کلاغ ها


+ درفک : بام بلند گیلان در سراشیبی سقوط

قله درفک که به بام گیلان معروف است در گذر طولانی حیات خود، سراشیبی سقوط خود را به نظاره نشسته است .  درفک در مرکز مثلثی بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل بر فراز منطقه دیلمان ، عمارلو و خرگام چون دری درخشان ، همه ساله پذیرای طبیعت دوستان و کوه نوردان بسیاری از اقصی نقاط کشور است .
زلزله مهیب 31 خرداد ماه سال 1369 که قسمت هایی از بخش تیغه ای این قله را در هم فرو ریخت و از آن زمان تا کنون هر سال بر شدت فرسایش این قله افزوده شده است به طوری که این فرسایس و سقوط سنگ ها از ارتفاعات به دامنه ها و مراتع پایین دست، مشکلاتی برای دامداران این مناطق به وجود آورده است . این قله، اسراری به درازای تاریخ از زندگی اقوام گیل و دیلم در خود نهفته دارد و رازهای سر به مهر زیادی هنوز در دل غارها و جنگل های انبوه در زیر خاک های آن ناگشوده باقی مانده است. از نظر طبیعی این کوه چون دیواره ای بلند مانع خروج تبخیرات خزر به مرکز ایران شده و در ریزش نزولات جوی در استان گیلان نقش بسیار مهم و حیاتی ایفا می کند. در آخرین مرحله رویش درختی در بخش جنوبی و جنوب شرقی این قله که منطقه عمارلو، رحمت آباد و خورگام واقع است، جنگل های کم نظیر بلوط با تراکم متفاوت و پراکنده خودنمایی می کنند که این جنگل ها از جنگل های درحال انقراض محسوب می شوند. این ارتفاعات سنگلاخی که دارای پوشش مرتعی خاص و منحصر به فردی است بیش از هر بخشی از دیگری از این قله در معرض تهدید و تصرف جمعیت انسانی قرار گرفته است.
در بخش ارتفاعات قله درفک نیز به دلیل چرای دائمی دام امکان رویش مجدد پوشش های گیاهی ضعیف شده و زیر درختان آن هیچ درخت تازه رسته ای دیده نمی شود. دامداران بومی از این درختان به عنوان سایه برای دام ها بخصوص گوسفندان و از برگ شاخه های آن برای غذای دام واز شاخه ها و تنه خشک آنها بطور سنتی به عنوان هیزم استفاده می کنند. بخش شمالی درفک که مشرف به جلگه گیلان است از پوشش جنگلی تشکیل شده است و دیدرس آن تا دریا ادامه دارد، عرض حدود 30کیلومتر این منطقه تا رودخانه سفید رود پوشیده از جنگل های انبوه است که شرکت های جنگلتراشی از دو دهه اخیر به جان این جنگل ها افتاده اند... عکس : اینترنت ( خانه های سنگی درون کاسه ی درفک)

از شمال نیوز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٧ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک