کلاغ ها


+ انجمن کوه نوردان و برگزاری انتخاباتی مخدوش در 30 آبان !

بیش از ده سال از آغاز فعالیت رسمی انجمن کوه نوردان ایران می گذرد و هنوز هیچ کس _ حتی عضو هیئت مدیره ی آن !! _  به درستی نمی داند تعداد اعضای قانونی ( طبق اساسنامه ) این تشکل چند نفر است !! مسئولین و مدیران این تشکل _ در یک بازی کلامی و با مضمون و هدف تبلیغاتی _ اغلب تمایل دارند از اعضای آماری _ صوری انجمن صحبت کنند . یعنی مجموع کسانی که از بدو تاسیس تاکنون ، برای ثبت نام و عضویت اقدام کرده اند که البته و با کمال حیرت و شگفتی ، حتی در این مورد هم تناقضات آشکاری دیده می شود . در مجمع عمومی اخیر  و طی چندین نوبت ، عدد ١۵۴۵ عضو گفته شد و حالا عباس محمدی _ که از نظر حاکمیت طولانی ما را بی اختیار به یاد صادق آقا جانی می اندازد !! _ در وبلاگ دیده بان کوهستان از  ٣٠٠٠ عضو  صحبت می کند !!  کدام یک حقیقت دارد ؟!  کدام را باید باور کنیم ؟! مگر انجمن کوه نوردان ایران پس از ١٠ سال فعالیت تشکیلاتی هنوز فاقد دفاتر و اوراقی برای ثبت رسمی و قانونی رویدادهای داخلی است که باید شاهد چنین تناقضات آشکاری در بیان ساده ترین مسائل آماری آن باشیم ؟

البته تعداد اعضای آماری _ صوری یک تشکل از هیچ ارزش و اعتباری برخوردار نیست و اصراری هم برای دست یابی به حقیقت آن وجود ندارد . نکته ی اصلی و دارای اهمیت عملی _ کاربردی ، تعداد اعضای حال حاضر ، رسمی و قانونی ( طبق اساسنامه ) انجمن است که متاسفانه و تا به امروز هیچ گونه اطلاعاتی در باره ی آن به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی و به اعضای انجمن ارائه نشده است .  

به عبارت دیگر ، در مقطع برگزاری مجامع عمومی ، هیچ گاه اعلام نمی شود و هیچ کس هم به درستی نمی داند که : تعداد اعضای قانونی واجد شرایط شرکت در مجمع عمومی و انتخابات چند نفر است و آن مجمع عمومی قرار است با حضور چند نفر رسمیت یابد !! 

در طول حیات ١٠ ساله ی انجمن کوه نوردان ، ابهام در مورد این مسئله ، ابزار موثری بوده است برای برگزاری مجامع عمومی در همان نوبت اول و با هر تعداد افراد حاضر !! یعنی حاکمیت تفکر : " برگزاری مجمع به هر قیمت ممکن در همان نوبت اول ، حتی اگر در واقعیت و جوهر خود غیر قانونی باشد !! "  .

در آخرین مجمع عمومی انجمن کوه نوردان که در ٣٠ آبان برگزار شد نیز شاهد حضور موثر و بی چون و چرای تفکر گفته شده بودیم !! جلسه مجمع بدون توجه به مسئله ی " رسمیت قانونی "  آغاز شد . هیئت رئیسه مجمع چیزی از " رسمیت قانونی " طبق اساسنامه نمی دانست و به بازرسی که نمی شناخت اجازه صحبت در این مورد را نداد . هیچ حضور و غیابی انجام نشد . هیچ عدد و رقمی در این باره اعلام نشد و ... بهرحال مجمع آغاز به کار کرد !! 

عضو ، طبق اساسنامه ی انجمن ، دارای تعریف مشخص و روشنی می باشد که مهم ترین وجه آن ، پرداخت حق عضویت است . عباس محمدی در مقام رئیس هیئت مدیره ، پیش تر در گزارشی منتشر شده در سایت انجمن ، گفته بود که : " در یک سال گذشته ، بیش از 600 نفر عضو جدید گرفتیم ... " مفهوم این جمله زمانی که از زبان عباس محمدی بیان می شود روشن است و قطعا به معنای عضو رسمی و قانونی می باشد . حال این عدد ۶٠٠ عضو جدید را شما بگذارید در کنار تعداد اعضای رسمی و قانونی انجمن در ٩ سال گذشته _ که می دانیم هیچ کس نمی داند چند نفر است !! _  و سعی کنید به برآورد و تخمینی ذهنی در باره ی تعداد اعضای رسمی و قانونی این تشکل و سپس به عدد قانونی ( نصف به علاوه یک ) برای رسمیت قانونی مجمع عمومی نوبت اول برسید !! 

در مثال : می توانید برای ٩ سال گذشته ی انجمن ، اعدادی مانند ١٠٠ یا ١۵٠ یا ٢٠٠ نفر عضو رسمی و قانونی را فرض بگیرید . حتی در همان فرضیات حداقلی هم برای رسمیت قانونی مجمع نوبت اول انجمن ما باید شاهد حضور بیش از ٣۵٠ نفر ( اصالتا ، وکالتا ) می بودیم اما آیا در عمل این گونه بود ؟! 

 

مجموع برگه های جمع آوری شده و شمارش شده  ٢٢۵ عدد

 

زمانی که هیئت رئیسه ، جلسه را آغاز نمود حدود ٩٠ نفر در سالن حضور داشتند و برای وکالت ها نیز عباس محمدی در وبلاگ دیده بان کوهستان به ۶٠ مورد وکالت اشاره کرده است یعنی در مجموع ،  آغاز جلسه با حدود ١۵٠ نفر . وقتی موضوع را یکی از مدیران انجمن در میان گذاشتم پاسخ منحصر بفردی  شنیدم : " خب ما شروع می کنیم ، ملت  هم یواش یواش میان !! ".    میزان احترام و پای بندی به قانون را می بینید ؟!     در زمان آغاز انتخابات و توزیع برگه های رای _ با دو بار شمارش _ حدود ١٣٠ نفر در سالن حضور داشتند که در میان آنها مهمانان و افراد غیر عضو نیز دیده می شد . و انتخابات آغاز شد . حتی اگر همه ی آن حدود ١٣٠ نفر حاضر در جلسه را عضو واجد حق رای در نظر بگیریم با آن ۶٠ مورد وکالت می شود ١٩٠ نفر ...

 بعدازظهر امروز تماسی تلفنی داشتم با آقای نوری که یکی از اعضای هیئت رئیسه مجمع بود و مطلع شده بودم مدارک و برگه های رای نزد او می باشد . به آقای نوری گفتم که قصد نوشتن مطلبی در باره انتخابات اخیر انجمن را دارم و اطلاعاتی در باره مجموع برگه های شمارش شده و تعداد ورقه های وکالت می خواهم . آمار آقای نوری از این قرار بود :

تعداد برگه های وکالت  ٧۴ عدد

مجموع برگه های جمع آوری شده و شمارش شده  ٢٢۵ عدد

آماری که نه برای رسمیت قانونی مجمع عمومی نوبت اول انجمن کفایت می کند و نه با واقعیت های موجود در آن جلسه ( تعداد افراد حاضر ) همخوانی دارد !!

عباس محمدی در وبلاگ خود در پاسخ خواننده ای برای موضوع رسمیت جلسه ، چنین نوشته است : " در مورد رسمیت جلسه، در مجمع توضیح دادم که انجمن نزدیک به سه هزار نفر عضو دارد ، اما ملاک به رسمیت رسیدن جلسه، حضور نصف به علاوه ی یک کسانی است که در یک سال گذشته، حق عضویت پرداخته اند ... بخش پیام ها "  و هم چنان حاضر نیست برای کسی بیان کند که این ملاک ، این کسانی که حق عضویت پرداخت کرده اند ، یعنی چند نفر ؟!  بازی و مانور دادن با این ابهام ، به نظرم همان ابزار موثری ست که حاضر نخواهند بود به آسانی آن را از دست بدهند !!

و حالا ، فقط امیدوارم هیئت مدیره جدید انجمن پاسخی روشن ، منطقی و قانع کننده برای انتخابات مخدوشی که برگزار شد و خود برآمده از آن است ، ارائه دهد .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ آذر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک