کلاغ ها


+ ثبت جهانی بيستون به عنوان ميراث فرهنگی بشر !

پرونده بيستون صبح روز پنجشنبه ۲۲ تير؛ در اجلاس سي ام كميته ميراث جهاني يونسكو مطرح و ثبت آن به اتفاق آرا تصويب شد.
    محوطه تاريخي بيستون ديروز در حالي در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شد كه نظر ايكوموس نيز درباره بيستون مثبت بود .اجلاس سي ام يونسكو براي بررسي وضعيت آثار ثبت شده در فهرست ميراث جهاني و پرونده هاي آثاري كه براي ثبت در اين فهرست ارائه شده اند، از ۱۷ تيرماه (هشتم جولاي) در شهر ويلنيوس ليتواني آغاز شده است و تا ۲۵ تيرماه (۱۶ جولاي) ادامه خواهد داشت.
    وجود طولاني ترين كتيبه حجاري شده در بيستون و رمزگشايي خط ميخي در جهان با استفاده از اين كتيبه، محوطه تاريخي بيستون را در جهان بي نظير كرده است.
    پرونده ثبت بيستون پيش از طرح در اجلاس سي ام يونسكو مشكلاتي داشت؛ مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي آن كه ترديدي در ثبت اين اثر ارزشمند در فهرست ميراث جهاني باقي نماند به يونسكو تعهد دادند كه كارخانه پتروشيمي واقع در حريم منظري اين مجموعه ساخته نشود و كارخانه اي هم كه در اين محدوده وجود دارد، با گياهان و درختان پوشانده شود؛ تا اين اقدام، حريم منظري بيستون را حفظ كند.
    اكنون بيستون به تمام مردم دنيا تعلق دارد و وظيفه ملت ايران و بخصوص مردم كرمانشاه است كه از اين اثر حفاظت بيشتري كنند؛ تا بيستون حفظ و به آيندگان منتقل شود.
    محدوده بيستون با يك هزار و ۶۵۰ هكتار وسعت و حريم ۳۶ هزار هكتاري، ارزش هاي تاريخي، طبيعي و زيست محيطي متنوعي دارد كه هر كدام به تنهايي در فهرست ميراث جهاني مي توانند ثبت شوند؛ اما آنچه بيستون را در جهان معرفي مي كند، كتيبه بزرگ داريوش است كه به ۵۲۰ سال پيش از ميلاد تعلق دارد.
    آثاري كه در پرونده بيستون براي ثبت در فهرست ميراث جهاني معرفي شده اند، شامل كتيبه بيستون، مجسمه هركول، فرهاد سنگ تراش، بناي ساساني، كاروان سراي ايلخاني، كاروان سراي بيستون، نقش برجسته بلاش، محوطه تاريخي پارتي و سراب بيستون هستند كه به عنوان عرصه تاريخي با مركزيت كتيبه بيستون پيشنهاد شده اند.
    بيست وهشت اثر ثبت شده در محدوده بيستون قرار دارند و كاوش هاي باستان شناسي اين محدوده، سابقه سكونت در دشت بيستون را به ۷۰ هزار سال پيش برده كه در اين دوره، زندگي به صورت متوالي جريان داشته است.
    تاكنون مجموعه هاي تاريخي چغازنبيل (دوراونتاش)، تخت جمشيد (پارسه، پرسپوليس) و ميدان نقش جهان (ميدان امام - ره -) هر سه در تاريخ ۱۹ ارديبهشت ماه ،۱۳۵۸ مجموعه تاريخي تخت سليمان در تاريخ ۱۴ تيرماه ،۱۳۸۲ پاسارگاد و منظر تاريخي و فرهنگي ارگ بم (پس از زلزله) هر دو در تاريخ ۱۶ تيرماه ۱۳۸۳ و گنبد سلطانيه در تاريخ ۲۴ تيرماه ۱۳۸۴ از ايران در فهرست ميراث جهاني ثبت شده اند.
    البته ايران براي سال ۲۰۰۷ ميلادي امكان ثبت اثري تاريخي را در فهرست ميراث جهاني از دست داده است؛ چراكه پرونده آماده شده درباره قره كليسا از نظر كارشناسان يونسكو ناقص تشخيص داده شد و ايران فرصتي براي ثبت اثري تاريخي در سال آينده نخواهد داشت.

روزنامه همشهری

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک