کلاغ ها


+ کانون کوه نوردان تهران در سال های 58 الی 60

بعد از انتشار  پست " شناسنامه ی وبلاگ کلاغ ها " و اشاره به فعالیت تشکیلاتی در کانون کوه نوردان تهران و در فاصله ی سال های 1358 تا 1360 ، در بخش نظرات خواننده گان با پیامی مواجه شدیم که در آن نسبت به موجودیت و فعالیت تشکیلاتی کانون در سال های مورد اشاره ، ابراز تردید شده بود : " کانون کوه نوردان تهران در اواخر سال 1357 به وسیله بهمن شهوندی این اسطوره تخریب دماوند و علم کوه تعطیل شد . تو چطور سال 58 عضو آن بودی ؟  "

هر چند عدم آگاهی و اطلاعات نویسنده ی این پیام کوتاه از تاریخ کوه نوردی ایران کاملا مشخص و محرز و نکته ای که بیان شده بیشتر به طنز شبیه است اما می توان آن را بهانه ای قرار داد و به ذکر توضیحاتی کوتاه پرداخت :

_ بهمن شهوندی یکی از شخصیت های برجسته ، پیش کسوت و قابل احترام در تاریخ کوه نوردی ایران است : " در بهمن سال 1346 جلیل انفرادی ٬ اصغرملک زاده و محمدپور به سرپرستی بهمن شهوندی گروه صعودهای زمستانی را که از سازمان های مختلف کوه نوردی تشکیل شده بود ٬ بنیان نهادند و تا سال 1349 این گروه به فعالیت خود ادامه داد . هیات گروه صعودهای زمستانی که به همت بهمن شهوندی ٬ کانون کوه نوردان تهران و دیگر کوه نوردان توانمند شکل گرفت در راه صعودهای زمستانی گام های مهمی برداشت . می توان گفت با چنین صعودها ٬ تحول بزرگی در ورزش کوه نوردی کشور رخ داد ... کتاب تاریخ کوه نوردی ایران و روزشمار تاریخ کوه نوردی و غارنوردی ایران  " .

_ سکوت او در طی سه دهه ی اخیر بر کسی پوشیده نیست . این سکوت فرصت مناسبی را برای افراد ترسو و فرصت طلب در کوه نوردی ایران فراهم آورده است که با طرح انواع اتهامات بی اساس و توسل به روش های منحط و ناجوانمردانه ، به تخریب چهره ی واقعی کوه نوردی مستقل در ایران بپردازند .

_ به زودی و با انتشار عکس هائی در وبلاگ کلاغ ها ، به آخرین پرده ی نمایش و  به عبارت بهتر  دروغ  و  جنجال  کثیف  ژورنالیستی در باره ی " احداث جاده در دامنه های دماوند توسط بهمن شهوندی " اشاره خواهیم کرد .

بهمن شهوندی در فاصله ی سال های 58 تا 60 در کانون کوه نوردان تهران فعالیتی نداشت . او در اعتراض و مخالفت با تفکر و خط مشی جوانان کوه نورد نسل برآمده از قیام 57 ( آذر حاج محمدی ، مهرداد حقیقت و ... ) که اداره امور کانون را بدست گرفته بودند خود را کنار کشید .

_ بعد از تعطیلی کانون در خرداد 60 که به دلائل گوناگونی از جمله بازپس گیری دفتر توسط باشگاه کیان ، بحران مالی و اختلافات داخلی و ... رخ داد ، بهمن شهوندی بازسازی و احیای مجدد تشکیلات کانون کوه نوردان تهران را در دستور کار خود قرار داد .

 

_ این روزها اگر گذارتان  به میدان فردوسی تهران افتاد  ، تابلوی بسیار بزرگ کانون کوه نوردان تهران را  در ضلع شمال شرق میدان حتما ببینید !

_ احترام به این شخصیت ارزنده ی کوه نوردی ایران را فراموش نکنیم !

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک