کلاغ ها


+ ۲۲مرداد : فستيوال شورانگيز شهاب ها !

بارش شهابي برساووشي 27 تير هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي شود و تعداد شهابهاي آن به تدريج افزايش مي يابد تا در حوالي 22 مرداد به اوج خود مي رسد.

به گزارش ايسنا، اوج بارش شهابي برساووشي حدود 3 بامداد 22 مرداد اتفاق مي افتد. در اين هنگام زير آسمان تاريك مي توان شاهد 40 تا 60 شهاب در ساعت بود. کانون بارش در ساعت 9 شب طلوع مي كند و تا صبح در بالاي افق قرار خواهد داشت اما وجود ماه و نزديكي آن به كانون باعث مي شود كه آسمان محل رصد روشن باشد و بخش زيادي از شهاب‌ها از دست برود. بنابراين بارش شهابي برساووشي امسال ظهور قابل توجهي نخواهد داشت. 
   
  
بنابر اعلام انجمن علمي - پژوهشي نجم شمال پس از 22 مردادماه تعداد شهاب‌ها به تدريج كاهش مي يابد تا اينكه در سوم شهريور با خروج زمين فعاليت آن به پايان مي رسد. بارش شهابي برساووشي يكي از معروفترين بارش هاي شهابي ساليانه است كه در 22-21 مرداد به اوج فعاليت خود مي رسد. شايد به جرات بتوان گفت كه بارش شهابي برساووشي يكي از شورانگيزترين فستيوال‌هاي ساليانه نجومي است كه در شب هاي گرم تابستان منجمان آماتور را گردهم مي آورد. 
   
نخستين گزارش‌هاي رصد اين بارش به بيش از 2000 سال پيش بر مي گردد كه در شرق دور(چين،ژاپن و ...) ثبت شده است.

به گزارش پايگاه ملي داده هاي علوم زمين دنباله دار منشاء بارش برساووشي دنباله دار سويفت-تاتل است كه در سال 1862 توسط لوييس سويفت از نيويورك و هورس تاتل از رصدخانه هاروارد كشف شد. چند سال پس از كشف اين دنباله دار بود كه «شياپارلي» با كمك محاسباتش نشان داد كه دنباله دار سويفت-تاتل منشاء بارش شهابي است. اين اولين بار بود كه ارتباط بارش شهابي و دنباله دار به اثبات مي رسيد. 
      
افزايش فعاليت بارش برساووشي در سالهاي 63-1861 تاييد كننده اين مطلب بود. دوره تناوب دنباله دار سويفت-تاتل حدود 130 سال است و آخرين بار در اوايل ده 1990 به حضيض خود رسيد و در سالهاي 1991 و 1992 سرعت ساعتي سمت الراسي(ZHR) آن به بيش از 200 رسيد اما در سالهاي بعد بارش برساووشي به فعاليت معمول خود ادامه داد تا اينكه همانطور كه انتظار مي رفت در سال گذشته ZHR اين بارش به 200 رسيد. 
    
گفتني است، بارش هاي شهابي در اثر ورود توده اي از ذرات به جو زمين به وجود مي آيند. اين ذرات با سرعت هاي زياد(چند ده كيلومتر در ثانيه) و تقريبا به طور موازي وارد جو مي شوند. در نتيجه از ديد ناظر زميني به نظر مي آيد كه همه شهابها از يك نقطه آسمان خارج مي شوند كه به اين نقطه كانون بارش گفته مي شود. 

از نشريه الکترونيکی جغرافيای ايران

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٠ امرداد ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک