کومالیا را در وب سایت جدیدش بخوانید

 

خانم لیلا صالحی مانند همیشه، پرتلاش و خسته‌گی ناپذیر در عرصه‌ی کوه و کوه‌نویسی حضور دارد . با طولانی شدن زمان برای رفع مشکلات بلاگفا ، ایشان نیز اقدام به راه اندازی وب سایت شخصی خود نموده است . کومالیا را در آدرس جدید دنبال کنید:

 

http://komalia.ir

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دریل کاری سنگ نوردان ، دیدگاه عباس ثابتیان

 
 
 
 
1- به نظر می رسد سنگ نوردی و دیواره نوردی ایرانیان تا حد زیادی متاثر از فرانسوی هااست و شاید بشود گفت که برگزاری سه دوره جشنواره ی بیستون و حضور پرشمار فرانسویان در آن هم به این مشکل دامن زده است.
فرانسوی ها در بین اروپاییان بیشترین تغییرها را در محیط های کوهستانی ایجاد کرده اند، از سوراخ کاری تا ساخت و سازهای بزرگ در آلپ ها، چیزی که در آلمان، انگلستان، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی نمی بینید. در آمریکا هم دغدغه حفظ و حراست از محیط های کوهستانی بسیار بالاست، در بیشتر سایت های سنگ نوردی تابلوهایی شما را با اصول و مقررات کار در آن منطقه آشنا می کند و در تمام آنها سوراخ کاری و مته و دریل زدن ممنوع شده است.
 
 
2- گروهی از سنگ نوردان ایرانی اعتقاد دارند که مسیرها باید ایمن شوند و برای ایمن سازی نیاز به رول کوبی و اضافه کردن میانی ها داریم و اینکه در هر منطقه باید مسیرهایی برای کارآموزان و کم تجربه ها ایجاد کرد تا آنها بی نگرانی از بروز حادثه صعود کنند.
در نادرست بودن دلیل عده ای از موافقین سوراخ کاری با هدف ایمن سازی،  یک نکته همین که بیشترین حادثه ها نه برای کارآموزان، که برای حرفه ای ها و پرتجربه ها رخ داده است. 
 
 
3- عده ای هم کوهستان و سنگ و صخره را ملک خود می دانند و نیازی به این نمی بینند که از کسی یا جایی (مانند فدراسیون یا سازمان حفاظت از محیط زیست یا سازمان میراث فرهنگی) اجازه بگیرند، به نظر می رسد حتی چنین پرسشی در ذهن آنها هم شکل نمی گیرد که آیا در کوه بیستون که یک اثر ثبت شده ی جهانی است، ما اجازه داریم دریل به دست این صخره و آن صخره را سوراخ کنیم؟
 
 
 
 
 
 
 
 
پی نوشت کلاغ‌ها :
 
قابل توجه مرتضی زارع و دوستانش... "به نظر می‌رسد حتی چنین پرسشی در ذهن آنها هم شکل نمی‌گیرد که آیا در کوه بیستون که یک اثر ثبت شده‌ی جهانی است، ما اجازه داریم دریل به دست این صخره و آن صخره را سوراخ کنیم؟ "
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دریل کاری سنگ نوردان ... ورزش یا وندالیسم؟!

 

_ عکس فوق را خوب و با دقت ببینید. بخشی از فعالیت  دوستان سنگ‌نورد که نام "گشایش مسیر" را نیز بر خود دارد ...

 

_  آیا این دریل کاری‌ها گونه‌ای آسیب و تخریب همیشه‌گی  بر دامن طبیعت نیست؟

 

_  آن دسته از دوستان کوه‌نورد و علاقه‌مندان به طبیعت که نوشتن انواع یادگاری‌ها با ماژیک و اسپری رنگ بر کوه‌ها و غارها را  وندالیسم می‌نامند ، نظرشان در باره‌ی این دریل کاری سنگ‌نوردان چیست؟  آیا می‌توان از آن به عنوان گونه‌ای وندالیسم یاد کرد؟

 

_  دوستان سنگ‌نوردی که می‌خواهند از دریل کاری خود در دامان کوه‌ها و دیواره‌ها دفاع کنند ... لطفا توضیح دهند تفاوت و مرز کارشان با وندالیسم چیست و در کجاست؟

 

_  در صورت مجاز بودن ... با گسترش و توسعه‌ی چنین فعالیت‌هائی (دریل کاری)  چشم انداز  آینده‌ی کوه‌ها و دیواره‌ها چگونه خواهد بود؟  یعنی ... چه چیزی را می‌خواهیم برای نسل‌های آینده به  یادگار بگذاریم؟  ... شهر شما یک دیواره ... و فقط یک دیواره دارد (این یک مثال است) ... میراث شما برای آینده‌گان دیواره‌ای دریل کاری شده و سوراخ سوراخ خواهد بود؟ ... آنان دیگر حق ندارند از دیدن دیواره و طبیعتی بکر و دست نخورده در شهر خود لذت ببرند؟  ... آیا  دوستان سنگ‌نورد برای این گونه دریل کاری ‌های خود در دامن طبیعت ، حد و مرزی را  نیز قائل هستند؟

 

_ عکس فوق را خوب و با دقت ببینید. بخشی از فعالیت  دوستان سنگ‌نورد که نام "گشایش مسیر" را نیز بر خود دارد ...

 

  

 نظر شما چیست؟

 

 

 

پی نوشت:

عکس استفاده شده در این پست  ،  برگرفته از گزارش لیلی رهنما با عنوان گشایش مسیرهای نو در چشمه سهراب است (منتشر شده در وبلاگ آناپورنا)  و اشاره به فعالیت مرتضی زارع و دوستان بر دیواره‌ی بیستون شهر کرمانشاه نیز دارد .

و راستی ... خوشحال خواهیم شد اگر یکی از دوستان سنگ‌نورد در باره‌ی این تکنیک گشایش مسیر ... دریل کاری بوسیله‌ی حمایت از بالا ... توضیحاتی را برای ما بنویسد.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


عجایب غار هزارپا ‌ در کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان از کشف بقایای اسکلت انسان در غاری در نزدیکی استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

 

محمد منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: "هزارپا" نامی است که اعضای گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان با توجه به وجود قابل توجه نوعی هزارپای سیاه‌رنگ بر روی بدنه‌های این غار که در استان کهکیلویه و بویراحمد شناسایی شد، نهاده‌اند.

 

وی با بیان اینکه این غار که در حدود 150 متر طول و 70 متر عمق دارد و غاری فنی با پرتگاه‌هایی خطرناک، یک چاه 30 متری و تالاری زیباست، ادامه داد: درون حوضچه آبی که در تالار عمق 60 متری این غار قرار دارد نوعی رسوبات آهکی معروف به مروارید غار دیده می‌شود.

 

سرپرست گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان با اشاره به وجود سه جمجمه انسان و استخوان‌های بدن‌شان به علاوه مقادیری شاخ و استخوان حیوان در این غار گفت: با توجه به ترکیب رسوبی که روی جمجمه‌ها وجود داشت، به نظر قدمت زیادی داشته باشند اما اظهار نظر در این‌باره نیاز به تحقیقات باستان‌شناسی دارد.

 

منصوری ادامه داد: ما غارهایی زیادی مانند غار "هزارپا" کشف کرده‌ایم که اشیاء به نظر قدیمی در آن‌ها وجود دارد؛ متاسفانه در برخی موارد افراد سودجو تلاش می‌کنند تا اشیایی که درون غارها وجود دارد و گمان می‌رود قدمت تاریخی دارد از غار خارج کنند که نه تنها به محیط غار، بلکه به علم نیز ضربه می‌زنند؛ بنابراین معمولا مکان دقیق غار نزد گروه باقی می‌ماند.

 

وی با بیان اینکه در غارهای اکتشافی اشیاء زیادی پیدا می‌شود که اظهار نظر درباره قدمت آن‌ها نیاز به کاوش‌های باستان‌شناسی دارد، ادامه داد: مشکل کاوش‌های باستان‌شناسی در غارها این است که باستان شناسان مسلط به تکنیک‌های غارنوردی نیستند و به همین دلیل علاقه‌ای به این کار ندارند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


پیامد ذوب شدن یخچال های طبیعی هیمالیا

به گفته دانشمندان تا پایان قرن حاضر در حدود ۵۵۰۰ یخچال طبیعی منطقه کوهستانی اورست آب شده و از بین می رود که این وضعیت تاثیرات شدیدی بر کشاورزی و تولید برق خواهد داشت.

به گزارش مهر، طبق اعلام گروهی از دانشمندان بین المللی، حجم حدود ۵۵۰۰ یخچال طبیعی در منطقه هندوکش و هیمالیا تا سال ۲۱۰۰ بین ۷۰ تا ۹۹ درصد کاهش می یابد که پیامدهای مهلکی بر کشاورزی و جریان تولید برق منطقه خواهد داشت.

به گفته «جوزف شی»، هیدرولوژیست یخچال های طبیعی در نپال و سرپرست تیم تحقیق، احتمال از دست دادن حجم بسیار بزرگی از یخچال های طبیعی طی سالیان آتی با توجه به افزایش دمای کره زمین وجود دارد.

محققان با مطالعه منطقه ایی در نپال که محل بسیاری از قله های مرتفع دنیا همانند اورست و همچنین یخچال های طبیعی به وسعت ۴۰۰ کیلومتر مربع بوده دریافتند یخچال های تحتانی سریع تر آب می شوند چراکه میزان انجماد با افزایش دما در ارتفاعات بالای کوهستانی افزایش می یابد. این ارتفاع اکنون چیزی در حدود ۳۲۰۰ متر در دی ماه تا ۵۵۰۰ متر در شهریور ماه است.

بر اساس اندازه گیری های حرارتی در طول تاریخ و پیش بینی های انجام شده در مورد افزایش دمای کره زمین تا سال ۲۱۰۰ به ارتفاع ذکر شده چیزی در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ متر اضافه خواهد شد و این بدان معناست که برای یافتن نقاط سردتر باید به مناطق مرتفع تر صعود کرد. این افزایش نه تنها باعث کاهش تجمع برف در یخچال ها می شود بلکه ۹۰ درصد یخچال های موجود را در طول ماه های گرم سال در معرض ذوب شدن قرار می دهد.

همچنان عدم قطعیت در مورد میزان اثر گازهای گلخانه ای روی دمای کره زمین و مقدار بارش برف و باران وجود دارد و همچنین تعداد معدودی از یخچال ها برای اندازه گیری اثر این گازها مورد مطالعه قرار گرفته اند اما افزایش نرخ ذوب شدن برف و یخ و تغییر الگوی بارش از برف به باران به ویژه در مناطق و ارتفاعات بحرانی یخچال ها بی شک مرتبط با این تغییرات بوده و توجه به این الگوها امری حساس تلقی می شود.

پیش بینی می شود بخش های کشاورزی و همچنین نیروگاه های تولید انرژی آبی در پایین دست قله های رشته کوه هیمالیا به شدت تحت تاثیر این تغییرات قرار بگیرند و در نتیجه زندگی بیش از یک میلیارد نفر از ساکنان قاره آسیا که از آب رودخانه های بوجود آمده در اثر ذوب یخچال ها استفاده می کنند دست خوش تغییرات عمده شود. در ابتدا ذوب یخ ها باعث افزایش جریان آب رودخانه ها می شود اما با تداوم این روند شاهد کاهش جریان آب بویژه در ماه های گرم سال خواهیم بود.

از دیگر پدیده هایی که در اثر کاهش حجم یخچال های طبیعی و عقب نشینی آنها مشاهده می شود بوجود آمدن دریاچه های متعددی بوده که توسط یخ های به جا مانده از یخچال ها محصور می شوند. لازم به ذکر است در صورت وقوع بهمن و یا زلزله همانند یخ های محصورکننده دریاچه ها شکسته شده و سیل های عظیمی در منطقه ایجاد می شود.

طی پروژه ای که توسط گروهی از دانشمندان نپالی در دانشگاه میلان انجام شد محققان دریافتند که حدود ۱۳ درصد از حجم یخچال های رشته کوه هیمالایا در ۵۰ سال گذشته کاهش یافته و حتی حجم بعضی از یخچال ها در مقایسه با سال ۱۹۶۰ به کمتر از نصف رسیده است.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نجات گم‌شده گان در کوهستان توچال

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از نجات یک گروه 5 نفره در کوهستان توچال خبرداد.


جلال ملکی در گفت‌وگو با  فارس، اظهار داشت: در ساعت 21:47 دقیقه شب گذشته در پی اعلام مفقود شدن افرادی در کوهستان توچال گروه نجات ویژه سازمان آتش‌نشانی به محل اعزام شد و طی تماس‌هایی با افراد گم شده نسبت به شناسایی محل دقیق این افراد اقدام شد.

وی ادامه داد: 5 نفر از جمله سه آقا و دو خانم از مسیر پیاده‌روی کوه خارج و ساعت‌ها سرگردان بودند و دچار ضعف بدنی شدید شده بودند.

ملکی افزود: آتش‌نشانان نسبت به کمک‌های اولیه اقدام و این افراد را به مسیر اصلی خود بازگرداندند و در ساعت 23:51 دقیقه عملیات این حادثه به اتمام رسید.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی توصیه کرد: کوه نوردان سعی کنند از مسیر اصلی خارج نشوند و اگر مسیر را گم کردند با آتش‌نشانی تماس بگیرند و در محل بمانند.

 

 



 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


حرکت سه سانتی متری قله اورست در زمین لرزه اخیر

 

سازمان زمین شناسی و نقشه برداری چین روز سه شنبه اعلام کرد: زمین لرزه ماه گذشته نپال، قله اورست را سه سانتیمتری به سمت جنوب غربی جابجا کرده است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان زمین شناسی و نقشه برداری چین، در گزارشی اعلام کرد: زمین لرزه 7.8 درجه ای ماه آوریل در نپال، مسیر طبیعی قله اورست را که به سوی شمال شرقی بود، سه سانتیمتر در جهت معکوس تغییر داده است.

پیش از زمین لرزه، قله اورست در مدت یک دهه، 40 سانتیمتر به سوی شمال شرقی حرکت کرده بود. اورست در همین مدت سه سانتیمتر هم بلندتر شده بود.

زمین لرزه دوم نپال که 7.3 ریشتر بود، باعث جا به جایی اورست نشد.

ایرنا

 

 ------------------------------------------------

 پی نوشت ( بی ارتباط به موضوع پست) :

مشکلات سایت بلاگفا حل نشده است و جای خالی بسیاری از دوستان کوه‌نویس  که از طریق این سایت  پست‌های خود را منتشر می‌کردند به خوبی احساس می‌شود . با طولانی شدن زمان رفع مشکل ، اسباب‌کشی به سایت‌های دیگر طبیعی به نظر می‌رسد. اطلاع‌رسانی در زمینه‌ی این گونه تغییرات و جابجایی‌ها را وظیفه‌ی خود می‌دانیم :

عباس ثابتیان به بلاگ اسپات قدیمی خود بازگشته است ... که البته ، باز کردن آن ابزار لازم دارد !! ... http://aramkuh.blogspot.com

 

علی بیات نیز فعلا به بلاگ اسکای رفته است... www.meydanmishan.blogsky.com

 

از وبلاگ کلاغ‌ها می‌توانید برای اعلام جابجایی و تغییرات آدرس وبلاگ خود استفاده کنید .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


سفر نخستین فاتح زمستانی اورست به ایران

همزمان با برپایی کمپ جوانان اتحادیه جهانی کوه نوردی بر روی قله دماوند، «کریستف ویلیچکی» کوه نورد نامدار لهستانی و نخستین فاتح زمستانی قله‌های اورست و لوتسه به ایران سفر خواهد کرد.
  
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی، کریستف ویلیچکی 65 ساله در روزهای نخست مرداد ماه به همراه همسر کوه نورد خود در ایران حضور خواهد یافت.
  
این کوه نورد باتجربه لهستانی صعود به همه قله‌های بالای هشت هزار متر جهان از جمله اورست و لوتسه را در کارنامه دارد.
 
ویلیچکی در سال 2001 سرپرست نخستین صعود زمستانی برودپیک بود. این صعود با موفقیت چهار عضو این تیم و البته مرگ «ماچی بربکا» و «توماس کوالسکی» همراه بود و همین مسئله باعث شد تا ویلیچکی از میزان فعالیت‌های خود کم کند.
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


در جان سبز خویش ...

  

به تو دست می‌سایم و جهان را در می‌یابم

به تو می‌اندیشم

و زمان را لمس می‌کنم

معلق و بی‌انتها

عریان.

 

می‌وزم  می‌بارم  می‌تابم

آسمان‌ام

ستاره گان و زمین

و گندم عطرآگینی که دانه می‌بندد رقصان

در جان سبز خویش.

 

از تو عبور می‌کنم

چنان که تندری از شب.

 

می‌درخشم

و فرو می‌ریزم .

 

شعر: احمد شاملو

عکس: فرامرز نصیری

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


وبلاگ آناپورنا : دختران سنگ نورد و گشایش مسیرهای نو

 

" از اولین باری که خبر صعود مستقل دختران ایرانی روی دیواره علم کوه رو شنیدم (صعود لیلا اسفندیاری و منیره رفیعی از مسیر لهستان52  در سال 86)  چندین سال می گذره. یادمه خیلی هیجان زده بودم و در باورم نمی گنجید چنین کاری! لیلا با آن صعودش برای همیشه به یکی از قهرمانان زندگی من تبدیل شد. بعدها با نسیم عشقی آشنا شدم. کسی که هرچه از توانمندی اش در قالب یک زن و یک ایرانی در این جامعه بسته،  گفته بشه بازم کمه  و حالا که می بینم شاگردانش بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه به این سطح از توانایی رسیدن که جسارت انجام  چنین کاری رو در خودشون پیدا کردن امیدوار می شم. امیدوار به تحقق روزهای خوبی که در گذشته نه چندان دور در تصور همه یک رویا بود... "

 

متن کامل را در وبلاگ آنا فراهانی بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


همدان : منطقه بکر میشان را تخریب کردند

 

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی همدان، در این‌باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: دشت «میشان» یک پایگاه قدیمی با دو مقصد است که مقصد تله‌کابین گنجنامه اکنون میدان «میشان» نام گرفته و نخستین‌بار ماشین‌آلات و لودر را در مجموعه گنجنامه بالا بردند، جاده‌سازی کردند و مسیری درست کردند که ماشین هم بتواند در آن حرکت کند، حتی تجهیزات تله‌کابین را کنار کتیبه و آبشار گنجنامه قرار دادند و اکنون نیز ظاهرا نهادهای دیگر برای تخریب، با هم رقابت می‌کنند، مانند هلال احمر که برای بزرگ کردن پایگاه امدادرسانی‌اش، گودالی عمیق در میدان میشان ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر این‌که مجموعه‌ی میدان «میشان» زیرمجموعه کوه الوند در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسیده است،‌ ادامه می‌دهد: در چند روز گذشته، با شکایت دستگاه‌هایی مانند منابع طبیعی، دادستانی همدان به موضوع وارد شده و گویا کار را موقتا متوقف کرده است.

او با اشاره به این‌که فضای تخریب‌شده توسط هلال احمر باید جبران شود،‌ اضافه می‌کند: پناهگاه اول در میدان میشان حدود 60 سال پیش ساخته شده، اما حالا پایگاه امداد و نجات هلال احمر گودالی عمیق حفر و اعلام کرده که قصد دارد زیرزمینی برای بیشتر کردن تجهیزات هلال احمر ایجاد کند، حتی زمانی‌ که با مخالفت کوهنوردان مواجه شد، اعلام کرد پس از تکمیل این زیرزمین روی آن را می‌پوشاند و درخت می‌کارد تا منظره‌ی طبیعی میدان میشان حفظ شود، کاری که با عقل جور درنمی‌آید.

وی با اشاره به تخریب چند چشمه در میدان «میشان» برای ایجاد این گودال، ادامه می‌دهد: هر آنچه در بالادست میدان «میشان» درست کرده‌اند، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به کتیبه‌ها و آثار گنجنامه که پایین‌تر از میدان «میشان» هستند، آسیب وارد می‌کند.

زندی با اشاره به از بین رفتن امکان ثبت جهانی «گنجنامه» پس از ساخته شدن تله‌کابین در این محدوده، اظهار می‌کند: با وجود این‌که مجموعه کوه‌های الوند یک مجموعه‌ی بی‌نظیر میراث فرهنگی در کشور است، اما اکنون توسط مدیریت شهری و دستگاه‌های مختلف روزبه‌روز به حریم و حتی عرصه‌ی آن دست‌درازی می‌شود، به‌گونه‌ای که به‌زودی همه‌ی مجموعه را از بین می‌برند.

 

 متن کامل گزارش ایسنا

از وبلاگ همدان نامه

 

پی‌نوشت:

و آیا دوستان کوه‌نورد همدانی طرح یا برنامه‌ای را برای اعتراض و مقابله با این گونه جریانات تخریبی در طبیعت زیبای کوهستانی سرزمین‌شان دارند؟ ... انجام اقدامات و پی‌گیری‌های قانونی ... تجمع‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز ... یا می‌خواهند بنشینند و تنها نظاره‌گر موج سیری‌ناپذیر دست‌اندازی‌های سوداگرانه بر پیکر الوند باشند؟! ... راستی ، به هیئت کوه‌نوردی استان امیدی هست؟

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نگاهی کوتاه به دیدگاه رسمی باشگاه آرش

فدراسیون کوه‌نوردی در تاریخ 19 اردیبهشت " پیش نویس آئین نامه شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌ها " را طی اطلاعیه‌ای در سایت رسمی خود منتشر نمود و باشگاه آرش نیز در تاریخ 9 خرداد نظر خود را نسبت به پیش نویس ارائه شده اعلام کرد. با هم نگاهی کوتاه به نامه‌ی آرشی‌ها داشته باشیم.

 

_ باشگاه آرش در بند اول نامه‌ی خود به فدراسیون نوشته است : "کل متن نیازمند ویرایش ادبی و رفع ایرادهای تایپی است " ... تاکید بر چنین موردی که با قرار دادن آن در همان بند اول خود را نشان می‌دهد ، با ادامه‌ی خوانش متن آرشی‌ها تبدیل به طنزی مضحک و خنده‌دار می‌شود !! ... آنجا که می‌بینی متن خودشان هم از ایرادهای تایپی لنگ می‌زند!! ... حکایت دیگ به دیگ می‌گه روت سیا !!

 

_  در خوانش نامه‌ی آرشی‌ها به فدراسیون ، خود را با متنی پر از تناقض و ابهام و گنگی روبرو می‌بینیم .  از یک سو  به فدراسیون می‌گویند :

" در ماده‌ی 7؛ «تایید صلاحیت» مدیر عامل عبارت گنگی است که راه را برای هرگونه اعمال سلیقه باز می‌گذارد؛ لازم است مصداق‌های صلاحیت به صورت مشخص بیان شود. " 

و از سوی دیگر و چند خط پایین‌تر اعتقاد دارند که:

" در ماده‌ی 9؛ حضور مربی در برنامه‌های غیر آموزشی ضرورتی ندارد. در برنامه‌های کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی، حضور سرپرست یا راهنمایی که مطابق عرف "صلاحیت‌دار" است، کافی است. "

در یک جاهایی(!)  صلاحیت باید دارای مصداق‌های مشخص باشد و در جاهایی دیگر(!) همان مطابق عرف کافی‌ست و دیگر نیازی به مصداق مشخص ندارد!!  ... فقط باید به این میزان رندی تبریک گفت!! ... و در یک نمونه ی دیگر ، به فدراسیون می گویند:

" ضرورت دارد در مورد مسوولیت مدنی مدیران و سرپرستان برنامه‌ها، وفق ماده‌ی 158 قانون مجازات اسلامی تاکید شود که حوادث ناشی از عملیات ورزشی، از جمله حوادث کوه‌نوردی و حوادث طبیعی مربوط به کوهستان، جرم محسوب نمی‌شود."

اما و در همان نامه ، خودشان اعتقاد دارند:

" همچنین لازم است تعطیل شدن باشگاه یا گروه، فقط با حکم دادگاه امکان‌پذیر باشد."


 

_  احتمالا خودشان هم می دانند که تاکید و استنادشان به ماده ی قانونی 158 چقدر بی‌اعتبار و بی‌ارزش است .  در بخشی از  این ماده به صراحت و با کلماتی ساده و روشن  آمده است :  "مشروط بر اینکه سبب حوادث نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد"  ...

 

یعنی که : آقای باشگاه آرش ، آقای باشگاه دماوند ، آقای باشگاه اسپیلت ... اگر در هر یک از برنامه‌های رسمی شما حادثه‌ای رخ دهد ( از یک شکسته‌گی ساده  تا حادثه‌ای منجر به تلفات انسانی ) که سبب و دلیل و علت آن نقض قوانین و مقررات مکتوب و پذیرفته شده‌ی این ورزش از سوی مثلا مدیران باشگاه یا سرپرست رسمی برنامه باشگاه شما باشد ...  حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی  قضائی برای فرد آسیب دیده و خانواده‌های اعضای شرکت کننده محفوظ است! ... حتی اگر به اندازه مساحت تمام کوه‌های ایران از اعضای خود و شرکت کننده‌گان در برنامه‌های رسمی ، تعهدنامه و رضایت‌نامه و ضمانت نامه گرفته باشید و از آنها خواسته باشید که  اعلام کنند در صورت بروز هرگونه حادثه مسئولیت با خودشان است!!

فدراسیون کوه نوردی در تاریخ 19 اردیبهشت " پیش نویس آئین نامه شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌ها " را طی اطلاعیه ای در سایت رسمی خود منتشر نمود و باشگاه آرش نیز در تاریخ 9 خرداد نظر خود را نسبت به پیش نویس ارائه شده اعلام کرد. با هم نگاهی کوتاه به نامه ی آرشی ها داشته باشیم.

 

_ باشگاه آرش در بند اول نامه ی خود به فدراسیون نوشته است : "کل متن نیازمند ویرایش ادبی و رفع ایرادهای تایپی است " ... تاکید بر چنین موردی که با قرار دادن آن در همان بند اول خود را نشان می دهد ، با ادامه ی خوانش متن آرشی ها تبدیل به طنزی مضحک و خنده دار می شود !! ... آنجا که می بینی متن خودشان هم از ایرادهای تایپی لنگ می زند!! ... حکایت دیگ به دیگ می گه رویت سیا !!

- See more at: http://persianblog.ir/CreatePost.aspx?blogID=2695&h=42169.7410586227#sthash.gkURTHVY.dpuf

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


سال ۲۰۱۵، گرم‌ترین در میان سال‌های ثبت‌شده

در پی افزایش شدید دمای هوای شماری از ایالت‌های جنوبی هند به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد، دست‌کم ۱۳۷۱ تن در این کشور جان خود از دست دادند. دانشمندان می‌گویند این موج گرمای بی‌‌سابقه در حالی هند را فرا گرفته که جهان در سال ۲۰۱۵ «داغ ترین» سال خود را پیش رو خواهد داشت.

 

وبسایت «دیلی‌ میل» گزارش داد که گرمایش زمین در این سال رکورد خواهد زد. کارشناسان در حال مقایسه تعداد زیادی از درجه حرارت‌های ثبت شده‌‌اند. بنابر این بررسی‌ها، قطب جنوب در ماه مارس سال جاری در مقایسه با سال‌های قبل گرم‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشته است.

 

گرمای شدید از ونزوئلا تا هند

میانگین درجه حرارت ملی بسیاری از کشورها از جمله گینه استوایی، غنا، ونزوئلا و لائوس در پنج ماه اول سال ۲۰۱۵ (ژانویه تا آوریل) نشان می‌دهد که دمای تمام این کشورها به طور میانگین ۰.۶۸ سانتیگراد بالاتر از حد متوسط ثبت شده آنها بوده است.

هفته جاری در ایالت‌های جنوبی هند نیز گرمای هوا جان نزدیک به دو هزار تن را گرفته، بسیاری از مراکز آموزشی، تجاری و مغازه‌ها را به حالت نیمه تعطیل در آورده و زندگی روزانه مردم مختل کرده است. خبرها از هند حاکی از آن است که برخی از شهرهای کوچک جنوب این کشور از سکنه خالی شده است. بیشترین تلفات در ایالت‌های جنوبی این کشور از جمله اندرا پردیش و تیلانگانا گزارش شده است.

بنابر این گزارش، گرمای هوا در ۱۲ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که روند گرم‌شدن و افزایش دما هچنان ادامه خواهد یافت.

پروفسور آدام اسکیف که سردبیر تیم تحقیقی پیش‌بینی آب و هوا در مجله تایمز است، اخیراً در این مجله نوشت: «به احتمال فراوان رکورد گرمایش زمین در سال جاری شکسته خواهد شد.»

اسکیف همچنین ادامه داد: «پیش بینی‌ها در دسامبر۲۰۱۴ نشانگر این بود که درجه حرارت امسال چیزی در حدود ۰.۶۴سانتیگراد بالاتر از حد معمول باشد، اما در حال حاضر شاهد افزایش و اوج یافتن این مقدار هستیم.»

 

آیا «ال نینو»  مقصر است؟

به نظر هواشناسان  گسترش پدیده «ال نینو» در اقیانوس آرام به کاهش بارندگی در مناطق استوایی و خشکسالی و قحطی در سراسر آفریقا و هند منجر خواهد شد.

ال نینو یا نوسان جنوبی، یکی از شاخص‌ترین رویداد‌هایی است که منجر به ظهور نا‌بهنجاری‌های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می‌شود. این چرخه آب و هوایی، نوعی گردش اتمسفری در هواست و معمولاٌ هر ۲ تا ۷ سال رخ می‌دهد. رویدادهای ال نینو، بالا آمدن آب سرد اقیانوس را که توان جذب گرمای اضافی را دارد، سرکوب کرده و از این طریق جو زمین را گرم می‌کنند. با این حال ال نینو اغلب می‌تواند در اروپا و انگلستان سرمای سختی به بارآورد.

محققان بر این باورند که از زمان ثبت داده‌های مربوط به دمای هوا در سال ۱۸۸۰ تاکنون، سال ۲۰۱۵ گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ کره زمین خواهد بود. بنابر تحقیقات ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده آمریکا)، درجه حرارت زمین و سطح دریا در سال جاری ۰.۸ سانتیگراد (۱.۴۴ فارنهایت) بالاتر از میانگین دما در قرن بیستم خواهد بود.

 

 گزارشی از رادیو زمانه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


بازداشت چهار خارجی به اتهام برهنه گی در کوه مقدس

پلیس مالزی چهارشنبه چهار تبعه خارجی را به اتهام برهنه‌گی و بی حرمتی به یک کوهستان مقدس بازداشت کرد.

 

خبرگزاری کیودو پنجشنبه از کیودو گزارش داد که که 10 نفر از جمله دو کانادایی، یک هلندی و یک انگلیسی که بازداشت شده اند در کوه 'کینابالو' بلندترین قله آن کشور برهنه شده و ادرار کرده اند.

گفته می شود که مردم منطقه معتقدند که پس از اقدام این افراد روز جمعه گذشته زلزله ای به شدت 6 ریشتر در منطقه کوهستانی رخ داده که باعث مرگ 18 تن از جمله شش مالزیایی،یک کوه نورد چینی، یک ژاپنی و یک سنگاپوری شده است.

پلیس در حال پیگرد بقیه این افراد است که انتشار فیلم ویدئویی آنها در اینترنت جنجال برانگیز شده است.

گزارش کیودو حاکیست که مقامات مالزیایی نیز معتقد هستند که این افراد باعث خشمگینی کوه مقدس و وقوع زلزله شده اند. 

'جوزف پارین کیتنیگان' معاون وزیر ایالت صباح گفت: این یک رفتار بسیار زننده و بیانگر بی حرمتی به کوه مقدس است. ما نمی توانیم با روح کوهستان مقدس بازی کنیم.

گفته می شود اگر این افراد محکوم شوند به گذراندن دو تا سه ماه زندان یا پرداخت جریمه و یا هردو موظف خواهند شد.

دولت اعلام کرده است که در نظر دارد بزودی که مراسم دعای ویژه برگزار کنند که تمام مذاهب در آن شرکت خواهند داشت و برگزاری آیین سنتی قوم 'دوسون' در آن گنجانده می شود.

براساس این سنت 'دوسون' ها یک مرغ سفید را برای تسکین روح کوهستان قربانی می کنند.

 

 

ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


شامپانزه رباتیک با قابلیت کوه نوردی

دارپا اخیرا رقابت رباتیکی را برای انتخاب ربات‌های برتر دارای توانایی کمک به انسان در شرایط بحرانی مانند فاجعه فوکوشیما برگزار کرده بود که در این میان، یک تیم کره‌ای موفق به کسب مقام نخست و جایزه دو میلیون دلاری این رقابت شدند.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا  ، یکی از پیشرفته‌ترین ربات‌های موجود در این رقابت که موفق به کسب جایگاه سوم رقابت شد، ربات CHIMP (شامپانزه) بود که توسط تیم Tartan Rescue از مرکز ملی مهندسی رباتیک دانشگاه کارنگی ملون در آمریکا طراحی و ساخته شده است.

 

سازندگان توانستند جایزه 500 هزار دلاری جایگاه دوم را دریافت کنند.

 

ربات CHIMP تقریبا اندازه یک انسان معمولی است و ارتفاع آن هنگام ایستادن 150 سانتیمتر و هنگام نشستن 90 سانتیمتر است. این ربات از نرم‌افزاری اختصاصی برای کنترل برخوردار بوده که باعث چالاکی و سرعت بیشتر آن هنگام بالا رفتن از نردبان یا موانع می‌شود.

 

یکی از دلایل نامگذاری ربات شامپانزه، بازوهای بسیار بلند 130 سانتیمتری آن است که از کارایی بسیار بالایی در حفظ تعادل و گرفتن اشیای مختلف برخوردار است. CHIMP می‌تواند با باتری‌های خود برای 90 دقیقه با ظرفیت کامل کار کند.

 

به گفته تیم Tartan Rescue، ربات شامپانزه قادر است تا با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب لیزری شرایط محیط را به سرعت اسکن کرده و همچنین به کمک فناوری کنترل از راه دور و دوربین‌های موجود در ربات می‌توان به آسانی آن را کنترل کرد.

 

همچنین این ربات می‌تواند با موتورهای قدرتمند و مفاصل محکمش، اشیائی به وزن 130 کیلوگرم را نیز جابه‌جا کند.

 

تیم رباتیک KAIST از کره جنوبی با ربات DRC-Hubo خود، پس از دو روز رقابت در کالیفرنیا برنده نخست رقابت رباتیک دارپا شدند. در مجموع، 24 ربات انسان‌نما به همراه تیم‌هایشان به فینال رقابت رباتیک دارپا راه یافته بودند. 12 تیم از امریکا، پنج تیم از ژاپن، سه تیم از کره جنوبی، دو تیم از آلمان، یک تیم از ایتالیا و یک تیم از هنگ‌کنگ بودند. اما این آخرین نسخه ربات HUBO متعلق به تیم KAIST از کره بود که برنده نخست این رقابت شد.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


خرخوشانه ...

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


تخم دو زرده ی کوه نوردان تهرانی!!

 

 مراسم معرفی تیم‌های هیمالیانوردی استان تهران که عصر دوشنبه در مجموعه ورزشی نصر برگزار شد با نکاتی جالب ... بسیار جالب!! ... همراه بود:

 

 یکی از این نکات ، دست و دل بازی و وعده‌های میلیونی نایب رئیس آرشی فدراسیون کوه‌نوردی به تیم‌های هیمالیانوردی استان تهران: " ... در خاتمه وی ( همایون بختیاری)  قول مساعدت ده میلیون تومانی از طرف فدراسیون را به تیم‌های مذکور داد. همچنین با عنایت به حضور چهار تن از بانوان به هر کدام مبلغ یک میلیون تومان به صورت بلاعوض وعده داد... سایت کوه نامه "

سوال1 : آیا این گونه دست و دل‌بازی‌ها و وعده‌های میلیونی شامل دیگر تیم‌های کوه‌نوردی هیئت‌های استانی و شهرستان‌ها نیز می‌شود‌؟!   و اساسا ...

سوال2 : آیا این گونه وعده‌های میلیونی در انطباق با واقعیت های بودجه‌ی سالیانه فدراسیون و مورد تائید مدیریت این نهاد قرار دارد یا خیر؟!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ثبت ملی کوه تفتان

کوه تفتان در فهرست ملی میراث طبیعی پس از دماوند و سبلان به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: ثبت ملی این کوه ، طبق ضوابط و قوانین طبیعی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در آخرین جلسه شورایعالی ثبت کشور  تایید و انجام شد.
مشتاق گوهری افزود: تفتان در شهرستان خاش از هدف های گردشگری ایران محسوب می شود که با ثبت ملی آن می توان امکانات گردشگری و رفاهی بیشتری را در منطقه ایجاد کرد.
تفتان با ارتفاع 4050 متر آتش فشان نیمه فعال ایران در جنوب شرق کشور قرار گرفته است.
تاکنون بیش از هزار و 600 اثر میراث فرهنگی طبیعی و معنوی استان با پیگیری این معاونت به ثبت ملی رسید و اثر شاخص شهر سوخته نیز تنها اثر استان است که در فهرست جهانی است.
خاش با  215 اثر تاریخی و طبیعی از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران ، گل فشان پیرگل ،  رودخانه های زیبای ایرندگان و کارواندر ،  دریاچه سردریا ،  غارهای متعدد ،  چشمه های آب معدنی سرد و گرم و مسجد جامع یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دیدگاه : نیما اسکندری

" عادل عزیز سلام. ممنونم از حسن توجهت به ما. راستش اولین و دومین مهم نیست. مهم لذتیه که از کارمون می‌بریم . ابوالفضل و فرشاد و ... همه از دوستان من هستند و خوشحالم از اینکه در اون شب فرصتی برای محکم کردن دوستی ها فراهم می‌شه. فارغ از هر نوع رای هیات داوران به تیم داوری اعتماد کامل دارم و انتخاب هر کدوم از این صعود ها باعث افتخار من هم هست که چنین دوستانی دارم. خوشحالم که دیدگاه مدیران فعلی فدراسیون اینه که به صعودهای داخلی هم بها داده می‌شه.   "  

 

نیما اسکندری ... در بخش کامنتینگ وبلاگ

 

 

          

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


مالزی : کشف پنج جسد دیگر در قله کوه کینابالو

 

گروه جستجوی مالزی روز یکشنبه پنج جسد دیگر از گردشگران و کوه‌نوردان را در کوه 'کینابالو' ایالت صباح مالزی یافتند و تعداد کشته های زلزله اخیر به 17 نفر رسید.

 

به گزارش ایرنا، 'مسیدی منجون' وزیر گردشگری ایالت صباح مالزی عصر یکشنبه در نشستی خبری، گفت که جسد سه نفر از کشته شدگان با بالگرد از کوه منتقل شده و دو جسد دیگر در کوه باقی مانده است.

زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر (مقیاس امواج درونی زمین) صبح روز جمعه گذشته سواحل غربی مالزی در ایالت صباح را لرزاند.

به نوشته تارنماری روزنامه استار، وزیر گردشگری ایالت صباح همچنین گفت که شش نفر از 17 کشته شده ای که تاکنون اجساد آن ها پیدا شده مالزیایی، یک نفر فیلیپینی، یک نفر از اتباع چین و یک نفر ژاپنی و هشت نفر دیگر سنگاپور هستند.

یک تیم 80 نفره امروز برای جستجو و نجات و پیدا کردن اجساد احتمالی به کوه چهار هزار و 95 متری کینابالو رفته بودند.

پیش از این امدادگران 137 نفر از کوه‌نوردان را که پس از زلزله در قله مانده بودند، نجات دادند.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دیدگاه خواننده گان ...

" اگر عدالت رو امسال رعایت کنند حتما باید جایزه بهترین صعود سال رو به آقای نیما اسکندری عزیز سرپرست ٢صعود موفق به یال سیوله زمستانی دماوند و پیمایش کامل خط الراس هفت خوان بدهند...بی شک نیما اسکندری و علی محمودی از کوه‌نوردان بی ادعا و زحمتکش همدانی الاصل ایران هستند که نه دنبال  جایزه هستند و نه دنبال پست و مقام ...کماآنکه در مراسم گزارش خوانی هفت خوان در خانه کوه‌نوردان  تقدیر شایسته و مناسبی از زحمات و تلاش‌های این دو عزیز انجام نگرفت...امیدوارم حق این عزیزان داده شود"

 

عادل ... در بخش کامنتینگ وبلاگ

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ابراز تمایل کوه نورد سرشناس ایتالیایی برای سفر دوباره به ایران

«سیلویو موندلینی» کوه نورد نامدار ایتالیایی و چهاردهمین عضو باشگاه ۸ هزار متری‌ها که به منظور صعود به قله دماوند به کشورمان سفر کرده، با رئیس فدراسیون کوه نوردی دیدار کرد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون کوه نوردی، در دیدار موندلینی با رضا زارعی وی ابراز علاقه کرد تا بار دیگر برای بازدید مجدد از شهرهای مختلف و دیدار با کوه نوردان ایرانی به کشورمان سفر کند.

 

موندلینی با صعود به قله «برودپیک» در روز 12جولای 2007 نام خود را به عنوان چهاردهمین فاتح قلل 8 هزار متری دنیا و سومین ایتالیایی پس از «راینولد مسنر» و «سرجیو مارتینی» به ثبت رساند. وی همچنین تمامی قله‌های 8 هزارمتری‌ها را بدون استفاده از کپسول اکسیژن مصنوعی فتح کرده است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


برگزاری دومین دوره جشنواره صعودهای برتر

به گزارش دبیرخانه «جشنواره صعودهای برتر»؛ دومین دوره‌ی این جشنواره، تیرماه سال 94 با انتخاب و تقدیر از برترین صعودهای کوه‌نوردی و دیواره نوردی برگزارخواهد شد ...

بر این اساس تیم داوری جشنواره متشکل از: آقایان؛ مهدی شیرازی(رئیس هیئت داوران)، محمد جدائیان، علیرضا بهپور، رضا طراحی و سرکار خانم پرستو ابریشمی اقدام به انتخاب برترین صعودهای انجام شده از میان گزارش‌های دریافتی و گردآوری شده خواهند نمود.

گزارش صعودهای کوه‌نوردی حاضر در این  جشنواره - بدون تقدم و تأخر- شامل: نخستین پیمایش زمستانی خط الراس دنا،  نخستین پیمایش زمستانی خط الراس هفت خوان، نخستین صعود زمستانی دماوند از یال سیوله، ​نخستین تلاش زمستانه جهت صعود به دماوند از جبهه یخار و همچنین در بخش دیواره نوردی: گشایش مسیر بر روی دیواره علم کوه- مسیر راژیا، گشایش مسیر بر روی دیواره بیستون- کاراکال؛ در جشنواره صعودهای برتر سال 94 مورد ارزیابی تیم داوران جهت انتخاب برترین صعودها قرار خواهد گرفت.

در این جشنواره همچنین؛ کوه‌نورد دوران، پیشکسوت اثرگذار در بخش مردان و زنان، فعالیت شایسته زیست محیطی، فعالیت شایسته در زمینه انتشارات در کوه‌نوردی، برترین تولید کننده لوازم و پوشاک ورزشی و ... معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

 

سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


فروش یک دستگاه جی پی اس : Oregon 550

 

ابعاد 5.8x11.4x3.5 cm و وزن 192 گرم ... صفحه نمایش 240x400 پیکسل لمسی و ضد بازتابش 65000 رنگ TFT ... ضد آب ... نوع باتری 2AA ... عمر باتری 16ساعت ...  گیرنده های فوق حساس ... دارای آلارم مسیر ... دارای آلارم نقطه ... زنگ بیداری ... حافظه داخلی 850 مگابایت ... ذخیره 200 مسیر ... 2000 نقطه ... 20000ردپا ... خروجی USB ... قابلیت اضافه کردن نقشه ... ارتفاع سنج بارومتریک ... قطب نمای مغناطیسی ... تقویم شکار و ماهی گیری ... دوربین عکس برداری 2/3 مگا پیکسلی ... تبادل اطلاعات با دستگاه مشابه ... منوی فارسی

 


 این جی پی اس با کارکرد بسیار کم و به عنوان دست دوم به فروش می رسد.

 

 قیمت : 000/550 تومان

 

 تماس : 09128267137 ... فرامرز نصیری ... از ساعت 13 الی 15

 

 

 

پی‌نوشت :

_ دست یه خانم دکتر بوده که صبح به صبح فقط باهاش می‌رفته مطب !!  چشمکچشمک

_ فروخته شد! 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نجات 137 کوه نورد گرفتار در کوهستان پس از زلزله در مالزی

امدادگران مالزی پس از وقوع زمین لرزه دیروز نزدیک کوه کینابالو  137 کوه‌نوردی را که پس از زلزله بالای کوه گرفتار شده بودند ، نجات دادند.

 

زمین لرزه‌ای به بزرگی شش درجه در مقیاس ریشتر روز جمعه منطقه‌ای را نزدیک کوه کینابالو  ( مالزی ) لرزاند و موجب رانش زمین و ریزش تخته سنگ از این کوه شد.

این زمین لرزه که یکی از شدیدترین زمین لرزه‌ها در مالزی در چند دهه گذشته بوده است منطقه وسیعی از ایالت صباح را در جزیره بورنئو لرزاند ، موجب شکسته شدن شیشه پنجره ها ، ترک خوردن دیوارها و دیگر خسارات جزئی شد.

وزیر گردشگری ایالت صباح گفت : « 137 کوه‌نورد به سلامت از کوه نجات یافتند و پایین آورده شدند.» این کوه‌نوردان حدود 18 ساعت در کوهستان گیر افتاده بودند و خطر ریزش تخته سنگ جان آنها را تهدید می کرد.

وی بدون اشاره به جزییاتی درباره شمار جان باخته‌گان ، زخمی‌ها و ناپدید‌شدگان افزود تلاش برای جستجوی ناپدید شدگان ادامه دارد. اما رسانه های مالزی اعلام کردند در این زمین لرزه دست کم دو نفر از جمله یک راهنمای تور و یک زن سنگاپوری جان باخته و 16 نفر ناپدید شده اند.

 

ایرنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


پیدا شدن کوه نورد گم شده در تالش

رشت/خبرگزاری صدا و سیما

کوه‌نورد همدانی که 48 ساعت پیش در کوهستان های تالش از گروه کوه‌نوردی‌اش جا مانده و گم شده بود با تلاش امدادگران جمعیت هلال احمر پیدا شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان دقایقی پیش به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رشت گفت: این گردشگر پنجشنبه گذشته در منطقه سوباتان تالش از یک تیم 15 نفره کوهنوردی جا مانده و گم شده بود که با تلاش 15 امدادگر و کوه‌نورد در منطقه کوهستانی و صعب العبور ذرمی تالش پیدا شد.

علیرضا خصوصی افزود: خبرگم شدن این کوه نورد که عقب دار گروه کوه‌نوردی بود در ساعت 6 عصر و بعد از گم شدن از طر یق ندای امداد به هلال احمر اعلام شد.

به گفته‌ی مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان وضعیت جسمانی این گردشگر خوب است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


مزار کوه نورد آلمانی عاشق در ارتفاع ٣٧۵٠ متری دنا

در ارتفاع سه‌هزار و ٧۵٠ متری کوه دنا کنار چشمه‌ای به نام چشمه پیدنی (پونه‌ای) گوری وجود دارد که بسیاری از کوه نوردان ایرانی و خارجی که همه‌ساله به دنا صعود می‌کنند، از کنار آن می‌گذرند. روی تابلوی کوچک فلزی بالای این قبر دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی‌ها نمی‌دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است.



به گزارش شرق، این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوه نورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش رلف هنکلس بود، یک فیزیک‌دان اهل و متولد آلمان؛ جسد نه اما خاکستر جنازه سوزانده‌شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی ١٢ سال پیش با همکاری سفارت آلمان و تعدادی از مردم محلی شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه‌وبویراحمد، که نزدیک‌ترین شهر به قله‌های دنا است، در این نقطه به خاک سپرده شد. رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوه نوردی است که از حدود ٧٠ سال پیش به این سو، هرسال برای صعود به مجموعه‌قله‌های بالای چهارهزارمتری دنا راهی ایران و این استان می‌شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوه نوردان داشت، رلف هنکلس اولین‌بار بیشتر از ۴٠ سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از ٢٠ بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد.

زواره نیک‌اقبالیان، سی‌سختی پژوهشگر ساکن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام‌ها و یادها» که با کوه نوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است. نیک‌اقبالیان درباره او در گفت‌و‌گو با «شرق» می‌گوید؛ «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیداکردن گمشده‌ای بزرگ بود، پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده‌اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد، پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و  انگار همان چیزی را که دنبالش می‌گشت اینجا یافته بود. مدت‌ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می‌آمد. تا اینکه حدود ١۵ سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می‌شود و به او می‌گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می‌کند حتما جنازه‌اش را در کوه دنا دفن کنند».



نیک‌اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می‌گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده‌اش تلاش کردند برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با‌این‌حال به دلیل مخالفت‌ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان‌جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خاکسترش را با همکاری سفارت آلمان به ایران فرستادند و به سی‌سخت منتقل کردند، اینجا در سی‌سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوه نوردان آشنا به منطقه، خاکستر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه‌های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک سپرده و روی مزارش نیز قطعه‌شعری نوشته شد».


نیک‌اقبالیان، همچنین در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» می‌افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست، حدود ١٠ سال پیش نیز کوه نورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین‌آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می‌رود و شب را همان‌جا می‌ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می‌شد، متوجه می‌شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی مخروبه و قدیمی است و تصمیم می‌گیرد به پاس قدردانی از میهمان‌نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه‌ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه‌ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه‌ای که این کوه نورد آن را به‌نام دخترش الیزابت‌رز نام گذاشت».

به گفته اعضای هیأت کوه نوردی استان کهگیلویه‌وبویراحمد، هرساله حدود ۶٠٠ تا هزار کوه نورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه‌وبویراحمد می‌شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوه نوردان می‌گویند یکی از اصلی‌ترین موانع پیش‌روی حضور آنان و دیگر هم‌نوردان‌شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی‌های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوه نوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.

 

تابناک

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


باشگاه های آرش ، دماوند ، اسپیلت و ... مجوز قانونی فعالیت ندارند؟!!

 

_ سایت رسمی هیئت کوه‌نوردی استان تهران  با انتشار اطلاعیه‌ای ، اسامی گروه‌ها و باشگاه‌های دارای مجوز فعالیت در سال 94 را اعلام نمود . در این لینک

 

_ در لیست هیئت تهران ، نشانی از باشگاه‌های  آرش ، دماوند ، اسپیلت و ... دیده نمی‌شود .  موضوع چیست؟ این باشگاه‌ها در مهلت قانونی برای تمدید مجوز فعالیت خود اقدام نکرده‌اند و در حال حاضر از نظر تشکیلات هیئت تهران و فدراسیون کوه‌نوردی برای فعالیت‌های خود دارای وجه قانونی نیستند؟  یا اینکه  مجوز فعالیت این باشگاه‌‌ها از سوی نهاد دیگری ( مثلا وزارت ورزش ) صادر شده  است؟  در صورت پاسخ مثبت برای چنین پرسشی ... آیا  چنین مجوزی از سوی هیئت تهران و فدراسیون کوه‌نوردی مورد پذیرش نیست که در لیست انتشار یافته نامی از آنها  دیده نمی‌شود؟

 

 

_ به مدیران باشگاه های آرش ، دماوند ، اسپیلت و ... آیا شما یرای انجام فعالیت های خود در سال 94 دارای مجوزهای قانونی و مورد تائید فدراسیون و هیئت هستید یا خیر؟

 

_ به دوستان کوه‌نورد ... با توجه به اعلام رسمی سلب مسئولیت  از سوی هیئت تهران در رابطه با  برگزاری  انواع کلاس‌های آموزشی توسط باشگاه‌های فاقد مجوز  ، پیشنهاد می‌کنیم حتما بررسی و تحقیقات لازم و کافی را  انجام دهید . احتمال زیادی وجود دارد که برای وقت و هزینه‌ی صرف شده‌ی شما ،  هیچ گونه مدرک رسمی و قانونی صادر نشود!!

 

 

_ در صورت فقدان مجوزهای قانونی فعالیت برای گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی ، بروز هر حادثه‌ی ورزشی در برنامه‌های رسمی می‌تواند مشکلات و عواقب  قانونی و سنگینی را متوجه مدیران و مسئولان این گونه تشکل‌ها نماید.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نقدی بر اشتباهات یوسف سورنی نیا در حادثه غار پراو 1387

برگ هائی از تاریخ کوه‌نوردی ایران

نقدی بر اشتباهات یوسف سورنی‌نیا در حادثه غار پراو

و مرگ خلیل عبد نکوئی

 

 

از وبلاگ غارنوردی استان کردستان:

...  در این مطلب می خواهم حادثه غار پراو را که منجر به در گذشت غارنورد همدانی خلیل عبد نکویی بر اثر سرما زدگی شد بررسی کنم . این حادثه را بررسی می کنم تا جایگاه عدم توجه به آموزه های پزشکی کوهستان نزد کوه‌نوردان ما آشکار گردد. در این گفتار به این حادثه از دید پزشکی می‌نگرم و قصد بررسی فنی این حادثه را ندارم و این کار را به اهل فن می‌سپارم...

وظیفه هر کوه‌نورد قبل از هر چیز سالم بازگشتن است . یک کوه‌نورد یا غار نورد هنگامی آمادگی اجرای برنامه ای را دارد ، که توان متوقف کردن آن را هنگامی که سلامتی ش در خطر است، داشته باشد. و بر انجام برنامه به هرقیمتی اصرار نکند. وقتی برنامه ای اجرا می شود که اطرافیان و همراهان با آن مخالفند و فرد باز بر اجرای آن اصرار می کند نا خود آگاه اجرای برنامه و به پایان رساندن آن برایش اهمیتی دو چندان پیدا می کند . آنگاه زمانی که باید برنامه را متوقف کند ادامه می دهد تا دیگر توان ادامه دادن نداشته باشد و وقتی تصمیم به بازگشت می گیرد که دیگر نای بازگشتن ندارد.و اینچنین حادثه بوجود می آید. این اتفاقی است که برای آقا خلیل پیش می آید و برخورد یوسف در غار بالای چاه یک و شرط و شروط با او به این مشکل دامن می زند ...

طی مسیر آقا خلیل اظهار تشنگی کرده درخواست آب می کند.  ( یوسف : شما که از همین اواسط غار تشنه می‌شوید تا بیرون آمدن از غار خوب دمار از روزگار من در خواهی آورد از بس آب خواهی خواست اینطور نمی‌شود غار را پیمایش کرد برگرد تا بالا برویم و چهره عصبانی به خود گرفتم. او که می‌دانست من بهانه گرفته‌ام برای برگشتن گفت نه آقا یوسف تشنه نیستم بابا چرا عصبانی می‌شوی برویم آقا آب نمی خواهم...) همان گونه که می دانید تشنگی باعث تشدید سرمازدگی می شود و به عنوان یک عامل فرعی قابل توجه است. در آب و هوای سرد که آدم احساس تشنگی نمی کند نباید آب خوردن را فراموش کند و مصرف مرتب و جرعه جرعه آب در حفظ سلامت و دمای بدن کمک کننده است . اما مشکل اصلی این برخورد به هیچ عنوان آب نخوردن آقا خلیل نبوده است.این برخورد علاوه بر اینکه برنامه را همان گونه که گفته شد حیثیتی می‌کند . بلکه باعث می‌شود تا آقا خلیل به علت ترس از دست دادن برنامه یا ناراحت شدن یا بهانه گرفتن راهنمایش مشکلاتش را بیان نکند . و تا توان دارد ادامه بدهد ...

نداشتن نیروی پشتیبانی

نیاوردن لباس کافی و گرم کردن غیر اصولی

حرکت دادن بیمار از چاه 15

 

 

 

 متن کامل این نقد سودمند را در وبلاگ غارنوردی استان کردستان بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ییلاق عشایر تالش گیلان

 

عکس از خبرگزاری مهر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور ...

ای ز گندمزارها سرشارتر

ای ز زرین شاخه ها پر بارتر

ای در بگشوده بر خورشیدها

در هجوم ظلمت تردیدها

 

 

شعر: فروغ فرخزاد

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است

یک استاد دانشگاه گفت: غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است چرا که در غار تونل غیرعلمی زدند و هم اکنون به دلیل ورود جریان هوای غلط به آن، این غار زیبا در معرض انقراض است.

حاجی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه غارها بسیار حساس هستند و اینکه ما چه غاری را با چه تمهیداتی در معرض بازدیدکننده قرار دهیم مهم است اظهار داشت: نباید در مورد غارهای کشور مطالعه نشده کار نکنیم؛ گاهی اوقات غارهای زیبایی مانند چال‌نخجیر دلیجان را غیرعلمی باز کردند و در آن تونلی زدند که به همین دلیل جریان هوایی در تونل ایجاد شد و شرایط آب و هوایی داخل غار را به هم ریخت و در حال حاضر این غار در حال نابودی است.

وی اضافه کرد: چرا این کار صورت گرفته است؟ چون افرادی برای آن تصمیم گرفتند که فقط از زاویه جلب توریست و معرفی به آن نگاه کردند در حالی که اگر مطالعه می‌شد و زیست‌شناس، زمین‌شناس، باستان‌شناس و غارشناس با هم در آن تصمیم‌ می‌گرفتند تصمیم جامع و کاملی گرفته می‌شد و با عث می‌شد که بعدها همدیگر را متهم نکنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت غارنوردی خاطرنشان کرد: بسیاری از غارنوردان ما از دیدگاه ورزشی یا حس کنجکاوی و شناخت درون زمین به این رشته می‌آیند و ممکن است دانش زیادی در زمینه غارشناسی نداشته باشند لذا غارشناسی و غارنوردان می‌توانند دو بازوی خوب برای هم باشند.

حاجی‌کریمی گفت: ضمن اینکه باید تشویق به ورزش غارنوردی کنیم از آن طرف هم باید مراقب باشیم غارنوردی را با غارشناسی اشتباه نکنیم و فکر نکنیم فقط تهیه نقشه غارها کافی است و مطالعات دیگری نیاز نیست.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نجات کوه نورد مصدوم درارتفاعات اشترانکوه لرستان

امدادگران جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا یک کوه نورد مصدوم را در ارتفاعات اشترانکوه لرستان نجات دادند .

به گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا گفت: در پی طی تماس تلفنی یک کوه نورد مبنی بر اینکه همنورد وی در قله سن بران دچار مشکل تنفسی شده و سطح هوشیاری آن در حال کاهش است بلافاصله 3 تیم امداد و نجات کوهستان از این جمعیت عازم منطقه شد.
رحمانی افزود: تیم امداد و نجات پیشرو که پس از یک ساعت درنخستین پناهگاه محل صعود به مصدوم رسید ضمن اقدامات اولیه درمانی و اکسیژن درمانی وضعیت مصدوم را به تیم های پیشتیبانی گزارش کرد.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا گفت: با رسیدن تیم پشتیبان امدادگران فرد مصدوم را در بسکت فیکس و به پایین منتقل کردند.
رحمانی افزود: به علت طولانی بودن مسیر تیم سوم پشتیبان نیز وارد عمل شد و به کمک دیگر اعضا تیم پس از6 ساعت عملیات طاقت فرسا، مصدوم ساعت 16 دیروز به پایین قله انتقال یافت و توسط آمبولانس به بیمارستان امام علی (ع) این شهرستان منتقل شد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


اصفهان : آمار بالای حوادث کوه نوردی در کوه صفه

کوه صفه یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان در جنوب این کلان شهر به شمار می آید اما در چند سال اخیر، حوادث و سقوط هایی را بدلیل رعایت نکردن موارد ایمنی کوه نوردی شاهد بوده است.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کوه صفه با ارتفاع حدود دو هزار و 200 متر بالاتر از سطح دریا از زمانهای دور بعنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده و امروزه نیز یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است.

یکی از ویژگی های مهم کوهستان صفه، وجود صخره های عظیم و بلند در نقاط مختلف آن است که از نظر کوه نوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکان بسیار خوبی برای ورزش کوه نوردی در اصفهان بوجود آورده است.

به همین دلیل تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت و کوه نوردی بویژه در روزهای تعطیل به کوه صفه اصفهان می آیند تا اوقات خوشی را در این منطقه سپری کنند اما برخی اوقات این طبیعت گردی به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی با حوادث ناگوار از جمله سقوط از ارتفاع همراه است.

این حوادث تا جایی پیش رفته که رئیس امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی اصفهان آمار حوادث کوه نوردان حرفه ای در کوه صفه را نگران کننده دانسته است.

پیام ستایش در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه در سال گذشته 55 حادثه با 63 نجات یافته در کوه صفه اصفهان ثبت شده است، افزود: این حوادث منجر به کشته شدن سه نفر شد.

رئیس ایستگاه شماره 12 و گروه تخصصی امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان اظهارکرد: کوه صفه برای کاهش حوادث کوه نوردی بویژه برای کوه نوردان عادی ساماندهی و ایمن سازی شده اما آمار حوادث کوه نوردان حرفه ای قابل توجه است.

وی ادامه داد: ارتفاعات کوه صفه اصفهان تاکنون جان حرفه ای ترین کوه نوردان را گرفته است که در این کوه دارای مسیر بودند.

ستایش، بیشترین آمار تلفات و مصدومان حوادث سقوط از کوه را مربوط به افرادی دانست که ادعای حرفه ای بودن دارند اما موارد ایمنی را به درستی رعایت نمی کنند.

وی با بیان اینکه حوادث مربوط به افراد عادی بیشتر مربوط به محبوس شدن آنها در ارتفاعات است افزود: در طی دو ماه نخست امسال نیز 22 حادثه با 32نجات یافته در کوه صفه اصفهان ثبت شد و یک نفر نیز به دلیل سقوط از این کوه جان خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از کوه نوردان کوچکترین موارد ایمنی را برای صعود از کوه صفه رعایت نمی کنند ، گفت: این افراد فقط اعتماد به نفس کاذب دارند.

رئیس امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی اصفهان ادامه داد: غرور کاذب آنها باعث می شود تا آنها بدون تجهیزات و امکانات لازم برای صعود اقدام کنند و حوادث ناگواری را برای خود رقم بزنند.

ستایش با اشاره به اینکه عده ای نیز به رغم اعلام هشدارها اقدام به صعود از بیراهه ها و مسیرهای « من در آوردی » می کنند گفت: این افراد فقط با پشتوانه قدرت بدنی خود به این بیراهه ها می روند در حالیکه بسیاری اتفاقات مانند لغزش سنگ از زیر پا قابل پیش بینی نیست.

وی با اشاره به ایمن سازی کوه صفه برای کوه نوردی گفت: تابلوهای هشدار با کد مخصوص و کابل کشی در مسیرهای کوه نوردی صفه انجام شده تا علاوه بر کاهش حوادث برای افراد عادی در صورتیکه فردی دچار مشکل شد بتوانیم سریع برای نجات وی اقدام کنیم.

ستایش از علاقه مندان به صعود کوه صفه خواست ؛ علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی از امکانات و تجهیزات استاندارد و مربی یا راهنما استفاده کنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از گروه های کوه نوردی مراجعه کننده به کوه صفه دارای مجوز نیستند، توضیح درباره این موضوع را به هیات کوه نوردی واگذار کرد.

در همین حال نائب رئیس هیات کوه نوردی استان اصفهان به ایرنا گفت: برخی از جوانان فوت شده بر اثر سقوط در کوه صفه اصفهان بدون آگاهی و تجهیزات لازم اقدام به بالا رفتن از این کوه کرده بودند.

صغری حسنی با بیان اینکه کوه صفه یک مکان عمومی برای مردم و یک مکان تمرینی برای گروه های کوه نوردی به شمار می آید گفت: به رغم نصب تابلوهای هشدار یا عبور ممنوع در برخی مسیرها و بیراهه های کوه صفه، همچنان شاهد اصرار عده ای برای بالا رفتن از این مسیرها هستیم.

وی علت بیشتر حوادث کوه نوردی بوجود آمده در کوه صفه را عدم آگاهی از این رشته ورزشی، نداشتن تجهیزات و امکانات لازم همچنین عبور از بیراهه ها اعلام کرد.

حسنی درباره مجوز گروه های کوه نوردی نیز توضیح داد: اگر گروه های کوه نوردی قصد صعود به کوه صفه را داشته باشند نیاز به مجوز ندارد زیرا این مکان، محل تمرین محسوب می شود اما برای صعود به سایر قله ها به مجوز هیات کوهنوردی استان نیاز دارند.

وی با اشاره به فعالیت حدود 300 گروه کوه نوردی در استان اصفهان تصریح کرد: از این تعداد حدود 50 گروه دارای مجوز از هیات کوه نوردی هستند.

کوه نوردی در شمار رشته های ورزشی قرار دارد و بصورت راه پیمایی، کوه روی، کوه پیمایی و صعود به قلل مختلف و یا صخره نوردی انجام شود.

این رشته ورزشی نیز استانداردها و قوانین خاصی دارد.

کارشناسان، کلاه ایمنی، طناب، کفش مناسب، چراغ پیشانی و هارنس را اساسی ترین و اولین تجهیزات ایمنی برای کوه نوردی می دانند و تاکید دارند که حتی کوه نوردان عادی نیز باید این تجهیزات را به همراه داشته باشند.

 

 

 



 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


هیچ ورزشکاری حق ندارد مستقل به رقابت‌های برون مرزی برود

دبیر فدراسیون کوه‌نوردی می‌گوید، هیچ ورزشکاری نمی‌تواند و نباید بدون داشتن مجوزهای لازم از سوی فدراسیون عازم رقابت‌های بین‌المللی شود. او گفت که محرومیت یخ‌نورد حاضر در جام جهانی روسیه هم به دلیل عدم اطلاع فدراسیون از سفر او بوده است.

 هادی صابری در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد محرومیت یخ‌نورد ایرانی حاضر در رقابت‌های جام جهانی به دلیل عدم اطلاع و هماهنگی با فدراسیون اظهار کرد: مسعود زینالی بدون آنکه به فدراسیون اطلاع دهد در جام جهانی یخ‌نوردی روسیه شرکت کرده بود و به دلیل همین تخلف با او برخورد صورت گرفت.

 او با بیان اینکه از نظر قانونی فدراسیون بالاترین نهاد ذی‌صلاح ورزش در کشورها هستند، گفت: هر ورزشکاری که بخواهد در رقابت‌های بین‌المللی حضور پیدا کند، باید مجوزی را از سوی فدراسیون مربوطه و وزارت ورزش و جوانان داشته باشد. مسعود زینالی به صورت شخصی مکاتباتی را با فدراسیون کوه‌نوردی روسیه انجام داده بود و به صورت شخصی عازم جام جهانی یخ‌نوردی شد.

 دبیر فدراسیون کوه‌نوردی افزود: اگر هر ورزشکاری بخواهد با هزینه شخصی عازم رقابت‌های بین‌المللی شود، پس جایگاه فدراسیون چه می‌شود؟ اگر اتفاقی برای یک ورزشکار در رقابت‌های بین‌المللی بیفتد در ابتدا همه از فدراسیون مربوطه پرس و جو می‌کنند.

صابری با بیان اینکه فدراسیون برای اعزام ورزشکاران به مسابقه‌های جهانی هماهنگی‌هایی را با وزارت ورزش و جوانان انجام می‌دهد، اظهار کرد: فدراسیون‌های هر رشته ورزشی لیست از رقابت‌های بین‌المللی رسمی به وزارت ورزش و جوانان می‌دهند و پس از بررسی از سوی وزارت، ورزشکاران اعزام می‌شوند.

 او خاطرنشان کرد: فدراسیون کوه‌نوردی در جریان اعزام مسعود زینالی به جام جهانی یخ‌نوردی نبود و ما در کمال ناباوری زمانی که لیست نهایی شرکت کنندگان آن رقابت‌ها اعلام شد، اسم این ورزشکار را به عنوان نماینده ایران دیدیم.

 صابری با بیان اینکه صلاحیت حضور یک ورزشکار در رقابت‌های بین‌المللی از سوی فدراسیون تعیین می‌شود، گفت: فدراسیون هر رشته ورزشی طی نشست‌هایی در کمیسیون فنی و اعلام نظر کارشناسان، صلاحیت حضور یک ورزشکار در رقابت‌های بین‌المللی را تایید می‌کند.

 دبیر فدراسیون کوه‌نوردی افزود: اینکه گفته می‌شود محرومیت این ورزشکار به خاطر مسائل شخصی و مصاحبه‌هایی که انجام داده بوده را به هیچ عنوان قبول ندارم. در جلسه‌ای که برای بررسی وضعیت این ورزشکار تشکیل شد، نمایندگان وزارت ورزش و جوانان هم حضور داشتند و محرومیت او به دلیل مشکل فنی بوده است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


عباس محمدی پرچمدار حفظ منافع باشگاه ها و باشگاه داران

_ به عباس محمدی تبریک می‌گوئیم!! ... او توانسته است این روزها ، یک تنه(!) کارگروه و وبلاگ دیده‌بان کوهستان و تا حدودی انجمن کوه‌نوردان را به "‌دفتر حافظ منافع باشگاه‌ها و باشگاه‌داران"  تبدیل کند.

 

_ دغدغه‌ها و دل سوزی‌های عباس محمدی برای تامین و حفظ منافع باشگاه‌داران ، چندان جای تعجب ندارد . طی نزدیک به دو دهه ، خط فکری او را دیگر می‌شناسیم. از همان زمستان سال 74 و حادثه‌ی تلخ خط الراس دوبرار که طی آن همایون محبوب عضو جوان باشگاه آرش، جان خود را به دلیل عملکرد اشتباه سرپرست برنامه (فریدون اسماعیل زاده)  در انتخاب محل نصب چادر از دست داد و جناب تئوریسین متعهد و مسئول ما در تمسخر منتقدین حادثه نوشت :

و باز این پرسش کهنه که: چرا؟! ... چرایی در کار نیست... این ورزش و تفریح نیست... بازی عشق و مرگ است، به مبارزه طلبیدن خود است، و ممزوج شدن با عناصر سهمگین طبیعت است. کسانی که دل به این راه نداده‌اند به چون و چرا بر می‌خیزند، اما آنان با زبان دیگری سخن می‌گویند و با الفبای دیگری مشق زندگی را کتابت می‌کنند. راه‌پویانی که سر به عقل معاش و تدبیر روز نسپرده‌اند، دریادل‌اند و پای به کوه می‌گذارند تا از دریا و کوه فراتر روند. در این مسیر، سلامت جسم که هیچ، تمامی جان هم ملاحظه‌ای است که در مرتبه‌های پایین قرار دارد... وبلاگ دیده بان کوهستان "

 

_ بسیار بعید و دور از ذهن می‌دانم ، به جز یکی دو باشگاه کوه‌نوردی که در سالیان اخیر خود پرچمدار حوادث تراژیک و تلفات انسانی بوده‌اند ... بتوانید گروه یا باشگاه دیگری را پیدا کنید که با جوهر و مضمون اصلی تفکر عباس محمدی در باره ورزش کوه‌نوردی موافق باشد و آن را این گونه تعریف کند: در این مسیر، سلامت جسم که هیچ، تمامی جان هم ملاحظه‌ای است که در مرتبه‌های پایین قرار دارد!! 

 

و بیچاره آن پدران و مادرانی که با خیال و توهم " کوه‌نوردی ورزشی در جهت تعالی جسم و روح " ، جان و سرنوشت فرزندان خود را به باشگاه‌هایی می‌سپارند که نگاه مدیران و مسئولان آن به ورزش کوه چنین است: در این مسیر، سلامت جسم که هیچ، تمامی جان هم ملاحظه‌ای است که در مرتبه‌های پایین قرار دارد!!      

 

_ نزدیک به دو دهه از حادثه‌ی مرگ همایون محبوب می‌گذرد ... و کوه‌نوردی ایران بعد از آن نیز رویدادها و فجایع تکان‌دهنده‌ی دیگری را نیز تجربه کرد ... اما برای عباس محمدی مرغ هم‌چنان یک پا دارد !! ... و او هم‌چنان با نوشته‌هائی مبتنی بر کلی‌گوئی و سفسطه ، تمام تلاش خود را برای فرار از قبول مسئولیت و شانه خالی کردن از نقد و بررسی حادثه به کار می‌گیرد ... در نوشته‌های او ، هم‌چنان بازمانده و خانواده‌ی جان‌باخته‌گان دارای هیچ حق و حقوقی نیستند و پرسش‌گران و منتقدان نیز هم‌چنان جایگاهی ندارند ... در نوشته‌های او هم‌چنان ، حفظ و تداوم منافع باشگاه‌ها و باشگاه‌داران ، مهم‌تر از هر چیز دیگری است!! ... آخرین پست وبلاگ دیده‌بان کوهستان را بخوانید :

" ...اطمینان دارم که هشت جان‌باخته‌ی حادثه‌ی شمشک هم با چنین شوری به سوی کوهستان می‌رفتند، و می‌دانم که کوه‌نوردی را با تمام مسوولیت‌هایش، خود برگزیدند و به هیچ وجه راضی نبودند که عواقب تصمیم‌شان بر دوش کس دیگری بار شود. آن هشت تن، و دیگرانی که همچنان (و بیش از گذشته) با کمک باشگاه‌ها و گروه‌ها و انجمن‌های کوه‌نوردی به کوهستان می‌روند، انسان‌های عاقل و بالغی بوده اند و درک نکردن عشق‌شان، بی‌اعتنایی به شعورشان است... "

 

_ آیا تاسف بار نیست که ... عباس محمدی  طی فقط پنج سطر نوشته می‌خواهد این گونه ، برای انبوهی خطاها و اشتباهات مرگبار سرپرستی آن برنامه لاپوشانی داشته باشد و آنها را نبیند و به شکلی ناجوانمردانه ... و براستی غیرمنصفانه و ناجوانمردانه ... بار تمامی مسئولیت را بر دوش آن کارآموزان جان‌باخته و تصمیم‌شان(عضو شدن در باشگاه) بگذارد؟!!

 

 

 پی‌نوشت:

_ در یکی از برنامه‌های رسمی باشگاه‌شان ، جناب سرپرست رسمی و مورد تائید باشگاه با رفتارهای ماجراجویانه و خطرناک خود ... با زیرپا گذاشتن اصول و قوانین مکتوب و پذیرفته شده‌ی این ورزش ... با انبوهی از خطاها و اشتباهات فردی ... حادثه‌ای را رقم می‌زند!

این حادثه تلفات انسانی دارد ... یک یا چند نفر را به کام مرگ فرستاده است ... خانواده‌هایی عزادار می‌شوند ... آنان توضیح می‌خواهند ... افکارعمومی جامعه کوه‌نوردی توضیح می‌خواهد ... چرا؟

عباس محمدی: چرایی در کار نیست... این بازی عشق و مرگ است ... کسانی که دل به این راه نداده‌اند به چون و چرا بر می‌خیزند...

اما تکلیف آن رفتارهای غیرمسئولانه و ماجراجویانه و آن خطاها و اشتباهات فردی که حادثه را رقم زد چه می شود؟

عباس محمدی: آن جان باخته‌گان ... کوه‌نوردی را با تمام مسوولیت‌هایش، خود برگزیدند و به هیچ وجه راضی نبودند که عواقب تصمیم‌شان بر دوش کس دیگری بار شود. ... آنان انسان‌های عاقل و بالغی بوده اند و درک نکردن عشق‌شان، بی‌اعتنایی به شعورشان است ( عباس محمدی در اینجا ، تازه طلبکار هم می‌شود و خانواده‌ها را متهم به بی‌اعتنایی به شعور فرزندان‌شان می‌کند !! ... و البته ، ببینید سفسطه‌ی جناب تئوریسین ما را که چطور نسبت به رفتارهای غیرمسئولانه و ماجراجویانه و  خطاها و اشتباهات فردی سرپرست رسمی و مورد تائید باشگاه همچنان سکوت و لاپوشانی اختیار کرده است !! ) . 

 

_ به نظر می‌رسد تا زمانی که در کوه‌نوردی ایران با چنین صورت مسئله‌ای روبرو هستیم و قرار نیست به این زودی‌ها شاهد تغییراتی رادیکال و بنیادین در نگاه و تفکر مدیریتی پاره‌ای از باشگاه‌داران در رابطه با قبول تمام و کمال مسئولیت جان و سرنوشت اعضای‌شان در برنامه‌های رسمی باشیم ... چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید ... شکایت قضائی و تشکیل پرونده توسط خانواده‌ی جان باخته‌گان می‌تواند به مثابه‌ی  شمشیر داموکلسی باشد که به مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران برای کنترل و مهار و چه بسا اصلاح رفتارها و اندیشه‌های خطرناک و غیرمسئولانه‌ی پاره‌ای باشگاه‌ها و تشکل‌ها کمک می کند!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


باشگاه دماوند خسارت فاجعه ی دیزین را می پردازد

در پست‌های قبلی نوشته بودیم باشگاه دماوند برای پرداخت خسارت (دیه) به خانواده‌ی جان باخته‌گان فاجعه‌ی بهمن دیزین نیازی به حمایت افکار عمومی ، کمپین و این جور حرف‌ها ندارد ... گزارش بشیر در وبلاگ پر عشق از مراسمی که شب گذشته در محل این باشگاه برگزار و طی آن مبلغ محکومیت این باشگاه تهیه گردید نیز به همین موضوع اشاره دارد:

" ...اما آنچه که امشب گذشت فراتر از تصور من و گمان می‌کنم حتی خوش بین‌ترین افراد نیز نمی‌توانستند آن را پیش‌بینی کنند. امشب یک بار دیگر ثابت کرد که بزرگترین پشتیبان و پایگاه قدرت سازمان‌های مردم نهاد موفق، اعضای آن‌ها هستند. امشب همه اعضای گروه از مسن‌ترین و با سابقه‌ترین اعضا تا عضوی که شاید هنوز چند هفته‌ای از شروع دوره آموزشی‌اش نگذشته است حماسه‌ای آفریدند. مبلغ بسیار زیادی از آنچه که برای کمک به سعید صبور مدیرعامل اسبق باشگاه، احتیاج بود جمع‌آوری شد. اعضای باشگاه اجازه ندادند که کار به برگزاری کمپین و مذاکره و جلسه با دیگران برسد ... بشیر در وبلاگ پر عشق"

 

 

فقط امیدواریم این غرور و بی‌نیازی و توانائی خلق چنین حماسه هائی(!) به معنای آغاز دور تازه‌ای در تاریخ این باشگاه باشد . دور تازه‌ای که با "احساس مسئولیتی همه جانبه و بیش از گذشته در قبال جان و سرنوشت اعضا و کارآموزان در برنامه‌های رسمی این باشگاه"  تعریف شود.

 

 

 

پی‌نوشت:

دریافت دیه ، حقی مشروع ، پذیرفته شده و قابل احترام برای خانواده‌ی جان‌باخته‌گان است . خانواده‌هایی که فرزندان خود را در حوادثی ناشی از بی‌مسئولیتی ، تصمیمات اشتباه و خطاهای آشکار از ذست می‌دهند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


برگ هائی از تاریخ کوه نوردی ایران : ماناسلو 1390

 

حسین مقدم : آنچه در ماناسلو دیدم !

" ... مجدد بالا می رویم ولی این بار هدف ماندن در ارتفاع بود . هر کس بار خودش + مقداری بار عمومی را بایستی حمل کند . در این بین بودند نفراتی که از زیر این قانون کلی در رفتند یا بارشان را ندانسته در کوله دیگری گذاشتند شاید هم یادشان رفته بود و کوله شان را با کوله دیگری اشتباه گرفته بودند . در کمپ یک دیدم که بار 2 نفر از کوله یکی دیگر در آمد آخر این همه دو دره بازی انصاف نبود ولی ای کاش تا همین جا بود و شخص یک بار اشتباه می کرد شرح گزاف نمی دهم که چه کسی و چه طور بارش را در کوله دیگران می گذاشت تا به هر قیمتی که بود صعود کند و نام خود را بر سر در قله ثبت کند ... وقتی به کمپ 2 رسیدیم بعد از در آوردن بارها از کوله هایمان خانم کاظمی ( پروانه کاظمی )   سریع یکی از کیسه خواب ها را برداشت و به چادرش برد ، واقعا قابل تحمل نبود به همین خاطر به آقای مسعود بیات منش اعتراض کردم و گفتم که آیا من شرپای این خانم هستم؟ خجالت نمی کشه با یه کوله 7 کیلویی میاد بالا . ما باید بار این خانم رو بیاریم براش؟ یا تیم رو جدا کنید یا من برمی گردم! ... "

.

متن کامل گزارش حسین مقدم را در لینک زیر بخوانید :

http://www.ghajer.com/news/show/396

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ذوب شدن کهن‌ترین لایه‌های یخ قطب جنوب تا سال ۲۰۲۰

 

بر اساس یافته‌های یک گزارش جدید ناسا آخرین بخش‌های دست نخورده یکی از کهن‌ترین لایه‌های یخ قطب جنوب به سرعت در حال سست شدن هستند و ممکن است تا سال ۲۰۲۰ ذوب شوند. این تغییر باعث خواهد شد که سطح آب دریاهای جهان افزایش بیشتری پیدا کند.

به گزارش  خبرگزاری رویترز، این تحقیقات ناسا روی بخش‌هایی از لایه‌های یخ قطب جنوب متمرکز بوده که «طبقات لارسن بی» نامیده می‌شوند و قدمت آن حدود ۱۰ هزار سال تخمین زده می‌شود.

بخش‌هایی از این توده یخبندان از سال ۲۰۰۲ فرو ریخته و آنچه که از آن باقی مانده حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع است.

قطب جنوب، ده‌ها گستره یخبندان بزرگ دارد که هر یک از آن‌ها از لایه‌های زیادی از یخ فشرده تشکیل شده و آب دریاهای اطراف و بخش‌هایی از ساحل را پوشانده‌اند. بزرگ‌ترین گستره یخبندان موجود در قطب جنوب به اندازه مساحت کشور فرانسه است.

گستره یخبندان موسوم به «لارسن بی» در شبه جزیره آنتارکتیک واقع شده که به دماغه جنوبی قاره آمریکا نزدیک است و یکی از دو بخش مهم از لایه‌های یخبندان قطب جنوب است که دانشمندان روند ذوب و نازک شدن لایه‌های آن را مطالعه و ثبت کرده‌اند.

اریک ریگنات، از کار‌شناسان لایه‌های یخبندان در مرکز تحقیقاتی ناسا در کالیفرنیا و یکی از تهیه‌کنندگان این گزارش پژوهشی می‌گوید: «این تحقیقات در مورد لارسن بی به ما نشان می‌دهد که توده‌های یخ واقع در مناطق جنوبی‌تر قطب جنوب از گرمایش زمین چه تاثیری گرفته‌اند».

این گزارش یادآوری می‌کند ۲۰۰ کشور جهان توافق کرده‌اند که تا سال ۲۰۱۵ معاهده سازمان ملل متحد برای مقابله با پیامدهای گرمایش زمین را امضا کنند. به اعتقاد جامعه علمی جهان ادامه روند گرمایش زمین باعث افزایش سطح آب دریا‌ها، جاری شدن سیلاب‌های شدید و خشکسالی می‌شود.

هیات بین‌المللی سازمان ملل متحد که پدیده گرمایش زمین را بررسی می‌کند، اعلام کرده که به احتمال ۹۵ درصد فعالیت‌های بشر و مهم‌تر از همه مصرف سوخت‌های فسیلی و تولید گازهای گلخانه‌ای، دلیل اصلی گرمایش زمین است.

نتایج تحقیقات جدید ناسا در مجله آنلاین «علوم زمین‌شناسی و سیاره‌شناسی» منتشر شده و تهیه‌کنندگان آن می‌گویند که گسترش شکاف‌های موجود در لایه‌های یخ «لارسن بی» باعث خواهد شد که احتمالا تا سال ۲۰۲۰ کاملا ذوب شود. پس از آن بخش‌های خرد شده از این توده عظیم یخ در آب دریا شناور شده و در نتیجه ذوب شدن آن‌ها سطح آب دریاهای جهان افزایش خواهد یافت.

در این پژوهش مشخص شد که دو توده عظیم یخبندان دیگر نیز که در سال‌های اخیر حدود ۲۰ تا ۲۲ متر از ضخامت آن‌ها کاسته شده، ممکن است پس از سال ۲۰۲۰ و از هم پاشیدن توده یخبندان «لارسن بی» در معرض خطر قرار گرفته و با سرعت به سمت اضمحلال بروند.

 

 رادیو فردا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


رویاها ...

 

از مصر ابر

به هند عشق می رفتم

از دریا دریا کویر

به بیابان بیابان باران می رفتم

تو از خواب ابریشم

                    پیدا شدی ...

.

شعر: آرش جودکی

    عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کوه نورد 60 ساله تهرانی در ارتفاعات کرکس مفقود شد

رییس جمعیت هلال احمر نطنز از مفقود شدن یک کوه نورد 60 ساله تهرانی در ارتفاعات کرکس خبر داد.

 

اصغر سلطانی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا گفت: از عصر روز گذشته کوه نورد 60 ساله تهرانی در ارتفاعات کرکس مفقود شده است.

وی افزود: این کوه نورد تا جان پناه روستای کشه با گروهی 20 نفری از افرادی که قصد صعود به ارتفاعات کرکس را داشتند همراه بوده ولی ظاهرا بعد از جان پناه، مسیر خود را از سایر افراد گروه جدا کرده است.

وی با بیان اینکه فرد مفقود شده با تماس های تلفنی مکرر با خانواده، خبر از مصدوم شدن و شکستگی پای خود می دهد، تاکید کرد: سه اکیپ امداد با تجهیزات کامل، جستجو برای یافتن وی را از مسیر های کشه تا کرکس، کرکس تا روستاهای طامه، اوره و بیدهند آغاز کرده اند.

به گفته سلطانی دقایقی قبل یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر اصفهان به همراه تعدادی از گروه های امداد و نجات نطنز، اصفهان، نجف آباد و کاشان برای یافتن کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات کرکس مشغول جستجو هستند.

تاکنون به علت عدم اطلاع ایشان از موقعیت مکانی و نبود ارتباط تلفنی هیچ گونه اثری از نامبرده به دست نیامده است.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ خرداد ۱۳٩٤
    پيام ها    +