کلاغ ها


+  

حفظ ميراث !!

بي‌توجهي مسؤولان ميراث فرهنگي در سال‌هاي گذشته، سبب تخريب تاق «شيرين و فرهاد» در استان ايلام شده است.

به گزارش بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاق «شيرين و فرهاد» كه متعلق به دوره‌ي ساساني است در منطقه‌ي «ايوان» قرار دارد و قدمت آن، احتمالا از تمام آثار ديگر موجود در منطقه بيشتر است. اين بنا، دو تاق با يك در ورودي دارد كه تمام بدنه‌ي اين دو تاق از سنگ‌هاي بسيار بزرگي تشكيل شده است كه با معماري خاص و بي‌نظيري و بدون استفاده از ملات، روي هم چيده شده‌اند.

اين سنگ‌ها در سيلاب‌هايي كه از پشت كوه‌هاي اطراف كه مشرف بر تاق است، سرازير شده و هم اكنون در زير خاك قرار گرفته است و به همين دليل نيز در طي قرن‌هاي متوالي سالم مانده است.

دقت و ظرافت كاري، در ساختن اين اثر بر جذبه‌ي آن افزوده است. اين اثر تاريخي كه در قرن‌هاي متمادي سالم مانده بود، در سال‌هاي گذشته، براثر بي‌توجهي مسؤولان ميراث فرهنگي، سقف يكي از تاق‌هاي آن خراب و نيمي از تاق ديگري هم با گل و لاي ناشي از باران‌هاي شديد پر شد.

در ورودي بنا نيز براثر رسوبات پر شده است و اكنون بايد در حالت نشسته به آن وارد شد؛ ارتفاع در ورودي كنوني، حدود ‌٧٠ سانتي‌متر است، طول آن حدود سه متر و عرض آن نيز به حدود ‌٥/٢ متر مي‌رسد. ارتفاع سقف تاق نيز ‌١٨٠ سانتي‌متر است.

كارشناسان ميراث فرهنگي معتقدند كه اين اثر، معبدي مربوط به دوره‌ي اشكانيان است. بناي بسيار مهم و تاريخي تاق شيرين و فرهاد در «تنگ كوشك» در چهار كيلومتري روستاي «چهل زرعي» و در مسير جاده‌ي ايوان به سومار قرار گرفته‌ است.

ايسنا ـ ۱۹/۱/۸۵

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک