کلاغ ها


+ رشد کوه ها و گم شدن دریاچه‌ها

 

شدت گرفتن بحران گرمای زمین منجر به نتایج و تاثیرات غیر معمول و شگفت انگیزی می شود که می تواند به بحرانی بر روی زمین و برای ساکنان آن تبدیل شود . نشریه علمی لایو ساینس در گزارشی قابل توجه به تاثیرات گرمای جهانی در زمین پرداخته است . تغییرات جوی زمین نشانه های مخربی به شکل های عجیب از خود نشان می دهد :

بزرگ شدن کوه ها : با وجود اینکه کوه نوردان حرفه ای توجه چندانی به این پدیده ندارند کوه آلپ و دیگر کوهستان ها طی قرن گذشته تا کنون به واسطه برداشته شدن وزن لایه های یخی از سطح کوه ها و سبک شدن آنها ، در حال تجربه رشد هستند به دلیل اینکه سرعت ذوب یخ ها بسیار بالا تخمین زده شده است کوه ها نیز با سرعتی زیاد در حال رشد کردن و بزرگ شدن هستند .

ناپدید شدن دریاچه ها : طی دهه های گذشته در حدود 125 دریاچه قطبی ناپدید شده اند که نشان دهنده تلاش شدید گرمای جهانی در مناطق قطبی است . مطالعه بر روی مکان تقریبی مناطق آبی از دست رفته نشان از احتمال ذوب شدن یخهای لایه های زیرین دریاچه ها دارد که بر این اساس آب به تدریج و با از دست رفتن لایه های زیرین یخی در خاک نفوذ کرده و ناپدید می شود با از بین رفتن این دریاچه ها تمامی اکوسیستم دریاچه زیستگاه خود را از دست خواهند داد.

جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک