کلاغ ها


+ دو کشور ٬ دو خبر ... و يک تفاوت ناچيز !!

ایــران : 

آبگيري سد سيوند حداقل130جايگاه تاريخي و باستاني را نابود مي كند

 پرويز ورجاوند استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار اكونيوز با بيان اين مطلب افزود: تنگه بلاغي يكي از كهن ترين گذر گاه ها ازد هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوران اسلام بوده است كه امروزه نيز مورداستفاده عشايري كه از فرو دست اين تنگه يعني اصفهان به شيرازو فارس حركت مي كنند قرار مي گيرد. وي با بيان اين مطلب كه امروز چهار ايل عمده منطقه در انجام كوچ هاي ساليانه از سردسير به گرمسير به دليل ميانبر بودن از مسير اين تنگه استفاده مي كنند گفت: به همين اعتبار و بر اساس بررسي هايي كه در سال 84 توسط هيات ايراني، آلماني، ايراني لهستاني، ايراني امريكايي و... در تنگه بلاغي صورت گرفته تا به حال حدود 130 جايگاه باستاني شناسايي شده كه از اهميت بالايي نيز برخوردار است. ورجاوند بيان كرد: مجموعه بررسي هاي صورت گرفته حكايت از دوران طولاني هفت هزار سال استقرارهاي طولي و طبقاتي در اين منطقه است كه كمتر مكاني را با اين ويژگيها سراغ داريم لذا مي بايست اين واحد ها مورد كاوش و بررسي دقيق تر علمي قرار گيرد. وي گفت: در برخي از مكانها ما با مسئله صنعت ذوب فلز برخورد مي كنيم كه نشان دهنده پيوند اين منطقه با دوردست ها مثل كرمان و شهداد است و باز حكايت از اهميت تمدن دوران هاي خاص ايران بويژه در بعد توليدات صنعتي و كار فلزي در تنگه بلاغي است. ورجاوند اظهار داشت: در مجموع اهميت تنگه بلاغي در اين پيوستگي دوران هاي بسيار كهن تا پايان دوره ساساني و پس از آن در دوران اسلامي در مسير كوتاه 14 كيلومتري واقع شده كه اگر شناسايي شوند يك موقعيت استثنايي را براي ما بوجود مي آورند. وي افزود: اين موقعيت استثنايي كه براي روشن كردن حركت تمدن ايران در طول چندين هزاره است نظر تمام مراكز باستانشناسي جهان را به خود معطوف خواهد كرد...

از وبلاگ : حمايت از کميته بين اللملی نجات پاسارگاد

..............................................................................

امـريکا :

استرس برای دارکوب ها

يک قاضي فدرال امريکا ، از بيم از بين رفتن مسکن طبيعي دارکوب ها و در نتيجه خطر انقراض آنها، پروژه آبياري 320 ميليون دلاري را متوقف کرد.
دارکوب هاي امريکاي شمالي بسيار کمياب شده اند و آخرين بار اين پرنده در سال 1944 در شمال امريکا مشاهده شد، به اين ترتيب دانشمندان احتمال مي دادند که اين گونه تا سال 2004 منقرض شود، اما بعد يک کاياک ران ادعا کرد که در اين منطقه يک دارکوب ديده است ، ولي دانشمندان نمي توانستند اين مشاهده را تاييد کنند. با اين حال ، قاضي امريکايي گفته است که براساس دعوي گروه هاي زيست محيطي ، مجبور شده که فرض وجود دارکوب در منطقه را بپذيرد.
اين قاضي مي گويد نمايندگان فدرال بدون توجه به گونه هاي در حال انقراض و عدم مطالعه تمامي خطرها و تهديدها براي اين گونه ها، دست به اين اقدام زده اند و با اين کار دارکوب هاي منطقه را به خطر انداخته اند. گروه ها و ادارات زيست محيطي از مهندسان پروژه درخواست کرده اند، دلايل لازم براي اجراي اين پروژه را بياورند و عدم آسيب به اين جانور را نيز تضمين کنند. گروه هاي زيست محيطي مي گويند با اجراي اين پروژه که هدف آن ساختن يک ايستگاه تلمبه زني آب است و آب را از رود سفيد بيرون مي کشد، درختان که خانه و مامن دارکوبها هستند، از بين مي روند و درضمن صداي حاصل از ايستگاه تلمبه زني باعث استرس و وحشت دارکوب ها شده و آنها را پراکنده مي کند... به دستور قاضي ، نمايندگان فدرال بايد آشيانه هاي دارکوب ها را بررسي کرده و بر اين اساس مناطق اطراف ساخت و ساز پروژه را جستجو کنند و تا زماني که دلايل کافي و مناسب نداشته باشند، کار متوقف خواهد بود.

روزنامه جام جم

 

کلاغ ها:

حفظ و نجات يا نابودی ؟ مسئله اين است ! ... پيدا کردن آن يک تفاوت ناچيز ميان ما و امريکايی ها نبايد کار خيلی سختی باشد!!!

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک