کلاغ ها


+ وب نوردی : کوه قاف

« روز 21 جولای 2009 Jorge Egocheaga کوه نورد اسپانیائی در تماس با دوستانش اعلام نمود : روز قبل موفق به صعود قله کی دو گردیده . او گفت:" من روز یکشنبه قله را در ساعت 7.30 دقیقه به وقت محلی صعود کردم و سپس به کمپ سوم بازگشتم" . این صعود دهمین فتح 8000 متری جورج به شمار می آمد . او سال قبل نیز تلاش ناموفقی را بر روی کی 2 صورت داده بود .

اما در روز 18 آگوست سایت اخبار اورست اعلام کرد:
K2 2009: Jorge Egocheaga did not summit K2

یک روز بعد یعنی در 19 آگوست سایت مونت اورست به نقل از جورج اعلام داشت: "من در 12 متری قله کی دو متوقف شدم ! " او در گفتگو با سایت مونت اورست بیان نمود : " من دقیقا در 12 متری قله متوقف شدم زیرا جریان شدید باد تاج قله را فرا گرفته بود و صدای زوزه آن مرا از به خطر انداختن جانم بازداشت ! " . او افزود : " بلافاصله عکس گرفتم ، نقطه توقفم را با جی پی اس علامت زدم و ساعت 7.44 دقیقه به پائین بازگشتم ". جورج در ساعت 9.30 دقیقه بعد از ظهر در کمپ سوم مستقر گردید. وی عنوان می دارد:" من قله را صعود کردم ، 12 متر باقی مانده برای رفتن یا نرفتن چندان قابل اهمیت نبود و تنها عامل هوا موجب شد از آن صرف نظر نمایم ! ".

به رغم آنکه همگان جورج ایگوچیاگا را کوه نوردی فروتن و صادق می دانند و عکسهای قله او نیز توسط هم تیمی هایش تایید گردیده، اما سایت Explorersweb نام او را از لیست فاتحان کی دو خارج نمود!اهمیت این موضوع آنقدر بود که کاربرای سایت
ukclimbing آنرا به نظر خواهی گذاردند:

آیا در صعود جورج اگوچیاگا به کی دو تردیدی وجود دارد؟!
آنها این موضوع را با صعود
آلن هینکس به چوآیو قیاس نمودند . کوه نوردی که به رغم اتمام صعودهایش به 8000 متریها تنها بدلیل آنکه در هوایی خراب راهی قله اصلی چوآیو شده بود، صعودش با اظهارات همنوردانش به چالش نهاده شد و پذیرفته نشد! همچنین نمونه های دیگری نیز در دنیای کوه نوردی به وقوع پیوسته ، نظیر صعود فاستو دی استفانی ایتالیائی که صعود لوتسه وی از سوی کوه نوردان کرده ای مردود اعلام شد و بدلیل قرار داشتن ردپایش تنها تا 25 متری قله نامش در میان فاتحان 14 قله 8000 متری قرار نگرفت!


قله اصلی یا فرعی؟!
بحث صعود به قله اصلی سالهاست که کوه نوردان دنیا را به خود مشغول نموده و البته در این میان صعود به 8000 متریها از حساسیت بالاتری نسبت به سایر قلل برخوردار است . به طوریکه هیچ کوه نوردی را حتی با صعود به قله فرعی یک 8000 متری به عنوان فاتح آن کوه نمی شناسند . اهمیت فتح قله اصلی زمانی بیشتر می شود که بدانیم مثلا قلل فرعی کانچن چونگا و لوتسه جزو دشواترین قلل 8000 متری فرعی دنیا به شمار می آیند و البته صعود به آنها از صعود قله اصلی شان نیز دشواتر است !  به رغم این موضوع
راینولد مسنر می گوید : "یک قله 8000 متری تنها قله اصلی است نه قله ای دیگر"!

و
ارهارد لورتان سومین فاتح 8000 متریها از سوئیس می گوید:" کوه نوردان بایستی به بالاترین نقطه کوه برسند تا قله را فتح کرده باشند ."

همچنین
کریستوف ویلیجکی معتقد است:" اگر شما قصد فتح 14 قله 8000 متری را داشته باشید می باید حتما به قله اصلی این کوه ها صعود نمائید"... »
.
.
از وبلاگ : کوه قاف
.
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک