پیشنهاد فیلم کوه نوردی: MERU

 

 «مرو» مستندی است که برنده جایزه منتخب تماشاگران ساندنس شد . «مرو» دو تلاش جداگانه را که در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ برای رسیدن به قله «مون مرو» (Mount Meru) در هیمالیا صورت گرفته، روایت کرده است.

آنچه فیلم «مرو» را از فیلم «اورست» متمایز می‌کند این است که از زاویه دید اول شخص ساخته شده و با همکاری و کارگردانی یکی از سه کوه نوری که این تجربه را انجام داده، یعنی جیمی چین انجام شده است.

الیزابت چای واسارلی دیگر کارگردان این فیلم در این باره می‌گوید: فکر می‌کنم دستاورد فیلم سازی این فیلم این‌ است که در کوهستان ساخته شده و پیش از این هرگز چنین چیزی دیده نشده است. واسارلی در سال ۲۰۱۲ با جیمی چین آشنا شد و در نهایت این دو با هم ازدواج کردند. او می‌گوید: فیلم‌های هیجان انگیز زیادی از تجربه کوه نوری دیده‌ایم، اما همه آنها بازآفرینی تجربه واقعی هستند اما دوربینی که در فیلم «مرو» فیلمبرداری می‌کند، از یک تجربه واقعی ورزشی مشغول فیلمبرداری بوده است.

به گفته چین که عکاسی قابل است و عکس‌هایش حتی روی جلد مجله نشنال جیوگرافیک جای گرفته و یکی از معدود افرادی است که از اورست با اسکی پایین آمده، او ابتدا از نسل اول هندی‌کم‌ها برای ثبت این تجربه استفاده کرده است و در تجربه‌های بعدی- در فاصله ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱- از دوربین رفلکس دیجیتال تک لنزی بهره گرفته است.

 

 او می‌گوید ما سعی کردیم هر چه می‌توانیم فیلم بگیریم، اما در عمل نتوانستیم از همه چیز فیلم بگیریم چون باید به خیلی چیزهای دیگر برای بالا رفتن تا آن ارتفاع (ارتفاع ۲۲ هزار پایی در مقایسه با ارتفاع ۲۹ هزار پایی اورست) فکر می‌کردیم.

دیگر کوه نوردان همراه جیمی چین از مشهورترین چهره‌های جهان بودند که کنراد آنکر کاپیتان تیم صعودکننده از جبهه شمالی که جسد جرج مالوری را در سال ۱۹۹۹در اورست پیدا کردند و رنان اوتارک کوه نوری بی ترس که برای ویدیوهایش از نقاط دست نیافتنی جهان شهرت دارد، بودند.

فیلم ۹۰ دقیقه‌ای «مرو» از سایت ای‌ام‌دیبی امتیاز ۸.۵ از ۱۰ و از سایت راتن تومیتوز امتیاز ۱۰۰ را دریافت کرده است.

خبرگزاری مهر

 

 

پی نوشت:

MERU فیلمی جذاب و خوش ساخت است و تماشای آن برای دوستان کوه نورد بسیار هیجان انگیز خواهد بود . تماشای جمعی MERU برنامه ی "کافه فیلم" کلاغ ها در ماه مهر است. چشمک 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


تلاش دختران افغان برای فتح قله ی شاه فولادی

هفده تن از دختران کوه نورد افغان هزاران متر از "کوه بابا" بالا رفتند اما به دلیل سردی هوا و نبود وسایل کافی نتوانستند تا به بلندترین نقطه آن موسوم به "شاه فولادی" صعود کنند.

 

شاه فولادی در ارتفاعات کوه بابا در ولایت بامیان واقع است و حدود پنج هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.اما این دختران می‌گویند که علیرغم ناکام ماندن تلاششان برای فتح بلندترین قله آن، این تلاش آنان سفری بود که دست‌کم برای چند روزی بدور از دغدغه‌های نا‌‌امنی و مشکلات جاری کشور‌شان از آن لذت بردند و بر تجارب خود افزودند.

این کوه نوردان  دختر افغان از ولایت‌های بامیان، غزنی، وردک، ننگرهار، کنر، پروان، کابل و دایکندی راهی این سفر شدند. فرشته ابراهیمی، مسئول برنامه‌های کوه نوردی و عضو تیم ملی کوه نوردی افغانستان که در این سفر حضور داشت از چشم دیدش گفت:

 "اصلا نمی توانم احساسم را بیان کنم. روز‌های خوش و خوبی بود. شما فکر کنید یک گروه دختر بدون حضور خانواده در شرایط کنونی روزها در کوه‌ها پیاده‌روی می‌کنند و برای هدفی که پیشرو دارند با باد و سنگ و سردی هوا مبارزه می‌کنند و گام به جلو می گذارند."


خانم ابراهیمی، با اشاره به هیجان در سفرشان می‌گوید:" با مناطق زیبایی روبرو شدیم. چنان بالا رفتیم که حتی تصور‌ش برایم سخت بود. سفرما هشت روز بود. اما سه روز پیهم پیاده رفتیم و تمام تلاش ما این بود تا شاه فولادی را فتح کنیم،اما متاسفانه از یک سو هوا سرد بود و از سویی هم امکانات ما کافی نبود، نتوانستیم به بالای قله برسیم. حدود ۴۴۰۰ متر از قله پنج هزار متری کوه بابا را رفتیم اما به شاه فولادی نرسیدیم."

 

خانم ابراهیمی می‌گوید این سفر به منظور همدلی، دوستی، رشد ورزش کوه نوردی، و تمرین مهارت‌های کوه نوردی از سوی یک نهاد خارجی و به حمایت اداره محلی بامیان و اداره ورزش کوه نوردی انجام شد.

آی‌ نور حسن، دختر کوه نوردی که از ولایت ننگرهار به بامیان رفته بود می‌گوید خاطرات به یاد ماندنی از این سفر دارد. او گفت تفاوت این سفر با سفر‌های قبلی به ویژه که پنجشیر رفته بودند این بود که در کوه نوردی  پنجشیر سربازان امنیتی آنها را همراهی می‌کرد اما در سفر کوه بابا آنها، هفده دختر با دو استاد مرد تنها بودند و هیچ ترسی از مسائل امنیتی وجود نداشت.

در ولایت‌های نورستان و ننگرهار در شرق، بدخشان در شمال شرق، ولایات مرکزی غزنی، میدان وردک، بامیان و کابل نیز کوه نوردی علاقه‌مندان خود را دارد.

اما به رغم آنکه افغانستان یک کشور کوهستانی است و زندگی بیشترین ساکنان این سرزمین با کوه‌ها گره خورده، اما کوه نوردی  هنوز هم در میان مردم جا باز نکرده، به‌ویژه برای دختران تجربه نو و کار بسا دشوار پنداشته می‌شود.

 

 گزارشی از BBC

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


کشف غار 70 هزار ساله در بلغارستان

 تیمی از باستان‌شناسان موفق به کشف غار 70 هزار ساله‌ای در بلغارستان شدند که طبق شواهد به دست آمده روزی محل سکونت انسان‌ها بوده است. 


در حال حاضر بیش از 30 هزار خفاش در این غار 70 هزار ساله سکونت دارند.

 

افکار نیوز

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


دروغ و شارلاتانیسم در آخوند اصلاح طلبان

محمد خاتمی ... 2 اسفند 1394...

 سایت کلمه : سید محمد خاتمی با انتشار یک پیام ویدئویی، از مردم خواست به همه افراد فهرست های انتخاباتی اصلاح طلبان که آن را فهرست امید نامید، رای دهند. به گزارش کلمه، خاتمی ... تاکید کرده که مردم به تمامی افراد هر دو فهرست مجلس و خبرگان رای دهند.

متن این پیام بدین شرح است:

" ... پیشنهاد من این است که ... عرض می‌کنم ‌آنان‌که به صلاح کشور، اصلاح‌ امور، پیشرفت کشور و رفع تهدیدها و تنگناها می‌اندیشند بکوشند تا با رای دادن به هر دو فهرست، به تمامی افراد هر دو فهرست، تکرار می‌کنم، به تمای افراد هر دو فهرست، گامی در جهت سربلندی کشور، تقویت امنیت و ثبات کشور و بهبود و اصلاح امور بردارند. "

 

 

 

محمد خاتمی ... 21 شهریور 1395 ...

سایت کلمه : خاتمی در دیدار با فرهنگیان اشاره به برخی مباحثی که در سطح جامعه درباره معرفی افراد در انتخابات مجلس مطرح می شود با تاکید بر اینکه هیچ دخالتی در معرفی افراد نداشته است گفت: به عنوان ریش سفید تلاشم دور هم نگه داشتن افراد است و به دنبال وکیل معرفی کردن نیستم و فقط در مواقع حساس نکته‌هایی را یادآوری می کردم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


موگای؛ غار تاریخی شگفت‌انگیز

غار موگای که قدمت 1600 ساله دارد، با بیش از 2 هزار مجسمه رنگی و نزدیک به 45 هزار متر مربع نقاشی دیواری به یک مجموعه عظیمی از آثار بودایی تبدیل شده است

 

به گزارش خبرنگار گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، موگای یا همان غار هزار بودا در استان گانسو در چین و در مسیر جاده ابریشم واقع شده است.

غار موگای از 492 پرستشگاه که حدود 25 کیلومتر را در برمی‌گیرد تشکیل شده است. مجسمه‌ها و نقاشی‌های بسیاری از بودا در این غار ترسیم شده که یک گنجینه هنری بسیار با ارزش را برای مردم تمام ادوار ساخته است.

غار موگای که قدمت 1600 ساله دارد، با بیش از 2 هزار مجسمه رنگی و نزدیک به 45 هزار متر مربع نقاشی دیواری به یک مجموعه عظیمی از آثار بودایی تبدیل شده است.

نقاشی‌های دیواری این غار فرهنگ اجتماعی، خانوادگی، داد و ستد، شغل، نوع پوشش و رنگ پوشش مردم چین را در بازه زمانی 1600 سال نشان می‌دهد. به همین دلیل به نقاشی‌های دیواری این غار "کتابخانه دیواری" نیز گفته می‌شود.

مقام مسئول تحقیقات، حفاظت و مدیریت این غار گفت: تا به حال به هیچ عکاسی اجازه عکس گرفتن از داخل غار داده نشده و علت آن حفظ میراث تاریخی غار موگای است. برای اولین بار از 10 اکتبر نهایتا تا 15 اکتبر به عکاسان اجازه بازدید و عکاسی از غار موگای داده شده است که با رعایت نکات زیست محیطی می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند. 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


تاجیکستان زیر فشار گرمایش زمین

بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته بر تأثیرات گرمایش زمین، تاجیکستان یکی از کشورهایی است که به دلیل روند جهانی گرمایش زمین بیشترین آسیب ممکن مواجه خواهد شد.

 

شبکه خبری الجزیره در گزارشی نوشت طبیعت تاجیکستان و منابع آبی و صنعت کشاورزی و دامداری این کشور به شدت تحت تاثیر گرم‌شدن زمین قرار خواهد گرفت.

تاجیکستان یکی از کشورهایی است که کمترین مسئولیت را در تولید گازهای گلخانه‌ای و گرم‌شدن زمین بر عهده دارد. این کشور بر اساس رده‌بندی «آکسفام» از سرانه انتشار گاز گلخانه‌ای، در رتبه ۱۲۹ ام قرار دارد. با این حال، میزان تاثیرپذیری آن از گرمایش زمین که بر اثر انتشار این گازها در حال رخ‌دادن است، بسیار شدید توصیف می‌شود.

امروز سنت‌های قدیمی کشت‌و‌کار در تاجیکستان به دلیل تغییر الگوهای آب‌و‌هوایی از کارایی افتاده‌اند. به گزارش الجزیره، کشاورزان نمی‌توانند همچون سابق بهترین برای زمان کاشتن بذر را تخمین بزنند.

در عین حال، گرم‌تر شدن دما به افزایش بیماری‌های قارچی فراگیر در محصولات آنها دامن زده است.

اما مهم‌ترین دغدغه ساکنان مناطق روستایی در تاجیکستان آب‌شدن یخچال‌های طبیعی این کشور است. آب‌های حاصل از یخچال‌های طبیعی در کوهستان‌های تاجیکستان منبع مهمی برای صنعت کشاورزی و دامداری ساکنان مناطق روستایی این کشور بوده است. اکنون روند جهانی گرم‌شدن کره زمین به آب‌شدن پُرشتاب این یخچال‌ها انجامیده است.

در ماه ژوئیه سال جاری گل‌و‌لای حاصل از آب‌شدن یخچال‌ها به رودخانه گانت در جنوب این کشور سرازیر شد و سدی طبیعی به وجود آورد که به جمع‌شدن آب پشت آن و شکل گرفتن دریاچه‌ای جدید انجامید.

بر اثر این اتفاق، ۸۰ خانه‌ در نواحی این نقطه و بخشی از بزرگراه پامیر نیز زیر آب فرورفتند؛ هرچند به دلیل آموزش‌های مربوط به وضعیت اضطراری در هنگام رخ‌دادن بلایای طبیعی و پاسخگویی مناسب گروه‌های امدادی، کسی جان خود را از دست نداد.

به باور ظفربیک کیواتبکف، از کارشناسان سازمان غیردولتی و بین‌المللی «تمرکز بر خدمات انسان‌دوستانه» که در آمریکا مستقر است، این اتفاق تنها آغاز روندی طولانی خواهد بود و ابداً محدود به کشور تاجیکستان نیست.

یواتبکف در گفت‌و‌گو با الجزیره عنوان می‌کند که «۹۳ درصد قلمروی تاجیکستان را کوهستان‌های مرتفع و مملوء از یخچال‌های طبیعی پوشانده‌ است.»

به گفته او، تنها کوهستان پامیر بیش از ۲۶۰ دریاچه یخی را در خود جای داده است که حدود ۲۰ عدد از آنها، در صورت آب‌شدن، تهدیدی واقعی برای اجتماعات ساکن در سرزمین‌های پست آن نواحی است.

همچنین بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، تاجیکستان تا سال ۲۰۵۰ حدود ۳۰ درصد از یخچال‌های طبیعی خود را از دست خواهد داد و این رویداد تأثیری عمیق بر تمام آسیای میانه خواهد داشت.

بندیکت ایبله، از کارشناسان «بنیاد همکاری‌های بین‌المللی جمهوری فدرال آلمان»، ضمن اعلام این واقعیت، تاثیر گرم‌شدن جهانی بر تاجیکستان را قابل قیاس با تاثیر آن بر کشورهای جزیره‌ای دانست. بر اساس پیش‌بینی‌های دانشمندان، بخش یا تمامی از این کشورها بر اثر ذوب‌شدن یخهای قطبی و بالارفتن سطح دریاها زیر آب فروخواهند رفت.

ایبله اضافه کرد: «منظورم این نیست که تاجیکستان زیر آب ناپدید می‌شود. اما منطقه آسیای مرکزی به شدت وابسته به منابع آبی در تاجیکستان است و با از بین رفتن یخچال‌ها، این منطقه به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت».

منطقه آسیای مرکزی تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، بخش‌هایی از ایران و افغانستان و پاکستان شامل می‌شود.

تاجیکستان در آسیای میانه کشوری پربارش است و منابع آبی فراوانی دارد. رودهای بسیاری از کوه‌های تاجیکستان سرچشمه می‌گیرند. مجموع طول ۹۴۷ رودخانه تاجیکستان بیش از ۲۸۵۰۰ کیلومتر است که ۶۰ درصد ذخیره آبی آسیای مرکزی را تشکیل می‌دهد.

 

 رادیو زمانه


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


طبیعت پاییزی البرز شرقی

 

 

از عکس های اینستاگرام faramarznassiri

 

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


غارکتله خور، پاسخ کنجکاوی غار شناسان جهان و ایران

یک غار آهکی در دل کوه های زنجان، بهانه کنجکاوی غار شناس بین المللی برای سفر به ایران و نقشه برداری از طولانی ترین غار آهکی خاورمیانه شد و زمینه تکمیل این نقشه به دست غارشناسان ایرانی را ایجاد کرد.

 

'رینهولد شرر' و 'مایلک لوهان' غار شناسان سوئیسی و آلمانی تصمیم به سفر به ایران و شناخت غار کتله خور می گیرند، اما لوهان به هر دلیلی برنامه خود را تغییر می دهد و 'شرر' خلاف وی در سال 2003 به تنهایی اقدام به خرید بلیت هواپیما و سفر به ایران می کند تا عازم سفر به غاری شود که هیچ اطلاعاتی از آن ندارد.


این غار شناس، به شیراز می رود و پس از انجام هماهنگی ها برای عزیمت به غار زنجان، به همراه چهار زمین شناس و غار شناس عازم کتله خور می شود. روزی یک کیلومتر نقشه برداری، سرانجام نقشه های دستی 10 کیلومتر از مسیر غار کتله خور برای نخستین بار آماده و بهانه ای برای 32 غار شناس و غار نورد ایرانی برای شناخت بیشتر این دالان آهکی می شود.


سارا عدالتیان که سرپرست این تیم 32 نفره بود، شامگاه یکشنبه در مراسم رونمایی از نقشه 22 کیلومتر از غار آهکی کتله خور می گوید: در تلاش بودیم تا اطلاعاتی را در این نقشه کسب و ثبت کنیم که قابل عرضه در عرصه های بین المللی باشد و دانشمندان جهانی بتوانند از آن استفاده کنند.


وی که خود از شاگردان شرر محسوب می شود نخستین مرجع این تیم برای نقشه برداری از غار کتله خور را مایکل لوهان و رینهولد شرر دانشمندان غار شناس آلمانی می داند که اولین نقشه ها را از این غار آماده کرده اند.


محصول تلاش سه ساله تیم سارا عدالتیان، چنان دقیق و حساب شده بود که شرر دانشمند غار شناس آلمانی حاضر در مراسم، گفت: این نقشه ارزش دارد که در عرصه بین المللی به نمایش گذاشته شود چرا که نشان دهنده یک کار با ارزش است.


پیش از نقشه برداری اولیه از غار کتله خور، ایران عضو انجمن غار شناسی جهان نبود و در سال 2008 به این انجمن پیوست، جمله ای که شرر در پایان سخنان خود به آن اشاره کرد و گفت: ایران کشور زیبایی است و ناشناخته های بسیاری را در خود جای داده است.


فرصت رونمایی از نقشه طولانی ترین غار خاورمیانه 'کتله خور' باعث شد تا مدیرکل روابط عمومی سازمان زمین شناسی ایران پشت تریبون حاضر شود و زنجان را بهشت زمین شناسان خطاب کند.

 

اکنون پاسخ کنجکاوی تمام غار شناسان ایرانی و آلمانی با تکمیل نقشه 22 کیلومتر از طولانی ترین غار آهکی خاورمیانه داده شده است، نقشه ای که اقدام به زون بندی، نقطه گذاری و تعیین تمام شاخص ها و ملاک های مورد نیاز برای یک شناخت علمی را در اختیار غارشناسان و دانشمندان زمین شناسی قرار می دهد.

 

ایرنا

 

پی نوشت:

تبریک فراوان به سارا عدالتیان عزیز و گرامی برای انجام این کار ارزشمند.

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


سقوط بالگرد ارتش سوئیس در کوه های آلپ

وزارت دفاع سوئیس اعلام کرد که یک بالگرد نظامی این کشور امروز چهارشنبه در گذرگاه 'گوتهارد' در کوهستان آلپ سقوط کرده است

 

به نقل از خبرگزاری رویترز از زوریخ، سرنشینان این بالگرد احتمالا زخمی شده اند. بر اساس پیام توییتری وزارت دفاع سوئیس، امدادگران در صحنه حادثه حاضر شده اند اما جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.


به نوشته رسانه های سوئیس، بالگرد سرنگون شده از نوع ایرباس سوپرپوما بود. روزنامه بلیک تصویر تهیه شده توسط یک خواننده این روزنامه را منتشر کرد که نشان می داد دود از لاشه سوزان این بالگرد به هوا بر می خاست.

 

ایرنا

 

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +


در باره مشکل کوه نوردان برای ورود به سرزمین تبت

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی درباره مشکل ورزشکاران برخی کشورها برای ورود به به خاک تبت توضیحاتی ارائه کرد

 

کشور چین از بعد از المپیک پکن ورود ۴۰ کشور را به خاک تبت ممنوع اعلام کرد چون منطقه تبت یک منطقه جدایی‌ طلب نسبت به کشور چین است و مسائل سیاسی این منطقه سبب شده که در مواجهه با بعضی از کشورها، حساس عمل کنند.

او این ممنوعیت را برای کشورهایی که روابط خوبی با هندوستان دارند، پررنگ‌تر دانست و افزود: کشور چین با برخی از کشورها که روابط خوبی با هندوستان دارند حساس‌تر رفتار می‌کند و اگر قرار باشد اتباع آن کشورها وارد خاک تبت شوند باید از چند ماه قبل استعلامات لازم را از طریق دولت چین دریافت کنند. البته ورزشکاران از طریق نپال باید اقدام کنند و نپال هم ورزشکاران را به طور مستقیم به سمت تبت می‌برد و اگر قبل از این مراحل هیچ استعلامی صورت نگرفته باشد، معمولا به سختی اجازه ورود به خاک تبت داده می‌شود.

رییس فدراسیون کوه نوردی ورود کوه نوردان در سال گذشته را با رایزنی‌های دولت ایران هموار دانست و ادامه داد: سال گذشته با رایزنی‌هایی که دولت ایران نسبت به اتباع ایرانی برای ورود به خاک تبت انجام داده بود، ورزشکاران ایرانی بدون مانع و مشکلی به آنجا سفر کردند ولی این مسائل همیشه برقرار نخواهد بود. دولت چین در بهار گذشته نیز با ورود خیلی از ورزشکاران خارجی ممانعت کرد و بعد از یک ماه رایزنی ورزشکاران خارجی اجازه ورود به خاک تبت را پیدا کردند.

زارعی خاطرنشان کرد: احتمالا مشکل کوه نورد ایرانی نیز در این خصوص بوده است. یعنی بحث مسائل سیاسی که دولت چین نسبت به منطقه خودمختار تبت دارد، سبب می‌شود که اگر در آن منطقه مسائل سیاسی و یا آشوب‌های سیاسی وجود داشته باشد، جلوی اتباع خارجی را بگیرند.

او با بیان اینکه معدود ورزشکارانی می‌توانند ویزای تبت را بگیرند اضافه کرد: از سال ۲۰۰۸ این مشکل وجود داشته و ورزشکاران معدودی توانسته‌اند ویزای تبت را دریافت کنند و عمده کسانی که به این کشور سفر می‌کنند از طریق قرارداد با شرکت‌های چینی اقدام کرده و به آنجا سفر می‌کنند. اگر قرارداد ورزشکاران ما با شرکت‌های چینی باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد. از آن جهت که این شرکت‌ها قبل از ورود به منطقه تبت کلیه استعلام‌ها را انجام می‌دهند و بهترین حالت برای ورزشکاران ما مذاکره با شرکت‌های چینی است. البته مشکلاتی نیز در این راه وجود دارد. هزینه قرارداد با شرکت‌های کشور چین بالاتر است. همچنین خدماتی که به ورزشکاران ارائه می‌دهند پایین‌تر است.

 

 خبرگزاری پارس

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +