کلاغ ها


+ دو کتاب جنجال برانگیز پیرامون فرآیند گرمایش کرۀ زمین

چاپ دو کتاب جنجال برانگیز در هفته های اخیر پیرامون تغییرات اقلیمی و وخامت  تعادل زیست محیطی کرۀ زمین توسط دو کارشناس و پژوهشگر صاحب نام این رشته ، هیاهوی بسیاری در محافل علمی _ تخصصی و خصوصأ نزد فعالان و سازمان های دست اندر کار محیط زیست به پا کرده است .

از یک سو کتاب "بیورن لومبورگ" دانمارکی که چندین سال جزو مخالفین و معترضین به سبز ها و فعالان افراطی حفاظت از محیط زیست بود و اعتقاد داشت که این افراد با ترویج عقاید غلط سعی دارند اوضاع را وخیم تر از آنچه در واقعیت است نشان دهند و افکار عمومی را بترسانند تا فعالیت ها و افکار و اعتقادات خود را پیش ببرند .

حال پژوهشگر دانمارکی در کتاب خود نه تنها به حملات خود نسبت به فعالان محیط زیست پایان داده است، بلکه خود با کمک گروهی پژوهشگر راه حل هایی را برای حفاظت از محیط زیست و خصوصأ پیشگیری از وخامت تغییر و تحولات شدید آب و هوایی به جهانیان پیشنهاد میکند. بیورن لومبورگ معتقد است که اکنون تغییرات اقلیمی انکار ناپذیر است و حاصل فعالیت های مختلف انسان بروی کرۀ زمین می باشد، و به احتمال بسیار زیاد دیگر نمی توان از اثرات منفی چنین تغییراتی جلوگیری کرد، خصوصأ در کشور های در حال توسعه . وی در این زمینه متذکر می شود که در کشورهای در حال توسعه دمای هوا به شدت افزایش خواهد یافت ، میزان بارش باران چند برابر خواهد شد و گردبادهای بسیاری نیز از این کشورها عبور خواهند کرد و در نتیجه به کشاورزی آنها صدمات بسیاری وارد خواهد شد .  پژوهشگر دانمارکی در این زمینه متذکر می شود که کشور های در حال رشد تا پایان قرن جاری بسیار ثروتمند خواهند شد و به طور مثال کشور بنگلادش که شدیدأ در معرض خطر بالا آمدن آب اقیانوس ها قرار دارد، از کشور هلند ثروتمند تر خواهد بود و می تواند مثل هلند و حتی بهتر از این کشور در برابر آب دریا سد سازی کند. هم چنین وی معتقد است که فرضیۀ به پایان رسیدن منابع و ذخائر انرژی های فسیلی دروغی بیش نیست و هنوز در کرۀ زمین ذخائر دست نخوردۀ نفتی بسیاری باقی ست که خود برای تولید صد ها سال انرژی کرۀ زمین کافی ست .

و اما در کتاب دیگر به قلم"لستر براون" دانشمند آمریکایی هفتاد و شش ساله با عنوان" پلان ب" ، نویسنده تمهیداتی را برای جلوگیری از تغییرت اقلیمی و در واقع به گفتۀ خودش نجات بشریت و کرۀ زمین پیشنهاد کرده است . وی معتقد است که با توسعۀ فنآوری های لازمه برای استفاده از انرژی خورشیدی و همچنین تولید نیروگاه های تولید برق با انرژی وزش باد می توان تمامی یک و نیم میلیارد جمعیتی را که در جهان از برق محروم هستند به شبکه متصل کرد و همچنین در ده سال آینده به اندازۀ توانایی 200 نیروگاه کنونی برق به اصطلاح سبز تولید کرد . و جنجال بر انگیز ترین بخش کتاب لستر براون این است که وی از نتایج تحقیقات و پیش بینی های گروهی پژوهشگر حمایت می کند که بر مبنی آن در صد سال آینده به دلیل فرآیند گرمایش کرۀ زمین و آب شدن یخ های قطب شمال و گروئنلند ، آب دریاها و اقیانوس ها به میزان هفت متر بالا خواهد رفت .  بدین ترتیب به نوشتۀ وی ، بالا رفتن آب اقیانوس ها صد ها میلیون مهاجر و پناه جوی اقلیمی به جای خواهد گذاشت و تعادل نسبی پراکندگی جمعیت کرۀ زمین دگرگون شده ، آیندۀ بشریت زیر سوأل خواهد رفت .

گزارشی از سایت رادیو فرانسه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک