کلاغ ها


+ یادداشت های روزانه ...

_ از صبح خیلی زود بخاطر درد لثه ها بیدار بودم . از آن نوع درد هائی که می تواند اندیشه آدمی را فلج کند . از فکر کردن به نسبت  درد و اندیشه خنده ام می گیرد . جسم انسان چقدر ظریف و شکننده و آسیب پذیر است . مثل روح ؟! ... شاید !

.

_ ترانه ای از " فرامرز اصلانی" می تواند آغاز خوبی برای یک روز روشن و گرم تابستانی باشد :   "  آه اگر روزی صدای تو ... گوشه ی آواز من باشد ... قلعه ی سنگین تنهائی ... آه اگر دیروز برگردد ... لحظه ای امروز من باشد ... قلعه ی سنگین تنهائی ... "  همراه با آفتابی که خود را آرام آرام بالا می کشد ، اصلانی هم می خواند . با صدائی گرم و مردانه ... و بعد کمی هم " اریک سرا  "  . موسیقی فیلم ژان دارک  . اینجا هم " سرا  " راوی وجه تراژیک حماسه است . راوی سرنوشت تراژیک همه ی آرمان گرایان تنهای تاریخ . روایتی زیبا و عمیق . دوست داشتنی !

دانلود فرامرز اصلانی   اینجا

دانلود اریک سرا   اینجا

.

_خواندن دوباره ی کتاب پل ریکور "زندگی در دنیای متن" غنیمتی ست !    بابک احمدی _ در مقدمه ی کتاب _ ستایش خود را نسبت به دست آوردهای هرمنوتیک مدرن و به گونه ای خاص هرمنوتیک ریکور چنین بیان می کند : "  هرمنوتیک ریکور ، به حاکمیت ایقان فلسفی پایان می دهد و افق تازه ای پیش روی خواننده می گشاید . محدوده ی تنگ اطمینان به آخر می رسد و شک و تردید شکل می گیرد . شیوه ای از اندیشیدن و دیدن جهان آغاز می شود که حقیقت را در سلطه و اختیار " من " نمی داند ، بل برای درک ، و حتی توضیح دیگری از آن ، هم چون لحظه ای از حقیقت ، اعتبار و احترام قائل می شود و می پذیرد که موجودی متمایز با خواست ها ، باورها ، انتظارها و کنش هایی متفاوت ، به اندازه ی  من بیانگر حقیقت است . برای انسان مدرن در کل و به ویژه برای ما ، ضروری بل حیاتی است شنیدن آوای کسانی که از این واقعیت حرف می زنند که واقعیت در اختیار من و ایدئولوژی من  نیست . کسانی که رواداری و آزادی فکر و بیان را پیش می کشند ، یعنی بحث از آزادی کسی دیگر را که چون ما نمی اندیشد و اندیشه ای را چنان که ما می پسندیم و درست می دانیم بر زبان نمی آورد ... " 

.

_ فردا چهارشنبه است و نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان .  گزارش پیمایش دره ی تنگ زندان برایم جذابیت دارد و می خواهم حتما حضور داشته باشم . امیدوارم از یاد نبرم . این "پیری و فراموشی" را خدا نصیب هیچ بنده ای نکند .  باید نفرین یکی از خواننده گان وبلاگ کلاغ ها باشد ...

. 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک