کلاغ ها


+ ساخت فیلم در باره ی جرج مالوری

با درام ورزشی «راه افتخار» صنعت سینما قصد دارد پابه‌پای کوه نوردان به قله معروف اورست رسیده و آن را فتح کند . به همین منظور ، تهیه‌کنندگان سینما به سراغ سوژه‌ها و کتاب‌هایی رفته‌اند که در این رابطه نوشته شده است .

«راه افتخار» نام کتابی است که «جفری آرچر» نوشت و با همین نام، جلوی دوربین سینما می‌رود . این کتاب ماه فوریه منتشر شد و بلافاصله در صدر فهرست موفق‌ترین کتاب‌های هفته قرار گرفت . قصه کتاب درباره افسانه «جرج مالوری» است، کوه نوردی که سال 1924 تلاش کرد تا قله اورست در کشور نپال را فتح کند. بسیاری از مفسران و مورخان ورزشی عقیده دارند مالوری اولین کوه نوردی  بود که موفق شد خود را به قله بلندترین کوه جهان برساند . برخی دیگر از مفسران ورزشی در این رابطه از «ادموند هیلاری» و «تنزینگ نورگای» اسم می‌برند که در سال 1953 موفق به انجام این کار شدند .

 

مالوری در دهه بیست میلادی چند بار تلاش کرد که خود را به نوک قله اورست برساند و در این راه، رقابت سختی با «جرج فینچ» کوه نورد استرالیایی داشت اما او و کوه نورد همراهش «اندرو ایروین» پس از کوه نوردی ژوئن 1924 خود، دیگر برنگشتند .

.

.

.

.. 

 افسانه مالوری یک بار دیگر در سال 1999 زنده شد و آن زمانی بود که بدن یخ‌زده وی، در نقطه‌ای مرتفع از کوه اورست پیدا شد. جفری آرچر نویسنده کتاب می‌گوید: «اورست به صورت همزمان قصه‌ها و بدن‌های بسیاری را در خودش دفن کرده است. خیلی خوب است که صنعت سینما تصمیم گرفته این قصه‌ها و آدم‌ها را نبش قبر کند»

خبرگزاری فارس

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک