شناسایی مرتفع‌ترین ماسه بادی‌های جهان در ایران

می‌گویند مرتفع‌ترین ماسه بادی‌های جهان در ایران شناسایی شده است، جایی در جنوب خراسان و در مرکز کویر لوت.

بلندترین ارتفاعی که برای این هرم‌های ماسه بادی در وسعتی به مساحت حدود 10 هزار کیلومتر مربع ثبت شده، 520 متر از سطح دشت بوده است. این اندازه‌گیری را با تجهیزات دقیق مهندسی که خطایی کمتر از یک سانتیمتر داشته،‌ انجام داده‌اند تا رکورد ماسه بادی‌های مرتفع چین شکسته شود.

صعود به اورست شنی آن‌هم به ارتفاع 520 متر قطعا به اندازه‌ی قله‌ی 8848 متری اورست سخت نیست، اما شاید به همان اندازه هیجان‌انگیز باشد؛ مخصوصا وقتی قرار است با هر قدم برداشتن، پاها تا نیمه در میان ماسه‌ها بلعیده شود. راه‌کار محلی‌ها صعود بدون کفش است. باید قله را از میان کاسه‌های شنی و خط‌الرأس تنظیم شده بدست باد صعود کرد تا به دروازه‌ی لوت رسید.

سفر به «ریگ یلان» برای دیدن و صعود کردن به مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای کره زمین، کار چندان آسانی نیست. اولین پیشنهاد ماجراجویی گروهی با همراهی آژانس‌هایی است که تا به حال چندین بار سفر به ریگ یلان را اجرا کرده‌اند و می‌توانند هماهنگی‌های محلی و انتظامی را انجام دهند.

منطقه‌‌ی ریگ یلان در گذشته‌های خیلی دور به دلیل صعب‌العبور بودن محل گذر اشرار و قاچاقچی‌ها بوده، هرچند امروز از امنیت و سکوت منطقه، گوش زنگ می‌زند. اما بهترین راه برای ماجراجویی در این نقطه‌ی بکر که تلاقی سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است، هماهنگی با اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نهبندان و یا یکی از این سه استان است.

هرچند مسیر تا قله‌ی ریگ مشخص است، اما برای بیراهه زدن بهتر است نیروی انتظامی و میراث فرهنگی منطقه در جریان مسیر و مقصد باشد.

یکی از راهنماهای محلی علت این همه احتیاط را مین‌‌هایی می‌داند که در گذشته برای مقابله با قاچاقچی‌ها کار گذاشته شده بود و حالا بلای جان گردشگران و کویرنوردان شده است.

ریگ یلان در بیراهه‌ی جاده‌ی نهبندان ـ‌ شهداد واقع شده، از خراسان جنوبی باید شهر نهبندان را به سمت روستای «دِهْسَلم» رد کرد. تنها وسیله برای رفتن به میان ماسه بادی‌ها، خودروهای شاسی‌بلند با راننده‌ای ماهر و بلدِ راه است،‌ خطر غرق شدن حتمی برای خودروهای معمولی میان ماسه‌ها وجود دارد. جز این، جاده در تمام مسیر حتی بخشی که آسفالت شده چندان مناسب نیست و به وفور دست‌انداز دارد.

حدود ١۵ کیلومتری شهر نهبندان به سمت شهداد، سمت چپ جاده پدیده‌ی شگفت‌انگیز دیگری ناگهان ظهور می‌کند، کوه‌های مینیاتوری با هارمونی رنگی خاکی و سرخ. نمونه‌های مریخی‌ها را می‌توان در چابهار هم دید.

 

در خراسان جنوبی ارتفاع مینیاتوری‌ها نسبت به دشت‌های اطراف از 5 تا 100 متر اندازه‌گیری شده است.

بعد از آن راه را دوباره باید به سمت شهداد ادامه داد، آن هم روی جاده‌ی آسفالته که لکه‌گیری شده. این جاده به جایی ختم می‌شود که کلوت‌های افسانه‌ای را می‌تواند در آن دید.

میانه‌ی جاده کمی مانده به روستای «چاه‌داشی» که از دور در دل کویر سبز جلوه می‌کند، جاده خاکی می‌شود. کارگران در سمت دیگر جاده مشغول کارند. محلی‌ها می‌گویند؛ این جاده قدیمی است و با هر سیلاب از بین می‌رود و حالا دارند پل می‌زنند که سیل دیگر جاده را نبرد. ظاهرا این کار هر ساله است که راه‌سازی به جای علاج درست، طیغه‌کشی و آسفالت‌ریزی می‌کند.

بعد از دو راهی شهداد ـ ‌دهسلم، باید مسیر شهداد را ادامه داد و مسیر انحرافی را دست چپ جاده دنبال کرد. جاده‌ی خاکی به طول 35 کیلومتر که به ریگ یلان می‌رسد. تابلوی کوچکی مسیر را نشان می‌دهد و راه ماشین‌رو تا نزدیکی‌های ریگ یلان کاملا به چشم می‌آید. 

از نهبندان تا ریگ یلان جز دو روستای میان راه (چاه‌داشی و دهسلم) هیچ مکان دیگری برای تامین آب، مواد غذایی و بنزین وجود ندارد، بهتر است با تجهیزات کامل وارد این منطقه شد.

 

با پایان یافتن خط چرخ ماشین‌ها روی تن کویر، کو‌ه‌هایی بلند ماسه بادی در مقابل ظاهر می‌شود که لوت را محاصره کرده‌اند که با صعود به هر یک از این بلندقامتان می‌توان دشت شگفت‌انگیز لوت را نظاره کرد.

 

پای بلندترین ریگ اسباب معدن آهن هنوز بساط است، نماینده‌ی میراث می‌گوید؛ معدنی که مردم روستا زمانی در آن کار می کردند، تعطیل شده؛ چون قرار است پرونده‌ی لوت، ثبت جهانی شود و نباید مانعی وجود داشته باشد.

شاید ریگ مرتفع بتواند جای معدن را برای تامین معیشت مردم منطقه بگیرد، وقتی محیط را آماده‌ی آمدن گردشگرانی کنند که قرار است مهمان جامعه ‌یمحلی باشند نه فرماندار و یا استاندار و یا اداره میراث فرهنگی و گردشگری که با اسکورت بروند و بیایید بی‌آنکه با مردم روستایی که فقط ٣۵ کیلومتر با ریگ یلان فاصله دارند، ارتباط برقرار کنند.

ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


نقدی بر سخنان پروانه کاظمی در برنامه تلویزیونی کوه گشت

_ تداوم صعود تا آخرین مرحله و "صعود قله‌ی اصلی" و همچنین "اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث‌های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد.


_ روز پنج‌شنبه 20 خرداد ، پروانه کاظمی با حضور در برنامه تلویزیونی کوه‌گشت، تلاش می‌کند صعود قله اصلی و موضوع اثبات صعود را بحثی بی‌اهمیت در کوه‌نوردی جهان نشان دهد و سپس به شکلی مشخص به ارائه اطلاعاتی کذب و نادرست در باره ویژه‌گی‌های صعود ماکالو می‌پردازد.  

 

_ در این برنامه تلویزیونی، مجری( حسین رضائی) با توجه به سابقه‌ی مباحث صعود یا عدم صعود ماکالو ، از پروانه کاظمی در باره مسئله قله اصلی و قله فرعی و اختلاف ارتفاع این دو سوال می‌کند و او چنین پاسخ می‌دهد:

" حقیقت اینه که ... اینا حساسیت‌های ویژه‌ای است که توی ایران وجود داره و من هیچ کجای دیگه دنیا این رو ندیدم ... متاسفانه نمی‌دونم چرا ما  به این نبشی قله چسبیدیم؟".

 و در باره‌ی ماکالو نیز می‌گوید:

" ماکالو جریانش این است که شما وقتی از دهلیز فرانسوی ها بالا می‌آئید یه قله‌ای هست که خیلی‌ها تا اون قله صعود می‌کنند ... بعد یه خط الراسی هست که منتهی به یه برج سنگی می شود و پشت اون هم یه ارتفاع دیگه‌ای که حدود 5 متر با هم اختلاف دارند".    

 

**********

 

_ برای اثبات نادرستی و کذب بودن سخنان و اطلاعاتی که پروانه کاظمی از کوه‌نوردی روز جهان و یا صعود ماکالو ارائه می‌دهد، اجازه بدهید قدم به قدم جلو برویم ...

_ یک : اهمیت و ضرورت "صعود قله اصلی و اثبات صعود" ... آیا براستی می‌توانیم باور کنیم پروانه کاظمی به عنوان کسی که حدود 8 سال سابقه هیمالیانوردی دارد، از آنچه امروز در کوه‌نوردی جهان می‌گذرد بی‌اطلاع و بی‌خبر است؟ یعنی پروانه کاظمی خبر ندارد که _ در مثال _  سال 2010 و طی رقابت شدید و تاریخی «اوه اون سون» کره‌ای و "ادورن پاسابان" اسپانیائی بر سر عنوان اولین زن کوه‌نورد صعود کننده به 14 قله هشت هزار متری جهان ، با وجود آنکه کوه‌نورد کره‌ای اولین کسی بود که پروژه را به پایان برد اما طرح ابهام در باره یکی از صعود‌های او و عدم توانائی‌اش در اثبات صعود قطعی قله و فقط بخاط چند متر ، کوه‌نوردی جهان این عنوان و افتخار را نصیب بانوی اسپانیایی نمود؟ آیا واقعا آن گونه که پروانه کاظمی می‌گوید "چسبیدن به نبشی قله" فقط اختراع ایرانی‌ها است و در هیچ کجای دیگر دنیا چنین مباحثی وجود ندارد؟

" به نقل از ویکی پدیا ... به‌هرحال، در ۲۹ اوت ۲۰۱۰، اعلام شد که فدراسیون کوه‌نوردی کره، پس از بررسی دلیل و گفته‌های خانم اوه، صعود او به کانگچن‌چونگا را نپذیرفته است، آنها به گفته‌های شرپاها استناد می‌کنند که بر اساس آن خانم اوه به دلیل هوای بد نتوانسته است صعود خود را کامل کند. اوه اون سون پس از آن پذیرفت که ناچار شده است چند متری زیر قله‌ی کانگچن‌چونگا دست از صعود بکشد! و بنابراین سایت مشهور و معتبر اکسپلوررز وب در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰ اعلام کرد که ادورن پاسابان نخستین زنی است که ۱۴ قله‌ی ۸۰۰۰ متری جهان را صعود کرده است و این سرانجام جدلی بود که به نفع پاسابان پایان گرفت."

دقت کنید: وقتی در کوه‌نوردی روز جهان شاهد مباحث و جدل‌های جدی بر سر حتی "‌چند متر " تعیین کننده و پایانی صعود هستیم ، هیمالیانورد ایرانی ما با سابقه‌ی سه تلاش ناکام در پرونده، تمام تلاش خود را برای تحریف واقعیت موجود به کار می‌گیرد و ادعا می‌کند حساسیت برای صعود قطعی فقط خاص ایرانی‌ها است!! ... یک مثال دیگر:

 در تابستان 88 اعلام و ادعای دو تیم ایرانی (‌هیئت کوه‌نوردی استان تهران و شهرستان سراب‌) برای صعود قله‌ی گاشربروم ٢ با واکنش‌های منفی و گزارش‌های افشاگرانه‌ی کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه روبرو می‌شود. آنان حیرت و شگفتی خود را از رفتار این دو تیم ایرانی در حالی که قله را صعود نکرده‌اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته‌اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می‌گیرند را چنین ابراز می‌کنند‌:

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

 

 _ دو : اطلاعاتی در باره‌ی ماکالو و صعود آن ... پروانه کاظمی می گوید کوه‌نوردانی که از دهلیز فرانسوی‌ها بالا می‌آیند به قله‌ای می‌رسند که خیلی‌ها تا آنجا صعود می‌کنند ... ابتدا لازم است ویدئویی از جریان یک صعود به ماکالو که با ارائه مختصات و جزئیات مسیر همراه است را ببینید:

https://www.youtube.com/watch?v=_KipJizWXUA

 

ارتفاع ماکالو 8470 متر است و قله ی مورد اشاره پروانه کاظمی بعد از دهلیز فرانسوی ها، ارتفاعی در حدود 8300 متر دارد و ... بله ، خیلی از کوه نوردان ممکن است تا اینجا صعود کنند و دیگر توانائی ادامه ی مسیر را نداشته باشند اما از پروانه کاظمی بخواهید برای اثبات ادعایش فقط یک نمونه ... فقط یک نمونه از صعود تا این قله‌ی فرعی را که از سوی کوه‌نوردی جهان به عنوان صعود ماکالو پذیرفته شده باشد را به شما معرفی کند!!

هیمالیانورد ایرانی ما در ادامه اضافه می‌کند: بعد یه خط الراسی هست که منتهی به یه برج سنگی می شود و پشت اون هم یه ارتفاع دیگه‌ای که حدود 5 متر با هم اختلاف دارند...  

 

ادامه‌ی مسیر بعد از قله‌ی فرعی اول به پای برج سنگی می‌رسد: ارتفاع 8400 متر ... هنوز 70 متر تا قله اصلی و در حدود یک ساعت و نیم دیگر از برنامه باقی مانده است. اینجا (پای برج سنگی) همان نقطه‌ای است که رضا زارعی در جریان صعود تیم فدراسیون به تنهایی بدان رسید و عکس یادبود خود را گرفت (دیگر اعضای تیم حتی بدین نقطه هم نرسیدند!!) ... 

 

 و اینجا (پای برج سنگی) همان نقطه‌ای است که پروانه کاظمی نیز در جریان برنامه‌ی اخیر خود با پرچم و نشان‌های یادبود عکس گرفته و به تازه‌گی در سایت شخصی او منتشر شده است: 

 

 

بله ... می توان در ارتفاع 8400 متری ماکالو در حالی که هنوز 70 متر ارتفاع و نزدیک به یک ساعت و نیم دیگر تا قله اصلی مانده است عکس‌های یادبود را گرفت و بعد در تلویزیون و برای افکار عمومی 70 متر را به 5 متر تقلیل داد !! و  دست به تئوری‌پردازی زد که : فقط توی ایران است که به نبشی قله چسبیده‌اند!!

در رفتار پروانه کاظمی ، متاسفانه با گونه‌ای رندی و فرصت‌طلبی نیز مواجه شدیم. تناقضی آشکار ... او از یک سو می‌خواهد وانمود کند و  افکار عمومی را قانع کند که صعود تا این برج سنگی مترادف صعود قله‌ی ماکالو است و در سخنانش با توصیف قله‌ی اصلی به عنوان ارتفاع دیگه‌ای  با اختلاف 5 متر سعی در کم اهمیت جلوه دادن آن می‌کند و از سوی دیگر ... با نفی و رد صعود رضا زارعی و دو ایرانی دیگر تا برج سنگی ... در مصاحبه با ایرنا خود را بعد از عظیم قیچی‌ساز دومین ایرانی صعود کننده‌ی ماکالو می‌نامد!!

عجبا !! ... خانم کاظمی چطور شد؟! ... اینها که حساسیت‌های ایرانی‌های چسبیده به نبشی قله بود!! ... چطور شد که برای دومین نامیدن خود همه را به یک باره فراموش کردید؟!


 در تلاش برای عبور از برج سنگی ... ارتفاع 8450 متر ... از پای برج سنگی 50 متر دیگر بالا آمده اند ... هنوز به لحاظ ارتفاع 20 متر ( پروانه کاظمی در تلویزیون می‌گوید 5 متر!! ) و به لحاظ فاصله‌ی زمانی در حدود چهل دقیقه دیگر تا قله اصلی مانده است ...

 

 و سرانجام بر فراز قله‌ی اصلی ماکالو ... ارتفاع 8470 متر ... پایان صعود!

 

این ویدئو را هم ببینید ... که اتفاقا مربوط به صعودی در 2016 است ... و ببینید که چگونه و تا چه میزان تلاش برای رسیدن به قله اصلی و نقطه‌ی پایانی برنامه در کوه‌نوردی امروز جهان اهمیت دارد:

https://vimeo.com/168028256

 

_ تداوم صعود تا آخرین مرحله و "صعود قله‌ی اصلی" و همچنین "اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث‌های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد.

 

 

 پی‌نوشت:

_  ادعا نمی‌کنیم پروانه کاظمی در برنامه‌ی اخیر خود به قله‌ی اصلی ماکالو صعود نکرده است . در سایت شخصی او و در قسمت گالری عکس‌های ماکالو 2016 ، تصاویری که مسیر بعد از برج سنگی و خط الراس منتهی به قله اصلی را نشان می‌دهد نیز وجود دارد ...

اما روشن است که برای اثبات صعود هنوز کافی نیست . هیچ یک از عکس‌های منتشر شده در سایت او توضیح و شرح جزییات ندارد. چرا؟! ... آنها در روز آخر صعود ، 4 نفر بوده اند. چرا پروانه کاظمی نمی‌خواهد در باره مکان‌ها ، ارتفاع و کسانی که در عکس‌ها دیده می‌شوند اطلاعاتی _ حتی ناچیز _ به بیننده ارائه دهد؟ ... آیا این عدم تمایل به ارائه‌ی اطلاعات را باید در جهت عدم صعود قله اصلی تفسیر کرد؟ آیا صعود پروانه کاظمی حداکثر تا بالای برج سنگی بوده است(عکس بالا) ؟  

 برای کسی که به صراحت به رد و نفی صعودهای دیگران می‌پردازد و در مصاحبه با خبرگزاری رسمی کشور خود را دومین ایرانی صعودکننده به ماکالو می‌نامد، روشن‌گری و اثبات صعود یک ضرورت انکارناپذیر است . احترام به افکارعمومی است!

 

 

_ در خبرهای مربوط به آخرین روز صعود پروانه کاظمی به نام 4 نفر اشاره شده است:

Earlier, four climbers Parvaneh Kazemi, one Sherpa, Nives Meroi and Romano Benet summited Makalu on May 12th,

در عکس‌های پیش از برج سنگی منتشر شده در سایت پروانه کاظمی ، آنها را می‌توان دید و حضورشان مشهود است اما در عکس‌های سایت Nives Meroi و مربوط به خط الراس آخر منتهی به قله ، اثری از پروانه کاظمی و شرپایش دیده نمی‌شود!!

http://www.nivesmeroi.it/makalu_2016_36.html?frm_data1=7&frm_data1_type=large#

این است صعود ماکالو! ... ازسایت Nives Meroi

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کشف جسد کوه نورد در زیر برف پس از 6 ماه در کرمان

با تلاش های گروه امداد و نجات استان کرمان جسد کوه نورد مشهدی پس از شش ماه در کوه هزار راین پیدا شد.

 

جسد این کوه نورد 21ساله مشهدی پس از شش ماه در یخچال های کوه هزار راین در زیرتلی از برف پیدا شد.

 آقای واحدی دبیر کوه نوردی راین گفت: محمدعباسی نژاد کوه نورد 21ساله مشهدی 25 آذر پارسال به قصد صعودکوه هزار راین به تنهایی به این شهر سفرکرده بود که درکوه های هزار راین مفقود شد و تلاشهای تیم امدادوکوهستان جمعیت هلال احمر راین به علت برف گیر بودن منطقه برای نجات وی بی نتیجه ماند.

آقای واحدی افزود: با توجه به فصل بهار و آب شدن برفها جسد یخ زده این کوه نورد پس از شش ماه دیروز در یخچال های کوه هزار راین در زیرتلی از برف پیدا شد.

وی افزود: تیم 4 نفره امداد و نجات کوهستان با کمک نیروهای هلال احمر جنازه وی را به پایین کوه و سپس به پزشکی قانونی منتقل کردند.

 

سایت ساعت 24

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کارهای لازم برای یافتن کوه نورد هرمزگانی انجام شده است

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی و صعودهای زمستانی گفت: ‌همه کارهای لازم برای جستجو و نجات کوه نوردی هرمزگانی انجام شده و تاکنون 10 تیم کوه نوردی منطقه را جستجو کرده اند

 

حمید مساعدیات چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ‌افزود:‌ براساس عرف و قوانین کوه نوردی و سازمان هلال احمر،‌ وقتی طی سه روز هیچ اثری از کوه نوردی مفقود شده یافته نشود، کار جستجو تا فراهم شدن شرایط برای جستجوی دوباره، متوقف می شود.
وی ادامه داد:‌ 18 روز از مفقود شدن برکت صادقی کوه نورد هرمزگانی می گذرد اما همچنان گروه های کوه نوردی و نجات به منطقه اعزام می شوند که گروه هایی از استان های البرز، تهران ، مازندران ، هرمزگان و خراسان رضوی از جمله آنان هستند.
سخنان مساعدیان در حالی است که همسر برکت صادقی کوه نودری هرمزگانی که 31 اردیبهشت ماه در حین صعود به قله دماوند مفقود شده، مدعی است که تلاش ها برای یافتن صادقی متوقف شده است.
وی ادامه داد:‌ شرایط آب و هوایی در ارتفاعات دماوند بویژه در ارتفاع بالای چهار هزار متری کاملا زمستانی است و در شیب ها و مسیرها امکان جستجوی طولانی وجود ندارد و بر این اساس باید تا گرم تر و بهتر شدن هوا منتظر شویم تا با ذوب برف های سطحی شانس یافتن ردی از این کوه نورد را به دست آوریم.
مساعدیان با اشاره به تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان، ‌در مسیر جنوبی دماوند گفت:‌ در تعطیلات پایانی هفته گذشته (13 تا 15 خرداد ماه ) 180 کوه نورد اقدام به صعود از این منطقه کردند که از سوی این ستاد از آنان خواستیم تا با مشاهده هر نوع نشانه یا ردی از قبیل کوله یا هر جسم غیر عادی ما را در جریان قرار داده تا گروهی دیگری برای جستجوی دقیق تر به منطقه اعزام شوند.
وی در خصوص ادعای خانواده کوه نوردی مفقود شده هرمزگانی برای پرداخت هزینه اعزام بالگرد به منطقه در صورت هماهنگی مسئولان فدراسیون گفت:‌ تاکنون دو بالگرد به مسیر کوهستانی که صادقی در آن مفقود شده است اعزام شده اما با توجه به اینکه بالگردهای موجود در کشور امکان صعود بالاتر از ارتفاع 4300 متری را ندارند و این کوه نورد در ارتفاعی بالاتر از پنج هزار متر مفقود شده است، اعزام دوباره بالگرد به این منطقه کاری اشتباه و غیر منطقی به نظر می رسد.
به گفته مساعدیان، در ارتفاع بالای چهار هزار متری هوا دو سوم رقیق تر از هوای سطح زمین است و سیستم بالگرد دچار اختلال شده و امکان مانور ندارد بنابراین از بالگرد تنها برای انتقال افراد مصدوم یا رساندن گروه های امدادی به منطقه استفاده می شود.
وی اضافه کرد:‌طی سال های گذشته 12 بالگرد و چندین امداد گر به منظور جستجو در کوهستان و یافتن کوه نوردان مفقود شده سقوط کرده اند و امیدوارم این مساله مانع از تصمیمات اشتباه و غیر منطقی دیگر شود.
مسئول امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی بابیان اینکه مسیرهای شرق و شمال شرق صخره ای و پرتگاهی هستند ، گفت‌: ‌برای ادامه جستجو باید منتظر بهتر شدن هوای زمستانی کوهستان باشیم تا بار دیگر جستجو در این مسیرها را ادامه دهیم .مساعدیان گفت:‌همه ما حال خانواده این کوه نورد را درک می کنیم ...

ایرنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست

 اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست، پیشتر از غار استفاده جنگی می بردند و می‌ توان آن را قلعه هم نامید. این غار به عنوان دژی طبیعی، همواره مورد استفاده اسپهبدان طبرستان بوده‌ است


 غار اسپهبد خورشید یا کرکیل دژ، در ناحیه دوآب شهرستان سوادکوه قرار دارد. به عبارتی دیگر این غار در ارتفاعات کوه البرز و تنگه تلاقی رود دوآب به فاصله 5/1 کیلومتر از جاده سوادکوه به تهران واقع شده است.
غار اسپهبد خورشید بر سینه خطیر کوه قرار داشته و در متون تاریخی به نام طاق عایشه گرگیلی دژ نیز خوانده شده‌ است.
در زبان مردم منطقه سوادکوه، این غار به نام «لاپ کمر» معروف است. مردم روستای خطیر کوه و روستاهای اطراف، این غار را به نام 'دیوکالی' به معنای 'غار دیو' می شناسند.
غار اسپهبد خورشید نخستین بار توسط هیات غارشناسان ایران در سال 1335 کشف شد.
اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست، در گذشته از غار استفاده جنگی بردند و می‌توان آن را قلعه هم نامید. قلعه‌ای که دیواره دارد و داخلش اتاقک‌سازی شده است. این غار روی یکی از کوه های آهکی منطقه به وجود آمده و داخل غار شاهد سنگ های استامیک هستیم که مانند قندیل به کف غار خیره‌اند.
تمام این زیبایی‌ها می‌تواند هم جنبه توریستی داشته باشد و هم جنبه تاریخی. برای این کار گروهی از کوه‌نوردان استان مازندران شروع به نصب میخ هایی بر دهانه غار اسپهبد خورشید کرده‌اند تا در آینده‌ای نه چندان دور حداقل گروه‌های کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی بتوانند به داخلش بروند.
قوس دهانه غار، یکی از عظیم‌ترین دهانه‌های غار طبیعی دنیا است. طول قوس طاق طبیعی و عظیم 40متر بوده و درون غار بصورت تالاری بیضی شکل به درازای 75، عرض 25 و ارتفاع 15متر است.
در برابر غار دیواری با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد. بنای این دیوار به دوره ساسانیان باز می‌گردد. در مقابل غار پرتگاه مهیبی قرار دارد که ورود به آن را بسیار مشکل می‌سازد. به دلیل وجود آب آشامیدنی در غار، در گذشته امکان مقاومت به مدت طولانی در آن وجود داشته‌ است. داخل غار دارای اتاق‌هایی است که قدمت ساخت آنها به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این غار در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. طاق این غار با 80 متر پهنا و 80 متر بلندی جزو طاق های معروف جهان به شمار می آید.

ایرنا  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


خبری از کوه نورد مفقود شده هرمزگانی نیست

سرپرست معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام این خبر که اعزام بالگرد نیز نتوانست به پیدا شدن کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات البرز کمک کند، گفت: کوه نوردان برای صعود به ارتفاعات باید موارد ایمنی را جدی بگیرند.

 

شاهین فتحی روز یک شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمر داوطلبانه از 7 استان کشور برای یافتن این کوه نورد هرمزگانی حضور پیدا کردند ولی متاسفانه نتوانستند نشانه ای از این فرد پیدا کنند.
وی تصریح کرد: مسئولان فدراسیون کوه نوردی کشور سی ام اردیبهشت ماه در ساعت 23 و 20 دقیقه با تماس با هلال احمر استان مازندران خبر مفقودی این کوه نورد را اعلام کردند.
این مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر یادآورشد: در تاریخ 31 اردیبهشت ماه عملیات جست و جو با داوطلبانی از هفت استان آغاز شد.
وی افزود: دهم خرداد ماه یکی از کوه نوردان از یافتن وسایل شخصی کوه نورد مفقودی خبر داد و روز یازدهم بالگردی از تهران برای یافتن وی به ارتفاعات دماوند به همراه یک تیم کوه نوردی ،‌یک تیم نجات و فردی که خبر از یافتن وسایل شخصی وی داده بود اعزام شد.
فتحی با اعلام اینکه این بالگرد افراد را به نزدیکی منطقه مورد نظر اعزام کرد، گفت: شرایط محیطی منطقه طوری است که بالگرد امکان حضور ندارد و باید افراد و تجهیزات را پیدا کند و آنان خودشان به منطقه مورد نظر بروند.
وی افزود: با وجود آنکه تمام تلاش‌‌ها برای نجات این فرد انجام شد و حتی یکی از افراد نجات گر نیز دچار مصدومیت شد، متاسفانه نتوانستیم به رغم استفاده از بالگرد نیز جسد کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات دماوند را پیدا کنیم.
فتحی در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اینکه اگر از همان روز اول بالگرد اعزام می شد آیا امکان نجات وی میسر نبود، گفت:‌ به دلیل پهن پیکر بودن بالگردهای هلال احمر امکان جستجو با بالگرد میسر نیست و ما تنها می توانیم تیم های امدادی را به نزدیکی منطقه برسانیم.
وی افزود: این اتفاق سبب می‌شود تیم های جستجو و امداد زودتر به محل حادثه برسند.
سرپرست معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر، راه حل اتفاق نیفتادن این حوادث را رعایت کردن کامل موارد ایمنی از سوی کوه نوردان آماتور و حرفه ای اعلام کرد و افزود: ‌صعودهای جمعی و استفاده از وسایل اطلاع رسانی می‌تواند 70 تا 80 درصد از وقوع حوادث جلوگیری کند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


نجات کوه نورد 33ساله درارتفاعات جاده چالوس

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان البرز از نجات یک کوه نورد 33ساله درارتفاعات جاده کرج - چالوس خبرداد

 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی هلال احمر البرز ، داود رجبی روز یکشنبه افزود: این فرد که به ارتفاعات روستای چاران برای کوه نوردی رفته بود به دلیل سقوط ازارتفاع دچار جراحت شده بود که تیم های کوهستان هلال احمر به محل مورد نظر اعزام شدند.


وی اضافه کرد: پس از10ساعت عملیات امدادونجات ، به دلیل صعب العبور بودن مسیر ازبالگرد استفاده شد و مصدوم به بیمارستان البرز انتقال یافت .


رجبی از افرادی که قصد کوه نوردی در ارتفاعات البرز را دارند خواست ضمن همراه داشتن تجهیزات ایمنی کوه نوردی از افرادی که آشنا به منطقه هستند، کمک بگیرند.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


پروانه کاظمی : دومین ایرانی صعودکننده به ماکالو هستم

پروانه کاظمی کوه نورد ایرانی اواخر فروردین ماه سال جاری (1395) تهران را به مقصد نپال ترک کرد و پس از فتح قله ماکالو، صبح سه شنبه  به تهران بازگشت .

 

کاظمی که چهار سال پیش موفق به فتح قله اورست شده است،‌ در گفت و گو با ایرنا افزود: ‌پیش از این چهار قله هشت هزار متری دیگر را فتح کرده ام ، ضمن اینکه نخستین زن کوه نورد در جهان هستم که توانسته دو قله هشت هزار متری را در فاصله یک هفته فتح کند و خوشحالم که بانی این افتخار برای کشورم و زنان ایرانی هستم .


ماکالو، قله ای منفرد در 22 کیلومتری شرق قله اورست و شبیه هرمی چهار وجهی است و به دلیل شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز از آن به عنوان یکی از سخت ترین قلل جهان برای صعود یاد می شود. ماکالو با ارتفاعی بین 8463 تا 8485 پنجمین قله مرتفع جهان است .

این بانوی ایرانی هیمالیا نورد ادامه داد: ماکالو یکی از قله های هشت هزار متری سخت جهان محسوب می شود و من دومین ایرانی بعد از عظیم قیچی ساز هستم که این قله را فتح کرده است.


وی افزود: ‌البته قیچی ساز سال 92 این قله را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده و من نیز تلاش کردم بدون استفاده از کپسول اکسیژن به این قله صعود کنم اما در ارتفاع 7070 متری متوجه شدم نمی توانم با این شیوه به قله صعود کنم و با استفاده از کپسول اکسیژن موفق به فتح قله ماکالو شدم .

ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


ارتفاعات آلپ و کشف نقاشی‌های ماقبل تاریخ

باستان‌شناسان دانشگاه یورک انگلستان موفق به کشف نقاشی‌های ماقبل تاریخ در ارتفاع 2133 متری کوه‌های آلپ شدند.

 

 بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در ارتفاع 2133 متری در کوه‌های آلپ در جنوب فرانسه منجر به کشف سنگ‌نگاره‌های ماقبل تاریخ با نقش حیوانات توسط باستان‌شناسان دانشگاه یورک شد.

محققان در این کاوش پیچیده از باتری ماشین برای تامین منبع انرژی لیزر و همچنین اسکنرهای نور سفید جهت شناسایی این سنگ‌نگاره‌های کهن درارتفاع بالا استفاده کردند.

 پناهگاه صخره‌ای «Abri Faravel» که در سال 2010 به صورت تصادفی کشف شده، از دوران میان سنگی تا قرون وسطی شاهد فعالیت انسان بوده وسنگ‌نگاره‌های ما قبل تاریخ آن به عنوان مرتفع‌ترین سنگ‌ نگاره‌های تاریخی در اروپا شناخته می‌شود.

 بررسی این پناهگاه صخره‌ای شامل کاوش در مجموعه‌ای از دیواره‌ای سنگی نگهداری حیوانات و اقامتگاه‌های انسانی نیز می‌شود که از پیچیده‌ترین سازه‌های عصر برنز در ارتفاعات محسوب می شود .

 به گزارش «ساینس دیلی»، باستان‌شناسان در این کاوش که به منظور برسی فعالیت‌های انسان تا بیش از 8 هزار قبل در ارتفاعات جنوب فرانسه انجام می‌شود، موفق به کشف اشیا‌ء دیگری چون وسایل آتش زنه مربوط به دوران میان سنگی و نوسنگی،ک وزه‌های عصر برنز و همچنین اشیاء فلزی قرن وسطایی شدند، با این وجود سنگ‌ نگاره‌های کشف شده منحصر به‌ فردترین ویژگی این محوطه تاریخی است که نشان از فعالیت انسانی در یکی از چالش برانگیزترین محیط‌ها از دوران میان‌سنگی تا پس از قرون وسطی دارد.

دکتر «کوین والش» استاد دپارتمان باستان‌شناسی دانشگاه یورک عنوان کرد: پس از سالها تحقیق و بررسی در این دوره، روزی که موفق به کشف سنگ‌ نگار‌ه‌ها شدیم بدون شک نقطه اوج برنامه تحقیقاتی ما بود.

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


انتشار فهرست تخریب‌ کنندگان قله اورست

مقامات چینی اعلام کردند، تصمیم دارند نام گردشگرانی که روی کوه اورست نقاشی‌ های گرافیتی می‌ کشند را اعلام کرده و آن‌ها را خجالت‌ زده کنند.

 

به گزارش ایسنا، با افزایش نقاشی‌ ها و نوشته‌ های گرافیتی روی نقاط مختلف اورست، مسئولین چین به این نتیجه رسیده‌ اند که عوامل این تخریب‌ ها را معرفی کنند.

در بخش چینی این کوه و در کمپ نخست اورست، نوشته‌ هایی با مضمون «من این‌ جا بودم» به زبان‌ های مختلف حک شده و موجبات نارضایتی مقامات گردشگری این کشور را فراهم کرده است.

یکی از مسئولین چینی‌ درباره این طرح گفت: ما امسال لیست سیاهی تهیه کرده‌ ایم و قرار است توریست‌ های بدرفتار، مخصوصا آن‌ ها که گرافیتی می‌ کشند را جریمه کنیم. این فهرست از طریق رسانه‌ ها عمومی خواهد شد.

به گزارش حریت دیلی نیوز، چین همچنین اعلام کرده قصد دارد تابلوهایی را تعبیه کند تا گردشگران بتوانند نوشته‌ ها و طرح‌ های خود را روی آن بنویسند و بکشند و از تخریب این منطقه گردشگری و میراث طبیعی خودداری کنند.

ماه می شلوغ‌ ترین زمان سال برای بالا رفتن از قله اورست است. کمپ اول اورست در سال 2015 به طور میانگین روزانه 550 بازدیدکننده داشت. دیوار چین هم از دیگر جاذبه‌ های این کشور است که تخریب آن توسط گردشگران نگران‌ کننده است.
  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


تجلیل ازشرپاهای اورست درسالگرد نخستین صعود موفق به بلندترین قله جهان

«خادگا پراساد» نخست وزیر نپال در سالگرد صعود موفق «سِر ادموند هیلاری» و «تنزینگ نورگای» نخستین فاتحان قله اورست،از 9 شرپا (بومیان منطقه و راهنمایان صعود به این قله) که ماه جاری موفق به بازسازی مسیر صعود به قله شدند، تجلیل کرد.

 

به گزارش خبرگزاری«آسوشیتد پرس» این افراد نخستین کسانی بودند که موفق به فتح قله 8هزار و 848 متری اورست در فصل جاری شدند وهمزمان، با بازسازی وتعمیر طناب های کشیده شده در طول مسیر که به علت بهمن و زلزله های اخیر نپال فرسوده و تخریب شده بود، بار دیگر امکان حضور گسترده گردشگران و کوه نوردان در این مسیر را فراهم کردند.


پس از صعود موفق نخستین گروه ازشرپاها به قله اورست در11می (22 اردیبهشت) سال جاری برای بازگشایی وپاکسازی مسیر تاکنون بیش از 400 کوه نورد عازم این قله شده اند و کسب وکار بومیان این منطقه در همراهی کوه نوردان بار دیگر رونق خود را بازیافته است.


نخست وزیر نپال روز یکشنبه در مراسم تجلیل از این افراد که با اعطای 50 هزار روپیه به عنوان پاداش به هر یک همراه بود، گفت : راز پشت پرده حضور بیش از 400 کوه نورد در اورست، بازسازی این مسیر بوده که بار دیگر امکان فتح قله را برای کوه نوردان فراهم آورده است.


امروز همچنین مصادف با فتح قله اورست برای نخستین بار توسط «ادموند هیلاری» و شرپای همراه او موسوم به «تنزینگ نورگای» در سال 1953 است و از آن زمان تاکنون، هزاران نفر این مسیر را بار ها پیموده اند.


در طی دهه های گذشته نزدیک به 280 نفر نیز در تلاش برای رسیدن به قله اورست جان باخته اند که حداقل چهار نفر از آن ها در ماه گذشته بوده است و نشان می دهد که با وجود تلاش برای ایمن سازی مسیر، همچنان خطر های بسیاری در کمین کوه نوردان است.


دو کوه نورد هندی، یک استرالیایی و یک هلندی در ماه جاری در مسیر صعود به قله این کوه جان خود را از دست دادند و یک کوه نورد هندی دیگر نیز در این مسیر مفقود شده و تلاش برای مکان یابی وی تاکنون ناموفق بوده است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


هشدار هیات کوه نوردی همدان به کوه نوردان و ساکنان محیط های کوهستانی

هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی استان همدان به ساکنان محیط های کوهستانی و کسانی که تمایل به طبیعت گردی و کوهپیمایی دارند نسبت به احتمال وقوع حریق هشدار داد.

 

مدیر روابط عمومی هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی همدان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به بارش های مداوم و مناسب امسال شاهد رشد گیاهان و علف های خود رو در قالب پوشش های فراگیر و فشرده در دشت ها ، مراتع ، کوهپایه ها و کوهستان های استان هستیم اما اکنون با فرارسیدن فصل گرما و خشک شدن آن، احتمال حریق وجود دارد.


عباس چشمه قصابانی ضمن ابراز نگرانی از وجود مناطق مستعد آتش سوزی در کوهستان همدان از کوه نوردان و کسانی که تمایل به طبیعت گردی و کوهپیمایی دارند درخواست کرد: نسبت به پیشگیری از هرگونه رفتار خطرساز در طبیعت هوشیار باشند.
وی اضافه کرد: هر گونه سهل انگاری و بی توجهی که منجر به ایجاد شعله ای هرچند کوچک در میان چنین مناطقی شود ، لطمه و خسارات جبران ناپذیری در طبیعت زیبای همدان ایجاد می کند.


وی در ادامه به آسیب ها و خطرات آتش سوزی پوشش های خشک گیاهی در طبیعت اشاره کرد و افزود: به هم خوردن چشم انداز طبیعی ، از بین رفتن پوشش گیاهی ،آسیب دیدن درختان و درختچه های کهن سال و نادر ، تهدید حیات جانوری و در نهایت مشکلات منجر به آلودگی هوای شهر یا استان را می توان به عنوان تعدادی از آسیبهای بی توجهی به طبیعت برشمرد که تمامی مضرات ناشی از آین آسیب ها در نهایت متوجه زندگی و سلامت انسان می شود.


چشمه قصابانی خاطرنشان کرد: در مناطق وسیعی از استان همدان که مستعد حضور عشایر و دامداران فصلی است در سالیان قبل شاهد بروز آتش سوزی هایی بودیم که توسط چوپان ها و دامداران در نقاط مرتفع به وقوع پیوست.

 

ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


امیدواری برای یافتن کوه نورد ناپدید شده هرمزگانی

سرپرست اعضای تیم منتخب هیمالیانوردی استان البرز گفت:بر اساس نتایج آخرین کاوش ها برای یافتن 'برکت صادقی 'کوه نورد ناپدید شده هرمزگانی در ارتفاعات دماوند،امیدواری ها برای یافتن ردی از این کوه نورد افزایش یافته است.

 

رضا حیدری دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:اعضای تیم منتخب هیمالیا نوردی البرز ،مرکب از علیرضا یوسفیان ،علیرضا چهره قانی ،بهروز باقری ،محمدتقی مددکار و رضا حیدری ،روز گذشته (یکشنبه نهم خرداد) در اقدامی داوطلبانه و انسان دوستانه عازم منطقه 'کافر دره ' شده و موفق شدند در ارتفاع چهار هزار و 350متری برخی وسایل متعلق به این کوه نورد را پیدا کنند.


وی تصریح کرد:هر پنج نفر اعضای تیم یاد شده ،در محدوده یاد شده ،صدایی شبیه ناله شنیده اند اما در روی برف فردی را نیافته اند و جستجو در زیر برف نیز نیازمند در اختیار داشتن امکانات و تجهیزاتی مانند بالگرد،میله سونداژ و سگ های زنده یاب است.


حیدری در پاسخ به سوال ایرنا درباره امکان زنده بودن این کوه نورد با وجود گذشت 11روز از ناپدید شدن وی اظهار داشت:شاید در شرایط معمول چنین احتمالی نباشد اما این کوه نورد لباس و تجهیزاتی به همراه داشته که فوق حرفه ای بوده و ویژه ارتفاع و صعود بیش از هفت هزار متر است.


وی اضافه کرد:همچنین منطقه کافردره که به نظر می رسد این کوه نورد بر اساس شرایط آب و هوایی به سمت آن رفته باشد دارای تخته سنگ های بزرگی است که حتی به صورت ایستاده می توان زیر آن پناه گرفت.


حیدری ادامه داد:شب گذشته مسئولان محلی هلال احمر مازندران قول دادند صبح دوشنبه (دهم خرداد)بالگرد به منطقه اعزام کنند اما متاسفانه این نهاد که دارای مسئولیت مستقیم بوده و متولی رسمی و قانونی امداد و نجات است ،تاکنون درین زمینه هیچ گونه همکاری نداشته اند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


خانواده کوه نورد ناپدید شده هرمزگانی همچنان چشم انتظار هستند

 با وجود گذشت 10روز از گم شدن «برکت صادقی » کوه نورد هرمزگانی که از 30اردیبهشت در صعود انفرادی به دماوند ناپدید شده است،خانواده وی همچنان چشم انتظار دریافت خبری درباره سرنوشت این کوه نورد هستند.

 

همسر این کوه نورد یکشنبه در گفت و گویی با ایرنا افزود:از اولین روزهای این اتفاق تاکنون ،در منطقه 'پلور ' دماوند مستقر شده ایم اما هنوز هیچ خبری به دست نیامده است. فریده طغرلی با انتقاد از عملکرد نهادها و دستگاه های مسئول اظهار داشت:در روزهای اول فدراسیون کوه نوردی مدعی شد بالگرد برای یافتن این کوه نورد اعزام کرده ولی هیچ بالگردی به این منظور در منطقه پرواز نکرده است. طغرلی اضافه کرد:این امکان وجود داشت که از روی امواج موبایل این کوه نورد مختصات جغرافیایی محل وی تعیین شود اما در این زمینه نیز هیچ همکاری صورت نگرفت.


به گفته همسر برکت صادقی تلاش هایی برای یافتن کوه نورد ناپدید شده انجام شده و گروه هایی از کوه نوردان اعزام شده اند اما این افراد تنها در یک مسیر جستجو کرده اند و به ارتفاعات چهار هزار و 600متر به بالا نیز ورود نکرده اند و به همین دلیل نتیجه ای به دست نیامد. طغرلی خاطرنشان کرد:هم اکنون تعدادی از کوه نوردانی که دوست صادقی بوده اند به صورت داوطلبانه و به خواهش خانواده ،از سایر استانها به دماوند آمده و در حال جستجو هستند. برکت صادقی کوه نورد 55 ساله اهل بندرعباس از 30 اردیبهشت ماه به تنهایی قصد صعود به قله دماوند را داشت که از روز جمعه 31اردیبهشت تماس های وی قطع شد.


یک تیم از نیروهای امداد ونجات هلال احمراز مسیر ملاخوران اقدام به صعود مسیر جنوبی کرده که با توجه به هوای مه آلود و نبود دید کافی تا ارتفاع 4500 متر صعود کرده و به جستجو پرداختند ولی اثری از برکت صادقی نیافتند سپس به ارتفاعات پایین آمدند.
پس از نتیجه نگرفتن جستجوی تیم امدادهلال احمر اعزامی جلسه ای بااعضای کار گروه جستجو ونجات استان تشکیل شد و راهکارهای لازم برای امداد رسانی سریع تر مورد بررسی قرار گرفت که درهمین زمینه یک تیم 12 نفره جهت جستجو برکت صادقی از بندرعباس اعزام شدند.


مسئول انجمن پزشکی کوهستان ایران نیز چهارشنبه هفته گذشته گفت: طبق اعلام کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و نظر مشورتی دیگر مسئولان امر باتوجه به شروع دوره جدید بارش برف در ارتفاعات دماوند و تداوم این سامانه تا روز جمعه ، عملیات جستجو برای یافتن برکت صادقی پایان یافت. حمید مساعدیان افزود: ادامه عملیات جستجو در ارتفاعات دماوند به دلیل نداشتن دید کافی و همچنین خطر حضور امدادگران در شرایط بد جوی و بارش برف و برودت هوا و به جهت پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی جدید با توجه به پایان پنجمین روز مفقودی این کوه نورد امکان پذیر نیست و ساعت 16 عصر روز سه شنبه چهارم خردادماه پایان این عملیات اعلام شده است.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جسد گردشگر کهگیلویه و بویراحمدی در ارتفاعات کوه دنا پیدا شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: جسد گردشگری که به علت سقوط از صخره جان خود را از دست داده بود،عصر روز شنبه پیدا شد

 

مسعود مثنوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فرهنگی بازنشسته به نام علی روستا برای کوهپیمایی به منطقه خاریدون دنا سفر کرده کرده بود که هنگام کوه نوردی از صخره سقوط کرده بود.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امدادگران هم اکنون در حال انتقال جسد این گردشگر هستند .


کوه دنا با 90هزار هکتار وسعت دارای چهل قله بالای چهار هزار متر است و سالانه پذیرای کوه نوردان داخلی و خارجی پرشماری است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


تقدیم به همه دشمنان نقد

 

رزا علیپور هم رفت. مثل خیلی های دیگر در این سال ها. کوه نوردی ایران بر پیشانی اش داغ لعنت خورده است! ... قرار نیست از چیزی درس بگیریم... قرار نیست آموزه های ضروری را جدی بگیریم ... قرار نیست چشمانمان را به اشتباهات و خطاهای دیگران باز کنیم ... قرار نیست برای پرهیز و عدم تکرار آن اشتباهات زحمتی به خود بدهیم ... قرار نیست ...

 

این داغ لعنت از پیشانی کوه نوردی ایران پاک شدنی نیست ... حوادث سال به سال تکرار می شود ... شبیه به هم ... و جوانان برومند سرزمین مان را یک به یک از دست می دهیم... آمارها از مرگ سالانه بیست الی بیست و پنج نفر حکایت دارد ... در ورزشی که قرار بود و قرار است برای تعالی جسم و روح باشد...

 

مسئولیت بخشی از این مدار تکرار فاجعه بر عهده دشمنان نقد است ... دشمنان قسم خورده ی نقد که فکر می کنند با بررسی و نقد اشتباهات رخ داده شده ... بر حریم و حیثیت دوستان از دست رفته خدشه وارد شده و تمام تلاش خود را بستن دهان ها به کار می گیرند...

 

دشمنان قسم خورده ی نقد ... که بعد از هر حادثه در لباس دوستان جان باخته و با انواع تعلقات عاطفی و احساسی وارد شده و  می کوشند با انواع شعر و شعار و حماسه پردازی و بازی با کلمات  راه را برای شناسایی اشتباهات و خطاها ببندند!!

 

بر پیشانی کوه نوردی ایران داغ لعنت خورده است ... رهایی از این مدار تکرار فاجعه ممکن نیست ...

 

 

پی نوشت:

مرگ رزا علیپور ، بهار کوه نوردی ایران را سیاه پوش کرد. او رفت، اما هنوز هستند ابرقهرمانان و ستاره های بی همتای برنامه های شاخص (!!) که می توانند همچنان از کنار پیکر مجروح و نیازمند کمک رزا علیپورها عبور کنند و فقط نگران تایم برنامه و رکورد مورد نظرشان باشند ... او رفت، اما هنوز هستند کسانی که برای کمک به گاه نیاز و ضرورت ، دچار فلج فکری و جسمی می شوند اما برای فیلم و عکس گرفتن از بدن مجروح رزا علیپورها ، موبایل به دست صف می کشند ... مرگ رزا علیپور ، به روشنی واقعیت امروز کوه نوردی ایران را نشان داد.

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


بانوی کوه نورد ایرانی درگذشت

زن 44 ساله کوه نورد که اسفند سال گذشته پس از صعود به قله دماوند در راه برگشت دچار حادثه شده بود، پس از دو ماه جدال با مرگ سرانجام تسلیم شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری میزان، هفتم اسفند رزا علیپور حین بازگشت از قله  در مسیر جنوبی دماوند دچار حادثه شد.

پس از انتقال او با بالگرد تیم امداد کوهستان به بیمارستان میلاد اقدامات برای درمانش آغاز شد. 

این کوه نورد پس از حدود یک ماه با حال نسبتا مناسب به منزل منتقل شده بود که بار دیگر به علت مشکلات شدید جسمی به بیمارستان نیکان منتقل شد.

وی دوباره سه روز پیش به منزل منتقل و با شرایط مراقبت های ویژه در منزل تحت درمان قرار گرفت که روز گذشته حال وی به وخامت رفته و با اورژانس به بیمارستان حضرت رسول منتقل شد.

در نهایت این کوه نورد 44 ساله  صبح امروز دچار مشکلات تنفسی و ایست قلبی شد و علی رغم تلاش پزشکان، جانش را از دست داد.

   
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


پایان عملیات جستجو و نجات کوه نورد بندرعباس در ارتفاعات دماوند

مسئول انجمن پزشکی کوهستان ایران گفت: طبق اعلام کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوه نوردی و نظر مشورتی دیگر مسئولان امر باتوجه به شروع دوره جدید بارش برف در ارتفاعات دماوند و تداوم این سامانه تا روز جمعه ، عملیات جستجو برای یافتن کرامت صادقی کوه نورد بندرعباس پایان یافت.

 

به گزارش دریافتی چهارشنبه ایرنا از انجمن پزشکی کوهستان ایران، حمید مساعدیان افزود: ادامه عملیات جستجو در ارتفاعات دماوند به دلیل نداشتن دید کافی و همچنین خطر حضور امدادگران در شرایط بد جوی و بارش برف و برودت هوا و به جهت پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی جدید با توجه به پایان پنجمین روز مفقودی این کوه نورد امکان پذیرنیست و ساعت 16 عصر روز سه شنبه چهارم خردادماه پایان این عملیات اعلام شده است.


وی ، متوسط برودت منهای ٢٠ درجه در ارتفاعات طی روزهای گذشته ، مشخص نبودن مختصات آخرین نقطه تماس تلفن همراه وی ، بارش برف سنگین روزهای جمعه و شنبه (٢ روزبعد از آخرین تماس وی)، به همراه نداشتن آب و آذوقه کافی و گذشت پنج شبانه روز از زمان مفقودی را از دیگر عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری برای پایان دادن به عملیات جستجو ونجات اعلام کرد.


مسئول انجمن پزشکی کوهستان ایران اظهارکرد: همزمان با انجام ٢ عملیات جستجو در روز دوشنبه سوم خرداد و براساس آخرین اطلاعات دریافتی از سیگنال های تلفن همراه کوه نورد مفقود شده در محدوده ناندل و قوت گرفتن احتمال حضور کوه نورد در ارتفاعات بالای پنج هزارمتری دماوند و خارج شدن وی از مسیر اصلی جبهه جنوبی به طرف جبهه شرقی مذاکره تلفنی با سرپرست تیم اعزامی جستجو نجات هرمزگان ومدیرکل جمعیت هلال احمر تهران برگزار شد.


مساعدیان اضافه کرد: طبق این مذاکره ، درخواست اعزام نیروی باتجربه به ارتفاعات یادشده و با تاکید بر محدوده تپه گوگردی و جبهه شرقی و شمال شرقی و همچنین اعزام این نیروها با پرواز به بارگاه سوم دماوند جهت سرعت بخشیدن به کار، این موضوع در نشست سازمان مطرح و طبق اطلاع دریافتی انتقال نیروی امدادی با چرخبال به بارگاه سوم دماوند منوط به تائید شرایط ایمنی پرواز و وضعیت هوایی مناسب اعلام شد.


وی گفت: روز گذشته نیز طبق تماس تلفنی ساعت شش و پنج دقیقه صبح با سرپرست تیم اعزامی جستجو ونجات هرمزگان با مدیرکل جمعیت هلال احمر تهران اعلام شد که انجام پرواز به دلیل نبود احراز شرایط مناسب جوی منطقه دماوند لغو شده و این امر می تواند خطراتی را برای بالگرد و امدادگران داشته باشد.


این مسئول یادآورشد: طبق بررسی نقشه ها و گزارش های هواشناسی کوه دماوند ناپایداری های جوی در ارتفاعات بالای چهار هزار و 500 متری دماوند از ساعت ١٠ صبح روز سه شنبه چهارم خردادماه جاری روند افزایشی داشته تا جایی که از بعد از ظهر روز سه شنبه بارش برف در ارتفاعات آغاز که این بارش ها تا چهارشنبه ادامه خواهد داشت و روز جمعه نیز براساس همین گزارش ، بارش ها از سر گرفته می شود.


برکت صادقی کوه نورد 55 ساله اهل بندرعباس از پنجشنبه گذشته 30 اردیبهشت ماه به تنهایی قصد صعود به قله دماوند را داشت که بدون توجه به تذکر مسئول پناهگاه بارگاه سوم مبنی بر فراهم نبودن صعود انفرادی و نامناسب بودن ؛ اقدام اما پس از ترک بارگاه سوم دیگر به بارگاه بازنگشته است.


یک تیم از نیروهای امداد ونجات هلال احمراز مسیر ملاخوران اقدام به صعود مسیر جنوبی کرده که با توجه به هوای مه آلود و نبود دید کافی تا ارتفاع 4500 متر صعود کرده و به جستجو پرداختند ولی اثری از برکت صادقی نیافتند سپس به ارتفاعات پایین آمدند.
پس از نتیجه نگرفتن جستجوی تیم امدادهلال احمر اعزامی جلسه ای بااعضای کار گروه جستجو ونجات استان تشکیل شد و راهکارهای لازم برای امداد رسانی سریع تر مورد بررسی قرار گرفت که درهمین زمینه یک تیم 12 نفره جهت جستجو برکت صادقی از بندرعباس اعزام شدند.


دمای ارتفاعات دماوند از منفی 17 تا 23 درجه سانتیگراد می باشد که با بارش متناوب برف وتگرگ همراه است و در اردیبهشت و خرداد بدترین شرایط کوهستانی درمنطقه دماوند است.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


با محاسبه از مرکز زمین : اورست بلندترین قله دنیا نیست!

از سال 1953 و زمانی که ادموند هیلاری برای نخستین بار به قله اورست صعودکرد، هزاران ماجراجو برای فتح این قله راه دشوار منتهی به آن را پیموده اند. در واقع، هر ساله تعداد افراد زیادی این زیبایی طبیعی هیمالیا را زیر پا می گذارند تا به قله ای افسانه ای برسند.


اورست شهرت خود را مدیون عنوان "بلندترین کوه دنیا" است، اما واقعیت این است که اینطور نیست! بله، بلندترین قله دنیا Chimborazo است، یک آتشفشان چینه ای در اکوادور که بخشی از رشته کوه های آند است. این قله دورترین نقطه از مرکز زمین است و بنابراین بلندترین نقطه محسوب می شود.


قله چیمبورازو 6248 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که 2600 متر کوتاه تر از اورست است، اما اگر اندازه گیری را از مرکز زمین انجام دهیم همه چیز تغییر می کند.


اساساً، از آنجایی که زمین مسطح نیست، در محل خط استوا کمی برآمده تر و در نزدیکی قطب ها مسطح تر است. این بدین معنی است که کوه های نزدیک استوا از کوه های سایر نقاط مرتفع تر هستند و بر حسب اتفاق چیمبورازو بر روی خط استوا قرار دارد در حالیکه اورست در 28 درجه شمالی واقع شده است.

 

خب، چیمبورازو چقدر بلندتر است؟ بنا بر گزارش ها، اورست از مرکز زمین 6382 کیلومتر فاصله دارد. در حالیکه چیمبورازو 6384 کیلومتر فاصله دارد. با وجودیکه اختلاف بین آنها بسیار ناچیز است، اما همین تفاوت ناچیز هم عنوان بلندترین قله را به چیمبورازو منتقل می کند.


اما چه چیز باعث می شود اورست همچنان به عنوان بلندترین قله شناخته شود؟ دلیل را باید در دشواری صعود به قله جستجو کرد. کوهنوردان معمولا به دنبال دشوارترین صعود هستند که در اورست یافت می شود. برای رسیدن به کمپ پایه اورست 10 روز کوهنوردی لازم است و فتح قله هفت هفته طول می کشد. اما فتح قله چیمبورازو در دو هفته مقدور است.


در هر حال هنوز هم اگر محاسبه را از سطح دریا انجام دهیم اورست بلندترین قله محسوب می شود.

 

منبع: تک شات

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کلاس مربی گری غارنوردی کشور در گیلان برگزار شد

کلاس مربی گری درجه سه غارنوردی کشور در شهرستان ماسال استان گیلان برگزار شد

 

سرپرست روابط عمومی اداره ورزش و جوانان گیلان روز دوشنبه گفت : در این کلاس مربیگری ، 33 غارنورد در دو بخش بانوان و آقایان حضور داشتند که از این تعداد 23 غارنورد را آقایان و 10 غارنورد را بانوان تشکیل می دادند .


سعید علیپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : نفرات شرکت کننده در این دوره غارنوردی ، از استان های قزوین ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، لرستان ، قم ، بوشهر ، البرز و کردستان حضور داشتند .


وی اظهار کرد : این کلاس مربیگری به مدت چهار روز برگزار شد که طی آن جدیدترین اطلاعات تئوری و عملی این رشته ورزشی زیر نظر مدرسان فدراسیون کوه نوردی و غارنوردی برگزار شد .


وی ادامه داد : کلاس تئوری مربیگری درجه سه غارنوردی در سالن ورزشی شهید چمران شاندرمن شهرستان ماسال و همچنین کلاس عملی نیز در غار آویشوی این شهرستان برگزار شد .


وی اضافه کرد : این دوره مربی گری با عنوان هر باشگاه یک مربی برگزار شده که هدف از برگزاری آن ، افزایش توان غارنوردان و گسترش دانش غارنوردی در کشور است.


سرپرست راوبط عمومی اداره ورزش و جوانان گیلان خاطرنشان کرد : به شرکت کنندگان پس از قبولی در آزمون های تئوری و عملی ، مدرک مربی گری درجه سه غارنوردی اعطاء می شود .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


دیدگاه: ابهام در صعود زمستانی همدانی ها به قله شاخک

طوبا آذرگشب :

در باره ی گزارش ارائه شده در نشست انجمن کوه نوردان

" در گزارش ارائه شده، من عکسی از قله (بالاترین نقطه صعود شده و یا محلی که نمایانگر پایان کار باشد) و نماهای اطرافش ندیدم. اگر کسی دیده لطفا بیاید و بگوید! فیلم فقط شامل قسمت هایی نظیر حضور در پناهگاه و مبدا صعود بود... از درگیری با سنگ و یخ و غیره هم خبری نبود به جز قسمت ابتدایی مسیر...


و اینکه آیا هر صعودی، کار نو محسوب می شود؟ تمام مسیر از قسمت نرمال صعود شده و آن انتهای کار -در پاسخ به سوال من- به گفته صعود کنندگان به دلیل اینکه لذت کوه نوردی به کار نو کردن است!!! از جایی دیگر صعود شده!


مسیری که پیش از این به گفته کوه نوردان قدیمی، صعود شده اما کسی نام مسیر نو بر آن نگذاشته... ای کاش و ای کاش از کوه نوردان و صعود کنندگان قبلی این مسیر، دست کم "یک نفر" در این نشست حضور داشت! تا حداقل سوالاتمان بی جواب نمی ماند..."

 

 

 

پی نوشت کلاغ ها:

 انتظار داریم دوستان همدانی که در گزارش خود ادعای صعود زمستانی قله شاخک از مسیری نو را مطرح کرده اند ، نسبت به ارائه اسناد و مدارک روشن و شفاف در جهت اثبات صعود خود اقدام کنند . عکسی که در پوستر برنامه ی این دوستان همدانی آورده شده و فردی را نشان می دهد که کلنگ یا تبر یخ خود را به نشانه پیروزی بالای سر برده است ... شباهتی به قله ی شاخک ندارد!!  

 

نقطه ای که در عکس پوستر به عنوان قله شاخک معرفی شده ...با توجه به عکس زیر ( در اینترنت ) احتمالا یکی از قله های فرعی مسیر است ....
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون کپسول اکسیژن

عظیم قیچی ساز کوه نورد تبریزی،  اورست بلندترین قله جهان را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرد

 

به گزارش ایرنا از فدراسیون کوه نوردی، جوان 34 ساله ایرانی پیش از این در سال 84 نیز قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده بود.
قیچی ساز سال گذشته (1394) قصد داشت با صعود به قله اورست بدون استفاده از کپسول اکسیژن و پس ازآن با صعود به لوتسه به جمع فاتحان قلل هشت هزار متری جهان یا باشگاه هشت هزار متری ها بپیوندد، اما با سقوط بهمن در اورست (اردیبهشت 94) این مهم تحقق پیدا نکرد.
قله لوتسه با ارتفاعی بیش از هشت هزار و چهارصد متر ،‌چهارمین قله هشت هزار متری جهان محسوب می شود که در چهار کیلومتری جنوب اورست قرار دارد .
کوه نورد جوان کشورمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:‌ جهان دارای 14 قله هشت هزار متری است که تاکنون 13 قله را فتح کرده ام ،اما از آنجا که در اولین صعودم به اورست از کپسول اکسیژن استفاده کردم ، می خواستم این قله را یکبار دیگر و بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کنم و پس از آن با صعود به قله لوتسه به جمع باشگاه هشت هزار متری های دنیا بپیوندم .
این کوه نورد صاحب نام ایرانی افزود:صعود به قله اورست در سال 84 همراه با کپسول اکسیژن صورت گرفت و بقیه صعودهایم به قله های هشت هزار متری از سال 87 تا 93 بدون کپسول اکسیژن بود.
قیچی ساز یادآور شد: صعود به قله های هشت هزار متری و قرار گرفتن در جمع برترین های کوه نوردی جهان ، افتخاری برای ایران محسوب می شود و اکنون بسیاری از کشورها به دنبال افرادی هستند که با نام آنان در سطح جهان و در عرصه کوه نوردی افتخار آفرینی کند و 14 نفر برتر جهان ملیت هشت یا 9 کشور را دارند که به لطف خدا، ایران نیز به زودی در شمار این کشورها قرار می گیرد.
عظیم قیچی ساز سال 1360 در شهرستان تبریز متولد شده و در رشته کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه تبریز تحصیل کرده و در سال 1384 نخستین صعود هشت هزار متری خود را به اورست (8848 متر) با استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد.
قیچی ساز تاکنون بدون استفاده از کپسول اکسیژن موفق به صعود به قله های برودپیک (8051 متر – سال 87) ، دائو لاگیری (8167 متر - سال 89) ، نانکا پاربات (8126متر - سال 89 ) ، کانچن جونگا (8586 متر – سال 90 ) ، گاشر بروم 2 (8034 متر - سال 90) ، گاشربروم 1 (8080 متر - سال 90 ) ، آنا پورنا (8091 متر - سال 91 )، کی 2 (8611 متر – سال 91 ) ، ماناسلو (8163 متر – سال 91 )، ماکالو (8463 متر – سال 92 ) ، چوایو ( 8201 متر – سال 92 ) و شیشاپانگما (8027 متر – سال 93 ) شده است .

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +