کلاغ ها


+ آسفالت دماوند با شدت ادامه دارد

کاریکاتور از روزنامه ورزشی گل

.

چند روز مانده به سالگرد ثبت ملی دماوند به‌عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور، خبری عجیب و خنده‌دار مبنی بر آسفالت کردن هفت کیلومتر از مهم‌ترین مسیر کوه‌پیمایی این قله منتشر شد که نشان می‌دهد ، اقدامات در ظاهر مهم، بدون تأثیرگذاری و البته پی‌گیری می‌مانند .  محل آسفالت‌شده در دامنه‌ی کوه دماوند معروف به جاده‌ی گوسفند‌سرا، یکی از مسیرهای عبور و مرور و صعود به قله‌ی دماوند برای کوه‌نوردان و گردشگران است . به گفته‌ی محمود شعاعی ـ رییس فدراسیون کوه‌نوردی ـ عملیات آسفالت این جاده پنچ‌شنبه‌ی هفته‌ی پیش انجام شده است و در دو روز گذشته نیز کامیون‌ها برای اجرای عملیات آسفالت به محل رفته‌اند . نکته‌ی قابل توجه در سخنان رییس فدراسیون کوه‌نوردی این است که اقدام به آسفالت کردن دماوند به این سادگی انجام نمی‌شود ، مگر با اجازه‌ی مقامات بالاتر منطقه . بنا به گفته‌ی او ، پیش از این نیز دادن مجوزهای غیراصولی برای استخراج خاک پوکه در ارتفاع 3600 متری از سطح دریا سبب زخمی شدن کوه شده است ، چراکه حفاران با نتیجه نگرفتن از حفاری‌های خود به‌راحتی به‌سراغ منطقه‌ی دیگری می‌روند و آنجا را هم زخمی می‌کنند . جالب‌تر این‌که با وجود اعتراض‌ها و نگرانی‌های دوست‌داران طبیعت ، تا به‌حال اقدام مؤثری برای توقف آسفالت کردن دامنه‌ی کوه دماوند از سوی هیچ نهادی انجام نشده است ... رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با ابراز تاسف از ادامه‌ی روند تسطیح کردن مسیر گوسفندسرا در دامنه‌ی کوه دماوند گفت: همه کمر همت بسته‌اند که قله دماوند را از بین ببرند. محمود شعاعی در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: هم اکنون از نزدیک شاهد هستم که چگونه برخی افراد کوه دماوند را از بین می‌برند . کار تسطیح کردن مسیر علی‌رغم این که به مسوولان اطلاع دادیم، تعطیل نشده و سه شنبه نیز تا ساعت 18 و 30 دقیقه ادامه داشته است .وی افزود: شاهد هستم که چندین کامیون و ماشین آلات راه‌سازی کار تسطیح کردن مسیر را انجام می‌دهند و کسی نیست که جلوی آن‌ها را بگیرد ...

خبرگزاری ایسنا

.

___________________  و خبری از کوه نوشت :

مراحل اولیه ی طرح آسفالت دامنه ی دماوند متوقف نشده
 و هم چنان ادامه دارد !

عصر امروز بر اساس گزارش های رسیده از سوی مسئولین فدراسیون که جهت پیگیری اعتراضات و بررسی صحت خبر توقف عملیات آسفالت کردن جاده ی ۷ کیلومتری در دامنه ی دماوند به منطقه عزیمت کرده بودند، مطلع شدیم ؛ متأسفانه کماکان مراحل اولیه ی طرح مذکور ادامه دارد ! لذا اقدامات اعتراضی و پیگیری های فدراسیون مجدداً از طریق تماس با مسئولین ذیربط و رسانه ها با جدیت انجام گرفت تا هم چنان امیدوار باشیم که این تلاش ها نتیجه بخش باشد و این طرح غیرمتعارف هر چه سریع تر متوقف و کلاً منتفی شود .

در همین راستا و در جریان نشست امروز انجمن کوه نوردان ، این گزارش واصله ، به اطلاع حضار رسانده شد ، و مقرر گردید؛ کوه نوردان ساعت ۱۰:۳۰ صبح فردا پنج شنبه ۲۵ تیر از تهران عازم رینه شوند و اعتراض خود را از نزدیک و با جدیت در محل انجام این طرح ابراز کنند .

وبلاگ کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک