کلاغ ها


+ خبر صعود گاشربروم 2 صحت ندارد !!

سرانجام در واکنش به انتشار گزارش کوه نورد پرتقالی Daniela  در دو سایت مطرح و مورد توجه کوه نوردی جهان k2climb.net  و  mounteverest.net که در آن به موضوع عدم صعود کامل و موفقیت آمیز قله ی گاشربروم ٢ توسط تیم های ایرانی ( هیئت تهران و شهرستان سراب ) و هم چنین انداختن کیسه ی زباله شان در شکاف یخی کمپ ١ اشاره کرده بود ، صبح امروز هیئت کوه نوردی استان تهران در سایت رسمی خود به ارائه ی توضیحاتی پیرامون این دو مسئله پرداخت .

.Daniela در گزارش خود نوشته است " ... باز چند تلاش برای صعود به گاشربروم 2 توسط یک تیم فدراسیون کوه نوردی ایران ، یک کوه نورد لهستانی و یک اسپانیایی در حال انجام بود . بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید ، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید. با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود ... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند ) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود... ترجمه از وبلاگ http://newfarid.blogfa.com "  و هیئت کوه نوردی استان تهران در بیانیه ی خود ، ضمن تائید این مسئله و عدم صعود کامل و موفقیت آمیز تیم های ایرانی مستقر در منطقه ، به بیان دلایل و علت های آن می پردازد : " به علت شکننده بودن نقاب برفی (به علت بارش های روزهای قبل) ، عدم امنیت لازم و احتمال سقوط ،‌ همچنین پیش بینی های هوای بد در بعدازظهر این روز ، باد شدید و پوشیده شدن منطقه در مه، نفرات صعود کننده برروی نقاب نرفتند ...و تنها نکته ی قابل اشاره و نقد در گزارش Daniela را میزان عدد ذکر شده در فاصله ی مانده به قله و اتمام برنامه توسط کوه نوردان ایرانی می داند !!   Daniela می گوید ایرانی ها از ۵٠ متری قله برگشته اند و هیئت کوه نوردی استان تهران می گوید : " اما این فاصله 50 متر نبوده و کمتر از این مقدار اعلام شده است ، چون در آنجا ابزار سنجش دقیق وجود نداشته نفرات فاصله باقی مانده را با توجه به مشاهدات خود کمتر از این مقدار برآورد کرده اند "  و بعد طی جملاتی که می تواند در حکم توجیه یا تسکین یا به مثابه ی التیامی برای پذیرش دردناک (!) خبر عدم صعود کامل و موفقیت آمیز تیم اعزامی شان به قله ی گاشربروم٢ باشد می نویسد : "  این موضوع به هیچ وجه نمی تواند باارزش بودن صعود انجام شده را با توجه به تعداد نفرات حاضر در کمپ اصلی (حدود شصت و چند نفر کوه نورد) و شرایط جوی موجود خدشه دار کند "

در باره ی توضیحات هیئت کوه نوردی استان تهران شاید ذکر دو نکته ضروری باشد :

١_ آنچه اهمیت دارد   _  و از متن توضیحی منتشر شده نیز استنباط می شود  _  این است که  " قله صعود نشده است " و "خبر صعود صحت ندارد "  حالا چه از ۵٠ متری مانده به قله برگشته باشند ( به قول  Daniela ) یا از عددی کمتر از این ( به قول هیئت تهران ) یا از ٣٠ متری ... ( به قول مسئولین تیم شهرستان سراب ) بهرحال هیچ یک از اعضای دو تیم ایرانی موفق به صعود قله ی گاشربروم ٢ نشده اند .

٢_ اشاره و توجه و پیگیری موضوع  عدم صعود دو تیم ایرانی ، بنا به هیچ منطق و استدلال و استنباطی نمی تواند مترادف  خدشه یا زیر سوال بردن ارزش های ورزشی این برنامه و تلاش های اعضای این دو تیم باشد و هم چنان که کوه نورد پرتقالی نیز در گزارش خود نوشته است : " ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند. با این حال ، آنان شایسته تبریک گویی به خاطر نزدیک شدن بسیار نزدیک به قله در چنین روز پر بادی هستند...ترجمه از وبلاگ http://newfarid.blogfa.com  "

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک