کلاغ ها


+  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: حوادث

گرفتار شدن تيم 8 نفره كوهنوردي كاركنان يكي از سازمان‌ها در پي صعود به ارتفاعات «توچال»

بدنبال بارش برف و بوران در كوهستان‌هاي شمال تهران كه به ناپديد شدن يك كوهنورد و گرفتار شدن يك تيم 8 نفره كوهنوردي در ارتفاعات توچال و نيز سقوط كوهنوردي در دره دربند انجاميد، سه عمليات امداد و نجات در اين ارتفاعات طي سه روز گذشته از سوي امداد گران كوهستان هلال احمر انجام شد.

 به گزارش خبرنگار «حوادث» ايسنا، تيم 8 نفره كوهنوردي از كاركنان يكي از سازمان‌ها صبح روز پنج‌شنبه گذشته جهت صعود به ارتفاعات «توچال» عازم اين منطقه شدند.

در اين ميان حدود ساعت17:30، يكي از كوهنوردان در پي تماس با جمعيت هلال احمر شميرانات خبر از گرفتار شدن اعضاي تيم در برف، بوران و اسكان اجباري در پناهگاه «اميري» واقع در منطقه «سنگ سياه» داد.

اعزام امدادگران كوهستان جمعيت هلال احمر به منطقه «سنگ سياه»

آغاز عمليات نجات و اسكان اعضاي تيم كوهنوردي در پناهگاه «شير پلا»

بر اين اساس بلافاصله تيم 6 نفره‌اي از امدادگران كوهستان جمعيت هلال احمر جهت امدادرساني به موقعيت مورد نظر اعزام شدند.

بدين ترتيب عمليات براي نجات اين افراد تا ساعت 30 دقيقه بامداد روز بعد از حادثه ادامه يافت و پس از اسكان آنها در پناهگاه «شير پلا» سرانجام تمامي اعضاي اين تيم كوهنوردي صبح روز گذشته به دامنه «توچال» منتقل شدند.

سقوط عضو تيم 5 نفره كوهنوردي ديگر از منطقه «يال قله توچال» حين صعود

آغاز امدادرساني و انتقال 4 عضو تيم به دامنه كوه

ادامه عمليات جست‌وجو براي پيدا كردن كوهنورد ناپديد شده

از سوي ديگر يك تيم كوهنوردي 5 نفره ديگر نيز عصر روز پنج‌شنبه گذشته پس از تجمع در پناهگاه «اميري» واقع در منطقه «سنگ سياه» به سمت قله توچال حركت كردند كه ناگهان يكي از اعضاي اين تيم با هويت «ابوالفضل زماني» 44 ساله از منطقه «يال قله توچال» در حالي كه قادر به كنترل خود نبود، سقوط كرد.

در اين ميان برابر اعلام مركز فوريت‌هاي پليسي «110» در ساعت 18 بعد از ظهر همان روز بلافاصله تيمي از امدادگران كوهستان هلال احمر به منطقه اعزام شدند اما به دليل تاريكي هوا و نامناسب بودن شرايط جوي عمليات امدادرساني ناتمام ماند، اين در حاليست كه چهار تن ديگر از كوهنوردان به دامنه كوه منتقل شدند.

بدين ترتيب عمليات امداد از صبح روز گذشته (جمعه) مجددا با اعزام چندين تيم امدادي و يك فروند بالگرد آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

انجام عمليات گسترده جست وجو براي بيرون كشيدن فرد سقوط كرده در منطقه «آبشار سوتك» دربند

از سوي ديگر حدود ساعت 9:30 صبح روز گذشته نيز در پي اعلام سقوط شخصي با هويت «كيوان ــ الف» در ارتفاعات «دربند» منطقه «آبشار سوتك»، امدادگران سازمان آتش نشاني و هلال احمر به محل حادثه اعزام شدند.

در اين ميان با انجام عمليات گسترده جست وجو و نجات حدود ساعت 12:30 روز گذشته و با گذشت 5 ساعت از وقوع حادثه با اعزام يك فروند بالگرد «MI17» هلال احمر، سرانجام اين كوهنورد از دره بيرون كشيده و به دليل شدت جراحات در ناحيه كتف، كمر و ضربه به سر بلافاصله به بيمارستان فياض بخش منتقل شد.

به گزارش ايسنا،‌ جمعيت هلال احمر شميرانات علت تمامي حوادث مربوط به كوه در چند روز گذشته را نامناسب بودن شرايط جوي و بي‌توجهي افراد به هشدارها اعلام كرد.

ايسنا ـ ۲۲/۱۱/۸۴ 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ بهمن ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک