کلاغ ها


+ یادداشت های روزانه ...

_ شهریور اولین روز خود را با خنکای لذت بخشی در هوای صبح آغاز می کند . و با آسمانی نیمه ابری در بقیه ی روز  . و با نسیمی که از دور دست ها می آید و  بوی پائیز را بر تن خسته و گرما زده ی شهر بزرگ می کشد ... در گذر آرام و بی شتاب این نسیم ، برگ هائی لرزیدند . برگ هائی هم لبخند زدند . پیام روشن بود :  آماده شوید !  هجرت نزدیک است !  اینک هبوط !

.

_  به علت همان گرفتاری های زندگی روزمره نتوانستم روز پنج شنبه یادداشتی را به مناسبت سالروز کودتای سیاه ٢٨ مرداد ٣٢ برای وبلاگ کلاغ ها آماده کنم . یادداشتی که باید در باره ی درد و رنج و تنهائی عظیم پیرمرد در سال های تبعید نوشته می شد . نمی توانم خودم را برای چنین غفلت هائی ببخشم . اما امروز  _ و بی آنکه علت آن را بدانم _ به همراه و یار وفادار مصدق فکر می کردم . به دکتر فاطمی . مردی که در سحرگاه 19 آبان و در حالی که در تب می‌سوخت : ....  خواست بلند شود ، اما افتاد ؛ سربازان زیر بازویش را گرفتند و او را تا کنار جوخه اعدام بردند ... او با تنی بیمار و چشمانی باز در برابر سربازان ایستاد ... آخرین سخنان او این بود : بسم اله الرحمن الرحیم . پاینده باد ایران ! 

.

_ یکی از مهم ترین دست آوردهای رومن یاکوبسن ( زبان شناس و ادیب روسی )  بی شک ، پژوهش های او در باره ی زبان شعر است . او می گوید : شعر قاعده های قالبی را می شکند . زبان را ویران می کند . عادت ما را در نگرش به جهان ، هستی ، خویشتن و از این رهگذر خود ما را ، عوض می کند . شعر سازنده ی نظام دلالت های چند معنایی است . گذر از یک معنا به معناهای بی شمار . خواندن شعر از دریچه ی نگاه یاکوبسن ، زیبائی آن را دو چندان می کند : " چشمانت را باز کن ، می دانم ، دنیای رو به رو زیبا نیست ... تکرار خواهد شد ، تصویر زشت پرده ها و نقاب ها در تاریکی ... تکرار خواهد شد ، داستانی که پایانش ، آغاز داستانی ، با همان پایان است ... دنیای رو به رو زیبا نیست ، چشمانت را باز کن ، تا لحظه ای زیبا کنی ، دنیای مرا ... شهاب مقربین "

_ پایان اولین روز شهریور می تواند با قطعه ای موسیقی وصف ناپذیر همراه باشد . دعوتی برای  پرواز بلند و سبکبار روح و بشارتی برای "  توان دگر باره نو شدن "  .   با کنسرتو پیانوی شماره ٢ راخمانینف

.Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2 in C minor, Op. 18

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک