کلاغ ها


+ انجمن کوه نوردان : و ناگهان سفر به امریکا ، در نهایت پنهان کاری !!

نمایندگان کوه نوردی ایران در پروژه ی " مبادله کوه نورد " با امریکا !!

.

.در حالی که نزدیک به دو هفته از اعزام تیم انجمن کوه نوردان به کشور امریکا می گذرد هنوز در سایت اینترنتی و رسمی این تشکل ، کوچک ترین خبر و اشاره ای به این موضوع وجود ندارد . چرا  ؟ دلیل این پنهان کاری بزرگ چیست ؟ 

دریافت اخبار و اطلاعاتی در باره ی این سفر و تیم اعزامی ، فعلا فقط از طریق وبلاگ های شخصی عباس ثابتیان  و  حسن نجاریان  _ که بسیار سریع و آنلاین (!) به انتشار خاطرات خود پرداخته اند _ مقدور است . عباس ثابتیان در وبلاگ شخصی خود موضوع را چنین توضیح داده است :

" از سال ١٣٨٧ ... پروژه مبادله‌ی کوه‌نورد بین دو سازمان ... آلپاین کلاب ایران (انجمن) و آلپاین کلاب آمریکا ... مورد توافق قرار گرفت و زمان اجرای آن در مرحله‌ی اول یعنی سفر ایرانیان به آمریکا، به ماه ژو‌ن ۲۰۱۰ موکول شد ... انجمن موضوع گزینش کوه‌نوردان برای این رویداد را به شرکت در جشن‌واره‌ی گشایش مسیر در سنگسر (پاییز ۱۳۸۸) موکول کرد... در پی رویداد سنگسر سل تعدادی از کوه‌نوردان و سنگ‌نوردان انتخاب شدند که فروردین ۱۳۸۹ برای گرفتن ویزای آمریکا به امارات متحده‌ عربی رفتند و متأسفانه ۷ نفر از ۱۰ نفر موفق به گرفتن ویزا نشدند و برنامه هم به همین دلیل حدود ۳ ماه به عقب افتاد...در دور دوم تعداد بیشتری موفق به گرفتن ویزا شدند و در تهایت تیم ۹ نفره‌ی انجمن شامل افراد زیر در ۳۱ آگوست از راه دوبی و با شرکت هوایی امارات عازم سان فرانسیسکو شد ... "  

ظاهرا یکی از قطعات این پازل ، گزینش بوده است . اما این که با چه معیارها و ضوابطی انتخاب ها انجام شده و اساسا توسط چه هیئتی و ... قرار نیست اطلاعاتی داده شود !!  و پرسشی ساده : چرا توسط انجمن کوه نوردان برای این موضوع ( اعزام تیم به امریکا ) هیچ گاه فراخوان همگانی برای آگاهی و اطلاع تمامی اعضای تشکیلاتی و هم چنین افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران منتشر نشده است ؟ دلیل این همه پنهان کاری چه بوده است ؟ نمی خواهیم پیش داوری و یا قضاوتی زود هنگام داشته باشیم اما آیا سفر به امریکا ، آن یگانه فرصت ممتاز و نادری بوده است که هیئت مدیره ترجیح داده در حیطه ی خود و حلقه ی یاران و دوستان پیرامون (!!) پروژه را بدون انتشار حتی یک خط خبر و اشاره به سرانجام برساند ؟ چرا که فقط در چنین مواقعی :  اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی نامحرم تلقی می شوند !!

.انجمن کوه نوردان ، رفتار سالم و مسئولانه ای در کوه نوردی ایران ندارد و برای یکی از بارزترین مثال های این ادعا می توان به آخرین مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مدیره ( همین هیئت مدیره فعلی ) اشاره کرد : آن جا که رئیس مجمع با لحنی قاطع و رسا (!) اعلام می کند که برای عضویت هیئت مدیره فقط کسانی می توانند کاندید شوند که از عضویت تشکیلاتی آنان یک سالی گذشته باشد و بعد ذبیح اله حمیدی نامی کاندید می شود و از سر اتقاق انتخاب هم می شود که از عضویت او چند روزی بیش نگذشته بود و ... عباس محمدی که بعدها در اظهار نظری شخصی می گوید : این استثنائی بود که ما در هیئت مدیره برای ایشان در نظر گرفته بودیم !! ... و براستی چه طنز تلخ و حکایت تاسف باری دارد این کوه نوردی در کشور ما !

.

هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان وظیفه دارد به اعضای تشکیلاتی خود و هم چنین افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان توضیح دهد که : دلیل عدم انتشار فراخوان همگانی برای این موضوع چه بوده است ؟ این افراد چگونه و با چه معیارها و ضوابطی انتخاب شده اند ؟ مگر نام این تشکیلات انجمن کوه نوردان ایران نیست ، پس چگونه است که در یک تیم ٩ نفره ، سه عضو از باشگاه دماوند حضور دارند ؟ آیا بهنام ناصحی واقعا عضو تشکیلاتی انجمن کوه نوردان است ؟ و هم چنین ارائه ی گزارش دقیق ، شفاف و صادقانه ی مالی از هزینه های سفر ! ... چه مقدار توسط خود شرکت کننده گان بوده است و چه مقدار توسط انجمن و پول اعضا ؟ وقتی حتی یک ریال از بودجه و صندوق خود انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا هزینه شده باشد باید گزارشی روشن و شفاف و صادقانه ارائه شود . وقتی حتی یک ریال از بودجه و صندوق خود انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا هزینه شده باشد، آن وقت دیگر این حق طبیعی اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی ست که انتظار داشته باشند برای گزینش و انتخاب اعضای تیم بر مبنای عدالت و بدون تبعیض و استثنا و پارتی بازی و ... از طرف هیئت مدیره توضیح داده شود . پاسخ گوئی وظیفه ی هیئت مدیره است ! 

.

آقای نادر ضرابیان سرپرست گروه کوه نوردی لواسان و عضو انجمن کوه نوردان نیز انتقاد و اعتراض خود را در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ آرام کوه چنین بیان کرده است : " در مورد انتخاب نفرات شرکت کننده در سفر آمریکا ابتدا قرار بر این بود که این نفرات از بین گروه های فعال انجمن انتخاب شوند که بعد این رویه تغییرکرد . پرسشی از شما داریم : چگونه است که اعضای محترم هیات مدیره پای ثابت تمام سفرهای خارجی هستند و وقت کافی هم دارند ولی وقتی برای بهترشدن روند حرکت انجمن به شما راه کار ارایه می دهیم می فرمایید که کار ما داوطلبانه است و بیشتر از این توان و وقت نداریم ؟!  "

 

عباس محمدی ، عباس ثابتیان و فرنوش رئیسی اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر فرانسه ( زمستان ١٣٨٨ )

.

.

عباس محمدی و عباس ثابتیان اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر امریکا ( تابستان ٨٩ )

.

************************************

پی نوشت :

_ با توجه به اولین عکس این پست و فیزیک بعضی از نفرات ، پیشنهادی هم برای هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان داریم : موضوع سفر " پروژه ی مبادله ی کوه نورد " بود . بد نیست برای حفظ آبروی کوه نوردی ایران در مبادله های بعدی و در کنار آن ملاک و معیار و ضوابط دقیقی که  _ لابد _ دارید به میزان و اندازه ی چربی دور شکم افراد مورد مبادله هم توجه کنید !! ... این پیشنهاد فقط یک شوخی بود کسی به دل نگیرد ...

_ دو عکس مربوط به سفر امریکا از وبلاگ حسن نجاریان گرفته شده است .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک