کلاغ ها


+ من اينجا هستم !

008832.jpg

امروزه برخلاف سال هاي گذشته ديگر هيچ كس راه خود را گم نمي كند. دستگاهي كه امروزه گم شدن (اولين و بزرگترين خطر هر مسافرت) را غيرممكن كرده است ابزاري به نام GPS يا سيستم موقعيت ياب جهاني است. اين سيستم كه يافتن موقعيت مكاني فرد را امكان پذير مي سازد، مثل همه فناوري هاي روز ،گستره وسيعي از كاربردها را دربرمي گيرد. اما با كوچك تر و ارزان تر شدن گيرنده هاي GPS استفاده از آن در خودروها نيز فراگير شده است.
هر چند هر كسي مي تواند با خريد يك دستگاه كوچك گيرنده GPS (بدون پرداخت هزينه اضافه براي استفاده از آن) از موقعيت مكاني خود روي زمين مطلع شود، اما براي استفاده از آن در يك خودرو و مطلع شدن از مكان استقرار در يك خيابان خاص يا يافتن مسير صحيح حركت به سمت هدف، لازم است به گونه اي اطلاعات دريافتي از GPS روي نقشه شهري كه در آن مستقر هستيم نمايش داده شود. نصب اين دستگاه ها در خودرو و استفاده از آن، نه تنها به صرفه  جويي در وقت و مصرف سوخت و انرژي كمك مي كند، بلكه با يافتن مسير مناسب، بار ترافيكي خيابان هاي شلوغ شهر را كم مي كند.
به رغم سهولت استفاده از اين سيستم و همچنين مزاياي بسيار آن تاكنون كوشش هاي چنداني براي گسترش و همگاني سازي آن در ايران انجام نشده بود، اما به تازگي يك شركت مهندسي نرم افزار تلاش كرده است تا با تهيه نقشه شهر تهران و طراحي يك سيستم نرم افزاري مناسب، استفاده از GPS را در خودروهاي ايراني عمومي سازد.
عمده فعاليت مبنا توليد يك بسته نرم افزاري است كه هم با استانداردهاي فني GPS منطبق باشد و هم با توجه به شرايط كشور، قابل استفاده باشد. بسته نرم افزاري «ره نما» حاوي نقشه جديد و كاملي از شهر تهران است. كاربر مي تواند با استفاده از اين بسته نرم افزاري و يك دستگاه گيرنده GPS موقعيت مكاني خود را در هر نقطه از سطح شهر تهران به دقت مشخص كند. خدماتي هم كه بسته نرم افزاري ره نما  ارائه مي دهد، شامل سه بخش عمده است.
۱- مسيرنمايي يا نمايش مسير
۲- مسيريابي يا نشاني يابي
۳- جست وجو
بخش مسيرنمايي، مسير حركت را نمايش مي دهد كه توانايي نمايش مسافت طي شده، سرعت و نمايش مسير حركت روي نقشه را دارد. در بخش مسيريابي نيز يك مبدا و يك مقصد معرفي مي شود و نرم افزار با استفاده از هوش مصنوعي تعبيه شده در آن و استفاده از نقشه شهر و در نظر گرفتن عواملي همچون طول مسير، تعداد تقاطع ها در طول مسير، يك طرفه يا دو طرفه بودن مسير حركت، حداكثر سرعت مجاز و مشخصات فيزيكي خيابان (مثلاً آيا خيابان پرتردد است يا كم تردد، باريك است يا عريض يا بزرگراه؟) چندين مسير را پيشنهاد مي كند و شما مي توانيد مسير مناسب را انتخاب كنيد.
در اين سيستم نرم افزاري نقشه شهر و خيابان هاي آن روي صفحه نمايش يا مانيتور مشخص است و يك نماد يا آيكون گرافيكي (مثل نقطه يا بردار رنگي گرافيكي) مسير حركت شما را مشخص مي كند. در عين حال اگر شما هنگام استفاده از اين سيستم، مسير حركت اشتباهي را انتخاب كنيد، يا مسير حركت را گم كنيد، سيستم براساس تنظيم هاي از پيش  تعريف شده يك پيام صوتي يا پيام متني ارائه مي كند و شخص را از حركت در مسير خطا مطلع كرده و در عين حال بهترين مسير را براي تصحيح اين خطا معرفي مي دهد.
چنين نرم افزارهايي زماني ارزشمندند كه مرتب به روز شوند و مرتباً تغييراتي كه در خيابان ها و تاسيسات شهري انجام مي شود، در نقشه ها نيز اعمال  شود. يكي از برنامه   هاي پشتيباني اين شركت اين است كه ضمن هماهنگي با مسئولان شهري به طور مرتب تغيير مسير خيابان ها و بزرگراه ها را در نسخه هاي جديدتر برنامه اعمال كند.
در مرحله اول نرم افزاري براي تهران، مراكز استان ها و شهرهاي بزرگ كشور تهيه مي شود. هم اكنون نقشه شهرهاي تهران، مشهد، اصفهان، كرمانشاه و قم در دست تهيه است و در مراحل بعدي نقشه تمام شهرها و همچنين نقشه راه ها و جاده   هاي كل كشور تهيه مي شود.

 

روزنامه همشهری ۸/۵/۸۵

 


نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ امرداد ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک