذار در کوه‌نوردی ایران دانست و لذا تقدیر از جناب آقای سلیمانی مدیر عامل شرکت هفت گوهر ضرورتی انکارناپذیر است . به جهت حمایت و پشتیبانی از اجرای این مراسم و آن نگاه روشن و مسئولانه‌ای که ایشان به مسیر پیشرفت و آینده‌ی کوه‌نوردی این سرزمین دارد!  

 

_ آئین اولین جشنواره‌ی صعودهای برتر سال ، با دقت ، انضباط و کیفیتی خوب و قابل قبول اجرا شد . یکی از مهم‌ترین نکات به یاد ماندنی این مراسم ، نام بردن و احترام به  بزرگان و پیش‌کسوتان و جان باخته‌گان ورزش کوه در ایران بود . دعوت از فرخ رحمدل و تقدیر از او ، تشویق‌های پرشور شرکت کننده‌گان در مراسم را به دنبال داشت.

 

_ به عنوان یک شرکت کننده  لازم می‌دانم به حسین رضائی ( کارگردان مراسم) ، عباس ثابتیان ( نماینده هیئت داوران ) و فدراسیون کوه‌نوردی تبریک و خسته نباشید بگویم! 

 

 

 

 

پی نوشت :

احسان پرتوی‌نیا در این مراسم از فرصت کوتاهی که در اختیار او قرار گرفت استفاده کرد و به تعریف از خود پرداخت . ابتدا خود را عضو اولین تیم ایرانی صعودکننده به نانگاپاربات معرفی کرد و سپس خود را طرفدار انجام " کار با کیفیت"  دانست !! ...

 

_ وقتی پرتوی‌نیا غرق تعریف از خود و شرح تمایلش به انجام " کار با کیفیت" بود ، ما نیز بی‌اختیار به یاد تنهایی اندوهبار سامان نعمتی در آن ارتفاع مرگبار نانگاپاربات بودیم و با خود فکر می‌کردیم شاید جاماندن سامان نعمتی از تیم بازگشت و مرگ تکان‌دهنده‌ی او را نیز باید بخشی از انجام " کار با کیفیت " بدانیم !! ... بهرحال ، احسان پرتوی‌نیا و دوستانش باید بدانند که یاد و خاطره‌ی سامان نعمتی هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد!

 

_ اشاره پرتوی‌نیا به عضو اولین تیم ایرانی نانگاپاربات بودن را نیز باید نمونه‌ای از یک طنز جالب و خنده‌دار در نظر گرفت!!  ... حالا چرا ؟ ... احتمالا پرتوی‌نیا فراموش کرده بود به مراسمی آمده است که مجری آن فدراسیون کوه‌نوردی است و اتفاقا توسط همین نهاد و طی بیانیه‌ای رسمی و منتشر شده، صعود آنان به دلیل فقدان شواهد و مدارک قابل استناد مردود اعلام شده ! ... و احتمالا احسان پرتوی‌نیا فراموش کرده بود که در همین مراسم، شخصی ( عظیم قیچی ساز ) حضور دارد که در مصاحبه‌ای رسمی و منتشر شده خود را اولین ایرانی صعود کننده‌ی نانگاپاربات نامیده است ...

 

_ توضیح: ... " اثبات صعود " یکی از مباحث جدی و شاید بتوان گفت همیشه‌گی در کوه‌نوردی جهان بوده و است. قله‌ی نانگاپاربات نشانه‌ای مشخص و شناخته شده ( نبشی) دارد که تمامی کوه‌نوردان صعودکننده به این کوه ، برای " اثبات صعود" عکس و فیلم پیروزی نهایی خود را در کنار آن می‌گیرند. از سوی هیچ یک از اعضای تیم باشگاه دماوند ( و از جمله احسان پرتوی‌نیا ) تا به امروز عکسی و فیلمی با نشانه‌ی مشخص قله نانگاپاربات منتشر نشده است. جالب اینجاست که فقدان عکس و فیلم در کنار نبشی شناخته شده‌ی قله و نشانه‌ی " اثبات صعود " در شرایطی‌ست که به ادعای خود آنان ... دو تن از اعضای تیم ، ضمن همراه داشتن دوربین ، به مدت یک ساعت و نیم در شرایط جوی تقریبا مناسب، روی قله منتظر بقیه بوده‌اند!!  ... فکرش را بکنید ... می‌گویند یک ساعت و نیم روی قله بودیم اما عکسی در کنار نبشی قله نداریم ... و حالا کار باید به مقایسه سنگ‌ها و صخره‌های عکس‌های آنان با دیگران بکشد !! ... به نظر شما یک جای کار نمی‌‌لنگد ؟!

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ امروز : اولین جشنواره صعودهای برتر کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

 
به اطلاع می‌رساند؛ آئین اولین جشنواره صعودهای برتر کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، روز سه‌شنبه ۱۰ تیر ماه ۹۳ ( امروز )  از ساعت ۱۸ الی ۲۱ در محل سالن ‌اجتماعات شهید قندی برگزار می‌شود.
 
بدین‌وسیله از جامعه‌ی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این مراسم دعوت به عمل می‌آید. شایان ذکر است مقارن با ساعت اذان مغرب، پذیرایی افطار پایان بخش برنامه خواهد بود.
 
 
 
آدرس سالن اجتماعات شهید قندی؛ خیابان شریعتی، بعد از چهارراه قصر، ورودی یک وزارت ارتباطات.
 
 
 
 
نقل از کوه نوشت
 
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نمایشگاه عکس کوه نوردی و صعودهای ورزشی تهران برگزار می شود

 

نایب رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران از برگزاری دومین نمایشگاه عکس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران  خبر داد و گفت:علاقه مندان می توانند تا30 آبان ماه عکس های خود را ارسال کنند

 

مریم ساعی پارسا روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:این نمایشگاه به منظور گرامی داشت زنده یاد ˈمهری زرافشانˈ اولین بانوی ایرانی که در سال 1344موفق به صعود زمستانی قله دماوند شد، در سه بخش داخلی، خارجی و بانوان پیشکسوت برگزار می شود.

وی مهمترین هدف از برگزاری نمایشگاه ˈکوه بانوˈ را توجه به جایگاه زن در رشته کوه نوری عنوان کردو گفت: این نمایشگاه درمحور های کوه نوردی، یخ نوردی، پیمایش غار، سنگ نوردی و دیگر موضوع های مرتبط با رشته کوه نوردی می باشد.

نایب رییس هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی استان تهران ادامه داد: عکس های منتخب توسط داوران 20الی 30دی ماه در خانه عکاسان ایران در حوزه هنری در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

ساعی پارسا با بیان اینکه 120عکس برتر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود گفت: 20عکس مربوط به کوه نوردان بانوی جهان، 20عکس نیز مرتبط با بانوان پیش کسوت کوه نوردی و 80عکس نیز به بخش داخلی اختصاص خواهد داشت.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ زنده رود آغاز مرثیه‌خوانی اصفهان

 

یک عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با ادامه وضعیت کنونی بی شک تالاب گاوخونی می‌تواند کانون جدید ریزگردها در مرکز ایران باشد، خشک شدن هورالعظیم در عراق مدت‌ها کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، حال تصور کنید که چنین کانونی دقیقا در مرکز کشور ایجاد شود.

 

احمد خاتون آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: توسعه پایدار فلات مرکزی ایران وابسته به توسعه پایدار اصفهان است و این توسعه با حرکت رودخانه زاینده رود از کوهرنگ به سمت تالاب گاوخونی شکل می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود در دوران‌های مختلف تاریخ کویر فلات مرکزی ایران را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است، افزود: کویر شمال شرقی و جنوب شرقی فلات مرکزی توسط زاینده‌رود به دو نیم تقسیم شده و تمدن را در این منطقه به وجود آورده است.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تاکید کرد: اگر امروز از حیاط زاینده‌رود نه برای رفاه و تفرج اصفهانی‌ها، بلکه برای حفظ زندگی در کویر مرکزی غفلت کنیم شمال و جنوب کویر مرکزی به هم می‌پیوندد.

 

خاتون آبادی با اشاره به اینکه جریان زاینده‌رود نمک موجود در زمین‌های حاشیه این رودخانه را از سرچشمه تا پایاب به سمت تالاب گاوخونی هدایت کرده است، گفت: تالاب گاوخونی بر اساس مطالعات انجام شده به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارد، اما متاسفانه امروز با مدیریت نادرست نه خشکسالی به این روز درآمده و در مدت 20 سال خشک شده است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ این نقطه‌ی پریده‌رنگِ آبی

بار دیگر به این نقطه نگاه کنید. همین جا… آنجا خانه است. این ماییم.

 

همۀ آنها که دوستشان داریم ، هر کسی را که می‌شناسیم، هر کسی که از او تا به حال شنیده‌ایم، هر انسانی که تا کنون زیسته است، ‌بر همین نقطه زندگی کرده است.

مجموع همه خوشی‌ها و رنج‌‌های ما، هزاران آموزۀ‌ اقتصادی، ایدئولوژی‌ و مذاهب دلگرم‌کننده، هر شکارچی و کاوشگری، هر قهرمان و هر بزدلی، هر آفریننده و هر نابودکنندۀ تمدنی، هر شاه و رعیتی، هر زوج جوان عاشقی، هر کودکِ سرخوشی، هر مادر و پدری، هر مخترع و مکتشفی، هر معلم اخلاقی، هر سیاستمدار فاسدی، هر هنرمند مشهوری، هر رهبر عالی‌رتبه‌ای و هر معصوم و هر گناهکاری در تاریخ نوع بشر، روی همین نقطه‌ی غبارگونۀ معلق در پرتو آفتاب ، تجلی یافته‌ و زیسته‌ است.
زمین، جایگاه کوچکی در گسترۀ بیکران گیتی است. به رودهای خونی فکر کنید که ژنرال‌ها و امپراتور‌ها جاری کردند تا بتوانند برای زمانی کوتاه، آقا و سرورِ قسمتی از این نقطه شوند. به بلاهای وحشیانه‌ای فکر کنید که به وسیلۀ ساکنان یک گوشه از این نقطه‌ی به سختی قابل تشخیص، بر سر ساکنان یک گوشه‌ی دیگر آمد‌. و چه کژ پندارانه، و چه حریص در کشتن، و نفرتشان تا چه پایه عمیق!
خودنمایی‌هایمان، تصورِ مهم بودنمان، تصور این که حق ویژه‌ای در عرصه‌ی گیتی داریم، به دست این نقطه‌ی رنگ‌پریده به چالش کشیده می‌شود.
زمین، تا آنجا که می‌دانیم، تنها مکانی است که میزبان حیات بوده است. و تا آینده‌ای دور تنها جایی است که در اختیار داریم. مکانی دیگر نیست که بتوانیم بر آن رحلِ اقامت بیفکنیم. می‌شود به دنیاهای دیگر دسترسی پیدا کرد، اما نه برای مهاجرت و نه به این زودی. چه بخواهیم و چه نخواهیم، زمین فعلا تنها ریسمانِ امیدی است که می‌توان به آن چنگ زد.
سیاره‌ی ما، نقطۀ کوچکی در تیرگی عظیم احاطه‌کننده‌اش است. در همه این بی‌کرانگی، چیزی نیست که بتواند از جایی برای رهایی از شر خودمان به یاری‌مان بیاید. این مهم، بر عهدۀ خود ماست. گفته می‌شود که ستاره‌شناسی باعث فروتنی می‌شود و من می‌خواهم اضافه کنم که ستاره‌شناسی، باعث خودسازی نیز می‌شود. به باور من، شاید هیچ برهانی درباره نابخردیِ غرور بشر، بهتر از این تصویر دور از دنیای کوچک ما، نباشد.

از نظر من، این تصویر بر مسئولیت ما برای برخورد مهربانانه و مشفقانه با یکدیگر تأکید می‌کند و همچنین بر گرامی داشتن و محافظت از این نقطه‌ی پریده‌رنگِ آبی… تنها خانه‌ای که از آنِ ماست.

نوشتۀ کارل سیگِن، اخترشناس آمریکایی و برندۀ جایزۀ پولیتزر

 

 

برگرفته از وبلاگ خوب " دبریس " 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٦ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دهمین همایش روز ملی دماوند در رینه آمل برگزار شد

 

دهمین همایش روز ملی دماوند روز جمعه در شهر ˈ رینه ˈ از توابع شهرستان آمل برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این گردهمایی بزرگ که با جشن تیرگان یا ˈ تیر ماه سیزده شو ˈ همراه بود از ساعت 9 صبح آغاز شد و تا ساعت 18 ادامه داشت. برپایی غرفه های ارایه ی محصولات فرهنگی و صنایع دستی، اجرای موسیقی های محلی نقاط مختلف و موسیقی سنتی کشور ، برگزاری میزگرد علمی و سخنرانی از جمله برنامه های روز ملی دماوند بود.

این همایش و جشن را انجمن دوستداران دماوندکوه و با همکاری  انجمن کوه نوردان، گروه دیده بان کوهستان، شورای شهر رینه، بخشداری لاریجان، دانشگاه پیام نور رینه و سازمان های مردمی و دولتی دیگر برگزار کردند و موضوع اصلی آن همانند سال های گذشته طرح مشکلات زیست  محیطی دماوند بوده است.

یکی از برنامه های ویژه امسال برگزاری مسابقه نقاشی روز ملی دماوند با حضور جمع زیادی از نونهالان و نوجوانان بود.روز ملی دماوند هر ساله همزمان با تیرگان در مازندران که به نام تیرماه سیزده شو مشهور است برگزار می شود.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٦ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روز سیاه تالاب هامون

 

یک میلیون و دویست هزار بچه ماهی در تالاب هامون به کام مرگ رفتند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه سیستان و بلوچستان، در پدید‌ه‌ای نادر چند روز پیش حدود یک میلیون و دویست هزار بچه ماهی در تالاب هامون جان خود را از دست دادند این در حالی ست که برخی از مسئولان مربوطه در حد انتظار به بررسی این موضوع نپرداخته‌اند.

 

با توجه به ارزش حیاتی شیلات در استان سیستان و بلوچستان بروز این گونه رخدادها به هیچ عنوان قابل قبول نیست از طرف دیگر عبور گذرا از این موضوع بر نگرانی‌ها می‌افزاید.

 

جای سوال اینجاست که چرا مسئولان مربوطه احتمال هر گونه پیشامد را نمی‌دهند تا شاهد این چنین مشکلاتی نباشیم.

 

در حاشیه جلسه کارگروه تالاب هامون که در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد، مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان علت این رخداد را گرمای شدید هوا و کمبود اکسیژن تلقی کرد و افزود: به دلیل آنکه ماهی‌ها امکان عبور از سد را نداشتند در پشت سد دچار کمبود اکسیژن شدند و جان خود را از دست دادند.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٤ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نجات 6 کوه نورد در منطقه دریاچه تار دماوند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: شش کوه نورد غیرحرفه ای که در منطقه دریاچه تار دماوند گم شده بودند، پس از 10 ساعت عملیات جست وجو توسط نیروهای امدادی نجات یافتند

 

«غلامرضا گنج آبادی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعت 18:30 دقیقه روز گذشته(دوشنبه) این حادثه از طریق سامانه 112 به این مجموعه اعلام و دو تیم امداد و نجات به همراه تجهیزات لازم به محل حادثه اعزام شدند.

وی گفت: از این تعداد دو نفر مصدوم شدند که یک نفر به صورت سرپایی درمان و نفر بعدی پس از دریافت خدمات درمانی اولیه برای مداوای کامل به مراکز درمانی دماوند انتقال داده شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران به افزایش حضور کوه نوردان غیرحرفه ای با توجه به مساعد شدن وضعیت جوی در مناطق کوهستانی اشاره کرد و از آنان تقاضا کرد اصول ایمنی را بطور کامل رعایت کنند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

 

 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مصاحبه ی همشهری با عظیم برهمنی

هنوز سفیدی ارتفاعات ۸هزار متری روی موهایش و سرخی سرمای هیمالیا روی پوستش دیده می‌شود.        

یکی‌دو روزی بیشتر نگذشته که از پنجمین سفر بالای ۸‌هزار مترش بازگشته است و در آرامش صدایش هنوز سکوت کوهستان شنیده می‌شود. کوهی که حالا بخشی از فلسفه زندگی عظیم برهمنی به‌شمار می‌رود؛ «برای من کوه رفتن بیش از آنکه یک ورزش باشد، ورزشی با همه جنبه‌های گوناگونش از تأثیر بر سلامتی گرفته تا قهرمانی و جذابیت‌هایش، یک نوع فلسفه زندگی است؛ نوعی فلسفه زندگی و نگرش به هستی و جهان که خیلی مهم است و زندگی را از روزمرگی‌های رایج متفاوت می‌کند.»این کوه نورد ایرانی که ۵ بار به هیمالیا رفته و  در تعدادی از حوادث کوه نوردی همچون حادثه برودپیک هم حضور داشته با بیان اینکه کوه به من انرژی مثبت می‌دهد می‌گوید: «ارتباطی که در کوه با طبیعت می‌گیرم باعث می‌شود فشارهای روحی و روانی‌ام تخلیه شود. این انرژی را اگر هر هفته کسب کنم زندگی من لذتبخش می‌شود». کوه‌نورد متولد دهه 20 که بیش از ۴۰ سال است به کوه می‌رود همچنان در برنامه‌های کوه نوردی‌اش همسفر جوان‌هاست و همسفر بودن با آنها برایش لذتبخش است؛ «در برنامه برودپیک با گروه آرش که بودیم، من و مجتبی دوست خیلی صمیمی شده بودیم.» اما مجتبای ۲۸ساله حالا رفته است و کوه‌نورد مسن مانده تا بقیه ارتفاعات هیمالیا را در نوردد.

کلید اصلی، «آموزش» است

برای بسیاری از کوه‌نوردان دشوارترین لحظات زمانی است که به دلایل روشن نباید مسیر را ادامه بدهند اما چون چیزی به پایان مسیر نمانده هیجان فتح قله اجازه تصمیم‌گیری عاقلانه بر سر  این دو‌راهی را نمی‌دهد و همین هم اغلب حادثه می‌آفریند. با این حال عظیم برهمنی می‌گوید: «من وقتی بر سر دوراهی رفتن یا برگشتن قرار می‌گیرم خیلی راحت تصمیم می‌گیرم و بازمی‌گردم. هرچند که می‌دانم اگر تا قله بروم لذت می‌برم اما هدفم قله نیست».

او دلیل رفتار عقلانی‌اش در کوه را تجربه و آموزش می‌داند و به کسانی که در آغاز راه کوه نوردی قرار گرفته‌اند توصیه می‌کند و بر این توصیه تأکیدی چندباره می‌ورزد که «حتما آموزش ببینند و عاقلانه کوه بیایند. بروند در باشگاه‌ها آموزش ببینند. باشگاه‌های زیادی هستند که اول مفصلا آموزش می‌دهند و بعد عضو می‌گیرند».

زمانی هم که شرایط برای کوه‌رفتن مناسب نیست به دوچرخه، شنا و دویدن روی می‌آورد. از کوه‌های داخلی هم علاقه ویژه‌ای به جبهه جنوبی دماوند دارد که هر فرصت دو روزه‌ای پیدا کند برای این مسیر می‌گذارد.

وقتی بچه‌ها به قله می‌روند

همه خاطرات برهمنی تلخ نیست اما وقتی از او خواسته می‌شود تا شیرین‌ترین لحظات کوه‌نوردی‌اش را بگوید، از برنامه‌های خودش اسمی به میان نمی‌آورد؛ « هر برنامه‌ای که بچه‌های ما موفق می‌شوند برای من  شیرین است.»

وقتی از او خواسته می‌شود از افتخارات خودش بر قله‌ها بگوید نیز به روشنی می‌گوید «من ۵‌تا برنامه ۸هزار متری رفته‌ام اما هیچ کدام را تا قله نرفته‌ام. مشخصا در قضیه برودپیک با گروه آرش من در بیس کمپ ماندم و توانستم رابطی باشم بین گروه و ایران تا شرایط امداد و جست‌وجو را فراهم کنم».

برهمنی را کوه نوردان دیگر «مردی برای کمپ ۳» نامیده‌اند. در بسیاری از صعودهای هیمالیا شرایط به‌نحوی است که تعدادی از اعضا باید برای پشتیبانی در کمپ بمانند و به همین‌خاطر هم کسانی که این انتخاب دشوار و فداکارانه را می‌کنند تجربه حضور در قله را ازدست می‌دهند. با این حال خود او در پاسخ به اینکه چرا همواره این فداکاری را به جان خریده متواضعانه می‌گوید: «شاید هم از ترس جانم بوده است. حتما یکی از دلایلش حفظ جانم بوده. من معمولا اصرار نداشته‌ام که قله را بروم».

البته این به‌معنای آن نیست که برهمنی علاقه‌ای به قله ندارد. او تأکید می‌کند که همه کوه نوردها دوست دارند که قله‌های بلند جهان را فتح کنند؛ «دوست دارم کاری را که شروع کرده‌ام به پایان برسانم. من تا‌کنون برای صعود برودپیک، چوآیو، گاشربروم یک و ۲ و ماناسلو رفته‌ام. ما الان ۱۴ تا قله 8‌هزار متری داریم و یک ایرانی به نام عظیم قیچی‌ساز توانسته از ۱۴ قله، ۱۳تای آنها را فتح کند و اگر لوتسه را هم برود این پروژه را تکمیل کرده و علاوه بر این توانسته رکورد زمانی را هم بشکند که ۷ سال و ۱۰‌ماه و ۶ روز است. البته با توجه به حوادثی که امسال رخ داد صعودهای فصل بهاره تعطیل شده و باید منتظر ماند و دید وضعیت صعودهای او چه می‌شود».

رسانه‌ها فقط مرگ کوه نوردان را پوشش می‌دهند

هیمالیانورد ایرانی، 3 فرزند دارد که هر 3 نفر اهل کوه هستند هرچند خود او تصورش این نیست که بخواهند مثل او کوه نوردی را به شکل حرفه‌ای دنبال کنند؛ «کوچک‌ترین فرزندم، هورمان ۸‌ساله هم کوه را دوست دارد و با من می‌آید اما بعید می‌دانم بخواهد به‌شکل جدی آن را ادامه بدهد. 3‌ساله بود که کار بزرگی کرد و با من ۲۵‌کیلومتر مسیر نئور به سوباتان را طی کردیم. حالا که ۸‌ساله شده هم می‌گوید به همه بگو که من این کار را کردم. 2‌فرزند دیگرم هم اهل کوه هستند اما پیگیری کوه نوردی به صورت حرفه‌ای یک شرایط خاص شخصیتی و اجتماعی می‌خواهد که برای همه فراهم نمی‌شود. هم بحث اولویت‌ها و علاقه‌های شخصی است و هم مسائل اجتماعی و اقتصادی. ما کوه نوردهای زیادی داریم در داخل کشور که کارهای حرفه‌ای سرعتی بزرگی انجام داده‌اند اما قدم به هیمالیا نگذاشته‌اند و نخواهند گذاشت. بخشی از آن هم به‌خاطر شرایط مالی است. برای یک برنامه هیمالیا باید اسپانسر مالی فراهم کرد. در ایران بچه‌ها خیلی تلاش می‌کنند اما متاسفانه چندان موفق نمی‌شوند اسپانسر پیدا کنند».

عظیم برهمنی در توضیح اینکه چرا فعالان اقتصادی در مقایسه با کشورهای دیگر از کوه نوردان حمایت نمی‌کنند می‌گوید: «مسئله این است که باید بتوانیم اسپانسر را قانع کنیم که در تبلیغات و رسانه‌ها نامش مطرح خواهد شد اما، هم اصولا اسپانسرها به تبلیغات کمتر بها می‌دهند و هم رسانه‌های ما فقط وقتی اتفاق ناخوشایندی بیفتد اخبار کوه را پوشش می‌دهند، درحالی‌که در کشورهای دیگر نه فقط پوشش خبری گسترده برای تلاش‌های کوه نوردان هست و اسم اسپانسر هم در آنها بدون ممانعتی مطرح می‌شود بلکه حتی درباره این برنامه‌ها، فیلم‌های مستند و... می‌سازند».

او پشتیبانی ضعیف و حتی سنگ‌اندازی‌های فدراسیون را هم مشکل دیگر کوه نوردان در جذب اسپانسر می‌داند؛ «خود من خیلی دنبال اسپانسر رفتم اما متأسفانه وقتی شرکت‌ها زنگ می‌زدند به فدراسیون و پرس‌وجو می‌کردند می‌گفتند اصلا نمی‌شناسیم؛ یعنی فدراسیون حمایت که نمی‌کند هیچ، برای ما مشکل‌ساز هم می‌شود و به همین‌خاطر ما حتی ترجیح می‌دهیم که اصلا خبردار نشوند. همان مسائل و مشکلات ساختاری که در بوروکراسی ما حاکم است اینجا هم هست؛ یعنی می‌گویند خب چرا ما این افراد را تأیید کنیم که بعد اگر اتفاقی افتاد و اصلا افتادند مردند یقه ما را بگیرند، درحالی‌که وقتی یک گروه اسپانیایی به آناپورنا رفتند، رئیس فدراسیونشان در رسانه‌ها عذرخواهی کرد که از موضوع خبر نداشته وگرنه باید فدراسیون همه هزینه‌هایشان را تقبل می‌کرد. در همین برنامه آخر صعود من به چوآیو که نهایتا به‌دلیل برخی اطلاعات غلط محلی و شرایط آب و هوایی به قله نرفتیم اگر شرکت هزینه‌های چند روز اضافه حضور ما را تقبل می‌کرد ما صعود می‌کردیم».

با این همه کوه نورد سپیدموی ایرانی مرتبا به سراغ قله‌های داخلی می‌رود و جبهه جنوبی دماوند که اغلب در برنامه‌ای دو روزه آن را درمی‌نوردد کوه مورد علاقه اوست و هنوز سرخی سرمای هیمالیا از صورتش رخت برنبسته که می‌گوید تصمیم دارد صعود دیگری را به‌زودی آغاز کند. اگر شرایط فراهم شود بار دیگر، به‌همین زودی، به هیمالیا خواهد رفت!

 

 

متن کامل در همشهری آنلاین

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ «شهر سوخته» جهانی شد

«شهر سوخته» امروز در اجلاس یونسکو ثبت جهانی شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز (یکشنبه، اول تیرماه) در سی‌وهشتمین اجلاس یونسکو که در شهر دوحه قطر در حال برگزاری است، پرونده‌ی «شهر سوخته» از طرف ایران مطرح و ثبت جهانی شد.

 

معاون میراث فرهنگی - محمدحسن طالبیان - که در محل برگزاری اجلاس یونسکو حضور دارد، در این‌باره به خبرنگار ایسنا توضیح داد: پرونده‌ی «شهر سوخته» به‌عنوان سایت فرهنگی در اجلاس یونسکو مطرح شد و بدون رأی مخالف به ثبت جهانی رسید. در جریان مطرح شدن پرونده‌ی ایران، نمایندگانی از کشورهایی مانند هند، ترکیه، آلمان، ژاپن و لهستان، کرواسی و مالزی درباره‌ی اهمیت «شهر سوخته» سخن گفتند که این سخنان در ثبت جهانی «شهر سوخته» تأثیرگذار بود.

 

او با تأکید بر این‌که «شهر سوخته» همواره صلح‌طلب بوده و در آن هیچ ابزار دفاعی تا کنون کشف نشده است، گفت: ثبت جهانی این سایت به موضوع «صلح جهانی» میان کشورها و فرهنگ‌ها کمک می‌کند.

وی همچنین درباره‌ی اشکال‌هایی که پیش از این نمایندگان ایکوموس جهانی پس از بازدید از «شهر سوخته» نسبت به نوع مرمت، حفاظت از محوطه و حریم آن مطرح کرده بودند، اظهار کرد: هیچ‌کدام از آن اشکال‌ها در جلسه‌ی امروز یونسکو مطرح نشد. ما معتقدیم که ایکوموس در گرفتن آن اشکال‌ها اشتباه کرده است.

 

«شهر سوخته» شامل بقایای دولت - شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه‌ی جاده‌ی زابل - زاهدان در شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. شهری که روی آبرفت‌های رودخانه هیرمند به سمت دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه بنا شد و قدمت آن با دوره‌ی برنز در تمدن «جیرفت» یکسان دانسته می‌شود، یعنی چیزی بیش از شش‌هزار سال.

 

سی‌وهشتمین اجلاس سالانه‌ی کمیته‌ی میراث جهانی سازمان یونسکو از 25 خردادماه در پایتخت قطر گشایش یافته و همچنان ادامه دارد.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از بخش نظرات خواننده گان ...

" ... آن آدم‌ها هم که شمال و جنوب دماوند را می‌خراشند و جاده می‌کشند و ویلا می‌سازند هم دارند به طبیعت "نه" می‌گویند دیگر!   چینی‌ها که کوه‌هایشان را صاف می‌کنند تا شهرک بسازند جایشان، آنها که بر رودها سد می‌بندند و مسیرشان را تغییر می‌دهند تا دریاچه‌ها و رودها بخشکند هم به طبیعت "نه" می‌گویند دیگر!   آن‌ها که با لودر و جیپ و هلی‌کوپتر و ... به طبیعت تجاوز می‌کنند هم دارند به آن "نه" می‌گویند دیگر!   این " نه گفتن‌"ها همه از یک خانواده‌اند و نتایجش هم مثل روز روشن است: کافی‌ست به زمین نگاهی بیندازید. تخریب پوشش گیاهی، نابودی گونه‌های جانوری (هر 60 ثانیه یک گونه)، رانش زمین، سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها، آتش‌سوزی‌ها، نابودی حیات آبزیان و بلایای دیگر همه محصول این نه گفتن‌های خود‌خواهانه است. انسان متفکر امروزی، به طبیعت نه نمی‌گوید، با آن همکاری می‌کند و به آن احترام می‌گذارد.  انسان امروزی، "جاه طلبی" را به جای "شجاعت" قالب نمی‌کند.  انسان امروزی به آدم‌های زحمت‌کشی که سال‌ها بارهای سنگین را به دوش کشیدند تا "ما" افتخار بیافرینیم و ناگاه در ابدیت کوهستان از میان ما رفتند، احترام می‌گذارد و هلی‌کوپتر را به رخشان نمی‌کشد! "

 

از بخش پیام ها در پست "نکوهش مادینه پرستی عوام فریبانه" 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک