کلاغ ها


+ وقتی کیسه ی زباله خود را در شکاف یخی پنهان می کنند !!

چندی پیش شاهد بازتاب گسترده ی واکنش های منفی و گزارشات افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در گاشربروم ٢، نسبت به رفتار و عملکرد تیم اعزامی هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ، در تعدادی از سایت های معتبر کوه نوردی جهان بودیم . مضمون مطالب و نوشته های آنان به طور عمده ، اظهار شگفتی از رفتار دو تیم ایرانی در اعلام خبر صعود و جشن پیروزی ( در حالی که هیچ کدام به قله نرسیده بودند ) و اعتراض به پنهان کردن کیسه زباله در شکاف یخی کمپ یک بود . هیئت کوه نوردی استان تهران با صدور اطلاعیه ای تلاش نمود به هر دو مورد پاسخ دهد . پاسخی که ضمن پذیرش "عدم صعود قله"  ، پنهان کردن کیسه زباله در شکاف یخی را بطور کامل تکذیب نمود . اما نکته ی جالب ، فیلمی است که هم اکنون بر روی اینترنت و در سایت youtube قرار دارد و در آن به حکایت بیرون کشیدن این کیسه از شکاف یخی منطقه اشاره می شود . این فیلم را می توانید در لینک زیر ببینید که البته ... به دلیل مسدود بودن سایت youtube  استفاده از  سایت های  واسطه (!)   اجتناب ناپذیر است :  

http://www.youtube.com/watch?v=G7q9U9-H4AI

 .

این فیلم را در وبلاگ کوه نیوز هم می توانید ببینید :

http://koohnews.blogfa.com/post-143.aspx

.

*****************************

.

به نظر می رسد در زمان مدیریت صادق آقاجانی  _ و با وجود همه ی آن انتقاداتی که نسبت به خط مشی ایدئولوژیک او در کوه نوردی ایران داشتیم _  تیم های کوه نوردی دولتی در اعزام های خود به خارج از کشور ، با احساس مسئولیت بیشتری نسبت به نام و پرچم ایران رفتار می کردند . رفتار شایسته و مسئولانه ی نسل دهه ی هفتاد هیمالیانوردان ایرانی ( حسن نجاریان ، محمد اوراز ، رضا زارعی ، جلال چشم قصابانی و ... ) را می توان به روشنی در متن گزارشات برنامه های اجرا شده ی آن سال ها دید :

« ...دقایقی بعد نفرات ما دست در دست هم در حالی که قطرات اشک بر گونه هایشان جاری است پا بر بام دنیا می گذارند . اشک هایی که دیروز در شکست تیم نبارید امروز در طلیعه پیروزی جاری است . پرچم ایران از کوله پشتی خارج می شود تا بچه ها قطرات اشکی را که یخ زده با آن پاک کنند ... و فریاد زنده باد ایران در فضای کوه می پیچد ... نفرات یک به یک با کمپ اصلی صحبت می کنند و مقداری از خاک پاک ایران را در دل برف های بام دنیا به یادگار دفن کرده و ... کتاب اورست ، کوهی بر فراز ابرها نوشته ی رضا زارعی »

.

و شاید تنها توصیه ی که می توانیم به محمود شعاعی ( رئیس فعلی فدراسیون کوه نوردی ) داشته باشیم این است که : بی تفاوتی و برخوردهای غیرمسئولانه ی نسل فعلی و جوان هیمالیانوردان دولتی ایران نسبت به مسائل اخلاقی و فرهنگی در برنامه های برون مرزی ، موضوعی ست که بایستی به صورتی جدی به آن توجه شود . در برنامه ی گاشربروم ٢ و برای اولین بار در تاریخ  فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و این رویداد کوچک و بی اهمیتی نیست که بخواهید به سادگی چشمان خود را بروی آن ببندید .حافظه ی تاریخی کوه نوردی ایران ، وقایع و اتفاقات دو سال اخیر و در زمان مدیریت شما را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک