کلاغ ها


+ یلدا : دستی در رویای دانه های سرخ

...و حالا همین نزدیکی‌ها ایستاده است و تو ثانیه‌ها را شماره می‌کنی تا خورشید فردا؛ فردایی که گرم است و تابش نور ایزدی را از نگاه تو عبور می‌دهد و بر شانه‌های روحت هموار می‌کند. از قدیم گفته‌اند که در آخرین روز پاییز، بایست در زیر نجوای خورشید دوش‌بگیر از تابش نوری که آهسته گیسوانت را شانه می‌کند و آرام در تمنای صدایت قدم می‌زند، چون از فردا روز دیگری کوله‌بار خود را روی گونه‌های خورشید پهن می‌کند و تو می‌توانی دست در دست نور تا برج بزرگ آسمانت پهن شوی. آسوده باش، چون یلدا در این نزدیکی‌ها ایستاده است تا رسیدن خورشیدی بلندتر و بزرگ‌تر را به چشمان تو هدیه دهد، برای همین ما از همین حالا که تو نگاه بر نگاه ما دوخته‌ای می‌گوییم، سلام هموطن! برای آنکه دست در دست هم، این عهد را یلدایی کنیم که انسان را به اندازه انسانیت رعایت کنیم. فقط می‌خواهیم دست در رویای تو ببریم و دانه‌های انار یلدای امشبت را تا چند کوچه آن طرف‌تر و شاید تا همین دیوار کناری خانه‌ات نقاشی کنیم. این آرزوی کوچک ماست که در حلول یلدا ساده می‌نویسیمش تا تو ساده آن را سرمه نگاهت کنی. می‌دانی! در این گمانیم که‌ ای‌کاش می‌شد برشی از یک انار بزرگ را به سینه آسمان سنجاق کرد، که با رسیدن یلدا، حتی غبارگرفته‌ترین مردمان نیز می‌توانستند دستی در رویای دانه‌های سرخ ببرند و اندوه غیبت خورشید را در بلندترین شب سال فراموش می‌کردند. پس همتی کن و بیا. اینجا تهران است، پایتخت هزارساله‌گانی که درد دارند و هزارساله‌گانی که شادی روی گونه‌هایشان سرخ شده است. این یلدا می‌تواند یک اتفاق باشد که تو دست روی شانه زخم مرهم کنی و من بغض در نگاه تو از یاد ببرم. ‌ای‌کاش همه مردم شهر دانه‌های دل‌شان پیدا بود...«یلدا» به معنای «زایش ، زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (به معنای روز) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند. امروز در تمام شهرهای ایران، این آیین کهن را پاس می‌دارند و با رسومی که به یکدیگر بسیار نزدیک است، یلدا را به صبح می‌رسانند... روزنامه شرق

.

یلدا برای تمامی دوستان کوه‌نورد مبارک باشد

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باید عاشق شد و رفت ، بادها در گذرند

 

عکس : فرامرز نصیری ... البرزمرکزی در آخرین جمعه ی پاییز

عنوان : م. آزاد

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هوا برفی و بارانی می‌شود

 

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: با نزدیک شدن یک سامانه بارشی به تدریج از بعدازظهر شنبه 29 دی‌ماه از دامنه‌های جنوبی البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوب غرب کشور ابرناکی، بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

 

احد وظیفه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر اظهار کرد: در روز یکشنبه علاوه بر دامنه‌های جنوبی البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوب غرب کشور، برای شرق و شمال شرق کشور بارش‌ها به صورت پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

 

وی درباره هوای استان تهران نیز اظهار کرد: هوای این استان شنبه 29 آذرماه نیمه ابری تا تمام ابری در پاره‌ای از نقاط همراه با بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. بالاترین دما در این روز 11 درجه بالای صفر و کمترین آن 3 درجه پیش‌بینی می‌شود. روز یکشنبه سی‌ام آذرماه نیز هوای تهران نیمه ابری تا تمام ابری در پاره‌ای از نقاط همراه با بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. بیشترین و کمترین دمای پیش‌بینی شده برای این روز 9 و 2 درجه بالای صفر است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کمپ کویری متین آباد نمونه‌ای از توسعه گردشگری پایدار

واحد اقتصاد و امور اجتماعی سازمان ملل در اکتبر 2013 خلاصه ای از بهترین اقدامات را که باعث ارتقای گردشگری فرهنگی و یا طبیعت گردی شدند را در قالب یک گزارش ارائه داد. کمپ کویری و مزرعه ارگانیک، متین آباد – ایران با توجه به دارا بودن گزینه‌هایی مانند فرهنگ، مدیریت زباله، حفاظت محیط زیست، مشارکت اجتماعی و اقتصاد در این گزارش مورد توجه قرار گرفته‌است.

 

کمپ کویری و مزرعه ارگانیک، متین آباد – ایران

کمپ کویری و مزرعه ارگانیک متین آباد در سال 2008 توسط گروهی از متخصصان گردشگری و طبیعت گردی به منظور فراهم آوردن امکاناتی جهت حضور علاقمندان و گردشگران در طبیعت، ساخته شد.
 
در این مجموعه ، گردشگران می توانند دوچرخه سواری، شتر سواری یا پیاده روی در میان شن‌های روان یا دره‌های کوهستانی و همینطور شب گردی در زیر آسمان روشن از نور ستاره‌ها را تجربه کنند.
 
این کمپ در 45 کیلومتری شهر کاشان که یکی از شهرهای مهم و توریستی ایران به شمار می آید در میان رمل‌های شنی و همینطور یک دشت وسیع با گیاهان استپی و نیمه خشک قرار گرفته است. تلاش برای ترویج و آموزش اصول "حفاظت، احترام و بیان کدهای اخلاقی" که توسط سازمانهای جهانی گردشگری ارائه شده بودند و همینطور فراهم آوردن بستر مناسب برای برپایی گردشگری پایدار، هدف اصلی از ساخت متین آباد بوده است.
 
 
فرهنگ
ساختمان اصلی کمپ بر اساس نقشه کاروانسرا بنا شده است. کاروانسراها، اقامتگاههای سنتی با سبک ایرانی کنار جاده های پر رونق، مأمن بسیاری از مسافران در طول سفرهای خسته کننده و طاقت فرسای روزگاران قدیم بودند.
 
-طراحی و اجرای این بنا توجه ویژه‌ای به حفاظت محیط زیست اطراف خود داشته و همینطور با رویه معماری منطقه همخوانی دارد.
 
- کمپ فقط یک ورودی اصلی دارد و بزرگی آن به قدری است که برای ورود شترها با بارهای سنگین و بزرگ مناسب باشد و همینطور یک حیاط بزرگ با اتاق های یک اندازه که برای اقامت توریست‌ها ساخته شده است.
 
-معماری کمپ و موقعیت چادرها به گونه‌ای است که مانع دید کوه کرکس و همینطور بیابان بی انتها نمی‌شود.
 
- چادرها بر اساس چادرهای سنتی عشایر ایرانی طراحی شده است. آنها به پشه بند برای فصل گرم و کرسی - که وسیله سنتی گرمایشی ایرانی است - برای زمستان مجهز شده است. چادرها را هلال احمر ایران ساخته است.
 
 
حفاظت محیط زیست
تمام فعالیت ها و اقدامات در کمپ صرفه جویی در مصرف انرژی را در پی دارند.
تدابیر در نظر گرفته شده در خصوص حفظ آب و انرژی:
- روشنایی های دوستدار محیط زیست نصب شده است.
 
-الکتریسیته محدود در اختیار میهمانان کمپ قرار داده می شود.
 
 
بنابراین میزان مصرف سوخت های فسیلی کاهش پیدا کرده و تاثیرات مخرب آن نیز به تبع کاهش می یابد.
 
- متین آباد از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی باد و خورشید جهت گرم کردن آب سرویس های بهداشتی و آشپزی استفاده کرده است. این سیستم گرمایشی در روز می تواند نیاز 100 نفر را برطرف سازد. به طور کل انرژی خورشیدی 70 درصد نیاز کمپ را برآورده می کند.
 
- بودجه ای برای تحقیقات و مطالعه بر روی روش های نوین استفاده از انرژی تجدیدپذیر نیز در نظر گرفته شده است.
 
مدیریت زباله
- با استفاده از مردم محلی روستای متین آباد که برای کمپ متین آباد آموزش دیده اند، حفاظت از محیط زیست منطقه به طرز چشمگیری افزایش یافته است. استفاده بهینه از انرژی، مدیریت بازیافت زباله، استفاده از مواد غیر سمی و آفت کش های طبیعی، حساسیت‌های ویژه‌ اهالی متین آباد در مورد حفظ محیط زیست و طبیعت هستند.
 
-  کوچکترین زباله‌ها جمع آوری می‌شود. مواد اولیه و مصرفی در بسته‌های بزرگ و به تعداد بالا خریداری می‌گردند تا در مصرف پلاستیک و کاغذ صرفه جویی شود. اینها از جمله اقداماتی هستند که در کمپ متین آباد در جهت کاهش حجم زباله انجام می‌گیرد.
 
 
- یادآوری به مسافران و میهمانان کمپ برای جلوگیری از دورریز زباله در طبیعت صورت می‌گیرد.
 
مشارکت اجتماعی
کمپ متین آباد از مصالح موجود در منطقه خریداری کرده تا هم از افزایش هزینه های حمل و نقل جلوگیری شود و هم به محیط زیست لطمه‌ای وارد نشود.
 
اقتصاد
سرویس‌ها و غذاها در متین آباد در بالاترین سطح کیفیت ارائه می‌شوند. غذای فوق العاده ایرانی در بشقاب‌های بزرگ ایرانی سرو می‌شوند. مواد اولیه بسیاری از غذاها از مزارع ارگانیک کمپ متین آباد فراهم آورده می شوند و همه اینها باعث می شود که ما به عنوان میهمان باز هم خواهان بازگشت به این کمپ و مردم محلی آن باشیم و از طریق گردشگری پایدار به رشد اقتصاد منطقه و جامعه محلی کمک کنیم.
 
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جنگل های شمال در انتظار سرنوشت شوم زاگرس

 

افزایش آفات و بیماری های درختان در جنگل های هیرکانی واقع در شمال کشور نشانه ای از بروز تخریب گسترده است و اگر اقدامی نشود، این جنگل ها تا 20 سال دیگر مانند جنگل های زاگرس مخروبه می شود

 

هادی کیادلیری رییس انجمن جنگلبانی ایران درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، ضمن اعلام هشدار نسبت به روند قزابنده تخریب و نابودی جنگل های کشور، اظهار کرد: هم اکنون مرگ و میر دسته جمعی درختان در جنگل های زاگرس به وجود آمده و نه تنها درختان بلکه رویشگاه های آن تخریب شده است و به سمت بیابانی شدن پیش می رود.

وی تأکید کرد: فرسایش خاک در جنگل های زاگرس تا 25 تن در هکتار افزایش پیدا کرده در حالیکه میانگین جهانی، هفت تن در هکتار است و باید کوبیدگی خاک، بهره برداری افراطی و سرخشکیدگی درختان را هم اضافه کرد.

کیادلیری اظهار داشت: وضع فعلی جنگل های زاگرس به نحوی است که هر درخت و گونه ای که در آن می کاریم به سختی دوام می آورد و در واقع این جنگل ها به سمت بیابانی شدن پیش می رود.

رییس دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: آنچه 20 سال قبل در جنگل های زاگرس می دیدیم کم کم در جنگل های هیرکانی شمال دیده می شود و بیم آن می رود همان سرنوشت در انتظار جنگل های شمال باشد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفر پاییزی به قله‌های شگفت انگیز البرز

 

پاییز و زمستان وقت خوبی برای کوه نوردی است. گردشگرانی که می‌خواهند طبیعت را در ارتفاعات برف‌گیر ببینند، این روزها می‌توانند بار و بندیلشان را ببندند و در کوهستان‌های اطراف پایتخت به گردش بپردازند.

مقصد، این بار قله هایی در استان البرز است. قله های دوگانه کهار و ناز در حاشیه شرقی منطقه البرز غربی و در امتداد رودخانه کرج قرار دارند. جایی که مرز طبیعی کوهستان طالقان  و ساوجبلاغ و آسارا محسوب می‌شود...

 

متن کامل این گزارش را در سایت تابناک بخوانید

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ده ها نفر نزدیک اورست در محاصره برف قرار گرفتند

 

یک مسئول پلیس نپال روز یک‌شنبه گفت بارش شدید برف، ده‌ها کوه‌نورد خارجی و راهنمایان نپالی آنها را که از سفری خطرناک به اردوگاه اصلی در قله اورست باز می‌گشتند، محاصره کرده است.


به گزارش خبرگزاری رویترز از کاتماندو، چاندرا دیو رای افسر پلیس از شهرک سالری گفت به علت بارش شدید برف کوه‌نوردان و راهنمایان مجبور شدند در چهار اردوگاه در منطقه جوکیو نزدیک اورست که بلندترین قله جهان است باقی بمانند.
وی گفت ارتفاع برف در منطقه به سینه انسان می رسد و تاکنون گزارشی از وجود قربانیان دریافت نشده است. اگر بارش برف مدت زیادی طول بکشد کوه‌نوردان به عملیات نجات اضطراری نیاز پیدا خواهند کرد.
به گفته مسئولان هواشناسی در کاتماندو، آب و هوای نامساعد احتمالا دو روز ادامه خواهد یافت و مشکلات کوه‌نوردان را که ممکن است با کمبود مواد غذایی مواجه شوند بیشتر خواهد کرد. تاکنون کوه‌نوردان درخواست کمک نکرده اند.
در ماه اکتبر امسال 43 کوه‌نورد نپالی و خارجی بر اثر بارش برف و بهمن در منطقه اورست جان باختند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در جاده های مه آلود سفر ...

 

عکس ها : فرامرز نصیری

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برگزاری نخستین همایش گسترش علم کوه نوردی در ایران

 

 http://esclimb.ir/index.php/shortcodes-3/2014-01-26-10-26-51

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و هیئت کوه نوردی اسلامشهر با همکاری یکدیگر جهت ارتقاء سطح علمی کوه نوردی در ایران تصمیم به برگزاری همایش ملی با نام گسترش علم کوه نوردی در ایران گرفتند.

که نتیجه آن می تواند دریافت مقالات و کمک به رشد ورزش کوه نوردی کشور به صورت علمی باشد . این همایش بصورت ملی و با دریافت مقالات از پژوهشگران ، کوه نوردان ، اساتید و دانشجویان در تاریخ 26 آذر ماه در ایام هفته پژوهش برگزار می گردد.

 همایش ملی" گسترش علم کوه نوردی در ایران" در روز 26 آذر ماه 1393 از ساعت 8 الی 16 با حضور مسئولین ،پژوهشگران ،کوه نوردان، اساتید و دانشجویان در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار می گردد.

در حاشیه این همایش کارگاه تغذیه و مدیریت ورزشی جهت استفاده علاقه مندان برگزار می گردد.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شهناز قلی زاده در وبلاگ پژواک

 

پژواک انعکاس صدا در کوه است.

پژواک یک نوع رسانه است، اولین رسانه انسان است؛ هر آنچه که می‌رسانی همان به تو می‌رسد.

اینجا "پژواک" من است. رسانه من است. و این صدا، اولین صدای من است.

صدای من به طبیعت و به انسان، صدای صلح است و دوستی؛ صدای عشق است و زندگی ؛ و پژواک آن :  زندگی زندگی زندگی زندگی .....

 

شهناز قلی زاده در وبلاگ پژواک

http://pejwak.blogfa.com

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ غارنوردان به دنبال کشف رموز روستای شگفت انگیز سور بناب

 

درحالی که روستای سِوِر در بناب جزء روستاهای هدف گردشگری است که معماری منحصر به فردی دارد اما هنوز شهر زیرزمینی آن مورد کاوش قرار نگرفته  است. در چنین شرایطی غارنوردان به کمک باستان شناسان آمدند تا رموز روستای شگفت انگیز را کشف کنند.

در 24 کیلومتری شهرستان بناب در آذربایجان شرقی دو روستای هدف گردشگری قرار دارد که معماری پله کانی آنها برای گردشگران جذاب خواهد بود.

توته خانه روستای هدف گردشگری است که حدود 700 خانوار جمعیت دارد و با توجه به معماری ویژه  آن می  تواند مورد بررسی محققان قرار گیرد. در نزدیکی این روستا، روستای دیگری با جمعیت 70 خانوار قرار دارد که به آن سِوِر می  گویند.

معماری منحصر به فرد این روستا سبب شده تا در کنار روستای کندوان و سه روستای دیگر نام روستاهای شگفت انگیز استان را به خود اختصاص دهد.

سِوِر نیز مانند کندوان دارای معمار صخره ای است و ساختمان ها در دو طبقه قرار دارند چنانکه خانه های آجری کنونی بر روی خانه های دست کند صخره ای گذشته بنا شده اند. خانه های دست کندی که وسعت آنها حدود 150 تا 200 متر مربع است و به صورت تودرتو است.

مسوول میراث فرهنگی شهرستان بناب با بیان این صحبت ها به خبرنگار گردشگری CHN  گفت: دو روستای سِوِر و توته خانه با توجه به معماری منحصربه فردی که دارند می توانند به عنوان دایرةالمعارف معماری روستایی کشور مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فائو بر نقش کلیدی کوهستان ها در توسعه پایدار ایران تاکید کرد

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد( فائو) در ایران بر ضرورت وجود سیاست گذاری ها و چارچوب های حقوقی لازم برای حفاظت از کوهستان های کشور تاکید کرد.

 

به گزارش ایرنا، 'سرچ ناکوزی' با بیان اینکه بیش از نیمی از مساحت ایران را مناطق کوهستانی و بیابانی تشکیل می دهد، افزود: کوهستان ها نه تنها منبع اصلی آب و مقاومت در مناطق خشک هستند بلکه در خصوص ایران، میزبان تنوع زیستی گسترده و مامن گونه های گیاهی منحصر به فرد کوهستانی نیز به شمار می روند.

وی تاکید کرد: برخی گونه های یافت شده در مناطق کوهستانی ایران، تنها در این مناطق می رویند و از این حیث در ردیف گونه های بومی ایران قرار می گیرند و بخشی از این گونه ها نیز به دلیل طیف زیستی محدود، تحت عنوان 'گونه های نادر' طبقه بندی می شوند؛ به همین دلیل اکوسیستم مناطق کوهستانی خشک ایران از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

نماینده فائو در کشورمان تاکید کرد: به منظور حفاظت از کوهستان ها در ایران و ارتقاء مدیریت موثر این میراث طبیعی ارزشمند، تدوین سیاست ها و چارچوب های حقوقی ضروری است.

ناکوزی همچنین به موضوع 'کشاورزی کوهستان' به عنوان موضوع امسال روز جهانی کوهستان و با شعار 'کشاورزان خانوادگی کوهستان، تامین غذای مردم، پرورش زمین' اشاره کرد و افزود: انتخاب این عنوان فرصتی برای توجه بیشتر به کشاورزی خانودگی در مناطق کوهستانی به عنوان شغلی غالب و منبع اصلی تولید غذا در این مناطق فراهم آورده است.

وی با اشاره به اینکه در کوهستان ها، کشاورزی خانوادگی نقش قابل توجهی را بر کاهش فقر، تغذیه خانواده ها و جوامع محلی ایفا می کنند، افزود: کشاورزی نه تنها برای توسعه ضرورت دارد بلکه دامنه ای فراتر از نقاط کوهستانی را تحت تاثیر قرار می دهد و این خدمات شامل تامین آب سالم، کاهش ریسک بلایای طبیعی، حفاظت از نوع زیستی و ایجاد مناطقی به منظور جاذبه های تفریحی و گردشگری می شود.

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد با تاکید براینکه کشاورزان نسبت به فقر، ناامنی غذایی و رخدادهای شدید غیرمعمول، آسیب پذیرتر هستند، افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی، آنان از مراکز قدرت و تصمیم گیری دور بوده و نسبت به تصمیمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به حاشیه رانده می شوند.

وی خاطر نشان کرد: روز بین المللی کوهستان فرصتی برای دیده شدن ساکنان کوهستان ها در نقاط مختلف جهان است و ما می توانیم از این روز برای هم افزایی تلاش ها و تجمیع راهکارها با هدف تقویت کشاورزان کوهستان استفاده کنیم.

 عکس از : فرامرز نصیری

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برف و باران در راه است

 

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور ضمن تشریح آخرین پیش‌بینی‌ها  از ورود سامانه بارشی از شمال‌غرب به کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر،احد وظیفه ضمن بیان این مطلب گفت:  از صبح روز دوشنبه دامنه بارش شمال غرب، غرب، دامنه‌های مرکزی زاگرس، دامنه‌های غربی البرز، و نیمه غربی سواحل جنوبی دریای خزر را فراخواهد گرفت و در بعدازظهر این روز به جنوب غرب کشور خواهد رسید.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه این سامانه روز سه‌شنبه در کل نیمه غربی کشور فعال خواهد بود، گفت: همچنین برابر آخرین پیش‌بینی‌ها طی روزهای شنبه و یکشنبه دریای عمان مواج خواهد بود.

وی با بیان اینکه براساس نقشه‌های پیش‌یابی از بعدازظهر شنبه سامانه بارشی از سمت شمال غرب وارد کشور شده و سبب بارش باران، برخی نقاط رعد و برق وزش باد و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف می‌شود گفت: روز یکشنبه نیز شمال غرب و بخش‌هایی از غرب این وضعیت تداوم خواهد داشت و این سامانه روز دوشنبه علاوه بر شمال غرب و غرب، غرب دریای خزر، مناطقی از جنوب غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های مرکزی زاگرس و دامنه‌های غربی البرز را در بر می‌گیرد.

وظیفه با بیان اینکه در روز سه‌شنبه نیز علاوه بر نواحی ذکر شده،‌ دامنه‌های مرکزی البرز و بخش‌هایی از دامنه‌های جنوبی زاگرس تحت تاثیر این سامانه قرار خواهد گرفت، گفت: بر این اساس وضع هوای کشور از بعدازظهر شنبه در استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران، وزش باد، برخی نقاط رعد و برق و در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و در روز یکشنبه نیز برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان و اردبیل بارش باران و برف و وزش باد پیش‌بینی شده است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جوان 27ساله لردگانی بر اثر سقوط از کوه جان باخت

سرپرست فوریت های پزشکی چهارمحال وبختیاری گفت: جوان 27ساله لردگانی بر اثر سقوط از کوه ریگ جان باخت

'فرامز شاهین' روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در پی تماس تلفنی شهروندان شهرستان لردگان و اعلام سقوط جوان 27ساله گروه تکنسین های اورژانس به همراه تجهیزات کامل کوه نوردی به محل حادثه اعزام شد.

وی گفت: گروه امداد پس از طی کردن جاده خاکی به مصدوم رسیده و مراحل احیا قلبی و ریوی را انجام دادند.

وی اظهار کرد: همراهان این جوان نیز تا مسیری از کوه جوان را پایین اورده بودند.

وی گفت: این حادثه ساعت 12 و 27دقیقه ظهر اتفاق افتاد.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از بخش نظرات خواننده گان : خطاب به رضا زارعی

آقای زارعی ما توقع داریم شما از ورزشکارتون اونم نه یک ورزشکار معمولی بلکه بهترین ورزشکارتون حمایت کنید نه اینکه خواسته های اونو غیر منطقی بدونید. تا جایی که من می دونم فدراسیون شما ورزشکاری داشته که با حمایت سازمان ورزش در سطح کارشناسی ارشد در دانشگاه بوعلی در شهر همدان تحصیل کرده! پس باز هم این شدنیه. فقط راهش اینه که شما از ورزشکارتون حمایت کنید و...

 

 

 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان و مشکل گرانی تجهیزات کوه نوردی

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان گفت: قیمت‌ وسایل کوه نوردی بسیار بالا است به‌گونه‌ای که یک کاپشن کوه‌نوردی گرتکس 3میلیون تومان قیمت دارد و برای یک کفش 3 پوش زمستانه کوه باید دو میلیون و 800هزار تومان هزینه کرد.

 

مهران امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهارکرد: به همراه کوه نوردان استان برای صعود به قلهٔ کربوس کوه در منطقه چهل‌گرد کوهرنگ رفته بودیم و بعد از اسکان خود را برای صعود زمستانه آماده کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه این قله سه یال غربی شرقی و جنوبی دارد، افزود: این صعود زمستانه بود و نیاز به افراد ماهری داشت که ما در یک گروه هفت‌نفره ساعت 5 صبح به سمت سخت‌ترین یال که یال شرقی با 4هزار متر ارتفاع است حرکت کردیم.

 

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان افزود: ساعت 2 بعد از ظهر به ارتفاع 3 هزار و 900متری رسیدیم که نتوانستیم به خود یال صعود کنیم.

 

وی افزود: این یال از لحاظ فنی بسیار سنگین و سخت بود و برای 100 متر باقی مانده نیاز به یک سری تجهیزات مناسب داشتیم که برای صعود بعدی آن‌ها را به دنبال خود خواهیم برد. در اصل این صعود 3هزار 900 متری برای شناسایی قله بود که در دو هفته آینده برای صعود به نوک یال اقدام خواهیم کرد.

 

امینی خاطرنشان‌کرد: هیچ گونه کمکی برای هزینه‌ها به هیئت نمی‌دهند. هیئت بودجه‌ای ندارد و کسانی که برای این صعودها می‌آیند همگی از خودشان و جیبشان هزینه می‌کنند که این کار هیئت کوه نوردی استان را مشکل کرده است.

 

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان، خاطرنشان‌کرد: قیمت‌ وسایل کوه نوردی بسیار بالا است به‌ گونه‌ای که یک کاپشن کوه نوردی گرتکس 3میلیون تومان قیمت دارد و برای یک کفش 3 پوش زمستانه کوه باید دو میلیون و 800هزار تومان هزینه کرد.

 

وی افزود: امیدوارم تسهیلاتی برای کوه نوردان وجود داشته باشد و اسپانسری به میدان بیاید تا بتوانیم با بیشترین قدرتمان به دیگر قله‌ها صعود کنیم.

 

امینی گفت: به دلیل گران بودن قیمت لوازم کوه نوردی دیگر مردم کوه نوردی حرفه‌ای انجام نمی‌دهند و تنها برای پیک‌نیک به کوه‌ها می‌روند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ به استقبال روز جهانی کوهستان

 

 

به امید دیدار دوستان در مراسم روز جهانی کوهستان

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روز جهانی کوهستان با پرستو ابریشمی و عباس ثابتیان

از وبلاگ حسین رضائی :  پنج‌شنبه 20 آذر مصادف با «روز جهانی کوهستان» است ... به همین مناسبت تلاش داریم در «شبکه ورزش سیما» به صورت ویژه به این روز و به همین بهانه به ورزش «کوه‌نوردی» بپردازیم ... بدین منظور میهمانان مختلفی در استودیو خواهیم داشت همراه با پخش تصاویر مرتبط با این روز جهانی،کوه‌ و کوه‌نوردی و یادی هم از جانباختگان کوهستان. 

میهمانانی که از آنان دعوت کرده‌ام؛ «عباس ثابتیان» رئیس انجمن کوه‌نوردان، «پرستو ابریشمی» از کوه‌نوردان نام‌آشنا و مربیان فعال فدراسیون در حوزه بانوان است ... همچنین قصد داریم با «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نیز - که به دلیل حضور در همایش نکوداشت جاودانه‌های کوه‌نوردی در مشهد حضور دارد -  به صورت تلفنی ارتباط داشته باشیم.

این ویژه‌ برنامه‌ی تلویزیونی-کوهستانی را در قالب برنامه‌ی «حرکت از نو» پنج شنبه 20 آذر 93 به صورت زنده بین ساعت 8:30 تا 10 صبح از شبکه ورزش سیما ملاحظه نمائید.

 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مصاحبه ای با کوه نورد خوب و توان مند کشورمان

کوه‌نورد ایرانی که در آستانه ثبت یک رکورد جهانی و قرار گرفتن بین 31 کوه‌نورد ماندگار جهان است، از اینکه ماه‌هاست نتوانسته وزیر ورزش و جوانان را ملاقات کند گلایه دارد!

به گزارش خبرنگار مهر، عظیم قیچی‌ساز با فتح سیزده قله بالای هشت هزار متر دنیا در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار گرفته است. رکوردی که تنها 31 کوهنورد در طول تاریخ به آن دست یافته‌اند. این اتفاق قرار است بهار سال آینده رخ بدهد تا این افتخار بزرگ نصیب ورزش ایران شود اما او در فاصله چند ماه این اتفاق تاریخی از کم توجهی‌ها دلخور است. بی محلی‌هایی که از سوی مسئولان ورزش صورت گرفته او را آزرده خاطر کرده و انگیزه‌هایش را کم کرده است با این حال عظیم قیچی‌ساز عزم جدی برای پایان پروژه خود دارد. این کوه‌نورد با حضور در خبرگزاری مهر از شرایطی که برایش پیش آمده و پروژه‌ای که به دنبال اتمام آن است حرف زد که متن این گفتگو را در زیر می خوانید:

خبرگزاری مهر: شما امسال سیزدهمین صعود بالای هشت هزار متر را انجام دادید ولی پس از آن نارضایتی زیادی در رفتارهایتان به چشم می‌خورد، چرا؟

 

عظیم قیچی‌ساز: واقعیت این است که سیزدهمین صعود من بهار امسال بود که بعد از برگشتن به ایران مصاحبه‌ای کردم و گفتم وزیر ورزش ورزشکار خود را نمی‌شناسد. من تا به حال 13 صعود بالای هشت هزار متر را انجام دادم که وزارت ورزش هیچ نقشی در آن نداشت. همه صعودهای خودم را از طریق شهر خودم و حمایت‌های اسپانسرها انجام دادم.

یک موضوعی را به شما بگویم همه ورزشکاران قبل از رفتن به خارج از کشور به دنبال مجوز شورای برون مرزی هستند تا بتوانند از آن استفاده جانبی را ببرند. من هم به دنبال تحصیلات تکمیلی خودم برای دانشگاه بوده‌ام ولی هرچه تلاش می‌کنم به جایی نمی‌رسم. من مقطع کارشناسی را تمام کردم و می‌خواهم ادامه تحصیل دهم ولی در این مدت 5 بار به وزارت ورزش رفتم اما هیچ وقت نتیجه‌ای نگرفتم و گفتند باید از طریق قانونی یعنی از طریق فدراسیون کوه‌نوردی اقدام کنم تا شاید برایم کاری انجام دهند...

 

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوشت بخوانید

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تجمع اعتراض آمیز کوه نوردان زنجانی

شماری از اعضای گروه‌های کوه‌نوردی زنجان به دلیل نگرانی از تخریب طبیعت 'گلجیک' در مقابل دفتر هیات کو‌ه نوردی و صعود های ورزشی این استان واقع در مجموعه ورزشی انقلاب زنجان جمع شده و خواسته های اعتراضی خود را به مسوولان این هیات بیان داشتند

 

به گزارش ایرنا ، این تجمع شامگاه امروز /سه شنبه/ با حضور قریب به 35 کوه نورد زن و مرد انجام شد و تجمع کنندگان خواستار حمایت مسوولان هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی زنجان شدند تا مانع تخریب محل آموزش و تمرین گروه های کوه نوردی زنجان شوند.

یکی از تجمع کنندگان به نماینده گی از اعضای گروه های کوه نوردی 'فراز، اورست ، هورامان و آلوارس' زنجان گفت: دیواره های بیستون کوچک زنجان (کوه گلجیک) به خاطر وجود معدن سنگ و ماسه تهدید می شود و استخراج مواد معدنی از این منطقه سنگ نوردی نگرانی کوه نوردان و دوستداران طبیعت را موجب شده است.

فربد وثیقی افزود: این منطقه که برای کوه نوردی و سنگ نوردی بسیار مناسب است با خطر جدی تخریب مواجه است و گروه های کوه نوردی زنجان از هیات انتظار یاری دارند تا بلکه با پی گیری های جدی حقوقی و ارایه راه کارهای کارشناسی شده مناسب مانع از ادامه روند آسیب رسانی به کوه گلجیک شود.

وی با ابراز امیدواری به اینکه این منطقه که دارای دیواره سنگ نوردی می باشد و زنجان نیز به لحاظ دیواره در فقر به سر می برد همچنان حفظ شود اظهار کرد: گروه های کوه نوردی به دلیل انس ، عشق و علاقه وافر به کوه گلجیک ، تخریب این منطقه بسیار جذاب و فرح بخش را برنمی تابند به خاطر دغدغه و نگرانی های بوجود آمده در مقابل هیات گرد آمده اند تا بلکه چاره اندیشی جدی در این خصوص صورت گیرد.

وثیقی افزود: انواع جانوران وحشی ازجمله کل ، بز ، قوچ و گرگ در این منطقه و در ارتفاعات کوه گلجیک مشاهده می شود و حیف است این طبیعت زیبا و وحشی با این کار مورد تخریب و تهدید قرار گیرد.

مسوول کارگروه محیط زیست هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان نیز ، گفت: کوه نوردان عزیز به خانه خود خوش آمدید و 'گلجیک' باعث شد تا خانواده بزرگ کوه نوردی دور هم جمع شوند که این مایه دلگرمی و انگیزه است.

خلیل ببری افزود: مسوولان این هیات ورزشی نیز به طبیعت و محیط زیست عشق می ورزند و به حتم به دغدغه و نگرانی های شما اهمیت ویژه ای قایل هستند و در این مسیر کوه نوردان را تنها نخواهند گذاشت.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعود بین المللی کوه نوردان در کرمان برگزار می شود

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمان گفت: صعود بین‌المللی کوه نوردان به مناسبت گرامیداشت جان باخته‌گان کوهستان دهه فجر امسال در کرمان برگزار می شود

 

فرزاد ایرانمنش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این صعود 100 کوه نورد خارجی و 400 کوه نورد داخلی سه قله جوپار، پلوار و هزار کرمان را فتح خواهند کرد.

وی بیان کرد: این صعود قرار است از 15 بهمن ماه سال جاری به مدت سه روز و در قالب سه گروه به این قلل انجام شود و همچنین برای کوه نوردان خارجی دو روز بازدید از کلوت های شهداد و سایر جاذبه های گردشگری استان در نظر گرفته شده است.

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمان گفت: تاکنون کوه نوردان خارجی از کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکیه، هند، قزاقستان، کره جنوبی، فرانسه و انگلیس اعلام آمادگی کرده اند که در این صعودها شرکت کنند.

وی اظهار کرد: صعود به قله جوپار به ارتفاع چهار هزار و 135 متر توسط 60 نفر از کوه نوردان بزرگ سال و ملی پوش ایران و جمعی از کوه نوردان خارجی انجام می شود که چون صعود سختی خواهد بود افرادی می توانند در آن شرکت کنند که پیش از این توانسته باشند قلل بالای هشت هزار متر را فتح کرده باشند.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برخورد سیارکی به زمین باعث تنوع زیستی شد!

دانشمندان علوم فضایی بتازگی گزارش داده‌اند که حدود ۴۵۸ میلیون سال قبل در اثر برخورد سیارک‌های دوتایی به زمین، ضربات مهلکی به زمین وارد شد که آثار آن امروز از طریق دهانه‌های برخوردی موجود در سوئد قابل مشاهده است، به گفته محققان این برخود موجب تنوع زیستی بر روی زمین شده است.

 

 

آنها معتقدند که این واقعه می تواند یکی از بزرگ ترین فجایع کیهانی در تاریخ منظومه شمسی محسوب شود. این واقعه یک برخورد بزرگ در کمربند سیارکی بوده که حدود ۱۲ میلیون سال قبل از آن به وقوع پیوسته است. آن برخورد و تصادم به شکسته شدن و خرد شدن سیارک ۲۰۰ کیلومتری منجر شد و قطعات و تکه سنگ های بزرگ به اطراف پراکنده شدند که بعدا برخی از آنها از مدار زمین عبور کردند. دو قطعه از آن سنگ ها به دریاهای کم عمق که اسکاندیناوی امروزی را تحت پوشش قرار داده اند برخورد کردند.

با بالا رفتن و متعادل شدن پوسته زمین اثر آن واقعه در مرکز سوئد زیر زمین پنهان شد که یکی دهانه برخوردی Lockne به طول ۷٫۵ کیلومتر در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر اوئسه سوند (Oestersund) و دیگری دهانه ای به طول ۷۰۰ متر در نزدیکی شهر مالینگن است. این مطالعه که در نشریه گزارشات علمی (Scientific Reports) به چاپ رسیده باعث رجوع دوباره به گمان دیرینه ای شده که طبق آن، این دو دهانه که به فاصله ۱۶ کیلومتری هم قرار دارند را ناشی از برخورد یک جرم دوتایی می دانند. این اثر یک نوع تصادم و برخورد بسیار نادر دوتایی است که در اثر اصابت سیارک هایی که به صورت جفت سفر می کنند به وجود می آید.

تیم محققان که از سوی موسسه جنز اورموئه از مرکز اختر زیست شناسی در مادرید حمایت می شدند دهانه ها را حفاری کردند و به جستجوی اثر یا ردپایی از رسوباتی پرداختند که تحت تاثیر برخورد قرار گرفته و به اطراف پراکنده شده بود. محققان همچنین هاله ای از مواد بیرون ریخته را ترسیم کردند که به صورت حلقه ای از مواد پرتاب شده در اثر برخورد پس از ضربه بود که ده ها کیلومتر از مرکز دهانه دورتر پرتاب شده بودند. متخصصان معتقدند دهانه برخوردی Lockne را جرمی با حدود ۶۰۰ متر قطر ایجاد کرده، در حالی که دهانه برخوردی مالینگن با برخورد جرمی به قطر ۱۵۰ متر به وجود آمده است.

 

به چنین اجرامی در اصطلاح، سیارک های توده سنگی یا تکه های سرگردان به شکل خوشه ای می گویند. سیارک های دوتایی بخشی از بحث های مورد مطالعه در اخترفیزیک است. مدل سازی سیارک هایی که به سمت زمین می آیند نشان می دهد که حدود ۱۶ درصد چنین اشیایی به صورت جفتی سفر می کنند، اما باید گفت از ۱۸۸ دهانه برخوردی شناخته شده روی زمین فقط ده مورد در کانادا، روسیه، آلمان، فنلاند و برزیل به عنوان کاندیدای جدی دهانه های قرین و نظیر یکدیگر مطرح شده اند که مورد اصابت سیارک های جفتی قرار گرفته اند.

این برخورد دوتایی در ۴۵۸ میلیون سال قبل می تواند بخشی از بارش های شدید شهاب سنگ ها باشد که پس از یک فروپاشی بزرگ در کمربند سیارکی، زمین را مورد اصابت قرار داد. برخی کارشناسان چنین تئوری پردازی می کنند که این موضوع تاثیرات قابل توجهی بر آب و هوا و اکوسیستم های زمین داشته و باعث آغاز دوران تازه ای در تحول و تکامل گونه های جانوری موسوم به رخداد بزرگ تنوع زیستی اوردوویسین (Ordovician) شد.

منبع: phys / مترجم: آتنا حسن آبادی

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت ایران ... طبیعت زیبای ایران ...

طبیعت پاییزی جنگل چمستان و دریاچه عباس آباد _ مازندران

عکس ها : خبرگزاری فارس

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ افزایش تولید برق از گرمای زمین در دامنه های کوه‌ سبلان

رئیس سازمان انرژی‌های نو کشور گفت: با نصب توربین های جدید ، نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر توسعه می یابد.به گزارش میزان، یوسف آرمودلی در بازدید از نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر افزود: فعالیت نیروگاه زمین گرمایی در مرحله مطلوبی است و پیش بینی می شود از سال آینده برق تولیدی این نیروگاه وارد شبکه استان شود.

وی افزود: تولید انرژی‌های زمین‌گرمایی و حرارتی در مشگین شهر در کل استان اردبیل بی نظیر است و انتظار ما تولید بخشی از برق مورد نیاز کشور از طریق این نیروگاه است.

رئیس سازمان انرژی های نو کشور دامنه‌های سبلان را بهترین بستر برای تولید انرژی‌های زمین‌گرمایی و ژئوترمال دانست و گفت: با استفاده از تجارت کارشناسان داخلی و خارجی، یازده حلقه چاه تا عمق سه هزار متری زمین حفر شده است.

 

  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دوره بازآموزی مربیان کوه نوردی برگزار شد

دوره بازآموزی مربیان کوه نوردی در ارتفاعات شمال تهران برگزار شد .

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، دوره بازآموزی مربیان کوه نوردی در ارتفاعات شمال تهران با حضور بیش از 70 مربی کوه نوردی از 10 استان کشور برگزار شد .

این دوره بازآموزی در بخش های مختلف تخصصی صعود و فرود از صخره در منطقه بند یخچال واقع در ارتفاعت دربند پایین تر از پایگاه داودی برگزار شد .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سازمان جهانی هواشناسی: ۲۰۱۴ گرمترین سال ثبت شده در تاریخ است

 

۲۰۱۴ گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ هواشناسی است، سازمان جهانی هواشناسی ادعای وقفه در روند گرم شدن کره زمین را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه ۱۲ آذر اعلام کرد که دمای کره زمین در ماه‌های ژانویه تا اکتبر به طور متوسط ۰.۵۷ درجه سانتیگراد بالاتر از حد متوسط بوده و شبیه دمای سال ۲۰۱۰ است.

این گزارش حاکی است که دمای اقیانوس‌ها در یک دوره ۹ ماهه رکوردی تازه به جا گذاشت. در همین دوره دمای زمین نزدیک به چهار یا پنج رکورد هوای گرمی است که از ابتدای ثبت دمای هوا در قرن نوزدهم گزارش شده است.

گزارش تازه سازمان جهانی هواشناسی در نشست آب و هوایی لیما پایتخت پرو و در مقر این نهاد در ژنو منتشر شد.

میشل ژارو دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه‌ای گفت: «این داده‌های موقت که به اطلاعاتی که تا پایان سال ۲۰۱۴ جمع آوری خواهد شد مشروط است، نشان می‌دهد که از ۱۵ گرمترین سال ثبت شده، ۱۴ سال در قرن ۲۱ بوده‌اند. گرم شدن هوای زمین متوقف نشده است».

اما مخالفان با اشاره به وقفه در افزایش دمای زمین از سال ۱۹۹۸، سالی که دمای هوا به طور استثنایی بالا بود، می‌گویند افزایش دمای زمین مشکل بزرگی نیست.

این ادعا توسط اغلب دانشمندان هواشناسی رد شده است. مایکل اوپنهایمر یکی از استادان دانشگاه پرینستون در آمریکا می‌گوید به نظر می‌رسد الگوی گرم شدن در درازمدت با ناپایداری پدیده‌های طبیعی همراه است. این تغییرات ماهیت چرخه‌ای دارند، به این معنی که به دنبال یک دوره گرما، دما پایین‌تر می‌آید و در پی آن شاهد یک دوره افزایش سریع دما هستیم.

مایکل اوپنهایمر می‌افزاید: «نمی‌توانیم بگوییم که چنین دوره‌ای شروع شده است یا نه. ولی سال گرم ۲۰۱۴ به ما یادآوری می‌کند که گرم شدن زمین متوقف و یا دچار وقفه نشده است و تغییر دمای زمین در درازمدت به سمت بالا، بالا و بالا بوده است».

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زخمی دیگر بر پیکر کم‌جان زاگرس

خبرگزاری ایسنا:  اقدامات مخرب انسانی، صنعتی، چرای دام، سرشاخه زنی ، شخم زیرا شکوب، ریزگردها، خشکسالی، تغییر اقلیم، شیوع سوسک چوب‌خوار و قارچ بیماگر ذغالی بلوط باعث ایجاد استرس و در نتیجه خشکیدگی وسیع در بیش از یک میلیون و دویست هزار هکتار از جنگل‌های بلوط زاگرس شده است.

وخامت تا آنجا بود که رییس جمهور روحانی در سفر به ایلام ضمن بازدید از بخش‌هایی از عرصه‌های جنگلی آسیب دیده، ردیف بودجه‌ای خاص برای نجات جنگل‌های غرب کشور اختصاص داد. قطعا هرگونه استرس جدید ناشی از احداث راه، ایجاد خطوط لوله گذاری گاز بدون هماهنگی و ارزیابی زیست محیطی نباید صورت پذیرد چرا که قطع درختان آسیب‌های بیشتری به اکوسیستم منطقه وارد خواهد کرد و اجرای این گونه طرح‌ها مانند این است که بخواهیم از جسم فرد بیمار خون بگیریم و توقع قهرمانی در مسابقات را از او داشته باشیم. مسولان باید توجه داشته باشند که ارزش‌ها و منابع زیست محیطی نباید فدای منافع کوتاه مدت کشور شود؛ چرا که ارزش و منافع زیست محیطی و اکولوژیک جنگل های زاگرس غیر قابل تصور است و همین بس که 40 درصد آب کشور از زاگرس تامین می شود و عرصه های جنگی ریه های مردم اند.

زاگرس کدام را باور کند؛ اختصاص بودجه ای‌اختصاصی برای احیایش یا حمله امروز بولدوزرها برای لوله‌گذاری گاز برای نسل فردا؟

تصاویر این گزارش مربوط به منطقه حفاظت شده قلارنگ ایلام می‌باشد که این روزها میزبان ماشین آلات راهسازی و حفاری برای ایجاد شبکه‌ی انتقال فرآورده های نفتی است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ این لحظه های ناب ...

 

از سایت گراف مدیا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زاینده رود میزبان پرنده گان مهاجر

 

عکس ها از ایسنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هشدار هیئت کوه نوردی فیروزکوه به کوه نوردان

فیروزکوه / واحد مرکزی خبر

 

هیئت کوه‌نوردی فیروزکوه به ورزشکاران و کوه‌نوردان کشور برای صعودهای زمستانه در ارتفاعات این شهرستان هشدار داد .
این هیئت در اطلاعیه‌ای  از کوه‌نوردان و ورزشکاران کشور  خواست تا با توجه به احتمال بارش‌های پراکنده برف در ارتفاعات فیروزکوه  حتما با تجهیزات کامل ویژه کوهستان اقدام به صعود نمایند.
همچنین  کوه‌نوردان ،  هیئت کوه‌نوردی شهرستان را قبلا از برنامه صعود‌های خود مطلع کنند  تا در صورت وقوع حادثه ، تیم‌های کوه‌نوردی شهرستان اقدامات لازم را انجام دهند .

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دوستداران طبیعت درکازرون منطقه تنگ تیکاب را پاکسازی کردند

جمعی ا زدوستداران طبیعت در شهرستان کازرون با شعار ' طبیعت پاک ، زندگی زیبا 'منطقه تنگ تیکاب این شهرستان را پاکسازی کردند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز شنبه بیان داشت : پارک کوهستانی تنگ تیکاب واقع در شهرستان کازرون با همت و میزبانی گروه کوه نوردی آزادگان ، همکاری و مشارکت پرشور مردمی ،کارگروه دیده بان کوهستان ، اداره حفاظت محیط زیست کازرون، مشارکت مؤسسه طبیعت و سلامت، گروه های کوه نوردی مهرگان، پویا و سایر گروه های کوهنوردی، دوچرخه سواری و انجمن های طبیعت دوست شهرستان کازرون پاکسازی شد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: پارک کوهستانی تنگ تیکاب شاهد سیل پرشور مردمی بود که به عشق ایجاد طبیعتی پاک برای زندگی زیبا گردهم آمده بودند و با کیسه های پلاستیکی در دست اقدام به برنامه ی پاکسازی محیط نمودند.

این برنامه ی زیبای محیط زیستی در خنکای ی صبحگاهی با توصیه های قدرت الله یدالهی رییس هیات کوه نوردی و جمال خداپرست رئیس اداره محیط زیست کازرون آغاز شد و بعد از اعلام برنامه و مشخص نمودن مسیر پاکسازی که از شرق تا غرب دامنه ضلع جنوبی کوه تنگ تیکاب را در بر میگرفت برنامه شروع گردید.

جمعیت مشتاق برای پاکسازی طبیعت با دست خود شروع به مرهم نهادن بر زخم هایی کردند که برخی از انسان های ناآگاه بر دل آن زده اند.

گزارش خبرنگارایرنا حاکیست ، کیسه های زرد و مشکی رنگ زباله یکی پس از دیگری پر و در کنار ماشین حمل زباله روی هم تلنبار می شدند، کم کم کوهی از زباله تشکیل شد و تقریبا همه مبهوت بودند که آیا واقعا این همه زباله را از یک منطقه ی بسیار کوچک جمع کرده اند.

در ادامه این برنامه روابط عمومی گروه آزادگان و مهرگان با ایجاد نمایشگاهی با موضوع معرفی رشته ورزشی و مفرح کوه نوردی و عکس هایی از صعودهای شاخص این گروه و همچنین گروه کوه نوردی پویا با ایجاد کمپ کودک در آموزش مسائل زیست محیطی به این همایش جذابیت خاصی بخشیدند،و سنگ نوردان هم اقدام به برنامه ی صعود و فرود فنی از دیواره کردند.

منطقه یاد شده در فاصله 160 کیلومتری جنوب غرب شیراز دراستان فارس قرار دارد و از چشم اندازهای بکر طبیعی این استان است .

  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برف و باران در راه است

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به بروز مه صبحگاهی طی روز آینده در تهران، گفت: از اواسط هفته تا پایان هفته جاری بارش برف و باران در نوار شمالی کشور تداوم می‌یابد

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به بروز مه صبحگاهی طی روز آینده در تهران، گفت: از اواسط هفته تا پایان هفته جاری بارش برف و باران در نوار شمالی کشور تداوم می‌یابد.

فریبا گودرزی در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره شرایط جوی کشور طی روزهای آینده اظهار داشت: هم اکنون بارندگی ها در برخی مناطق کشور ادامه دارد و پیش بینی می شود که بارش برف و باران از اواسط هفته جاری تا پایان هفته در نوار شمالی کشور تداوم یابد.

کارشناس سازمان هواشناسی در ادامه افزود: امروز شاهد بارش باران در سواحل گیلان، فارس، گلستان، خراسان شمالی و رضوی و برخی مناطق خراسان جنوبی هستیم.

وی با بیان اینکه در ارتفاعات مناطق مزبور بارش برف رخ خواهد داد، ابراز داشت: در روز های پیش رو روند کاهش دمای هوا در مناطق کشور محسوس نخواهد بود به طوری که می توان گفت دمای هوا در برخی نقاط کشور افزایش تدریجی می یابد.

گودرزی با بیان اینکه آسمان تهران طی روز جاری نیمه ابری و گاهی همراه با وزش باد پیش بینی می شود، گفت: انتظار می رود صبح فردا در این کلانشهر شاهد مه صبحگاهی باشیم.

  

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ورود جدی سازمان میراث فرهنگی در صیانت از کوه دماوند

 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تشکیل کارگروهی با مدیریت کمیته‌ ملی طبیعت‌گردی به منظور صیانت و بهره‌برداری پایدار گردشگری از میراث طبیعی دماوند خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی‌موحد با اشاره به اعزام گروه‌های کارشناسی کمیته‌ ملی طبیعت‌گردی به منظور آسیب‌شناسی وضعیت گردشگری کوه دماوند گفت: کوه دماوند به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار طبیعی ایران و نمادی از کشورمان در سطوح بین‌المللی با مشکلاتی جدی روبه روست و عوامل تهدیدکننده آن روز به روز در حال افزایش است.

 

وی افزود: از میان حدود پنج هزار گردشگر و کوه نورد که در تیرماه تا شهریورماه سال جاری به کوه دماوند سفر کرده‌اند، حدود 900 نفر خارجی بوده‌اند که این نشان از جذابیت این اثر طبیعی دارد.

 

رحمانی موحد با اشاره به ثبت دماوند به عنوان نخستین میراث طبیعی کشور گفت: با توجه به اهمیت این اثر، بازدید گروه کارشناسی کمیته ملی طبیعت‌گردی مشترک با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران به منظور آسیب‌شناسی و بررسی وضعیت گردشگری منطقه انجام شد تا بر مبنای آن کارگروهی ذیل کمیته‌ ملی طبیعت‌گردی با محوریت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران با مشارکت و حضور فعال بخشداری لاریجان، هیات کوه نوردی و تشکل‌های مردم نهاد مرتبط در استان، زمینه‌ی صیانت و بهره‌برداری پایدار گردشگری از این میراث ارزشمند طبیعی را فراهم آورد.

 

معاون گردشگری درباره انتظارات پیش روی کارگروه مذکور نیز اظهار کرد: مشخص کردن همه‌ ذینفع‌ها، نقش و وظایف آن‌هایی در مدیریت گردشگری کوه دماوند و شروع فعالیت‌های مربوط با آموزش گردشگری، تعامل با همه‌ی عوامل بومی موثر بر گردشگری کوه دماوند، به ویژه راهنمایان محلی در راستای ساماندهی وضعیت، تعیین تعرفه‌ها، مسئولیت‌ها و چگونگی نظارت بر فعالیت آن‌ها بخشی از وظایف کارگروه صیانت و بهره‌برداری پایدار گردشگری به شمار می‌آید.

 

او افزود: همچنین انسداد همه‌ی جاده‌های خاکی و فرعی منطقه و استفاده از آنها فقط به منظور ارائه‌ خدمات امدادی و موارد اضطراری، برنامه‌ریزی برای توسعه‌ی پایدار طبیعت‌گردی در منطقه با مشارکت همه‌ی ذینفعان و گسترش حوزه فعالیت از جبهه جنوبی به تمامی بخش‌های کوهنورد بخش دیگری از چشم‌انداز فعالیت این کارگروه شناخته می‌شود.

 

معاون گردشگری همچنین درباره اقدامات مورد نیاز ساماندهی محیط پیرامون دماوند اظهار کرد: ساماندهی وضعیت واحدهای اقامتی موجود در منطقه «رینه» دماوند با تاکید بر فرصت‌های موجود در اقامتگاه‌های بوم‌گردی و استقبال گردشگران خارجی از این گونه واحدهای اقامتی و نیز پیگیری موضوع توقف و بهره‌برداری از معادن پوکه معدنی در حریم این میراث طبیعی و ایجاد اشتغال پایدار برای مردم بومی به یاری توسعه پایدار فعالیت‌های طبیعت‌گردی از جمله اقدامات الزامی به منظور ساماندهی محیط پیرامون کوه دماوند به شمار می‌آید.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۸ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفری کوتاه ، از زمستان تا پاییز!

عکس ها از فرامرز نصیری

جمعه هفتم آذر 93  _ البرز شرقی

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٧ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه آتش فشانی «آسو» فوران کرد

فوران یک کوه آتش فشانی در جنوب ژاپن ابری از خاکستر و دود و همچنین مواد مذاب را در هوا منتشر کرد.

 

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ طبق اعلام رسانه‌های داخلی ژاپن کوه آتش فشانی «آسو» طی 22 سال گذشته برای اولین بار فوران داشته و موجب لغو پروازها و اعلام هشدار برای تخلیه مناطق اطراف این کوه آتش فشانی شد.

 

مرکز هواشناسی ژاپن اعلام کرد: کارشناسان فوران کوه آتش فشانی «آسو» را به این میزان پیش بینی نکرده بودند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در اواخر ماه سپتامبر نیز فوران کوه آتش فشانی «انتاکه» در غرب توکیو به کشته شدن دست‌کم 50 تن منجر شد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٧ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گام بلند کوه نوردان ایرانی : صعود زمستانی نانگاپاربات

 

وبلاگ گل کوه : اوایل امسال خبری درج شد مبنی بر اینکه سه کوه نورد خوب کشورمان ، محمود هاشمی ، ایرج معانی و رضا بهادرانی مقدمات صعود زمستانی نانگاپارت را فراهم آورده و در این راه با شرکت میلت رایزنی هایی برای تقبل بخشی از هزینه های این برنامه انجام داده اند . درج این خبر واکنش هایی در جامعه کوه نوردی کشور در پی داشت و اکثرا آنرا بلندپروازانه و حتی حرکتی دیوانه وار نامیدند. موضوع به همینجا ختم شد و دیگر از آنها خبری نشد تا اینکه وبلاگ کلاغ ها در 30 آبان در پست شماره 4724 خود اعلام کرد روزنامه انگلیسی زبان "داون" خبری مبنی برصعود زمستانی سه ایرانی به یکی از قلل هشت هزارمتری در زمستان امسال را منتشر کرده اما نامی از افراد این تیم و قله مورد نظر برده نشده . در پی درج این خبر با یکی از دوستان خود در پاکستان تماس گرفتیم تا اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنیم و امروز به ما پاسخ داده شد که تیم سه نفره ایران همان کوه نوردانی هستند که اوایل امسال خبر صعود خود را به نانگاپاربات منتشر کرده اند.  با محمود هاشمی تماس گرفتیم  و ضمن تایید خبر توضیحات مختصری از این برنامه را اعلام کرد  ...

 

 

متن کامل را در وبلاگ گل کوه بخوانید

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دیدار معاون وزیر ورزش از فدراسیون کوه نوردی

معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزیر ورزش و جوانان روز دوشنبه از فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی دیدار  کرد.

 

به گزارش ایرنا، در این دیدار، رضا زارعی رئیس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با معرفی ارکان و اعضای رسمی و افتخاری فدراسیون، شرح مختصری از فعالیت های کار گروه های فدراسیون ارائه کرد.

ساختار کارگروه‎های فدراسیون، پناهگاه های تحت کنترل فدراسیون در مناطق دماوند و علم کوه، مشکلات کوه نوردان به ویژه در کوه های شمال تهران و کوه دماوند، از مواردی بود که در جریان این دیدار توضیح داده شد.

نصرالله سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان هم برای بازدید میدانی از مجتمع های کوهستانی مناطق دماوند و علم کوه ابراز تمایل کرد.

  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سازه‌ای عجیب در کوه‌های اسلوواکی

 

در دنیای معماری، شاهد برگزاری رقابت‌های متعددی هستیم، که البته برندگان این رقابت‌ها در یک نکته اشتراک دارند، جسارت در طراحی. دنیای مدرن امروزی بیش از پیش در قلمرو معماری نوین و امروزی قدم برداشته، به طوری که هر روز شاهد رونمایی یا احداث سازه‌ای جدید با شکل و شمایل نوظهور و مدرن هستیم. این بار هم به سراغ یکی از این برندگان عصر جدید آمده‌ایم که طرح مفهومی خود را مناسب با برف و یخ و تفریحات زمستانی ارائه داده‌اند.

 

به گزارش زیست آنلاین گروه معماری "Atelier 8000"، از کشور چک، سازه‌ای شبیه به مکعبی یکپارچه طراحی کرده‌اند که در گوشه‌ای از کوهستان‌های شمالی کشور اسلوواکی بر پا خواهد شد. این سازه که از با الهام از یخچال و کوه‌های یخی طراحی شده، شبیه به یک بلوک یخی غول آسا است که در هماهنگی کامل با چشم انداز برفی محیط اطرافش، به جلوه‌گری خواهد پرداخت. این طرح برای شرکت در رقابت بین‌المللی "Kezmarska Chata"، ارائه شده است، رقابتی که مبنای آن طراحی سازه‌ای با اصول مهندسی خاص، بهره‌وری اقتصادی مناسب، بهینه سازی مصرف انرژی، هماهنگی با اکوسیستم اطراف و کیفیت بالای طراحی است. اساس کلی کار ارائه‌ی طرحی مناسب جهت ساخت اقامتگاهی مناسب برای تمام فصول در ارتفاعات کوهستان تاترا (Tatra)، در کشور اسلوواکی بود. طرح این سازه در مجموع شامل رستوران، فضای استراحت و انبار لوازم اسکی برای بازدید کنندگان و گردشگران خواهد بود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ توسعه بدون توجه به محدودیت منابع آب، عقب افتادگی است

به گزارش ایرنا، پروفسور «پرویز کردوانی» روز پنجشنبه در همایش «بحران آب» در شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: کشور ایران از نظر میزان بارندگی به جز در برخی مناطق کوچک، کشوری فقیر محسوب می شود.وی افزود: توسعه مناطق کشور باید با توجه به میزان منابع آب صورت گیرد و در صورتی که کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خانه سازی در شهرها بدون توجه به این منابع باشد، توسعه ناپایدار بحساب می آید.

وی گفت: متاسفانه در چند دهه گذشته به بهانه توسعه کشور و کشاورزی، چاه های زیادی بر روی منابع آب زیرزمینی کشور حفر شد که برداشت بی رویه از این چاه ها، افت سطح سفره آبهای زیرزمینی را بدنبال داشته است.

چهره ماندگار جغرافیای کشور با اشاره به خشکسالی در مناطق مرکزی کشور به ویژه شهرستان آران و بیدگل، تصریح کرد: با ادامه روند فعلی، بدون شک تا 20 سال آینده منابع آب شرب در این شهرستان به پایان خواهد رسید.

کردوانی تاکید کرد: اگر قرار است صنایعی در مناطق کم آب مستقر شود باید صنایعی باشند که نیاز به منابع آب فراوان نداشته باشد.

به گفته وی هم اکنون تکنولوژی حفر چاه برای بدست آوردن آب و همچنین فناوری انتقال آب برای برطرف کردن مشکل کم آبی برخی مناطق جوابگوی نیاز های کشور نیست.

همایش یک روزه بحران آب با هدف بررسی مشکلات و چالش کم آبی در آران و بیدگل با همکاری گروه آموزش جغرافی آموزش و پرورش این شهرستان در کانون شهید عربیان آران و بیدگل برگزار شد.

  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ توصیه‌های هیئت کوه نوردی آذربایجان شرقی به کوه نوردان

تبریز/ واحد مرکزی خبر  

هیئت کوه نوردی آذربایجان شرقی به کوه نوردانی که قصد صعود زمستانی به ارتفاعات این استان را دارند در خصوص لزوم رعایت نکات ایمنی هشدار داد.

 

هیئت کوه نوردی آذربایجان شرقی اعلام کرد : با توجه به آغاز فصل سرما و بارش برف و باران ، هیئت کوه نوردی استان از کوه نوردان خواست با رعایت نکات ایمنی، قبل از صعود از مسیر صعود کسب اطلاع و با هماهنگی هیئت اقدام به صعود کنند و در حین صعود لباس مناسب فصل را به همراه داشته باشند .
آگاه کردن خانواده ، نزدیکان یا دوستان از جزئیات زمانی و مکانی صعود و برگشت ، استفاده از مسیرهای مشخص و پاکوب شده برای صعود و فرود ، زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا ، به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه ، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان ، کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی، گوشی همراه و اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک از دیگر توصیه های این هیات به کوه نوردان است.
همچنین کوه نوردان از صعود انفرادی و از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف به لحاظ احتمال ریزش بهمن خودداری کنند.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ این جاده ها ...

از جاده می‌پرسم

که مرا دور می‌کند،

کجای پیچ درختان و فراموشی آفتاب

راه ، به تنهاترین خانه‌ی جهان می‌رسد؟

 

 

شعر: هیوا مسیح

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برف و باران این هفته کشور را فرا می‌گیرد/ هشدار سازمان هواشناسی

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از آب گرفته‌گی معابر و اختلال در تردد جاده ای به دلیل بارش شدید برف و باران در 12 استان طی 24 ساعت آینده خبر داد.

 

 

احد وظیفه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی  امروز در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، مرکز، بخش هایی از جنوب و دامنه های البرز بارش باران، رعدو برق، وزش باد و در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی می شود.

به گفته وی، همچنین عصر امروز وزش باد شدید جنوبی در استان های اردبیل و گیلان رخ می دهد و از اوایل شب با نفوذ جریانات سرد شمالی بارش در سواحل دریای خزر آغاز می شود که این وضعیت موجب کاهش دما در نوار شمالی کشور تا روز های پایانی هفته خواهد شد.

 

وظیفه اظهار داشت: بارش در مناطق ذکر شده  تا ظهر یکشنبه ادامه خواهد داشت و از بعد از ظهر یکشنبه تا ظهر دوشنبه از میزان بارش در شمال  غرب و مرکز کاسته شده و عمده فعالیت این سامانه در سواحل شمالی، جنوب، جنوب غرب و با شدت کمتر در شمال شرق خواهد بود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک