کلاغ ها


+ یادداشت های روزانه ...

فردا 31 آگوست و روز جهانی وبلاگ است . آغاز این نام گذاری از سال 2005 بود و علت آن را نیز چنین توضیح داده اند :  آگوست ماه هشتم تقویم میلادی است و اگر 31 آگوست را بصورت عددی بنویسیم بصورت 3108 خواهد شد. که شباهت خاصی به کلمه BlOg دارد. ازین رو تعدادی از وبلاگ نویسان آن را روز جهانی وبلاگ نامیدند .

.

_ به نظر می رسد باید واقعیت و فلسفه ی وجودی چنین  نام گذاری ها و مناسبت هائی را در جریان زندگی روزمره _ و به مثابه ی امری نمادین _ بپذیریم و با آئین ها و بازی های خاص آن کنار بیائیم . در سرزمین ما ، درک جدی گرفتن و توجه به چنین بازی هائی چندان دشوار نیست :  روز زن ، روز خبرنگار ، روز طبیعت ، روز دماوند و ... هر چه باشد چنین بازی هائی به خوبی می تواند در خدمت بزک کردن و لاپوشانی واقعیت های چه بسا دردناک و هولناک آن مقوله عمل کند و ... در پایان روز ، هر دو طرف ماجرا ( مردم و مسئولین ) را با خیالی آسوده و برای خوابی خوش روانه ی خانه هاشان کند !!  

.

_  فردا روز جهانی وبلاگ است و فقط امیدوارم در دیگر نقاط این کره ی خاکی ، این بازی ( روز جهانی ) از جوهر و سرشت دیگری برخوردار باشد و بتوان در ستایش و احترام آن ( وبلاگ ) چیزی نوشت .

.

یونس شکرخواه

_  به شخصه ، در تبیین اهداف و خط مشی وبلاگ کلاغ ها از اندیشه های دکتر یونس شکر خواه بسیار بهره برده ام . آن 4 الی 5 صفحه ی انتهائی در کتاب کوچک خبرنویسی مدرن که : " هر وبلاگ یک فضای اینترنتی است و نویسنده ی آن _ که به بلاگر و یا وبلاگر معروف است _ این فضا را با آمیزه ای از خاطرات ، خبرها و لینک هائی که دوست دارد پر می کند . وبلاگ ها خاطرات هستند و خبرهائی در باره خبرها . به نظر من نویسنده گان وبلاگ ها ، حکم راهنماها را در مناطق کوهستانی اینترنت دارند . درست است که آنها هر روز تجارب شخصی و یا خاطرات خود را برای دیگران بازگو می کنند اما همین که به لینک دهی رو می آورند ، تبدیل به راهنما می شوند و به قول کوه نوردها تبدیل به شرپا می شوند .این بلاگرها اعلام موضع هم می کنند . گاه و بی گاه نظرات خود را در مورد مهم ترین رویدادها بیان می کنند . پس از این جنبه هم می توان آنها را ابزارهای چک کردن واقعیت قلمداد کرد . بلاگرها در واقع دیدگاه های آلترناتیو و متقابل هستند در برابر دیدگاه های رسانه های حاکم ... وبلاگ ها فضایی را که رسانه های حاکم می خواهند مخاطبان را در آن محصور سازند تغییر می دهند ... و در واقع نوک تقابل وبلاگ ها و رسانه های چاپی در گستره یا فضای حاکم یا بافت حاکم است ... این بافت حاکم عملا یک گفتمان نوشتاری است . گفتمانی که رسانه های حاکم آن را حفظ می کنند و با ادبیاتی که به کار می گیرند عملا هر وضع موجودی را مطلوب جلوه داده و باعث می شوند تا روایت رسمی هر رویداد و تحول بر اندیشه مخاطب غلبه کند . نقطه ی ستیز وبلاگ ها و رسانه های چاپی در همین گفتمان نوشتاری قرار دارد ... نکته ی دیگر ، مجهول نویسی و معلوم نویسی است . مجهول نویسی برای گفتمان چاپی یک نقطه قدرت و نشانه ی حرفه ای بودن است نمونه : محافل آگاه بر این باورند که ... اما مجهول نویسی در وبلاگ ها اصلا وجود ندارد و اساسا یکی از سرگرمی های وبلاگ های پرقدرت مچ گرفتن از مجهول نویسی های نشریات بزرگ است . محور گفتمان وبلاگ ، روحیه صراحت و معلوم بودن است "

.

_ ضمن عذرخواهی از طولانی شدن متن ، روز جهانی وبلاگ را به تمامی دوستان وبلاگ نویس در عرصه ی کوه و کوه نوردی تبریک می گویم و این پست را تقدیم می کنم به علیرضا فرسنگی . دوست نادیده ای که به تازه گی با وبلاگ صعود به قله های دانایی خود را در آغاز این راه قرار داده است !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک