کلاغ ها


+ نمایش مرموز آلپ در قلب قاره سبز

کوهستان آلپ یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت است ، اما ذوب شدن یخ‌های مناطق مرتفع‌تر این منطقه از جهان که به آن بام اروپا نیز گفته می‌شود ، نگرانی‌های زیادی را برای حامیان محیط زیست ایجاد کرده است . آلپ به عنوان بام دیدنی اروپا شناخته شده است و از دهه‌های گذشته، همواره یکی از جاذبه‌های اصلی برای کوه نوردان بوده است. آنها با تخمین دقیق ارتفاعات آلپ برای صعودهای خود برنامه‌ریزی می‌کنند ، اما اکنون پدیده‌ای در این قسمت از جهان در حال رخ دادن است که می‌توان آن را به نوعی شگفت‌انگیز نیز عنوان کرد . پرسش این است : آیا ارتفاع آلپ در حال کم شدن است یا این‌که بام اروپا همچان قد می‌کشد؟ زمین‌شناسان سوئیسی که چندین دهه است با استفاده از فناوری‌های نوین به اندازه‌گیری دقیق ارتفاعات آلپ مشغول هستند، به این نتیجه رسیده‌اند که قله‌های مرتفع کوهستان آلپ، در مقایسه با اراضی پست این منطقه از جهان، هر سال یک میلیمتر مرتفع‌تر می‌شوند. از این رو، آنها برآورد می‌کنند که طی میلیون‌ها سال آینده، قلل مرتفع کوهستان آلپ ، به طرز خیره‌کننده‌ای مرتفع‌تر خواهند شد. اما در حالی که چنین یافته‌ای نشان می‌دهد که آلپ باید بسیار مرتفع‌تر از چیزی که اکنون هست باشد ، پرسش جالب توجهی مطرح می‌شود : چرا آلپ به اندازه هیمالیا مرتفع نیست؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که در خصوص افزایش عمودی ارتفاعات آلپ ، نیروهای به سمت بالا نقش اساسی را ایفا می‌کنند. این فرآیند دقیقا مشابه آن چیزی است که در شکل‌گیری یک کوه عظیم یخی در دریاهای منطقه شمال زمین دیده می‌شود . اگر قسمت بالایی کوه یخی ذوب شود ، سطح کوه یخی به همان میزانی که آب شده است از آب خارج می‌شود و در نتیجه ، این گونه به نظر می‌سد که کوه یخ کاهش یا افزایش ارتفاع نداشته است . بنابراین‌، این وضعیت به ظاهر متناقض با هم که در کوهستان آلپ و قله‌های مرتفع آن دیده می‌شود ، دارای توجیه منطقی می‌شود به طوری‌که همزمان با فرسایش این ارتفاعات بر اثر وزش بادهای شدید ، جریان‌های آبی و حتی ریزش سطوح صخره‌ای، در نقطه‌ای دیگر از همین کوهستان و از ناحیه پوسته رویی زمین بر ارتفاع این ارتفاعات افزوده می‌شود. این پدیده که البته پیش از این و در قالب نظریه‌های علمی مطرح شده است ، برای نخستین بار درباره یک مجموعه کامل کوهستانی نظیر آلپ به اثبات رسیده است .

زمین‌شناسان به این نتیجه مهم دست یافته اند که کوهستان آلپ و قله‌های مرتفع آن همزمان هم در حال مرتفع‌تر شدن و هم در حال فرسایش و کوتاه‌تر شدن هستند و این موضوعی است که در مباحث تکتونیکی به عنوان مقوله‌ای «مرده» در نظر گرفته می‌شود . آلپ برای زمین‌شناسان الگویی مناسب برای بررسی ساختارهای مختلف زمین به شمار می‌آید . در حقیقت دانشمندان به آلپ به عنوان مجموعه‌ای کوچک و ارزشمند از عوارض زمینی نگاه می‌کنند که تجزیه و تحلیل دقیق آنها رازهای بیشتری از زمین و چگونگی شکل‌گیری ارتفاعات آن را فاش می‌کند . افزایش و کاهش همزمان در کوهستان‌های آلپ از جمله این رازها بوده است که اکنون دانشمندان با تکیه بر فناوری‌های نوین بر آن احاطه پیدا کرده‌اند. جام جم آنلاین

..

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٧ آذر ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک