کلاغ ها


+ تیلیچوپیک : حکایت هم چنان باقی ست !

.

.

.

.

.

.

سرانجام ، و پس از گذشت حدود سه ماه (!) ، گزارش و عکس هائی از برنامه ی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی برای صعود قله ی تیلیچوپیک به همراه توضیحاتی بیشتر در باره ی چگونگی حادثه ی سقوط و مرگ دکتر سعید بهالو  منتشر شد  .  ما از مدت ها پیش در این وبلاگ به طرح پرسش ها  و انتقادهائی  پیرامون  این برنامه  پرداخته  بودیم  که_ به صورتی خلاصه _  شامل دو وجه عمده بود : 

١ _ اشاره به عملکرد غلط و اشتباهات مرگبار سرپرست برنامه در اصرار برای صعود  قله _ تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن _  و حاکمیت این فرهنگ و تفکر مصیبت بار در دستگاه دولتی کوه نوردی ایران ...

« مصاحبه ی محمود شعاعی در باره ی دلایل و چگونگی جزئیات حادثه ی سقوط دکتر تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ، نکاتی جالب و در عین حال تکان دهنده را در خود نهفته دارد . نکاتی که به روشنی می تواند گویای ضعف ساختار مدیریتی و میزان آشفتگی در تشکیلات این نهاد دولتی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ کوه نوردی در این سرزمین باشد ... آنجا که همگان فقط و فقط به صعود قله و به هر قیمت ممکن فکر می کنند . .

_ با دکتر تیم ، شرط و شروط (!) کرده بودند که حق صعود ندارد . چگونه است که دکتر برای این شرط ها کوچکترین پشیزی ارزش قائل نمی شود و با اطمینان به پوشالی بودن همه ی این شرط و شروط ها اقدام به تهیه و همراهی وسائل صعود با خود می کند ؟ آیا آگاهی دکتر نسبت به تزلزل و میزان آشفتگی در ساختار مدیریتی فدراسیون او را برای چنین رفتاری به جلو رانده بود ؟ نقش سرپرست تیم _ سرپرست تعیین شده از سوی فدراسیون _ در این میان چه بود ؟ آیا او را در جریان شرط های تعیین شده گذاشته بودند ؟ کاملا بعید به نظر می رسد که سرپرست برنامه از نقش و جایگاه مشخص شده برای دکتر تیم بی اطلاع باشد بنابراین او نیز باید پاسخ دهد که چرا و بنا به کدام دلایل به دکتر تیم _ و علیرغم تصمیم مدیریت فدراسیون _ اجازه صعود داده است ؟ از این وقایع و رویدادها چه نتیجه ای باید بگیریم ؟ اینکه اوضاع در فدراسیون کوه نوردی چنان از هم گسیخته و سردرگم است که هر کس حرف خودش را می زند و کار خودش را می کند ؟ رئیس برای خودش تصمیمی می گیرد ، دکتر برای خودش نقشه می ریزد و عمل می کند ، سرپرست تیم اعزامی راه خودش را می رود ... براستی آنجا چه خبر است ؟

_ تیم اعزامی فدراسیون ، مثلا تیم امید بوده است . در باره ی اصولی و منطقی بودن یا نبودن تصمیمات و زمان بندی های این برنامه ، چه کسی مسئول و موظف به پاسخگوئی به افکار عمومی است ؟ چگونه است و چرا تیم _ تیم مثلا امید _ در ساعات ٩ الی ١٠ شب در حال حرکت و بازگشت بوده است ؟ آیا اصولی که به سرپرستان تیم های اعزامی فدراسیون کوه نوردی آموخته اند چیزی غیر از آموزش هائی ست که در بقیه جاها به کوه نوردان و سرپرستان گروه های کوه نوردی در باره ی « ضرورت مدیریت صحیح و عاقلانه ی زمان » و اولویت امنیت و سلامتی اعضای تیم یاد داده می شود ؟ آیا در برنامه ی تیلیچوپیک فدراسیون کوه نوردی   ، دکتر تیم را  باید قربانی فرهنگ و تفکر بیمارگونه ی  " صعود قله تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن "  نیز دانست ؟... یادداشت ٣ آذر ٨٧ کلاغ ها »

.

٢_ درخواست اثبات خبر صعود به قله ، که به دلیل عدم انتشار عکس های برنامه ، ابهام و تردیدهائی جدی نسبت به آن شکل گرفته بود ...

« محمود شعاعی (رئیس فدراسیون کوه نوردی) چندی پیش و به دنبال ابهام در صعود تیم دماوندی ها به قله ی نانگاپاربات اعلام کرد : " ... کسی که قله‌ای را صعود می‌کند، با عکس‌هایش نشان می‌دهد که صعود کرده ... "  و حالا در شرایطی که بیش از یک ماه از اعلام خبر صعود قله ی تیلیچوپیک توسط تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی می گذرد هنوز هیچ عکس و یا سندی که نشان دهنده ی صحت این خبر باشد منتشر نشده است . موضوع چیست ؟ چه دلیلی برای این پنهان کاری وجود دارد ؟ آیا تیم اعزامی فدراسیون به قله ی اصلی نرسیده و اعلام خبر فتح ، دروغ می باشد ؟ ... در موقعیت فعلی ،  این سازمان وظیفه دارد _ تاکید می کنیم : وظیفه دارد _ هر چه سریع تر نسبت به روشنگری افکار عمومی و رفع ابهام و تردیدی که در باره ی صعود قطعی تیم اعزامی وجود دارد با انتشار اسناد و عکس های این برنامه اقدام نماید ... یادداشت ١٢ آذر کلاغ ها  »

.

و سرانجام پس از گذشت حدود سه ماه  ، مصاحبه ی حسین امانی با ماه نامه ی خبری فدراسیون نتوانسته است به هیچ یک از پرسش ها و انتقادهای قسمت اول ، پاسخ هائی منطقی و قانع کننده ارائه دهد و به شکلی غیراخلاقی و ناجوانمردانه _ چون نیستند که از خود دفاع کنند _ بار همه ی مشکلات و مسائل بوجود آمده در برنامه ، متوجه تعلل و کم کاری و اطلاعات غلط شرپاها شده است !! 

هم چنین ، دو عکس منتشر شده _ برخلاف نظر و امیدواری حسین رضائی در کوه نوشت _ نیز پاسخ و استنادی مناسب برای ابهامات موجود پیرامون صحت خبر صعود تیم به قله نیست ! چرا باید از سوی افکار عمومی ، عکس هائی چنین بی کیفیت و تاریک و فاقد چشم انداز به عنوان سند اثبات صعود پذیرفته شود ؟! حسین امانی در مصاحبه ی خود به فیلم کوتاهی اشاره می کند که توسط یکی از اعضای تیم و پیش از تاریک شدن هوا از قله و موقعیت اطراف گرفته شده و می گوید در آرشیو فدراسیون موجود است . به نظر می رسد انتشار این فیلم و نمایش آن در جلسه ی گزارش برنامه _ که وعده ی آن داده شده _ برای فدراسیون کوه نوردی و برای اثبات صعود _ حداقل(!)  _  یک نفر از اعضای تیم ، یک ضرورت است زیرا آن طور که از ادامه ی گفته های حسین امانی می توان استنباط نمود : به دلیل تاریکی هوا ، هیچ مدرک و سند موجه و قانع کننده ای برای اثبات صعود دیگر اعضای تیم به قله وجود ندارد !!

وبلاگ کوه نوشت http://koohnevesht.blogfa.com

مصاحبه ی حسین امانی در سایت فدراسیون http://www.mfi.ir/site

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ بهمن ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک