کلاغ ها


+ معرفی یک اثر : " سمفونی دماوند "

شاهین فرهت ، آهنگساز ایرانی ، همواره از « سمفونی دماوند » به عنوان بهترین اثر خود نام می برد و می گوید :

«می توان گفت که کوه دماوند مجموعه تابلوهای مختلفی است از کمال لطافت و نهایت خشونت در طبیعت . این گوناگونی و طیف وسیع احساسی این کوه ، سرچشمه الهامی برای خلق این سمفونی است . این کوه همیشه مرا تحت تاثیر قرار می داده و نهایتا در سال 1378 منجر به ساخت سمفونی دماوند شد . "دماوند " یک اثر برنامه ای است که در آن به فرم سمفونی کاملا وفادار مانده ام و حتا اگر شنونده از موضوع آن آگاه نباشد هم به عنوان یک اثر سمفونیک محض قابل شنیدن است .

این سمفونی از سه بخش تشکیل شده است: در نخستین بخش که به فرم سونات نگاشته شده شخصیت کوه و صعودی ذهنی تجسم می یابد . این بخش با مقدمه ای آغاز می شود که حالتی اسرار آمیز دارد و " وهم دماوند " نامیده شده است . پس از مقدمه، تم اصلی سمفونی و به دنبال آن تم های دوم و سوم ارائه می شوند .

تم اصلی و تم مقدمه در طول سمفونی شنیده می شود. تم اصلی با عنوان " دماوند: کوهی استوار " مرحله گسترش، آغاز صعود به قله را نشان می دهد و چند اوج دارد و دامنه، یعنی پیش از رسیدن به قله و بالاخره اوج اصلی یعنی قله کوه را مجسم می سازد. سپس تم ها مراجعت می کنند و در پایان بخش نخست، غروب را پس از بازگشت از قله حس می کنیم و تم آغازین ( وهم دماوند) و تم اصلی ( دماوند: کوهی استوار ) را به گوش می رسانند .

بخش دوم از سمفونی  " زیبایی های کوه دماوند " نامیده شده و نسبت به بخش اول ، از فرم ساده تری برخوردار است . ساختمان ریتمیک نخستین تم در بخش اول ، در اینجا معکوس می شود . سومین بخش، از دو تابلو تشکیل شده است . در آغاز سرما مجسم می شود و سپس توفان و بوران در قله دماوند به تصویر کشیده می شود . پس از فرونشستن توفان ، تم اصلی دماوند دوباره شنیده می شود و سپس به صورت مارش درمی آید و سمفونی ، با توصیف شکوه کوه دماوند به پایان می رسد »

.

                                                      از سایت : http://www.harmonytalk.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک