کلاغ ها


+ پیشنهاد کتاب : تجربه ی مدرنیته

مدرنیته مفهومی پردامنه و مبهم و وسیع است؛ مفهومی که نه می‌توان به سادگی آن را تعریف کرد و نه حتا به سادگی آن را درک کرد . کتابِ تجربه‌ی مدرنیته کوشش ِ بسیار موفقی‌ست برای بازتر کردنِ این کلافِ پیچیده و دریچه‌ای است برای آشنا شدنِ خواننده با بعضی از چهره‌ها و مولفه‌های دنیای مدرن .  کتاب نثر ِ نسبتا ساده‌ای دارد و در عین ِ حال کاملا آکادمیک و دقیق نوشته شده است . مارشال برمن دریای عظیمی از اطلاعات و تحلیل‌های دلچسب را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و معانی ِ پراکنده و متناقض مدرنیته را از جنبه‌های گوناگون ارزیابی می‌نماید. مطالبِ متنوعی که در کتاب ارائه شده و قلم پرشور و جذابِ نویسنده‌ی آن موجب می‌شود که خواننده به راحتی با سیر ِ کتاب همراه شود و لذتِ خواندنِ یک کتابِ پرمایه و قوی را تجربه کند. البته در این میان نباید از ترجمه‌ی کم‌نظیر و ستودنی ِ مراد فرهادپور غافل بود. فرهادپور در این کتاب ترجمه‌ای شسته‌رفته و گیرا ارائه داده و با پاورقی‌های متعدد و به‌جای خود، از گنگی‌های احتمالی متن کاسته است .  

کتاب شامل ِ این فصل‌هاست:
فاوستِ گوته: تراژدیِ توسعه و رشد -- هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود: مارکس و مدرنیسم و مدرنیزاسیون -- بودلر: مدرنیسم در خیابان -- پترزبورگ: مدرنیسم ِ توسعه‌نیافتگی -- دهه‌ی 1860: انسانِ جدید در خیابان -- قرنِ بیستم: ظهور و محو ِ شهر -- در جنگل ِ نمادها: نکاتی پیرامونِ مدرنیسم در نیویورک.  

مقدمه‌ی 30 صفحه‌ای برمن به خودیِ خود مقاله‌ای خواندنی و مدخل ِ بسیار خوبی برای وارد شدن به مدرنیته است:  

مدرن بودن یعنی اسیر شدن در چنگِ سازمان‌های بوروکراتیکِ عظیمی که قادر به کنترل و غالبا قادر به تخریبِ همه‌ی احتماعات، ارزش‌ها و جان‌ها هستند ؛ و با این همه دست بسته نبودن در پیگیریِ عزم ِ راسخ ِ خویش برای مقابله با این نیروها، جنگیدن به قصدِ تغییر ِ جهانِ این نیروها و تصاحبِ آن برای خودمان . برای مدرن بودن باید هم انقلابی و هم محافظه‌کار بود : مهیای تحقق ِ امکاناتِ جدید در عرصه‌ی تجربه وحادثه و ماجرا، هراسان از آن اعماق ِ نهیلیستی که فرجام ِ بسیاری از ماجراجویی‌های مدرن است ، و مشتاق و جویای آفرینش و درآویختن ِ به امری واقعی ، آن هم درست در زمانی که همه چیز دود می‌شود و به هوا می‌رود. این کتاب می‌کوشد غنای معنویِ فرهنگِ مدرنیستی را برای مردان و زنان کوچه و بازار و همه‌ی انسان‌های مدرن احیا کند ، و نشان دهد چگونه ، برای همه‌ی ما، مدرنیسم همان رئالیسم است .

نویسنده: مارشال برمن
مترجم: مراد فرهادپور
‌ناشر: طرح ِ نو
تعدادِ صفحات: 443

                                                                         منبع : اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک