عظیم قیچی ساز : اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

وبلاگ کوه نوشت عکس هائی از صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ٨١٢۵ متری نانگاپاربات را منتشر نموده است  . عکس هائی واضح و روشن که به خوبی می تواند بر صعود قطعی و بدون شبهه ی این کوه نورد خوب کشورمان به نانگاپاربات شهادت دهد . صعودی سالم و بدون هیچ گونه جنجال و هیاهوی تبلیغاتی  . صعودی که  از بزرگ نمائی های کاذب ، از دروغ ،  از لفاظی های پوشالی و از بازی با کلمات در آن خبری نبود . صعودی که می تواند مایه ی مباهات کوه نوردی ایران باشد.

 

نام عظیم قیچی ساز به عنوان اولین کوه نورد ایرانی فاتح نانگاپاربات در تاریخ کوه نوردی کشورمان به ثبت خواهد رسید .

یاشاسین عظیم !    یاشاسین آذربایجان !

.

.

------------

پی نوشت

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند نشان می دهد که این قله دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است  و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . اما تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ( کاظم فریدیان ، سهند عقدائی ، لیلا اسفندیاری و ... )  بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته است  فیلم و یا عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد و گویای صعود قطعی نانگاپاربات باشد ارائه دهد . در عکس های منتشر شده ،  آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا وجود دارد و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان دیده می شود ...

و در مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است .

.