کلاغ ها


+ شب باشکوه کوه نوردی ایران !

جلسه ی گزارش صعود عظیم قیچی ساز به قله ی 8125 متری نانگاپاربات روز سه شنبه 13 مهر 89  در محل سالن قندی شرکت مخابرات ( خیابان شریعتی ) برگزار شد ..

مجری جلسه حسین رضائی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت بود . جوانی  با خرد و متانت در خور تحسین و هم چنین گونه ای از شعور اجتماعی که ... می تواند در آغاز سخنان خود و پیش از هر چیز دیگری ، از شرکت کننده گان در جلسه بابت تاخیر نیم ساعته بوجود آمده عذرخواهی کند !  به شخصه از این که حسین رضائی در جمع وبلاگ نویسان حوزه ی ورزش کوه حضور دارد بسیار خوشحالم ! 

خانواده ی محترم زنده یاد سامان نعمتی نیز در جلسه حضور داشتند. جلسه ای که ابتدای آن به موضوع نمایشگاه عکس جشنواره « صعود به بام ایران در یک نگاه » اختصاص داشت و پس از قرائت بیانیه ی هیئت داوران و سپس معرفی و تقدیر از نفرات برگزیده ، نوبت به عظیم قیچی ساز رسید که برای ارائه ی گزارش خود به پشت تریبون دعوت شود ...

قیچی ساز گزارش خود را با لحنی بسیار آرام آغاز کرد . با کلماتی ساده و با لهجه ی شیرین و دوست داشتنی آذری  . در گزارش عظیم قیچی ساز از اغراق ، از جوسازی ، از قهرمان نمائی های دروغین و از بازی با کلمات خبری نبود . صعود او به نهمین قله ی مرتفع جهان با اقتدار تمام صورت گرفت . در شرایطی که اغلب تیم ها زمانی در حدود 40 روز را برای فتح نانگاپاربات صرف می کنند این کوه نورد توان مند ایرانی توانست فقط طی 14 روز این افتخار بزرگ را به نام کشورش به ثبت برساند  .  اما و با این حال در گزارش او  ، نه کسی شیرزن بود و نه کسی دلاور مرد . نه کوه ها به لرزه افتادند و نه آسمان به زمین آمد و برخلاف عملکرد اعضای آن تیم دیگر ( باشگاه دماوند ) که پیش و بیش از همه گان ، خود به تعریف و تمجید از خود برآمدند !! عظیم قیچی ساز در گزارش خود مفهومی قابل ستایش _ و البته فراموش شده در روزگار فعلی ما _ از احترام به نگاه و قضاوت افکار عمومی را ارائه کرد . 

این کوه نورد آذربایجانی  امسال توانسته بود دو قله ی بالای هشت هزار متری را در یک فصل صعود کند که در جای خود ، حرکتی ارزنده و به یادماندنی در تاریخ کوه نوردی کشورمان به شمار می آید . کیفیت صعود موفقیت آمیز او به قله ی نانگاپاربات می تواند نشان دهنده ی شان و قدرت کوه نوردی ما در این برهه از زمان باشد .

عظیم قیچی ساز روز سه شنبه 13 مهر 89 با ارئه ی گزارش خود ، شب با شکوهی را برای کوه نوردی ایران رقم زد . به او تبریک و خسته نباشید می گوئیم !

.

یاشاسین آذربایجان !  یاشاسین عظیم !

نخستین ایرانی فاتح نانگاپاربات !

.

********************************

.

پی نوشت :

سخنرانی همایون نعمتی ( پدر زنده یاد سامان ) یکی از نکات قابل توجه در جلسه ی گزارش صعود نانگاپاربات بود : " ... و امروز صعود آقای عظیم قیچی ساز به این قله _ که از ایران برای اولین بار بود _ بسیاری از ابهام ها را برای ما روشن کرد ... دست قدرت مند آقای عظیم قیچی ساز بر آخرین نقطه ی نانگاپاربات ، پاسخ گوی بسیاری از سوالات شد  ... اگر تا پیش از این فکر می کردیم نفر ( سامان ) فدای قله شده است امروز دیدیم که حتی قله هم توسط اینان فتح نگردیده ... و عکس هائی که امروز دیدیم بار دیگر یک سوال بسیار قوی را در ذهن همه روشن کرد : چه بر سر سامان آمده است ؟ ... و خدا که در جایی صدای سامان را برای ما در فیلمی که به دست مان رسید آشکار کرد و تمامی دروغ ها را کنار زد ... "

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک