در استان فارس طوفان نمک می‌وزد

خشک شدن دریاچه‌های طشک و بختگان باعث شده تا در گرمای تابستان این دریاچه‌ها بدل به شوره‌زاری شوند که بستر وزش طوفان‌های نمک است. اینک سلامت ساکنان این منطقه و زیست بوم استان فارس بر اثر وزش طوفان نمک در معرض تهدید قرار گرفته است.

 

مهدی محمد جانی، مدیر پارک ملی بختگان فارس می‌گوید طوفان نمک تا شعاع سی کیلومتری شهر آباده طشک را در برگرفته و بسیاری از روستاها و شهرهای این مناطق در معرض آسیب‌های ناشی از خشکسالی قرار دارند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، طوفان‌های نمک برخاسته از دریاچه طشک و بختگان باغ‌ها و کشتزارهای این منطقه را نیز خشک کرده و لایه‌های نمک به روی اراضی کشاورزی نشسته است.

از سوی دیگر، در روستاهای مجاور این دو دریاچه اغلب خانه‌ها را لایه ای از نمک و شوره دربرگرفته و ذرات نمک تنفس بسیاری از شهروندان را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته مهدی محمد جانی، بی‌آبی و خشکسالی و خشکیدگی این دو دریاچه موجب شده که شهرهای نی ریز و آباده طشک در تهدید تبدیل شدن به دو نمک‌زار بزرگ قرا گیرند و با اندک وزش بادی، طوفان‌های نمک و شوره زار روستاهای اطراف این دو شهر را دربرگیرد.

همچنین در پی وقوع طوفان نمک آب چاه‌های کشاورزی به شوری و تلخی گرویده و شمار زیادی از چاه‌های کشاورزی نیز از چرخه بهره برداری خارج شده است.

در سال‌های اخیر احداث سه سد روی منبع اصلی تغذیه تالاب بختگان و طشک، حفر هزاران حلقه چاه غیرمجاز و احداث جاده در این پارک ملی از عوامل عمده خشک‌شدن بختگان شمرده می‌شود.

در مرداد ماه سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد، در شرایط کنونی و با توجه به شدت خشکسالی، احیای دریاچه بختگان به دست‌کم ۲۵۰ میلیون مترمکعب حق آبه نیاز دارد.

با این حال و به گزارش همین سازمان تنها میزان ۲۰ و ۵۰ میلیون مترمکعب حق آبه به بختگان تخصیص داده شده است که این میزان به هیچ عنوان کافی نیست.

آن‌طور که مدیر پارک ملی بختگان فارس می‌گوید، حق آبه دریاچه های طشک و بختگان رهاسازی نمی‌شود و در دو سال اخیر هیچ آبی به این دو دریاچه نرسیده است.

در تابستان سال گذشته نیز مسئولان مسئول پارک ملی بختگان هشدار داده بودند که خشک شدن دریاچه ۱۲۰هزار هکتاری بختگان، سبب ایجاد طوفان‌های نمکی و ایجاد مشکلات پوستی، چشمی و ریوی برای مردم شهرستان‌های نیریز، استهبان، خرامه و ارسنجان می‌شود.

دریاچه بختگان پیش از خشک شدن زیستگاه زمستانی پرندگانی همچون فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، مرغابی و غاز بود که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می کردند و همگی در حفظ زیست بوم استان فارس نقش بسزایی داشتند.

 

گزارشی از رادیو زمانه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


عجیب ترین هتل دنیا در کوه های آلپ

مسافران این هتل در میانه فصل بهار تا پاییز مهمان این هتل می‌شوند. روزها شاهد چشم‌اندازهای زیبای طبیعت و شب‌ها نظاره‌گر ستاره گان چشمک‌زن هستند. این هتل هیچگونه امکانات رفاهی دیگری ندارد. حتی مسافران برای حمام کردن باید 10 دقیقه پیاده‌روی کنند.

 

به گزارش افکارنیوز، تلی بکر و نو در قلب طبیعت؛ بدون دیوار یا هر گونه حصاری؛ فقط یک تخت‌خواب دو نفره با چراغ خواب و دو پاتختی. این هتل در قلب طبیعت شهر گراوبوندن سوییس و در کنار کوه‌های آلپ قرار دارد.

یک خدمتکار در این هتل به مهمانان سرویس‌دهی می‌کند و با قهوه و ساندویچ از آنها پذیرایی می‌کند.

ارتفاع این هتل حدود 2000 متر بالاتر از سطح دریاست و هزینه هر شب اقامت در آن 254 دلار می‌باشد و در صورتی که هوا خوب نباشد امکان لغو رزرو وجود دارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کوه نورد آلمانی در ارتفاعات کلاردشت درگذشت

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، یک کوه نورد 67 ساله آلمانی ظهر امروز در مسیر صعود به حصارچال علم‌کوه سکته کرد.

 

یک دستگاه بالگرد امداد و نجات برای کمک به این کوه نورد آلمانی از تهران به منطقه حصارچال در ارتفاعات علم‌کوه کلاردشت اعزام شد. تلاش تیم پزشکی اعزامی برای نجات این کوه نورد موثر نبود و وی فوت کرد.

 

دقایقی قبل، جسد این کوه نورد توسط بالگرد به زمین فوتبال لاهو کلاردشت منتقل شد تا به سردخانه پزشکی قانونی چالوس انتقال یابد. به گزارش فارس، پرونده این موضوع توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی شهرستان کلاردشت در حال رسیدگی و گزارش به مراجع ذی‌صلاح است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


شناسایی اولیه 150 غار در استان اردبیل

مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل می گوید که حدود 150 دهنه غار به صورت اولیه دراین استان شناسایی شده است

محمد خداپرست درجلسه کارگروه غارشناسی استان اردبیل افزود: تاکنون 29 دهنه غار در استان شناسنامه دار شده است .


وی بیان کرد: شناسنامه غارهای استان به دستگاه های متولی ارسال شده و از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خواسته شده نقشه و مختصات این غارها را بر روی اقلام تبلیغاتی خود درج کند.


وی هدف از تشکیل این کارگروه را اجرای دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها ذکر و اظهار کرد: تصویب این دستورالعمل گام مهمی در مدیریت غارهای کشور است.خداپرست گفت: بر اساس این دستورالعمل غارها از لحاظ ارزش های حفاظتی و امکان بهره برداری به چهار گروه تقسیم شده اند که با همکاری نهادهای دولتی ، غیردولتی و جوامع محلی ، مدیریت و حفاظت خواهند شد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه مطالعه غارها نیازمند وسایل و تجهیزات خاصی است خواستار تخصیص اعتبار برای انجام مطالعه غارهای استان شد. به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از ورابط عمومی حفاظت محیط زیست اردبیل علی آذرنژاد معاون امور عمرانی استانداری اردبیل نیر در این جلسه گفت : شناسایی ، اکتشاف و شناسنامه دار شدن غارهای استان ضروری بوده و با تامین اعتبارات استانی و استفاده از توانمندی های کارشناسان حوزه نظام مهندسی معدن نسبت به مطالعه و شناسایی غارهای استان اقدام می شود.


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کوه نوردان مفقود در ارتفاعات دنا پیدا شدند

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، 16 کوه نورد استان کهگیلویه و بویراحمد که عصر روز جمعه در12 کیلومتری شهر سی سخت در منطقه جان پناه، مسیر را گم کرده بودند توسط امدادگران هلال احمر پیدا شدند.هیچ یک از کوه نوردان آسیب ندیده و همه در صحت کامل به سر می برند.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


اعتراض و استعفا ، بحران در هیئت کوه نوردی آذربایجان شرقی

 

 

" جناب آقای شامی نژاد، پیرو تصمیم گیری اخیر جنابعالی در مورد آقای میرعلی هاشمی مبنی بر عزل ایشان از مسئولیت کمیته مربیان... امضا کنندگان ذیل اعتراض خود را بر حکم ناعادلانه صادر شده و بخصوص نحوه برخورد ناشایست با این شخصیت زحمتکش و دلسوز... اعلام می نمایند.

لذا مربیان و مسئولین کار گروه های استان بشرح زیر استعفای خود را اعلام نموده و یا همکاری خود را با هیات کوه نوردی استان به حالت تعلیق در می آورند."

 

 


 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


مراسم پنجاهمین سالگرد گشایش مسیر فرانسوی ها

 

دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵

از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در سالن اجتماعات شهید قندی (خیابان شریعتی، بعد از چهارراه قصر، ورودی یک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


نجات دو کوه نورد از دیواره گریس در عملیات 13 ساعته امدادگران

دو کوه نورد گرفتار در دیواره های گریس کوه با تلاش تیم امداد کوهستان نجات یافتند.

گزارش خبرنگار  خبرگزاری میزان، عصر روز چهارشنبه فردی در تماس با هلال احمر از گیر افتادن خودش و دوستش در دیواره کوه گریس در شهرستان رفسنجان خبر داد. این مرد در توضیح حادثه به امدادگران گفت: به همراه دوستم برای کوه نوردی به ارتفاعات گریس آمدیم که در دیواره مرکز کوه گرفتار شده و نیاز به کمک داریم.

با اعلام این موضوع به تیم های امداد کوهستان بلافاصله یک تیم از شهرستان رفسنجان برای نجات دو مرد کوه نورد به ارتفاعات گریس در جاده رفسنجان زرند اعزام شدند.

سه عضو تیم کوهستان پس از چند ساعت جستجو در ارتفاعات توانستند دو مرد جوان را دکه در دیواره کوه گرفتار شده بودند، پیدا کنند و برای نجات جان این دو نفر ابتدا در کنار دیواره کارگاه زده و سرانجام بعد از گذشت 13 ساعت موفق شدند با استفاده از سفره نجات و تونیک رها سازی آنها را به پائین دیواره منتقل و از خطر سقوط و مرگ نجات دهند.

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +


من آن کوه نوردم ...

بترس!

از وزن کوبش مهر بر صخره ی دل

بترس!

از فتح قله ی جان در جهان تاریکی

 

من آن کوه نوردم

آغوش گشوده

اما

ترسیده

از بهمن عشق!

 

                                        " الهام پاوه نژاد "

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +