کلاغ ها


+ توریسم کوهستان : سود اقتصادی یا تخریب فزاینده

50 تا 100 میلیون نفر هر سال از کوه‌ها و نواحی کوهستانی جهان بازدید می‌کنند درنتیجه طی ده سال اخیر این سوال فرا روی مسئولان و متخصصان قرار دارد : سود اقتصادی ناشی از توریسم کوهستان ، با ایجاد مخاطرات طبیعی و اجتماعی در منطقه، خنثی نمی‌شود؟

حجم فزاینده توریست ها در مناطق کوهستانی که طبق بررسی های انجام شده ، به 50 و دربرخی نواحی تا صد میلیون نفر درسال می رسد، ادامه بقای جامعه های محلی و گونه های گیاهی و جانوری در نواحی کوهستانی را به شدت در مخاطره قرار داده است . این مخاطرات سبب تردید و نیز ارائه راه حل هایی برای کاهش میزان تخریب های احتمالی شده که عمدتا تحت عنوان مدیریت توریسم کوهستان در کشورهای توسعه یافته نظیر کشورهای واقع در منطقه کوهستانی آلپ نظیر سویس و اتریش سال هاست اجرا می شود.

 در سال های اخیر با توسعه صنعت توریسم و طبیعت گردی ، بسیاری از روستاهای واقع در دامنه کوهستانی جهان از نظر اقتصادی بشدت  به توریست هایی وابسته شده اند که دراوقات مختلف سال، روانه این نواحی می شوند زیرا تامین غذا و راهنمایی و هدایت توریست ها در مسیرها و آشنا کردن آن ها با نواحی مختلف کوهستانی توسط افراد محلی ساکن در این نواحی انجام می شود.
 
طبق آخرین بررسی ها در حدود 13 میلیون نفر در دامنه های آلپ سکونت دارند و سالانه درحدود 100 میلیون نفر از دامنه هاوکوه های آلپ بازدید می کنند. زیرا نواحی کوهستانی هم محلی برای فعالیت های تفریحی و سرگرمی است و هم جنبه علمی و فرهنگی دارد.
 
بسیاری از افراد اسکی و کوه نوردی و برخی دیگر تنها برای عکاسی و ستایش زیبایی ها و استفاده از هوای سالم به این نواحی سفر می کنند.علاوه براین تفاوت های توپوگرافی و مناظر زیبا و مشاهده و یا شرکت در مراسم سنتی و از همه مهم تر تجربه سبک های ساده تر زندگی و بالاخره ورزش و فعالیت های بدنی که همه و همه سبب شده است که توریسم مبتنی بر ورزش طی 30 سال گذشته رشد انفجاری یافته است. اگرچه صنعت گردش گری منافع سرشار اقتصادی برای جوامع محلی دارد اما از نظر عوارض مخرب زیست محیطی هم فشارهایی تهدید آمیز دارد که می تواند زندگی و معیشت همان مردم محلی ساکن درمنطقه را بشدت تحت تاثیر قرار دهد.
 
درواقع با افزایش تعداد توریست هایی که از کوهستان ها بازدید می کنند خواه برای کوه نوردی و پیاده روی های ساده باشد و خواه برای اسکی ویا صخره نوردی و انواع فعالیت های جانبی نظیر گردش در روستاها درهرحال این حضور گاه بگاه آثار منفی دائمی بر محیط زیست کوهستان ها دارد که به مرور بزرگتر و شدیدتر می شود. درواقع منافع توریسم اگرچه از نظر ایجاد اشتغال و حمایت از صنایع محلی و ارتقای استانداردهای زندگی در نواحی کوهستانی است اما مشکلاتی چون افزایش بهای زمین مسکونی و کشاورزی ، افزایش بهای مواد غذایی، آلودگی ناشی از رفت وآمد مدام اتومبیل ها و وسایل نقلیه توریست ها، همچنین خطر فزاینده فرسایش در کوهستان ها، ایجاد و انباشت انواع زباله ها، سرازیر شدن سیل جمعیت خارج از توان طبیعی به منطقه، شکستن و قطع درختان و نیز خطر آتشسوزی که اغلب برای تهیه آتش برای غذا رخ می دهد و بالاخره تضعیف هویت ها و فرهنگ های محلی از طریق ارتباط و حضور نامتعادل توریست ها در کوهستان ها .
.
.
خبرگزاری میراث فرهنگی _  میترا اسدنیا
.
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک