خطر صاعقه و پدیده ای به نام حوزه برق زمینی

خطر صاعقه و پدیده ای به نام حوزه برق زمینی ( تخلیه ی بار الکتریکی ابرها روی زمین و بدون آذرخش ) را جدی بگیرید . متن زیر را لطفا با دقت بخوانید . لطفا !

 

  

آذرخش (صاعقه) چیست ؟ وقتی بار الکتریکی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یک قوس الکتریکی به زمین برخورد کند ؛ آذرخش (صاعقه) اتفاق می افتد. توضیح : در آسمان و بین خود ابرها نیز قوس های الکتریکی ایجاد می شود اما این نوع از آذرخش (صاعقه) بیشتر مورد توجه صنایع و ورزشها هوایی است و در کوهنوردی اهمیت خاصی ندارد.

آذرخش (صاعقه) چگونه رخ می دهد؟ هنگام توفان یا حرکت بادهای بزرگ ، بار الکتریکی زیادی در ابرها ذخیره می شود و به اصطلاح ابرها باردار می شوند. بدین ترتیب ابر تبدیل به یک منبع انرژی بسیار عظیم می شود که بر فراز آسمان در حرکت است . این ذخیره انرژی آنقدر ادامه پیدا می کند تا ابر از انرژی الکتریکی اشباع شده و در اولین فرصت ممکن ، انرژی خود را تخلیه می کند . معمولا بهترین محل برای این تخلیه زمین است زیرا زمین آنقدر بزرگ است که هرگز از الکتریسیته اشباع نمی شود . بنابراین ابر ابتدا هوای اطراف خود را با " یونیزه " کردن مستعد عبور جریان برق کرده ، سپس انرژی خود را از میان هوای یونیزه شده عبور داده و در زمین تخلیه می کند. اما مقدار انرژی تخلیه شده...

سرعت تخلیه و اثرات آن چقدر است؟ آذرخش (صاعقه) یکی از قدرتمندترین ، خطرناکترین و عجیب ترین پدیده های طبیعی است . پدیده ای با میلیاردها " وات " انرژی و اثراتی متعدد و باورنکردنی مانند تولید هزاران درجه حرارت ، تولید گازهای مسموم ، ایجاد امواج نیرومند و ...

آذرخش (صاعقه) چه مشخصاتی دارد ؟ آذرخش (صاعقه) ویژگی های منحصر به فردی دارد که آنها را در هیچ رخداد طبیعی دیگری نمی توان یافت . ویژگی هایی که عمدتا از الکتریسیته خاص آذرخش (صاعقه) نشات می گیرند . مهمترین این ویژگیها عبارتند از : ولتاژ آذرخش (صاعقه) ، جریان ، قدرت ، سرعت و دفعات تکرار آذرخش (صاعقه) ولتاژ آذرخش (صاعقه) ولتاژ آذرخش (صاعقه) معمولا بین 10 تا 20 میلیون ولت در نوسان است و بعضا تا 100.000.000 ولت هم افزایش پیدا می کند . بزرگی این رقم را وقتی بهتر درک می کنید که آن را با برق شهر ( 220 ولت ) مقایسه کنید . به عبارت دیگر ولتاژ آذرخش (صاعقه) آنقدر زیاد است که می تواند بر مقاوت بسیار زیاد " هوا " در برابر عبور جریان برق ، غلبه کرده و از آن بگذرد ! جریان آذرخش (صاعقه) این جریان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد . اما این مقدار همیشگی نیست و گاه تا 200 هزار آمپر هم می رسد ( کنتور منزل شما حداکثر 25 آمپر را از خود عبور می دهد. ) قدرت آذرخش (صاعقه) با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که آذرخش (صاعقه) به طور معمول حدود 100 میلیارد وات(!) انرژی تولید می کند و می تواند این مقدار را تا 16000 میلیارد وات (!) نیز بالا ببرد . نیرویی که در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود سرعت آذرخش (صاعقه) با تمام نیروی عظیمش تنها در یک لحظه خود را از ابرهای آسمانی به زمین می رساند . اما زمان دقیق این لحظه چقدر است ؟ مشاهدات و محاسبات دقیق سازمان فضایی آمریکا ( ناسا ) نشان می دهد که تخلیه الکتریکی ابرها معمولا در مدت زمانی کمتر از چند صدم تا چند هزارم ثانیه رخ می دهند . آذرخش (صاعقه) گاه می تواند تا 40 هزار کیلومتر در ثانیه سرعت بگیرد ! یعنی می تواند در یک ثانیه 20 بار مسیر رفت و برگشت تهران - مشهد را طی کند.

دفعات تکرار آذرخش (صاعقه) : در یک محدوده مشخص وقتی در منطقه ای آذرخش (صاعقه) روی می دهد ، این احتمال هست که آذرخش (صاعقه) چندین بار دیگر نیز به آن حوالی برخورد کند اما نمی توان تعداد دقیق آن را تعیین کرد. با این وجود می توان گفت در مناطق کویری و کوهستانهای مرتفع ، احتمال برخورد پی در پی آذرخش (صاعقه) بیش از دیگر مناطق است. همچنین برخی از نقاط کره زمین ، آذرخش (صاعقه) خیز تر از جاهای دیگر هستند ؛ امروزه ماهواره های هواشناسی با عکس برداری های دقیق و مداوم از تمام کره زمین ، دفعات بروز آذرخش (صاعقه) را در نواحی مختلف شمارش می کنند . این شمارش نشان می دهد که مناطق قطبی با میانگین 3 بار آذرخش (صاعقه) در ساعت ، کمترین و رشته کوه آلپ با 1000 صاعقه در ساعت ، بیشترین آمار بروز آذرخش (صاعقه) را دارد . مناطق هیمالیایی هم از جمله سرزمین های آذرخش (صاعقه) خیز جهان محسوب می شوند. همچنین کوه های "البرز" در ایران و کوه های "هندوکش" در افغانستان نیز از مناطق پر آذرخش (صاعقه) جهان هستند.

از دیگر ویژگی آذرخش (صاعقه) : زاینده بودن آن است ؛ به این معنی که آذرخش (صاعقه) می تواند نور ، صدا ، حرارت و ... تولید کند و همه اینها تاثیرات چشم گیری بر محیط اطراف خود دارند.

آذرخش (صاعقه) به غیر از نور و صدا چه چیزهای دیگری تولید می کند ؟ آذرخش (صاعقه) علاوه بر پیامدهای مشهودی چون نور و صدا ، بسیاری تولیدات دیگر نیز دارد که برخی از آنها خطرناک و بعضی دیگر تنها پدیدههایی جالب توجه و عجیب اند . از جمله تولیدات آذرخش (صاعقه) می توان ؛ حرارت ، نور ، صدا ، موج ، گاز ، برق زمینی ( ولتاژ گام ) ، خلاء و ... را نام برد.

آذرخش (صاعقه) چگونه و چه مقدار حرارت تولید می کند ؟ عبور جریان برق از هر جسمی حرارت تولید می کند ، حال هرچه مقدار جریان برق و مقاومت آن جسم در برابر عبور جریان برق بیشتر باشد ، حرارت تولید شده هم بیشتر است . آذرخش (صاعقه) نیز هنگام شکافتن هوا و پس از آن ، هنگام برخورد با زمین حرارت تولید می کند که با توجه به جریان هزاران آمپری آذرخش (صاعقه) ، مقدار این گرما بسیار زیاد است ؛ آذرخش (صاعقه) در زمان برخورد با زمین 200.000 درجه سانتی گراد گرما تولید می کند . این مقدار حرارت می تواند یک آجر نسوز را ذوب کند ! البته این رقم همیشه یکسان نیست و با توجه به جنس خاک ، میزان رطوبت آن و سایر عواملی که مقاومت زمین را در برابر جریان برق ، کم یا زیاد می کند متفاوت است . در نظر داشته باشید که زمین در برابر جریان عادی برق بسیار مقاوم و کاملا عایق (نارسانا) است و تنها جریانهای فوق العاده زیادی مانند آذرخش (صاعقه) می توانند از زمین عبور کنند. حرارت حاصل از آذرخش (صاعقه) می تواند انسانی را در یک لحظه به ذغال تبدیل کند یا مشتی از خاک را با ذوب کردن به سنگ تبدیل کند و یا درخت تنومندی را به آتش بکشد .

آذرخش (صاعقه) چگونه و چه مقدار نور تولید می کند ؟ همانطور که گفته شد صاعقه یک قوس الکتریکی یا به عبارت دیگر یک جرقه بسیار بزرگ است و با شکافتن ملکولهای هوا نور تولید می کند . نوری که صاعقه تولید می کند از فاصله 100 کیلومتری قابل رؤیت است. این نور می تواند تا شعاع چند کیلومتری اطراف خود را روشن کرده و کسانی را که از نزدیک آن را ببینند به طور موقت یا دائم کور کند. صدای آذرخش (صاعقه) صدا از پیامدهای همیشگی آذرخش (صاعقه) است . این صدا بر اثر شکافته شدن هوا ایجاد می شود و در حقیقت صدای انفجار ناشی از برخورد صاعقه است . صدای آذرخش (صاعقه) همیشه چند ثانیه پس از دیده شدن برق آن به گوش می رسد ؛ علت این مساله بیشر بودن سرعت نور به نسبت سرعت صوت است . یعنی هر چند صدا و نور صاعقه همزمان تولید می شوند اما ما اول نور صاعقه ( برق ) را می بینیم ، بعد صدای آن ( رعد ) را می شنویم. سرعت نور : 360 هزار کیلومتر در ثانیه و سرعت صوت ۳۳۰ هزار کیلومتر در ثانیه است . موج ناشی از صدای آذرخش (صاعقه) همانطور که گفته شد آذرخش (صاعقه) را می توان نوعی انفجار نیز محسوب کرد ، خصوصا وقتی به زمین برخورد می کند. بنابراین آذرخش (صاعقه) هم موج انفجار تولید می کند ، موجی که گاه می تواند انسانی را به هوا پرتاب کند.

آذرخش (صاعقه) ، گاز تولید می کند : شاید یکی از عجیب ترین پیامدهای آذرخش (صاعقه) ، تولید گاز باشد و بیشتر تعجب می کنید وقتی که بدانید این گاز " اوزون " است . همان گازی که با قرار گرفتن در لایه های بالایی جو ، سدی در برابر تشعشعات زیانبار کیهانی ایجاد می کند. "اوزون" در حقیقت همان اکسیژن است ولی به جای 2 اتم ، دارای 3 اتم اکسیژن است مولکول اکسیژن به علت مشکلات پیوندی نمی تواند به راحتی به صورت 3 اتمی در آید و به همین دلیل مقدار گاز اوزون در طبیعت بسیار محدود است اما صاعقه این کار را به زور و اجبار انجام می دهد و اتم های اکسیژن را سه به سه به هم پیوند می زند و " اوزون " تولید میکند . اوزون بر خلاف اکسیژن یک گاز سمی است و تنفس آن می تواند خطرناک باشد.

برق زمینی یا " ولتاژ گام ":  یکی دیگر از عواقب خطرناک آذرخش (صاعقه) است ؛ برق زمینی ، جریانی است که پس از وقوع صاعقه ، برای لحظاتی در زمین باقی می ماند تا جذب زمین شده یا تبدیل به گرما شود. ولتاژ گام در زمین حرکت می کند اما مسیر حرکت مشخصی ندارد . معمولا قسمت عمده برق زمینی در اعماق فرو می رود اما اگر سطح زمین مرطوب ، دارای بستر سنگی یا پوشید از خاک مناسب یا علفزار باشد ، ترجیح می دهد که روی سطح زمین و در جهات مختلف ، حرکت کند . این پدیده را ولتاژ گام می نامند زیرا با وارد کردن برق از راه گامهای شخص ( پاهای او ) ، باعث برق گرفتگی او می شود. ولتاژ گام تا شعاع چندین متر در اطراف محل اصابت آذرخش (صاعقه) پراکنده شده و اشخاصی که در مسیر حرکت او قرار گرفته باشند را دچار برق گرفتگی می کند. اینکه ولتاژ گام دقیقا چقدر برد دارد قابل محاسبه نیست و به میزان رسانایی خاک آن محل ( موارد ذکر شده در بالا) بستگی دارد ولی به ندرت دیده شده برق زمینی بیشتر از 100 متر در سطح زمین پیش برود. ولتاژ گام مختص آذرخش (صاعقه) نیست و در حوادث صنعت برق مانند افتادن کابل های فشار قوی برق بر روی زمین نیز ایجاد می شود . البته به طور حتم ولتاژ گام ناشی از صاعقه بسیار قوی تر است.

آذرخش (صاعقه) چه خطراتی دارد و باعث چه آسیب هایی می شود؟ تا اینجا دانستید که آذرخش (صاعقه) دارای یک جریان قدرتمند برق است . همچنین آذرخش (صاعقه) ، حرارت ، نور ، صدا ، موج ، گاز و برق زمینی تولی می کند و باید بدانید که همه این تولیدات آذرخش (صاعقه) می توانند خطرناک و بعضا مرگ آفرین باشند. ابتدا ببینیم این پدیده چه آسیبها و صدماتی را ایجاد می کند ، بعد از آن راههای مقابله با آذرخش (صاعقه) را خواهید خواند ، سپس چگونگی کمک رسانی به یک مصدوم صاعقه زده را می آموزید . عمده صدماتی که به وسیله صاعقه ایجاد می شود عبارتند از : سوختگی ، مشکلات تنفسی ، ایست قلبی ، ضایعات چشمی ، نا شنوایی ، مشکلات مغزی ، شوک ، خونریزی داخلی ، آسیب به دستگاه عصبی ، شکستگی و ضایعات استخوانی .

صدمات ناشی از صاعقه را می توان به 3 دسته کلی تقسیم کرد : گروه اول ، صدمات ناشی از برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص . گروه دوم ، صدمات ناشی از ولتاژ گام و گروه سوم ، صدمات ناشی از عوارض جانبی آذرخش  ( مانند حرارت جانبی ، نور ، صدا ، موج و گاز ) .

صدمات ناشی از برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص:  برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص ، خطرناک ترین حالت ممکن است. خطر وقتی بیشتر می شود که آذرخش (صاعقه) از نزدیکی "قلب" یا از "سر" وارد بدن شود. با اصابت آذرخش (صاعقه) به شخص ، ممکن است صدمات زیر در بدن وی ایجاد شود:

۱ـ ضربه مغزی : کمتر پیش می آید که آذرخش (صاعقه) باعث ضربه مغزی شود . معمولا این اتفاق زمانی می افتد که آذرخش (صاعقه) به "سر" مصدوم برخورد کند و این نوع برخورد ، به ندرت روی می دهد اما در چنین حالتی احتمال مرگ بسیار زیاد است و احتمالا مصدوم در همان ساعات اولیه خواهد مرد. البته در مواردی هم شدت عارضه کمتر بوده و به صدمات مغزی خفیف تری میانجامد ، هرچند این صدمات نیز می توانند بسیار جدی باشند و منجر به عواقبی چون فلج دائم و ... شوند.

۲ـ ایست قلبی : این اتفاقی است که برای بیشتر صاعقه زده ها رخ می دهد . آذرخش (صاعقه) می تواند با عبور دادن جریان برق از قلب یا با وارد کردن ضربه و شوک قوی به آن ، باعث توقف تپش قلب شود.

۳ـ سوختگی : تقریبا در تمام برخورد های مستقیم ، درصدی از سوختگی دیده می شود. سوختگی ناشی از برخورد مستقیم صاعقه می تواند بسیار شدید و عمیق باشد یا بسیار خفیف و سطحی ؛ و این از عجایب آذرخش (صاعقه) است ؛ گاه پیش می آید که برخورد آذرخش (صاعقه) ، شخص را به تکه ای گوشت سوخته و سیاه رنگ تبدیل می کند و او را در دم می کشد اما درصد کمی از آذرخش (صاعقه) زده ها دچار چنین سرنوشتی می شوند . در بیشتر موارد آذرخش (صاعقه) از قسمتی از بدن وارد و از قسمتی دیگر خارج می شود و در طول مسیر عبور خود تمام بافتها را از درون می سوزاند ، در این میان هرچه اعضای سوخته شده مهمتر باشند خطر بیشتر است. اما مواردی هم پیش می آید که آذرخش (صاعقه) به دلیل سرعت زیادش تنها از سطح بدن عبور می کند و جز یک سوختگی سطحی ، اثر دیگری از خود بر جای نمی گذارد !

۴ـ خونریزی داخلی : عبور جریان قوی برق از بافتهای درونی بدن ، علت اصلی خونریزی داخلی ناشی از آذرخش (صاعقه) است و می توان گفت شمار زیادی از آذرخش (صاعقه) زده ها دچار این جراحت می شوند.

۵ـ شوک : تمامی کسانی که صاعقه با آنها برخورد کرده دچار برق گرفتگی می شوند. کمترین اثر برق گرفتگی با چنین ولتاژی یک شوک شدید است که در صورت معالجه نشدن منجر به بی هوشی ، کما و حتی مرگ می شود.

۶ـ آسیب به دستگاه عصبی : از دیگر عوارض برق گرفتگی با ولتاژ بالا ، صدمه دیدن دستگاه عصبی است. اگر این آسیب در نخاع باشد می تواند منجر به فلج کامل یا فلج اندام تحتانی شود و اگر اعصاب سایر نقاط بدن لطمه ببیند عوارض مختلفی منجمله بی حسی در اندامها را به دنبال خواهد داشت.

۷ـ مشکلات تنفسی : آسیب دیدن بصل النخاع که کنترل دستگاه تنفسی را بر عهده دارد ، ضایعه ای است که باعث برهم خوردن نظم تنفس و حتی خفگی می شود. همچنین صدمه دیدن "ریه" می تواند باعث عفونت یا سایر مشکلات ریوی در آینده شود.

۸ـ ضایعات در چشم و گوش : حرارت و ضربه ناشی از آذرخش (صاعقه) می تواند باعث پاره شدن پرده صماخ گوش و لطمه خوردن مویرگها و مردمک چشم شود که اثر آن کری و کوری موقت یا دائم خواهد بود.

صدمات ناشی از ولتاژ گام : صدمات ولتاژ گام به صدمات ناشی از برق گرفتگی شدید محدود می شود . بیشتر عوارض فوق را می توان در لیست صدمات ولتاژ گام قرار داد اما ولتاژ گام قدرت کمتری دارد و دارای عوارضی چون نور و موج انفجار هم نیست بنابراین جراحات خفیف تری ایجاد می کند؛ مثلا سوختگی های ناشی از ولتاژ گام با وجود عمقی و خطرناک بودن ، به سطح نمی رسد و ضربه مغزی نیز در زمره صدمات ولتاژ گام قرار نمی گیرد. افت فشار و کرختی و بی حسی شدید دست و پا از دیگر عوارض ولتاژ گام است.

 

 

 از وبلاگ:  http://danesh-fizik.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


خلخال: برخورد صاعقه با تیم کوه نوردی

بر اثر برخورد صاعقه با یک تیم چهار نفره از کوه نوردان شهرستان خلخال تمامی آنها برای مدتی بیهوش و یکی ازاعضای گروه نیز مصدوم شد

 

این حادثه زمانی اتقاق افتاد که این کوه نوردان از یال شرقی کوه آق داغ (دومین قله مرتفع استان اردبیل) واز روستای کلی خلخال عازم قله بودند و دربلندای کوه گرفتار صاعقه شدند.
جعفرطیاری یکی ازاعضای این گروه کوه نوردی درگفتگو با ایرنا گفت: ساعت هفت صبح امروز از روستای کلی به سمت قله حرکت ودرساعت 15.30 عصر موفق به فتح قله شدیم .
وی اضافه کرد: لحظاتی بیشتر در قله آق داغ نبودیم که حرکت سریع ابرها به طرف قله را متوجه شده و برای اجتناب ازبرخورد صاعقه سریعا تصمیم به پایین آمدن ازقله به طرف روستای آق سو در یال غربی کوه گرفتیم.
طیاری اظهارکرد: درهمین حال ابرها به قله کوه رسیده و هوا به شدت منقلب شد و صاعقه فرصت پایین آمدن ازقله را به ما نداده و درحین حرکت به پایین صاعقه به گروه برخورد کرد.
وی با بیان اینکه برخورد صاعقه به حدی شدید وسریع بود که ما تنها لحظه ای برق و صدای رعد شدید را احساس کردیم ، گفت: زمانی که صاعقه به ما برخورد کرد هرکدام ازاعضای تیم به سمتی پرت شده و مدت زمانی بیهوش برروی زمین افتادیم .
وی ادامه داد : یکی ازاعضای گروه زودتر ازسایرافراد به هوش آمده واعضای دیگرتیم را نیز به هوش آورد.
به گفته وی ، دراین حادثه پای یکی کوه نوردان بر اثر پرتاب شدن به روی صخره ازناحیه ساق مصدوم شد اما دیگر افراد صدمه ای ندیدند .

 

ایرنا

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


یک حادثه دیگر و باز هم رها کردن همنورد!!

 

از قزوین؛رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان قزوین گفت: این فرد همراه با یک تیم کوه نوردی به ارتفاعات شمال قزوین رفته بود اما در فاصله یک کیلومتری از قله شجاع الدین، برای استراحت از اعضاء تیم جدا شد و در محل باقی ماند.


پیمان نامدار افزود: وی در این زمان دچار حمله قلبی شده و به دلیل نداشتن همراه، اقدامی برای بهبود صورت نگرفت . رئیس مرکز فوریت های پزشکی  استان قزوین اضافه کرد: در این مدت یک کوه نورد غیرایرانی به طور اتفاقی با مصدوم مواجه شده و عملیات احیاء را آغاز کرده بود که نتیجه بخش نبود. 

به گفته نامدار پس از بازگشت اعضای تیم و تماس با اورژانس، عوامل امدادی با طی 45 دقیقه پیاده روی در محل حاضر شدند اما علیرغم انجام عملیات احیاء با تجهیزات پیشرفته، فرد مصدوم به دلیل از دست دادن زمان موثر، جان خود را از دست داد.
از سایت تابناک
.................................
پی نوشت:

ظاهرا برای این همه تلخی ... برای این میزان حوادث دردناک در کوه نوردی ایران نمی توانیم پایانی را تصور کنیم. تکه هایی از خبر را مانند قطعات پازل در کنار هم قرار دهید:
تیم کوه نوردی ... برای استراحت جدا شد ... به دلیل نداشتن همراه ... عملیات احیا توسط یک کوه نورد خارجی ...  از دست دادن زمان موثر ... تاسف بار نیست؟!  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


ارمغان ماراتن عجیب در کویر لوت

 

ابر ماراتن کویری جهان با شعار «با ما در گرم ترین نقطه ی جهان بدوید» نیمه دوم اردیبهشت ماه امسال در دشت لوت برگزار می شود.

این ماراتن در اروپا با عنوان «راه ابریشم ایران» شناخته می شود که هدف اصلی آن به اجرا گذاشتن یک مسابقه ورزشی نیست. ابر ماراتن کویری ایران، رویداد خلاقانه گردشگری شمرده شده که شرکت کنندگان آن نیز دوندگانی حرفه ای نیستند.

هدف از شرکت در این رویداد آن چنان که مجریان ایتالیایی آن شرح داده اند،؛ مبارزه انسان با چالش های طبیعت و غلبه بر شرایط سخت در قالب تعاملات فردی و جمعی با محیط است و شاید به همین دلیل باشد که قهرمان این رویداد، هیچ نشان و جایزه ای ندارد. البته مقامات محلی در کرمان قبلا گفته اند که نشانی از ایران را به یادگار اهدا خواهند کرد.

این ماراتن توسط «پائولو برگینی»، قهرمان ماراتن های قطب جنوب و شمال با همراهی یک شرکت گردشگری ایرانی، پس از ارزیابی کویر لوت، برنامه ریزی شده است.

او این ماراتن را رویدادی فرهنگی دانسته و گفته است: سرعت تنها هدف ابر ماراتن راه ابریشم نیست. کویرنوردی قوانین خاص خود را دارد، برای همین شاید فقط 20 درصد شرکت کنندگان، دوندگان حرفه ای باشند و سرعتی بدوند، وگرنه باقیِ افراد برای خودشناسی و با تفکر و انگیزه های فرهنگی متفاوتی در این رویداد حضور خواهند داشت.

"صلح و امنیت" پیامی است که مجریان ایرانی و ایتالیایی این ابَر ماراتن انتظار دارند از دریچه دیپلماسی گردشگری به جهان مخابره شود.

مجریان ایرانی این ماراتن معتقدند، آنچه اهمیت چنین رویدادهایی را در گردشگری کشور بیشتر می کند، نقش خلاقانه آن ها در توسعه برند گردشگری ایران است، به شکلی که پیام تبلیغاتی گردشگری کشور را با مفهوم جدید و ابزاری نوین منتقل خواهد کرد.

مسیری که برای این ماراتن در نظر گرفته شده با عنوان «منطقه سبز»، 250 کیلومتر است که شرکت کنندگان در هشت روز باید آن را طی کنند. ماراتن از کاروان سرا شروع و به کاروان سرای دیگری ختم می شود. علت این انتخاب، معرفی مهم ترین مشخصه ی راه ابریشم است. هزینه حضور در این ماراتن برای شرکت کنندگان ایرانی معادل یک هزار یورو و برای اتباع خارجی، دو هزار و 500 یورو تعیین شده است.

اولترا ماراتن قوانین خاصی دارد؛ هیچ نوع تکنولوژی همراه شرکت کنندگان نباید باشد، لازم نیست آن ها حتما حرفه باشند، فقط باید بتوانند یک کوله پشتی پنج، شش کیلیویی را به مدت یک هفته با خود حمل کنند، با آن راه بروند، بدوند و زندگی کنند. در طول مسیر ذره ای به مواد غذایی که از ابتدا همراه آورده اند، اضافه نخواهد شد، فقط استفاده از آب به هر میزان، آزاد است.

ماراتن کویرنوردی، رویداد مهمی در جهان محسوب می شود. در آخرین دوره ای که در مراکش برگزار شد، 1400 نفر حضور داشتند. هر سال یکی از کشورها بویژه در قاره آفریقا میزبان این ماراتن است، اما اوضاع ناامن در آن کشورها، باعث شد ایران، پایگاه جدید این ماراتن شود.

مجریان ایرانی این رویداد جهانی امیدوارند، برگزاری این رویداد که همزمان با طرح پرونده ثبت کویر لوت در یونسکو شده است، سبب جذب گردشگران بیش تری به منطقه شرق ایران شود.


سایت دنیای سفر

 

 


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


طنزی به نام کانال "نقد برنامه ها و حوادث کوه نوردی" در تلگرام

_ " نقد برنامه‌ها و حوادث کوه‌نوردی "  نام یکی از کانال‌های دنیای تلگرام است که تلاش دارد با استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات تعدادی از کارشناسان نام‌آشنای این ورزش ، ضمن طرح و بررسی حادثه‌ای مشخص ، به گونه‌ای جمع‌بندی از دلایل و چگونه‌گی آن نیز برسد.


_ در مقررات این کانال تلگرامی آمده است که در پروسه‌ی طرح و بررسی حوادث ، هر گونه ذکر اسامی افراد ممنوع است که در توضیحات بعدی مشخص می‌شود دلیل این موضوع ، حفظ آبرو و حریم شخصی افراد است . البته در ادامه‌ی همان قانون اضافه شده : مگر به تشخیص اساتید!! ... یعنی با نگاه و متر و میزان‌های خودشان ... اساتید اگر تشخیص دهند و لازم بدانند ریختن آبرو و تجاوز به حریم شخصی افراد منعی ندارد!! و این شاید اولین تناقض بزرگ آنان باشد.


_ اما موضوع و پرسش اصلی اینجاست که اساسا چرا باید در طرح یک حادثه و اتفاق ورزش کوه‌نوردی از ذکر اسامی افراد تیم خودداری و نهایت پنهان‌کاری و سانسور خبری در این زمینه اعمال شود؟ مگر کوه‌نوردی ورزش نیست؟ و اگر ورزش است مگر با دیگر رشته های ورزشی تفاوت دارد؟


_ همه می‌دانیم : در مقوله‌ای به نام "ورزش" ،  شکست و پیروزی ، موفقیت و عدم موفقیت ، حرکت خطا و اشتباه ، حرکت درست ، تخطی از قوانین و یا مقرراتی مشخص و غیره مفاهیمی کاملا طبیعی و پذیرفته شده است. هیچ کس در دنیای ورزش ، انجام حرکت خطا و اشتباه توسط ورزشکار و یا شکست و عدم موفقیت او و یا  بی‌اعتنائی به قوانین و مقررات مربوطه بوسیله او را مترادف با " آبرو "‌ی او نمی‌داند و اشاره به آن هیچ‌گاه  " تجاوز به حریم شخصی" تلقی نمی‌شود. 


_ چگونه است که در همه رشته‌های ورزشی ، دوپینگ ورزشکار ( تخطی او از قوانین مربوطه ) و کلا طرح و بررسی و تحلیل هر اتفاق و رویدادی ... چه بزرگ ، چه کوچک ... با ذکر دقیق‌ترین جزییات ممکن و اسامی ورزشکاران به شکلی کاملا گسترده و رسانه‌ای صورت می‌گیرد  ... اما به کوه‌نوردی ایرانی که می‌رسیم ، ناگهان ورق برمی‌گردد و همه چیز دگرگون می‌شود!! ... ناگهان پای آب و آبرو و حریم و حرم و حرمت و قوم و قبیله و تیر و تبار و طایفه به میان می‌آید !! ...

"این حکایت خودمان است: اکبر آقا کوه‌نورد خفن و از اساتید نامدار این ورزش ، سوپرمن کهکشانی شهر و استان ما ، روز جمعه‌ای که گذشت در پی اجرای یک برنامه‌ی ورزشی کوه‌نوردی ، سرپرست تیمی برای صعود به بلندترین قله‌ی استان می‌شود. اکبرآقا در حین اجرای برنامه چند حرکت خطا و اشتباه در سرپرستی‌اش دارد . چند مورد تخطی از قوانین و مقررات این ورزش ، چند مورد ماجراجوئی و خودخواهی غیرمسئولانه و غیرقابل درک در انجام وظایفش دارد که نتیجه آن در پایان برنامه ... خوش‌بختانه  نه چندین و چند کشته بلکه فقط سرمازده‌گی منجر به قطع انگشتان یک عضو تیم بوده است ... و حتی در همین حد نیز اشاره به برنامه‌ی اکبرآقا این سوپرمن خفن شهر ما چنین می‌شود: یه روز ، یه حاجی بود که یه گربه داشت . این حاجی گربه‌اش رو خیلی دوس می‌داشت . گربه خان اما یه روز که ... ما نمی‌دونیم چه روزی بوده ... و  حاجی خونه نبود تصمیم گرفت چند نفر ... که ما نمی دونیم کیا بودند ... رو با خودش به کوه ببره . کوهی که ما نمی‌دونیم چه کوهی بوده ..."

  

می‌خندید؟ باور نمی‌کنید؟ ...  این نمونه‌ی نقد و بررسی یک حادثه‌ی کوه‌نوردی را در کانال " نقد برنامه‌ها و حوادث کوه‌نوردی " ببینید:

 

 

می بینید! ... کار از آبرو و حریم شخصی افراد هم گذشته است!! ... دیگر نام شهرها و حتی تاریخ روز و ماه و سال هم دارای آبرو و حریم شخصی شده اند!! ... به نظرتان بعد از دیدن چنین منابع غنی و دقیقی از حادثهچشمک آن عضو کانال حق ندارد بیاید چنین کامنتی بنویسد:

 

 

 

پی‌نوشت :

 نقد ، کینه‌توزی و دشمنی نیست. نقد، پرسشگری‌ست. نقد ، فروپاشی و تخریب نیست. نقد ، روشنگری‌ست. نقد ، منفعت طلب و مصلحت‌اندیش و محافظه کار نیست.  نقد ، صادق و عدالت‌خواه و شجاع است. نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی‌تابد . نقد ، آرمان‌گرا و انسانی و شریف است .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز در راه اورست و لوتسه

  عظیم قیچی‌ساز کوه نورد مشهور و بین‌المللی کشورمان که پیش از این 13 قله بالای 8 هزار متر جهان را فتح کرده است، برای صعود به آخرین قله و پیوستن به باشگاه 8 هزارتایی‌ها بامداد جمعه راهی نپال می‌شود.


لوتسه با ارتفاع 8516 متر چهارمین قله مرتفع جهان است که در مرز تبت (چین) و نپال قرار دارد. این قله از طریق گردنه جنوبی به اورست متصل است. جبهه پرشیب جنوبی این قله را تبدیل به یکی از سخت ترین قله های جهان برای صعود کرده است.

قیچی ساز در گفت‌وگو با فارس خصوص این صعود عنوان کرد: قرار است بامداد جمعه راهی نپال شوم و این صعود حدود 2 ماه به طول خواهد انجامید. قصد دارم این بار اورست را هم بدون اکسیژن فتح کنم. یک تیم حدودا 10 نفره از کشورهای مختلف جهان در این صعود حضور خواهند داشت.

وی در پاسخ به این سوال که اورست را ابتدا فتح می‌کند یا لوتسه را گفت: بستگی به شرایط آب و هوایی دارد و باید دید کدام یک در ابتدا هوای بهتری دارد.

این کوه نورد مشهور کشورمان در مورد اینکه آیا حمایت‌هایی برای این صعود از نظر مالی شده است، یا خیر، گفت: وزارت ورزش و فدراسیون کوه نوردی هیچ کمکی نکرده‌اند و بیشتر هزینه‌ها را اسپانسر شهرم تبریز خواهد داد.

به گزارش فارس، قیچی ساز سال گذشته هم همین برنامه را داشت که به دلیل زمین لرزه‌ای که در نپال رخ داد، صعود او و کوه نوردان دیگر نیمه تمام ماند تا او امسال برای این کار آماده شود.

14 قله بالای 8 هزار متر در جهان وجود دارد که قیچی ساز تاکنون 13 مورد آن را فتح کرده است. او پیش از این یک بار به اورست صعود کرده بود و این بار می‌خواهد بدون اکسیژن این قله را فتح کند.

 پارس نیوز

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


حادثه ی آرارات: توضیحات آقای رحمان عباسپور

سلام و عرض ادب و احترام 

 جای خرسندی است که بالاخره در این مملکت، برنامه اجرا شده آرارات در یک محل پرببیننده و البته معتبر و توسط شخصی مثل شما منعکس می شود که نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد ... مسائلی وجود دارد که با توجه به انعکاستان لازم است مختصر خدمتتان عرض نمایم ... برنامه اجرا شده آرارات با توجه به اهمیت موضوع و انعکاس منطقه ای که رخ داد و بار آموزشی که می تواند برای هر کوه نورد و گروهی داشته باشد، تصمیم بر آن شده که برنامه اجرا شده ، دارای اهمیت ویژه ای بوده که ابتدا  به صورت واقعی در قالب گزارش برنامه و نقد بررسی آن توسط هیات کوهنوردی استان برنامه ریزی  توسط تیم اجرایی تشریح خواهد شد.

 

دوم اینکه درخواست خود مصدوم بر این بوده که از ما خواهش نموده فعلا در مورد برنامه سکوت اختیار کرده تا بعد از روند بهبودی،  خود ایشان بیایند و علت حادثه را بیان کنند و در تایید جمله این بانوی بزرگوار مطلبی را بنده می بایست عرض کنم ... شما ببینید به عنوان مثال سالها قبل ،  تیمی سه نفره از این کشور که دست بر قضا از کوه نوردان خوب و بنام کشور هم بوده اند می آیند و یک برنامه برون مرزی اجرا می کنند که دو نفر از اعضای همان تیم به دلایلی در برنامه فوت می کنند و بعد نفر باقی مانده می آید  در کشور با ذهنیت خودش و دیدگاههای خودش  نسبت به برنامه اجرا شده شان ارایه گزارش می کند که معلوم نیست آیا فردی که این گزارش را می دهد به صورت واقعی و عینا آنچه را که در برنامه اتفاق افتاده است را می دهد یا خیر ؟؟؟ در حالی که در برنامه آرارات ، با توجه به شاهد زنده برنامه ، که خود مصدوم می باشند اعضای تیم تا بحال هرگز به خودشان این اجازه را نداده اند که بیایند و از دیدگاه خودشان نسبت به برنامه گزارش ارایه کرده و یک طرفه ارایه گزارش نمایند  واین گزارش برنامه دست به دست بچرخد و حقیر با توجه به تجربه کوه نوردیم معتقدم که گزارش برنامه می بایست دارای منبع باشد.

 

شکی نیست در این حادثه همه اعضای تیم مقصر بوده و همانطور که گفته شد این گزارش برنامه به صورت حضوری با حضور پیشکسوتان و خاک خورده های واقعی این ورزش و به دعوت هیات کوه نوردی استانمان برگزار خواهد شد .... حتی بنده پیشنهاد داده ام که در این گزارش برنامه و نقد و بررسی  ، سه نفر از پیشکسوتان آن جمع ، به عنوان کمیته حقیقت یاب انتخاب شده و ما را در برابر اشتباهاتمان آگاه سازند که بی شک آن را خواهیم پذیرفت .... البته قرار بر این بود که گزارش خبری خیلی کوتاهی در مورد این برنامه در فضای مجازی تلگرام منتشر سازیم که با توجه به اینکه عده ای جایگاه خودشان را نمی شناختند و جو بسیار بد و مسمومی که به راه انداخته شده بود ، خودداری گردید . بماند که چند نفری جهت پر رنگ دیده شدنشان ، آمدند و از زبان خود مصدوم نقل قولهایی نوشتند .  و انگ پنهان کاری و دروغگویی زدند .... از همین تریبیون اعلام می کنم همه آنها شیرین کام باشند ...

 

از شما به عنوان یک دوست خواهش می کنیم اجازه دهید این نقد و بررسی گفته شده توسط هیات کوه نوردی استان آذربایجان شرقی به صورت حضوری برگزار شود و در آن به همه سوالاتی که توسط دوستان مطرح است در حد توان پاسخ داده خواهد شد و نتایج آن از طریق درج در سایت  به اطلاع عموم می رسد . که این امر مهم و لازم انشالله تا آخر فروردین ماه و با در نهایت هفته اول اردیبهشت ماه امکان پذیر خواهد بود . البته لازم به توضیح است که خانم فلاح از کوه نوردان با سابقه کشورمان بوده و در کارنامه ایشان صعود یکروزه دیواره علم کوه از مسیر 52 به قیف و همچنین پیمایش غار پراو تا چاه شماره 15 و همچنین شرکت در پاک سازی آن و همچنین صعود زمستانی قله آرارات در سال 1386 دیده می شود .

 

 رحمان عباسپور

 

 

پی‌نوشت:

در جریان پیگیری حادثه‌ی آرارات و بررسی سوابق دو عضو تیمی که نام‌شان مشخص شده بود ، دریافتم آقای رحمان عباسپور دارای کارنامه و سابقه ای خوب و قابل توجه در فعالیت‌های فنی کوه‌نوردی و غارنوردی است . لازم می‌دانم از احساس مسئولیت ایشان در ارائه‌ی هرچه سریع‌تر پاره‌ای توضیحات در باره‌ی حادثه منجر به مصدومیت خانم فلاح و همچنین صداقت ایشان در پذیرش و قبول پیشاپیش خطاها و اشتباهات برنامه تشکر کنم. امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به واقع بینی و صداقت نیاز دارد. بی صبرانه در انتظار گزارش برنامه و نتایج جلسه نقد و بررسی در استان آذربایجان خواهم بود.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کوه نوردان تبریزی و حادثه ای تلخ در آرارات ترکیه

_  تیمی از کوه‌نوردان آذربایجانی در بهمن ماه سال گذشته، حادثه‌ای تلخ و دردناک را در کوه آرارات (ترکیه) پشت سر می‌گذارد . حادثه‌ای که ظاهرا به دلیل تلاش‌های فراوان صورت گرفته (!!)  کمتر کسی در جامعه کوه‌نوردی ایران از چگونه‌گی و دلایل آن باخبر شده است.

 

_ دنیای امروز دیگر دنیای پنهان نگاه‌داشتن اخبار و اطلاعات نیست و هر گونه تلاش برای مجریان و بانیان چنین اهدافی ، جز ورشکسته‌گی و حسرت حاصل دیگری به دنبال نخواهد داشت. ضمن آنکه به خوبی می‌دانیم  ... مسایل و اتفاقات " کوه و کوه‌نوردی " موضوعات مربوط به دنیای ورزش است و نه مثلا مربوط به دانش هسته‌ای و حریم امنیت ملی‌!! ... لذا هیچ توجیه و دلیل منطقی و قانع کننده برای پنهان نگاه‌داشتن و سانسور خبری یک حادثه تلخ و دردناک ورزشی نمی‌بینیم.


_ و این گونه است که ... با وجود تمام کوشش‌ها برای عدم درج کوچک‌ترین اطلاعاتی از ابعاد این حادثه  در داخل کشور ، باید خبر آن را از زبان یکی از بزرگ‌ترین و پر مخاطب‌ترین خبرگزاری‌های ترکیه ( TRT ) بشنویم: حادثه برای تیمی از کوه‌نوردان ایرانی و عملیات امداد و نجات ...

 

 و سپس ترجمه و انعکاس آن در سایت پربیننده‌ی بالاترین:

 

 

_ تا اینجا فقط مشخص شد نام کوه‌نورد آسیب دیده‌ی ایرانی که بنا به گزارش خبرگزاری ترکیه ، در جریان یک صعود زمستانی سه روز در دامنه‌های آرارات گم شده بود رقیه فلاح است ... اما واکنش اعتراضی و انتقادی و البته سربسته‌ی تعدادی از کوه‌نوردان همشهری و هم‌استانی نسبت به این حادثه ، ابعاد و جزئیات دیگری را نیز هویدا می‌کند:

"صعود تیم بدون کسب مجوزهای لازم و قانونی بوده است... فرد گم شده یعنی رقیه فلاح که در ارتفاع 5000 متری به دلیل خسته‌گی از صعود بازمانده ، برای بازگشت توسط همنوردان خود که در عطش صعود هستند پشتیبانی نشده و به تنهائی راه بازگشت را در پیش گرفته و .... "

 

در مثال ، وبلاگ مرند‌کوه ضمن انتشار عکس‌هایی از دستان سرمازده و مجروح رقیه فلاح می‌پرسد :

 "اما سوال این است که چرا در هنگام فرود مسئول برنامه و یا... اعضاء تیم خودش را کنترل نکرده و چرا های دیگر که هنوز بی جواب مانده و امید‌واریم به جامعه کوه‌نوردی جواب این سوالات را مسئولین مربوطه بدهند ... در این لینک "

 

یا سایت داغلار نغمه‌سی ، با طرح 8 سوال از سرپرست و مسئولین این برنامه ، از جمله :

"علت تنها رها کردن خانم فلاح در ارتفاع 5000 متری و تقریبن مسافت 10 دقیقه‌ای تا قله به تصمیم چه کسی بوده و عدم احساس مسئولیت نفرات حمله که 4 نفر بودن با چه منطقی قابل توجیه می‌باشد... در این لینک "

 

 

_ آیا اطلاعات گفته شده در بالا صحت دارد؟ ... صعود زمستانی سرعتی بدون مجوز در یک کشور دیگر صحت دارد؟ ... رها کردن رقیه فلاح در آن شرایط و بازگشت به تنهایی او صحت دارد؟ ... اعضای این تیم چه کسانی بودند؟ ... گزارش این برنامه و این حادثه را از چه کسی باید بخواهیم؟ ... مسئولیت این برنامه را چه کسی می پذیرد؟

 

 

_ با جست و جوئی ساده در گوگل در‌می‌یابیم: رقیه فلاح از اعضای گروه کوه‌نوردی سلطان ساوالان تبریز است ... آیا برنامه اجرا شده به این گروه کوه‌نوردی رسمی ارتباط دارد؟ ... یا به هیئت کوه‌نوردی آذربایجان شرقی؟ در بحث و گفت و گوهای فضای مجازی ، شخصی به نام رحمان عباسپور خود را از اعضای این تیم معرفی کرده و قول ارائه گزارش داده است ... آیا این نیز دارای صحت و اعتبار است؟ آیا رحمان عباسپور سرپرست این برنامه بوده است؟ ... گفته شده به دلیل شدت و عمق آسیب وارد شده (‌سرما زده‌گی‌) تمامی انگشتان دست و پای این بانوی کوه نورد به تازه‌گی قطع شده ، آیا این خبر درست است؟  

 

 

_ به نظرم در ارتباط با این حادثه‌ی تلخ و دردناک ، اطلاع‌رسانی شفاف و روشن از سوی فدراسیون کوه‌نوردی بسیار مهم و ضروری است. با توجه به ابعاد رسانه‌ای و برون مرزی این حادثه برای تیمی از کوه‌نوردان ایرانی ، فدراسیون نمی‌تواند نسبت به آن ساکت و بی تفاوت باشد.

 

_ با توجه به عملکرد و سوابق قبلی ، انتظار می‌رود  بررسی دلایل و چگونه‌گی حادثه آرارات نیز در دستور کار کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون قرار گیرد . 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کوه نوردی‌ در گروه‌های پرجمعیت خطرناک‌تر است

کوه نوردانی که در گروه‌هایی با تعداد افراد کمتر کوه نوردی می‌کنند کمتر در بهمن‌ها و حوادث طبیعی جان خود را از دست می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و به نقل از سایت MNT بهمن‌ها و حوادث طبیعی در کوهستان باعث می‌شود که کوه نوردان دچار آسیب‌های شدید شوند و در بعضی موارد جان خود را از دست بدهند.

 

مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی محیط زیست نشان داده است که کوه نوردی در گروه‌های 4 نفره به بالا خطر بیشتری دارد و افرادی که در گروه‌های کوچک‌تر از این به کوه نوردی می‌روند کمتر بر اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست می‌دهند.

بیشترین خطر برای گروه‌های شش نفره به بالا وجود دارد.

 

این مساله دلایل مختلفی دارد از جمله، افزایش وزن وارد بر برف در کوهستان، کندتر شدن تصمیم‌گیری‌های مهم و لحظه‌ای، سخت شدن حرکت و رفت و آمد، احساس امنیت کاذب و غیره.

 

مدیر این تحقیقات می‌گوید: تصمیم گیری‌های گروهی پیچیده‌تر است. کوه نوردی به صورت فردی نیز از نظرهای دیگر می‌تواند خطرناک باشد. زیرا احتمال آسیب‌دیدگی در این شرایط بیشتر است و خسته شدن فرد می‌تواند برایش خطرناک باشد.

 

کوه نوردان باید موارد خاصی را برای حفاظت از خود در بهمن در نظر داشته باشند و امکانات لازم را قبل از سفر فراهم کنند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +


بهاران خجسته باد ...

با شادترین سروده ها و رنگین ترین جامه ها ، به استقبال جشن بزرگ مردم سرزمین مان  می رویم . جشنی که پیام آور سرسبزی و نو شدن طبیعت و امید به زندگی است .

 

.

همراه با بهترین و صمیمانه ترین آرزوها برای سالی سبز و سرشار از موفقیت و سربلندی ، فرارسیدن بهار و نوروز باستانی را به تمامی دوستان و هم نوردان عزیز تبریک می گوئیم .

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +