کلاغ ها


+ رکورد جدید در کوه پیمایی با اسکی / فتح 7قله آلپ در 24ساعت

 

شبکه تلویزیونی یورونیوز روز چهارشنبه گزارش داد :بن هارتوک سوییسی و تونی اسپایل‌بی فرانسوی توانستند با اسکی به این رکورد دست یابند.برنامه این کوه پیمایی در 20 اردیبهشت ماه و در نیمه شب آغاز شد.

این دوکوه نورد توانستند در مدت 24 ساعت درمجموع 65کیلومتر را با این روش طی کنند و به رکورد اختلاف ارتفاع هفت هزار متری دست یابند.
دو کوه نورد اروپایی موفق شدند با ثبت یک رکورد بی سابقه در کوه پیمایی با اسکی، در 24 ساعت هفت قله از رشته کوه های آلپ را با بیش از چهارهزار متر ارتفاع فتح کنند.

 

 

ایرنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ همین نم نم باران ...

 یک جاهایی، یک لحظه‌هایی برای خواستن و نگه‌داشتن کسی دنبال دلیل می‌گردی. هر هزینه‌ای می‌کنی، پای هر مکافاتی می‌ایستی، به هر بلایی تن می‌دهی، هر چیزی را دلیلی می‌خوانی، هر موجودی را شاهدی می‌دانی تا زمینی که زیر پای توست یقین حاصل کند که او مال توست، و نبض زندگی با یاد او می‌تپد.

همین آسمان آبی پهناور که هوایش برای ریه‌های تو کم می‌آید گاه، و گاه با ستاره‌ها با ماه نشان می‌گذاری برای راه.

همین نم نم باران که دلت می‌خواهد در خیابانی تا ته دنیا تو را بدرقه کند، و نقطه نقطه‌ی سرت را ببوسد؛

همین آفتاب پاییزی نرم که گرم می‌کند دلت را، به هر طرف می‌چرخی پولک‌هاش به چشم‌هات لبخند می‌زند؛

همین رنگ نارنجی برگ که وقتی پا می‌گذاری در حاشیه‌ی پیاده‌رو عطر تمام باغ‌های پرتقال را در رگ‌هات می‌دواند؛

همین سنگ صیقلی کنار اقیانوس که دست و نفس و نگاه آدمی از راهی دور دلش را به آن مُهر کرده تا در دست‌های تو بگذارد، و همان لحظه با برق نگاهت دلش بریزد؛

همین درخت، همین پنجره، همین بهانه‌های کوچک، و هزار بهانه‌ی دیگر بزرگ می‌شود، قد می‌کشد، شاهد و دلیلی ست برای خواستن او.

زمان می‌گذرد. نه. زمان ایستاده است، تو می‌گذری...

یک وقت‌هایی، یک لحظه‌هایی همین چیزها، دقیقاً همین بهانه‌ها دلیل‌های محکمی می‌شود برای نخواستن او. هر هزینه‌ای می‌سازی، هر بلایی سرش می‌آوری، هر مکافاتی را علم می‌کنی، هر موجودی را شاهد می‌گیری، و "هر داستانی می‌سازی" تا به او بقبولانی که هیچ مناسبتی باهاش نداری، و اصلاً زبان همدیگر را نمی‌فهمید، نه. نمی‌شود لطفاً. همه چیز شاهد است، و اینهمه دلیل؛

همین آسمان گشاد بی دروپیکر که مرام ندارد، پرنسیپ ندارد، وفا ندارد، فضای بی سر و تهی که نگاه را آواره می‌کند؛

همین باران چسبنده که هر قطره‌اش مثل پس گردنی فرود می‌آید به پشت موها، خیس می‌شوی، خسته می‌شوی؛

همین تیغ آفتاب همین خنجر بی غلاف همین جهنم چرخان که هیچوقت به موقع نیست؛

همین رنگ نارنجی برگ‌های مچاله که دیگر هیچ نُماد و نُمود سرسبزی در آن نیست و مثل ماتم بر سرت می‌ریزد؛

همین سنگ صیقلی کنار اقیانوس که هرچه از اینجا و آنجا جمع‌شان می‌کنی و در سطل آشغال می‌ریزی باز هم هست، تمام نمی‌شود؛

 

همین درخت، همین پنجره، همین بهانه‌های کوچک، و هزار بهانه‌ی دیگر قد می‌کشد، شاهد و دلیلی ست برای نخواستن و نداشتن او. حرف‌هاش کنایه و خنجر می‌شود، کارهاش بوی نفت می‌دهد...

 

عباس معروفی

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بخش کامنتینگ : در پاسخ به رضا طراحی

" نصیری جان من نمی‌دانم با کی مشکل داری ولی با این طرز تفکر تیشه به ریشه کوه‌نوردی می‌زنی امیدوارم در برنامه هایی که سرپرستی می‌کنی مشکلی برای کسی پیش نیاد وگرنه با این تعریفی که شما داری باید خودکشی کنی ... رضا طراحی"

 

طراحی جان ... ده سال گذشت ... نمی‌خواهی بزرگ بشوی؟! ... نمی‌خواهی از این توهم که من با کسی مشکل دارم بیرون بیایی؟! ... یعنی برادر من تو دو کلام حرف حساب بلد نیستی بزنی؟! ... یعنی خسته نشدی از این همه حرف تکراری و طوطی‌وار که لابد با این مشکل داری ... لابد با آن مشکل داری؟!

به جان عزیز خودت ... من که خسته شدم!! ... برادر من چشم‌هایت را کمی باز کن ... کمی بزرگ شو ...

واقعا حرف حسابت چیست؟ ... اصلا حرف حسابی داری؟ ... یا قرار است ما حالا حالاها این تکرار کلیشه ای و آزاردهنده‌ی تهمت‌هایت را تحمل کنیم !!

 

کمی فکر کن ... فکر کردن را بلدی؟ ... سرپرست برنامه‌ای می‌شوی ... به تو اعتماد کرده‌اند ... جان و سرنوشت عده‌ای را به تو سپرده‌اند ... در عمل ، این ماجراجوئی و احساسات و غرور و کسب افتخار و شهرت به هر قیمت ممکن است که تو را پیش می‌برد ... نه احساس مسئولیت ... نه تعهد ... نه وجدان ... نه وظیفه ...
 
در عمل ، فاجعه‌ای را رقم می‌زنی ... یا مثل آن سرپرست قهرمان(!) جنوبی،  زنده و به عنوان  تنها بازمانده از کوه پایین می‌آیی و یادگارت برای کوه و برای تاریخ، جسد یخ زده‌ی ساجده کشمیری و خواهرت و دوست‌ات است یا مثل آن دیگری کارآموزان و شاگردانت را به کام مرگ می‌فرستی ...
 
در عمل، پدرانی و مادرانی و خانواده‌هایی را برای یک عمر عزادار می‌کنی ... انتظارت چیست؟ ... چه توقعی داری؟ ... بپذیرند یک خطای ورزشی صرف بوده مانند یه تکل نادرست در فوتبال؟!! ... بنشینند و تماشا کنند تا تو بار دیگر جان و سرنوشت جوانانی دیگر را نیز به همین گونه ... !!
 
 
 


 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زارعی: کوه‌نوردی در بعد غیرقهرمانی ورزش کم خطری است

رییس فدراسیون کوه‌نوردی می‌گوید حوادث رخ داده در اورست نباید سبب شود که از جنبه‌های مثبت رشته کوه‌نوردی غافل شویم.

رضا زارعی در گفت‌گو با ایسنا، به حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات اورست پس از زلزله نپال اشاره کرد، گفت: کمپ اصلی اورست در محلی واقع شده که از نظر موقعیت بهترین شرایط را دارد و طی 60 سال اخیر وقوع چنین بهمنی و تخریب کمپ اصلی بی‌سابقه بوده است.

او ادامه داد: شدت زلزه سبب شد تا بهمن وسیعی ایجاد شود و در نهایت کمپ اصلی که محل ایمنی برای کوه‌نوردان به شمار می‌رود نیز دچار حادثه جدی شود. بهمن‌ها معمولا از ضلع جنوبی به سوی ‌کمپ اصلی روانه می‌شوند ولی این بار بهمن از ضلع غربی به سوی کمپ اصلی آمده است.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی با بیان اینکه چادرهایی که در کمپ اصلی دایر شده بودند دچار آسیب جدی شدند، گفت: چادرهای کوه‌نوردان از جنسی نازک ساخته شده و همین امر سبب شده تا این چادرها بسیار آسیب پذیر باشد. البته دلیل این نازکی، سبک‌تر بودن چادر است.

زارعی خاطر نشان کرد: حدود 700 نفر شامل 400 شرپا در کمپ اصلی حضور داشتند که این بهمن سبب شد تا حداقل 17 کوه‌نورد جان خود را از دست بدهند.

او با بیان اینکه حوادث جزئی از ورزش کوه‌نوردی به شمار می‌رود، گفت: کوه‌نوردی در بعد ورزش یک ورزش کم‌خطر محسوب می‌شود ولی در بعد قهرمانی و ماجراجویی یک رشته پرخطر است. کوه‌نوردان در تقابل با طبیعت دچار حوادث بسیاری می‌شوند و این حوادث را نمی‌توان تماما به رشته کوه‌نوردی ربط داد.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی افزود: در این میان نباید از وجه‌های مثبت رشته کوه‌نوردی غافل شد. کوه‌نوردی یکی از جذاب‌ترین ورزش‌های دنیا محسوب می‌شود که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد. حوادث همیشه بخشی از ورزش حرفه‌ای به شمار می‌آید و این حوادث همیشه شامل حال عموم مردم نمی‌شود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشته شدن یکی از برترین کوه‌نوردان جهان

سنگ‌نورد برجسته جهان بر اثر سقوط از یک دیواره سنگی کشته شد.

به گزارش ایسنا، تنها یک هفته پس از ثبت رکورد صعود و فرود از دیواره هاف دام، "دین پاتر" به همراه هم‌نوردش "گراهام هانت" بر اثر سقوط در پرش بیس جامپ در منطقه یوسمیتی کشته شدند.

روز شنبه 16 می لحظاتی پس از آغاز پرش این دو از روی خط الراس قله، صدایی مهیب شنیده شد و سپس جستجو برای یافتن جسد این دو کوه‌نورد آغاز می‌شود. تلاش ها تا عصر روز بعد از کشته شدن این کوه‌نوردان بی‌نتیجه ماند و در نهایت پیکر این دو توسط تیم‌های امدادی یافت شد.

دین پاتر یکی از چهره های مطرح، پرانرژی و صاحب سبک در کوه نوردی روز دنیا به شمار می‌آمد و از او رکوردهای اعجاب آوری برجای مانده است.

از جمله این رکوردها صعود یک روزه بر روی سه دیواره هاف دام، یوسمیتی و کوه واتکینز و همچنین مسیرهای نو و انفرادی در فیتزروی پاتاگونیا را می‌توان نام برد.

دن پاتر متولد 14 آوریل 1972 بود و در زمان مرگ 43 سال سن داشت. وی در نیوهمپشایر رشد کرد و علاوه بر کوه نوردی به شاخه‌های مختلف پرش علاقمند بود. در کارنامه او می‌توان بسیاری از صعودها که برای نخستین بار انجام شده، صعودهای انفرادی، صعودهای سرعتی و ... را مشاهده نمود.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اطلاعیه ی باشگاه اسپیلت هیچ ارزشی ندارد

_ باشگاه اسپیلت بعد از صدور حکم قطعی پرونده‌ی فاجعه‌ی بهمن 88 دیزین ، در واکنشی شتاب‌زده اعلام نمود :

" از تاریخ ۱۳۹۴٫۳٫۱ باشگاه کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی اسپیلت فقط مسئولیت آن دسته از اعضای فعال خود که در برنامه‌های کوه‌نوردی و سنگ‌‌نوردی (اعم از آموزشی و غیرآموزشی) که از طریق رسانه‌های رسمی باشگاه اعلام می‌شود را می‌پذیرد."

 

_ لازم است بدانیم: چنین اطلاعیه‌ای فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است و در صورت بروز هر گونه حادثه‌ی مشخصی برای هر یک از اعضای شرکت کننده ( فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی این باشگاه ، حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی برای فرد آسیب دیده و خانواده و بسته‌گان جان‌باخته (در مثال) محفوظ است و صدور چنین اطلاعیه‌های پیشاپیشی مبنی بر " اعلام برائت از مسئولیت" و یا قبول مسئولیت برای فقط بخشی از شرکت‌کننده‌گان در برنامه ، به هیچ عنوان ... و به هیچ عنوان مانع از تشکیل پرونده و آغاز پروسه تحقیق و بررسی و نهایتا صدور حکم قضائی نخواهد شد!

 

_ یک مثال : حضور شما را به عنوان "مهمان" در یکی از برنامه‌های رسمی باشگاه خود پذیرفته‌اند و هزینه‌ی مربوطه(!) را هم دریافت کرده‌اند ... طی حادثه‌ای مشخص و باز هم در مثال: در نتیجه‌ی عملکرد اشتباه سرپرست برنامه و تصمیمات نادرست او که برخلاف قوانین و مقررات و بنیان های موجود و پذیرفته شده‌ی این ورزش بوده است (مرجع و استعلام از فدراسیون )  ، آسیبی به شما وارد می‌شود. شما به راحتی می‌توانید از سرپرست و باشگاه شکایت کنید. به شما نخواهند گفت: خیر قبول نیست ، مدیران این باشگاه قبلا و در اطلاعیه‌ای از خود رفع مسئولیت کرده‌اند!!

 

 

_ باشگاه اسپیلت در قسمتی دیگر از اطلاعیه‌ی منتشرشده  و در باره‌ی افراد بنا به تعریف خود غیر از "فعال"  آورده است :

"  درصورت بروز هرگونه حادثه‌ای برای این اشخاص، باشگاه و مسئولین آن از کلیه مسئولیت‌های کیفری، مدنی و غیره، بری می‌باشند"

ذکر چنین نکته‌ای بیشتر به طنز شبیه است!! زیرا در صورت هر گونه شکایتی ، دادگاه مشخص خواهد کرد که برای حادثه‌ای منجر به آسیب و تلفات ، باشگاه و مدیران آن از مسئولیت‌های کیفری ، مدنی و غیره بری هستند یا نیستند!

 

به دوستان کوه‌نورد و به خانواده‌هایی که فرزندان‌شان با هر عنوان ( عضو ، فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی گروه‌‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی شرکت می‌کنند ...

 کوه‌نوردی مانند هر ورزش دیگری دارای اصول ، بنیان‌ها و قوانینی مشخص و مکتوب است ( طرح درس‌های فدراسیون ) ... در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای و آسیبی ( از جراحتی ساده تا تلفات انسانی ) حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی قضایی در باره علل و عوامل حادثه برای شما محفوظ است. مرعوب چنین اطلاعیه‌هایی نشوید . چنین اطلاعیه‌هایی فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است. اگر به نظرتان حادثه در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست "‌سرپرست رسمی آن برنامه‌ی رسمی باشگاه‌"  بوده است هیچ چیز مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما  نخواهد شد . تبرئه و یا محکومیت سرپرست و باشگاه  را تنها دادگاه مشخص خواهد کرد.

 

دوستان کوه‌نورد

گروه‌ها و باشگاه‌ها ، حتی اگر به اندازه مساحت تمام کوه‌های ایران از شما رضایت‌نامه و ضمانت‌نامه و انواع تعهدها را با مضمون " در صورت بروز هر گونه حادثه مسئولیت با خودم است " را گرفته باشند  ... در صورتی که در برنامه‌های رسمی آن باشگاه ، آسیبی به شما وارد شود که در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست سرپرست برنامه و یا مدیران باشگاه باشد ، هیچ یک از آن رضایت‌نامه ها و تعهدها  مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما نخواهد شد. مگر غیر از این است که مطابق اصول و قوانین این ورزش، زمانی که شما به عنوان عضو در برنامه‌ای رسمی شرکت می‌کنید حق تمامی تصمیمات با سرپرست است و شما ملزم به تبعیت هستید؟ برای قانون ، در بررسی نقش و تاثیر خطاهای مشخص سرپرست و مدیران باشگاه در حادثه‌ی بوجود آمده  ، وجود آن تعهدنامه های قبلی دارای هیچ ارزشی نخواهد بود و پرونده‌ی شکایت شما روال معمول و طبیعی خود را طی خواهد کرد.

 

 

به مدیران باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی 

شاید که باشگاه‌داری دکان خوبی برای کسب درآمد باشد اما مهم‌تر و بسیار فراتر از آن وجود  "احساس مسئولیتی تمام و کمال برای تامین سلامت و جان همه شرکت‌کننده‌گان در برنامه‌های رسمی" است . اگر نمی‌توانید مسئولیت همه‌ی شرکت‌کننده‌گان را بپذیرید یا در باشگاه‌تان را گل بگیرید یا آماده‌ی آغاز پروسه‌های شکایت قضائی برای حوادث احتمالی باشید.

 

 پی نوشت:

حتی  پاره‌ای از حوادث منجر به جراحت یا تلفات انسانی در ورزش کوه که ناشی از عوامل طبیعی و محیطی است ( ریزش بهمن ) ...می‌تواند ظرفیت و قابلیت طرح شکایت و تشکیل پرونده‌ی قضائی را داشته باشد . یک مثال:

با وجود اعلان‌ها و هشدارهای رسمی سازمان هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت نامناسب جوی در روزهای پایانی هفته ، با وجود اطلاعیه‌های رسمی فدراسیون کوه‌نوردی مبنی بر درخواست عدم صعود به ارتفاعات به همان دلیل ذکر شده ... فلان باشگاه و گروه کوه‌نوردی هم‌چنان نسبت به اجرای برنامه‌های رسمی خود در مناطق هشدار داده شده اقدام می‌کند ... در صورت بروز حادثه‌ای مانند ریزش بهمن و جراحت و تلفات انسانی ... می‌توان با طرح شکایت قضائی و تشکیل پرونده ، مدیران باشگاه را ملزم به پاسخ‌گوئی نمود .

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه دماوند نیاز به کمپین حمایتی ندارد!!

_ خوشحال می‌شویم یک نفر به ما توضیح دهد ... به باشگاهی که تلخ‌ترین و تراژیک‌ترین فاجعه در تاریخ کوه‌نوردی ایران را رقم زده است و هشت خانواده را به سوگ فرزندان عزیز خود نشانده است ...  به باشگاهی که برای پرداخت دیه‌ی تعیین شده دارای لشکری از بازاریان و تاجران و مدیران سطح بالا است... چرا باید کمک مالی کنیم؟!!

 

 

_ باشگاه دماوند نیاز دارد نحوه‌ی مواجهه ی مناسب و دلجوئی از خانواده‌‌های  سوگوار جان‌باخته‌گان را بیاموزد! 

 

 

_ باشگاه دماوند باید بیاموزد ارسال وسایل جان‌باخته‌گان برای خانواده‌هایشان ، بوسیله آژانس یا پیک موتوری ( از برادر زنده یاد سامان نعمتی بپرسید ) روش پسندیده‌ای نیست!

 

 

پی‌نوشت:

دریافت دیه ، حقی مشروع ، پذیرفته شده و قابل احترام برای خانواده‌ی جان‌باخته‌گان است . خانواده‌هایی که فرزندان خود را در حوادثی ناشی از بی‌مسئولیتی ، تصمیمات اشتباه و خطاهای آشکار از ذست می‌دهند.

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ کوه نورد کرمانشاهی بر اثر سقوط از کوه

رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه گفت: حسن جوادیان در جریان گشایش مسیر بر اثر سقوط از کوه جان خود را از دست داد

 

بهمن مشتکوب امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار کرد: حسن جوادیان در اثر سقوط از کوه روستای چشمه سهراب از توابع بیستون جان خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه جوادیان از قهرمانان سنگ‌نوردی ایران بود، بیان کرد: وی یکی از بهترین سنگ‌نوردان تاریخ کرمانشاه است.

به گفته رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه، این اتفاق در برنامه گشایش مسیر برای این کوه نورد کرمانشاهی رخ داده و هنوز جزئیات آن مشخص نیست.

این مسئول با بیان اینکه علت سقوط احتمالا مربوط به موضوعات فنی بوده، تصریح کرد: علت حادثه بعدا باید بررسی شود.

حسن جوادیان از سال 1379 این رشته را به‌صورت حرفه‌ای آغاز کرد و سال 1385 به‌دلیل آسیب‌دیدگی شدید از ناحیه دست در سال 1385 از دنیای حرفه‌ای این ورزش خداحافظی کرد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هومن آپرین درگذشت

اولین کوه نورد ایرانی فاتح اورست درگذشت.

 به گزارش ایسنا، هومن آپرین کوه نورد ایرانی فاتح قله اورست بر اثر ضایعه قلبی درگذشت. این کوه نورد ایرانی تبعه کشور آمریکا بود و در 23 مهر 1369 (15 اکتبر 1990) موفق شد به عنوان نخستین ایرانی قله اورست را فتح کند.

او در سال 1325 در تهران متولد و در 15 سالگی به ورزش کوه نوردی علاقمند شد و در سه سال توانست به قله های متعددی از جمله دماوند صعود کند.

آپرین در سن 18 سالگی برای ادامه تحصیلات راهی آمریکا شد و تحصیل خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه UCLA ادامه داد. پس از چندی به عنوان نقشه بردار در کوه‌های راکی ایالت وایومینگ مشغول به کار شد و پس از هشت سال کار در این رشته تصمیم گرفت که کوه نوردی را به عنوان حرفه خود انتخاب کند و شرکت «هیم کوه» را تاسیس کرد. این کوه نورد ایرانی در این شرکت ضمن تعلیم کوه نوردی، به عنوان راهنما نیز به استخدام علاقمندان در آمده و آنها را به قلل مختلف می برد.

او در سال 1365 تصمیم گرفت که راه جدیدی را در کوه «آمادبلام» برای صعود از سلسله جبال هیمالیا در کشور نپال ایجاد کند.

در سال 1990 که یک گروه کوه نوردی آمریکایی آپرین را به عنوان راهنما برای صعود به اورست انتخاب می‌کنند، وی موفق می شود به عنوان اولین ایرانی اورست را فتح کند.

 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ایمن نبودن راه منتهی به قله علم کوه

بخشدار کلاردشت ، ایمن نبودن راه ارتباطی مسیر منتهی به علم کوه و تخت سلیمان را از دغدغه های جدی کوه نوردان خارجی و داخلی اعلام کرد

 

علیرضا ذکائیان روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : این راه ارتباطی که بر اثر طغیان رودخانه سردابرود در سال 90 آسیب دیده بود ، در سیل ماه فروردین سال جاری نیز خسارت های زیادی دید و آمد و شد کوه نوردان را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود : هرچند برای تردد آسان کوه نوردان تا حدودی به طور موقت این راه ترمیم شد اما این اقدامات کافی نبوده و برای انجام کار اساسی باید اعتبارات ملی تخصیص داده شود.

بخشدار کلاردشت بدون اعلام میزان اعتبار مورد نیاز برای بهسازی بخشی از این راه ارتباطی درعین حال گفت که تا قبل ازمرمت این راه ارتباطی باید رودخانه سردآبرود به طور اساسی ساماندهی شود و تحقق این مهم نیز به حدود یکصد میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی افزود : سعی می شود در نشستی که در آینده با حضور مسوولان استانی و محلی در منطقه برگزار می شود این موضوع مطرح شود و پس از بازدید میدانی از نقاط حادثه خیز و شناسایی عوامل طغیانی شدن رودخانه ، اقداماتی صورت گیرد.

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت نیز پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که آسیب دیدگی شدید حدود 24 کیلومتراز طول راه دسترسی به قله علم کوه که نتیجه سیل سال 90 بوده است ، تردد خودروی کوه نوردان را در این مسیر با مشکل مواجه کرده است.

علی فرضی افزود : فرو ریختن یک دستگاه پل و تخریب مناطق وسیعی از سطح جاده در حد فاصل شهر رودبارک تا دومین قرارگاه کوهنوردی منطقه کوهستانی ونداربن سبب شده تا تردد خودرو در این منطقه غیرممکن شود.

وی ادامه داد : درحال حاضر کوه نوردان ناگزیرند با پای پیاده این مسیر طولانی را طی کنند که این وضعیت زمینه نارضایتی آنان را به همراه داشته است.

 

 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هیمالیا کوتاه شد

زمین لرزه مهیب نپال که چندی پیش بخش های وسیعی از این کشور را زیر رو کرد، به مرتفع ترین قلل جهان نیز رحم نکرد به طوری که برآورد می شود رشته کوه های هیمالیا حدود ۱.۵ متر کوتاه شده است

 


به گزارش مهر درحالی که دانشمندان معتقدند فرآیند کوتاه شدن کوهستان های مرتفع زمین به واسطه فرسایش ناشی از وزش باد و بارش های متنوع در عرض میلیون ها سال طول می کشد اما حالا وقوع زمین لرزه نپال موجب شده تا این اتفاق تنها در عرض اندک زمانی آن هم به اندازه ۱.۵ متر صورت گیرد!

دانشمندان مرکز هوافضای آلمان با استفاده از داده های به دست آمده از ماهواره «Sentinel-۱a» متوجه کوتاه تر شدن رشته کوه های هیمالیا شده اند.

دانشمندان این اتفاق را در نوع خود حیرت انگیز توصیف کرده اند زیرا در طولانی مدت صفحه تکتونیک شامل هند در حال فشار آوردن به اوراسیا (آسیا و اروپا) است که در نتیجه این فرآیند هیمالیا مرتفع تر می شود اما پس از زمین لرزه نپال که کشته های فراوانی برجای گذاشت، این ارتفاعات ۱.۵ متر کوتاه تر شده است.

در همین حال مشخص شده که مناطقی از اطراف کاتماندو، پایتخت نپال به همان اندازه که هیمالیا کوتاه شده، مرتفع تر شده است.

درحال حاضر جمع آوری اطلاعات بیشتر در دستور کار دانشمندان زمین شناس قرار دارد تا به درستی معلوم شود که آیا این زمین لرزه تأثیری در ارتفاع اورست به عنوان مرتفع ترین قله جهان داشته است یا نه؟

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بارش برف و رانش زمین بار دیگر عملیات نجات در نپال را متوقف کرد

بارش برف، سقوط بهمن و رانش زمین در شب و روز گذشته بار دیگر عملیات امدادرسانی به تعدادی از مناطق این کشور که نیاز فوری به کمک دارند را با مشکل مواجه کرد.

 

به گزارش ایرنا؛ 'گاجندرا کومار' معاون کمیته مدیریت بحران نپال گفت: ارتش نپال تاکنون اجساد 90 نفر از جمله 9 کوه نورد خارجی را در منطقه پیدا کرده است و همچنان از وضعیت 150 نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

مقامات امداد و نجات نپال اعلام کردند: حجم عظیم برف و یخ که به دنبال سقوط بهمن بر روی هم انباشته شده ، دسترسی به این مناطق را بسیار سخت کرده است.

در زلزله مرگبار نپال حدود 160 خانه در مناطق مختلف منتهی به هیمالیا کاملا با خاک یکسان شد و نزدیک به هشت هزار نفر جان خود را از دست دادند.

همچنین وقوع 150 پس لرزه سبب رانش زمین در بسیاری از مناطق شده است.

هنوز از سرنوشت 182 فرد بومی، 20 کارگر، 80 گردشگر، 40 راهنما و 10 نیروی ارتش نپال در مناطق مختلف خبری در دست نیست.

اهالی روستاهای آسیب دیده اعلام کرده اند که ده ها نفر به دلیل رانش زمین زیر خاک مدفون شده اند و عملیات نجات به دلیل رانش زمین و تخریب مسیرها با مشکل جدی روبرو است.

درهمین حال در روستای کراجا از 885 خانه تنها سه خانه هنوز در جای خود باقی مانده اند و بقیه با خاک یکسان شده است.

به گفته مقامات امدادی ، بیش از یک هزار نفر در مناطق دورافتاده در انتظار تیم های امدادی هستند.

براساس آماری که صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده ، حدود 25 هزار مدرسه براثر زمین لرزه کاملا ویران شده و به این ترتیب حدود یک میلیون کودک تا مدت ها نمی توانند به مدرسه بروند.

به گفته وی ؛ دولت نپال صندوقی با اعتبار 200 میلیارد روپیه برای بازسازی این کشور تاسیس می کند.

براثر زمین لرزه مرگبار دو هفته گذشته در نپال تاکنون بیش از هشت هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از 17 هزار نفر نیز مجروح شدند.

براساس گزارش مقامات نپال ؛ در زمان سقوط بهمن بعد از زمین لرزه 7.9 ریشتری در نپال تاکنون جسد 250 نفر از کوه نوردان از زیر برف و یخ بیرون آورده شده است.

به گفته مقامات نپال ؛ در زمان وقوع بهمن حدود یک هزار کوه نورد در 450 کمپ در دامنه هیمالیا حضور داشتند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ امروز : گزارش برنامه ای ارزشمند در خانه کوه نوردان

اجرای برنامه‌ی  "نخستین صعود زمستانی خط الراس هفت خوان علم کوه" کاری دشوار و ارزشمند در تاریخ کوه‌نوردی ایران بود که دو جوان شایسته‌ی کشورمان نیما اسکندری و علی محمودی آن را با موفقیت به انجام رساندند.

 

گزارش این برنامه که می‌تواند حاوی نکات و تجربیات ارزشمندی برای دوستان کو‌ه‌نورد باشد ، روز سه شنبه 22 اردیبهشت ( امروز ) در محل خانه کوه‌نوردان ارائه خواهد شد .

 

 

دعوت به گزارش صعود زمستانی خط الراس هفت خوان علم کوه

 

 

مکان: تهران _ خیابان انقلاب _ بین لاله زارنو و دروازه دولت _ پلاک 590 _ طبقه سوم _ واحد 7 _ خانه کوه نوردان تهران

زمان: سه شنبه 22 اردیبهشت 94

ساعت 19

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اطلاعیه ی اخیر باشگاه اسپیلت هیچ ارزشی ندارد!

نگاهی به اطلاعیه‌ی غیر مسئولانه و بی‌ارزش ( به لحاظ قضائی و قانونی ) باشگاه اسپیلت در " اعلام برائت از مسئولیت " و همچنین مجموعه تحرکات و جوسازی‌های اخیر در جهت حفظ و تامین منافع باشگاه‌داران ... موضوع پست‌های آینده‌ی وبلاگ کلاغ‌ها خواهد بود .

 

 

 

پی‌نوشت :

خجالت‌آور و شرم‌آور نیست که بجای "‌کمپین حمایت از بازمانده‌گان و خانواده‌ی  جان‌باخته‌گان فاجعه‌ی تراژیک دیزین"   ،  "کمپین حمایت از باشگاه دماوند" به راه می‌اندازند؟!!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ قابل توجه خواننده گان وبلاگ خوب " کوه نوشت "

چند روزی‌ست میزبانی «بلاگفا» به دلیل آنچه از سوی مدیریت پشتیبانی این سامانه «انتقال سرور» عنوان شده، موقتاً مختل گردیده است ... و گویا امکان به روز رسانی وبلاگ‌ «کوه‌نوشت»برای دوست عزیزمان حسین رضائی ، تا دست‌کم پایان هفته جاری، هم‌چنان میسر نیست!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شمار تلفات زمین لرزه نپال به 7885 نفر رسید

 

شمار تلفات زمین لرزه 25 آوریل نپال روز جمعه به 7885 نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از کاتماندو ، وزارت کشور نپال با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این خبر افزود شمار زخمی های این زمین لرزه هم به 17 هزار و 803 نفر رسید.


بر اثر این زمین لرزه در مجموع 288 هزار و 798 باب ساختمان شخصی و 10 هزار و 790 ساختمان دولتی هم بطور کامل ویران شده است.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در باره ی کلاغ ها ...

 

" آرزوی روزی را دارم که شمشیر قیصر را در دست مسیح ببینم، روح شرق را در اندام تمدن غرب، و مغز دکارت را با قلب پاسکال، و دانایی ابوعلی‌سینا را با بینایی ابوسعید ابو‌الخیر، و عشق و عقل را به‌عنوان دو بال در دو جنب انسان... دکتر شریعتی "

 

_ نه ، غیرممکن است! ... برای نسل ما ، سکوت و انفعال غیرممکن است. ما چشم برهم نهادن را نیاموخته‌ایم . ما فراموشی را نیاموخته‌ایم . نسل ما نمی‌تواند نسبت به جامعه و دنیای پیرامون خود بی‌تفاوت باشد . نمی‌تواند نبیند ، نشنود ، نگوید ، ننویسد و بی آرمان و آرزوی زنده‌گی و دنیایی بهتر برای مردم سرزمین‌اش ، روزگار بگذراند . نسل ما نمی‌تواند ...  کلاغ‌ها باز می‌گردد! 

 

_ کلاغ‌ها ... لطف و محبت صمیمانه‌ی خواننده‌گان ، دوستان و همراهان همیشه‌گی خود را هیچ‌گاه فراموش نخواهد کرد . همان 40 الی 50 کامنت پست خداحافظی ، نسیمی بهاری بود که تمام خسته‌گی و رنج ده سال وبلاگ‌نویسی را به یک باره با خود برد . ممنونم دوستان خوب .

 

_ کلاغ‌ها ... لطف و محبت صمیمانه‌ی دوستانی که پستی از وبلاگ خود را به خداحافظی کلاغ‌ها اختصاص دادند هیچ‌گاه فراموش نخواهد کرد . ممنونم نیما اسکندری . ممنونم حسین رضائی . ممنونم آنا فراهانی . ممنونم روشنک هوشمند . ممنونم عباس ثابتیان ...

 

_ کلاغ‌ها می‌خواهد دور تازه‌ای از فعالیت خود را آغاز کند . می‌خواهد صریح‌تر و بی‌پرواتر از قبل ، نظرات و دیدگاه‌های خود را در باره ی پاره‌ای از مسایل کوه‌نوردی ایران بنویسد . کلاغ‌ها ادعائی ندارد . کوه‌نوردی ساده و معمولی که می‌خواهد به عنوان حقی مشروع و پذیرفته شده ،  از وبلاگ برای بیان حرف‌هایش استفاده کند. کلاغ‌ها به دنبال نام و نقش و جایگاه و اعتبار و مثلا محبوبیت در کوه‌نوردی ایران نیست ( آدم باید مغز خر خورده باشد که در جامعه‌ی ما برای محبوبیت و اعتبار و خوش نامی ، نقد و نقد نویسی را انتخاب کند... انصافا غیر از این است؟! ) . کلاغ‌ها می خواهد وبلاگ ساده‌ای باشد در میان بقیه‌ی وبلاگ‌های دنیای کوه و کوه‌نوردی . برای کلاغ‌ها کمیت روزانه‌ی بازدید کننده‌گان اهمیتی ندارد . حضور همان 40 الی 50 دوست و خواننده و همراه همیشه‌گی ، ارزشمندتر از هر انگیزه‌ی دیگری ، کلاغ‌ها را برای بودن و تداوم حیات وبلاگ تشویق خواهد کرد.

 

_ کلاغ‌ها ... بازمی‌گردد! بی هیچ قصد رقابت با کسی ، سایتی و یا وبلاگی . کلاغ‌ها همانند یکی از مدیران کینه‌توز سایت کوه‌نامه ( که با نام کاملا جعلی و مستعار می‌نویسد ) شب‌ها با رویا و آرزوی نابودی این یا آن وبلاگ ، سر بر بالین نمی‌گذارد!! در نگاه کلاغ‌ها ، نشاط و پویائی و حرکت تکاملی جامعه‌ی وبلاگ‌نویسی کوه و کوه‌نوردی فقط با حضور همه‌ی " صداها " ممکن خواهد بود. 

 

_ " فقط مرده‌گان خطا نمی‌کنند" ...  طی ده سال گذشته ، حرکت کلاغ‌ها حاوی اشتباهات و تناقضات فراوانی بوده است . کلاغ‌ها امید دارد بتواند با ارزیابی و جمع‌بندی خطاهای گذشته و کمک و هم‌فکری خواننده‌گان و همراهان صمیمی ، دور تازه‌ی فعالیت خود را با کیفیتی بهتر آغاز کند!

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دعوت به گزارش صعود زمستانی خط الراس هفت خوان علم کوه

 

 

 

مکان:  تهران _ خیابان انقلاب _ بین لاله زارنو و دروازه دولت _ پلاک 590 _ طبقه سوم _ واحد 7 _ خانه کوه نوردان تهران

زمان: سه شنبه 22 اردیبهشت 94

 ساعت 19

 

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک