فیلم: اسرا مفاخری کوچک ترین غارنورد ایران

 

اسراء مفاخری جوان‌ترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه  کوه‌نوردی قاجر قروه است...

 

این ویدئوی کوتاه را در اینجا ببینید

 

 

 

                           

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


روز دره های پاک ... ردی نگذاریم!

 

با توافقی که بین دوستداران محیط‌زیست و دره نوردان انجام گرفت مقرر شد "اولین جمعه مهرماه هر سال" که حدوداً بین 23تا29 سپتامبر میلادی متغیر است روز دره‌های پاک"نام نهاده شود.
و ازاین‌پس برنامه‌های در جهت پاک‌سازی، آگاه‌سازی و ایجاد محیط‌هایی پاک و عاری از زباله و پسماند تدارک ببینیم.

مقاله "ردی نگذاریم" به‌نوعی اصول اخلاقی حضور در طبیعت است.
ازاین‌روی بر آن شدیم تا در روز دره‌های پاک، این متن را در اختیار دره نوردان، کوه‌نوردان و دوست داران طبیعت قرار دهیم و بدین‌وسیله بتوانیم سهمی در راستای حفظ محیط‌زیست داشته باشیم...

 

متن کامل را در سایت دره ها و دره نوردی ایران بخوانید

 

 

 

 پی‌نوشت:

تفکر و نگاه مسئولانه‌ی دوستان دره‌نورد در زمینه‌ی ترویج و تاکید بر اصول اخلاقی حضور در طبیعت با عنوان" ردی نگذاریم" را مقایسه کنید با رفتارهای تعدادی از سنگ‌نوردان دریل کار ( مرتضی زارع و دوستان)  که قسم خورده‌اند تا آخرین نفس  و تا جان در بدن دارند از رول کوبی دست نکشند و ... جای سالمی بر تن بیستون باقی نگذارند!!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


15کوه نورد آلمانی به قله علم کوه صعود موفق داشتند

رییس هیات کوه نوردی کلاردشت گفت: 15 کوه نورد آلمانی با توجه به بارش برف به قله علم کوه دراین شهرستان کوهستانی صعود کردند.

 

علی فرضی روز شنبه به خبرنگارایرنا گفت: این کوه نوردان آلمانی که قبل از تغییرات جوی و ورود سامانه ناپایدار برنامه خود آغاز کرده بودند توانستند با موفقیت، روز پنجشنبه به قله علم کوه صعودنمایند.
وی تصریح کرد: با توجه به بارش برف صبح روز گذشته در ارتفاعات که بین 10 تا 15 سانتیمتر بوده این گروه مسیر حصار چال تا قله علم کوه را که حدود چهارهزار و 850 متر بود را پیمودند.
فرضی خاطرنشان کرد: فصل کوه نوردی هرساله از اول اردیبهشت در منطقه کلاردشت آغاز می شود و تا پایان ماه مهر ادامه دارد.
رییس هیات کوه نوردی کلاردشت افزود : هم اکنون نیز یک تیم 9 نفره از لهستان وارد کلاردشت شده است تا فردا به قله علم کوه صعود کند.
فرضی با اشاره به آسیب دیدگی جاده منتهی به تخت سلیمان و علم کوه بر اثر سیل سال 90 و پی گیرهای مستمربرای مرمت و تغییر راه سخت گذر و بهمن گیر منطقه اکاپل و ونداربن خواستار رسیدگی هر چه زودتر رفع مشکل مسیر با توجه به حضور شماری از کوه نوردان خارجی و ایرانی در فصل سرما و یخبندان شد.
کلاردشت با برخورداری از مجتمع های کوهستانی در قالب 12 باب اتاق، سرویس های بهداشتی مناسب و سالن سنگ نوردی، پناهگاه سرچال، جان پناه سیاه سنگ و خرسان و گردون کوه طی سال پذیرای کوه نوردان داخلی و خارجی است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


Storming the Mountain

 

Photograph by Orsolya Haarberg, National Geographic

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کشته شدن 7 کوه نورد در آلپ فرانسه

 

بر اثر سقوط بهمن در کوه های آلپ فرانسه 7  کوه نورد کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند. این حادثه در ارتفاعات ۴۰۱۵ متری در جنوب شرق فرانسه رخ داد.

 

http://www.nbcnews.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


جنگل ها از گرمایش زمین آسیب می بینند

دانشمندان درباره پیامدهای گرمایش زمین و تاثیر آن بر جنگل ها هشدار دادند.


به نوشته روزنامه لوموند در اینترنت ، دانشمندان اعلام کردند جنگل های جهان از تغییرات آب و هوایی گذشته جان سالم بدر بردند اما امروزه باید خود را با تغییراتی سریع وفق دهند. بیست دانشمند از هشت کشور جهان هشدارهای خود را درباره خطراتی که جنگل ها را تهدید می کند از جمله تغییرات جهانی ناشی از فعالیت های انسانی در شماره ویژه نشریه ساینس که به «سلامت جنگل ها» اختصاص داشت در شماره روز جمعه بیست و یک آگوست منتشر کردند.
سوزان ترامبور و همکارانش از موسسه بایوشیمی جنا در آلمان می گوید : در دراز مدت ، جنگل ها احتمالا نسبت به تغییرات آب و هوایی و زیست محیطی ناشی از فعالیت های انسانی انعطاف پذیری از خود نشان می دهند. اما در کوتاه مدت و میان مدت ، این تغییرات ممکن است برای مساحت چهار میلیارد هکتار اراضی جنگلی منطقه اسکاندیناوی جدی شود.
سیمون لوویس و همکارانش از دانشگاه کالج لندن و دانشگاه لیدز با مطالعه جنگل های نواحی استوایی بر اثرات تخریبی ناشی از جنگل زدایی گسترده تاکید و درباره استفاده از اراضی جنگلی برای کاشت گیاهانی چون سویا و نخل هشدار می دهند.
پیامدهای تغییرات آب و هوایی بر جنگل های استوایی ، مهمترین کانون تنوع زیستی و اولین جذب کننده دی اکسید کربن، بسیار خطرناک خواهد بود. برخی مطالعات نشان می دهد افزایش دمای هوا تا پایان قرن(دو تا نه درجه سانتیگراد) باعث خشکسالی بسیار شدید در مناطق استوایی و مانع بازتولید گیاهان و ذخیره دی اکسید کربن خواهد شد.
اما مطالعات روی جنگل های آمازون نشان می دهد این اثرات از هم اکنون قابل مشاهده است. بر این اساس جنگل های آمازون دی اکسیدکربن تولیدی انسان را کمتر از گذشته جذب می کنند.
به گفته پژوهشگران موسسه ژئولوژیک آمریکا ، تغییرات آب و هوایی پیامدهای جدی بر جنگل های مناطق معتدل همچون اروپا و آمریکای شمالی برجای خواهند گذاشت. در دهه های گذشته نیز خشکسالی در این مناطق باعث ضعیف شدن مقاومت درختان در برابر تهاجم حشرات و عوامل بیماری زا و نیز افزایش خطر آتش سوزی های بزرگ شده است.
بنا بر اعلام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ، جنگل ها منبعی برای امرار معاش بیش از یک میلیارد نفر در جهان اند. بر اساس این گزارش که در ژوئن دو هزار و چهارده منتشر شده ، سیزده میلیون شغل در جهان وابسته به جنگل هاست و دست کم چهل و یک میلیون شغل بطور غیرمستقیم به جنگل ها ارتباط دارد. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به خصوص در آفریقا ، جنگل اصلی ترین منبع انرژی برای دو میلیارد و چهار صد میلیون نفر ، چهل درصد جمعیت کشورهای کمتر توسعه یافته است که از آن به عنوان سوخت استفاده می کنند. به علاوه جنگل ها منابع اصلی ساخت مسکن برای یک میلیارد و سیصد میلیون نفر در جهان اند.
به نوشته لوموند ، هدف از انتشار این مقالات علاوه بر آگاه کردن دولت ها درباره ضرورت اتخاذ سیاستی جهانی برای جنگل ها ، برگزاری کنفرانس هایی بین المللی همچون کنفرانس آب و هوای پاریس است تا تصمیمات مشترک برای حفظ سرمایه های جهانی گرفته شود.

 

 ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


سایت کوه‌نوشت راه‌اندازی شد / koohnevesht.ir

 

 پس از گذشت بیش از ده سال فعالیت وبلاگ «کوه‌نوشت» با استفاده از امکانات «بلاگفا»، این وبلاگ به وب‌سایت مبدل شده، از «بلاگفا» نقل مکان کرده و از روز شنبه 21 شهریور ماه 94؛ به صورت مستقل از طریق آدرس: koohnevesht.ir در دسترس شما مخاطبان گرامی‌ست.‌

«کوه‌نوشت» اینجاست!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ماراتن جهانی کویرنوردی درکویر لوت ایران

 

ماراتن جهانی کویرنوردی، اردیبهشت سال آینده با حضور بیش از 100 شرکت‌کننده از سراسر جهان در کویر «لوت» ایران برگزار می‌شود.

 

این ماراتن که برگزارکننده‌گان ایتالیاییِ آن پیش‌بینی کرده‌اند جمعیت بیشتری در آن شرکت خواهند کرد، با همکاری یک شرکت گردشگری ایرانی در ماه «می» سال 2016 اجرا خواهد شد. مسافت در نظر گرفته شده برای این کویرنوردی 250 کیلومتر در 6 روز است.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، پائولو برگینی (Paolo Barghini)، برنامه‌ریز این ماراتن که در تمام ماراتن‌های دنیا از قطب شمال تا کویرهای بزرگ دنیا حضور داشته و به نوعی در این رشته قهرمان محسوب می‌شود، به همراه برگزارکننده‌گان ایتالیایی این ماراتن به ایران آمد و ضمن ارزیابی کویر لوت و تعیین مسیر، اظهار کرد:‌ این یک ماراتن فرهنگی است که سرعت تنها هدف آن نیست. ماراتن کویرنوردی قوانین خاص خود را دارد که تحت تاثیر آن در منطقه‌ای چون کویر سبب خودشناسی شرکت‌کننده‌گان می‌شود.

 

همراه نداشتن هیچ گونه تکنولوژی و همچنین مواد غذایی برای شش روز، بدون آن‌که ذره‌ای به آن مواد غذایی در طول ماراتن اضافه شود، البته به جز آب، از جمله قوانینی است که این ماراتن کویرنوردی دارد.

 

به گفته‌ برگینی، شاید فقط 20 درصد شرکت‌کننده گان این ماراتن،‌ دوندگان حرفه‌ای باشند و سرعتی بدوند، وگرنه باقی افراد برای خودشناسی و با تفکر و انگیزه‌های فرهنگی متفاوتی در این مسابقه حضور می‌یابند.

 

این ماراتن کویرنوردی که هر سال در کشورهایی چون مراکش، لیبی و تونس انجام می‌شد، امسال به دلیل شرایط ناامن آن مناطق در کویر لوت ایران برگزار خواهد شد و مجری ایتالیایی تصمیم گرفته، ایران و زمان برگزاری آن را به تقویم خود وارد کند. قرار است ماراتن کویرنوردی هر سال در همین تاریخ در کویرهای ایران برگزار شود.

همچنین برگینی توضیح داد: مسیر این ماراتن که 250 کیلومتر است در شش روز تقسیم‌بندی شده، مثلا برای یک روز 30 کیلومتر و برای روز دیگر 70 کیلومتر طی مسافت در نظر گرفته شده است، اما برای روز پایانی، این مسافت حدود 20 کیلومتر خواهد بود تا ایرانی‌هایی که علاقه دارند در چنین رویدادی حضور داشته باشند، شرکت کنند. ما می‌خواهیم خانواده‌های ایرانی در جشن روز پایانی ماراتن مشارکت داشته باشند و شرکت‌کننده‌گانی را که از سراسر جهان آمده‌اند با مهمان‌نوازی گرم ایرانی آشنا کنند.

 

برگینی که علاقه زیادی به ایران نشان می‌دهد، اعلام کرده تمام تبلیغات ماراتن کویرنوردی در دشت لوت ایران را خود به عهده می‌گیرد تا مردم جهان متوجه زیبایی‌های آن شوند. ایتالیایی‌ها با توجه به برنامه‌ریزی که انجام داده‌اند پیش‌بینی می‌کنند جمعیتی بالغ بر 300 نفر در این ماراتن شرکت کنند و تمایل دارند ایرانی‌ها بیشترین آن‌ها باشند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


رکورد غارنوردی ایران شکسته شد

تیم غار نوردی ایران با سرپرستی علیرضا بلاغی غارنورد جوان قزوینی با کشف و ورود به عمق 860 متری غاز جوجار کرمانشاه رکورد غار نوردی کشور را شکست و تاریخ غار نوری ایران را تغییرداد.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین گفت: تیم غارنوردی کشورمان متشکل از 24 غارنورد به سرپرستی علیرضا بلاغی از قزوین در مدت یک هفته دو هزار و 256 متر از این غار را نقشه برداری کردند.


غلامحسن نیکونام افزود : عملیات اکتشاف غاز جوجار کرمانشاه سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.


وی گفت : پیش از این غار پراو در کرمانشاه با عمق 752 مترعمیق ترین غار ایران بود که در سال 1351 توسط تیمی از غارنوردان کشورانگلیس اکتشاف شده بود.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری

 

نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری چاپ و روانه بازار شد.

 

مؤلف و گردآورنده نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری،اظهار داشت: این دایره المعارف، در 423 صفحه تهیه، تدوین و چاپ شده است.
فرهاد رئیسی دهکردی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری، به شمارگان یک هزار و 100 نسخه به چاپ رسید.
وی افزود: قیمت هر جلد از این دایره المعارف، 55 هزار ریال تعیین شده است.
رئسی دهکردی تصریح کرد: موقیعیت جغرافیایی، جاذبه های طبیعی، مناطق حفاظت شده، آثار مهم فرهنگی و تاریخی، کوهستان ها و کوه های مهم مناطق مختلف چهارمحال و بختیاری، در نخستین دایره المعارف صعود به کوه های استان، معرفی شده است.
مؤلف و گردآورنده نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری بیان داشت: امیدواریم مسوولان مربوطه، با حمایت از دست اندرکاران این مجموعه همکاری لازم را داشته باشند.
وی اضافه کرد: در آینده ای نزدیک، اقدامات لازم برای تهیه، تدوین و چاپ دومین جلد دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری، با اولویت معرفی دره ها، اشگفت ها و چشمه های استان و همچنین قللی که در جلد یک نیامده، انجام می شود.
رئیسی دهکردی عنوان داشت: حمایت از چنین طرح هایی، نقش مهمی در معرفی هر چه بهتر و بیشتر چهارمحال و بختیاری، به گردشگران و کوه نوردان داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران بخش گردشگری دارد.
وی اظهار کرد: معرفی استان سرسبز و زیبای چهارمحال و بختیاری، با داشتن قلل و رسته کوه های مرتفع، آبشارهای اعجاب انگیز، چشمه سارهای بدیع و پرآب، یخچال های طویل و شگفت انگیز، غارهای عمیق و پیچ در پیچ، مناطق حفاظت شده بکر و جاذبه های توریستسی منحصر به فرد به همه طبیعت دوستان و کوه نوردان کشور و دنیا، مهمترین هدف از چاپ نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، ژاله آزادگان، ویراستاری نخستین دایره المعارف صعود به کوه های چهارمحال و بختیاری را انجام داده است.
چهارمحال و بختیاری در سلسله کوه های زاگرس قرار دارد و بیش از 20 قله در این استان وجود دارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٠ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


حقیقت چه اهمیتی دارد، زنده باد لجبازی!!

 

_ رضا زارعی در خرداد 91 ، سرانجام و بعد از گذشت ده سال ، حقیقت برنامه‌ی تیم اعزامی فدراسیون به ماکالو را در وبلاگش نوشت :

" ... در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم ... اینک با افتخار عنوان می کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده ام "

 

_ در آن زمان نوشتیم که شهامت رضا زارعی برای اعتراف به اشتباه تحسین برانگیز است و می‌تواند الگویی برای دیگر اعضای آن تیم باشد ... و همچنین اشاره به نکته‌ای جالب در اظهارات زارعی:  بقیه‌ی اعضای تیم حتی به این برج سنگی هم نرسیده‌اند!!   رضا زارعی که طبق گزارش‌اش در کتاب ماکالو هیولای سیاه  برای  حرکت جلوتر از تیم از افلاکی اجازه گرفته ، بعد از رسیدن به برج سنگی و گرفتن عکس یادبود ، با شنیدن فریادهای افلاکی به پایین بازمی‌گردد . بقیه حتی به این برج سنگی هم نمی‌رسند... بی‌دلیل نیست که در عکس نهایی و جمعی آنان هیچ چیز و هیچ چیز دیده نمی‌شود !!

 

_ بسیار خوب ... به نظر می‌رسد این تمام حقیقت برنامه‌ی ماکالوی تیم اعزامی فدراسیون در سال 81 باشد و دیگر نیازی به واکاوی داستان نیست ... اما نه ، اینجا ایران است ... حقیقت چه اهمیتی دارد؟!! ... زنده باد لجبازی!! ... باید هرطور که هست و به هر قیمتی که شده به دیگران نشان دهیم که کم نیاورده‌ایم!! ... تا آخرین نفس و تا جان در بدن داریم ، هر پست و نوشته‌ای که از صعود اوراز به ماکالو سخن بگوید را بازنشر و تکثیر خواهیم کرد!! ... اینجا ایران است ... زنده باد لجبازی!! 

 

_ خسته نباشید آقای عزیز حبیبی!!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


سالگرد درگذشت اوراز و اصرار برای اشاعه ی یک دروغ

_ دوشنبه 16 شهریور ( 7 سپتامبر) سالروز درگذشت محمد اوراز کوه‌نورد خوب و توانمند کشورمان است که در اثر صدمات ناشی از حادثه‌ی ریزش بهمن در گاشربروم یک( سال 1382 ) جان خود را از دست داد.

 

_ در سنت کوه‌نوردی ایران ،نوشتن و انتشار متون احساسی و البته ، اسطوره‌سازی در سالروزها و دیگر مناسبت‌هائی از این دست ، پدیده‌ای آشنا و به شدت عادت شده است. دیگر خو گرفته‌ایم که مثلا در سالروز درگذشت اوراز ، سایت‌ها و وبلاگ‌های دنیای کوه و کوه‌نوردی را با پست‌های آتشین و تیترهای شاعرانه ببینیم...  ( کوه نامه : پریسا حسین زاده : که چون قوی زیبا بمیرد ) ...    

اما آنچه غیرقابل درک است و باور به آن براستی دشوار ، اصرار و اصرار و اصرار برای اشاعه‌ی یک دروغ بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی ایران است . واقعا چرا؟!

 

_ واقعا چرا زمانی که به طور رسمی و از سوی یکی از اعضای نام آشنا و دارای جایگاه معتبر در کوه‌نوردی ایران ، گفته می‌شود که ... در مثال: کوه ماکالو در سال 1380 توسط تیم اعزامی فدراسیون صعود نشده و این واقعیت طی ده سال پنهان نگاه داشته شده و حتی برای آن عذرخواهی از افکار عمومی هم صورت می‌گیرد ... هنوز عده‌ای برای درآوردن پنبه از گوش‌شان و گشودن چشمان‌شان بر روی پاره‌ای واقعیت ها مشکل دارند و هم‌چنان در شرح سوابق کوه‌نورد بزرگی مانند اوراز از صعود ماکالو نام می‌برند؟!

 

_ این همه اصرار در  اشاعه‌ی یک دروغ بزرگ، برای چیست و از کجا ناشی می‌شود؟! آیا اگر در شرح کارنامه‌ی اوراز صعود ماکالو حذف  و مثلا به تلاش تیم تا فلان ارتفاع اشاره شود ، از بزرگی و ارزش‌های این کوه‌نورد کاسته خواهد شد؟! 

 

چرا باید بنای تاریخ کوه‌نوردی کشورمان را بر پایه‌ی جعل و دروغ بالا ببریم؟!!

 

 

پی‌نوشت:

بله خانم پریسا حسین‌زاده ، متاسفانه قوی شما خیلی هم زیبا نبود!!  ... و البته روشن است که این فقدان زیبایی (صداقت) کوچک‌ترین ارتباطی به توانمندی جسمی و فنی و تکنیکی او ندارد ... این فقدان زیبایی را باید در شراکت و همراهی او در ارائه و ثبت یک دروغ بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی ایران برای نزدیک به ده سال دید! ... و متاسفانه داستان فقط به ماکالو ختم نمی‌شود ... برای شیشاپانگما (سال 1379 ) هم می‌توانیم ادعا کنیم : توسط تیم اعزامی فدراسیون صعود نشده است!! ...حدود شانزده سال از این برنامه و این ثبت در تاریخ کوه‌نوردی می‌گذرد اما هنوز کوچکترین مدرک و سندی برای اثبات صعود ، به افکار عمومی ارائه نشده است!!  

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


افتتاحیه جشنواره ونیز؛ اورست ، نبرد انسان و طبیعت

 
 
"اورست" ساخته پر سر و صدای بالتازار کورماکور، هفتاد و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز را افتتاح کرد.

در دو سال گذشته، فیلم‌های افتتاحیه ونیز، جاذبه (آلفونسو کائرون) و بردمن (گونزالس ایناریتو) پس از نمایش در ونیز، موفقیت‌های گسترده‌ای داشتند؛ از هفت جایزه اسکار برای جاذبه تا اسکار بهترین فیلم برای بردمن؛ و در عین حال هر دو جزو فیلم‌های محبوب منتقدان بودند.

اورست هم افتتاح موفقی را برای جشنواره ونیز رقم زد و ممکن است یکی از فیلم‌های مطرح در اسکار امسال هم باشد، در عین حال بسیاری از منتقدان- به ویژه انگلیسی- از فیلم ستایش کردند.

این فیلم سه بعدی قدرت‌اش را از جذابیت‌ها و امکانات تازه سینما می‌گیرد؛ به این معنی که اورست به مدد فناوری، فضایی خلق می‌کند که تماشاگر را با خود به نوک قله اورست می‌برد. در واقع فضاسازی فیلم مهم‌ترین نقطه قوت آن است که گاه می‌تواند حیرت مخاطب را هم برانگیزد و او را بعدتر با این سؤال درگیر کند که این صحنه‌ها چطور فیلم‌برداری شده‌اند؟

فیلم داستانی واقعی را روایت می‌کند که در آن جوانی به نام راب- که به زودی پدر هم می‌شود- با گروهش از مناطق مختلف، قصد فتح قله اورست را دارند. هرکس از این کار انگیزه‌ای دارد، از جمله یکی از آنها می‌خواهد به فرزندانش ثابت کند که پدرشان آدم بی‌مصرفی نیست و می‌تواند یک قهرمان هم باشد، اما فیلم چندان بر انگیزه‌های این افراد متمرکز نمی‌شود.

این داستان که در ۱۹۹۶ اتفاق افتاده، پایان خوشی را برای آنها رقم نمی‌زند: طوفان درمی‌گیرد و برخی از آنها به طرز تلخی می‌میرند. تماشاگر از پیش می‌داند که این گروه با چنین سرنوشتی روبرو خواهد شد، در نتیجه فیلم از ابتدا با یک مشکل روبه‌روست: پایان لو رفته.

اما فیلم‌نامه به دقت نوشته شده- که البته کاملاً از اصول هالیوودی پیروی می‌کند- با آگاهی از این مسئله تأکید خود را بر نقاط دیگری به غیر از غافل‌گیری تماشاگر متمرکز می‌کند.

داستان کوه نوردی و فتح قله‌های بلند بارها دستمایه فیلم‌های مختلف قرار گرفته، اما نقطه تمایز اورست این است که قطعاً در خلق صحنه‌های باشکوه و تصویر طبیعت و جدال آن با انسان، از دیگر فیلم‌ها با چنین مضمونی، یک سر و گردن بالاتر قرار می‌گیرد.

حس تعلیق و امکان سقوط با نماهای مختلفی از لابلای صخره‌ها - که بسیار عجیب فیلم‌برداری شده‌اند- تماشاگر را با همین حس شخصیت‌هایش درگیر می‌کند و سرمای حاکم بر فضا به راحتی از پرده بیرون می‌زند و تماشاگر را با سرمای خود درگیر می‌کند.

اما از نظر مایه و مضمون فیلم راه را برای تاویل باز می‌گذارد: نوعی تاویل انجیلی و مذهبی که جدال انسان با طبیعت را در لایه‌های مختلف خود روایت می‌کند. در این نوع تاویل- که مثلاً در لایه‌های مختلف تایتانیک اثر جیمز کامرون هم می‌شد دید- انسان در تلاش برای فراتر نهادن پای خود از حیطه‌های ترسیم و تثبیت شده طبیعت است که می‌تواند خشم خداوند را برانگیزد. در نتیجه این نوع نگاه، طوفان آخرالزمانی که در اورست درمی‌گیرد، چیزی نیست جز خشمی که طبیعت یا خدا نثار بشر می‌کند.

از این رو جدال انسان با طبیعت به درونمایه اصلی فیلم بدل می‌شود و هر کدام از شخصیت‌ها هم می‌توانند معادل مذهبی از کتاب مقدس داشته باشند.

با این حال فیلم در ظاهر یک ملودرام هم هست که سعی دارد روابط دو زوج مختلف را با ما قسمت می‌کند. در این لایه، فیلم خودآگاه چندان پیش نمی‌رود (مثلاً می‌توانست به جای زندگی خانوادگی دو نفر، ما با خانواده تمام گروه آشنا شویم که در این صورت با مقدمه طولانی‌تر و کسالت‌بارتری هم روبرو بودیم) اما فیلم به دو نفر از اعضای گروه و همسر منتظرشان قناعت می‌کند و مستقیم و هر چه سریع تر ما را به بالای کوه می‌برد.

زندگی این دو زوج دو سوی مختلف دارند: یکی همسری است که سرد به نظر می‌رسد اما در نهایت تمام تلاش خود را برای نجات مرد زندگی‌اش به کار می‌بندد و دیگری همسری است حامله که با تلفن برای آخرین بار صدای سرد شوهرش را می‌شنود. تکرار دیالوگ‌ها در این مکالمه- مثل تکرار «دوستت دارم» - هرچند بر مبنای شیوه هالیوودی فیلم‌نامه‌نویسی برای جلب مخاطب عام کارکرد دارد، اما حذف جزئیاتی از این دست، می‌توانست اورست را بیش از پیش به سینمای هنری نزدیک کند.

 

 رادیو فردا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دره نوردی : پژوهش دره اَندِرِسم

 

دره‌نوردی یکی از زیرمجموعه‌های مهیج کوه‌نوردی است، گرچه ماهیت بسیار متفاوتی با آن دارد. دره‌نوردی را می‌توان به جرات یک روش ماجراجویی در دل طبیعت دانست؛ بنابراین با هیچ‌یک از زیرمجموعه‌های کوه نوردی مقایسه‌پذیر نیست. دره‌نوردی نیازمند فراگیری فنون و فنون خاص کار با طناب، آشنایی با جریان‌های آب، فنون شنا، شناخت کامل با اصول بقا و کمک‌های اولیه، دانش‌ها و مهارت‌های مربوط به هواشناسی، جهت‌یابی وامداد و نجات است؛ بنابراین یک دره‌نورد که به‌صورت جدی و حرفه‌ای مشغول به این فعالیت است باید آشنایی کامل به موارد یادشده داشته باشد، به‌ویژه دره‌نوردی نوین که چند سالی است به همت جمعی دوستان علاقه‌مند روندی رو به رشد دارد.
در سال‌های اخیر با تغییراتی که در فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و همچنین تزریق نیروی جوان، متخصص و کارآمد، شاهد حرکت‌های روبه‌پیشرفت در کلیۀ ورزش‌ها و فعالیت‌های وابسته به کوهستان به‌خصوص دره‌نوردی هستیم. یکی از اهداف بخش دره‌نوردی، گردآوری اطلاعات و آمار کلیۀ دره‌های اکتشاف شده در ایران است، ازاین‌روی این امر باعث گردید تا ما به گردآوری اطلاعات و تاریخچه یکی از قدیمی‌ترین دره‌های پیمایش شده در کشور بپردازیم که این دره همان دره اندرسم است...

 

 

متن کامل این مقاله‌ی ارزشمند را در سایت دره‌ها و در‌ه نوردی ایران بخوانید

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


جهنم و یخ‌مراد روی میز کارگروه غارشناسی

جلسه کارگروه غارشناسی کشور پس از حدود یک سال تأخیر به بهانه خطر تخریب دوغار «جهنم» و «یخ‌مراد» برگزار شد.

 

فرهاد دبیری - رییس کارگروه غارشناسی - در این نشست با اشاره به اهمیت غارها و ضرورت توجه بیشتربه این آثار و همچنین با تأکید بر این‌که کارگروه برابر تصمیم‌های گرفته‌شده هر سه‌ماه یک‌بار حتما جلسه تشکیل می‌دهد، گفت: درباره دو غاری که به آن‌ها تعرض شده، باید قبل از هر کاری از کارگروه استعلام می‌شد و پس از آن اقدام می‌کردند.

در ادامه، نماینده انجمن غار و غارشناسی گزارشی از وضعیت غارهای «یخ‌مراد» در استان البرز و غار «جهنم» در استان خراسان جنوبی ارائه کرد و این پرسش‌ها مطرح شد که چرا برای غار «یخ‌مراد» که هیچ مشخصه‌ای از یک غار گردشگری را ندارد، بدون مطالعه، طرح گردشگری اجرا می‌شود و برای تخریب آن اقدام شده و بر چه اساسی مجوز برداشت معدن در حریم غار «جهنم» صادر شده است؟

 

نماینده استان البرز پس از طرح این پرسش‌ها گفت: در جلسات کارگروه غارشناسی استان البرز، از نماینده میراث فرهنگی دعوت شد که در جلسه حضور نیافت و در استانداری، کارگروه گردشگری تشکیل شد که بدون حضور نماینده محیط زیست به ترمیم راه دسترسی به غار تصمیم گرفتند.

او تأکید کرد: غار «یخ‌مراد» به هیچ‌وجه برای بازدید عمومی، ایمنی ندارد و با توجه به وضعیت غار، امکان ایمن‌سازی داخل آن وجود ندارد.

 

گزارشی از ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


آیلان کوردی : انسانیت به ساحل آورده شده ...

 

رسانه‌ها اسمش را اعلام کرده‌اند: آیلان کوردی، پسرک سوری که جسدش را آب‌های دریا به ساحل آوردند، همان دریایی که قایق او و خانواده‌اش را در سواحل ترکیه در هم شکست. تصویر پیکر بی‌جان آیلان در ساحل بودروم ترکیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر، در رسانه‌های دنیا تکثیر شد.

آیلان و خانواده‌اش اهل کوبانی بودند. پسرک سه ساله با برادر پنج ساله و با پدر و مادرش از سوریه جنگزده رهسپار جزیره کرس در یونان بود. قایقشان که غرق شد، برادر و مادرش هم مردند. فقط پدر خانواده زنده مانده است...

 
این تصاویر لکه‌ی ننگی خواهد بود بر چهره‌ی اتحادیه اروپا و
نظام سرمایه داری جهانی
 
 
 
 
 
عکس ها از نیلوفر دمیر ، خبرنگار آ‍‍ژانس خبری دوغان ترکیه
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

 
 
 
گردشگران یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های توریستی مازندران را تخریب کردند
 
 
تماشای چشمه های دیدنی باداب سورت فعلا برای عموم تعطیل شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری که با حضور فرماندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان و رییس اداره میراث فرهنگی ساری برگزار شد، بازدید و اجرای تور به مقصد چشمه های رنگین باداب سورت شهرستان ساری شهر کیاسر که دومین اثر ملی و طبیعی کشور محسوب می شود تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

این تصمیم به دلیل تخریب چشمه توسط گردشگران و الودگی محیط زیست و درحال خشک شدن این اثر بی‌نظیر طبیعی جهان صورت گرفت.باداب سورت، چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری است. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

این چشمه‌ها که در بلندای ۱۸۴۱ متری از سطح دریا جا دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

متاسفانه این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که نشان‌گر بی‌توجهی مسئولان به حفظ این میراث طبیعی ایران است.

پیش از دوستداران و فعالان محیط زیست هشدارهایی نسبت به تخریب باداب سورت به دلیل افزایش تورهای گردشگری بی ضابطه، داده بودند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


امروز : گزارش مسیر ایرانیان روی دیواره‌ی سارانورو

 

سه شنبه 10 شهریور 1394 از ساعت 17:30 تا 20

تهران- خیابان انقلاب، نبش بهار، سالن اسوه

در یکصد و هجدهمین نشست همگانی انجمن  کوه‌نوردان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دست‌درازی به جهنم فعلا متوقف شد

 

عملیات اکتشاف معدن در داخل و حریم غار «جهنم» تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

 

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، غار یا چاه «جهنم» در 195 کیلومتری شهرستان طبس، 85 کیلومتری عشق‌آباد، واقع در کوهستان یخاب و در نزدیکی روستای «تپه طاق» واقع شده است که دی‌ماه سال 93 اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان جنوبی برای حفاظت از آن، ضوابط محکمی را تعیین و هرگونه اقدامی را که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تا شعاع یک کیلومتری دهنه این غار رخ دهد ممنوع اعلام کرد.

 

اما پس از آن، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نامه‌ای اجازه‌ قانونی به معدن‌کاران برای اکتشاف و حفاری "منگنز" از معدنی در نزدیکی چاه «جهنم» را داد. این نامه به استناد موافقت کارگروه غارشناسی استان برای صدور پروانه اکتشاف صادر شد.

 

کارگروه غارشناسی موافقت خود را با فعالیت معدنی در حوالی جهنم صادر کرد، چون نماینده‌ اداره میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی با توجه به بازدیدی که نماینده این اداره از محدوده‌ غار داشت، اعلام کرد؛ هیچ‌گونه آثار تاریخی در منطقه مشاهده نشده است.

 

اما اعتراضات مردم محلی نسبت به اکتشافات و بهره‌برداری معدن در نزدیکی غار جهنم با توجه به تجربه‌ ابتر گذشته در برخی اکتشافات معادن و به دنبال آن تخریب آثار طبیعی و همچنین پی‌گیری‌های دهیار تپه طاق باعث شد هفته گذشته مدیران اداره‌های صنعت، معدن و تجارت،‌ محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری طبس و بخشدار دستگردان در منطقه گردهم آیند و به توقف عملیات اکتشاف معدن در حوالی غار جهنم تا مشخص شدن ماهیت این غار، رأی دهند.

 

رسول بهبهانی‌ مدیر میراث فرهنگی و گردشگری طبس در این‌باره به ایسنا می‌گوید: وضعیت غار جهنم بلاتکلیف بود و حرف و حدیث‌های زیادی بین دستگاه‌های محیط زیست، منابع طبیعی، صنعت و معدن و میراث فرهنگی و گردشگری در این‌باره وجود داشت، برای همین قرار شد فعلا عملیات اکتشاف معدن متوقف شود تا غارشناسان تکلیف جهنم را مشخص کنند.

 

او که خودش تا به حال داخل این غار چاهی نشده است، به استناد نظر کارشناسان دیگری که می‌گوید منطقه را از نزدیک ارزیابی کرده‌اند، غار جهنم را اثری تاریخی نمی‌داند و در ادامه بیان می‌کند: درباره تاریخی یا طبیعی بودن این اثر باید صبر کنیم غارشناسان به داخل غار بروند و نظر قطعی را اعلام کنند.

 

بهبهانی درباره‌ این‌که چگونه وقتی داخل غار نرفته‌اند حکم برای تاریخی نبودن این غار صادر می‌کنند و کارگروه غارشناسی نیز به استناد آن، به اکتشاف معدن در حوالی این غار رأی می‌دهد اظهار می‌کند: وقتی کارگروه غارشناسی استان، نظر میراث فرهنگی و گردشگری را درباره‌ غار جهنم خواست باستان‌شناسی از مرکز استان برای ارزیابی منطقه آمد و ما به استناد نظر کارشناسی او، به کارگروه اعلام کردیم این غار اثر تاریخی نیست، اما یک اثر طبیعی محسوب می‌شود.

 

این اظهارات درحالی بیان می‌شود که محمدرضا ایلخانی، دهیار تپه طاق که غار جهنم در محدوده‌ آن قرار دارد، به ایسنا می‌گوید: تاکنون ندیده‌ام شخصی از میراث فرهنگی پایش را به داخل غار بگذارد، هیچ مدرک قابل تأییدی نیز در این‌باره به ما ارائه نکرده‌اند، چون اگر این مدرک را داشتند تا به حال نشان داده بودند.

 

به گفته‌ بهبهانی، عملیات اکتشاف معدن تا اطلاع ثانوی متوقف شده تا گروهی از غارشناسان به منطقه اعزام شوند و قرار است تا آن زمان هیچ اتفاقی رخ ندهد و بهره‌بردار معدن نیز کارش را متوقف کند تا دستگاه ذی‌ربط، گروه غارشناسی را دعوت کند.

 

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری طبس در پاسخ به این پرسش که این اداره چه زمانی از گروه غارشناسی برای ارزیابی غار دعوت می‌کند می‌گوید: اگر این کار در وظایف ما باشد که به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی اعلام می‌کنیم و پیگیر هم هستیم. اگر استان قبول کند حتما غارشناسان را دعوت می‌کنیم، چون حضور گروه غارشناس در منطقه، حدود پنج میلیون تومان هزینه برمی‌دارد.

 

وی همچنین درباره حفظ حریم این غار که طبق ضوابط ابلاغ‌شده در دی‌ماه سال 93 به کارگروه غارشناسی خراسان جنوبی، یک کیلومتر در نظر گرفته شده بود، اظهار می‌کند: این حریم برای یک اثر تاریخی تعیین شده و فعلا معلوم نیست جهنم غاری تاریخی باشد یا طبیعی.

 

بهبانی در پاسخ به این پرسش که اگر این غار طبیعی اعلام شود چه برنامه‌ای برای حفاظت از آن وجود دارد و یا چه طرح گردشگری برای آن اجرا می‌شود تا خواسته‌ جامعه محلی نیز تامین شود می‌گوید: فعلا در قبال این اثر طبیعی مسوولیتی نداریم تا تکلیف آن را غارشناسان مشخص کنند. برای اجرای برنامه‌ گردشگری نیز این اثر تازه معرفی شده است و باید منتظر تعیین تکلیف باشیم.

 

تردید مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی برای پذیرش مسؤولیت حفاظت از این اثر طبیعی درحالی بیان شد که طبق ماده 60 فصل سوم و ماده 16 فصل پنجم آیین‌نامه شماره 3876717792 مورخ 29. 1. 89 مصوب هیأت وزیران، مسؤولیت حفاظت و نگهداری غارهای خارج از مناطق چهارگانه و همچنین پیگیری موارد حقوقی مربوط به آن‌ها به عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

 

اگرچه فعلا با توقف عملیات اکتشاف "منگنز" در حوالی غار جهنم موافقت شده، اما مدیر میراث فرهنگی و گردشگری طبس از اقدامات در حال انجام برای صدور مجوز بهره‌برداری از ماده دوم (مرمر) موجود در غار جهنم خبر داده و این احتمال می‌رود در صورت تعجیل نکردن غارشناسان برای تعیین تکلیف این اثر طبیعی،‌ تخریب دیگری به خاطر بهره‌برداری یک معدن، در انتظار آثار طبیعی طبس باشد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کابوس سقوط از کوه سبز به دره خشک

بحران آب، قطع بی رویه درختان، فرسایش خاک، وقوع سیلاب های ویران کننده، افزایش بی سابقه گرما، خطر انقراض گونه های جانوری و درختان باارزش به ویژه ذخیره گاه سرخداری، قرار گیری در لیست سیاه ریزگردها تنها بخش کوچکی از میراث امروز تجار زیستگاه های گلستان، برای نسل آینده و حتی امروز می باشد که در انبوه جنگل های سبز هیرکانی در حال وقوع است.
وقتی چند سال پیش این استان از مازندران جدا می شد، سرسبزی و طراوتش نگذاشت نامی غیر از 'گلستان' برای این سرزمین انتخاب شود اما امروز به همت قاتلان و مجرمان طبیعت هر لحظه یک گام به کابوس سقوط از کوه سبز به دره خشک نزدیک تر می شود. خروج کامیون کامیون الوار از جنگل های گلستان حکایت از قطع درختان این منطقه دارد که ظاهرا نهاد خاصی با آن مقابله نمی کند.
در حالی که بسیاری از شهرستان های گلستان با تنش شدید آبی مواجه هستند و حجم وسیعی از محصولات کشاورزی به این دلیل خسارت دیده اند، انتقال آب به استان های همجوار نیز معضل جدیدی است که این روزها به سایر چالش های زیست محیطی این استان اضافه شده تا آن جا که ذخیره گاه سرخداری که به تازگی برای ثبت در فهرست آثار میراث تاریخ طبیعی ملی به عنوان یک کاندیدای جدی مطرح شده را با خطر نابودی مواجه کرده است.
اگر به طور جداگانه به منابع طبیعی و اقلیم چهارگانه گلستان نگاهی بیاندازیم به تنش های شدید آبی، وقوع آتش سوزی های مکرر و قطع بی رویه درختان در شهرستان علی آبادکتول که یکی از زیستگاه های ارزشمند کشور با تنوع گونه های جانوری حتی فراتر از جنگل گلستان بر می خوریم که در خطر انقراض قرار گرفته اند.
البته از گرمای بی سابقه در 70 سال گذشته گنبدکاووس و زلزله های مکرر اطراف و در اوج شگفتی وقوع سیلاب ها در شهرستان های همجوار آن نمی توان به سادگی و به عنوان یک اتفاق معمولی گذشت.
تأسف بارتر از این مسایل، وجود حجم وسیع زباله و آلودگی در حاشیه دو بندر ساحلی بندرگز و بندرترکمن استان گلستان است که اگر از پایین آمدن سطح آب دریا به خاطر گرمای بی سابقه هم بگذریم از ظلم مردم و گردشگران در سواحل آن آسان نمی توان گذشت.
البته مشکلات دریا به همین دو ساحل بسنده نمی شود و در شرایطی که از جزیره آشوراده برای تبدیل به یک قطب گردشگری و 'کیش' شمال ایران صحبت به میان است، اما هنوز فضا و زیرساخت های آن هم برای حضور گردشگران فراهم نشده است.
شرایط زیست محیطی در گلستان بسیار بحرانی و خطرناک است اما به نظر عده ای دلشان می خواهد مردم با مسائل دیگری سرگرم شوند تا آن ها نیز به خیانت و غارت خود در طبیعت ادامه دهند.
البته ما نیز بی تقصیر نیستیم که منتظریم حتما کارد به استخوانمان برسد تا باور کنیم در بحران قرار داریم و نابودی در انتظار گلستان ماست.

 

 به قلم نسرین تجری در سایت خبری زرین نام

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دوی کوهستان : دومین دوره مسابقات قهرمانی کشور

 

دومین دوره مسابقات قهرمانی کشور در رشته اسکای رانینگ(دوی کوهستان)به مناسبت هفته دولت و با حضور 11 تیم از استان های البرز-تهران.خوزستان-فارس-آذربایجان شرقی-مرکزی-سمنان-بوشهر-گلستان-خراسان رضوی و اردبیل شامل 44 مرد و 17 زن در تاریخ 6 شهریور ماه 94 در استان البرز برگزار شد .

در این رقابتها و در بخش انفرادی آقایان حسن شیر قوی از آذربایجان شرقی، سید مهدی شریفی از فارس و سید ستار صید از تیم البرز به ترتیب به مقامهای اول تا سوم دست پیدا کردند.

در بخش انفرادی بانوان هم خانم ها ماه زاده نجار از استان تهران ، رقیه قدیمی از استان مرکزی و فاطمه نادری از استان تهران به ترتیب به رتبه های اول تا سوم دست پیدا کردند.

 

سایت فدراسیون

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


هشدار ناسا درباره گرمایش زمین

با توجه به تحقیقات اخیر، افزایش بیش از یک متر سطح آب‌های آزاد در فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال آینده اجتناب‌ناپذیر است. میشائل فرایلیش، رئیس بخش تحقیقاتی زمین‌شناسی در آژانس فضایی ناسا ادامه این روند را تهدیدی می‌داند برای زیر آب رفتن مناطق کم‌ارتفاعی مانند ایالت فلوریدای آمریکا، شهرهای جزیره‌ای و بزرگی مانند توکیو و سنگاپور.


 
تهدیدی برای ۱۵۰ میلیون انسان

داشمندان بر اساس داده‌های جدید ماهواره‌ای از توسعه سطح آب‌های آزاد می‌گویند: «بیش از ۱۵۰ میلیون انسان که بخش بزرگی از آنها در آسیا هستند، هم اکنون در ارتفاعی کمتر از یک متر بالای سطح آب‌های آزاد زندگی می کنند».

سال ۱۹۹۲ ناسا و آژانس فضایی "سی‌ان‌‌ای‌اس" فرانسه شروع به اندازه‌گیری سطح آب‌های آزاد کردند. از آن زمان سطح آب اقیانوس‌ها به‌طور متوسط تا ۷/۶ سانتی متر بالا آمده‌اند و در بعضی نقاط این افزایش حتی بیش از ۲۳ سانتی متر بوده ‌است.دلیل اصلی این روند آب شدن یخچال‌های طبیعی و همچنین گرم‌شدن اقیانوس‌ها هستند که باعث گسترش آب دریاها می‌شوند.

محققان به خصوص نگران ذوب شدن یخ‌های گرینلند هستند. در طول دهه گذشته سالانه به طور متوسط ۳۰۳ گیگا تن یخ ذوب شده‌اند. این به معنای آن است که از یخ‌های قطب جنوب سالانه به طور متوسط ۱۱۸ گیگا تن از دست رفته است.
 
خطر گسترش سطح آب اقیانوس‌ها

اقیانوس‌شناس ناسا "جاش ویلیس" اشاره کرده‌است: «یخ‌‌ها سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شده ذوب می‌شوند.» حتی این خطر وجود دارد که این سرعت ذوب افزایش پیدا کند. ویلیس همچنین هشدار می‌دهد: «باید آمادگی لازم را داشته باشیم، چراکه احتمالا در ۲۰ سال آینده سرعت متوسط افزایش سطح آب‌های آزاد شدت خواهد گرفت».

با توجه به گفته‌های دانشمندان یک فرآیند ناشناخته در این جریان، پیامدهای خطیر فروپاشی کوه‌های یخ هستند. "تام واگنر" محقق ناسا معتقد است اگراین توده‌های یخی فرو بریزند، ارتفاع آب‌های آزاد می‌تواند در ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال آینده تا سه متر افزایش یابند.

به طوری که کارشناسان تاکید می‌کنند حتی ذوب یخچال‌های طبیعی با سرعتی که تا امروز داشته ‌است، چالش بزرگی برای بشریت به وجود می‌آورد. دانشمندان حتی گامی فراتر رفته‌اند؛ "استیو نرم"، دانشمند ناسا عواقب ناشی از گرمایش جهانی را چنین پیشگویی می‌کند: "احتمالا این وضعیت در آینده بحرانی‌تر خواهد شد.
 
 
 
 
 سایت خبری
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


و ما مست ارتفاع !

 

"می‌رفتیم ، و سایه‌مان دیگر نمانده بود ، و مه می‌رسید ، و باریکه‌های برف ما را نوید می‌دادند نزدیک قله‌ایم . و ما قله را نمی‌دیدیم . مه بود و حجم سحابی سنگ‌ها ، با برف و بوی سوسن و حس سکوت ، و تن که گرم بود . و می‌رفتیم . مه ما را گرفته بود ، و ما مست ارتفاع."

 

 

 

متن: ابراهیم گلستان ( کتاب جوی و دیوار و تشنه )

عکس : فرامرز نصیری ( دماوند _ جبهه ی غربی )

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


به کوه نوردان: با دماوند شایسته رفتار کنید!

دماوند ، اولین اثر طبیعی ایران است و طی سالیان اخیر ، دامنه‌ی آسیب ها و تخریب‌ها بر پیکر آن سرعت نگران کننده‌ای بخود گرفته است. از سوئی دست اندازی‌های سوداگرایانه‌ی زمین خواران و معدن کاوان و از سوی دیگر رفتارهای نامناسب و غیر زیست محیطی بعضی کوه‌نوردان و گروه های کوه‌نوردی ...

 

شکی نیست که مدیران و مسئولان این گونه گروه‌ها و تشکل‌ها بایستی در برابر عملکرد نامناسب اعضای تیم های اعزامی‌شان در رها کردن بنرهای پلاستیکی و تولید زباله در زیباترین و باشکوه‌ترین کوه سرزمین‌مان پاسخ‌گو باشند :

 اداره کل دفتر نماینده‌گان مجلس

 

 تیم اعزامی توسن تکنو

 

 گروه کوه‌نوردی پیام نیشابور

 

 

 گروه کوه‌نوردی کوهسار

 

گروه کوه‌نوردی مهر بهده

 

 گروه کوه‌نوردی فراز

 

 گروه کوه‌نوردی زاگ

گروه کوه‌نوردی  فولاد مهر  

 

.

 

 

پی‌نوشت:

عکس‌های این پست توسط آقای امین معین  مسئول کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی ارسال شده است و معنای آن می‌تواند این باشد که چنین رفتارهایی از سوی فدراسیون نیز رصد می‌شود.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کمپ کوهستانی شمال دماوند افتتاح شد

کمپ کوهستانی شمال دماوند با حضور مدیرکل کمیته طبیعت گردی کشور، دبیر فدراسیون کوه‌نوردی و جمعی از مدیران دولتی و فعالان گردشگری و کوه‌نوردی در بخش خصوصی افتتاح شد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی مازندران این مراسم که در روستای ناندل در جبهه شمالی کوه دماوند برگزار شد، محمد علی فیاضی مدیرکل کمیته طبیعت گردی کشور گفت : قله دماوند یکی از اصلی ترین جاذبه های طبیعت گردی کشور است که هرساله کوه نوردان زیادی از سراسر جهان، برای صعود آن به ایران می آیند اما تاکنون به دلیل ضعف زیرساخت ها، امکان ارائه خدمات استاندارد که شان ایرانی را در برابر میهمانان خارجی حفظ کند وجود نداشته است.
فیاضی افزود: هجوم خارج از ظرفیت کوه نوردان ایرانی به جبهه جنوبی دماوند باعث آلودگی محیط زیست، آسیب دیدن پوشش گیاهی و جانوری منطقه و از بین رفتن آرامش کوهستان در این رخ دماوند شده است و این مساله نه برای این اثر طبیعی ملی قابل قبول است و نه وجهه‏ مناسبی برای گردشگری کوهستان در ایران دارد و ایجاد کمپ کوهستانی شمالی دماوند که بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته شده است، نیازی مبرم در این حوزه به شمار می‏ رفت.
در ادامه این برنامه، هادی صابری دبیر فدراسیون کوه نوردی کشور افزود: به خوبی می دانیم اجرای چنین طرح هایی، آن هم در ارتفاعات بالا چقدر دشوار و انرژی بر است. بررسی، مطالعه و طراحی این طرح نیز قطعا زمان و هزینه زیادی برده است و فدراسیون کوه نوردی آماده هم فکری و ارائه مشاوره به مجریان آن در کارگروه های تخصصی خود است.
سهند عقدایی مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی و طبیعت گردی اسپیلت البرز به عنوان مجری تورهای طبیعت گردی و کوه نوردی در داخل و خارج کشور در این باره گفت: کمپ کوهستانی شمالی، شامل دو مجموعه مکمل است که یکی در روستانی ناندل در ارتفاع 2300 متری دامنه های شمالی دماوند ساخته شده و دومی کمپ پیشرفته کوهنوردی است که در ارتفاع 4350 متری یال شمال شرقی دماوند به صورت پرتابل برپا شده و در میانه مسیر صعود قله دماوند، محل استقرار و خدمات رسانی به کوه نوردان می باشد.
عقدایی گفت: اقامت کوه نوردان در لوج چادرهای اختصاصی، برپایی آشپزخانه مجهز با حضور آشپز مجرب در ارتفاع، وجود چادرهای غذاخوری و گردهم آیی کوه نوردان در ارتفاع و تعهد به حفظ و پاکیزگی محیط آسیب پذیر کوهستان، از اهداف حاکم بر این پروژه بوده است.
حفظ و تاکید بر عناصر معماری ناندل، همخوانی بیرونی اقامتگاه با بافت بومی روستا و ایجاد امکانات رفاهی استاندارد در داخل اقامتگاه بوم‏گردی، رویکردهای اصلی این اقامتگاه می باشد.
همچنین این مجموعه شامل سالن غذاخوری، آشپزخانه، حمام و دستشویی به اندازه کافی و همچنین چادرهای استاندارد دو نفره در محوطه ای زیبا برای اقامت گردشگران بوده و ظرفیت پذیرش 30 نفر گردشگر و بیش از 5 نفر خدمه را دارا می باشد.
از نکات زیست محیطی پروژه کمپ کوهستانی شمالی دماوند، یکی پرهیز از هرگونه ساخت و ساز ثابت در ارتفاع بود با شعار استفاده نکردن حتی از یک کاسه سیمان در برپایی کمپ. دیگر اینکه مجریان این طرح با الگوگیری از نمونه های مترقی زیست محیطی روز جهان، برای نخستین بار در ایران طرح حمل فضولات انسانی به ارتفاعات پایین کوه را اجرا کردند. طی این طرح، تمام فاضلاب انسانی تولید شده در سپتیکی که در زیر توالت کوهستانی نصب شده، جمع می ‏شود سپس در مخازنی پوشیده به ارتفاعات پایین منتقل شده و آنجا طبق اصول علمی روند تجزیه و تبدیل آن به کود مناسب کشاورزی انجام می شود تا بدین وسیله از رهگذر حضور کوه نوردان در ارتفاعات، از تجمع فضولات انسانی در یک نقطه از کوه و به دنبال آن آلودگی منابع آب و محیط زیست اطراف جلوگیری شود.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


راه اندازی کمپین : هر کوه نورد ، یک نهال

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به بازدید خود از روددره‌های تهران پیشنهاد راه اندازی کمپینی با عنوان یک کوه نورد - یک نهال را مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اقبال شاکری در جریان یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در خصوص بهبود وضعیت رود دره‌ها و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی گفت: قبلا در خصوص تملک مناطقی از رود دره‌ها به ویژه رود دره حسنک واقع در بالای بام تهران تذکری را در صحن علنی شورای شهر تهران مطرح کرده بودم چرا که آنجا سنگ چینی و فنس گذاری شده بود.

در جریان بازدید از این رود دره‌ها مشاهده کردیم که برخی از کوه نوردان نهال‌هایی را کنار این رود دره‌ها کاشته‌اند، خودشان نیز از این نهال‌ها نگهداری می‌کنند. بر همین اساس پیشنهاد می‌کنم کمپینی تحت عنوان «هر کوه نورد، یک نهال» راه‌اندازی شود تا از این طریق بتوانیم جلوی تخریب منابع طبیعی را بگیریم.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


باشگاه اسپیلت و فرهنگ صعود قله به هر قیمت ممکن !!

نگاهی به گزارش یکی از برنامه‌های رسمی باشگاه اسپیلت ... که به تازه‌گی اجرا و در سایت رسمی این تشکل منتشر شده است ... نشان می‌دهد که حاکمیت تفکر "صعود قله به هر قیمت ممکن"  چگونه می‌تواند برنامه‌ای ساده و تابستانی را به مرز آشفته‌گی و احتمال حادثه و خطر برساند.

نشان می‌دهد که هنوز هم در گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی ( و بعضا پر ادعا !! ) توجه به آموزش‌ها و بنیان‌های علمی و فنی این ورزش چندان جدی گرفته نمی‌شود و در مثال ... سرپرست تیمی 20 نفره در برنامه‌ای رسمی و تشکیلاتی به ساده‌گی می‌تواند از گم کردن مسیر در روزی روشن و تابستانی بنویسد!! ... و آن همه دانش و تجربیات مسیریابی بوسیله جی پی اس و نقشه‌های توپوگرافی و گوگل ارث و غیره، فقط می‌تواند کشکی باشد برای سابیدن!!

بارها و در همین وبلاگ ، در نقد و نکوهش بی‌مسئولیتی سرپرستان در رها کردن اعضای تیم و آن جنون و اشتیاق رسیدن به قله به هر قیمت ممکن نوشته‌ایم ... اما گویا قرار نیست از حوادث تلخ و مرگبار تاریخ کوه‌نوردی ایران درس و عبرتی بگیریم . فعلا که داریم با خوش شانسی و اقبال از حادثه و تلفات می‌گریزیم!!

 

 

 

 " ...هر چه ارتفاع می‌گرفتیم شیب این دره هم بیشتر می‌شد تا اینکه به دو راهی زیر قله ناظر رسیدیم(ارتفاع ۳۸۰۰ متر). ما به اشتباه به سمت قله هفت سران رفتیم اما بعد از چند دقیقه به اشتباهمان پی‌بردیم و به مسیر اصلی بازگشتیم .ساعت ۱۲:۴۰بود و از آنجایی که تا قله راه زیادی برای صعود داشتیم ، تصمیم گرفتیم یک تیم سرعتی به سمت قله راهی شود...تیم اول متشکل از ۵ نفر به سمت قله و تیم دوم ۱۵ نفر به سرپرستی محسن شاکری به سمت دشت دریوک حرکت کردند . تیم اول درحال عبور از شیب‌های تند دامنه قله بود که یک نفر از صعود به قله انصراف داد و به همراه یک نفر دیگر به سمت دشت دریوک فرودشان را در پیش گرفتند و سه نفر دیگر به صعودشان ادامه دادند ...  ساعت ۱۸:۳۰به دشت رسیدیم و بعد از توقفی کوتاه ساعت ۱۹:۳۰ به پارکینگ رسیدیم که تیم دوم در آنجا منتظرمان بود . 
آنجا متوجه شدیم دو نفری که از تیم ما جدا شده بودند هنوز به دشت دریوک و پارکینگ نرسیده‌اند . ساعت ۱۹:۴۵ به همراه یکی دیگر از همنوردان در پی آن دونفر دردشت دریوک به جستجو پرداختیم. در نهایت ساعت ۲۲:۴۵ با پیدا شدن آن دونفر برنامه پایان یافت..."

 

باشگاه اسپیلت : گزارش صعود ناظر. سرپرست رضا خلیل آبادی

 

 

و در بخش نظرات سایت باشگاه اسپلیت بخوانید:

 بهنام : ۲ نفر از اعضا در مسیر برگشت گم شدند !!
در نزدیکی ساعت ۱۱ هم پیدا شدند !!
حتما وسایل شب مانی وپیداکردن مسیر هم نداشتند .
سرپرست اونوقت کجا بوده … در مسیربازگشت از قله
قله چه ساعتی صعود شده … ساعت ۴
سوالی که هست اینه که جان افراد در این برنامه ها چه اهمیتی داره ؟
آیا به هر دلیلی باید صعود انجام می شده ؟

 

سینا: ... برادر بهتر است افراد منتقد را متهم به ایراد وایجاد حاشیه نکنید .سوالی مطرح شد که بهتر است جوابی مناسب داده شود نه اینکه بگویید افراد خودشون دلشون خواسته بیان و یا اگه توانشون کمه نیان واز این حرفا ….
با تفکر شما هر قیمتی رو برای صعود باید پرداخت کرد چون یه تیکه سنگی اون بالاست که اسمش قله اس واگه نرسیم بهش عملیات شکست خورده
سوال اصلی اینه صعود به چه قیمتی مجاز ؟
آیا شما قانون ساعت ۱۴ رو میدونید ؟
آیا میدانید مسولیت جان همه افراد به عهده سرپرست ؟وکسی ایشون برای نرسیدن به قله مواخذه نمیکنه
چه اصراری به بررسی تمام جوانب به صعود بود؟

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


آسیای مرکزی، کوهستان‌های بدون یخچال

 
‌یخچال های ‌طبیعی جهان بسیار سریع‌تر از ۱۰۰ سال گذشته در حال محو‌ شدن‌اند. اغلب یخچال‌های کوه‌های بلند آسیای مرکزی تا سال ۲۰۵۰ از بین خواهند رفت
 
 
 
 
 
توجه به تحقیقات دانیل فارینوتی از موسسه تحقیقاتی زیست محیطی فدرال سوئیس، از سال ۱۹۶۱ تا کنون به علت افزایش درجه حرارت در تابستان، ۲۷ درصد از حجم این یخچال‌ها در کوه‌های آسمان خراش آسیای مرکزی از بین رفته است.

بر اساس این گزارش تا سال ۲۰۵۰ بیش از نیمی از پخچال‌های طبیعی باقی‌مانده نیز از دست می‌روند.

آن‌طور که فارینوتی می‌گوید، این یخچال‌های طبیعی، منبع آبی بزرگی برای یکی از بزرگ‌ترین مناطق آبی بر روی زمین یعنی دره فرغانه فراهم می‌آورند که به کشاورزی در این منطقه رونق می‌بخشد.

فَرغانه دره‌ای در آسیای میانه است. این دره بر مسیر دریا واقع است که از جنوب شرقی به ترکستان چین محدود شده و اطراف آن را کوه‌های «تیان ‌شان» فرا گرفته. امروزه فرغانه به سه بخش در کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان تقسیم شده است.

از ۱۰ هزار و ۹۶۰ یخچال طبیعی منطقه «تین شان» در آسیای مرکزی به‌طور متوسط ۵. ۴ میلیارد تن یخ در سال از دست رفته و سطح آن‌ها حدود سه هزار کیلومتر مربع کاهش یافته است.

به گفته فارینوتی با ذوب شدن یخچال‌ها «یک برج بزرگ از آب» در شمال چین، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و قرقیزستان پدیدارمی‌شود که به احتمال زیاد به بروز سیل‌های مرگباری منجر خواهد شد.

فارینوتی گفت: «با توجه به اینکه در ماه‌های زمستان منطقه بسیار خشک و کوه‌ها بسیار مرتفع است، اکثراً بارش برف روی یخچال‌ها در تابستان روی می‌دهد. با افزایش دو درجه‌ای دما از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۵۰، بدون تردید ۵۰ درصد حجم این یخچال‌ها تا اواسط قرن ذوب خواهد شد.»

براساس تحقیقات موجود اگر مناطق آسیاى مرکزى نیمى از وسعت کنونى یخچال‌هاى طبیعى خود را از دست بدهند، آب رودخانه‌هاى این منطقه به‌صورت چشمگیرى در آینده کاهش خواهد یافت، طوری که دیگر زمین‌هاى کشاورزى آسیاى مرکزى قادر به حیات نخواهند بود.

همچنین ذوب شدن سریع این یخچال‌ها می‌تواند اثرات منفی بر مناطق شمال غرب چین داشته باشد. درصورت کاهش منابع آب در آینده، احتمال می‌رود که شاهد درگیری‌های بزرگ منطقه‌ای باشیم.

حدود نیم میلیارد نفر در آسیای مرکزی، بیش از نیمی از آب آشامیدنی خود را از ذوب فصلی برف‌ها و یخچال‌های طبیعی تأمین می‌کنند.

ذوب شدن یخچال‌ها‌ بر تمام کسانی که به آن وابسته‌اند، اثرات زیانباری بر جای می‌گذارد. جوامعی که در این مناطق در کنار رودخانه‌ها زندگی کرده و از ذوب شدن یخچال‌ها امرار معاش می‌کنند، با تهدید دائمی رانده شدن از منازل خود به خاطر احتمال جاری شدن سیلاب، مواجه می‌شوند.

سرعت خیره کننده ذوب شدن یخچال‌های طبیعی

فرایند و سرعت ذوب شدن یخچال‌های طبیعی در منطقه آسیای میانه چهار برابر متوسط جهانی است.

در مطالعه دیگری که در اوایل ماه جاری توسط بخش نظارت بر یخچال‌های طبیعی دانشگاه زوریخ منتشر شد، تصویر غم‌انگیزی از سرنوشت یخچال‌ها طی یک قرن گذشته ارائه شده است.

آن‌طور که مایکل زمپ در این بررسی می‌گوید: «نخستین دهه از قرن ۲۱ (۲۰۰۰تا۲۰۱۰) فاجعه‌بار‌ترین دهه به لحاظ از دست‌رفتن یخچال‌های طبیعی تا کنون بوده است. این فقدان بی‌سابقه است.»

بر طبق این مطالعه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ سالانه به طور متوسط ۷۵ سانتی‌متر از قطر یخچال‌های طبیعی جهان کاسته شده است. این نرخ ذوب شدن دو برابر میزان آن در دهه۱۹۹۰ و سه برابردهه ۱۹۸۰ است.

زمپ می‌گوید: «ما شوکه شده‌ایم. یخچال‌های کوه آلپ با سرعتی سه برابرگذشته در حال ذوب شدن‌اند.»

تخمین زده می‌شود تا پایان قرن حاضر بیش از ۷۵ درصد از یخچال‌های طبیعی کوه آلپ ذوب شوند.

مشابه این وضعیت در آلاسکا و مناطق شمال غربی آمریکا و کانادا نیز دیده‌ می‌شوند.

بر اساس مطالعات ناسا، یخچال‌های بخش غربی قطب جنوب نیز بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ حدود ۳۴ تا ۳۷ کیلومتر به عقب رفته که سرعتی معادل دو کیلومتر در سال است. این سریع‌ترین عقب نشینی یخچال‌های طبیعی است که تاکنون ثبت شده است.

به نظر دانشمندان، ذوب یخ‌ها در قطب جنوب می‌تواند سطح آب دریا‌ها در سراسر جهان را تا چهار متر بالا بیاورد. ارزیابی‌های ماهواره‌ای ناسا حاکی از آنست که از سال ۲۰۰۴ به بعد قطب جنوب هر سال ۱۳۰ میلیارد تن یخ‌های خود را از دست داده است.

 

 گزارشی از رادیو زمانه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +


گزارشی از تالاب میقان

 

برداشت بی رویه سولفات سدیم از تالاب میقان آلوده گی شهر اراک را افزون کرده است.

گزارشی از ری‌را جلیلیان :  تالاب میقان با وسعت 12 هزار هکتار در 10 کیلومتری شرق شهر اراک یکی از کم نظیرترین تالاب های کشور و زیستگاه نزدیک به 16 درصد پرندگان کشور و 73 گونه گیاهی است و هر سال میزبان بیش از 12 هزار قطعه پرنده مهاجر و مرغابی سان مانند درنا، فلامینگوها، خروس کولی، عقاب دشتی و دیگر پرندگان است که بسیاری از آنها بطور مستقیم از سیبری به این منطقه می آیند.
تالاب کویری میقان از آخرین حلقه های اکولوژیک حوضه آبریز دشت اراک است و بیشتر آب وارد شده به آن حاصل نزولات جوی، چشمه های اطراف و رودخانه های فصلی در منطقه مانند رودخانه فراهان، شهراب و قره کهریز است.
در سالهایی که بارندگی مناسب است، تالاب میزان قابل توجهی آب دارد و در سالهای کم آبی عموما سطح تالاب خشک می شود و به حالت کویری در می آید.
درکنار اهمیت کویر میقان برای تلطیف هوای اراک، این منطقه وسیع ترین معدن سولفات سدیم کشور را درخود جای داده است که 80 درصد از سولفات سدیم کشور را تامین می کند.
سولفات سدیم ماده اولیه مواد شوینده و نمک خوراکی است بطوری که 40 درصد پودرهای شستشو را این ماده تشکیل می دهد.
به گفته دکتر آقاخانی از فعالان محیط زیست اراک، برداشت غیراصولی سولفات سدیم از مرکز این تالاب به مفهوم ازبین بردن آن است و به علت سست بودن خاک آن می تواند در طولانی مدت باعث کاهش درجه اهمیت زیستگاهی و اکوتوریستی منطقه شود که علاوه بر آلودگی شهر اراک، حیات گونه های گیاهی و جانوری منطقه را به خطر می اندازد.
وی می افزاید: برای برداشت سولفات سدیم از تالاب، قسمت های دارای آب را محصور می کنند تا آب در آن جمع شود و پس از تبخیر آب، سولفات سدیم آن را برداشت می کنند اما سولفات سدیم تحت تاثیر باد شمال شرقی وارد اراک و باعث آلودگی این شهر می شود.
آقای آقاخانی رییس خانه تشکل های مردم نهاد استان اضافه می کند:‌ ساخت و تعریض جاده داخل تالاب و قطع ارتباط اکولوژیکی قسمت شمال با جنوب تالاب، احداث سد در بالادست حوزه آبریز، کاهش آب ورودی به تالاب، ورود پساب واحدهای صنعتی شهر اراک و شهرک صنعتی ایبک آباد، پساب های کشاورزی، چرای بیش از حد دام در منطقه، شکار غیرمجاز و زنده گیری پرندگان، استقرار فرودگاه اراک و تخلیه نخاله های ساختمانی حاشیه نشینان تالاب از مهمترین مشکلاتی است که آن را درمعرض خطر قرار می دهد.
آقای زمانی قمی استاندار استان مرکزی هم درباره آثار زیست محیطی آلودگی هوای اراک می گوید: براساس جدیدترین مطالعات سازمان هواشناسی استان 83 درصد آلودگی شهر اراک منشا داخلی دارد که کارخانه معدن سولفات سدیم و شرکت آلومینیوم سازی از مهمترین آلاینده های هوای این شهر هستند.
رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی هم معتقد است، براساس استانداردهای جهانی، میقان ازجمله تالاب هایی است که قابلیت ثبت جهانی را در کنوانسیون رامسر دارد اما برداشت سولفات سدیم مانع اصلی ورود تالاب میقان به این کنوانسیون است.
آقای رجایی می افزاید: اگر این روند ادامه پیدا کند، تالاب میقان به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار خواهد شد و تا 10 سال آینده شاهد مرگ این تالاب خواهیم بود.
اما قائم مقام مدیرعامل کارخانه املاح سولفات سدیم می گوید: براساس مجوزی که برای تاسیس کارخانه دارد سالانه دست کم 600 هزار هکتار می توان سولفات سدیم از تالاب میقان برداشت کرد.
زمان برداشت سولفات سدیم تالاب که از اواخر خرداد شروع می شود تا آبان ماه ادامه دارد.
آقای عروجی می افزاید: تاکنون دانشگاه اراک و محیط زیست سوالات زیادی را در خصوص فعالیت کاری ما پرسیده اند و تابه حال هیچ مدرکی دال بر تاثیر برداشت سولفات سدیم بر آلودگی شهر اراک ارائه نشده است.
آقای ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی می گوید: موضوع تالاب میقان مساله تازه ای نیست و در جلسات چند سال اخیر کارگروه کاهش آلودگی محیط زیست مصوبات زیادی داشته که بسیاری از آنها تاکنون عملی نشده اما با همکاری کارگروه حفظ تالاب میقان دانشگاه اراک، مطالعات نهایی حل مشکلات این تالاب درحال بررسی است و در صورتی که این واحد معدنی از مصوبات تخطی کند با آن برخورد قانونی خواهد شد.
خانم ابتکار رییس سازمان محیط زیست هم در شبکه آفتاب گفت: براساس مطالعات تاثیر مخرب این املاح روشن است و چنانچه مطالعات تکمیل شود، این سازمان حتی می تواند این واحد صنعتی را تعطیل کند .
آقای احمدی کارشناس گردشگری می گوید: همه ساله با ورود درناها به تالاب، گردشگران زیادی به اینجا می آیند که متاسفانه در مبحث گردشگری تاکنون هیچ گونه اقدامی برای این تالاب انجام نشده است و از گردشگری تالاب فقط تابلویی در ابتدای ورود آن به چشم می خورد.
وی می افزاید: با تغییر روش بهره وری تالاب، حذف برداشت سولفات سدیم و توجه به بحث گردشگری می توان از مرگ تدریجی این تالاب در دل کویر جلوگیری کرد.

واحد مرکزی خبر

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ شهریور ۱۳٩٤
    پيام ها    +