برنامه از دریا تا دماوند: تقلب در صعودهای خط الراسی؟!

 

 

_ امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به  واقع‌گرائی و صداقت نیاز دارد. با اغراق و بزرگ‌نمائی‌های کاذب ، با قهرمان‌پروری ، با اسطوره‌سازی‌های دروغین و بازی با کلمات ، با پنهان کردن ضعف‌ها و کاستی‌ها در پوششی از جملات زیبا و شاعرانه و ... این ورزش در شرایط فعلی راه به جایی نخواهد برد و گرهی از انبوه مشکلات آن گشوده نخواهد شد .  قطعا توسل به این گونه روش‌های ناسالم برای کسب شهرت و مطرح کردن نام خود و سازمان و تشکیلاتی خاص ،  جز عقب ماندن از پروسه‌ی پیشرفت و تکامل و سال‌ها در جا زدن ، حاصل دیگری نخواهد داشت.

 _ خط الراس "دماوند _ علم کوه" یا به عبارتی خط الراس اصلی البرز ، تاکنون چندین اجرای کامل و موفق  10 روزه و حتی کمتر از آن را در سابقه‌ی خود دارد : تیم 4 نفره داریوش بگلر، مهدی شیرین ، احمد بابایی و جواد حمیدی در سال 76 ، تیم باشگاه دماوند ( حامد کرامت ، سهند عقدائی و ...) با اجرایی دقیق و کامل طی 10 روز در سال 77  ، تیم مشترک گروه‌های شقایق ، هامون ، پرواز و کهار کرج در کمتر از 9 شبانه روز در خرداد 85 و چند برنامه‌ی دیگر ...   

_ "‌صعودهای خط الراسی‌"  به عنوان شاخه‌ای از ورزش کوه‌نوردی ، دارای تعاریف، اصول و روش‌های خاص خود  است  و در عرف و سنت آن _ به عنوان مثال_ عبور از زیر قله‌ها با انجام پیمایش‌های عرضی(تراورس) و یا بریدن و قطع خط‌ الراس، می‌تواند به معنای کامل نبودن صعود و یا حتی گونه‌ای تقلب در اجرای برنامه  تلقی گردد. 

_ ارائه‌ی گزارش تیم 4 نفره خانه کوه‌نوردان به سرپرستی اکبر هاشمی‌نژاد، با پیش زمینه‌ای از تبلیغات و فضاسازی‌های خاص همراه بود. گفته شد این برنامه چنان"‌حساب شده ، کامل و دقیق" بوده است که نمونه و نظیر آن قبلا در کوه‌نوردی ایران دیده نشده و یا حتی ارزش‌های آن را فراتر از صعودهای هیمالیا معرفی کردند!!  اما ... و به ساده‌گی ... آنچه در جلسه‌ی نشست همه‌گانی انجمن کوه‌نوردان در روز چهارشنبه گذشت، نشان داد که چنین نیست و برنامه‌ی اجرا شده به جز ایده‌ی اضافه کردن پیمایش " از دریا تا علم کوه"  _ که بخاطر آن 3 الی 4 روز نسبت به اجراهای قبلی به زمان برنامه افزوده شد _ حرف و نکته‌ی تازه‌ی دیگری ندارد و حتی در ارتباط با موضوع و محور اصلی برنامه یعنی " خط الراس اصلی البرز" عملکرد تیم کامل نبوده و آنان بخشی از خط الراس را برای رسیدن به دماوند کنار گذاشته‌اند!!

_ "خط الراس اصلی البرز" اگر از سمت علم کوه به طرف دماوند در حرکت باشیم، بعد از قله چپکرو ، ادامه‌ی امتداد آن به طرف شرق، به قله‌ی تخت خرس و خط الراس "‌دوخواهران _ ناظر بزرگ‌" می‌رسد و سپس با تغییر جهت به سمت ناظر بزرگ در شمال شرق ( و بی ارتباط با قله دو خواهران) به عنوان شاخه‌ای از این خط الراس جدا شده و طی چند قله و گردنه‌ی دیگر، به گردنه‌ی سرداغ و قله دماوند می‌پیوندد.

 

 _ اکبر هاشمی نژاد در جریان گزارش خود ... زمانی که تیم به زیر قله چپکرو می‌رسد، می‌گوید "اینجا دو شاخه می‌شویم" و سپس به توضیح فعالیت آن شاخه که به طرف گوینک چال رفته و از آن مسیر خود را به دماوند رسانده می‌پردازد. در اینجا جناب سرپرستی که کلی برای ما از عملکرد "‌حساب شده، کامل و دقیق" اش تعریف کرده‌اند ، به ناگاه و به شکلی عجیب ، کوچک‌ترین اطلاعاتی در باره فعالیت و مسیر آن شاخه دیگر ارائه نمی‌دهد!! ... به دلیل اهمیت موضوع، و بر خلاف رویه‌ی معمول خود در چنین جلساتی، به ناچار دست بلند کرده و در باره‌ی تیم دوم پرسش می‌کنم . هاشمی نژاد در پاسخی کوتاه و البته شتاب زده ، به صعود دوخواهران اشاره می‌کند. پاسخ نه روشن‌گر است و نه قانع کننده ... در بیرون جلسه مجددا از او می‌پرسم: بعد از دوخواهران چگونه خود را به دماوند رساندید؟ ... پاسخ باز هم مبهم و این بار همراه با تناقض است : از سه سنگ و قله ورارو !! ( سه سنگ و ورارو در دو مسیر متفاوت منتهی به رودخانه دلی چای قرار دارد) ... 

دو موضوع به ساده‌گی روشن می‌شود : اول ، تیم برای رسیدن به دماوند ، خط الراس اصلی البرز را ادامه نداده و پیمایش کامل نداشته است و دوم ، سعی شده این موضوع هنگام گزارش پنهان بماند و اشاره‌ای به آن نشود!!

 

_ ظاهرا و طبق تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی، می‌بایست با گزارشی خارق‌العاده و بی‌نظیر در تاریخ کوه‌نوردی ایران و از زبان سرپرستی که همه فعالیت‌های او " حساب شده ، کامل و دقیق " است روبرو می‌شدیم اما و فقط در یک مثال: در گزارش روز اول، ساعت حرکت از دریا گفته نمی‌شود ... ساعت رسیدن به مقصد گفته نمی‌شود ... جزئیات مسیر رسیدن مشخص نیست ... جی پی اس نقاط ارائه نمی‌شود (حداقل مبدا و مقصد روز اول) ... حرکت گروه از دریا با کوله‌های سبک و بدون چادر و کیسه خواب است و گفته نمی‌شود بارگذاری آن در چه تاریخی و با چه فاصله‌ای از اجرای برنامه و چگونه انجام شده است ... 

با تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی، سرپرست را فردی با " توانائی فوق‌العاده برنامه‌ریزی" معرفی می‌کنند ... اما معلوم نیست چرا برنامه از همان روز دوم خود در این مقوله مشکل دارد و تیم به اهداف از پیش تعیین شده نمی‌رسد؟! ... و معلوم نیست چرا در  برنامه‌ی پیش بینی شده‌ی 12 روزه ، کار به روز 13 و یا احتمالا(؟!) 14  می‌کشد؟!  ... با تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی ، سرپرست را کارشناسی زبده در کار با  GPS  معرفی می‌کنند و معلوم نیست پس چرا در اعلام ارتفاع مثلا قلل خط الراس هیچ چیز"‌حساب شده ، کامل و دقیق" نیست؟!  ... ارتفاع علم کوه 4880 متر می‌شود و ارتفاع دماوند 5671 متر؟! ...

 

 

یعنی این جناب سرپرست، این کارشناس زبده‌ی کار با جی پی اس ما نمی‌داند که عدد سنتی 5671 متر مربوط به محاسبات و اندازه‌گیری‌های عمدتا زمینی مهندسان ارتش در سال‌های نیمه دوم دهه‌ی سی ( با کمک نیروی هوائی امریکا) بوده و الان با محاسبات ماهواره‌ای ، هیچ جی پی اسی در هیچ یک از نقاط لبه‌ی کاسه‌ی دماوند چنین عددی را نشان نمی‌دهد؟!

 

_ به نظرم در گزارش این برنامه "بزرگ نمائی و اغراق" در آمار و اعداد و اطلاعات ارائه شده، حرف اول را می‌زند . در یک مثال: برای روز دوم برنامه یعنی حرکت از داغ کوه، بررسی ساده نقشه‌ی توپوگرافی منطقه و یا حتی گوگل ارث ، به راحتی می‌تواند بزرگ نمایی و اغراق در اعلام تعداد قله های اصلی صعود شده را نشان دهد... به هر برآمدگی یا قوز در یک خط الراس یا یک یال که قله‌ی اصلی نمی‌گویند!!

 

_ نقاط تاریک و مبهم و پرسش‌های بی‌پاسخ مانده در باره‌ی این برنامه فراوان است . فکر می‌کنم این وظیفه‌ی هیئت مدیره‌ی  خانه‌کوه‌نوردان است که در جهت روشن‌گری و اطلاع‌رسانی به افکار عمومی ، در قدم اول اطلاعات کامل و دقیق GPS این برنامه (فایل مسیر) را در سایت رسمی خود منتشر کند.

 

 

 

 امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به  واقع گرائی و صداقت  نیاز دارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


از دریا به دماوند: هیاهوی بسیار برای یک برنامه ی معمولی

گزارش کلاغ‌ها از آخرین نشست همه‌گانی انجمن کوه‌نوردان و گزارش برنامه‌ی 13 روزه‌ی از دریا تا دماوند (‌اجرا شده توسط تیمی از خانه کوه‌نوردان تهران) روز شنبه منتشر خواهد شد ...

 گزارشی که توسط اکبر هاشمی(‌سرپرست برنامه‌) ارائه شد در حد و اندازه و پاسخ‌گوی انتظاراتی نبودکه در نتیجه‌ی تبلیغات و بزرگ‌نمایی‌های بسیار در باره این برنامه شکل گرفته بود!!


فراموش نکنید : در تاریخ کوه‌نوردی ایران ،صعود خط الراس دماوند _ علم کوه که از آن به عنوان خط‌الراس اصلی البرز نام برده می‌شود، سابقه‌ی اجراهای کامل و موفقیت آمیز 10 روزه دارد . 

 

اکبر هاشمی و دوستانش بر روی این خط الراس صعود کامل نداشته‌اند ... و این نکته‌ای بود که به شکلی زیرکانه ، سعی فراوان شد که در ارائه‌ی گزارش روز چهارشنبه پنهان بماند.

 

 

به دوستان خانه کوه‌نوردان تهران:

امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به  واقع گرائی و صداقت  نیاز دارد.


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


همایش بین المللی بزرگ ترین غار دست کند ایران کرفتو برگزار می شود

همایش بین المللی'کرفتو'بزرگ ترین غار دست کند ایران که ایرانیان باستان بدون داشتن ابزار برقی و تنها با وسایل دستی آن را ایجاد کردند برگزار می شود

 

سرپرست پایگاه پژوهشی زیویه و کرفتو روز شنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: در راستای شناخت و معرفی هر چه بیشتر جاذبه های گردشگری کردستان، این برنامه علمی بهار سال آینده در محورهای باستان شناسی و تاریخ، مردم شناسی و فولکلور، زمین شناسی و غار شناسی، گیاه شناسی، جانور شناسی و گردشگری برگزار می شود.
علی هژبری ضمن تشکر از حمایت های فرماندار دیواندره برای موافقت جهت این همایش افزود: فرماندار دیواندره دبیر اجرایی همایش، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، پایگاه پژوهشی زیویه وکرفتو و مرکز کردستان شناسی دانشگاه دبیر علمی همایش خواهند بود.
او با بیان اینکه جزییات بیشتر این همایش منتشر خواهد شد از تمام فعالان، علاقه مندان و محققان حوزه های مرتبط با همایش خواست جهت پربار کردن این همایش علمی، مقاله آماده کنند.
وی یادآور شد: مقاله های انتخاب شده در هر محور در کتابی با عنوان مجموعه مقالات همایش بین الملی کرفتو چاپ خواهد شد.
غار کرفتو در 31 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته است.
این غار، یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است و بخش هایی از این غار، دست کَند است و کتیبه هایی از دوران پیش از تاریخ دارد.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ترمیم آسیب دیدگی راه دسترسی به قله علم کوه

مشاور فدراسیون کوه نوردی ایران در کلاردشت برای ترمیم آسیب دیدگی راه دسترسی به قله علم کوه براثر سیل سال 1390 دراین شهرستان ، خواستار همکاری و همراهی بیشتر مسئولان ادارات ذیربط شد

سیلاب سال 1390 در شهرستان گردشگرپذیرکلاردشت در غرب مازندران جاری شد وبیش از 50 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های منطقه بویژه در حوزه راه وارد کرد که همچنان به علت تخصیص ندادن اعتبار خرابی های وارده به این بخش ها همچنان پا برجا است.
علی فرضی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا ، گفت : براثراین رخداد طبیعی و درپی آن طغیانی شدن رودخانه و تغییر مسیر آن درمنطقه 'وشاکین ' ، حدود 400 متر از راه دسترسی به قله علم کوه به طور کامل تخریب شد.
وی ، افزود : هم اینک افراد کوه نورد برای رسیدن به قله علم کوه ناگزیرند مسیری دیگری را طی کنند که در مواقع ریزش برف سنگین خطر ریزش بهمن درمنطقه بویژه در فصل سرد سال جان کوه نوردان را تهدید می کند.
رئیس هیات کوه نوردی کلاردشت ، گفت : اگرچه این منطقه درفصل سرمای سال گذشته شاهد ریزش برف آنچنانی نبوده است اما امسال هنوز فصل زمستان فرا نرسیده است و بیشتر دامنه کوه ها در حاشیه این راه دسترسی پوشیده از برف است.
فرضی ، افزود : با وجود آن که برای حل این مشکل نامه نگاری های فراوانی با مسئولان استانی و محلی انجام گرفته اما این پی گیرها نتیجه نداد تا این که به تازگی فدراسیون کوه نوردی برای تامین اعتبار مرمت راه قبلی آسیب دیده اعلام آمادگی کرده است.
وی ، همکاری مسئولان ادارات ذیربط بویژه اداره حفاظت محیط زیست چالوس در این حوزه را بسیار اثر گذاردانست و برای رفع این مشکل تقاضای کمک کرد.
آمارهای موجود نشان ازآن دارد که درسال جاری از آغاز فصل کوه نوردی که از ماه اردیبهشت آغاز می شود ، دستکم شش هزار و 300 کوه نورد کوه نورد ایرانی و خارجی به قلل علم کوه و تخلت سلیمان کلاردشت صعود کردند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


شناسایی بلند ترین آبشار کشور در جنگل های بکر سوادکوه شمالی

بلند ترین آبشار کشور در منطقه لفور سوادکوه شمالی ،شناسایی شد.


به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، تیمی از کمیته گردشگری سوادکوه شمالی امروز بلند ترین آبشار منطقه لفور را به ارتفاع 220 متر در دل جنگل های بکر انجیلی کا در سوادکوه شمالی شناسایی کردند .
فرماندار ورئیس کمیته گردشگری سوادکوه شمالی به خبرنگار ما گفت: امروز با حضور اعضای این کمیته آمدیم تا از مرتفع ترین آبشار ایران وشاید خاورمیانه بازدید و زمینه را برای جذب هر چه بیشتر گردشگران فراهم کنیم.
منصوریان افزود : این آبشار در 3کیلومتری روستای کالی کلا لفور قرار دارد که می تواند با ایجاد راه دسترسی فرصت بهرمندی را برای طبیعت دوستان واشتغال فراهم کند.
رضا دانش زاده رئیس گردشگری سوادکوه وسوادکوه شمالی هم دراین باره گفت :در سوادکوه شمالی 84 آبشار از 50 تا 280متر شناسایی شده که به زودی اعلام می شود .
منطقه جنگلی لفور زیبا و خوش اب و هوا و در بیست کیلومتری جنوب شرقی قائم شهر قرار دارد .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


الیمستان: نجات همه کوه نوردان مفقود شده

سه کوه نورد ناپدید شده جنگل های آمل نجات یافتند .


رییس جمعیت هلال احمر آمل در گفتگو با خبرگزاری صدا وسیما گفت : سه کوه نورد مفقود شده در جنگل های این شهرستان پس از مکان یابی صبح امروز اکنون به پایین دست منتقل شدند .
جمشید نیکزاد افزود: این سه کوه نورد تهرانی که با 32 تن دیگر در جنگل های منطقه الیمستان آمل در یک تور گردشگری ناپدید شدند با تلاش ماموران هلال احمر پیدا شدند و نجات یافتند.
به گفته نیکزاد عملیات انتقال سه تن از کوه نوردان که با دستگاه جی پی اس هلال احمر مکان یابی شده بودند ساعت 11 و 30 دقیقه امروز با تلاش2 گروه امدادی از منطقه بالای جنگل به پایین دست انجام شد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


همایش عکاسان غارنورد برگزار می شود

چهارمین همایش «عکاسان غارنورد» از تاریخ 21 الی 22 آبان ماه جاری با حمایت کمیته ملی طبیعت گردی، توسط «انجمن غار و غارشناسی ایرانیان» در غار «چال نخجیر» استان مرکزی برگزار می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمین همایش عکاسان غارنورد با هدف توسعه زیرساخت ها و ترویج فنون نوین عکاسی غار با مشارکت و همکاری حدود 40 تن از علاقه مندان این حوزه برگزار می شود.

طبق برنامه ریزی صورت گرفته از سوی «انجمن غار و غارشناسی ایرانیان»، 15 عکاس و نیز 25 کمک عکاس از استان هایی چون تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس ساعت 9 صبح پنجشنبه 21 آبان ماه جاری در محل غار «چال نخجیر» واقع در شهرستان دلیجان استان مرکزی حضور خواهند یافت و ضمن عکاسی از داشته های ارزشمند طبیعی و زمین شناسی منطقه تا پایان ساعت 16 روز جمعه 22 آبان ماه، در افزایش آگاهی عمومی، فرهنگ سازی و دستیابی به اهداف توسعه، موثر عمل خواهند کرد.

لازم به ذکر است در حاشیه این رویداد کارگاهی آموزشی نیز با موضوع مباحث روز مرتبط، ویژه شرکت کنندگان در همایش عکاسان غارنورد برگزار خواهد شد.

گفتنی است غار چال نخجیر در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال نخجیر در دامنه کوه تخت واقع شده است. قدمت  آن حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده شده و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می شود. نخجیر در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هرساله خیل عظیمی از گردشگران از این جاذبه طبیعی بازدید به عمل می آورند.

 

 

   
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کوه نوردان گرفتار در منطقه دریاچه تار دماوند نجات یافتند

مسئول مدیریت بحران شهرستان دماوند گفت: چهار کوهنورد گرفتار در منطقه دریاچه تار دماوند با تلاش عوامل امداد نجات یافتند

 

 

جعفر نورمحمدی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: شب گذشته طی تماس تلفنی با فرمانداری شهرستان از گرفتار شدن چهار جوان کوهنورد بومی منطقه باخبر شدیم که بلافاصله با هماهنگی نهادهای امدادی همچون هلال احمر، تیم امدادی شهرداری دماوند به همراه ماشین آلات، محیط زیست و ستاد بحران منطقه در محل حضور یافتیم.
وی با بیان اینکه این عملیات تا ساعت 12 به طول انجامید، ادامه داد: منطقه دریاچه تار دماوند از جمله مناطق کوهستان و صعب العبور است که با توجه به بارش های اخیر برف در ارتفاعات، این چهار کوهنورد در برف و کولاک گرفتار شدند که پس از حدود چهار ساعت جست و جو، پیدا شده و نجات یافتند.
نور محمدی با بیان اینکه یک نفر از آنان از ناحیه مچ پا دچار آسیب شده بود، افزود: کوهنورد مصدوم با تلاش عوامل امدادی تحت مداوا قرار گرفت و به بیمارستان انتقال یافت و دیگر کوهنوردان نیز بدون مشکل به خانه بازگشتند.
وی به شرایط جغرافیایی دماوند اشاره کرد و گفت: داشتن وسایل ایمنی کافی برای کوهنوردی در مناطق کوهستانی شهرستان به ویژه در فصل سرما ضروری است.
دریاچه تار یکی از جاذبه های توریستی منطقه دماوند بوده که در شمال شهر دماوند در اثر یک زمین لغزش باستانی ایجاد شده و مسیرهای دسترسی به دریاچه از روستای چنار شرق و از منطقه دلیچایی به سمت روستای هویر است.
موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه تار در آن واقع شده به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت، کوههایی دربرگرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع دارد.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


از اینستاگرام

 

 در اینستاگرام ... FARAMARZNASSIRI

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کوه نوردان هرمزگانی برای نجات طبیعت دست به کار شدند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از تشکیل سازمان مردم نهاد آتش نشان طبیعت با حضور کوه نوردان در این استان خبر داد

 

 

امید ذاکری یکشنبه شب در جمع خبرنگاران گفت: این تشکل مردم نهاد از 14 کوه نورد حرفه ای، 18 کوه نورد نیمه حرفه ای و 50 راهنمای طبیعت گردی به همراه دهیاران روستاهای مناطق کوهستانی استان تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری چندین آتش سوزی به خصوص در مناطق کوهستانی و مرتفع هرمزگان به وقوع پیوست، افزود: به طور قطع حضور کوه نوردان می تواند کمک شایانی در شتاب گیری روند خاموش کردن آتش در مناطق مرتفع و صعب العبور داشته باشد.
ذاکری با اشاره به آتش سوزی در جنگل های کوهستانی هماگ و نقش موثر مردم محلی در دسترسی سریع به این مناطق، گفت: حضور کوه نوردان حرفه ای داوطلب در قالب تعاونی و سازمان مردم نهاد علاوه بر فرهنگ سازی در این حوزه، نقش پیشگیری نیز دارد.
وی اضافه کرد: حضور مستمر و برنامه ریزی شده کوه نوردان در ارتفاعات هرمزگان می تواند کمک موثری به جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص حفاظت از عرصه های طبیعی و پوشش جنگلی و مرتعی استان داشته باشد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


هشدار فائو : پهنه ی نازک جنگلی ایران در خطر است

 

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی با اشاره به از بین رفتن منطقه ای به اندازه کشور آفریقای جنوبی از مناطق جنگلی جهان طی 25 سال گذشته هشدار داد انتظار دارد پهنه جنگلی ایران طی 15 سال آینده کاهش یابد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی طی گزارشی موسوم به «برآورد سالانه منابع جنگی جهان» اعلام کرد طی 25 سال گذشته به اندازه کشور آفریقای جنوبی از سطح پوشش جنگلی جهان کاسته شده است.

بر اساس این گزارش در سال 1990، کل پوشش جنگلی جهان 4128 میلیون هکتار بود که این رقم در سال 2015 به 3999 میلیون هکتار کاهش یافته است.

در حالی که طی سال 1990، 31.6 درصد سطح خشکی های زمین را جنگل تشکیل می داد این رقم در سال 2015 به 30.6 درصد کاهش یافته است.

بر این اساس نرخ تخریب مناطق جنگلی جهان طی سال های 1990 تا 2015 به طور متوسط 0.13 درصد در سال بوده است. آمریکای جنوبی و آفریقا در نقطه کانونی تخریب مناطق جنگلی طی این مدت قرار داشته اند.

فائو در گزارش خود همچنین اشاره کرده که ایران به همراه سه کشور بوتان، بلاروس و آمریکا طی 15 سال گذشته با رشد و افزایش پوشش جنگلی خود مواجه شده اند.

این نهاد بین المللی در عین حال هشدار داده است که انتظار دارد ایران با وجود فقر جنگلی به همراه این سه کشور در طی 15 سال آینده با کاهش پوشش جنگلی خود مواجه شود.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


پ ک ک ، ارتشی آزادی بخش و انقلابی

چندی پیش ... خبرنگاری از  بی‌بی‌سی توانسته برای اولین بار از یکی از اردوگاه‌های آموزشی پ‌ک‌ک در شمال عراق دیدار کند. بخشی کوتاه از گزارش این خبرنگار...

 

 

برای سه دهه نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) با نیروهای دولت ترکیه در جنگ هستند...  " ویان (سمت راست) ۲۰ ساله از اعضای ایزدی پ‌ک‌ک است. او می‌گوید که خیلی خوش‌شانس بوده که توانسته از دست پیکارجویان داعش به هنگام تصرف دهکده‌اش در منطقه سنجار در شمال عراق فرار کند. ویان می‌گوید: "داعش بسیاری از ما را کشت. ما نباید ساکت بمانیم. اول برای آزادسازی سنجار به پ‌ک‌ک ملحق شدم، اما حالا می‌خواهم با حزب حاکم ترکیه بجنگم. می‌خواهم در تمام قسمت‌های کردستان بجنگم. من به هرجایی که فرماندهان پ‌ک‌ک نیاز داشته باشند، می روم."

 

از گزارش بی بی سی

 

 

 

پی نوشت کلاغ ها:

فقط ترک‌های فاشیست و حقیر می‌توانند پ ک ک را یکی از گروه‌های تروریست در خاورمیانه بدانند!!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


یکصد و نوزدهمین نشست همه گانی انجمن کوه نوردان ایران

 

زمان: چهارشنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰
مکان: سالن اسوه، خیابان انقلاب نبش بهار مرکز همایش های فرهنگی اسوه


همه گان می‌توانند در نشست‌های انجمن کوه‌نوردان ایران شرکت کنند
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


کوهنوردان با تجهیزات کافی راهی ارتفاعات شوند

یکی از مربیان کوه نوردی استان کرمانشاه با توجه به بارش برف در ارتقاعات استان به کوه نوردان توصیه کرد که با تجهیزات کامل راهی کوهستان شوند

 

رضا شهلایی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با توجه به بارش نخستین برف پاییزی در ارتفاعات کرمانشاه، کوهنوردانی که قصد کوه پیمایی دارند باید تمامی تجهیزات را به همراه خود داشته باشند.
وی افزود: کوه نوردان باید لباس مناسب، دستکش، باتوم، کلاه، کیسه خواب و کفش مناسب را به همراه داشته باشند.
این کوه نورد پیشکسوت کرمانشاهی که سابقه صعود به مرتفع ترین قلل جهان را در کارنامه خود دارد به کوه نوردان توصیه کرد: علاوه بر تجهیزات کامل آذوقه کافی و لوازم ارتباطی را نیز به همراه خود ببرند.
شهلایی افزود: افرادی که قصد کوه نوردی دارند پیش از رفتن به کوهستان نزدیکان خود را در جریان مسیر صعود قرار دهند تا در صورت بروز حادثه امداد رسانی به آنها آسان باشد.
وی عنوان کرد: توصیه می شود که افراد به صورت دسته جمعی اقدام به صعود کنند و به مسیرهایی که با آنها آشنا نیستند نروند.
این مربی کوه نوردی با بیان اینکه کسانی که قصد رفتن به کوهستان را دارند باید حتما از پیش بینی های هواشناسی آگاه باشند، گفت: در زمان وزش باد شدید و یا بارش باران و برف افراد باید از رفتن به کوه خودداری کنند.
نیمه شب گذشته ارتفاعات استان کرمانشاه از جمله ارتفاعات پراو با بارش نخستین برف پاییزی سفید پوش شد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


جنگل و شبکه وب چوبی گسترده

 

زمانی که به تنهایی در جنگل قدم می‌زنید صداهای مختلفی به گوش شما می رسد. این صداهای طبیعی و آرام موجب راحتی و آرامش شما می‌شود اما دانشمندان معتقدند ارتباطات پیچیده‌ای در زیر قدم‌های ما وجود دارد.

 در سطح زیرین زمین ریشه گیاهان و درختان با یکدیگر متصل هستند، البته نه از نظر فیزیکی بلکه قارچ‌ها سوپر بزرگراه‌هایی به صورت وب بین آنها ایجاد کرده‌اند. محققان این ارتباط را «وب چوبی گسترده» نامیده‌اند.

 

این قارچ‌ها که میسلیوم نام دارند دارای رشد متری بوده و با دیگر میسلیوم‌ها در ارتباطند. این شبکه امکان ارتباط بین گیاهان و درختان را فراهم می‌کند.

 

به عنوان مثال اگر گلی فشرده و زیر پا له شود هشدار اولیه از طریق این شبکه ارسال می‌شود. این سیستم در واقع شبکه همزیستی است.

 

ریشه گیاهان برای این قارچ‌ها غذا فراهم کرده و قارچ‌ها نیز برای گیاهان آب و مواد مغذی تهیه می‌کنند.

 

سوزان سیمارد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش در کلمبیا برای نخستین بار این شبکه را کشف کرد.

 

وی دریافت درختان بزرگتر که قادر به جذب بیشتر نور خورشید هستند برای درختان و گیاهان کوچکتر غذا فراهم کرده و مانند مادر از آنها نگهداری می‌کنند.

 

 ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


روایت تنهاترین مردِ جهان

”اِسلاوا کوروتکی“، هوا‌شناسی است که به تنهایی در یک ایستگاه هوا‌شناسیِ دور افتاده، در شمال روسیه، نزدیک قطب شمال روزگار می‌گذراند. یک ساعت زمان می‌برد تا از نزدیک‌ترین شهر با هلیکوپتر به خودا‌خوریکخا رسید.

”اِوجِنیا آرباگاوا“، خانم عکاسی که خود در قطب شمال زندگی می‌کند، زندگی روزمره‌ی این مرد تنها را به تصویر کشیده است… مردی که کیلومترها دور‌تر از مردمان، در سرزمینِ سرما و برف، با چوب کبریت برای خودش کار‌دستی می‌سازد و بر قایق دست‌ساز خویش سوار می‌شود… شاید تنها‌ترین مرد جهان.

 

 

متن کامل را در وبلاگ دبریس ببینید 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


احتمال ثبت جهانی کویر لوت در تیرماه سال آینده

 

معاون سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان گفت: در سفر اخیر کارشناسان یونسکو درباره پرونده ثبت جهانی کویر لوت، خوشبختانه این پرونده از سوی کارشناسان کاملا پذیرفته شده و به احتمال خیلی زیاد کویر لوت در تیرماه سال آینده به ثبت جهانی خواهد رسید.

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


تبریک به امین معین

 

 

کارگروه «حفظ محیط کوهستان» فدراسیون ایران؛ نامزد دریافت جایزه جهانی

نامزدهای دریافت جایزه جهانی حفظ محیط کوهستان Mountain Protection Award از سوی فدراسیون بین المللی کوه‌نوردی UIAA اعلام شد و کارگروه «حفظ محیط کوهستان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران» نیز بخاطر ارائه طرح (دوره آموزشی حفظ محیط کوهستان) به عنوان نامزد دریافت این جایزه اعلام گردید ... 

گفتنی است 26 طرح اعلام شده از کشورهای سوئیس، آمریکا، ایتالیا، ایرلند، نپال، هندوستان، چین، فرانسه و ایسلند نیز به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرده اند. جزئیات بیشتر در سایت UIAA به آدرس ذیل قابل مشاهده است.

http://mountainprotection.theuiaa.org/

 

 

نقل از سایت فدراسیون

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


گفت و گو با کوه نوردی که می‌خواهد رکورددار شود

 

رشته کوه‌نوردی جزو ورزش‌هایی است که از دشواری‌های بسیاری برخوردار است و جزو پرمخاطره‌ترین رشته‌های ورزشی است، اما در این میان یک کوه نورد ایرانی می‌خواهد یک رکورد جهانی را به خود اختصاص دهد.

 

به گزارش ایسنا، سروش شرفیان اردکانی که مبتلا به بیماری ام اس است، تلاش می‌کند تا نام خود را به عنوان اولین کوه نوردی مطرح کند که با وجود داشتن بیماری ام اس یک قله بالای هفت هزار متر را فتح می‌کند.

 

البته او برای ثبت این رکورد جهانی دچار مشکلاتی نیز هست، ولی خود ترجیح می‌دهد چندان دراین باره صحبت نکند.

 

سروش شرفیان اردکانی در گفت‌و‌گو با ایسنا، به اهدافش برای شکستن رکورد جهان اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنم تا با فتح قله بارونتسه با ارتفاع 7129 در رشته‌ کوه‌های هیمالیا در نپال به عنوان اولین بیمار مبتلا به ام اس خودم را مطرح کنم که توانسته یک قله با ارتفاع بالای 7 هزار متر را فتح کند.

 

او ادامه داد: یک کوه نورد آمریکایی به نام "وندی بوکر" دارنده این رکورد است. البته تنها زدن رکورد برای من اولویت اول و آخر نیست بلکه می‌خواهم نشان دهم که به عنوان یک ایرانی توانایی انجام این کار دارم. من به این واسطه می‌خواهم نشان دهم که حتی با وجود ابتلا به ام اس نیز می‌توان به صورت حرفه‌ای ورزش کوه‌نوردی را دنبال کرد و به افتخار رسید.

 

این کوه نورد با بیان اینکه برای فتح قله بارونتسه نیاز به بودجه مالی حدودا 18 میلیون تومانی دارد، اظهار کرد: اگر این هزینه را نتوانم تامین کنم عازم قله لنین در قزاقستان با ارتفاع 7134 می‌شوم که هزینه‌ای در حدود 10 تا 12 میلیون تومان برایم دربر دارد. در این میان حمایت مالی آنچنانی از من نشده و البته توقعی نیز از کسی ندارم.

 

اردکانی خاطر نشان کرد: البته حمایت‌های خوبی از سوی فدراسیون کوه‌نوردی از من صورت گرفته و جا دارد که از ریاست این فدراسیون تشکر کنم. خوشبختانه فدراسیون در زمینه تامین لباس و تجهیزات من را همراهی کرده است.

 

او در مورد دیگر صعودهای خود به کوه‌های مختلف در ایران نیز اظهار کرد: تاکنون موفق شده‌ام قله دماوند را شش بار در طول یک سال فتح کنم و قله‌های علم‌کوه، سبلان، خط‌الراس دنا و کوه‌های کرمان، هزار، لاله و بسیاری دیگر از کوه‌های ایران را فتح کرده‌ام.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


قابل توجه دوستان کوه نورد و سنگ نورد

کارگروه حفظ محیط کوهستان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی منشور اخلاقی و زیست محیطی کوه‌نوردان برگرفته از منشور فدراسیون جهانی کوه‌نوردی UIAA را منتشر کرد ... 

 

در سایت فدراسیون 

 


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


برگزاری نخستین ماراتن سخت کویری جهان در کویر لوت ایران

 

 

پائولو برگینی دونده مشهور ماراتن در بیابان‌ها و کویرهای جهان این بار تصمیم دارد تا نخستین ماراتن سخت کویری جهان را در کویر لوت ایران برگزار کند. او اهل کشور ایتالیا است و تاکنون کویرهای نقاط مختلف جهان از مصر تا مراکش و صحراهای آمریکا و آفریقا را زیر پا گذاشته و قهرمان ماراتن های کویری جهان لقب گرفته است.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی : پائولو برگینی دونده مشهور ماراتن در بیابان‌ها و کویرهای جهان این بار تصمیم دارد تا نخستین ماراتن سخت کویری جهان را در کویر لوت ایران برگزار کند. او اهل کشور ایتالیا است و تاکنون کویرهای نقاط مختلف جهان از مصر تا مراکش و صحراهای آمریکا و آفریقا را زیر پا گذاشته و قهرمان ماراتن های کویری جهان لقب گرفته است. او برنامه ریزی برای برگزاری اولترا ماراتن کویری ایران را انجام داده و تا یکماه آینده بار دیگر به ایران سفر می کند تا مقدمات برپایی نخستین ماراتن سخت کویری در ایران را تهیه کند. سخت‌ترین ماراتن کویری جهان مشهور به اولترا ماراتن به ماراتن جاه ابریشم ایرانی شناخته شده است. برگینی در گفت وگویی اختصاصی با خبرگزاری میراث فرهنگی جزییاتی از ماراتن کویری سخت ایران را اعلام کرده است. او هم اکنون در ایتالیا فراخوان حضور دوندگان ماراتن های جهان را در ایران منتشر کرده و آموزش ها برای دویدن در کویر لوت ایران را آغاز کرده است.
 
آقای برگینی اولترا ماراتن کویری ایران قرار است در چه مسافتی برگزار شود؟
اولترا ماراتن کویری ایران که به اولترا ماراتن جاده ابریشم ایرانی معروف است در یک مسیر 250 کیلومتری برگزار می شود. این ماراتن از یک کاروانسرای تاریخی در کرمان شروع می‌شود و پس از طی مسافت کویر لوت ایران در خود شهر کرمان به پایان می‌رسد.
 
آیا امکان حضور دوندگان ایرانی نیز در ماراتن سخت کویری ایران وجود دارد؟
بله علاوه بر این که علاقمندان ایرانی دارای آمادگی برای دویدن در این ماراتن سخت کویری قادر به رقابت در اولترا ماراتن جاده ابریشم ایرانی با رقبای خارجی هستند سهل ترین مسیر برگزاری ماراتن کویری ایران که در 20 کیلومتری آخر این مسیر و در خود شهر کرمان است برای حضور علاقمندان ایرانی و خانواده‌ها آزاد اعلام شده و علاقمندان ایرانی می توانند با ثبت نام برای حضور در 20 کیلومتر نهایی این ماراتن در کنار دوندگان مطرح ماراتن های کویری جهان بدوند.
 
می توانید کمی درباره اولترا ماراتن کویری توضیح بدهید؟
نزدیک به 4 دهه پیش دویدن در مناطق کویری جهان به رسمیت شناخته شد. اولترا ماراتن کویری در جهان به عنوان یکی از شاخه های گردشگری ورزشی همواره برگزار می‌شود و قدمت برگزاری این رویداد ورزشی در برخی کشورهای جهان همچون مراکش به 30 سال نیز رسیده است. دویدن در مناطق کویری جهان و سختی‌هایی که این شیوه از دویدن نسبت به ماراتن های معمولی دارد این شاخه از توریسم ورزشی را به اولترا ماراتن جهانی تبدیل کرده است. یعنی چیزی فراتر از یک ماراتن معمولی که در برخی شهرها و کشورهای جهان برگزار می شود.
 
آیا ایران ظرفیت برگزاری اولترا ماراتن کویری جهان را دارد؟
البته که دارد برای همین هم تصمیم گرفته شده که ماراتن کویری ایران تبدیل به یکی از مهمترین ماراتن‌های سخت جهان شود.
 
چه تعداد دونده برای شرکت در اولترا ماراتن جاده ابریشم ایرانی به کویر لوت ایران سفر می‌کنند؟
نزدیک به 6 ماه مانده به برگزاری این رویداد بیش از 150 دونده حرفه‌ای از 50 کشور جهان خود را آمادگی خود را برای حضور در رویداد کویری ایران و دویدن در اولترا ماراتن جاده ابریشم ایرانی اعلام کرده‌اند. هم اکنون نیز دوندگانی از کانادا، آمریکا، آفریقای جنوبی، استرالیا، چین، ژاپن، ایتالیا، فرانسه، انگلستان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی برای دویدن در کویر لوت ایران و بیابان های شهداد ثبت نام کرده اند.
 
اولترا ماراتن کویرهای ایران چند روز طول می کشد و شرایط حضور در این رویداد چیست؟
اولترا ماراتن کویری جاده ابریشم ایرانی قرار است به مدت شش روز در کویر لوت ایران و با عبور از کلوت های شهداد برگزار شود. در این مدت دوندگان جهان در مسیر جاده ابریشم ایرانی تنها می‌توانند از آب و مواد غذایی که از همان ابتدای دویدن همراه خود برداشته اند استفاده کنند. ضمن آن که اولترا ماراتن کویری ایران یکی از سخت‌ترین ماراتن‌های جهان و البته از زیباترین آن‌ها به دلیل برخورداری کویر لوت از چشم ‌اندازهای بکر و جاذبه های طبیعی است.
 
علاقمندان ایرانی ثبت‌نام در ماراتن کویری جاده ابریشم ایرانی چطور می توانند برای حضور در این رویداد گردشگری ثبت نام کنند؟
ماه آینده به ایران سفر می کنم و با اقامت یک هفته‌ای در کویر لوت اقدام به نقطه گذاری مسیر برگزاری اولترا ماراتن کویری جاده ابریشم ایرانی خواهم کرد. اما امکان دسترسی در این یک هفته وجود ندارد چون باید بلافاصله پس از رسیدن به ایران به کویر لوت سفر کنم اما از ماه نوامبر با علاقمندان به شرکت در ماراتن کویری ایران در ارتباط خواهم بود و حتی به صورت اینترنتی نیز آموزش رایگان آن ها برای دویدن همپای شرکت کنندگان خارجی این ماراتن را آغاز می‌کنم. ایرانی های علاقمند برای حضور در این اولترا ماراتن کویری که در دشت لوت برگزار می شود می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.paolobarghini.com از آخرین اخبار و فراخوان ماراتن جهانی ایران نیز مطلع شوند و در صورت تمایل به حضور در این ماراتن از آموزش های رایگان در سایت شخصی خودم و ارتباط با من برخوردار شوند.
 
چه تعداد از بیایان‌های جهان را زیرپا گذاشته اید؟
در صحرای گبی در مراکش، بیابان‌های مصر، کویر اردن، و بیابان‌های آمریکای شمالی و کویرهای آمریکای جنوبی دویده ام و به دلیل علاقه ای که به ماراتن‌های کویری و دویدن در صحراهای جهان داشتم از سال 2005 تاکنون دویدن در بیابان‌های جهان زندگی من شده است.
 
چه شد که تصمیم به برگزاری اولترا ماراتن بین المللی کویری در ایران گرفتید؟
سفیر ایتالیا در ایران پیشنهاد برگزاری یک ماراتن کویری در کویر لوت ایران را به من داده بود. اما من پیش از سفر به ایران به دلیل آن که شناختی از این کشور نداشتم تردیدهای زیادی برای برپایی اولترا ماراتن کویری جاده ابریشم ایرانی داشتم. البته از همان دقیقه اول که به ایران رسیدم و در کویرهای کرمان شروع به دویدن کردم، متوجه تفاوت بسیار زیاد کویرهای ایران با نقاط کویری سایر کشورهای جهان شدم. کویر لوت مثل یک کارت پستال با دیگر کویرهای جهان متفاوت بود و همانجا تصمیم به برگزاری اولترا ماراتن جهانی لوت را گرفتم. با توجه به این که برخی نقاط لوت نیز گرمترین نقطه بر روی کره زمین اعلام شده است تصمیم گرفتم از دونده‌های کویری جهان را برای دویدن در بیابان زیبای لوت دعوت کنم.
 
در برگزاری اولترا ماراتن کویری ایران تا چه اندازه به حفظ محیط زیست در کویر لوت ایران اندیشیده اید؟
به دلیل اهمیت و احترامی که مناطق کویری جهان برای برای دوندگان کویری دارند برنامه ریزی های به گونه ای انجام می شود که پس از خروج دوندگان از کویر گویی هیچ دونده‌ای از آن منطقه عبور نکرده است و تنها چیزی که از شرکت کنندگان در کویر لوت باقی می ماند تنها یک ردپا از آن ها است و جای هیچ نگرانی برای حفاظت از کویر لوت در ایران وجود ندارد.
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


هنگامی که کوتوله سفید زمین را می‌بلعد

ستاره‌شناسان برای نخستین‌بار موفق شده‌اند که از نابودی یک منظومه شمسی تصویر بگیرند. این تصاویر به نوعی می‌توانند تصویری از آینده سیاره زمین ارائه کنند.در این تصاویر که توسط تلسکوپ کپلر ۲ شکار شده‌اند، باقی مانده‌های دنیایی دیده می‌شود که همچنان دور یک ستاره خاموش (یا کوتوله سفید)، در صورت فلکی ویرگو در فاصله ۵۷۰ سال نوری از سیاره زمین می‌گردد.

یک ستاره در دوران پیری اگر از حد مشخصی کم‌جرم‌تر باشد تبدیل به یک کوتوله سفید می‌شود.

دانشمندان می‌گویند که تکه‌های سیاره منهدم شده هر ۴٫۵ تا ۵ ساعت یک بار در فاصله ۵۲۰ هزار مایلی به دور کوتوله سفید می‌چرخند. این فاصله بیشتر از دو برابر فاصله بین زمین و ماه است.

به گزارش روزنامه گاردین، اندرو واندربرگ، یکی ازدانمشندان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان در این زمینه گفت که «پیش از این هیچ انسانی چنین چیزی را ندیده بود. ما شاهد نابودی یک منظومه شمسی هستیم».یافته‌های کپلر با اندازه‌گیری‌های تلسکوپ‌های دیگری مانند تلسکوپ‌های مستقر در ماساچوست، شیلی و هاوایی مورد تأیید قرار گرفته است. مجموع کشفیات این تلسکوپ‌ها نشان می‌دهد که تکه‌های سنگی بزرگی به دور این ستاره مرده می‌گردند.

واندربرگ در مقاله‌ای که در نشریه  نیچر به چاپ رسیده است، نتایج این تحقیق را اولین سند به دست آمده در مورد وجود تکه‌های سنگی در اطراف کوتوله‌های سفید معرفی کرد. این کشف جدید پاسخی برای یکی از رازهای بزرگ اخترشناسی ارائه می‌کند: این که منبع آلودگی فلزات سنگین در برخی کوتوله‌های سفید چیست؟
واندربرگ در همین خصوص گفت که «ما اکنون سند محکمی در دست داریم که آلودگی کوتوله‌های سفید را به نابودی سیاره‌های سنگی مرتبط می‌کند.»

ستاره‌شناسان به درستی نمی‌دانند که این سیارک‌ها از کجا آمده‌اند، اما یکی از احتمالات این است که مرگ ستاره باعث ناپایدار شدن مدار یک سیاره بزرگ نزدیک به آن شده است. به این ترتیب کوتوله‌ سفید این سیارک‌‌ها را به سمت خود کشیده است. با نزدیک‌تر شدن آنها به ستاره، گرمای کوتوله سفید باعث بخار شدن سیارک، و جاذبه باعث از هم پاشیده شدن آنها شده است. 

چنین سرانجامی می‌تواند در انتظار منظومه شمسی ما هم باشد. وقتی که خورشید در حدود ۵ میلیارد سال دیگر بمیرد، بزرگ می‌شود و سیاره‌های داخلی مانند مریخ، ونوس و احتمالاً زمین را می‌بلعد. حتی اگر زمین از این سرانجام در امان بماند، باز هم با چرخیدن به دور کوتوله سفیدی که از خورشید به جا می‌ماند، تکه‌تکه خواهد شد. 

 آنچنانکه وبسایت ناسا  هم این کشف تاییدی ا‌ست بر این نظریه که کوتوله‌های سفید قادرند بقایای سیاره‌های منظومه خود را ببلعند.

واندربرگ  معتقد است «چیزی که می‌بینیم ممکن است مشابه نابودی منظومه شمسی خود ما در آینده باشد.»

به گفته فرانسسکا فائدی، یکی از ستاره‌شناسان دانشگاه وارویک، مرگ ستاره‌ای که تیم واندربرگ شاهد آن بود ممکن است باعث تصادف سیاره‌های این منظومه شمسی دوردست و تبدیل شدن آنها به تکه‌های صخره‌ای بزرگ شبیه به شهاب سنگ شده باشد.

وی در مقاله‌ای که در نشریه نیچر منتشر شده است، نوشته که «واقعاً هیجان‌انگیز است که آخرین لحظات حیات یک منظومه ثبت شده است. با این که مرگ سیاره زمین در آینده بسیار دوری اتفاق خواهد افتاد، اما این تحقیق به ما اجازه می‌دهد که نگاهی به سرانجام احتمالاً اجتناب‌ناپذیر سیاره خود داشته باشیم

 

 گزارشی از رادیو فردا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


دوستان کوه نورد ، مراقب باشید!

 

پیش بینی پنج شنبه و جمعه ای برفی در ارتفاعات
 
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت سازمان هواشناسی کشور: انتقال رطوبت بوسیله شارش‌های گرم و مرطوب از عرض‌های جنوبی همچنین از شرق مدیترانه در لایه‌های زیرین جو و از طرفی گذر تدریجی و آرام ناوه تراز میانی، موجب شکل گیری سامانه بارشی فعال در نیمه غربی کشور شده است.
با وجود زبانه پرفشار در عرض‌های شمالی، جبهه گرم این سامانه سبب بارش‌های بسیار خوبی در استانهای نیمه غربی، دامنه‌های زاگرس و دامنه‌های جنوبی البرز همچنین تحت تاثیر جریان‌های شمالی در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل خواهد شد. این سامانه تا اوایل هفته آینده همچنان در این مناطق فعال خواهد بود و اواخر هفته به شمال شرق کشور نیز گسترش خواهد یافت. از روز پنجشنبه(7 آبان ماه) با تقویت جریان‌های شمالی ضمن کاهش دما، بارش باران در دامنه‌های شمالی البرز و سواحل دریای خزر تشدید خواهد شد و ارتفاعات البرز بویژه دامنه‌های شمالی و مناطق مرکزی آن شاهد بارش برف خواهد بود.
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


تخریب سنگ‌ چهره ی سرفاریاب توسط گردشگران

گروهی از گردشگران با بالا رفتن از «سنگ‌چهره» طبیعی سرفاریاب در یاسوج، برای گرفتن عکس، باعث شده‌اند که این اثر طبیعی و قدیمی خراب شود.

خبرگزاری دولتی ایرنا، پنجم آبان از قول غلام‌حسین آتش‌سودا، بخشدار سرفاریاب در استان کهگیلویه و بویراحمد، نقل کرده است که «چهار نفر از گردشگران که قصد عکاسی از این سنگ زیبا و طبیعی را داشتند با قرار گرفتن روی این سنگ باعث تخریب آن شدند».

سقوط سنگ در زمانی رخ داده است که یکی از گردشگران در حال بالا رفتن از آن بوده است.

آقای آتش‌سودا به ایرنا گفته است بخشداری و سازمان میراث فرهنگی در حال تحقیق در مورد علت تخریب این اثر طبیعی هستند و «در صورت سهل‌انگاری گردشگران مجازات خواهند شد».

سنگ‌چهره سرفاریاب بر فراز صخره‌ای به ارتفا ۸۰۰ متر و بر لبه آن قرار داشت.

ارتفا کل آن نزدیک به دو متر و طول آن سه متر و در نقطه‌ای ۳۰ سانتی‌متری بر سنگ دیگری استوار بود.

در ۱۰۰ متری این سنگ‌چهره روستای متروکه «مه‌گردی» قرار دارد که از نظر طبیعی از مناطق جذاب استان به شمار می‌رود.

سنگ‌چهره تخریب‌شده را می‌شد از فاصله دوری بر فراز صخره دید.

 

گزارشی از رادیو فردا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


ثبت کوه های مریخی نهبندان در فهرست میراث طبیعی - ملی

 

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کوه های مریخی شهرستان نهبندان به شماره 261 در فهرست میراث طبیعی - ملی کشور ثبت شد

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا ملکوتی افزود: با بررسی پرونده پیشنهاد ثبت طبیعی کوه های مریخی و تائید شورای ثبت، این کوه ها به ثبت ملی رسیدند. 
وی گفت: در حاشیه محور نهبندان به کرمان و در شش کیلومتری جنوب غرب این شهرستان تپه های شگفت انگیز و زیبایی وجود دارد که به آن کوه های مریخی یا مینیاتوری می گویند.
ملکوتی ادامه داد: شکل این کوه ها و نیز رنگ های آن در نگاه اول انسان را به یاد تپه های کره ماه یا کره مریخ می اندازد.
این کارشناس یادآور شد: کوه های مریخی 25 کیلومتر طول و یک کیلومتر عرض دارد و به رنگ های قرمز، خاکستری و سفید دیده می شوند.
ملکوتی اظهار کرد: این کوه ها رسوبی بوده و فاقد پوشش گیاهی هستند و ارتفاع آنها نسبت به دشت های اطراف از پنج تا 100 متر متغیر است.

 

 ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


از نو زاده شدن ...

  

 

 زنده گی را می خواهیم
 و همواره
 فراموشی آن را
 پی دستاویزیم.


افتاده ایم
 در دام پندارها
گمگشته ی هزار توی باورها
فوران زدن
 خالی شدن
 از نو زاده شدن.


 باز هم متولد خواهم شد
 در کمین لحظه ای هستم.

 

ناهید عباسی

 

 

 

 

پی نوشت:

این پست را برای خودم گذاشته ام!! ... امروز پنجم آبان ، سالروز تولدم است ... فکر نمی کنم اشکالی داشته باشد گاهی آدم ، خودش را به خودش یادآوری کند!!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


برف در راه است

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به ورود سامانه بارشی فعال به کشور  از کاهش نسبی و تدریجی دما در نیمه شمالی کشور و بارش برف در مناطق کوهستانی خبر داد.

 

وی در ادامه افزود: با کاهش نسبی و تدریجی دما از روز چهارشنبه که در این مدت به طور میانگین در نیمه شمالی کشور حدود 10 درجه پیش بینی می شود، در مناطق کوهستانی بارش برف رخ خواهد داد.
  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


سقوط بانوی کوه نورد از ارتفاعات دماوند

یک کوه نورد زن اهل تهران روز گذشته در دماوند مصدوم و به درمانگاه منتقل شد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قله دماوند با ارتفاع 5671 متر بلندترین کوه ایران روز گذشته نیز شاهد حادثه بود و یک بانوی کوه نورد تهرانی در ارتفاع 5000 متر 150 متر به پایین سقوط می کندو مصدوم می شود، در پی این اتفاق همنوردان و کوه نوردان حاضر در منطقه به کمک وی می‌شتابند به بارگاه سوم منتقل می‌کنند.
 
با توجه به شرایط جوی نامناسب پرواز هلی‌کوپتر برای امداد رسانی غیر ممکن بوده است.
 
حمید مساعدیان رئیس انجمن پزشکی کوهستان در گفتگو با خبرنگار ما در این باره گفت: این حادثه در دماوند رخ داده است و امیدواریم که مشکل جدی نباشد.
 
وی تصریح کرد: با توجه به بارش های هفته گذشته در دماوند و آب و هوایی زمستانی این کوه، کوه نوردان باید بیشتر مراقب باشند و با امکانات کافی و مناسب به آن اعزام شوند.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +


اجلاس جهانی کوه‌نوردی 2017 در ایران برگزار می شود

همزمان با برگزاری مجمع اتحادیه جهانی کوه نوردی در سئول کره جنوبی و باتوجه به نامزدی کشورمان برای میزبانی اجلاس سال 2017، همه اعضای حاضر، ایران را به عنوان میزبان مجمع عمومی در سال 2017 انتخاب کردند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی؛ قرار است اجلاس اتحادیه جهانی کوه نوردی سال 2016 در ایتالیا برگزار شود.


کشورمان در بهمن سال جاری‌ (فوریه 2016) نیز میزبان مجمع عمومی فدراسیون جهانی سنگ نوردی خواهد بود.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +