کلاغ ها


+ اردوی آمادگی کوه نوردان دولتی در حاشیه ی مدیترانه !

یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون کوه نوردی و صخره نوردی کشورمان در منطقه الیمپوس ترکیه اردوی آمادگی برپا کردند . به گزارش خبرگزاری آناتولی ، گروه یاد شده به مدت 15 روز در منطقه یاد شده به صخره نوردی و کوه نوردی خواهد پرداخت . " حمید کیوانی " مسئول گروه کوه نوردی ایرانی در گفت و گو با آناتولی با اشاره به اینکه گروه یاد شده متشکل از 20 نفر می باشد ، یادآور شد: برخی اعضای این گروه در مناطق مختلف ایران و جهان صخره نوردی کرده اند . منطقه الیمپوس در جنوب غرب ترکیه از مناطق حفاظت شده ترکیه است که شهرت جهانی دارد... خبرگزاری ایرنا

.---------------------------------------------------

خبر اردوی آمادگی تیم کوه نوردان دولتی در الیمپوس ( غرب آنتالیا و در حاشیه سواحل مدیترانه ) می تواند به مثابه خبری قابل توجه و جالب ، برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان تلقی گردد و البته ... مسئولین فدراسیون کوه نوردی ایران باید به این پرسش نیز پاسخ دهند که چرا و به کدام دلیل خبر این اردو  ( اهداف آن ، اعضای شرکت کننده و ... ) از سوی این نهاد اعلام نشده است و در  هیچ  یک  از بخش های خبری  سایت  اینترنتی  فدراسیون ،  نشانی   از  این خبر   وجود    ندارد  ؟!  پنهان کاری  در مورد   این  خبر  چه  مفهومی می تواند داشته باشد ؟

 

پی نوشت :

در ارتباط  با خبر ارسالی ایرنا و آن چند پرسش مطرح شده در این وبلاگ ، صبح امروز توضیحاتی را از سوی حسین رضائی مسئول محترم روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی دریافت کردیم :

جناب آقای نصیری
با سلام
خبر مذکور مربوط به اعزام یک تیم سنگ نوردی داخل سالن از سنگ نوردان کرمانی می باشد. به گزارش _ باتأخیر _ رسیده ؛  این تیم متشکل از 7 سنگ نورد ، یک مربی ، یک مربی بدنساز و یک سرپرست ( حمید کیوانی ) بوده که اواخر اسفند ماه سال 87 با سازماندهی و تأمین تمامی هزینه ها توسط اداره کل تربیت بدنی و هیئت استان کرمان جهت تمرین سنگ نوردی بر روی دیواره های طبیعی منطقه ی الیمپوس عازم ترکیه می شوند . بنا بر این گزارش اعضای این تیم  استانی در تاریخ 14 فروردین ماه سال جاری به میهن بازگشته اند . شایان ذکر است ؛ فدراسیون در این رابطه و مدت ها پیش از اعزام  فقط در مورد مجوز شورای برون مرزی تیم آن استان هماهنگی انجام داده بود . پنهان کاری خبری در کار نبوده (!) تنها گزارش تحقق اعزام تیم مذکور توسط هیئت کرمان که در ایام پایانی سال صورت گرفته و تقارن آن با تعطیلات نوروز منجر شد تا خبررسانی با تأخیر مواجه شده و  به تازگی در پایگاه خبری فدراسیون منتشر شود. خاطرنشان می شود گزارش کاملتر آن به همراه عکس در ماهنامه ی خبری فدراسیون «صعود» نیز درج خواهد شد .

.

به حسین رضائی عزیز _ مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی

با سلام و احترام

قبل از هر چیز لازم می دانیم از احساس مسئولیت شما برای پاسخ گوئی ، ارائه ی توضیحات و روشنگری در باره ی مسائل مطرح شده تشکر کنیم . اما ... و متاسفانه ، در توضیحات شما نتوانستیم پاسخ مناسبی برای پرسش های خود و ابهامات موجود بیابیم :

١_ " پنهان کاری " واقعا وجود داشته است ! بعد از پاسخ شما ، دیگر بابت " پنهان کاری " در رابطه با این خبر مطمئن شدیم  .  توجیه " تاخیر به دلیل تقارن آن با تعطیلات نوروز "  با توجه به عملکرد فعال و به روز شما در تشکیلات فدراسیون ، به هیچ عنوان نمی تواند پذیرفتنی باشد . چگونه است که در تعطیلات نوروز ، خبرهای دیگری مانند هشدار بهمن و درگذشت لطفی و ... می تواند پوشش داده شود و فقط همین یک خبر موضوع " تاخیر به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز "  قرار گرفته است؟

٢_ به نظر می رسد به دلیل همان " پنهان کاری " از ابتدا نیز تمایلی برای اعلام این خبر وجود نداشته است و فقط بعد از مصاحبه ی سرپرست تیم با خبرگزاری آناتولی و سپس ترجمه و پوشش آن توسط ایرنا _ و در آخر ، شاید واکنش کلاغ ها _ نسبت به انتشار خبر توسط فدراسیون اقدام شده است . به نظر شما این عجیب نیست که در مورد چنین خبری ( اردوی آمادگی تیمی از کوه نوردان دولتی ) فدراسیون کوه نوردی _ در زنجیره ای که به آن اشاره شد _ بخواهد حلقه ی آخر باشد ؟

٣_ یک نکته ی عجیب و غیر قابل درک : تا آخرین ساعات روز گذشته ( شنبه ١۵ فروردین ) این خبر در سایت فدراسیون وجود نداشت و انتشار آن امروز ( یک شنبه ) صورت گرفته است . لطفا توضیح دهید چرا تاریخ انتشار را شنبه ١۵ فروردین نوشته اید ؟ خواسته اید بدین وسیله از قرار گرفتن در " حلقه ی آخر خبری " اجتناب کنید ؟به نظر شما تلقی افکار عمومی از چنین رفتار و عملکرد نامناسب و ناپسندی ، می تواند چگونه باشد ؟

۴_ با هدف مبرا دانستن و رفع مسئولیت و برداشتن بار این مسئله از شانه ی فدراسیون کوه نوردی ، نوشته اید " فدراسیون در این رابطه و مدت ها پیش از اعزام  فقط در مورد مجوز شورای برون مرزی تیم آن استان هماهنگی انجام داده بود "  .  بله . توضیح شما را می پذیریم  و فکر می کنیم همین گونه است که شما می گوئید . اما اکنون که از سوی خبرگزاری رسمی کشور عنوان شده است : " یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون کوه نوردی و صخره نوردی کشورمان در منطقه الیمپوس ترکیه اردوی آمادگی برپا کردند " چرا نسبت به تکذیب رسمی آن اقدامی صورت نمی گیرد ؟ از واکنش منفعلانه ی فدراسیون در این رابطه ، چه استنباطی باید داشته باشیم ؟

-----------------------------------------------------

و پاسخ ارسالی مسئول محترم روابط عمومی فدراسیون:

جناب آقای نصیری

با سلام و احترام ؛

 بعد از توضیحات ارائه شده در کامنت قبلی که در آن به هیچ وجه قصد توجیه "تأخیر" پیش آمده در انتشار خبر مذکور را نداشتم (با وجود این که فحوای کلام  توجیهی به نظر می رسد ! ) ؛ گمان داشتم که شائبه ی شما و سایر ناظران و پیگیران به ویژه در رابطه با "پنهان کاری" رفع گردد که ظاهراً این امر ، حداقل در مورد "کلاغ ها" میسر نشده است و گمان می کنم با عنایت به موشکافی های مجدد شما به این سادگی ها میسر نشود ! ... علی رغم لطفی که جناب عالی در خصوص "پاسخ گو" بودن به بنده ابراز  داشته اید - وسپاسگزارم- ، دیگر انتظار پاسخ های بعدی و توضیحات مکرر در این خصوص که منجر به تولید پس چراهای متعاقب آن شود را نداشته باشید ، خاصه وقتی که ؛ ضمن اطمینان از " پنهان کاری " مرقوم داشته اید :"توجیه شما به هیچ عنوان نمی تواند پذیرفتنی باشد "!!

 

و اما  آخرین توضیحات در این باره :

آن چه درمورد انتشار این خبر رخ داده ؛ بدون هیچ حاشیه و قصد و غرضی بوده است و همه چیز در همان توضیح "تأخیر در اطلاع یابی و اطلاع رسانی" خلاصه می شود . اما نمی دانم چرا "تأخیر" پیش آمده در "اطلاع رسانی" را با اطمینان فقط و فقط باید تحدید به " پنهان کاری " دانست و هر گونه توضیح در رابطه با آن را فقط و فقط " توجیه " !

واقعاً چرا " پنهان کاری " ؟! جناب نصیری ما که تسلیحات هسته ای به ترکیه نفرستادیم ! اعزام تعدادی سنگ نورد جوان و  آینده دار از استانی با استعداد در این رشته صورت گرفته که مجوز شورای برون مرزی داشته است ( اعزامی که هر استانی می تواند براساس توانمندی های بومی و تأمین هزینه ها در رشته های مختلف  برای آن برنامه ریزی و درخواست کند و لذا استثنائی هم در کار نبوده ). از طرفی با هماهنگی و سازماندهی اداره کل تربیت بدنی استان مربوطه و هماهنگی فدراسیون انجام شده است .
حال آنچه محل ابهام و اتهام "پنهان کاری" شده ؛ فقط و فقط خبررسانی این اعزام است که ( به جهت تأخیر در اطلاع رسانی به روابط عمومی  فدراسیون در رابطه با زمان اعزام تیم از استان ) زودتر از انتشار توسط پایگاه خبری فدراسیون توسط خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی به نقل از آناتولی ( و البته بدون "پنهان کاری" موضوع توسط سرپرست تیم !) پوشش داده شده که به نوبه ی خود خیلی هم از دوستان و هم کاران این خبرگزاری در ترجمه و انتشار گزارش آناتولی سپاسگزارم ! ... امید دارم توجیه یا عذر بدتر از گناه تلقی نشود ولیکن بروز چنین اتفاقی به دلایل مختلف در فرآیند اطلاع رسانی عجیب و غریب نیست و نمونه های دیگری نیز قبلاً اتفاق افتاده است که انصافاً به این اندازه حساسیت برانگیز و حاشیه ساز نبوده و نشده است !

 

جناب آقای نصیری ؛

شما بنده را رهین لطف خود قرار داده و به "عملکرد فعال و به روز بنده در تشکیلات فدراسیون" اذعان داشته اید ؛ ممنوم ! اما عنایت داشته باشید که این عملکرد از آخرین روزهای اسفند87 تا 15 فروردین88 مانند همیشه نبوده که در صورت تشخیص اهمال ، از یکایک جامعه ی کوه نوردی و صعودهای ورزشی صمیمانه پوزش می طلبم ! بد نیست بدانید وبلاگ شخصی بنده [کوه نوشت] نیز در این مدت به هیچ وجه در انتشار مطلبی فعال و طبق روال معمول به روز نبوده است !

و پاسخ به پرسش های شما :

1- پرسیده اید : "چگونه است که در تعطیلات نوروز ، خبرهای دیگری مانند هشدار بهمن و درگذشت لطفی و ... می تواند پوشش داده شود و فقط همین یک خبر موضوع تاخیر به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز قرار گرفته است؟ "

*پاسخ : در تعطیلات نوروز تنها یک خبر ، و آن هم "بارش برف در ارتفاعات و شرایط ناپایدارجوی؛ مراقب باشید !" به تاریخ 11 فروردین منتشر و "پوشش" داده شد . که به جهت اهمیت موضوع هشدار رسانی در شرایطی که در سفر و حتی در لحظه ی اطلاع یابی در حال رانندگی و در آزاد راه بودم به محض اطلاع ، با مساعدت مدیر سایت که ایشان هم در سفر بودند، به هر حال  اقدام لازم صورت گرفت . در مورد خبر فقدان روان شاد  " لطفی " نیز ؛ هر چند شخصاً  در روز تحویل سال از آن مطلع شدم اما به تاریخ انتشار و یا همان " پوشش " دقت بفرمائید ، بعد از ایام تعطیلات نوروز در سایت قرار گرفته است ! در مورد " و ... " نیز ؛ « و غیره ای» منتشر و " پوشش " داده نشده است ! مگر این که تعریف شما از دامنه ی " پوشش " فضای دیگری غیر از انتشار در پایگاه خبری فدراسیون بوده باشد !

 

2- پرسیده اید : " لطفا توضیح دهید چرا تاریخ انتشار را شنبه 15 فروردین نوشته اید ؟"

پاسخ : خبر مربوطه عصر شنبه  15 فروردین به روابط عمومی ارائه شد که بر اساس فرآیند داخلی کارگروه ، متن مکتوب خبر مربوطه همان زمان تهیه و با مهر و تاریخ « درج در سایت » در باکس مسئول به روز رسانی سایت فدراسیون قرار داده شد . ایشان با وجود این که خبر را صبح 16 فروردین در سایت قرار می دهد ، تاریخ خبر را بر اساس مهر و تاریخ «درج در سایت» که 15 فروردین بوده ، بدون سایر ملاحظات زمانی که ممکن است با این درجه از حساسیت پیش آید (به زعم شما "عملکردی نامناسب و ناپسند" ! ) قید می کند !

 

3- پرسیده اید : "چرا نسبت به تکذیب رسمی آن اقدامی صورت نمی گیرد ؟"

پاسخ : درخواست مکتوب اصلاحیه ی عبارت " یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون"به خبرگزاری ارسال شده است که هر چند در گفت و گوی تلفنی، از نظر گروه خبری ایرنا ، مهم – این گونه حساسیت برانگیز !- ارزیابی نشد ؛ با این وجود امیددارم اصلاح مورد نظر اعمال شود . طبیعتاً شما از این مکاتبه و گفت و گو بی اطلاعید ، ولیکن برایم عجیب است چرا باید با وجود بی اطلاعی با این صراحت عنوان کنید : "از واکنش منفعلانه ی فدراسیون در این رابطه ، چه استنباطی باید داشته باشیم ؟" ...خب مثلاً در این مورد هم می شود با اطمینان -به همان سیاق- استنباط کرد که : باز هم  " پنهان کاری " و به هیچ عنوان توضیحی و توجیهی پذیرفتنی نیست !!

 

                                                  از توجه شما سپاسگزارم

                                                           حسین رضایی

                                                          ١٧فروردین ١٣٨٨ 

----------------------------------------------------

حسین رضائی با صبر و حوصله وگونه ای شکیبائی _ که این روزها در کمتر کسی یا جائی می توان سراغ گرفت _  به تمامی پرسش ها و ابهامات مطرح شده پاسخ گفت . پاسخ هائی کامل و به اندازه ی کافی روشن  ، که بدون نیاز به هیچ توضیح دیگری ، برای ختم موضوع کفایت می کند .  این وظیفه شناسی و احساس مسئولیت _ از سوی یکی از مسئولین بخش دولتی کوه نوردی ایران _  می تواند سرمشق و الگوی مناسبی برای مدیران و مسئولان بخش های غیر دولتی کوه نوردی سرزمین مان قرار گیرد . این وظیفه شناسی و احساس مسئولیت را _ به عنوان مثال _ می توانید مقایسه کنید با برخوردهای مدیران و مسئولین انجمن کوه نوردان ایران در قبال پرسش ها و انتقاداتی که نسبت به خط مشی و عملکردشان مطرح می شود که در واقع   چیزی نیست جز :    انفعال محض !   سکوت مطلق !   و  بی اعتنائی کامل !  به عنوان مثال ، بیش از دو ماه پیش از سوی گروه کوه نوردی قاجر قروه مجموعه مطالب و انتقاداتی تحت عنوان " روی سخن سامان های بعدی با انجمن کوه نوردان " در باره ی رفتار و عملکرد مسئولین انجمن کوه نوردان ایران بعد از حادثه ی برنامه نانگاپاربات و مرگ سامان نعمتی در سایت اینترنتی این گروه منتشر شد و نیازی به توضیح نیست که مواجهه ی این تشکیلات مثلا مردمی و مثلا غیر دولتی با مسائل مطرح شده چگونه بوده است : انفعال محض ! سکوت مطلق ! بی اعتنائی کامل ! و همه این ها را مقایسه کنید با _ به عنوان مثال _ سرعت عمل دبیر آرشی انجمن ( عباس محمدی )  در صدور انواع بیانیه های حمایتی و هواخواهانه (!) در دفاع از تیم باشگاه دماوند و اسپانسر مالی آنها  !! یکی از دوستان کوه نورد به طنز می گفت : فقط کافی ست به عباس محمدی بگوئید لیلا اسفندیاری سرما خورده است و مرتب عطسه می کند !! او آماده است که حتی در کنار خیابان و در حال راه رفتن ، بنام انجمن کوه نوردان بیانیه ای در حمایت از تیم نانگاپاربات صادر کند !!

بله . برای همین است که نمی توانیم از ابراز ستایش و احترام نسبت به رفتار و عملکرد مسئول روابط عمومی فدراسیون خودداری کنیم !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک