کلاغ ها


+ به احترام الیزابت هاولی

 

نپال قله‌ای کوچک در هیمالیا نزدیک به مرز تبت را به احترام وقایع نگار تاریخ کوه‌نوردی الیزابت هاولی به نام او نام‌گذاری و برای نخستین بار صعود از آن را مجاز اعلام کرد. هاولی متولد امریکا است که در سال 1960 به هدف تهیه گزارش برای مجله تایم وارد نپال شد و حالا بعد از گذشت 54 سال از منزل خود در کاتماندو سایت اطلاعات هیمالیا را اداره می‌کند که در آن صعودهای عمده قله های نپال از جمله اورست به ثبت می‌رسد.

اگرچه اطلاعات این سایت رسمی نمی باشد اما بسیاری از کوه‌نوردان آن را ارج می‌گذارند و از آن استفاده می‌کنند. آنگ شرینگ شرپا رئیس انجمن کوه‌نوردی نپال گفته : " قله هاولی به ارتفاع 6182 متر در منطقه هیوملا در شمال غربی نپال واقع شده که برای نخستین بار صعود از آن برای کوه‌نوردان خارجی مجاز اعلام شده" همچنین یکی از مقامات رسمی وزارت گردشگری این کشور گفته: " ما ضمن به رسمیت شناختن زحمات این بانو و ارج نهادن به سهم او در فعالیت های کوه‌نوردی این نام‌گذاری را انجام دادیم" ...

 

متن کامل را در وبلاگ کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گل‌کوه بخوانید

http://mountainflowers.blogfa.com

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در حاشیه ی جلسه گزارش صعود زمستانی مسیر 48

 

تیم صعود زمستانی دیواره‌ی علم کوه ( مسیر 48 لهستانی‌ها ) روز دوشنبه گزارش برنامه‌ی خود را در محل سالن خاقانی ارائه نمود .  اشاره به چند نکته‌ی قابل توجه در حاشیه‌ی این جلسه ، شاید خالی از لطف نباشد : 

 

_ از مجموع شرکت‌های حمایت کننده‌ی مالی برنامه ، حتی یک نفر هم به عنوان نماینده در جلسه گزارش این تیم حضور نداشت !! ... و البته ، هیچ توضیحی نیز بابت این غیبت عجیب به حضار داده نشد!! 

 

_  غیبت امین معین  به عنوان یکی از اعضای اصلی و موثر تیم نیز کاملا محسوس و مشخص بود ... غیبتی که شاید دلیل آن اعتراض به مجموعه‌ی آن فشارها و جوسازی‌ها و توهین‌هایی بود  که از سر " کینه و حسد و حقارت"  نسبت به حضور او در برنامه‌ی زنده تلویزیونی اعمال شد !! ... از سوی مجری برنامه به حضار گفته شد : دلیل غیبت امین معین ، بودن در برنامه کوه است!!  ...

و یک سوال : آقای مهدی کاسبیان ، مجری عزیز جلسه‌ی گزارش!  خوشحال می‌شویم بفرمایید این خبر  که "دلیل غیبت امین معین بودن در برنامه کوه است" را چه کسی به شما گفت ؟! ... یکی از اعضای تیم؟!

 

_ آفتابی شدن کیومرث بابازاده را باید به فال نیک گرفت!!  ... برای ما که مدت‌های طولانی‌ست از وقایع و رویدادهای روز کوه‌نوردی ایران دور و بی‌خبریم ... با خودمان فکر کردیم  لابد و بالاخره  این آقا  بخشی ... حتی اندک ...  از مسئولیت‌های فاجعه‌ی  برنامه برودپیک که مرگ تلخ و دردناک سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان را رقم زد ، پذیرفته  و پاسخ‌گویی شایسته‌ای نیز برای  پرسش‌ها و انتظارات خانواده‌های محترم آن سه جان باخته داشته است ... و لذا ، اکنون زمان مناسبی برای آفتابی شدن کیومرث بابازاده است !!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سالروز کودتای 28 مرداد

 

... تصویرهای آن روز سیاه  که بوی کودتا با صدای زنجیر تانک‌ها و عربده‌های نظامیان و اوباش طرفدار شاه بر تن پایتخت نشست ...  هنوز ذهن خسته‌ی پیرمرد را رها نکرده است . شکست ٬ سنگین بود  . سقوط دولت ملی و تنهایی عظیم سال‌های غم‌انگیز تبعید در احمد آباد .  اما پیرمرد هنوز می‌تواند از زنده‌گی ٬ ایمان و آرمان خود برای استقلال و آزادی میهنش سخن بگوید :

« حیات من و مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سر‌افرازی میلیون‌ها ایرانی و نسل‌های متوالی این مملکت کوچکترین ارزشی ندارد. از آنچه برایم پیش آمده هیچ تاسفی ندارم و یقین دارم وظیفه‌ی تاریخی خود را تا سر حد امکان انجام دادم. عمر من و شما و هر کس چند صباحی دیر یا زود به پایان می رسد. ولی آنچه می ماند حیات و سرافرازی یک ملت مظلوم و ستمدیده است... دکتر محمد مصدق »

 

 

 

 


نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعود تیم استان سیستان و بلوچستان به قله مون بلان

تیم هیئت کوه‌نوردی استان «سیستان و بلوچستان» توانست قله 4807 متری «مون بلان» فرانسه را از مسیر «گوته» صعود کند.


به گزارش واحد مرکزی خبر این صعود از پناهگاه «تتروس» به سمت قله و بازگشت در همان روز به پناهگاه «تتروس» به دلیل شرایط هوایی متغیر انجام شده است.


اعضای این تیم عبارت بودند از علی رستمی، علی محبی، حسن گرامی، حمید شفقی ، سارا رستمی و مرجان ساوه.

 

واحد مرکزی خبر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ دو گردشگر در کوه های آلپ در ایتالیا

یک گردشگر اتریشی و یک گردشگر لهستانی در دوحادثه جداگانه در کوه های آلپ در ایتالیا جان خود را از دست دادند.


پس از اعلام خبر ناپدید شدن یک گردشگر اتریشی 50 ساله در کوه های آلپ در ایتالیا تیم امداد ونجات منطقه جسد وی را روز دوشنبه پیدا کرد. علت مرگ وی سرما زدگی گزارش شده است.


در حادثه ای دیگر که در همان منطقه اتفاق افتاد تیم امداد ونجات منطقه جسد یک مرد51 ساله لهستانی را پیدا کرد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه مسئول تیم امداد و نجات منطقه، علت مرگ این گردشگر لهستانی را سقوط به دره از ارتفاع صد متری اعلام کرد.

 

واحد مرکزی خبر

 


نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشف جسد سه کوه نورد در مون بلان فرانسه

مسئولان محلی فرانسه روز دوشنبه اعلام کردند جسد سه کوه نورد در کوه مون بلان فرانسه پیدا شد.


گفته می شود شرایط جوی عامل کشته شدن این سه کوه نورد نبوده است. عملیات جستجو برای یافتن این سه کوه نورد که دو تن از آنها پاریسی بودند و یک نفر دیگرشان راهنمای محلی بود، شنبه شب از ژاندارمی منطقه شامونیکس آغاز شد.


مسئولان محلی اعلام کردند سقوط از ارتفاع هشتصد متری، علت کشته شدن این سه نفر بوده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سه شنبه هفته پیش نیز چهار مرد و یک زن فرانسوی که بیست و هفت تا چهل و پنج ساله بودند، در کوه مون بلان از ارتفاع دویست و پنجاه متری سقوط کردند و کشته شدند. جسد این افراد یک روز بعد توسط نیروهای امداد و نجات پیدا شد.

 

ایرنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گزارش صعود زمستانی دیواره ی علم کوه _ مسیر ۴۸

 

گزارش صعود زمستانی مسیر ۴۸ در یکصد و پانزدهمین نشست همگانی

انجمن کوه نوردان ایران

 

    خیابان انقلاب _ بین بهار و مفتح _ خیابان خاقانی _ ساختمان ستاد سمن‌های شورای شهر تهران 

   از ساعت ۱۷ تا ۲۰ روز دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۳

 

 

 
پی نوشت : انتشار این آگهی و هم‌چنین حضور در جلسه‌ی گزارش این برنامه ، فقط و فقط به احترام عباس ثابتیان و امین معین خواهد بود ... و گرنه مانند گذشته ، برای چماق‌داران بد دهن و همیشه طلبکار دنیای مجازی کوه‌نویسی و استادان تهمت و پرونده سازی برای دیدگاه‌های مخالف و انتقادی ... جز اظهار تاسف، حرف دیگری برای گفتن نداریم ... فقط و فقط به احترام عباس ثابتیان و امین معین!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جان باختن یک کوه نورد و زخمی شدن دو نفر در قله سبلان

ریزش در کوه سبلان و سرازیر شدن تخته سنگ موجب کشته شدن یک کوه‌نورد تهرانی و زخمی شدن دو کوه‌نورد دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در اردبیل،«عباس انوری» رئیس جمعیت هلال‌احمر مشگین‌شهر با اعلام این خبر، گفت: متأسفانه در این حادثه یک نفر از کوه نوردان بر اثر اصابت تخته سنگ بزرگی جان خود را از دست داد و دو نفر دیگر نیز که دچار شکسته‌گی شده بودند به بیمارستان شهرستان مشگین‌شهر منتقل شدند.

 

وی با بیان اینکه به‌دنبال اطلاع از ریزش کوه در یال شرقی قله‌ی سبلان و مصدوم شدن شماری از کوه نوردان در این نقطه، بلافاصله تیم امدادی جمعیت هلال‌احمر مشگین‌شهر به منطقه اعزام شد، افزود: این کوه نوردان جزو تیم 15 نفره گروه کوه نوردی اداره‌ی آب و فاضلاب استان تهران هستند که به علت ناآشنا بودن به مسیر دچار این حادثه شدند.

 

در ادامه «ابراهیم امامی» فرماندار شهرستان مشگین‌شهر نیز با ابراز نگرانی از افزایش آمار حوادث و سوانح در قله‌ی سبلان، تعیین تکلیف مدیریت پناهگاه و ارائه خدمات مناسب به کوه نوردان را خواستار شد.

 

براساس این گزارش، شهرستان مشگین‌شهر در 85 کیلومتری شمال غربی اردبیل واقع است. قله‌ی سبلان به ارتفاع 4811 متر در این شهرستان قرار دارد و هر سال در تابستان میزبان انبوه کوه نوردان از اقصی نقاط ایران و جهان است.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در اینستاگرام ...

صد سال تنهائی

 

 

عاشقانه‌های آن دره‌ی کوچک

 

 

 کوهستان الوند ... برآمدن باشکوه آفتاب

 

  

 

عکس ها از فرامرز نصیری

اینستاگرام :  faramarznassiri

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان سیستان و بلوچستان در راه صعود به مون بلان

زاهدان - ایرنا - تیم کوه نوردی استان سیستان و بلوچستان برای صعود به قلهˈمون بلانˈ در فرانسه، به این کشور اعزام شدند.

 

به گزارش ایرنا،ˈجواد راشکی ˈدبیر هیات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه گفت : کوه‌نوردان این استان فردا صعود به ˈمون بلانˈ فرانسه را آغاز می‌کنند و با توجه به ارتفاع بیش از چهار هزار و 807متری ، این صعود به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: حسن گرامی، علی محبی، سارا رستمی و مرجان ساوه، به همراه علی رستمی سرپرست و حمید رضا شفقی مسئول فنی، اعضای تیم کوه نوری سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه این اعزام با هزینه شخصی کوه‌نوردان صورت می‌گیرد، افزود: این صعود با هدف انجام یک حرکت نو و شاخص و افزایش دید و نگرش کوه‌نوردان استان به این رشته تخصصی و زیر شاخه های آن در دنیا و کسب تجربه خوب و موفق انجام می شود.

راشکی ادامه داد : اعضای این تیم قبل از اعزام، به منظور افزایش آمادگی، در پنج اردو در شهرهای خاش، مشهد و تهران شرکت کردند.

دبیر هیات کوه‌نوردی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: اعضای تیم کوه‌نوردی استان بعد از صعود از این کوه، بر روی دیواره‌های سوزنی شامونی فرانسه سنگ نوردی خواهند کرد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نخستین نرم‌افزار امداد و نجات جهان

 

نخستین نرم‌افزار امداد و نجات مخصوص تلفن همراه، در شرایط اضطراری مانند وقوع طوفان، سیل، زلزله یا گرفتار شدن در آسانسور کاربرد دارد.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نرم‌افزار iRescue نخستین نرم‌افزار مخصوص تلفن همراه‌هوشمند یا سایر دستگاه‌های الکترونیک است که در عملیات امداد و نجات کاربرد داشته و قادر به تعیین محل دقیق افراد در شرایط اضطراری است.

 

با استفاده از این نرم‌افزار بر روی تلفن همراه، شانس تعیین سریع موقعیت فرد گمشده افزایش پیدا می‌کند.

 

کاربر در شرایط گرفتار شدن در شرایط اضطراری می‌تواند با فعال کردن این نرم‌افزار بر روی تلفن همراه، پیامی حاوی موقعیت نسبی خود را برای خانواده یا دوستان ارسال کند؛ همچنین امکان فعال کردن نرم‌افزار از راه دور نیز در شرایط خاص وجود دارد.

 

در شرایطی مانند گرفتار شدن فرد در زیر آوار زمین‌لرزه یا توده‌های برف پس از وقوع بهمن، امکان تعیین محل دقیق مصدوم در شرایطی که در فاصله 76 متری از تیم امداد و نجات باشد، وجود دارد.

 

یافتن تلفن همراه در حالت بی صدا (silent) در محیط خانه یا محل کار نیز با استفاده از این نرم‌افزار امکانپذیر است.

 

نرم‌افزار iRescue مخصوص سیستم‌ عامل‌های اندروید و iOS‌ از ماه اکتبر با قیمت یک دلار عرضه می‌شود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گزارش گشایش مسیر PERSIAN GULF / سه‌شنبه ۲۱ مرداد

 

گزارش گشایش مسیر  PERSIAN GULF توسط «امین معین» و «حامد حواله دار نژاد »

سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳  ساعت ۱۹ الی ۲۱ - در خانه کوه‌نوردان تهران نقل از  سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ واگذاری مدیریت جنگل ابر به دهیاری روستای ابر

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از واگذاری مدیریت جنگل ابر به دهیاری روستای ابر خبر داد و گفت: به منظور مشارکت مردم در طرح‌های منابع طبیعی، مدیریت حفاظت و بهره‌برداری از امکانات گردشگری جنگل ابر بر اساس تفاهمنامه‌ای به دهیاری روستای ابر واگذار شده که در صورت برنامه‌ریزی مناسب، می‌تواند اشتغال و درآمد مناسبی را برای روستائیان فراهم کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه سمنان، سیدحسن میرعماد در جمع خبرنگاران، افزود: تنها در تعطیلات عید فطر امسال 20 هزار نفر از جنگل ابر شاهرود بازدید کرده‌اند که با توجه به جمعیت زیاد بازدیدکنندگان از این جنگل، کمبود امکانات اولیه از جمله آب شرب، سرویس‌های بهداشتی و امکانات رفاهی خدماتی از مشکلات اصلی بازدیدکنندگان بوده است.

وی با بیان اینکه وسعت جنگل‌های استان 352 هزار هکتار است، یادآور شد: جنگل‌های این استان از نظر استقرار در شرایط اکولوژیکی و آب و هوایی به سه دسته عمده جنگل‌های حاشیه شمالی استان، جنگل‌های ارس و جنگل‌های کویری تقسیم می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه جنگل‌های حاشیه شمالی استان ادامه جنگل‌های خزری شمال کشور(هیرکانی) هستند اظهار کرد: مساحت این ناحیه حدود 58 هزار هکتار است که پوشیده از گونه‌های درختی و درختچه‌ای پهن برگ شامل بلوط ماکرانترا، راش، زبان‌گنجشک، گردو، توسکا، ملج ، شیردار، ممرز، الوک، بارانک، گلابی وحشی، ازگیل ، ولیک و افرا… هستند که اکثر آنها در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: جنگل‌های پهن برگ خزری در شهرستان‌های شاهرود، میامی، دامغان و مهدیشهر وجود دارند. جنگل‌های پهن برگ از زیباترین جنگل‌های جهان هستند که در فصل بهار و تابستان با رنگ‌های سبز و تنوع درختان آن و در فصل پاییز نیز درختان با رنگ‌های متنوع و شگفت‌انگیز، مناظر کم‌نظیری را ایجاد می‌کنند که گردشگران را از نقاط دور و نزدیک به سمت خود جذب می‌کنند.

وی اضافه کرد: علاوه بر مناظر زیبا این نوع از جنگل‌ها در لطافت و خنکی هوا نیز نقش بسزایی دارند و پناهگاه مناسبی جهت رهایی از گرمای تابستان محسوب می‌شوند. نمونه این جنگل‌ها را می‌توان در مناطق شمالی شهرستان‌های میامی(کالپوش)، شاهرود(روستای ابر)، دامغان(اسپیرو)، مهدیشهر(رودبارک) مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه جنگل ابر در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود واقع شده، افزود: مساحت این جنگل منحصر به فرد حدود 14000 هکتار جنگل پهن برگ را در برمی‌گیرد. جنگل ابر که از شمال روستای ابر به صورت پراکنده شروع شده تا جنگل‌های متراکم استان گلستان ادامه دارد.

میرعماد با بیان اینکه این جنگل نام خود را از وضعیت خاص اقلیمی منطقه گرفته است، افزود: به دلیل شرایط خاص کوه‌های البرز در این منطقه و همچنین رطوبت بالای مناطق شمالی کشور، در اکثر اوقات سال، ابرها در طی روز چندین بار تا سطح زمین پایین می‌آیند و دوباره اوج می‌گیرند. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.

وی با بیان اینکه این جنگل در استان سمنان و در نزدیکی روستای ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است، خاطرنشان کرد: در این جنگل و در آنجا که از ضخامت کوه‌های البرز کاسته می‌شود، ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند، به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌های شب با سرد شدن هوا چنان می‌نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در عمق جنگل ابر تپه‌های پر شیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است، گفت: مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختی با ریشه‌های بلند که روی زمین می‌خزد.

وی با بیان اینکه مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی‌شود، افزود: جنگل ابر قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی و گیاهان دارویی آن کم‌نظیر است که علت آن مربوط به «اکوتن» این ناحیه می‌شود یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی، به‌طوریکه می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اضافه کرد: به دلیل انکه جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

میرعماد تصریح کرد: قدمت جنگل‌های هیرکانی که جزو دوران سوم زمین‌شناسی هستند از یک سو و وجود 80 گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و... از سوی دیگر، نشان می‌دهد که این اراضی می‌توانند همچون موزه زنده‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنان که بخشی از گردشگران این منطقه، گیاه‌شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی موجود در جنگل‌های هیرکانی به ایران می‌آیند.

وی با بیان اینکه مساحت جنگل‌های ارس دامنه جنوبی البرز شرقی بیش از 150 هزار هکتار است، گفت: در این جنگل‌ها نیز که گونه‌های غالب آن شامل ارس، گونه‌های پیرو و مای‌مرز است، عمدتا بصورت بوته‌ای و کم ارتفاع هستند دیده می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه به جنگل‌های مناطق کویری یا بیابانی استان اشاره کرد و گفت: این جنگل‌ها شامل تاغزارها و مناطق رویش‌گر در قسمت جنوبی استان هستند که مساحت آنها بیش از 144 هزار هکتار برآورد می‌شود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ادعای یک محقق: کشتی نوح در زاگرس ، کوهستان گرین

یکی از محققان ایرانی در پاییز 1379 مقاله‌ای درباره کشف قبر حضرت نوح (ع) و مکان کشتی او در کوه «سرکشتی» منتشر کرد. با اینکه این نظر در خارج از کشور با استقبال مواجه شد اما در ایران به آن توجهی نشد، در صورتی که نتیجه آن می‌تواند نقش بزرگی در سرنوشت گردشگری کشورمان داشته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه مردمسالاری، تاکنون ادعاهای فراوانی درباره محل کشتی نوح در جهان مطرح شده و محققان چندین مکان را مورد بررسی قرار داده‌اند. یک محقق ایرانی با بررسی اسناد و مدارک ادعا می‌کند در کوه سرکشتی، کشتی نوح به خشکی نشسته است. وجود قبر نوح و محل دقیق آن برای نخستین بار در این محل احتمال داده شده است. همچنین حدس زده شده که قبر دیگری در کنار آن، مربوط به یکی از بستگان نوح وجود داشته باشد. حس کنجکاوی و دانستن بیشتر درباره این کشف و نتیجه پانزده سال مطالعه و بررسی مدارکی که از حدود 1200 سال قبل تا کنون به طور مستند تهیه شده و در تهیه آن به یافته‌های باستان‌شناسان نیز استناد شده است موجب شد گفت‌و‌گویی با دکتر علی‌اکبرافراسیاب‌پور انجام گیرد . بخش هایی از این گفت و گو :

* چطور ادعا کرده‌اید که قبر حضرت نوح (ع) را پیدا کرده‌اید؟

در نزدیکی نهاوند رشته‌کوه گرین قرار دارد و در آن رشته‌کوه در نزدیکی نورآباد کوهی را یافتم به نام‌ «سرکشتی» که در منابع محلی نوشته بودند که جای کشتی حضرت نوح (ع) است به آنجا رفتم و مدارک فراوانی از حضرت نوح (ع) در آن منطقه یافتم که همه آن اسناد را مستند با فیلمبرداری به انتشارات زرین و سیمین داده‌ام با نام کتاب «کشف قبر نوح» که متاسفانه هنوز به چاپ نرسیده است.

در بالای آن کوه دو مرقد بسیار کهنه یافتم که در منابع با نام مقبره «بابای بزرگ» آمده بود. در آن مقبره هم نام بابای بزرگ آمده بود و همه مردم منطقه هم آن را به همین نام می‌شناختند و برای زیارت می‌آمدند و بسیار حاجت خود را می‌گرفتند. بنده با دلایلی ادعا کردم که این قبر حضرت نوح (ع) است. بعد از چاپ مقاله من در ایران و انعکاس آن در آمریکا، چند گروه خارجی به ایران سفر کردند. متاسفانه سه سال پیش که برای آخرین بار به آن منطقه رفتم با کمال تعجب دیدم تابلوهای «بابای بزرگ» که نام اصلی آن بوده را برداشته و نام امام‌زاده ابراهیم را نوشته‌اند. همه زائران هم می‌پرسیدند عجیب است که چرا نام اینجا را عوض کرده‌اند. در ضمن دو بولدوزر بزرگ به چند هزار متری کوه آورده بودند و تا زیر قبر را کنده بودند و هنگامی که اعتراض کردم که درب‌ها و ضریح قدیمی اینجا که با خط کوفی و یک خط کهن‌تر بود کجاست؟ متولی آن با اعتراض شدید گفت من بهترین درب‌های آلومینیومی را برای اینجا خریده‌ام! آن درب‌های شکسته را فراموش کنید. گفتم چرا نام اینجا را عوض کرده‌اید؟ بالاخره همه اعتراض‌های من به جایی نرسید. در حالی که همه اسناد و عکس‌های گذشته آنجا را دارم.

* اطلاع داریم که شش کشور ادعا دارند که کشتی نوح (ع) در کشور آنها به خشکی نشسته است. شما چگونه ادعا می‌کنید که در ایران و در کوهستان زاگرس و کوه گرین و در قله سرکشتی به خشکی نشسته است؟

دلایل بنده فراوان است و در کتاب خود به تفصیل آورده‌ام. این کشورها نیز اغلب دلیل قانع‌کننده‌ای ندارند. ترکیه می‌گوید در آناتولی است و یمن می‌گوید زیر دریای یمن است. از نظر جریان آب و هوایی نشان داده‌ام به دلیل اینکه گردش ساختمان زمین که از غرب به شرق است در نتیجه جریان‌های هوایی بین‌النهرین همیشه رو به شرق می‌آید، چنانکه امروز هم ابرها و گرد و غبارهای‌ بین‌النهرین و عراق و سوریه به ایران می‌آید و هرگز به شمال به سوی ترکیه یا به جنوب به طرف یمن نمی‌رود.

آن روزگار هم آن طوفان بزرگ که در دشت بین‌النهرین در سرزمین عراق رخ داده بی‌تردید تنها در کوهستان زاگرس که مانند دیواری در شرق آن است و بین فلات ایران و بین‌النهرین قرارداد می‌توانسته جلوی این طوفان را بگیرد و کوه سرکشتی در قلب کوهستان زاگرس قراردارد...

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ معرفی وبلاگ : گروه تولیدی ژاک ( ژانو - آپامهر - کاراکال )

سخن مدیر

با سلام

گروه تولیدی ژاک ( ژانو - آپامهر - کاراکال ) افتخار دارداعلام نماید، با توجه به نیاز روزمره به ارائه اطلاعات و کسب نظرات مشتریان عزیزو دریافت کنندگان خدمت ، بر آن شده تا کوتاه ترین و آسان ترین مسیر دسترسی به اطلاعات و نقطه نظرات دوستان را در راستای کسب پیشنهادات، انتقادات در پیش گیرد تا به حول قوه الهی در آینده ای نه چندان دور با تبدیل ، وبلاگ به سایت که نیاز امروزه گروه های تولیدی است روش بهتری را برای نیل به اهداف گروه و جلب رضایت شما فراهم نماید، لذا با توجه به این ضرورت بر آن شدیم تا با همین وب  در خدمت شما باشیم، هر چند می پذیریم که در دنیای رسانه ای فعلی، انتظارات از گروهی همانند ژاک بالاتر است اما این قول را از ما بپذیرید که فعلا به لحاظ برقراری ارتباط در حداقل هستیم و از طرفی نمی خواهیم در نقطه صفر ارتباطی باشیم گر چه  امید می رود با گسترش فعالیت های ارتباطی ، همان گونه که ذکر شد ، در آینده ای نه چندان دور، و با استفاده از تمام نظرات ارزشمند شما، نه تنها در عرصه ارتباطات که در عرصه تولیدات به لحاظ کمی و کیفی، گام بلند تری برداشته و رضایت مندی شما را سرلوحه فعالیت های روز مره خود قرار دهیم ، لذا برای رفع نقیصه موجود در برقراری ارتباط ، از دوستانی که در عرصه رسانه و وبلاگ فعالیت داشته و در سوابق خود فعالیت ورزشی و کوه نوردی داشتند دعوت به همکاری نمودیم که با توجه به سابقه ۸ ساله آقای علی بیات در امر رسانه و همجنین با توجه به سوابق ایشان در روابط عمومی در ادارات و هیئت کوه نوردی ، ایشان را بعنوان روابط عمومی گروه تولیدی ژاک معرفی نمودیم تا انشالله با توجه به تجربیات ارزنده ایشان، پلی ایجاد شود تا از همه راهنمائی ها و رهنمودهای دوستان بی بهره نمانیم .

با احترام 

علی امزاجردیان

مدیر گروه تولیدی ژاک

 

 http://jaak.blogfa.com 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ‌خانه کوه نوردان سی سخت تجهیز شد

رییس اداره ورزش و جوانان دنا بدون اشاره به اعتبار هزینه شده، گفت: خانه کوه‌نوردان شهر سی سخت مرکز این شهرستان با پیگیری‌های لازم تجهیز شد.

شادمان گودرزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خانه کوه‌نوردان سی سخت می تواند در آینده میزبان کوه نوردان کشور باشد.

وی بیان کرد: با تجهیز خانه کوه‌نوردان سی سخت استقبال از کوه‌نوردی در این شهر افزایش می‌یابد و امید است حضور گروه‌های کوه‌نوردی استانی و کشوری برای صعود به قلل دنا گسترده‌تر شود.

گودرزی اظهار کرد: توسعه کوه‌نوردی و فراهم کردن امکانات و تجهیزات مناسب برای ترویج روزافزون این رشته ورزشی در سی سخت می تواند زمینه حضور گردشگران و کوه‌نوردان داخلی و خارجی را پیش از پیش در این شهر فراهم کند.

وی عنوان کرد: این امر می‌تواند به رشد، توسعه و رونق هر چه بیشتر ورزش و فرهنگ گردشگری در سی سخت کمک کرده و این شهر را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی ورزش کوه‌نوردی در کشور معرفی کند.

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در 35 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و به دلیل قرار داشتن در حاشیه کوه دنا یکی از قطب‌های گردشگری و کوه‌نوردی استان است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بانوی کوه نورد توسط امدادگران هلال احمر در سبلان نجات یافت

اردبیل - ایرنا- یک بانوی جوان کوه نورد که از پرتگاه اصلی کوه سبلان سقوط کرده بود توسط امدادگران هلال احمر نجات یافته و به بیمارستان منتقل شد

 

عباس انوری رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مشگین شهر روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: بدنبال اطلاع از سقوط کوه نورد 27ساله ای از پرتگاه اصلی سبلان بلافاصله اعضای تیم امداد کوهستان مشگین شهر وارد عمل شده وپس از انجام عملیات جستجو در قسمت یخچال اصلی توانستند این خانم کوه نورد را که از ناحیه پای راست دچار شکسته گی استخوان شده بود به پناهگاه منتقل کنند .

وی افزود این کوه نورد پس از درمان اولیه در پناهگاه به مرکز درمانی اعزام شد که حال وی رضایت بخش می باشد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روزها رفتند ...

روزها رفتند

ما مانده ایم

تکیه داده به غروب

 

شعر : شهاب مقربین

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گشایش کننده‌گان مسیر «خلیج فارس» روی قله Free korea در شبکه ورزش سیما

 

 

حسین رضایی :  از «حامد حواله دار» و «امین معین» که اخیراً موفق به گشایش مسیری نو  با نام Persian Gulf در رخ شمالی قله ی Free korea در منطقه یخچال Ak-Sai در کشور قرقیزستان شدند دعوت کرده ام تا روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه در شبکه ورزش سیما حضور یابند تا در قالب برنامه‌ی زنده‌ی «حرکت از نو» همراه با پخش تصاویر صعودشان با ایشان گفت‌وگویی داشته باشم.

این برنامه را چهارشنبه ۱۵ مرداد به صورت زنده از حدود ساعت ۱۲ ظهر به مدت ۳۰ دقیقه ملاحظه نمائید.

یادآور می‌شود؛ این صعود در قالب برنامه ای موسوم به mountain sprit مابین کشور های کره جنوبی - تایوان و ایران و با مدیریت آلپاین کلاب کشور قرقیزستان برگزار گردید ... قله Free Korea با ارتفاع  ۴۷۴۰ متر دارای ۱۱۰۰ متر دیواره در رخ شمالی خود بوده و جزء فنی ترین قله های منطقه Ala-Archa محسوب می گردد و تا به حال بیش از ۲۰ مسیر فنی بر روی آن گشایش شده است.

 

نقل از کوه نوشت

 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روشنک هوشمند : کلیشه های ذهنی و ذهنیت های کلیشه ای کوه نویسان

 

" در کلمات ایشان می شود نارضایتی مشخصی از صعودهای این چنینی یافت که راستش به نظر من کمی عجیب است. البته شاید کوه نوردانی که استفاده از کپسول اکسیژن برای صعود را نادیده می گیرند و فقط به تعداد شرپاها گیر می دهند و استفاده از اطلاعات مدرن هواشناسی، این چندان خوشایند نباشد چون به این ترتیب عده ای که در صعود این قله ها بدون در نظر گرفتن محدودیت های خود جان خود را از دست داده اند، بازنده به نظر می رسند که مهمترین داشته خود را باخته اند و شاید دیگر صفت شجاعت برای صعودکننده های این قله کم رنگ تر از قبل شده باشد.. از اینها گذشته تأکید آقای زارعی بر جنسیت نپالی های جوان و مستقلی که این قله را صعود کرده اند جالب توجه است.. مخصوصن اینکه جمله آخر ایشان که بر بی ابهت شدن این قله اشاره می کند بلافاصله پس از تأکید بر جنسیت کوه نوردان زن نپالی می آید.. به نظر ایشان وقتی زن ها آنهم زن های نپالی کی تو را صعود کنند یعنی این کوه دیگر ساده شده.. چرا؟.. فقط به خاطر اینکه آنها زن بوده اند و البته نپالی!.. "

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند بخوانید

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ لیلا صالحی : گزارش تصویری نهمین صعود قلم

 

 

گزارش تصویری کامل را در وبلاگ کومالیا ببینید

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نیما اسکندری : بازی با کلمات

" چند سالی است که تب هیمالیا‌نوردی در بین کوه‌نوردان کشورمان بیداد می‌کند. کوه‌نوردان مختلف با توان و تجربه و سطح فنی کاملا متفاوت هر سال راهی این بلندی ها می‌شوند تا سری در میان سر‌ها در بیاورند و نامی در میان نامداران.

هیمالیانوردیی  که با یومار عجین شده است و اگر خدای ناکرده یومار را از بسیاری از هیمالیا‌نوردان بگیرید (حتی اگر قربانی هم زیر پایشان بکشید) یک متر بالاتر هم صعود نخواهند کرد. هیمالیانوردی که با امداد هوایی و شرپا و چادر آماده و قله‌های طناب کشی شده و دسترسی به اینترنت و ... همراه است. به راستی دلیل غفلت ما از کوه‌های خودمان چیست؟ به راستی صعود کازبک و آرارات وکلیمانجارو و آیلند پیک و ...با این هزینه ها و فرستادن عکس‌های خوش آب و رنگ در فصلنامه کوه و سایت‌ها  و وبلاگ‌ها  همراه با متن‌های حماسی "طنین گام‌های استوارتان و ... و کتاب‌هایی نظیر ماکالو هیولای سیاه و..."جز برای معروف شدن است؟؟؟ ... "

 

متن کامل را در وبلاگ دوبی سل بخوانبد

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در مسابقات سنگ‌نوردی بانوان «هیئت تهران»

یک کمر به شدت آسیب دیده، یک پای شکسته از چند ناحیه!

در مسابقه روز جمعه (قهرمانی استان تهران) که توسط هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی این استان برگزار می شود، کادر مجرب در زمینه فوریت‌های پزشکی در محل مسابقه حضور ندارد! ... تا آنجا که دو شرکت کننده در ابتدا پشت سر هم به شدت مصدوم می شوند و از عدم اقدام صحیح و به موقع پزشکی در محل حادثه رنج می برند!  ... آنچه بر روند این مسابقه گذشت حیرت انگیز و تاسف بار است! ... روی مسیر نفر اول دچار حادثه شده و از ناحیه کمر آسیب می‌بیند به طوری که اکنون در بیمارستان بستری است، نفر دوم را روی همان مسیر می فرستند، که نفر دوم هم ( خانم شیوا نوربخش که یکی از بهترین سنگ‌نوردان سالن کار و طبیعت کار تهران هستند) مجددا در همان مسیر دچار آسیب شده و پای راستشان از چند ناحیه می شکند!

متن کامل و مشروح ماجرا را در وبلاگ مکث بخوانید.

 

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کلبه‌ای در کوه‌های آلپ


 
به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، «پیتر جانگمن» معماری است که کلبه‌ای کوچک و زیبا را در 45 مترمربع در کوه‌های آلپ طراحی کرده است. این کلبه واقع در اتریش و کوه‌های آلپ است؛ حتی اگر خانه‌های بزرگ را دوست داشته باشید باز هم از این کلبه خوشتان می‌آید؛ با وجود کوچک بودن آن بسیار کاربردی است و مکانی ایده‌آل برای تمدد اعصاب و استنشاق هوایی پاک و تمیز است. داخل و خارج این کلبه بسیار زیباست؛ درون آن تماماً از چوب ساخته شده است و تمام وسایل نیز چوبی هستند؛ این کلبه به دلیل داشتن پنجره‌هایی بزرگ بسیار روشن است؛ دارای یک بخاری هیزمی است که دود کش آن به بیرون هدایت شده است. این خانه کوچک و نقلی بسیار ساده تزئین شده است اما به دلیل بودن آن در طبیعتی زیبا و به دلیل طراحی زیبای آن، به انسان آرامش می‌دهد و مکانی آرام و دلپذیر است.
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشف اجساد دو کوه نورد بلژیکی در کوه مون بلان فرانسه

ایرنا :  اجساد دو کوه نورد بلژیکی بعد از دو روز جستجو در کوه مون بلان فرانسه واقع در رشته کوه آلپ کشف شدند

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مون بلان مرتفع ترین کوه در رشته کوه آلپ است که ارتفاع آن به 4 هزار و 810 متر می رسد.

اجساد این دو کوه نورد بلژیکی که در اثر سقوط سنگ و برف در کوهستان مون بلان فرانسه جان سپرده بودند، بعد از دو روز جستجو ، روز شنبه کشف شدند.

به گفته پلیس امداد فرانسه، آنها زیر توده های یخ و سنگ گرفتار شده بودند و فقط بخش هایی از بدنشان پیدا بود.

این دو کوه نورد که حدود 50 سال سن داشته اند، روز پنجشنبه مفقود شدند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در k2

 

میگل آنکل جان سپرد

" او با گروه بزرگی از کوه نوردانی که برای اولین صعود خود تلاش می کردند به کمپ 4 می رسد، در 26 جولای تصمیم می گیرد از ارتفاع 300 متری قله به دلیل سرما برگردد، میگل بدون اکسیژن مکمل صعود می کرده، بعد از بازگشت به کمپ 4و خوردن و آشامیدن و استراحت بعد از یک روز طاقت فرسا تصمیم می گیرد دوباره برای قله تلاش کند. این بار با اکسیژن مکمل .  در تلاش دوم خود در 28 جولای موفق به صعود به قله می شود. بعد از بازگشت از قله مجبور به بیواک در بالای باتل نک (پاساژ باریکی است در تیغه جنوب شرقی که از برج های  میدان یخی شرقی قله آویخته است و معروف به تیغه آبروزی نیز می باشد) در ارتفاع 8300 متری می شود (احتمالن به دلیل خستگی و تخلیه انرژی). در آخرین تماس از طریق تلفن ماهواره ای خود در صبح روز 29 جولای اعلام می کند که به کمپ 4 نزدیک است، بعد از اینکه موفق به تماس با او نمی شوند دوستان اودر اسپانیا و فران لاتوره در کمپ اصلی تصمیم به اجرای عملیات نجات در روز گذشته می گیرند..."

 

متن کامل  در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روشنک هوشمند : در خاطره ی لیلا اسفندیاری

 

" سه سال پیش در چنین روزی لیلا پرنده امیدوار از پریدن خسته شد ولی در اوج ماند و هرگز به زمین و مردمانش که آنقدر خسته اش کرده بودند بازنگشت.. هرگز او را ندیدم و چه دیر شناختمش اما اگر بود مطمئن بودم بهترین دوستم میشد.. حالا هم برای دوستی دیر نشده.. همین که به وقت خسته گی به او فکر می کنم و چشمهایم از اشک شور می سوزد و قلبم آتش می گیرد اما نیشم تا بناگوش باز می شود به انگیزه تلاش بیشتر، خوب است.. این حس متناقض یعنی اینکه او پیش من است و خوشحال است از اینکه نادیده دستش را گرفتم و از او خواستم که تا پایین کوه تنها نرود.. با من برود.. با هم پرواز کنیم..  "

 

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند بخوانید:

http://www.parandeazad.blogfa.com

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سبلان ، سبلان زیبا ...

 

عکس : فرامرز نصیری

چهارشنبه هشتم مرداد

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نورد ایرانی بر فراز کی 2

«رضا شهلایی» قله «کی 2» را صعود کرد

بنا بر گزارش رسیده؛ «رضا شهلایی» هیمالیانورد خوب کشورمان امروز پنجم مرداد ماه ۹۳ موفق شد دومین کوه مرتفع دنیا قله‌ی «کی ۲» به ارتفاع ۸۶۱۱ متر را صعود کند.

این صعود و موفقیت ارزنده را به این کوه‌نورد عزیز کرمانشاهی، خانواده‌ی محترم ایشان و جامعه کوه‌نوردی کشور صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

 

نقل از کوه نوشت

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گرامی باد یاد و خاطره ی سامان نعمتی

 صعود به قلل زردکوه (  به مناسبت گرامی داشت ششمین سالگرد زنده یاد سامان نعمتی  )

 

6 سال است که کوه نوردی برایمان در تیر ماه با ماه های دیگر متفاوت شده همه همنوردان در این ماه حالت خاصی دارند و به هر نحو می خواهند صعودشان مرتبط با نام سامان نعمتی باشد سامانی که 6سال پیش برای همیشه در ارتفاعات نانگاپاربات جاودانه شد.

امسال نیز از طرف هیئت و گروه کوه نوردی قاجر قروه به مناسبت گرامی داشت یاد و خاطره زنده یاد سامان صعودی بر قلل زرد کوه انجام شد که ...

 

 

متن کامل را در وبلاگ کومالیا بخوانید :

http://komalia.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۳ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خاطرات توچال : شصت و هفت سال پیش

 

 

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یک غار آبی جدید در منطقه ربط سردشت کشف شد

شهردار ربط از کشف یک غار آبی جدید در یکی از بوستان های این شهر باستانی خبر داد

ˈ کامل رسولی ˈ ، روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این غار مدتی قبل توسط کارگران شهرداری هنگام حفاری در محوطه بوستان ˈهواره برزهˈ در تپه سرچشمه این شهر با شناسایی دهانه آن کشف شد.

وی گفت: با توجه به باستانی بودن این منطقه عملیات حفاری متوقف شد و یک گروه کارشناسی از دانشگاه کردستان به سرپرستی ˈسعید خضریˈ استاد و عضو هیات عملی این دانشگاه به این منطقه اعزام شدند.

رسولی اضافه کرد: غار آبی تازه کشف شده این شهر توسط این گروه کارشناسی دانشگاه کردستان به صورت علمی مورد پژوهش و بررسی قرار گرفت و یافته های علمی اسرار درونی این غار طبیعی را تایید کردند.

وی افزود: این گروه پس از مطالعه و انجام آزمایش های مختلف، توانستند 30 متر از مسیر این غار را شناسایی کرده و چندین دالان، تالار دو طبقه، چاه، دخمه و استالاکتیت های (چکیده ها) گل کلمی و خوشه انگوری را در داخل آن مشاهده کنند.

رسولی گفت: بر اساس این مطالعه علمی این غار فضای زیرزمینی است که در امتداد ترک خوردگی ها و شکستگی های آهکی و آهک کریستالی و بر اثر فرایند غارزایشی با دهانه های کوچک به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: این غار یک غار طبیعی است که بر اثر نفوذ آب های اسیدی در لایه های آهکی به وجود آمده و احتمال شبکه ای از حفره های آب زیرزمینی و گودال هایی در انتهای امتداد غار وجود دارد. شهردار ربط گفت: انجام این پژوهش علاوه بر شناسایی ابعاد داخلی این غار می تواند برای انجام کارهای مطالعاتی دیگر این غار و بازکردن ادامه مسیر آن موثر باشد.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های مهم این غار قرارگرفتن آن در محوطه پارکی با مساحت هفت هکتار است که در صورت سرمایه گذاری و اختصاص اعتبارات لازم می تواند به یکی از قطب های مهم گردشگری در آذربایجان غربی تبدیل شود. رسولی گفت: این غار آبی در فاصله یکصدمتری یک چشمه بزرگ که آب شرب شهر را تامین می کند قرار دارد و به احتمال زیاد درلایه های زیر زمین میان این غار و این چشمه و همچنین چشمه جوشان ˈکانی گراونˈ که در فاصله 5/1 کیلومتری آن قرار دارد ارتباط دارد.

وی یادآور شد: با توجه به این اینکه شهر ربط یک شهر باستانی بوده و دارای چندین تپه باستانی با بیش از هشت هزار سال قدمت است و یکی از سکونت گاه های کهن انسان های اولیه به شمار می رود می تواند از لحاظ ژئوتوریسم بسیار حائز اهمیت باشد.

شهردار ربط اظهار امیدواری کرد در سال های آینده با مطالعات بیشتر و نیز حضور تیم هایی از انجمن غارنوردی ایران و بازگشایی قسمت های دیگر این غار، زمینه لازم برای بازدید شمار زیادی از گردشگران و مسافران از این مکان فراهم شود.

شهر ربط با 20 هزار جمعیت در 15کیلومتری شمال شهرستان سردشت و در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

با تلاش جمعی از کوه نوردان شهرستان مرزی سردشت زمستان سال گذشته نیز یکی از بزرگترین غارهای آبی خشکی کشور در منطقه وزینه از توابع شهر میرآباد سردشت که در فاصله 54 کیلومتری مرکز سردشت واقع است کشف شد .

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک