آنا فراهانی و صعود استقامتی دو جبهه دماوند در یک روز

 

 

" ... ساعت از 11 صبح گذشته بود که در ارتفاع 5500 متری به اولین رگه برف‌های یخ‌زده رسیدم. برای رسیدن به شن اسکی باید هفت هشت مترش را  تراورس می‌کردم ولی گیر کرده بودم. حس کردم مسیری که برای فرود دومم  انتخاب کرده‌ام برای این برنامه مناسب نبود. می‌توانستم از مسیر شمالی که پناهگاه مرتفع‌تر یا شمال‌شرقی که دو هفته پیش آنجا بودم استفاده کنم!  با رسیدن به شن اسکی سفت و یخ‌زده و بارها زمین خوردن و تحمل فشار روی زانوها حسم به یقین تبدیل شد که جبهه غربی در روزهای سرد، پرچالش تر از مسیرهای دیگر است. هیچکس جز من و امین آنجا نبود. حتی ردپای روی برف‌ها نشان می‌داد چندین روز از آخرین تردد در این مسیر گذشته است.  آفتاب بر پهنه وسیع زمین و آسمان می‌تابید و رو‌برویم یال طولانی و دشتی وسیع بود که در انتهایش دریاچه فیروزه‌ای لار می‌درخشید.

". . . دلتنگی های آدمی را باد ترانه ای می‌خواند  رویاهایش را آسمان پر ستاره نادیده می‌گیرد و هر دانه برفی به اشکی نریخته می ماند. سکوت سرشار از سخنان ناگفته است. . ."   شاملو

بر خلاف همیشه مایل به گوش کردن هیچ نوع موسیقی‌ای نبودم. ای کاش صدای موسیقی طبیعت را هم نمی‌شنیدم. صدای باد، قدمهایم، نفس‌هایم، جریان آب و ریزش گاه به گاه سنگ ریزه‌ها. کاش می‌توانستم یک روز در سکوت مطلق و ابدی فرو روم تا شاید فقط گوشه‌ای از سکوت سنگین زندگی آن بچه ها را حس کنم..."

.

متن کامل این گزارش خواندنی در وبلاگ آناپورنا
 http://anapourna.persianblog.ir

 
  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جشنواره سنگ نوردی بیستون امسال برگزار نمی شود

"نبود اعتبار" برگزاری جشنواره جهانی سنگ نوردی بیستون که ظرفیتی برای جذب گردشگران خارجی و معرفی هر چه بیشتر کرمانشاه است را به سال آینده موکول کرد.

دیواره بیستون در سه سال گذشته میزبان گردشگران و کوه نوردان و صخره‌نوردان بسیاری از سراسر جهان بوده و ظرفیت بی‌نظیر این دیواره افراد بسیاری را هرساله به بیستون می‌کشاند. باوجود استقبال قابل‌توجه کوه نوردان خارجی برای شرکت در فستیوال صخره‌نوردی بیستون اما این جشنواره امسال به دلیل نبود اعتبارات کافی برگزار نمی‌شود.

 

کمبود اعتبار برگزاری جشنواره را به سال آینده موکول کرد

رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اواخر شهریور و اوایل مهرماه هرسال جشنواره صخره‌نوردی بیستون در قالبی بین‌المللی برگزار می‌شد اما با توجه به کمبود اعتبارات و تخصیصات لازم این مهم به سال آینده موکول شد. بهمن مشت کوب بیان کرد: برای سال آینده برنامه‌ریزی‌شده تا جشنواره صخره‌نوردی بیستون باشکوه بیشتری برگزار شود و تعداد بیشتری شرکت‌کننده خارجی داشته باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیستون ثبت جهانی شده، صخره‌نوردی رشته‌ای قابل‌توجه و بسیار خاص برای همه سنگ‌نوردان دنیا شده از طرفی ارتفاع دیواره بیستون ۱۲۰۰ متر و عرض آن ۵ و نیم کیلومتر است که سبب شهرت جهانی این دیواره شده است. مشت کوب با اشاره به ظرفیت بالای بیستون در راستای جذب گردشگر افزود: وجود کاروان‌سرای عباسی در رونق صنعت گردشگری بیستون بسیار مثمر ثمر است.

وی افزود: در دور نخست برگزاری جشنواره ۱۷ تا ۱۸ شرکت‌کننده خارجی داشتیم، دور دوم قریب به ۳۰ نفر و دور سوم ۷۰ نفر شرکت کردند و قطعاً در دوره چهارم بیش از ۱۰۰ شرکت‌کننده و سنگ‌نورد خواهیم داشت. مشت کوب همچنین بیان کرد: جشنواره سنگ‌نوردی بیستون کار بسیار باارزشی است و نهادها و سازمان‌های مختلف درصورتی‌که امکان کمک و حمایت رادارند دریغ نکنند.

 

برگزاری جشنواره سنگ نوردی مطرح شدن بیستون را به دنبال دارد

وی افزود: در بیستون مرتباً سنگ‌نورد و گردشگر از اقصی نقاط دنیاداریم اما به شکل انفرادی حضور پیدا می‌کنند و به شکل جشنواره نیست، اما برگزاری جشنواره در جذب سنگ‌نوردان و گردشگران دنیا بسیار مؤثر است.

مشت کوب با اشاره به حضور چشمگیر شرکت‌کنندگان اروپایی در جشنواره‌های سنگ‌نوردی پیشین در بیستون گفت: یکی از دلایلی که بیستون مطرح شد جشنواره سنگ‌نوردی بود که در کنار آن برنامه‌های متعدد دیگری نیز ازجمله استایلنگ، پرواز با پاراگلایدر، پرواز بیس شاپینگ، برگزار می‌شد. همچنین برنامه‌های جانبی دیگر همچون بازی‌ها و جشنواره‌های بومی - محلی برای شرکت‌کنندگان جالب‌توجه بود و با توجه به این ظرفیت می‌طلبد که برای آن سرمایه‌گذاری شود.

 

اعتبار مورد نیاز برای برگزاری جشنواره ۴۰۰ میلیون تومان است

وی اعتبار موردنیاز برای برگزاری این جشنواره را ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: اعتبار موردنیاز به تعداد شرکت‌کنندگان بستگی دارد اما این اعتبارات در قبال شناسایی ظرفیت‌های استان و جذب گردشگر رقم چندانی نیست.

مشت کوب افزود: مهرماه فصل سنگ‌نوردی است، مسیرهای زیادی بازشده و مسیرهایی نیز در دست‌دست بازگشایی است و برنامه سنگ‌نوردان نیز صخره‌نوردی است. بیش از ۸۵ مسیر در بیستون بازشده است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


غار نمکدان جهانی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از سفر غارنوردان ایران به این جزیره با هدف شرکت در دوره آموزش تخصصی و آشنایی هرچه بیشتر با طولانی ترین غار نمکی جهان در قشم خبر داد

 

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، عبدالجواد کمالی در جمع خبرنگاران گفت: این دوره آموزشی هفتم مهر ماه امسال با هدف آشنایی با اصول و مبانی غارنوردی و لیدری در غار نمکدان قشم به طول بیش از 6 هزار و 550 متر با حضور شماری از غارنوردان نقاط مختلف ایران برگزار می شود.

وی افزود: شرکت کنندگان در این دوره تخصصی، صبح روز هفتم مهر ماه در سالن مرکز بین المللی رشد قشم از آموزش اصولی غارنوردی که توسط اساتید غارنورد فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ایران و همچنین صاحب نظران غارشناس و زمین شناسی ارائه می شود، بهره خواهند برد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، بازدید از طولانی ترین غار نمکی جهان در قشم و استفاده از آموزش های عملی نیز از ویژه برنامه های عصر روز هفتم مهر ماه برای شرکت کنندگان در این نشست علمی می باشد.

وی با اعلام اینکه برای موفقیت در عرصه گردشگری باید کارها به صورت تخصصی پیگیری شود، اظهار امیدواری کرد که راهنمایان گردشگری قشم با شرکت در دوره های آموزش تخصصی، بیش از پیش با فرآیند زمین شناسی در این منطقه آشنا شوند.

کمالی ادامه داد: متاسفانه تاکنون ظرفیت های مهم گردشگری قشم از جمله معتبرترین غار نمکی جهان در این جزیره به صورت تخصصی مورد توجه قرار نگرفته و راهنمایان باید با کسب اطلاعات دقیق و علمی از این پدیده مهم زمین شناسی، دانش خود از این ژئوسایت مهم تنها ژئوپارک خاورمیانه در قشم را در اختیار گردشگران قرار دهند.

بنا به این گزارش، مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم تلاش گسترده ای را برای ثبت جهانی طولانی ترین غارنمکی جهان آغاز کرده اند و تاکنون چندین کارگاه تخصصی از جمله کارگاه تخصصی غار نمکی قشم با همکاری انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز، دانشگاه چارلز جمهوری چک و انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم جمهوری چک در این منطقه برگزار شده است.

جزیره قشم با یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگ ترین جزیره خلیج فارس در جنوب ایران از ظرفیت های مهم و فراوان در صنعت گردشگری برخوردار است که طولانی ترین غار نمکی جهان در کنار جنگل دریایی حرا، سایت تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی، دره ستاره ها، تنگه چاهکوه، بام قشم، دره تندیس ها، جزایر ناز، خلیج دلفین ها، غارهای خوربس، قلعه پرتغالی ها، چاه های تلا و بادگیرهای لافت بخشی از ظرفیت های این حوزه در جزیره قشم می باشد.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


تلاش برای حفظ نمونه‌هایی از یخچال‌های طبیعی آلپ

در کوه‌های آلپ فرانسه دانشمندان مشغول کارند تا قبل از این که یخچال‌های طبیعی این منطقه از بین برود، نمونه‌هایی از آنها را برای سال‌های آینده حفظ کنند. محققان می‌خواهند با این کار، اطلاعات لازم درباره آب و هوا در گذشته را نگهداری کنند تا بتوانند با تغییرات جوی در آینده مقابله کنند.

 

گزارش کامل را در سایت بی بی سی ببینید

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد

مراحل قانونی ثبت جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده از سال ۹۳ آغاز شد و پس از تصویب شورای عالی محیط زیست، بالاخره در ۱۸ مرداد امسال با چاپ آگهی در روزنامه رسمی به پایان رسید.

 

 

جنگل ابر، قسمتی از قدیمی‌‌ترین جنگل‌های هیرکانی با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر است و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود و در کنار روستای ابر در استان گلستان قرار دارد.

مسئولان محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد تا کنون بارها درباره تخریب جنگل ابر برای طرح انتقال آب شیرین زرین گل به شاهرود و همچنین جاده‌کشی از مسیر این جنگل‌های هشدار داده‌ بودند.

اکنون ثبت این جنگل‌ به عنوان منطقه حفاظت شده می‌تواند از قطع درختان و شکار غیرمجاز جلوگیری کند.

مناطق حفاظت شده در کنار آثار طبیعی ملی، پارک‌های ملی و پناهگاه‌های حیات وحش یکی از مناطق چهارگانه حفاظت شده زیست محیطی ایران به شمار می‌آیند.

 

رادیو زمانه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


امین معین و سومین صعود مون بلان

 

از صفحه اینستاگرام امین معین  vertical.world

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


فرونشست دشت‌های ایران

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران پنجشنبه ۱۱ شهریور گفت در ایران شاهد فرونشست(land subsidence) دشت‌ها هستیم، پدیده‌ای که به معنا ورود به یک وضعیت بازگشت‌ناپذیر در طبیعت است.

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه که در نخستین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار زاگرس مرکزی سخن می‌گفت، علت پدیده را به مسئله مدیریت آب در ایران مرتبط دانست.

به عقیده کارشناسان زمینی که دچار نشست می‌شود زمین مرده است و امکان احیای آن وجود ندارد.

در ایران فرونشست زمین را به برداشت زیاده از حد آب‌های زیرزمینی مرتبط می‌دانند.

تهران، کرمان و دشت‌های مشهد و اصفهان از جمله مناطقی محسوب می‌شوند که به شدت با این پدیده مواجه هستند.

با وجود هشدارها در مورد مصرف بیش از حد آب‌های زیرزمینی، بهرام ملک‌محمدی، استاد دانشگاه تهران در همایش علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب ایران گفته بود که روند احداث چاه‌ها و برداشت از آب‌های زیر زمینی از سال ۴۵ تا ۹۴ روند افزایشی داشته است، به گونه‌ای که با رشد ۶۱.۹ درصدی احداث چاه‌ها در طی ۱۵ سال اخیر مواجه‌ایم.

تهران رکورددار فرونشست زمین در دنیاست. مقامات سازمان محیط زیست ایران می‌گویند زمین در تهران سالانه ۳۶ سانتی متر نشست می‌کند.

 

.


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


مرگ دلخراش گوزن‌های وحشی در کوه‌های نروژ

گروهی از گوزن‌های وحشی به صورت دسته‌جمعی در کو‌ه های نروژ کشته شدند.

 

بر اساس گزارش گاردین، این حادثه در کوه‌های «هاردانگرودیا»(Hardangervidda) رخ داد و بر اثر آن 323 گوزن وحشی از جمله 70 بچه گوزن توسط صاعقه کشته شدند.

آژانس محیط زیست نروژ در این رابطه گفت: "این فاجعه طبیعی نادر در فلات این کوهستان در شهر «تلمارک» رخ داد که تعداد زیادی از حیوانات که به صورت دسته‌جمعی حرکت می‌کردند مورد اصابت رعد و برق قرار گرفته و کشته شدند".

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کمپ جوانان اتحادیه جهانی کوه‌نوردی در سبلان برگزار شد

دومین کمپ جوانان اتحادیه جهانی کوه نوردی از روز ۴ تا ۸ شهریور به میزبانی استان اردبیل و شهرستان مشکین شهر برروی جبهه شمالی سبلان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی؛ دومین کمپ جوانان اتحادیه جهانی کوه نوردی که از روز 4 تا 8 شهریور به میزبانی استان اردبیل و شهرستان مشکین شهر، برروی جبهه شمالی سبلان برگزار شد با حضور امامی فرماندار مشکین شهر، زارعی رئیس فدراسیون و جمعی از مسئولین استانی و شهری پایان یافت.


این کمپ با حضور ١١٠ ورزشکار ایرانی و خارجی برگزار شد و حاضران بر روی یخچال شمالی سبلان آموزشهای مرتبط با یخنوردی را زیر نظر مربیان فدراسیون پشت سرنهادند. در ادامه نیز حاضران اقدام به صعود قله از سه مسیر یخچال شمالی، یال آذران و مسیر شمال شرقی و نمودند.


تیم های خارجی شرکت کننده در کمپ تابستانی ایران، از کشورهای آذربایجان، ترکیه، ایسلند، انگلستان، ایرلند، آلمان، افغانستان و نماینده قاره آفریقا سومالی بودند.


این برنامه از طریق کارگروه جوانان فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی و طبق تقویم رسمی کمسیون جوانان اتحادیه جهانی کوه نوردی اجرا شد. در اجرای این کمپ محمود هاشمی به عنوان مسئول برگزاری کمپ، همچنین ایرج معانی دبیر کمپ تابستانی ایران (عضو کمیسیون جوانان فدراسیون جهانی) و استاد جلال چشمه قصابانی سرپرست دوره آموزشی و صعود را برعهده داشتند. ضمن آنکه اعضای تیم های ملی امید و جوانان سال های 93،94 و 95 فدراسیون نیز در دوره و کمپ حضور فعال داشتند.


دربرگزاری این کمپ فرمانداری مشکین شهر، اداره ورزش و جوانان استان و شهرستان، هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان و هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی شهرستان مشکین شهر همکاری لازم را داشتند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


یک دورهمی فراموش نشدنی با دوستان کوه نویس

پنج شنبه 4 شهریور ... پارک آب و آتش

 

دورهمی "‌کوه‌نویسان" در پایان هر فصل برگزار خواهد شدچشمک

 

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


جوجار نخستین غار با عمق بیش از ۱۰۰۰ متر در ایران

در پی‌ برگزاری اکسپدیشن بین‌المللی غارنوردی در کرمانشاه، غارنوردان توانستند به عمق بیش از ۱۰۰۰ متری غار جوجار دست یابند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فدراسیون کوه نوردی، در پی‌ برگزاری اکسپدیشن بین‌المللی غارنوردی در کرمانشاه، غارنوردان توانستند به عمق بیش از 1000 متری غار جوجار دست یابند. با این حساب، ایران بیست و یکمین کشوری‌ است که غاری با عمق بیش از 1000 متر دارد. سال گذشته و در پی برگزاری چهارمین اکسپدیشن، عمق غار جوجار به 806 - متر رسیده بود و بعد از 43 سال که غار پراو، عمیق‌ترین غار ایران شناخته می‌شد، توانست برگ جدیدی را در تاریخ غارنوردی کشور بازگشاید.

 امسال نیز اکسپدیشن جوجار با حضور 35 نفر از ایران و سه کشور دیگر برگزار گردید. بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و در چند مرحله، عملیات اکتشاف در غار جوجار ادامه یافت. در اعماق پایین‌تر جوجار، غارنوردان با سرمای زیاد و حجم زیادی از آب و جریان‌های آبی مواجه شدند و شرایط ویژه‌ای را تجربه‌ می‌کردند. آخرین خبرها حاکی از آن است که غارنوردان به عمق بالای 1000 متر دست یافته‌اند. عمق دقیق غار به زودی و بعد از طی شدن مراحل دقیق نقشه برداری اعلام خواهد شد...

لازم به ذکر است که جوجار هنوز مسدود نشده است و ادامه‌ی اکتشاف در عمیق‌ترین غار ایران، به سال آینده موکول شده است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کشف یک آمونیت بزرگ در البرز مرکزی

 جمعه 5 شهریور 95 ... البرز مرکزی

 

 پیدایش آمونیت ها در اواخر دوره سیلورین و اوایل دونین ( 400 میلیون سال پیش ) صورت گرفت . این جانوران همزمان با دایناسورها، در حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شدند . فسیل های آمونیت درالبرز مرکزی ، یادگارهای گذر این منطقه از دوره ی کرتاسه است .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


شاید روزی ...

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +


طرح ژاپنی ها برای حفاظت از جنگل های زاگرس

پروژه جایکا از سال 2010 در پنج روستای شهرستان کوهرنگ از توابع چهارمحال وبختیاری در حال اجراست. در این طرح مرتع داری، جنگل کاری، ایجاد مشاغل محلی نظیر زنبورداری و خیاطی برای زنان روستایی در حال اجراست.

 

نماینده مقیم آژانس بین المللی همکاری ژاپن (جایکا) در ایران اعلام کرد: ژاپنی ها در قالب طرح جایکا، مصمم به اجرای طرح های حفاظت از جنگل های زاگرس به ویژه جنگل های چهارمحال و بختیاری هستند.

به گزارش «قانون» به نقل از ایرنا، کوهی ساتو روز چهارشنبه در سومین جلسه کمیته هماهنگی مشترک در فاز تمدید پروژه جایکا در چهارمحال و بختیاری، با اشاره به برخی پروژه های در حال اجرای آژانس همکاری های بین المللی ژاپن در ایران افزود: رفع آلودگی هوای تهران، کمک به توسعه پایدار کشاورزی در گلستان و حفظ مراتع و جنگل های چهارمحال و بختیاری از جمله پروژه های در حال اجرا با همکاری جایکا است.

وی، اجرای این طرح ها در ایران را موفق ارزیابی کرد و گفت: ایران و آژانس جایکا، همکاری های بلند مدتی طی سال های گذشته داشته اند.

وی، به اتمام مدت زمان اجرای پروژه جایکا در استان چهارمحال وبختیاری همزمان با دسامبر امسال اشاره و اظهار کرد: یک تیم ارزیاب از مشاوران این آژانس، بررسی این پروژه را قبل از زمان اتمام پروژه انجام خواهند داد.

ساتو تصریح کرد: بعد از انجام این پروژه مقرر شده است که این فعالیتها در ایران ادامه داشته باشد و برای ادامه کار با طرف ایرانی در حال رایزنی هستیم.

وی گفت: تاکنون با اجرای این طرح در استان چهارمحال و بختیاری فعالیتهای خوبی در حوزه تقویت مدیریت مشارکتی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از جمله تهیه سند راهبردی این پروژه، توسعه ظرفیت مشارکت های مردمی و تشکیل کمیته های همگانی در استان انجام شده است.

ساتو با بیان اینکه رویکرد جایکا همکاری فرد به فرد و گسترش مشارکتهای مردمی است، افزود: در این راستا برای تربیت نیروی انسانی 2 دوره آموزشی برگزار شده است.

مشاور ارشد پروژه جایکا نیز گفت: سمینار پروژه بین المللی مدیریت مشارکتی منابع طیبعی (پروژه جایکا) آبان ماه امسال در شهرکرد برگزار می شود.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٥
    پيام ها    +