کلاغ ها


+ با راهیان نوشاخ در شب به یاد ماندنی امجدیه ...

روز یکشنبه 16 آبان 89 جلسه ی ارائه گزارش های صعود به قله ی 7492 متری نوشاخ ( افغانستان ) و جشنواره ی بین المللی دیواره نوردی بیستون ( کرمانشاه ) در محل سالن اجتماعات مجموعه ورزشی امجدیه برگزار شد . استقبال خوب علاقه مندان به ورزش کوه و حضور پیش کسوتان و شخصیت های قابل احترام این ورزش مانند محمدباقر عیوضی و ابوالفضل عظیمی و ... می توانست نشان دهنده ی اهمیت این دو رویداد ماه های اخیر ، برای کوه نوردی ایران باشد . 

 

همان طور که انتظار می رفت ، مجری جلسه حسین رضائی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت بود و  همان طور که انتظار می رفت کار خود را خوب و بدون نقص به انجام رساند . رضائی مودب ، متین ، خوش صحبت و مسلط است و به نظر می رسد لزومی ندارد تا وقتی زنده است بخواهیم به گزینه ی دیگری برای جانشینی او فکر کنیم !! 

 

 و امین معین از کوه نوردان خوب استان همدان و نویسنده ی وبلاگ GARIN MOUNT که به عنوان مسئول فنی تیم اعزامی به نوشاخ ، گزارش این برنامه را ارائه داد . او  بعد از مقدمه ی کوتاهی که توسط حسین اصغری (سرپرست برنامه) بیان شد  " ... این صعود کاملا شخصی و بدون حمایت از جائی صورت گرفت . برنامه ای بود که طی 25 روز از مشهد به مشهد و 17 روز از بیس کمپ به بیس کمپ اجرا شد ... "  پشت تریبون قرار گرفت و سخنان خود را با توضیح مختصات جغرافیائی و مشخصات عمومی کوه نوشاخ و هم چنین اولین تلاش ها و صعودهای انجام شده ، آغاز کرد .

در گزارشی که امین معین همراه با فیلم و عکس ارائه داد ، تمام خصوصیات یک گزارش خوب و کامل کوه نوردی دیده می شد : انعکاس همه ی حقایق برنامه ، ارائه ی اطلاعات لازم و کافی ، نمایش فیلم و عکس هائی جذاب و دیدنی ، حد و اندازه ی مناسب بیان گزارش که نه طولانی و خسته کننده باشد و نه کوتاه و شتاب زده و از همه مهم تر ... سبک واقع گرایانه ی گزارش !  به دور از اغراق و بزرگ نمائی و بازی با کلمات . در گزارش نوشاخ همه چیز در جای خود قرار داشت و همه کس همان طور که بودند نمایش داده شدند . نه کسی شیرزن بود و نه کسی دلاور مرد ، نه کسی سرافراز بود نه کسی تیز پرواز !! در گزارش نوشاخ کوه نوردانی واقعی را دیدیم  . نسل شایسته ای از جوانان کوه نورد که می توانند نوید بخش آینده ای روشن برای کوه نوردی کشورمان باشند . به غلامرضا نودهی ، حمید سنجری ، ایرج طاهری ، محمد رفیعی ، امین معین و حسین اصغری تبریک و خسته نباشید می گوئیم !

.

*************

پی نوشت

_ عکس ها و گزارش بخش دوم برنامه را که به جشنواره بین المللی دیواره نوردی در بیستون اختصاص داشت در وبلاگ کوه نوشت ببینید:

http://koohnevesht.blogfa.com

.

_ امین معین در گزارش خود و در توضیحات مرحله ی نهائی صعود یعنی خط الراس منتهی به قله ، به دفعات از کلمه ی " فلات " آن هم با تلفظ : کسر اول (felat )در بیان زمین های کم و بیش گسترده و مسطح روی خط الراس استفاده کرد که به نظرم در هر دو مورد اشتباه است . یعنی هم تلفظ صحیح آن به فتح اول (falat) است و هم کاربرد آن برای زمین های مرتفع کوهستانی غلط است . فلات ( به فتح اول ) در عربی به معنای " بیابان بی آب و علف " است و طی اشتباهی بزرگ _ و البته اکنون کاملا جا افتاده و پذیرفته شده _ توسط مترجمان به عنوان معادلی برای کلمه ی فرانسوی plateau و شاید به دلیل مشابهت صوتی (فلات و پلات) ابتدا در کتاب های جغرافیا ( در مثال : فرهنگ بزرگ اصطلاحات جفرافیائی _ گیتاشناسی ) و بعد در زبان فارسی رواج داده شد . کلمه ی فرانسوی به معنای " دشت پهناور و نسبتا مسطح و بلندتر از زمین های اطراف "  است و با فلات تفاوت معنایی دارد ( غلط ننویسم _ ابوالحسن نجفی )  .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک