گزارشی از مرحله ی اول پیمایش غار پراو و طناب ریزی تا کمپ 15

 

" مورخه 27 شهریور تیم پیشرو (جهت پاکسازی غار پراو) متشکل از 5 تن از اعضای هیئت و گروه کوه نوردی قاجر قروه و اعضای دفتر انجمن کردستان به سرپرستی آقای داود مفاخری با هدف آماده سازی مسیر و برپایی کارگاه ها و همچنین طناب ریزی تا چاه ۱۵ را پیمایش نمودند. در این پیمایش اسراء مفاخری جوان ترین غارنورد ایران حضور فعال داشتند... "
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


مصاحبه با مسنر : ارتباط بین اورست و مهدکودک!

 

اسطوره کوه نوردی ، رینهولد مسنر می گوید: " این روزها رفتن به اورست مثل رفتن به مهد کودک است"

 

ج.ک.: نظر شما در مورد تجاری شدن اورست طی چند دهه اخیر چیست؟

ر.م.: کوه نوردی سنتی به مرور در حال از بین رفتن است ، تبدیل شده به ورزشی در سالن های سرپوشیده ، روی دیواره های مصنوعی کوچک که هرگز از روی آنها سقوط نخواهی کرد. هر سال آنها پیست(مسیر) صعود به اورست را آماده می کنند. این تجارت است و گردشگری و هیچ ارتباطی به کوه نوردی ندارد. کوه نوردی یعنی اینکه شما خودتان و با مسئولیت خودتان و اطلاع از اینکه ممکن است کشته شوید، راهی شوید. اما حالا اورست شبیه اسکی گردشگری است ، پیست را آماده می کنند، کمک می کنند مردم بالا بروند، کپسول های اکسیژن را تا زیر قله می چینند، شرپاها طناب نصب می کنند، روی شکاف های یخی پل می زنند و در نقاط شیب دار نردبان نصب می کنند. تا کمپ دوم اورست بیش از یک کیلومتر راه است ، آشپز و خدمه و پادو و کمک رسان آنجا هستند ، زمانی که به کمپ می رسید آنها کوله پشتی شما را می گیرند ، شما را دعوت به نشستن می کنند ، پوتین های شما را در می آورند و شما را درون کیسه خواب می فرستند، صبح روز بعد راهنماها از راه می رسند و می گویند که وقت بیدار شدن است ، به شما یک سوپ خوشمزه می دهند ، پوتین ها را به پای شما می کنند و کرامپون ها را برایتان می بندند. درست مثل مهد کودک ، اورست رفتن این روزها به این شکل است . خیلی خوب آن را گردشگری فرض کنیم(خنده) اما من هرگز این کار را انجام ندادم اما واقعیتی است که وجود دارد مطمئن باشید طی سال های آینده تمامی هشت هزارمتری ها به همین نحو آماده خواهند شد...

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


روشنک هوشمند: مقایسه دوره های کارآموزی سنگ خانم ها و آقایان

" ...من در دوره های خانم ها متأسفانه جدیت لازم را ندیدم.. کلاس تئوری خانم ها در کلاس صورت می گرفت درحالیکه در دوره آقایان سه روز کلاس عملی بود و مطالب تئوری در کنار مطالب عملی آموزش داده می شد. در کارآموزی سنگ خانم ها دو مربی بیشتر در نقش رقبای هم بودند و ارتباط موثری با هم نداشتند ( دوره کارآموزی اول ) .. حتی شاهد بودم یکی دیگری را در برابر کارآموزان تحقیر می کرد و به صعود او از یک سنگ خیلی ساده و معمولی ایراد می گرفت با لحن نه چندان جالبی!.. در کارآموزی های سنگ خانم ها کارآموزان اکثرن چندان علاقمند به نظر نمی رسند و می آیند که فقط مدرک بگیرند و دائم در حاشیه ای که اطرافیانی که به خاطر بی عرضه گی مربی خیلی راحت به گروه نزدیک می شوند و دخالت می کنند غوطه ور هستند و در کل در عوالم دیگری سیر می کنند.. هیچ وقت یک گروه کارآموزی سنگ خانم ها را ندیدم که گروه هایی از آقایان خود را به آنها تحمیل نکرده باشند و در کارشان مداخله نشده باشد.. بعد هم اینکه تأکیدها بر روی صعودها بود نه بر روی نحوه قرار گیری درست در کارگاه ها و استفاده درست از وسایل و گره ها.. حتی گره هایی که در کارگاه ها زده میشد در گروه آقایان اصولی تر و درست تر و با قاطعیت و اطمینان بیشتری بود.. اینها یعنی اینکه به نظر میرسد جزئیات تجربی و کاربردی لازم به مربی های زن سنگ آموزش داده نمی شود یا اینکه آنها خود علاقه ای به فراگرفتنشان ندارند یا تمرین لازم را ندارد و یا دلایل دیگری که من نمی دانم!.. "

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نیوزیلند : کوه آلپ یک سوم یخچال‌های خود را از دست داده است

کارشناسان موسسه ملی تحقیقات آب و هوای نیوزیلند اعلام کردند: یک سوم حجم برف‌های دائمی و یخ‌های رشته کوه آلپ واقع در نیوزیلند جنوبی ناپدید شده است

 

کارشناسان می‌گویند: از سال 1977 میلادی تاکنون حجم یخ‌های آلپ در نیوزیلند جنوبی بیش از 18 کیلومترمکعب یا 34 درصد کاهش یافته که شدت کاهش حجم یخ‌ها طی 15 سال اخیر افزایش بیشتری یافته است. ناپدید شدن این حجم وسیع از یخ‌ها با این سرعت بسیار نگران کننده است. به ویژه وقتی که این میزان ذوب‌ یخ‌ها را به ذوب یخ‌های قطبی اضافه کنیم یک سوال جدی و نگران کننده درباره آینده افزایش سطح آب دریاها و تاثیرات جوی ناشی از آن به ذهن می‌رسد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز،‌ کارشناسان می‌گویند: یخچال‌های طبیعی کوچک تا متوسط در مقابل تغییرات هوا و تغییرات جوی سالیانه سریعتر واکنش نشان می‌دهند. از سال 1961 تا 2005 میلادی ضخامت صفحات یخچال‌های وسیعی در سراسر جهان به طور میانگین 12 متر معادل 9000 کیلومتر مکعب آب، کاهش یافته است.

 

«مارتین هوئلزل» و همکارانش در اداره خدمات سنجش یخچال‌های طبیعی‌، حجم یخ‌های یخچال‌های طبیعی در کوه‌های آلپ نیوزیلند جنوبی را در دهه 90 قرن 19 میلادی،‌ حدود 170 کیلومترمکعب برآورد کرده که این حجم اکنون 36 کیلومترمکعب است.

 

«جیم سالینجر»،‌ استاد دانشگاه «آکلند» و همکارانش نیز دراین‌باره می‌گویند: از دست رفتن 75 الی 80 درصد از یخ‌های رشته کوه آلپ شاهدی بر تاثیرات منطقه‌ای گرمای جهانی است.

 

در سال 2013 میلادی، هیئت کارشناسان بین‌دولتی سازمان ملل در امور آب و هوا برآورد کردند که ذوب یخچال‌های طبیعی از ابتدای قرن بیستم تاکنون حدود شش الی هفت سانتیمتر به ارتفاع آب اقیانوس‌ها افزوده و پیش بینی می‌شود این روند تا سال 2100 میلادی حدود 10 الی 20 سانتیمتر بیشتر به ارتفاع سطح آب اقیانوس‌ها بیفزاید.

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


سد لار خشک شد

 

آژیر قرمز در اولین مخزن آبرسانی به پایتخت

 

به گزارش خبرنگار مهر، وضعیت وخیم و سیمای خشک سد آبی لار لمس چهره واقعیت خشکسالی و کم‌آبی در کشور است. در این زمینه وزارت نیرو اعلام کرد: سال گذشته در زمان مشابه آب موجود در سد حدود 66 میلیون متر مکعب بود، اما هم‌ اکنون این رقم 30 میلیون مترمکعب است و تا باقی ماندن 12 میلیون متر مکعب آب در سد می‌توان از حجم آن بهره‌برداری کرد.

سد لار بخشی از سامانه تامین آب شرق استان تهران است که این سامانه حدود 35 درصد آب شرب شهر تهران را تامین می‌کند. بخش عمده آب این سد از رودخانه سفید آب تامین می‌شود که این رودخانه هم‌ اکنون تقریبا خشک شده و تنها باریکه‌ای از آب باقی‌ مانده است.

حجم ورودی آب به مخزن حدود 5 مترمکعب در ثانیه است اما از طرف دیگر 6 مترمکعب در ثانیه از این سد برداشت شده و به تهران منتقل می‌شود. با این روند، از حدود یک هفته آینده برداشت از سد لار به 3 مترمکعب در ثانیه کاهش می‌یابد.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات‌ آبی و برق‌آبی آب منطقه‌ای تهران در حاشیه بازدید مسئولان ارشد آبی کشور از سد لار، با بیان اینکه از حجم 960 میلیون مترمکعبی مخزن سد لار 860 میلیون مترمکعب حجم مفید است گفت: 100 میلیون مترمکعب از حجم مخزن، حجم غیرمفید و مرده سد محسوب می‌شود که طبق اصول بهره‌برداری از سدها، نباید از این حجم مرده استفاده کرد؛ اما با توجه به وضعیت خشکسالی ما مجبور به استفاده از این حجم هستیم.

وی افزود:‌ تراز آب در زمان حاضر 8 متر پایین‌تر از تونل ارسال ثقلی آب به سد لتیان و تصفیه‌ خانه 5 سوهانک قرار گرفته است، لذا ناگزیریم آب را با پمپاژ به سوی تهران منتقل کنیم.

شهریاری با تاکید بر اینکه حجم موجود در سد لار ناچیز و تقریبا سد خشک شده است گفت: با توجه به شرایط منطقه‌ای سد لار، بارش‌های جوی این سد در ابتدای سال آبی آینده به‌ صورت برف است و در کوتاه‌ مدت نمی‌توان از آن استفاده کرد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


دعوت به کافه کوه : پنج شنبه 27 شهریور

کافه کوه یعنی ساده‌گی و نشاط . کافه کوه یعنی من، یعنی تو، یعنی ما !

کافه کوه یعنی دوستی‌ها ! 

کافه کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن !

 

 

 پنج شنبه 27 شهریور ... ساعت 15 ... کافه محمد تهرانی

 

 

یک پیشنهاد : در صورت تمایل دوستان ، می توانیم در کافه کوه شهریور ، مسایل و مشکلات و انتقادات مربوط به آخرین صعود قلم ( سبلان ) را موضوع بحث و گفت و گوی خود قرار دهیم .

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نجات 4 کوه نورد کرمانشاهی گرفتار در کوه بیستون

4 کوه نورد کرمانشاهی گرفتار در کوه بیستون نجات یافتند. مدیر عامل جمعیت هلال احمر کرمانشاه گفت : پس از تماس تلفنی یک کوه نورد مبنی بر اینکه چهار کوه نورد در ارتفاعات کوه بیستون در زیر جان پناه دیواره دچار حادثه شده و نیاز به امداد رسانی دارند یک تیم عملیاتی از نجاتگران متخصص کوهستان آماده اعزام به محل حادثه شدند.
عادل شفیعی افزود : نجاتگران پایگاه کوهستان بیستون همزمان با انجام مراحل آمادگی برای حفظ خونسردی و انجام اقدامات اولیه با حضور در محل راهنمایی های لازم را انجام دادند. وی گفت : سحرگاه دیروز تیم 5 نفره امداد کوهستان به محل اعزام شدند که پس از 8 ساعت کوه نوردی و تلاش برای نجات حادثه دیدگان ، نجاتگران پایگاه بیستون کوه نوردان را تا پایگاه همراهی و یک نفر از آنان را که مصدوم شده بود را به بیمارستان  اعزام کردند . وی گفت : علت این حادثه انحراف از مسیر اصلی کوه اعلام شده است.

 

 

 

 

پیدا شدن جسد کوه نورد مهابادی

جسد کوه نورد مفقود شده مهابادی پس از سه ماه پیدا شد. فرمانده انتظامی مهاباد گفت: این کوه نورد73 ساله روز چهاردهم تیربه همراه یکی ازگروه های کوه نوردی این شهرستان به کوه های اطراف سد مهاباد رفته بودکه در پی بارندگی های شدید از گروه جدا و گم شد.
سرهنگ بابانژاد افزود : در روزهای نخست حادثه گروه های مختلف کوه نوردی ، امدادگران هلال احمر و حتی غواصان و سگ های ردیاب به جستجوی این کوه نورد پرداختند اما تلاش ها بی نتیجه ماند تا اینکه دیشب ماهیگیران جسد وی را در دریاچه سد مهاباد از آب بیرون کشیدند.
فرمانده انتظامی مهاباد گفت : جسد این کوه نورد پس از طی مراحل قانونی به خانواده اش تحویل شد.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


سوگواری طبیعت دوستان برای زیست بوم مازندران

 
 
ساری - خبرگزاری مهر: تبدیل سواحل خزر به زباله دانی گردشگران، تخلیه فاضلاب های انسانی در بستر رودخانه و دریا، پدیده شرم آور زباله گردانی که در پی نان شب هستند، زباله خواری حیوانات و همچنین نبود ایستگاه اطفای حریق در نگین جزیره های ایران یعنی میانکاله روزگار حیات وحش را ناخوش کرده و تصویر نازیبایی از محیط زیست در مازندران نقش بسته که دل دوستداران طبیعت را به درد آورده است.
 

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها تصویر نازیبایی از محیط زیست در ذهن طبیعت دوستان مازندران نقش بسته است، تصویری که در آن طبیعت و زیست بوم آماج هجمه های مختلفی قرار گرفته اند و محیط زیست را به مرز بحران کشانده اند.

طبق آمار 20 درصد وسعت مازندران تحت پوشش و حفاظت محیط زیست قرار دارد و فاجعه زیست محیطی سواحل و جنگل های خزری از یکسو، عدم حمایت محیط زیست از سازمان های مردم نهاد از سوی دیگر، معضل پسماند و انباشت آن در حاشیه جنگل و رودخانه، افزایش بیماری های کشنده و مرگبار، نبود مدیریت صحیح پسماند از جمله دغدغه هایی است که برخی طبیعت دوستان و سازمان های مردم نهاد مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح کرده اند.
 
به اعتقاد آنان، یکی از جنبه های مهم مدیریت پسماند جامد شهری، تغییر عادات، رفتارها و مشارکت جامعه است، سازمان محیط زیست چقدر در این راستا برنامه ریزی و فعالیت کرده است؟ اساساً سازمان برای بحث آموزش در مدارس و خانواده‌ها چه تمهیداتی دارد؟ تلاشی برای گنجاندن برنامه‌های آموزشی در رادیو و تلویزیون شده است؟ یا در محتوای کتب درسی دانش‌آموزان ما بالاخره آموزش‌های زیست محیطی را هم خواهیم دید یا خیر؟
 
همچنین به تاکید آنان، سواحل دریای خزر تبدیل شده است به انبار بزرگ زباله مهمانانی که از استان های دیگر به اینجا سفر می‌کنند و خود دریا نیز بدل شده است به فاضلاب شهرهای ساحلی. سالانه 122 هزار و 350 تن آلودگی‌های نفتی وارد دریا می‌شود. برای نجات آن چه کرده‌اند؟ جنگل‌های شمال مانند جامعه‌ی انسانی نیاز به پزشک دارند. چند سالی است که شاهد هجوم آفات به جنگل های شمال هستیم برای درمان آن چه کاری شده است.
 
شهرها و روستاهای مرکزی مازندران  همواره گریبانگیر معضل سیلاب هستند؛ برای حل این مسأله چه فکری شده است و  آمار سرطان های گوارشی در استان های شمالی بیشتر از سایر استانها است و دلیل اصلی آن هم عدم هدایت درست پسماندها و نبود مدیریت صحیح پسماند در استان و نبود هیچ گونه دغدغه ای برای رفع این مشکل اساسی است.
 
از طرفی دیگر پدیده شرم‌آوری به نام زباله‌خواری حیوانات و زباله‌دزدی انسانها مواجه‌ایم، تصویر توده‌های انباشته‌شده زباله و حیوانات اهلی اطراف آن یا انسان هایی که در میان زباله‌ها سخت در حال پیدا کردن نان شب‌شان‌ هستند، در گوشه و کنار شهر هر روز در حال تکرار است. و مدعیان حفاظت از محیط زیست برای حل این معضل چه اقداماتی دارند.
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


سومین غارعمیق ایران در کوهستان شاهو پیمایش شد

 

کوهستان شاهو مرز بین استان های کرمانشاه و کردستان خواستگاه غارهای عمیق می باشد که همواره مورد توجه غارنوردان خارجی و داخلی بوده و هست

وجود لایه های قطور آهکی و همچنین گسل های متعدد در این کوهستان مهمترین عامل پیدایش این غارها می باشد.

حدود 40 سال قبل تیمهای حرفه ای غارنوردی از کشورهای انگلستان و فرانسه برای دستیابی به رکورد عمیق ترین غارهای جهان راهی این منطقه زیبا می شوند که در آن سالها موفق به کشف غارهایی ازجمله (کورش کبیر)(شهربانو)(کله افعی)(بن دور)(مورگان)و ... می شوند که همگی از جمله غارهای عمیق ایران می باشند.

ادامه کار اکتشاف در کوهستان شاهو در سالهای اخیر متوقف شد و غیر از فعالیتهای جزئی تاکنون هیچ تلاش جدی برای پیمایش این غارها و یا کشف غارهای جدید صورت نگرفته تا اینکه امسال تیمی متشکل از اعضای انجمن غار وغارشناسی ایرانیان تصمیم به اجرای برنامه ای جدی در منطقه گرفت و پس از کسب مجوزهای مربوطه و تدارکات و برنامه ریزیهای کارشناسی طی دو مرحله اکتشاف سطحی دهانه های غارهای منطقه را شناسایی کرد و در مرحله سوم غارهای شهربانو و بندور توسط این گروه پیمایش شد.


لازم به ذکر است که پس از غارهای پراو با عمق 752 متر (کرمانشاه کوهستان پراو) وغار سم با عمق 405 متر (سمنان)، غار شهربانو با عمق 320 متر سومین غارعمیق ایران می باشد و اولین چاه این غار با عمق 115 متر جزو عمیق ترین چاه های ایران است.

دمای بسیار پایین آب (2درجه) و هوای (3.7 درجه) داخل غار که در نتیجه آب شدن برف های منطقه می باشد پیمایش این غار را بسیار سخت تر کرده است.

این تیم پس از پیمایش غار شهربانو موفق به پیمایش غار بندور با عمق 183 متر و چند غار جدید دیگر نیز شدند.

در پایان یادآوری می شود که با توجه به استعداد منطقه و بکر بودن آن از نظر کار اکتشاف این کوهستان می تواند تبدیل به بهشت ایده آلی برای غارنوردان ماجراجو از سراسر دنیا شود.

 

 


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


شکاف در یخچال طبیعی علم کوه احتمال بروز سیل را افزایش می دهد

 

رییس اداره محیط زیست چالوس گفت: اصلی ترین عواقب ایجاد شکاف در یخچال های طبیعی از جمله در علم کوه بروز سیل در مناطق پایین دست است

 

هفته گذشته محمد معصومی فرماندار کلاردشت اعلام کرد، شکاف های بزرگی در توده های عظیم یخی علم کوه به عنوان بزرگ ترین یخچال طبیعی کشور ایجاد شده است، بزرگی شکاف های ایجاد شده در این توده های یخی بی سابقه است به گونه ای که شگفتی کوه نوردانی را که به این قله صعود کردند به دنبال داشته است.

همچنین علی فرضی رییس هیات کوه نوردی کلاردشت دراین باره گفت: با توجه به مشاهدات کوه نوردان صعود کننده به این ارتفاعات، وضعیت شکاف یخچال ها بحرانی است و موجب نگرانی اهالی منطقه پایین دست شده است.

ابوالقاسم محمد پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: سال 1390 سیل بزرگی در منطقه کلاردشت رخ داد که خسارات زیادی به همراه داشت، بعد از آن گروه تحقیقاتی برای علت یابی به ارتفاعات اعزام که با شکاف بزرگی در یخچال علم کوه مواجه شدند.

وی افزود: برخی افراد گروه معتقد بودند علت بروز این سیل شکاف هایی است که در یخچال عظیم علم کوه ایجاد شده است، آنها علت ایجاد شکاف را گرم شدن زمین و ذوب شدن یخ ها عنوان کردند.

محمد پور ادامه داد: این سیل با سنگ های ریز و درشتی زیادی همراه بود از این رو خسارات زیادی به بار آورد و روستاها و چراگاه های زیادی را از بین برد. قطعا بروز این شکاف در یخچال سیل های متعددی دیگری را در آینده به همراه خواهد داشت.

وی گفت: رودخانه حفاظت شده سردآبرود در منطقه کلاردشت جاری است که حفظ حریم  کیفی آن که حدود 200 متر تعیین شده است جزو اهداف اداره اداره محیط زیست چالوس است، همچنین جلوگیری از  برداشت های بی رویه از بستر رودخانه هم در دست اجراست .

محمد پور افزود: تا چند سال گذشته از کوه هایی که در مسیر این رودخانه قرار داشتند سنگ های تزیینی برداشت می شد که این کار موجب از بین رفتن بافت طبیعی منطقه شده است و زمانی که سیل رخ داد سنگ های رها شده بر زمین، همراه با آب جاری شده به مناطق دشتی و روستاها کشیده شد و خسارات زیادی به جای گذاشت.

به گفته وی اکنون فعالیت استخراج سنگ های تزیینی از این کوه ها متوقف شده است.

وی اظهار کرد: همچنین سیل سال 90 موجب از بین رفتن ماهی خال قرمز که بومی منطقه است شد که اکنون در حال احیای آن هستیم.

رییس اداره محیط زیست چالوس تاکید کرد: کارشناسان معتقدند حال که در بزرگترین یخچال طبیعی کشور شکاف ایجاد شده احتمال بروز سیل مداوم در منطقه وجود دارد از این رو ستاد بحران وقت شهرستان چالوس و استان مازندران اعلام کردند ایستگاه هشداری در ارتفاعات ایجاد شود تا در صورت احتمال وقوع سیل اهالی پایین دست زودتر مطلع شوند.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


جایزه 10000 دلاری UIAA برای طرح های حفظ محیط زیست کوهستان

 

هرساله،  فدراسیون جهانی کوه نوردیUIAA  پروژه های ویژه و برجسته در عرصه حفاظت از کوهستان را شناسایی کرده و این پروژه ها شامل جایزه حفظ محیط زیست این فدراسیون می گردند.

برنده گان این جایزه توسط هیات داوران متشکل از کارشناسان خارجی، نمایندگان کارگروه حفاظت از کوهستان UIAA و همکاران این پروژه انتخاب می شوند. جایزه در نظر گرفته شده برای سال 2014 مبلغی معادل 10 هزار دلار است.

این جایزه به سازمان های غیر انتفاعی، انجمن ها و یا شرکت هایی که حد اقل در یکی از زمینه های زیر فعالیت می نمایند، تعلق خواهد گرفت:

- انجمن و یا یک آژانس مسافرتی باشند

- در یک منطقه کوه نوردی مشغول به کار باشند

- حداقل در یکی از زمینه های زیر فعالیت کرده باشند:

- حفاظت از تنوع زیستی - گونه های گیاهی و جانوری

- انرژی پایدار و مدیریت منابع

- مدیریت زباله و دفع پسماند

- انطباق با  کاهش اثرات تغییر اقلیم

- فرهنگ و آموزش و پرورش

- توسعه دهنده ی فعالیت های ماجراجویانه و نوآورانه سازگار با محیط زیست ، برای الهام بخشیدن به بازدید کنندگان.

- همکاری و حمایت از جوامع محلی / منطقه ای

- اسپانسرهای این طرح عبارتند از : http://www.wu.edu.az/  و http://www.goldenrocktravel.com/index.php/en/

متقاضیان شرکت در این طرح جهت سال 2015 می توانند با امین معین (نماینده ایران در کمیسیون حفاظت از کوهستان فدراسیون جهانی کوه نوردی) تماس حاصل نمایند.

 

 

 نقل از وبلاگ امین معین

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


صعود بی‌بازگشت یک کوه نورد

یک گروه کوه نوردی برای صعود به بالاترین قله دنا هفته گذشته راهی این قله می‌شود اما از این گروه شش نفره، یک نفرشان که سرپرست گروه نیز بود، هرگز بازنگشت.

 

مهرداد امیری، کوه نورد خوزستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ‌منطقه‌خوزستان‌ ‌با اعلام خبر فوت عباس نوری سرپرست این گروه کوهنوردی، اظهارکرد: ‌در قالب یک تیم شش نفره که مجوز صعود به بالاترین قله دنا را هم داشتیم، روز پنج‌شنبه (13 شهریورماه) صعودمان را به این قله آغاز کردیم.

 

وی ادامه‌داد: پنج‌شنبه شب پس از آغاز حرکت به جان‌پناه که یک اتاقک فلزی برای کوه نوردان است، رسیدیم و شب در آن‌جا خوابیدیم. سرپرست و جلودار گروه‏‌مان هم آقای نوری، پیشکسوت کوه نوردی بود.

 

این کوه نورد گفت:‌ ما ساعت 13 ظهر روز بعد به قله رسیدیم و زیر قله به دو گروه تقسیم شدیم و چهار نفرمان به سمت قله رفتیم ولی آقای نوری باتوجه به این‌که یکی از اعضای تیم که اهوازی هم بود و به دلیل خالی شدن بدنش، حالش بد شد، همراه با او زیر قله ماند و به من گفت تو مسئولیت ‌داری که سه نفر دیگر را به قله ببری و من هم این جا می‌مانم و از فردی که حالش خوب نیست، مراقبت می‌کنم تا شما برگردید.

 

وی خاطرنشان‌کرد: من به او اصرار کردم که من می‌مانم که او گفت خیر؛ تو با دیگر اعضا برو و من منتظر می‌مانم تا شما برگردید. درنهایت ما به قله رفتیم و زمانی که برگشتیم او با دست به من اشاره داد که من زودتر حرکت می‌کنم، تو نیز سایر اعضا را با خود بیاور.

 

امیری گفت:‌ آقای نوری در همان زمان برگشت که از پشت سنگی دور می‌زند، گویا در حین دور زدن، ناپدید می‌شود. با توجه به این‌که من عقب‌دار گروه بودم، ساعت 20 شب به عنوان آخرین نفر به جان‌پناه رسیدم و از سایر اعضا پرسیدم که آقای نوری کجاست که آن‌ها به من گفتند مگر با تو نبوده است؛ من گفتم او جلودار بود، چه‌طور می‌تواند با من باشد و گویا زمانی که سنگ را دور می‌زده از پشت آن به درون یخچال می‌افتد.

 

وی افزود: من همان موقع که مطمئن شدم که‌ آقای نوری ناپدید شده است، با هلال احمر و امداد نجات تماس گرفتم و با توجه به این‌که می‌دانستم زمان می‌برد تا این گروه‌ها به ما برسند، با شماره تلفنی که از یکی از روستاییان آن‌جا داشتم، تماس گرفتم و التماسش کردم که یکی از آن‌ها به کمک من بیاید تا هلال احمر برسد. آقای حجاریان که یکی از کوه نوردان بومی آن‌جا بود، به همراه دخترش ساعت 3:30 دقیقه شب به بالای کوه و به کمک من آمدند.

 

این کوه نورد خوزستانی ادعا کرد:‌ زمانی که با هلال احمر و امداد نجات تماس گرفتم در ابتدا به من گفتند که چرا یک پیرمرد یعنی آقای نوری را به کوه بردی و بعد هم گفتند که ما شبانه به آن‌جا نیرو نمی‌فرستیم و جان نیروهای‌مان را به آن منطقه حفاظت شده که خرس دارد به خطر نمی‌اندازیم. من با آقای حمید مستعدیان که رییس تیم امداد و نجات تهران و آقای تاج‌دره که مسوول هلال‌احمر اصفهان بود نیز تماس گرفتم و التماس‌شان کردم و گفتم آقای نوری همکار شماست و جان انسان‌های زیادی را نجات داده است، حداقل به دادش برسید؛ آن‌ها گفتند ما نمی‌توانیم شب به آن‌جا بیاییم. من خواهش کردم با توجه به این‌که نمی‌توانید شب بیایید، حداقل پنج صبح این‌جا باشید.

 

وی گفت: من خودم از ساعت 20 که آقای نوری ناپدید شد تا ساعت 14 روز بعد که امداد نجات رسید، کوه نوردی کردم تا آقای نوری را پیدا کنم. زمانی که گروه امداد و نجات رسید به آن‌ها گفتم که من تمام این منطقه را گشتم ولی با توجه به این‌که طنابم آن‌قدر نبود که وارد یخچال شوم، شما یخچال را بگردید. زمانی که آن‌ها وارد یخچال شدند، ساعت 15:30 جسد آقای نوری را که یخ زده بود، پیدا کردند و طبق گفته‌های اولیه پزشکی قانونی، جسد می‌توانست تا هشت ساعت در یخچال دوام آورد.

 

امیری افزود: نوری کوه نورد حرفه‌ای بود و می‌توانست خودش را جمع و جور کند. او خیلی باهوش بود و ضریب هوشی‌اش آن‌قدر بالا بود که برای دوام آوردن در چنین شرایطی یک تکه نان همراه خود داشته باشد و من بعد از پیدا شدن جسدش، آن تکه نان را از جیب او خارج کردم. آقای نوری تا به حال در کوه گم نشده بود. او فقط 102 صعود به قله دماوند داشت و تنها کسی بود که از 16 جبهه به این قلعه صعود کرده بود. او به دفعات بسیار به تمام قله‌های کشور در زمستان و تابستان صعود کرده بود. دو بار هم به قله آرارات ترکیه صعود کرده بود.

 

وی گفت: گروه امداد نجات هیچ نیروی کادری نداشت و همگی نیروها، داوطلب بودند و تا از شهرهای دیگر جمع شدند،‌ زمان برد و به همین دلیل بود که دیر به منطقه ما رسیدند. البته این گروه که آمد، همگی تمام تلاش خود را کردند و با جان و دل جسد را از یخچال خارج کردند که جا دارد از آن‌ها تشکر کنم. بحث من این است که چرا این گروه دیر به منطقه رسید؟

 

این کوه نورد در حالی که به شدت از این حادثه متاثر بود، خاطرنشان‌کرد: این حادثه امداد و نجات 17 ساعت تاخیر داشت و چرا باید به این صورت باشد؟ مگر آن‌ها به من نگفتند هوا روشن شود، می‌رسند؟ مگر ساعت پنج صبح هوا روشن نبود که بیایند؟ مگر من به آن‌ها التماس نکردم و قسم‌شان ندادم که به کمک من برسند؟ چرا ساعت 14 رسیدند؟

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، مراسم تشییع پیکر عباس نوری، پیشکسوت کوه نوردی امروز، 18 شهریورماه با حضور جامعه کوه نوردی تهران و شهرری در تهران در حال برگزاری است.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


جستجو در شعاع 60 کیلومتری برای یافتن گردشگران در کویر آران و بیدگل

مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان آران و بیدگل گفت: عملیات دقیق جستجو در شعاع 60 کیلومتری محل ناپدید شدن دو گردشگر در کویر آران و بیدگل انجام شد

 

'محمد رمضانی' روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: متاسفانه تاکنون هیچ نشانه ای از دو گردشگر گم شده در منطقه یافت نشده و عملیات جستجو همچنان از طریق اکیپ های امداد و نجات، بالگرد، راهنمایان محلی و نیروهای نظامی و انتظامی همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه احتمال ورود گم شدگان به محدوده کویری استان قم وجود دارد، گفت: اکیپ های امدادی استان های مجاور نیز درحال حاضر برای یافتن این دو گردشگر فعال هستند.

یکی از راهنمایان محلی منطقه کویری مرنجاب و عضو تیم محلی جستجوی گم شدگان نیز گفت: با کمک راهنمایان محلی و کویر نوردان، عملیات جستجوی پیاده، طبق دسته بندی جغرافیایی از فردا (چهارشنبه) در منطقه دریاچه نمک آران و بیدگل و کویر ادامه خواهد یافت.

'حسین میرزاجانی' تصریح کرد: در این عملیات، اعضای پیاده تیم جستجو، براساس منطقه بندی جغرافیایی و در قالب گروه های چندگانه به جستجوی نقطه به نقطه می پردازند.

چهار گردشگر چهارشنبه هفته گذشته با یک دستگاه سواری پرادو در کویر مرنجاب دچار حادثه شدند و ساعت دو بامداد روز جمعه آنان برای یافتن راه و درخواست کمک به دو تیم تقسیم و از مسیرهای مختلف اقدام به حرکت کردند.

دو نفر از این اکیپ چهار نفره روز یکشنبه هفته جاری توسط کارکنان معدن نمک نجات یافتند، اما از دو نفر دیگر هنوز هیچ اثری یافت نشده است.

تلاش برای یافتن دو فرد گم شده از دو روز گذشته توسط تیم های امداد و نجات در منطقه همچنان ادامه دارد.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نوعی نگاه ...

 

Street Art in Olsztyn, Poland

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


انتقاداتی به صعود قلم نهم (سبلان)

وبلاگ طلوع کوهستان : " ... در آخرین صعود که در تبریز برگزار شد فقط تعداد 35نفر وبلاگ نویس (جدای از همراهانشون ) شرکت میکنن دل هر علاقمندی رو بدرد میاره از شنیدنش و بالطبع بدنبال علت میگرده و همه چیز رو در حس ریاست طلبی عده ای میبینه که خودشون رو با دو یا سه حضور در صعود قلم تئوریسین میدونند  و قصد سیاسی کردن یا به انحصار طلبی ویا تبلیغ کالاهاشون در (نمونه اش در تبریز که آقای نماینده پارس خودرو انجام داد) همایشی دارن که برای تشکیل یه دوره اش حداقل 100ساعت جلسه گذاشته میشه چه تلفنی چه حضوری در این بین گاهی افرادی خواسته یاناخواسته حاشیه هایی رو بوجود میارن  که یکی مثه منه کمترین مجبور به واکنش میشه

در اینجا منظور با نهایت احترام شخص اقای مهندس محمد صدقی میزبان اخرین صعود قلم هستن

ایشون در اولین جلسه هیئت اجرایی (نشون به اون نشون که 25روز قبل از صعود به میثم رودکی سفارش ساخت سایت صعود قلم رو میدن ) به دنبال ریاست گروه بودن که طبق استعلام من از هیئت اجرایی قبلی و قبلتر ها هرگز  مسئله ریاست  مطرح نبوده و وقتی با مخالفت شخص بنده  با استدلالی که عرض کردم مواجه شدن اقای سعید شیخ الاسلامی (دیگر عضو هیئت اجرایی)فرمودن نظر رای اکثریت هستش حالا این اکثریتی که میفرمایید منظورتون ... ؟ ویا شاید علت اون در حاشیه هایی باشه که در هیئت اجرایی صعود ششم به وجود اوردید؟

2-ایشون (اقای صدقی)بعد از مخالفتایی که در جلسه اول با نظراتشون کردم بر حذف من از هیئت اجرایی به بهانه واهی اصرار فرمودن در صورتی که بر اساس اصل 34پیمان نامه صعود قلم عضویت ایشون در هیئت اجرایی خلاف و نا معتبر هستش ... "

 

 

متن کامل را در وبلاگ  علی گل نیا بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


برگزاری نخستین همایش کوه نوردی و فضای مجازی

صبح امروز ( پنج شنبه 13 شهریور ماه ) نخستین همایش "کوه‌نوردی و فضای مجازی" توسط فدراسیون کوه‌نوردی ، در محل سالن اجتماعات باشگاه مخابرات برگزار گردید.

 

 _ دبیر همایش امین معین کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان بود . به او و حسین رضایی ، مهدی هنرمند ، آفرین زاد و دیگر دست‌اندرکاران فدراسیون کوه‌نوردی به جهت کیفیت خوب و قابل تحسین برگزاری این همایش "تبریک و خسته نباشید" می‌گوییم .

 

_ مقاله‌ی " جایگاه و نقش وبلاگ‌نویسان در کوه‌نوردی ایران " که توسط شهناز قلی‌زاده ارائه شد حاوی نکات جالب و بسیار سودمندی بود . همچنین مقاله‌ی  مژگان همتی با عنوان  " کوه‌نوردی ، اینترنت و مباحث حقوقی " . امیدواریم از سوی مسئولان همایش و در اولین اقدام ،  تمامی مقالات ارائه شده در اختیار افکارعمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی و وبلاگ‌نویسان قرار گیرد .

 

_  در این همایش ، شاهد اقدامی بسیار ارزشمند و قابل احترام نیز بودیم : تجلیلی شایسته از نام و خاطره‌ی وبلاگ‌نویسانی که دیگر در میان ما نیستند : ساجده کشمیری ، عباس جعفری و پرویز ستوده شایق .  

 

 

 

پی نوشت :

1_  تحمل نیش و کنایه و متلک‌های دکتر بهپور و عباس محمدی به " بعضی وبلاگ‌ها " واقعا سخت بود !!  ...  موضوع ساده است : آقا یا جرات و شهامت داشته باشید و نام ببرید و صریح و واضح بگویید مشکل‌تان چیست و دردتان از کجاست  یا هیچ نگویید و سکوت کنید! ... آقا جان ، چنین همایش‌هایی که جای عقده‌گشایی‌های شخصی نیست !! ... لطفا بیاموزید که به شعور و وقت دیگران احترام بگذارید! ... باور کنید دیگر دوران پدرخوانده‌گی ، نگاه‌های از بالا و تعیین تکلیف برای دیگران که از چه و چگونه بنویسند به سر آمده است .  باور کنید! 

 

2_ برای امین معین جایگاه و آینده‌ای درخشان را در کوه‌نوردی ایران پیش‌بینی می‌کنیم ! استعدادها و منش و شخصیت دوست داشتنی او نشان می‌دهد که کاملا لیاقت و استحقاق چنین موقعیتی را دارد !

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


قلعه رودخان از زباله پاک شد

 

مدیر محیط زیست شهرستان فومن گفت: منطقه توریستی قلعه رودخان از زباله پاکسازی شد

 

روشنی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: به همت برخی تشکل های غیردولتی، تحت عنوان انجمن گردشگری، ورزش و سلامت و نیروهای مردمی و نیز کارکنان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن، زباله های پارک جنگلی قلعه رودخان جمع آوری شد.

وی افزود: این گروه 27 نفره که عمدتا از دانشجویان علاقمند به محیط زیست بودند، با پوشیدن کاورهای متحدالشکل با آرم و شعارهای زیست محیطی (اهدایی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن)، با همکاری مردم و کارکنان محیط زیست شهرستان، زباله های خشک و برجای مانده از گردشگران را در پارک جنگلی از مسیر پله ها تا محل قلعه جمع آوری کردند تا گردشگران علاوه بر بهره گیری کامل از مواهب الهی و طبیعی از آموزش فرهنگ زیست محیطی بهره مند شوند.

روشنی خاطرنشان کرد: قلعه رودخان از مناطق مهم گردشگری استان گیلان و کشور محسوب می شود که از دوران سلجوقی در دل جنگل واقع شده و هر ساله میلیونها گردشگر از آن بازدید می کنند.

به گزارش ایسنا، دژ رودخان یا قلعه حسامی، نام قلعه ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران دانسته اند.

این منطقه زیبا در گیلان هر ساله با بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراوانی مواجه است اما ارمغان برخی از این مسافرین به این یادگار ارزشمند، جای گذاشتن زباله هایی است که منظره زشتی به آن می بخشد. برای کاستن حجم زباله های این منطقه، طبیعت دوستان گیلان دست به کار شدند و این منطقه زیبا را از وجود زباله پاک کردند.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


نجات معجزه‌آسای کوه‌پیمای تنکابنی

کوه‌پیمای تنکابنی که از گروه خود در ارتفاعات دو هزار تنکابن جدا شده بود، به طرز معجزه‌آسایی از مرگ حتمی نجات یافت
 
ShareThis Copy and Paste

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان تنکابن، گروهی از کوه‌پیمایان تنکابنی شامل جمعی از بازنشستگان، به ارتفاعات «هلوکله» دهستان دوهزار از توابع بخش خرم‌آباد رفته بودند که در راه بازگشت، یکی از اعضای گروه که با هماهنگی یا بدون هماهنگی از گروه و مسیر معمول جدا شد و قصد بازگشت از مسیر فرعی را داشت، دچار سانحه شد.

این کوه‌پیما، بر اثر بی‌احتیاطی، به دره یخچالی «زردتله» که دارای شیب بالای 80 درصدی است سقوط کرد و دچار حادثه و مصدومیت شدید شد. در این حادثه فرد مذکور که حدود 70 ساله است پس از سقوط به ارتفاع بیش از 200 متری در قعر دره یخچالی زردتله بر اثر ضربات شدید به سر، چشم، گردن،‌ دست، کمر و پاها از چند نقطه دچار شکستگی شد و با ضربه‌ای که به سرش وارد شده بود حدود یک‌ ساعت بی‌هوش در دره افتاد.

پس از هوشیاری، در حالی ‌که تمامی وسایل و امکانات این کوه‌پیمای تنکابنی بر اثر سقوط گم شده بود به شکل معجزه‌آسایی تلفن همراهش و به عبارتی تنها وسیله ارتباطی خود را در کیف کمری‌اش دید و با کمی هوشیاری با اطلاع از وضعیت خویش، با نزدیکانش در تنکابن تماس گرفت و نیروهای امداد و نجات هلال احمر وارد عمل شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر تنکابن در این باره به خبرنگار خبرگزاری فارس در تنکابن، گفت: پس از آگاهی و برنامه‌ریزی برای کمک به این فرد، ابتدا با او تماس تلفنی برقرار شد و به او امید دادیم که به‌ زودی نجات خواهد یافت، سپس طی عملیات هفت ساعته با حضور نیروهای امدادی فعال جمیعت هلال احمر تنکابن و همراهی خوب جوانان روستای هلوکله، مصدوم از مرگ حتمی نجات یافت و به بیمارستان شهید رجایی تنکابن منتقل شد.

یدالله صالحی اظهار داشت: همراهی جوانان و کمک شورای روستای هلوکله به نیروهای جمعیت، این امکان را داد تا مصدوم در کمترین زمان و از کوتاه‌ترین مسیر به مراکز درمانی انتقال یابد و سریع‌تر اعمال درمانی وی انجام شود. عضو ستاد مدیریت بحران تنکابن تاکید کرد: کوه‌پیمایی با کوه نوردی تفاوت دارد، کوه نوردان علاوه بر آموزش ویژه، دارای تجهیزات هستند ولی آنها نیز هیچ‌گاه بدون هماهنگی و امکان‌سنجی از گروه جدا نمی‌شوند. بنابراین کوه پیمایان باید با راهنمای محلی به این مناطق رفته و هرگز از گروه خود جدا نشوند.

وی تصریح کرد: در مورد این حادثه، ابتدای امر شانس گم نشدن تلفن همراه مصدوم منجر به نجات وی شد، همچنین حضور به‌ موقع نیروهای امدادی و نیز کمک و آشنایی جوانان محل در مسیرهای دسترسی به دره‌ یخچالی و بازگشت سریع، منجر به نجات این مصدوم از مرگ حتمی شد.

رئیس جمعیت هلال احمر تنکابن، از کمک جوانان راه‌بلد تنکابنی برای نجات این فرد مصدوم قدردانی کرد و گفت: در تمامیِ نقاطی از این دست، چه ساحلی و کوهستانی، جوانان محلات با شناختی که از نقاط حساس و حادثه‌خیز منطقه خود دارند می‌توانند کمک شایانی برای موفقیت در عملیات امداد و نجات باشند و این مهم نیز مستلزم رعایت اصل هماهنگی بین نیروهای امدادی و افراد بومی است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


دعوت از دوستان وبلاگ نویس برای حضور در همایش

 

پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای‌ مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم  قرار خواهد گرفت.  
شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است . بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات.


 

نقل از وبلاگ امین معین

 

 

 

 

 پی نوشت :

برگزاری این همایش  می‌تواند فرصت مناسبی برای حضور و دیدار دوستان وبلاگ‌نویس و انجام گفت‌و‌گوهای صمیمی و دوستانه  پیرامون مسائل مختلف ورزش کوه‌نوردی و فضای کوه‌نویسی  کشورمان باشد ، امیدوارم روز پنج‌شنبه بتوانم  اغلب دوستان خوب  وبلاگ‌نویس را در این همایش ببینم!

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


مرگ کوه نورد میانه ای در راه صعود به قله علم کوه

کوه‌نورد میانه‌ای در مسیر صعود به قله علم‌کوه  جان باخت .

 


مدیر قرارگاه‌های کوه‌نوردی کلاردشت گفت : این کوه‌نورد 60 ساله عضو گروه 14 نفره کوه‌نوردان میانه ای که عصر دیروز قصد صعود به قله علم کوه را داشت در مسیر سرچال درگذشت.


فرضی افزود : جنازه این کوه‌نورد بامداد امروز به بیمارستان حضرت قائم (ع) کلاردشت منتقل و علت مرگ او ایست قلبی اعلام شد .


قله 4850 متری علم‌کوه یکی از مناطق گردشگری مازندران است که همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و کوه‌نورد ایرانی و  خارجی است.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


جنگل‌های بخش امامزاده عبدالله آمل طعمه حریق شد

بخشدار امامزاده عبدالله(ع) آمل گفت: قسمت‌هایی از جنگل‌های بخش امامزاده عبدالله این شهرستان عصر امروز طعمه حریق شده و تاکنون هنوز آتش به طور کامل مهار نشد
 
 

یحیی عسگری‌پور دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل از ایجاد آتش‌سوزی در قسمت‌هایی از جنگل‌های بخش امامزاده عبدالله شهرستان آمل خبر داد. وی محل آتش‌سوزی را جنگل‌های انبوه ارتفاعات کوهستانی میرکادره عنوان کرد که به دلیل وجود راه‌های ناهموار و نامساعد آتش در آن مهار نشد. عسگری‌پور با اعلام اینکه پس از گزارش آتش‌سوزی بلافاصله نیروهای آتش‌نشانی، یگان حفاظت از محیط زیست، ماموران منابع طبیعی، تعدادی از دهیاران و شورای اسلامی روستاها و اهالی محل برای خاموش کردن آن وارد عمل شدند، یادآور شد: حضور ماموران دستگاه‌های مختلف امدادی و آتش‌نشانی با توجه به صخره‌ای بودن و صعب‌العبور بودن منطقه زیاد کارآمد نیست ولی با استفاده از اهالی روستا و نیروهای بهره‌بردار جنگل با استفاده از امکانات محلی و تجهیزات دستی در حال اطفای حریق هستیم. عسگری‌پور در برآورد اولیه میزان آتش‌سوزی در بیش از 22 هکتار از این جنگل‌ها گزارش شده است. بخشدار امامزاده عبدالله(ع) آمل گرمای زیاد هوا طی روزهای گذشته را یکی از دلایل برای آتش‌سوزی و برافروخته شدن شاخ و برگ خشک پای درختان دانست و گفت: علت اصلی آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست و با مشخص شدن علل آن این مهم رسانه‌ای می‌شود .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


باد خاطره هایش را برده بود ...

صبح‌گاه آن گندم‌زار

 

 

به هر گوشه‌ی این کبود خاک

 

 

رویاها ...

 

 

باد خاطره‌هایش را برده بود

 

 

تارهای زنده‌گی

 

 

تا آفتاب راهی نمانده ... 

 

 

از روزهای گمشده‌ی آدم و حوا

 

 

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

در اینستاگرام : faramarznassiri

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٦ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


رگبار و باران در نقاط مختلف کشور

 

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور رگبار باران را برای برخی نقاط کشور پیش بینی کرد.

 

احد وظیفه افزود: براساس نقشه های پیش‌یابی هواشناسی طی سه روز آینده در برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات مرکزی البرز، ارتفاعات زاگرس دراستان‌های کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال وبختیاری و خوزستان وهمچنین دربرخی مناطق استانهای هرمزگان، فارس و ارتفاعات بوشهر درساعت بعدازظهر تا اوایل شب ابرناکی، رگبار موقتی باران گاهی با رعد وبرق و وزش باد پیش‌بینی می شود که بارش‌ها از عصر امروز در جنوب وغرب فارس، شرق هرمزگان، شمال بوشهر، برخی مناطق آذربایجان غربی وآذربایجان شرقی شدید خواهد بود.

به گفته وی، طی دو روز آینده در شمال استان سیستان و بلوچستان نیز باد و گرد وخاک رخ خواهد داد.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در ادامه به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: براین اساس، آسمان تهران در روز پنج‌شنبه کمی ابری در بعدازظهر افزایش ابر گاهی وزش باد و در ارتفاعات نیز بارش پراکنده یا رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود. همچنین حداقل و حداکثر دما در این روز به 23و 34 درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد. در روز جمعه نیز آسمان پایتخت کمی ابری دربعدازظهر افزایش ابر گاهی وزش باد و در ارتفاعات بارش پراکنده یا رعدوبرق پیش‌بینی شده است و حداقل و حداکثر دما در این روز 24 و 35 درجه سانتیگراد خواهد شد.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


خطری بزرگ در کمین سواحل شمال

یک کارشناس منابع طبیعی معتقد است دریاچه خزر در دهه‌های آینده سرنوشتی همچون دریاچه ارومیه را خواهد داشت.

سهیل انوشنفر - کارشناس منابع طبیعی - در نشریه دهاتی نوشت: از مهم‌ترین مباحث اکولوژیک دهه ۶۰ می‌توان از نوسانات سطح آب دریای خزر و تحلیل‌های مختلف اساتید فن نام برد. از انحراف رود ولگا برای تشکیل دریاچه آرال توسط روس‌ها تا فرو رفتن و برآمدن کف دریا! بازگشت آب ولگای خروشان به مسیر اصلی خود و توجه روس‌ها به خطری که برای خزر پدید آورده بودند و حیات آن را تهدید می‌کرد تمام فرضیات را فرا نهاد.

سطح آب به‌تدریج به تراز ۲۸ متر پایین‌تر از سطح آب‌های آزاد که تراز بلندمدت خزر است نزدیک شد و از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ ثابت ماند. با کمال تأسف اندازه‌گیری‌های انجام‌شده نشان‌دهنده این واقعیت تلخ و بسیار خطرناک هستند که از سال ۱۳۸۵ به بعد سطح آب بزرگ‌ترین دریاچه جهان سالی ۶ سانتی‌متر افت کرده است! با احتساب سطح دریای خزر آب ازدست‌رفته بیش از ۲/۲ میلیون مترمکعب است که قادر به تأمین ۷۰ درصد نیاز آبی سالانه دریاچه ارومیه می‌باشد. به‌این‌ترتیب خزر در راهی گام نهاده که ارومیه از حدود ۴۰ سال پیش آغاز نموده.

 

بخشی از افت سطح آب خزر به کم شدن بارش بر سطح آن و بخش دیگر به کاهش دبی ناشی از تغییر اقلیم رود ولگا که تأمین‌کننده ۸۵ درصد آب مورد نیاز خزر است نسبت داده می‌شود. بر اساس شواهد موجود به نظر می‌رسد مسئله به این سادگی‌ها هم که گفته می‌شود نیست. منفعل، بی‌تقصیر، ناتوان و بالاخره فاقد نقش پنداشتن خودمان سبب خواهد شد مسئله موجود به معضل تبدیل شده و به شکلی بسیار خطرناک‌تر و غیرقابل‌بازگشت‌تر از خشکیدگی ارومیه گریبان کشور را بگیرد. معضلی که با تمام پیچیدگی‌هایش در حال پیشروی است و ما کماکان بی‌تفاوت به آن می‌نگریم.

 

فاجعه دیگری که مدت‌هاست این پهنه آبی بسیار ارزشمند را تهدید می‌کند آلودگی آن است. ما از آستارا تا گیلداغی و سایر همسایه‌ها در نقاط مربوط به خود انواع و اقسام آلودگی‌های شیمیایی را در مقیاس وسیع وارد دریاچه می‌کنیم و باوری کودکانه به خود پالایی نامحدود آن داریم. در هیچ نقطه‌ای از دنیا در حاشیه دریا به توسعه صنعتی حتی توجه هم نمی‌شود. دلیل آن هم کاملاً مشخص است. آلودگی صنعتی نابودکننده اکوسیستم‌های آبی است. گفته می‌شود هم‌اکنون ۷۵ گونه گیاهی، ۱۳۳۲ گونه جانوری و ۸۵۰ نوع ماهی در خزر زندگی می‌کنند (این تنوع زیستی احتمالاً مربوط به نیم قرن پیش است) و معیشت حاشیه‌نشینان خزر کاملاً به ماهیان اقتصادی این دریا وابسته است. در مقابل آنچه بر سر این اکوسیستم بی‌نظیر آمده، نابودی ذخایر ماهیان خاویاری با همه اهمیتش مسئله‌ای پیش‌پاافتاده محسوب می‌شود. کاهش جمعیت فک خزر از بیش از یک میلیون به ۱۰۰ هزار سبب کاهش تنوع گونه‌ای و ساده شدن اکوسیستم بزرگ‌ترین دریاچه جهان گردیده. مرگ کفال ها که تا چند سال پیش تا ۵۰ درصد صید را شامل می‌شد معیشت صیادان را به خطر انداخته است.

 

در آینده نزدیک چند میلیون شغل از بین خواهد رفت و ایجاد معیشت جایگزین بسیار دشوار می‌نماید. با افزایش آلودگی آب، حیات انسانی در تمام سواحل به خطر خواهد افتاد. مرگ‌ومیر سایر آبزیان و همه پرندگانی که رژیم غذایی‌شان به‌نوعی به دریا وابسته است زنگ‌های خطر کاملاً جدی این زمینه بسیار مهم هستند. بدیهی است هرکه خود را به خواب نزده باشد صدایشان را خواهد شنید.

 

شاهکارهای ما به آنچه گذشت ختم نمی‌شود؛ تمام نوار ساحلی را تبدیل به آبکشی بزرگ نموده و با برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که منشأ همه آن‌ها دریا است، با کمترین راندمان ممکن به «تولید» محصولات کشاورزی مشغولیم. کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی که عموماً تاریخ گذشته بوده و با دز چندین برابر مصرف می‌شوند، به‌تنهایی برای نابودی حیات در این اکوسیستم بی‌نظیر کفایت می‌نمایند. زباله‌های رهاشده در کنار دریا، شیرابه زباله‌های دفن شده در جنگل که درنهایت راه خود را به‌سوی دریا یافته‌اند، فضولات و ضایعات انسانی حاصل از خانه‌ها و ویلاهای بی‌شمار ساخته‌شده از ساحل تا جنگل‌های مشرف به دریا و بسیاری موارد دیگر که ذکر آن‌ها در ظرفیت این مقال نیست به‌مثابه تشدیدکننده اثر عوامل ذکرشده عمل کرده و دریای حیات‌بخش و زیبای خزر را به ورطه نابودی کشانده‌اند.

 

در این شرایط صحبت از انتقال آب خزر به هر جای کشور به‌هیچ‌روی منطقی نمی‌نماید. با فرض محال وجود آب کافی برای انتقال، این سوال مطرح است که آب آلوده چه کاربردی برای ساکنین مناطق مرکز خواهد داشت؟ ناچاریم بپذیریم که با مدیریت فعلی مصرف آب در کشور، جمعیت ساکن در فلات مرکزی در آینده نزدیک ناگزیر از کوچ خواهد بود و طبیعی است مقصد ایشان جز دامنه‌های غربی زاگرس و شمال البرز نخواهد بود، مناطقی که به لحاظ اکولوژیکی قادر به تأمین این تعداد انسان نبوده و با سرعت تمام تخریب خواهند شد. در این صورت کشور عزیزمان تبدیل به زیست بومی مرده خواهد شد، فلاتی که جز تعدادی دکل حفاری نفت و تعدادی کارگر و دستگاه که بر آن‌ها فعالیت می‌کنند واجد سکنه دیگری نخواهد بود.

وقت بسیار اندکی باقی است. تفکر «به من چه» را فرانهاده و در انتظار حرکت از سوی همسایه‌ها نمانیم، به خود آییم و ضرورت‌ها را درک کنیم. در صورت به‌کارگیری صحیح اصول کشاورزی سازگار با تغییرات اقلیمی که به‌اختصار «هوشمند» نامیده می‌شود می‌توان خزر را نجات داد، ارومیه را احیا کرد، آب را به زاینده‌رود برگرداند و حیات را در کشور پایداری بخشید.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


120 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس خشک شده‌اند

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در این استان به خشکیدگی دچار شده‌اند.

 

حسین سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کرمانشاه، مساحت جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه را 527 هزار هکتار دانست و گفت: بر اساس تحقیقات و کارهای میدانی که انجام گرفته تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌های استان به خشکیدگی دچار شده‌اند.

 

وی افزود: میزان خشکیدگی جنگل‌های زاگرس در این استان از تراکم 20 تا 70 درصد متغیر است.

 

سلیمانی با بیان اینکه خشکیدگی بیش از یک میلیون و 100 هزار هکتار از مجموع شش میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس را در هشت استان درگیر کرده، گفت: تراکم این درگیری از 25 درصد تا 70 درصد متغیر است.

 

وی در ادامه از خشکیدگی جنگل‌های زاگرس به عنوان یکی از مسائل با اهمیت یاد کرد و گفت: خشکیدگی همه جنگل های زاگرس را تهدید می کند و نمی توان گفت که فقط جنگل های بلوط در معرض این مشکل قرار گرفته اند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه سه عامل را در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس اثرگذار دانست و گفت: آفت لورانتوس، یک نوع بیماری قارچی (قارچ ذغالی بلوط) و آفت سوسک چوبخوار اصلی‌ترین عواملی هستند که خشکیدگی و زوال جنگل‌های زاگرس را به دنبال دارند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون گروه‌های مختلف علمی و دانشمندانی از کشورهای مختلف جهت بررسی خشکیدگی بلوط از منابع طبیعی استان بازدید کرده‌اند، گفت: هنوز علت اصلی خشکیدگی جنگل‌های زاگرس مشخص نشده است .

 

وی افزود: اغلب کارشناسان جنگل‌های زاگرس را ضعیف شده می‌دانند و معتقدند درختان زاگرس ضعیف شده‌اند و خشکسالی‌های پی‌درپی مشکلات تغذیه‌ای را برای این جنگل‌ها ایجاد کرده‌اند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


فواد رضاپور در شبکه ی ورزش

«جنگل‌نوردی» و چالش‌های موجود از زبان یک
«خلبان»!
در شبکه ورزش سیما
 
 
 
حسین رضایی :  جنگل‌ها به دلیل داشتن طبیعت زیبای چهار فصل، در تمامی اوقات سال می‌توانند پذیرای طبیعت دوستان باشند ... آب وهوای نسبتا" معتدل جنگل‌ها و تنوع بالای گونه‌های گیاهی، حشرات، خزندگان، پرندگان و جانوران مختلف، جنگل‌ها را تبدیل به یکی از پر جاذبه‌ترین هدف‌های گردشگری در دنیا و ایران تبدیل کرده است ... سفری که البته چالش‌های ماجراجویانه و در عین حال راه و روش خاص خودش را هم دارد و گاه از آن به «پیمایش جنگل» و یا «جنگل‌نوردی» نیز تعبیر می‌شود.
 
از «فواد رضاپور» {نویسنده وبلاگ ماگما} که در این زمینه تجارب، برنامه‌ها و پیمایش‌های مختلف و حتی امدادرسانی داشته، دعوت کرده‌ام تا در شبکه ورزش سیما حضور یابد و در این خصوص باهم گفت‌وگو کنیم ... شایان ذکر است؛ وی «خلبان» نیز هست و جالب این‌که دوره‌های مخصوصی را برای فرود با چتر در جنگل و شیوه‌های بقا در آن گذرانده است.
 
این برنامه را چهارشنبه ۵ شهریور در قالب برنامه «حرکت از نو» بین ساعت ۱۱:۱۵ الی ۱۲:۲۵ از شبکه ورزش سیما ملاحظه نمائید.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


زمین لرزه ، کوه آتشفشانی ایسلند را به لرزه در آورد

روز یکشنبه دو زمین لرزه بالاتر از پنج ریشتر کوه آتشفشان بارداربونگای ایسلند را به لرزه در آورد.


وقوع این زمین لرزه ها بعد از آن صورت گرفت که دولت این کشور ضمن هشدار درباره قریب الوقوع بودن فوران آتشفشان این کوه، عبور هواپیماها را از نزدیک این منطقه ممنوع اعلام کرد.


به گزارش آسوشیتدپرس، اداره هواشناسی ایسلند بزرگی این زمین لرزه ها را پنج و سه دهم ریشتر و پنج و یک دهم ریشتر اعلام کرد. این اداره اعلام کرد هنوز نشانه دال بر فوران آتشفشانی دیده نمی شود.


در طول هفته گذشته، این کوه آتشفشان که زیر توده یخ وسیع ایسلند قرار دارد، شاهد وقوع هزاران زمین لرزه خفیف بوده است. روز شنبه دانشمندان وقوع انفجاری کوچک را در زیر یخ گزارش دادند ولی این انفجار در سطح، قابل مشاهده نبود.


مقامات دولت ایسلند در راستای اقدامات احتیاطی، منطقه ای به مساحت 180 کیلومتر در 260 کیلومتر مربع را در اطراف این کوه به عنوان منطقه پرواز ممنوع برای هواپیماها اعلام کرده اند.  در سال 2010 میلادی، فوران آتش از این کوه آتشفشانی باعث ایجاد یک هفته اختلال در فعالیت شرکت های هواپیمایی در عرصه بین المللی شد. در آن دوره بیش از یکصد هزار پرواز لغو شد.

 

 واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


روشنک هوشمند: گزارشی از صعود الوند

 

گهواره مریم دالان کوچکیست در دل سنگی که به مرور زمان و در اثر فرسایش شکل گرفته است.. به خاطر شکل خاصش باد در آن می پیچد و می چرخد و مثل یک کولر طبیعی عمل می کند.. خنک و دلچسب!.. آنجا تقریبن نیم تا یک ساعت نشستیم و آقای بیات هم بساط املتش را راه انداخت و من هم تنقلات و برگه هایم را رو کردم و پس از تغذیه و تجدید انرژی راه افتادیم.. می توانستیم مستقیم به سمت قله برویم اما برای دیدن بهشت آب که چشمه ای طبیعی در دل صخره های جنوبی الوند بود به سمت جنوب رفتیم.. در مسیر کمی که از گهواره مریم دور شدیم غار عابد خودنمایی می کرد که حفره ای درست به اندازه یک انسان نشسته در چند متری زمین در دل سنگ بود.. مردم محلی ( بیشتر اهل روستای چشین همدان ) علاقه خاصی به غار عابد و گهواره مریم دارند و بعضیهایشان بر اساس اعتقادات خاصی که دارند این مکانها را مقدس می دانند.. پس از غار عابد به بهشت آب رسیدیم و مدتی توی صف پر کردن آب بطری معطل شدیم.. بعد دوباره به سمت مسیر اصلی صعود قله برگشتیم.. اینجا بود که هیبت سنگی شیر مشهور الوند خودنمایی می کرد..

 

متن کامل را در وبلاگ دیوار نوشته بخوانید

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


آلبوم لئونارد کوهن برای 80 ساله گی‌اش

 «لئونارد کوهن ، خواننده سرشناس کانادایی آلبوم جدیدش را در هشتادمین سالروز تولدش روانه بازار می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جدیدترین آلبوم موسیقی لئونارد کوهن ماه آینده در هشتادمین زادروز این خواننده و ترانه‌سرای سرشناس منتشر می‌شود.

 

این آلبوم با نام «مشکلات محبوب»، شامل 9 ترانه درباره رنج، لذت، یأس و امید است و متن ترانه‌های آن با همکاری «پاتریک لئونارد» به نگارش درآمده است. لئونارد پیش از این در تولید دوازدهمین آلبوم کوهن که سال 2012 با نام «ایده‌های قدیمی» منتشر شد، همکاری داشت. «ایده‌های قدیمی» موفق‌ترین آلبوم این خواننده به حساب می‌آید.

 

به گزارش بی.بی.سی، «مشکلات محبوب» 22 سپتامبر در فرانسه به بازار می‌آید و یک روز پس از آن به دست علاقه‌مندان آمریکایی می‌رسد.

 

لئونارد کوهن متولد 21 سپتامبر 1934 در مونترال است. اولین حضور کوهن در صحنه‌ی موسیقی، فستیوال موسیقی «فولک نیوپورت» در تابستان 1967 بود. این حضور با دو کنسرت بسیار موفق در نیویورک و یک حضور برای اجرای اشعارش، در برنامه‌ی «دوربین 3» تلویزیون «سی.بی.اس» دنبال شد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +


در اینستاگرام : آن خلوت جاودان ...

 

 اما طلوع هیچ سپیده دمی ،  روشن تر از خاطره های تو نخواهد بود ...

 

 

خیره در شکوه چشم انداز ... اینجا منم و پرنده ای کوچک که نمی دانم کی و از کجا آمده است ...

 

 

علف ها هم رویاهای آبی دارند ...

 

  

 به دورها می نگری و زمزمه ی ترانه هایت پایانی ندارد ...

 

 در آستانه ی نخستین روز ...

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

در اینستاگرام : faramarznassiri

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ شهریور ۱۳٩۳
    پيام ها    +