پژوهش های جدید: ما با افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها از یک تباریم

انسان باستانی زاگرس‌نشین و افسانه نژاد آریایی

پژوهش‌های مشترک موزه ملی ایران، موزه تاریخ طبیعی پاریس و دانشگاه ماینس آلمان روی «دی ان ای» باستانی و ایزوتوپ نمونه‌های استخوان انسان از تپه عبدالحسین در شهرستان نورآباد که پیشینه‌اش به عصر نوسنگی می‌رسد و غار وزمه در شهرستان اسلام‌آباد در استان کرمانشاه اطلاعات تازه‌ای درباره تبار، مشخصات ظاهری و نوع تغذیه کشاورزان ایرانی غرب زاگرس به دست داده است: پایان افسانه آریایی مبتنی بر آمیزش ایرانی و اروپایی در سرآغاز تمدن. اقوام جنوب آسیا از تبار ایرانی‌ها در عصر نوسنگی‌اند و ایرانی‌ها در آن زمان از نظر ظاهری تفاوت چندانی با امروز نداشتند. ما با افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها از یک تباریم.

در این پژوهش ۳۲ متخصص ژنتیک، باستان‌شناس و باستان جانورشناس از کشورهای ایران، آلمان، فرانسه، انگلستان، سویس، ایرلند و سوئد مشارکت داشته‌اند. فرناز بروشکی از دانشگاه ماینس آلمان، مرجان مشکور از موزه تاریخ طبیعی پاریس، فریدون بیگلری از موزه ملی ایران، کامیار عبدی از دانشگاه کالیفرنیا و حسین داودی از دانشگاه تربیت مدرس‌ در این پژوهش شرکت داشتند.

پژوهشگران پنج نمونه از استخوان‌های به دست آمده در تپه عبدالحسین و غار وزومه را که پیشینه‌شان به ۱۰ هزار سال پیش در عصر نوسنگی می‌رسد بررسی کرده و موفق شده‌اند ژنوم کامل انسان‌هایی که در آن دوران می‌زیستند را استخراج کنند.

پیش از این تصور می‌شد که دهقانان زاگرس اجداد دهقانان اروپایی بوده‌اند. اما حالا خلاف آن ثابت شده‌ است. زنجیره‌ای که انسان‌ها را به لحاظ ژنتیکی از آسیا تا اروپا به هم پیوند می‌داد در شرق آناتولی به دلیل نامعلومی گسیخته شده است.

دهقانان دامنه زاگرس از کهن‌ترین فرهنگ‌های شناخته‌شده در جهان‌اند. آن‌ها موفق شدند در عصر نوسنگی کشاورزی را ابداع کنند، و به این شکل پایه‌های تمدن را در «هلال حاصلخیز» (هلال خصیب) بنیان گذارند. از پژوهش اخیر معلوم می‌شود که هم‌زمان در غرب آناتولی و اروپا هم عده‌ای از انسان‌ها به کشاورزی روی آورده بودند، بدون آنکه با کشاورزان زاگرس ارتباطی داشته باشند. این دو شاخه از انسان‌ها ۵۰ هزار سال پیش با هم ارتباط ژنتیکی داشتند، اما بعدها این ارتباط و آمیزش از بین می‌رود.

مرجان مشکور از موزه تاریخ طبیعی پاریس می‌گوید: «ممکن است ایرانی‌هایی در آن زمان به طرف غرب کوچ کرده باشند. اما اکثریت آن‌ها، برخلاف آنچه که تاکنون پنداشته می‌شد با غربی‌ها آمیزش نداشتند.» بررسی بر روی ژنوم استخراج شده نشان می‌دهد که ایرانی‌ها به سمت شرق مهاجرت کرده‌اند و در دوران نوسنگی با ساکنان افغانستان و پاکستان آمیزش داشته‌اند.

ژنوم ایرانیان ۱۰ هزار سال پیش در دامنه کوهستان زاگرس بیش از همه اما به زرتشتیان شباهت دارد. فرناز بروشکی، از دانشگاه ماینس آلمان می‌گوید: «احتمالاً زرتشتی‌ها با مهاجران آمیزش کمتری داشتند و به این ترتیب ژنوم آن‌ها با ژنوم انسان نوسنگی دامنه زاگرس شباهت بیشتری دارد.»

طرفداران این نظریه که ایرانی‌ها از نژاد آریایی‌اند استدلال می‌کردند که ایرانی‌ها و اروپایی‌ها ریشه ژنتیکی مشترکی دارند و کشاورزان ایرانی ده هزار سال قبل به اروپا مهاجرت کردند و پایه‌های تمدن در آن نواحی را بنیان گذاشتند.اکنون یافته‌های ژنتیکی تازه بطلان این نظریه را ثابت می‌کند.

منبع: گزارش علمی دانشگاه ماینس

 

به نقل از سایت رادیو زمانه

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


نجات کوه نورد حادثه دیده تبریزی در کوهستان سبلان از مرگ حتمی

با امداد رسانی به موقع گروه امداد کوهستان شهرستان مشگین شهر کوه نورد حادثه دیده در کوهستان سبلان از مرگ حتمی نجات یافت

 

سرپرست گروه امداد کوهستان جمعیت هلال احمر مشگین شهر گفت: این کوه نورد 65 ساله از اهالی تبریز بود که در مسیر صعود به قله کسری از رشته کوه های سبلان در ارتفاع سه هزار و 800 متری از پرتگاهی سقوط کرده بود.


بابک توحیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل مه آلود بودن هوا و مقدور نبودن پرواز بالگرد برای امداد هوایی اعضای گروه پس از چهار ساعت پیاده روی کوهستان به محل مورد نظر رسیده و مصدوم را که از ناحیه پا و قفسه سینه دچار آسیب شدیدی شده بود با استفاده از یک راس اسب به آمبولانس مستقر در پایین دست کوهستان انتقال دادند.


او گفت: مصدوم بلافاصله به مرکز درمانی در مشگین شهر منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت که در حال حاضر وضعیت عمومی وی رضایت بخش است.

قله سبلان با ارتفاع 4811 متر در استان اردبیل واقع شده و هر سال در فصل های مختلف میزبان انبوه کوه نوردانی است که از سراسر کشور به سومین کوه مرتفع کشور صعود کرده و از زیبایی های آن لذت می برند.


در سال های اخیر نا آشنایی برخی کوه نوردان به مسیر صعود این کوه حوادث ناگواری به دنبال داشته است.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


خواستگار بدشانس در نوک قله کوه!

به نظر می آید همه چیز سر جایش است، قله فتح شده، ابرها رومانتیک به نظر می آیند، کسی که برای زندگی انتخاب کرده ای در فتح قله همراه تو بوده فقط یک مشکل وجود دارد، حلقه کجاست!!؟                   

ریچی برنامه داشت که بعد از فتح قله ی تتون از اشلی عشق زندگی اش خواستگاری کند، همه چیز طبق برنامه پیش می رفت دوستش به هوای اینکه از آنها عکس بگیرد در حال ثبت لحظه ی خواستگاری بود، ریچی جعبه ی حلقه را درآورد، اشلی ذوق زده شد ولی مشکل اینجا بود که حلقه ی درون جعبه نبود! بقیه ی داستان را در عکس ها ببینید.

 سایت ساعت 24

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کویر لوت ایران فردا روی میز یونسکو

«کویر لوت» نخستین اثر طبیعی ایران فردا (شنبه 26 تیر) در ادامه‌ چهلمین اجلاس ثبت میراث تاریخی – طبیعی یونسکو بررسی می‌شود.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که همراه با تیم 12 نفره متخصصان ایرانی در حوزه‌های مختلف در چهلمین اجلاس جهانی یونسکو در استانبول به سر می‌برد، با اعلام این خبر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر نمی‌توانیم هیچ پیش‌بینی‌ای درباره‌ ثبت شدن یا نشدن «کویر لوت» داشته باشیم، اما تیم مذاکره‌کننده‌ ایرانی همه‌ تلاش خود را برای صحبت با 21  کشور عضو و اتحادیه «IUCN» (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت) به کار برده و حدود 23 جلسه به صورت مستقل در این زمینه برگزار کرده است.

 

وی که مسئول تدوین پرونده‌های جهانی ایران است، با اشاره به حضور متخصصان محیط زیست، آب، قنات، وزارت امور خارجه و حوزه‌های طبیعی از کشور در این اجلاس با هدف دفاع از پرونده‌های ایرانی اظهار کرد: به همه‌ کشورها و اتحادیه توضیحات علمی کامل را داده‌ایم و از زاویای مختلف در این زمینه بحث کرده‌ایم و توانسته‌ایم آن‌ها را توجیه کنیم. ‌همچنین انتشارات خوبی در این زمینه ارسال شده است و امیدواریم کشورهای عضو با قطعیت به ما رای بدهند.

 

طالبیان با تاکید بر این‌که «کویر لوت» در سه استان قرار گرفته و بیش از چهار میلیون هکتار وسعت دارد و روستاهای زیادی در مرز آن هستند، افزود: از زمان ارائه‌ پرونده‌ «کویر لوت» به یونسکو، اشکلاتی درباره‌ این پرونده مطرح شده بود که تیم ایرانی تا جایی که می‌توانست آن‌ها را برطرف کرده و توضیحات لازم را داده است. با این وجود امکان پیش‌بینی ثبت شدن یا نشدن این پرونده را تا زمان بررسی و اعلام نتایج آرا نداریم.

 

به گزارش ایسنا،  در چهلمین اجلاس یونسکو، ظهر امروز (جمعه 25 تیرماه)  بیستمین اثر ایران «قنات ایرانی» که پرونده‌ای زنجیره‌ای از 11 قنات ایران و از 6 استان کشور است، با اکثریت آرا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


باشگاه دماوند و حس شیرین مالکیت کوهستان!!

_ به نظر می‌رسد مدیران فعلی باشگاه دماوند ، تشکل خود را تافته‌ای جدا بافته در جامعه کوه‌نوردی ایران می‌دانند!! ... و فکر می‌کنند در زمان اجرای برنامه‌ای که خودشان آن را بزرگ می‌دانند ، حق دارند طی اطلاعیه‌ای به شدت غیرمعمول و انحصارطلبانه ... و البته محترمانه ، از دیگر کوه‌نوردان و طبیعت دوستان این سرزمین بخواهند که در تاریخ‌های مورد نظر : لطفا سروکله‌تان پیدا نشود!!

 

_ ظاهرا مدیران فعلی باشگاه دماوند "قرق کوهستان" را حق طبیعی و شاید گونه‌ای ارثیه پدری(!!) می‌دانند و به نظرشان  جامعه‌ی کوه‌نوردی وظیفه دارد  خود را برای اجرای برنامه های معمول و جاری  با مدیران این باشگاه هماهنگ نماید!!


_ موضوع ساده است ... صدور این اطلاعیه یک اشتباه مدیریتی محض است و این باشگاه می‌بایست در اولین فرصت ممکن از جامعه‌ی کوه‌نوردی عذرخواهی نماید.

 

 

درخواست باشگاه  دماوند از جامعه کوه‌نوردی

" بر طبق اعلام روابط عمومی «باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند» این باشگاه قصد دارد مرداد ماه از تاریخ 6 تا 15  یک اردوی بزرگ در منطقه علم چال برگزار نماید. این برنامه ها شامل  کوه نوردی،سنگ نوردی ، دوچرخه سواری  ،آموزشی و توانمند سازی مربیان باشگاه و حفاظت از محیط کوهستان است که در منطقه علم چال و کلاردشت برگزار خواهد شد.

« وحید بهرامی » مدیر عامل باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند با اعلام اینکه برنامه های مختلفی در زمینه های کوه نوردی و سنگ نوردی تدارک دیده شده است و تعداد زیادی از اعضای این باشگاه در برنامه ها شرکت خواهند نمود. برای جلوگیری از تداخل و ترافیک در مسیرهای مختلف این منطقه و بروز خطرات احتمالی از کوه نوردان و سنگنوردان درخواست نمود در صورت امکان برنامه خود را در بازه های زمانی غیر از زمان اجرای این اردوی ورزشی (6 تا 15 مرداد ماه ) برگزار نمایند...کوه نامه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کویرهای ایران تشنه گردشگری

شاید با شنیدن کلمه کویر، خشکی، درماندگی و حشرات سمی اولین کلماتی باشند که به ذهن انسان خطور می کنند؛ این در حالی است که کویر می تواند یکی از بهترین مکان ها برای افرادی باشد که از هیاهوی شهرها کلافه شده اند. البته خشن، خشک و زمخت بودن کویر به واسطه نوع نگاهی است که به چنین اقلیمی در کشور ما می شود. با اندکی تغییر زاویه نگاه، می توان دریافت که کویر نه تنها یک تهدید نیست بلکه در بعد گردشگری یک فرصت استثنایی برای ایران محسوب می شود. این اتفاق البته زمانی رخ می دهد که ما گردشگری را فقط در ابنیه تاریخی خلاصه نکنیم و بدانیم که اقلیم کویر در ایران یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری محسوب می شود.

امروزه کویرگردی و به طور کلی طبیعت گردی یکی از پرمشتری ترین انواع گردشگری محسوب می شود. در چند سال گذشته، به لطف توسعه گردشگری در کشور و نگاه ویژه به مقوله توریسم، گردشگری کویر نیز مورد توجه قرارگرفته است. کویرگردی در همان ابتدای مطرح شدن با سیل مخاطبان داخلی مواجه شد و مسوولان را به این فکر فرو برد که این قسم از گردشگری می تواند یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در کشور به شمار آید.

تعداد زیاد گردشگران و کویرگردان وارد شده به کویرهای کشور از یکسو و متقاضیان متعدد سرمایه گذاری در این مناطق از سوی دیگر، این نوید را می دهد که گردشگری کویر می تواند به عنوان یک صنعت کارآ مناطق کمتر توسعه یافته کویری را از وضع فعلی نجات داده و آن ها را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بدهد. در این میان اصفهان به عنوان یکی از استان های مهم در بحث گردشگری و کویرگردی مطرح است. نکته مهم این است که مسوولان استانی و گردشگری اصفهان متوجه این موضوع مهم شده و از سرریز شدن مخاطبان داخلی خبر می دهند، البته آنها خوب می دانند که کویر می تواند یک جاذبه بسیار مهم برای گردشگران اروپایی نیز محسوب شود. آنها قطعا با دیدن کویرهای ایران از این نوع گردشگری که به ندرت در قاره سبز یافت می شود، استقبال خواهند کرد.

در همین زمینه فریدون الهیاری اعتقاد دارد جاذبه های خاص گردشگری کویر از جمله تپه های ماسه ای و دریاچه های نمکی به علاوه آسمان پر ستاره و مکان های رصد، وضعیت ویژه ای را برای گردشگری در این مناطق ایجاد کرده است. البته او در زمینه جذب گردشگر معتقد است در ابتدای راه هستیم، اما در همین مدت زمان هم توانسته ایم موفقیت های خوبی در جذب گردشگر داشته باشیم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان بحث زیرساخت ها را مهم ترین مساله گردشگری کویر می داند که در مناطق کویری برای جذب گردشگر مطرح می شود؛ چراکه برای جذب گردشگر نیاز است که راه های مناسب وجود داشته باشد، رفت وآمدها مناسب بوده و اماکن اقامتی در حد و اندازه های گردشگری باشد و امنیت گردشگران نیز تامین شود.

وی از در دست نبودن آمار دقیق از شمار گردشگران کویری می گوید و تاکید می کند: «خوشبختانه در حال حاضر نگاه خوبی به کویر و گردشگری آن شده و گردشگران خارجی و بین المللی نیز با این نوع گردشگری در ایران آشنا می شوند و حتی در این بخش نیز با استقبال مواجه بوده ایم.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از استقبال شدید برای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری در مناطق کویری خبر می دهد و از ساخت چندین منطقه نمونه گردشگری در کویرهای اصفهان توسط همین سرمایه گذاران ابراز خوشحالی می کند. الهیاری توسعه را حاصل رونق گردشگری در مناطق کویری می داند و می گوید: «مباحثی همچون اشتغال و جلوگیری از مهاجرت معکوس از جمله مهم ترین اتفاقاتی است که بارونق گردشگری در کویر رخ می دهد و همین موضوع موجب ثبات در مناطق کویری که کمتر توسعه یافته هم هستند، می شود؛ چرا که خوشبختانه آن طور که آمارهای نسبی نشان می دهد، گردشگران خارجی نیز کم کم با مناطق کویری کشور آشنا شده و این مناطق را برای گردشگری انتخاب می کنند.»

گردشگری کویر در ابتدای مسیر توسعه خود قرار دارد و قطعا در این میان کاستی هایی وجود دارد. این کاستی ها باید توسط سرمایه گذارانی که استقبال آنها از کویر چندان هم کم نیست، جبران شود. همچنین، اداره میراث فرهنگی و گردشگری باید برای جلوگیری از مشکلاتی که نظیر آن در مرنجاب در سال گذشته بارها ایجاد شد، تمام تلاش خود را به کار گیرد. همچنین مسافران باید بدانند کویر با آن ظاهر بسیار خشن خود این روزها از گردشگران بسیاری در آغوش خود پذیرایی می کند، اما قطعا با رشد مسافر در این مناطق بکر، معضلات زیست محیطی نیز با احتمال بیشتری گریبان آن را خواهد گرفت. پس باید با کویرها مهربان تر برخورد کنیم تا حداقل این مناطق بکر زیبایی خود را از دست ندهند.

 

 " دنیای اقتصاد"

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


رهنمود جدید پیر کینه توزشان است؟!

چند ماهی است که کامنتینگ وبلاگ ، از سوی یکی از افراد دارو دسته‌ی "کوه‌نامه" با موجی از توهین و فحاشی و تهدید روبرو شده است ... تمام کامنت‌ها به شکل خصوصی و با مضامینی  به شدت کثیف و بی‌شرمانه ارسال شده است که در صورت لزوم تمامی آنان منتشر خواهد شد ...


آغاز حمله به کامنتینگ وبلاگ ، با انتشار پست‌هایی همراه بود که اشاره به اخبار و یا فعالیت‌های امین معین  داشت( مثلا معرفی کتاب جدید او ) ... به عبارتی در هر پست کلاغ ها اگر کوچک‌ترین اشاره ای به نام امین معین و یا همسر گرامی او وجود داشت ، باید شاهد انبوهی از کامنت‌های هرزه و از سوی فردی خاص می‌بودیم.

 

سوال این است : دارو دسته‌ی "کوه‌نامه"  از این میزان تلاش برای حذف یک وبلاگ چه نفعی خواهد برد؟!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جعل عکس برای اثبات صعود!!

 

پس از مشخص شدن تخلف زوج هندی در جعل تصاویر صعودشان به اورست وزارت گردشگری این کشور احکام صادره برای صعود ایشان را ابطال نمود.


این وزات خانه با تایید تخلف زوج هندی Chandrakant Rathod و همسرش Tarkeshwari Chandrakant Bhelerao که هردو افسر پلیس در شهر پونا در غرب نپال هستند اقدام به ابطال احکام صادره صعود ایشان کرد. براساس گزارش وزارت گردشگری نپال باتوجه به محرز شدن تخلف زوج هندی در جعل تصاویر صعود ایشان به اورست این وزارت خانه تصمیم به ابطال حکم صادره در روز ۱۰ جون نمود. ضمن اینکه ممکن است ایشان برای مدت ۵ سال از ورود و مدت ۱۰ سال از کوه نوردی در این کشور منع گردند. 
Ram Pandey از بخش حقوقی وزارت گردشگری و Ram Krishna Maharjan متخصص عکاسی و نماینده وزارت توریست در یک هیات ۳ نفره به مدت ۱۵ روز اقدام به بررسی ادعای این زوج نمودند. در پایان ایشان تخلف زوج هندی را تایید و رای به ابطال احکام صعودشان به اورست دادند. 


این تیم ۳ نفره همچنین ضمن انتقاد از شرپاهای همراه، افسر رابط تیم و شرکت خدمات ماکالو ادونچر، پیشنهاداتی را به منظور جلوگیری از تکرار این رخداد ارایه نمود.
لازم به ذکر است پس از ادعای زوج هندی مبنی بر صعود قله در روز ۲۳ می در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاتماندو در روز ۵ جون، جمعی از کوه نوردان این کشور با استناد به مدت زمان کوتاه حضور ایشان در کمپ اصلی و عدم  هم هوایی مناسب و همچنین اعلام خبر صعود، تقریبن ۱۲ روز پس از زمان مورد ادعا، خبر صعود ایشان و همچنین تصاویر ایشان را جعلی دانستند. این امر با واکنش مقامات نپالی همراه و دروغ ایشان محرز و احکام صعودشان ابطال گردید.

 

به نقل از وبلاگ کوه قاف ( رضا زارعی )

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


با لطف و محبت هیئت داوران، تیم زنجان برنده شد!!

 

 _همانطور که انتظار می‌رفت و حدس می‌زدیم ، با لطف و محبت حسن نجاریان به عنوان رئیس هیئت داوران سومین دوره جشنواره صعودهای برتر ... و شاید گونه‌ای ادای دین همشهریانه(!) ... تیم زنجان با برنامه‌ی تکراری پیمایش دره یخار ، سرانجام به آرزوی خود رسید و برنده‌ی جایزه اول جشنواره در بخش پیمایش شد.

 

_ حتی اگر حذف و قلع و قمع تمامی آن برنامه های ارزشمند سال گذشته و کج سلیقه‌گی تیم داوری را در انتخاب سه برنامه با زمینه‌ی مشترک(صعود یخچال) نادیده بگیریم ... کنار گذاشتن برنامه‌ای که دارای ارزش تاریخی در کوه‌نوردی ایران است یعنی " اولین صعود زمستانی دماوند از مسیر دره یخار " توسط باشگاه آلپ تبریز و رای به برنامه‌ی تیم زنجان ( که حدود یک ماه بعد از تبریزی‌ها، دماوند را از دره یخار صعود کردند) ... نکته ای به معنای واقعی کلمه تاسف بار بود.

 

_ موضوع و حکایت " گشایش مسیر" می‌رود که در کوه‌نوردی ایران به طنزی مضحک تبدیل شود. اکنون پاره‌ای تیم‌ها در فقدان توانایی و قابلیت انجام کارهای نو و در فقدان خلاقیت برای ارائه ی طرح‌های نو ... برای مطرح کردن خود ، شیوه‌ای رندانه را در پیش گرفته‌اند!! ... برای اینان ، کمی جابجایی در مسیر معمول و آشنا ( چند متر چپ‌تر یا چند متر راست‌تر )  در حکم گشایش مسیری نو است!! 

 

_ ابوالفضل زمانی (سرپرست تیم زنجان _ دره یخار) به دنبال انبوهی مرثیه‌سرائی در باره یخچال‌های ایران، در صحبت‌هایش به کوه‌نوردان توصیه می‌کرد که از صعود و اجرای برنامه در یخچال‌های کوهستانی پرهیز کنند!! ... و البته شنیدن این سخنان از جانب کسی که به گفته خودش چهار سال درگیر پروژه و انجام برنامه در یخچال یخار بوده است کمی عجیب بود و برایم سوالی مطرح شد ... نکند ابوالفضل زمانی اجرای برنامه‌های مکرر و تکراری در یخچال‌های کوهستانی ایران را فقط در انحصار خودش و دوستانش می‌داند؟! 

 

_ در جریان برگزاری جشنواره و هنگام قرائت بیانیه‌ی هیئت داوران توسط حسن نجاریان ... دفاع متعصبانه و شخصی او از تیم زنجان واقعا جالب بود!! ... پیشاپیش می‌توانستیم نهایت انصاف و بی‌طرفی در نتایجی که قرار است اعلام شود را حدس بزنیم!! چشمک

 

_ به دوستان در باشگاه آلپ تبریز : آنچه در سومین دوره جشنواره صعودهای برتر رخ داد به راستی اهمیتی نخواهد داشت .  عملکرد ضعیف و جانبدارانه‌ی داوران این دوره به زودی از یادها خواهد رفت اما ... در تاریخ کوه‌نوردی ایران ثبت خواهد شد که اولین صعود زمستانی موفقیت آمیز دماوند از دره یخار توسط کوه‌نوردان باشگاه آلپ تبریز به انجام رسیده است.

 

 

پی‌نوشت:

عکس بالا ، شیفته‌گی و شعف حسن نجاریان (رئیس هیئت داوران _سمت راست) از برنده شدن تیم زنجان!!چشمک

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جشنواره صعودهای برتر و کج سلیقه گی در عملکرد هیئت داوران

_ عملکرد ضعیف هیئت داوران به ریاست‌(!) حسن نجاریان و آنچه از نهایت کج سلیقه‌گی در انتخاب و اعلام نامزدهای صعودهای برتر در بخش پیمایش به نمایش گذاشتند ، موجی از انتقاد و اعتراض را برانگیخته است.

 

_ نادیده گرفتن و حذف و به عبارتی قلع و قمع تمامی برنامه‌های کوه‌نوردی و خط‌ الراسی زمستانی خوب و ارزشمندی که در سال گذشته  اجرا شد، عادلانه و منصفانه نبود. حضور حداقل یک برنامه کوه‌نوردی در لیست نامزدها می‌توانست بیانگر نگاه بی‌طرفانه و حرفه‌ای هیئت داوران به موضوع کارشان باشد.  "‌نهایت کج سلیقه‌گی" در عملکرد ، بهترین توصیفی است که می‌توانیم در باره هیئت داوران سومین دوره داشته باشیم.

 

_ انتخاب و اعلام برنامه  دره یخار (‌تیم زنجان) که در دوره‌ی قبل جشنواره نیز با همین عنوان برنامه حضور داشت ... نهایت کج سلیقه‌گی در عملکرد هیئت داوران بود . به نظرم دوستان برای انتقاد و اعتراض‌های خود به انتخاب مجدد این برنامه حق دارند و هیئت داوران قطعا وظیفه دارد پاسخ شفاف و قانع کننده‌ای برای حضور مجدد تیم زنجان ارائه کند. این انتخاب اگر آشکارا تبعیض نیست پس چیست؟!

 

_ انتخاب برنامه‌ای که در باره‌ی آن کوچک‌ترین منبع اطلاعاتی و خبری _ در هیچ کجا _ وجود ندارد ، می‌تواند نمایش  گونه‌ای دیگر از کج سلیقه‌گی در عملکرد هیئت داوران باشد. منظورمان برنامه صعود زمستانی یک روزه یخچال سبلان به سرپرستی اسماعیل عباسیان (عجب شیر) است. جالب اینجاست که هیئت کوه‌نوردی آذربایجان شرقی نیز اطلاعاتی در باره این برنامه ندارد و سایت رسمی هیئت فاقد هرگونه خبر و اطلاع رسانی در باره این برنامه می‌باشد.

 

 _ صحبت‌ها و اظهارنظرهای دوستان در شبکه‌های فضای مجازی در باره تحریم جشنواره صعودهای برتر را می‌توان طبیعی دانست و آن را روشی معمول در راستای بیان اعتراض به عملکرد غیرعادلانه و نه چندان بی‌طرفانه  هیئت داوران ، اما ... به نظرم عملکرد داوران این دوره را نباید به کلیت این مجموعه تعمیم داد. جشنواره صعودهای برتر از جمله کارهای خوب و ارزشمندی است که در فدراسیون رضا زارعی حیات خود را آغاز کرده است و چندان منطقی نیست که عملکرد داوران این دوره بخواهد موجب بدگمانی، دل‌سردی و بی‌انگیزه‌گی دوستان کوه‌نورد نسبت به کلیت این جریان رو به رشد و تاثیرگذار در کوه‌نوردی ایران باشد.

 


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


دره نوردی ایران: جزئیات حادثه دره کمجل

به نقل از سایت دره و دره نوردی ایران:

 

یک تیم 6 نفره دره نورد از استان تهران (رودهن) که از روز گذشته قصد دره نوردی و فرود در دره کمجل را داشت ظهر امروز با سقوط یکی از دره نوردان در یک آبشار 30 متری دچار حادثه جدی گردید.

بنابر گزارش های رسیده به انجمن پزشکی کوهستان ایران این تیم به همراه تیم دره نورد دیگری از استان مازندران قصد عبور از دره کمجل را داشتند که روز گذشته در اثر ضربه ای یکی از دره نوردان دچار دررفتگی کتف شد که با کمک نیروهای آشنا به کمک های اولیه کتف دره نورد جا انداخته شد. پس از این حادثه هر دو تیم استان مازندران و تهران پس از شب مانی امروز به مسیر خود ادامه داده و تیم مازندران از انتهای دره خارج می شود ولی تیم استان تهران با حادثه دیگری مواجه می شود.

حدود ساعت 15 امروز 11 تیرماه 95 یکی از دره نوردان از آبشاری 30 متری سقوط می کند که شدت ضربه باعث شکستگی پا و چندین دنده قفسه سینه وی می شود. بلافاصله اعضائ تیم همراه وی نسبت به کمک رسانی حادثه دیده اقدام می نمایند و با ثابت کردن شرایط مصدوم و خروج وی از مسیر دره نسبت به کمک های اولیه اقدام می نمایند و هم زمان نیز به نیروهای امدادگر، بخش جستجو و نجات فدراسیون و هیات کوهنوردی استان مازندران و تهران اطلاع رسانی می نمایند.

بلافاصله تیمی از کوهنوردان زبده استان های البرز و تهران جهت کمک رسانی به سمت منطقه اعزام می شوند تا با کمک تیم استان مازندران که امروز از دره خارج شده هرچه سریعتر با کمک نیروهای بلد محلی از طریق مسیرهای فرعی به مجروح حادثه دیده برسند.

از طرفی تلاشها برای اعزام هلی کوپتر از طریق واحد EOC استان البرز و مازندران انجام گردیده که با توجه به مسیر خطرتاک و دره ای منطقه، شیب زیاد، عدم امکان وینچ بلند و نزدیک شدن به غروب امکان پرواز هلی کوپتر وجود ندارد.

بنابر خبرهای رسیده حال عمومی مصدوم وخیم می باشد.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

---------------------

تکمیلی 1: بر اساس آخرین خبرها متاسفانه یکی از دره نوردان حادثه دیده در دره "کمجل" جاده چالوس استان مازندران به علت شدت صدمات وارده به قفسه سینه و صدمات متعدد دیگر جان خود را از دست داد.

این بانوی دره نورد به همراه همسر خود و 4 نفر از دوستان شان اقدام به پیمایش این دره نموده بودند که بروز این حادثه آنان را زمین گیر کرد. به نظر می رسد یکی دیگر از اعضائ این تیم نیز دچار جراحت های سطحی در ناحیه سر شده که مشکل جدی نمی باشد.

تیم های امداد همچنان در تلاش برای رسیدن به دره نوردان می باشند تا از طریق مسیری فرعی به کمک بقیه اعضای تیم برسند.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

---------------------

تکمیلی 2: بر اساس آخرین خبرها تیم آقای رضا حیدری و یونس رضاخانی در قالب یک تیم 9 نفره به تیم حادثه دیده رسیده اند و بالای سر مصدوم و شخص فوت شده هستند. تیم امداد در حال آماده سازی و بسکت مصدوم و همچنین شخص فوت شده جهت انتقال به پایین با استفاده از یک راهنمایی محلی و از یک مسیر پاکوب است.

همچنین تیم امداد مازندران به سرپرستی آقای مهدی آقاجانی در محل حادثه حاضر هستند.

---------------------

تکمیلی 3: بر اساس آخرین گزارش ها تیم های امداد و نجات استان های مازندران، البرز و تهران در ساعت 20 به حادثه دیدگان می رسند و پس از ارائه مواد غذایی و سایر ملزومات و کمک های اولیه اقدام به انتقال مصدوم حادثه (آقای محمد زلفی) که برادر دره نورد متوفی است و از ناحیه لگن و سر و صورت دچار جراحت شده است می کنند.

با توجه به مسیر عبوری که در راهنمایی راهنمایان محلی برای امدادگران باز گشایی نموده اند مصدوم با کمک امدادگران حاضر در منطقه با بسکت تهیه شده هلال احمر استان مازندران در ساعت 23 امروز جمعه 11 تیر ماه 95 به ارتفاعات پایین منتقل می شود.

مصدوم حادثه با آمبولانس تلاشگران امداد و نجات هلال احمر به بیمارستان شهید مدنی شهر کرج منتقل گردیدند.

در حال حاضر دره نورد متوفی (خانم زهره زلفی) در منطقه به همراه دو تن از امدادگران در محل حادثه بوده تا در اولین فرصت فردا صبح به پایین منتقل گردد

ایران کنیون این ضایعه را به جامعه دره نوردی ایران و همچنین به خانواده این عزیزان تسلیت عرض می‌نماید و صبر و شکیبایی را برای بازماندگانش مسئلت می‌نماید.

---------------------

شرح کامل عملیات جستجو و نجات دره کمجل: طبق تقویم اجرایی کمیته دره نوردی هیات کوهنوردی استان مازندران ، تیم دره نوردی در روز پنجشنبه مورخ 10 تیر ماه جهت پیمایش دو روزه دره کمجل ساعت 9 به محل نگهبانی ورودی سد رسیده که گروه 6 نفره از دره نوردان تهران(به اختصار گروه تهرانی نامیده می شوند )نیز جهت پیمایش دره در محل نگهبانی حضور داشتند.

تیم مازندران ساعت 15 پیمایش خود را از ابتدای دره آغاز نمود،این در حالی بود که گروه تهرانی پیمایش دره را حدود ساعت 14 آغاز نموده بود.
در نزدیکی های فرود هشتم تیم مازندران به تیم تهرانی رسیده و شاهد مصدومیت از ناحیه دست تنها خانم تیم تهرانی بودند که ظاهرا در سال های قبل بر اثر تصادف از 3 ناحیه شکسته شده بود.

آبشار های باقیمانده تا کمپ اول با مشایعت و راهنمایی تیم مازندران ادامه یافت و تیم تهرانی باتوجه به اذعان نمودن جزئی بودن مصدومیت تصمیمی برای خروج از دره نداشت و سرانجام ساعت 6:30 شب مانی مشترک در کمپ اول آغاز گردید.

در طول زمان استراحت تیم تهرانی جهت دریافت آب و کمک های اولیه به نزد تیم مازندران آمدند که همکاری لازم و اقدامات اولیه توسط سرپرست تیم مازندران انجام پذیرفت.

جمعه 11 تیر

اعضای تیم مازندران ساعت 6:30 بیدار شدند و ساعت 8:30 آماده ادامه پیمایش شدند.طی صحبتی که سرپرست تیم مازندران با گروه تهران داشت پیشنهاد گردید طی نمودن ادامه مسیر به صورت مشترک انجام گیرد و یا تعدادی از نفرات فنی تیم به همراه آن ها باشند که با مخالفت تیم تهران روبرو شده و تصمیم داشتند خودشان کمی دیرتر پیمایش را ادامه دهند.

اعضای تیم مازندران پس از فرود از آبشارها ، ساعت 14:30 از دره خارج شده و بعد از تعویض لباس ها و انتقال ماشین ها از سد تا خروجی دره، آماده رفتن می شدند که ساعت 16 طی تماس تلفنی از حادثه پیش آمده آگاه گردیدند.

پس از اعلام حادثه و باتوجه به حضور تیم مازندران در منطقه و عدم دسترسی سایر تیم های امداد و نجات استان تهران و البرز به علت یکطرفه بودن جاده کندوان ،تشکیل تیم جستجو و نجات با تصمیم رئیس هیات استان،رئیس فدراسیون،دکتر مساعدیان و ... از نفرات تیم مازندران صورت پذیرفت.

در این فرصت تماس های تلفنی از طرف سرپرست تیم با آقایان جلوانی،الوندی،شایگان،احمدیان صورت گرفت که متاسفانه نفرات مذکور در دسترس نبودند.

طی مذاکرات انجام گرفته و باتوجه به شرایط سخت و فنی منطقه امکان پرواز بالگرد امداد نیز از سوی مسئولین مربوطه و آقای داوود لشگری منتفی اعلام گردید.

با هماهنگی های صورت پذیرفته تنها نفرات قابل دسترس به منطقه تعدادی از نفرات تیم هیمالیا نوردی استان البرز بودند که در منطقه نمک آبرود حضور داشتند و آمادگی خویش را برای کمک رسانی اعلام نمودند.

تیم جستجو و نج:ات به موازات فعالیت های ذکر شده با نفرات تیم حادثه دیده تماس برقرار کرده و با دسترس بودن جاده بالا دست مقابل دره، محل حدودی حادثه شناسایی شد.

پس از اعلام درخواست تجهیرات پزشکی از جمله کپسول اکسیژن، ست تزریقات و ... و لوازم امداد  مانند لباس گرم ، آب و غذا ، بسکت ، طناب ، ابزار های فنی امداد دره و تامین آنها توسط تیم امداد ، آمبولانس و خودردهای امداد جاده ای ، تیم 6 نفره امداد و نجات به همراه 3 نفر از اعضای هلال احمر و آقای سلطانی راهنمای محلی به منطقه محل حادثه عزیمت نمودند .

در بین راه هماهنگی های لازم طی تماس های مکرر با آقایان احمدی،جلوانی،یاوری، نظر و رضاخوانی که این بار در دسترس بودند صورت میگرفت و راهنمایی های لازم توسط این عزیزان ارائه میگردید.باتوجه به سنگینی تجهیزات و دشواری مسیر و عدم تجربه کوهنوردی امداد گران هلال احمر ، تیم جستجو و نجات به 2 گروه تقسیم گردید و اعضای تیم اول متشکل از راهنما و 4 نفر ساعت 19:30 دقیقه در محل حادثه حاضر شدند و اقدام به تثبیت و ایده ال سازی شرایط روحی  و روانی تیم حادثه دیده پرداختند. تیم دوم متشکل از امدادگران و 2 عضو دیگر ساعت 19:45 دقیقه در محل حادثه حضور یافتند و پس از تعیین محل دقیق حادثه، نحوه دسترسی به آن به تیم پشتیبانی حاضر در انتهای دره که باقیمانده نفرات تیم دره نوردی مازندران بودند اعلام گردید
با حضور امدادگران هلال احمر مسئولیت انجام عملیات پزشکی به لحاظ حقوقی به آن بزرگواران  واگذار گردید که انصافا در این امر توانمند بودند.

پس از معاینات لازم اقدامات احیای قلبی و ریوی بر روی خانم حادثه دیده انجام گردید که متاسفانه نتیجه ای در بر نداشت و مرگ وی به صورت غیر علنی تایید و گزارش گردید. امداد گران اقدامات پزشکی ، تزریق ،نصب سرم ، آتل بندی و غیره را بر روی برادر ایشان در حال انجام داشتند که تیم هیمالیا نوردان حاضر در نمک آبرود با اطلاعات تیم پشتیبانی و راهنمای محلی به سرپرستی آقای رضاخوانی در ساعت 21 در منطقه حاضر گشتند و مابقی انها نیز با کمترین امکانات موجود جهت کمک به حمل مصدوم به مجموعه اضافه گردیدند.

پس از کنترل شرایط مصدوم با مشورت صورت گرفته تصمیم بر آن  شد که فرد حادثه دیده همان شب پس از بسکت نمودن از مسیر پاکوب و با راهنمای محلی آقای سیروس سلطانی به انتهای  دره انتقال داده شود . با حضور نیروهای تازه نفس استان البرز و تعدد نفرات حاضر عملیات انتقال مصدوم با سرعت خوبی انجام پذیرفت و در حدود ساعت 12 مصدوم به آمبولانس هلال احمر جهت انتقال به بیمارستان چالوس تحویل داده شد و پیکر خانم جان باخته به همراه 3 نفر در محل حادثه باقی ماند تا در اولین فرصت به پایین دست انتقال یابد.در پایان لازم می دانیم از افراد زیر که در انجام این مهم زحمت کشیدند تشکر و قدردانی نماییم

راهنمای محلی: سیروس سلطانی و پدر بزرگوارشان
نفرات زحمت کش هلال احمر جاده ای چالوس
تیم هیمالیا نوردی استان البرز به سرپرستی آقای رضاخوانی
آقایان احمدی، مساعدیان،لشگری، جلوانی،الوندی  احمدیان، افشار،و سایر نفراتی که به علت تعدد تماس ها از لیست جا ماندند
در انتها، اعضای تیم جستجو و نجات (دره نوردان مازندران) :
البرز مولانا >مسئول کمیته دره نوردی مازندران
مهدی آقاجانی  >مسئول فنی
هادی مستانی
دانیال رمضانی
حمید رمضانپور
عادل صفری
تیم پشتیبانی:
ناهید صالحانی
افشین اسماعیل پور
رضا زال نژاد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


عملکرد ضعیف هیئت داوران سومین جشنواره صعودهای برتر

_ سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی ، امروز ( شنبه 5 تیر ماه 95) نتایج بررسی و منتخبین هیئت داوران جهت سومین جشنواره صعودهای برتر را منتشر نمود.

الف: صعود زمستانی دره یخار به سرپرستی ابوالفضل زمانی(زنجان)

ب: صعود زمستانی دره یخار دهلیز مرکزی ( آلپ تبریز)

ج: صعود زمستانی یک روزه یخچال سبلان به سرپرستی اسماعیل عباسیان (عجب شیر)

 

 _ در بخش پیمایش ، قلع و قمع(!) و حذف تمامی برنامه‌های کوه‌نوردی و صعودهای زمستانی خط الراسی ارزشمندی که در سال 94 اجرا شد و انتخاب سه برنامه صعود یخچال ... آن هم مربوط به دوستان زنجانی _ آذری ...  نکته‌ای حیرت انگیز و کم و بیش غیرقابل باور بود و به نظر می‌رسد هیئت داوران می‌بایست (‌وظیفه دارد) پاسخ‌گوی پرسش‌های فراوانی در این زمینه باشد.


_ حسن نجاریان رئیس هیئت داوران این دوره ، از کوه‌نوردان نام آشنای زنجان است . باید از او پرسید دلیل انتخاب مجدد برنامه صعود یخار توسط تیم زنجان چیست؟ ... در حالی که در دوره گذشته و با همین عنوان برنامه در جشنواره حضور داشته‌اند!!  در صورت عدم ارائه‌ی توضیحات شفاف ... آیا می‌توانیم و حق داریم  این انتخاب مجدد را گونه‌ای ادای دین در حق تیم همشهری بدانیم؟! 


_  یکی دیگر از برنامه‌های برگزیده ، صعود یک روزه یخچال سبلان است . از حسن نجاریان سوال می‌کنیم: چرا کوچک‌ترین خبر و اطلاعاتی در باره این برنامه ... که سرپرست آن ( اسماعیل عباسیان)  بنا بر خبری در منابع اینترنتی از شاگردان شما بوده است ...  در سایت هیئت کوه‌نوردی استان اذربایجان شرقی وجود ندارد؟_ با این گونه عملکرد هیئت داوران و ریاست حسن نجاریان ، سومین  جشنواره‌ی صعودهای برتر شاید بی‌روح‌ترین و کسالت‌بارترین دوره‌ی خود را تجربه کند. دوره‌ای که به نظر می‌رسد با حذف صعودهای زمستانی ارزشمند و انتخاب سه صعود یخچال در محدوده‌ی زنجان _ تبریز چشمک... عاری از هرگونه نشاط و سرزنده‌گی و گونه‌ای رقابت جانانه‌ی ورزشی باشد.

 

_ به فدراسیون کوه‌نوردی : نسبت به عملکرد هیئت داوران سومین جشنواره‌ی صعودهای برتر ، انتقاد و اعتراض داریم!_ به فدراسیون کوه‌نوردی : در اطلاعیه‌ی رسمی 28 اردیبهشت مربوط به اعلام اسامی داوران این دوره از جشنواره صعودهای برتر ، نوشتید و وعده دادید که :

 رزومه تیم داوری متعاقبا اعلام خواهد گردید.

 اعلام این رزومه چرا هیچوقت عملی نشد؟ فراموش کردید؟!

 

و البته حدس کلاغ‌ها برای  دلایل این فراموشی:  حدس می‌زنیم مشکل در اعلام رزومه حسن نجاریان باشد . حسن نجاریان همچنان و تا به امروز اصرار دارد که خود را صعود کننده‌ی ماکالو بداند!! ... در حالی که بنا به اظهارات شفاف و صادقانه‌ی رضا زارعی (رئیس فعلی فدراسیون) او و دیگر اعضای تیم اعزامی فدراسیون به ماکالو حتی به پای برج سنگی در ارتفاع 8400 متر هم نرسیده‌اند!! ... شاید موضوع به همین ساده‌گی باشد: فدراسیون برای ریاست داوری جشنواره‌ی خود کسی را انتخاب کرده است که اعلام رزومه برای او پیامدها و مشکلات فراوانی را شاید به همراه داشته باشد!!چشمک

 

پی‌نوشت:

امروز ( یک شنبه 6 تیر ماه ) و به فاصله‌ی کمتر از بیست و چهار ساعت بعد از انتشار این پست و انتقاد از عدم اعلام رزومه‌ی داوران جشنواره ، فدراسیون کوه‌نوردی در واکنشی مثبت سابقه‌ی ورزشی آنان را اعلام نمود... و البته تناقضی که منتظر آن بودیم!!

در شرایطی که رضا زارعی ( رئیس فدراسیون ) طی اظهاراتی شفاف و صادقانه ، اعلام خبر صعود ماکالو توسط تیم اعزامی فدراسیون در سال 80 را نادرست اعلام کرده و بابت آن نیز از افکار عمومی عذرخواهی داشته است ... در روزمه منتشرشده‌ی همین فدراسیون برای حسن نجاریان هنوز صعود ماکالو را می‌توانیم ببینیم!!

برای این تناقض چه کسی در فدراسیون کوه‌نوردی باید پاسخ‌گو باشد؟!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


اعزام تیم کوه نوردی برای انتقال پیکر دو محیط‌بان هرمزگانی

رئیس هیأت کوه نوردی استان هرمزگان از اعزام یک تیم کوه نوردی برای انتقال پیکر دو محیط‌بان هرمزگانی از ارتفاعات گنو خبر داد.

 

حمدهادی مفضل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خلیج‌فارس، افزود: در پی به شهادت رسیدن دو محیط‌بان هرمزگانی توسط شکارچیان متخلف، یک تیم 9 نفره از هیأت کوه نوردی استان بنا به درخواست اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، جهت انتقال پیکر این دو شهید از ارتفاعات گنو عازم این منطقه شدند.

وی با بیان اینکه "در حال حاضر این تیم مجرب و باتجربه در مسیر هستند"، تصریح کرد: امیدوارم با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر تا رسیدن به منطقه حادثه، این اقدام در اسرع وقت صورت بپذیرد.

به گزارش ایسنا، طی ماموریت گشت و کنترل در ضلع غربی منطقه حفاظت شده گنو، شکارگاه سیاتک و تنگه گچ دوتن از محیط بانان منطقه حفاظت شده گنو  به نام‌های «محمد دهقانی» و «پرویز هرمزی» به‌دست شکارچیان غیر مجاز به شهادت رسیدند

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +