کلاغ ها


+ کوهستان درفک : تله کابین ، هتل ، کافی شاپ !!

فرامرز نصیری : منطقه ی لارنه در  درفک . یکی از زیباترین چشم اندازهای کوهستانی ایران . کار احداث جاده از روستای راجعون به لارنه برای احداث تله کابین مدت هاست که به اتمام رسیده است !!

طولانی‌ترین و مخرب‌ترین تله‌کابین ؟!... یکی از منطقه‌های کوهستانی و جنگلی حساس شمال ایران ، منطقه دُرفک در شهرستان رودبار گیلان است . در بازدیدهای اخیری که دوستان کوه نورد ما از منطقه کوه درفک داشته‌اند ، دیده‌اند که جاده‌سازی‌ برای احداث تله‌کابین ، از روستای راجعون به لارنه آغاز شده است . هم چنین تنش‌های محلی به‌علت کمبود آب در منطقه و موضوع برداشت و انتقال آب برای تله‌کابین ، شدت گرفته است . مسئله دیگر اینکه عده‌ای فرصت طلب ، از هم‌اکنون روی قله ، کلبه‌هایی (به‌جز کلبه‌های سنتی قدیمی که مربوط به دامداران است) ساخته‌اند تا لابد پس از احداث تله‌کابین، اراضی را به فروش برسانند .

آن طور که مسئولان منطقه گفته‌اند، طرح‌های جانبی تله‌کابین درفک در گستره‌ای به مساحت بیش از 200 هکتار با ساخت هتل 7‌ستاره (!) ، کافی‌شاپ ، رستوران ، پیست اسکی‌ (که با برف‌های اندک سال‌های اخیر بیشتر به شوخی می‌ماند!) و تأسیسات دیگر اجرا خواهد شد. دست‌اندرکاران طرح گفته‌اند که طول خط بالابر نزدیک به 13‌کیلومتر خواهد بود و این تله‌کابین ، «طولانی‌ترین خط بالابر جهان» خواهد شد. گذشته از آنکه این سودای دست یابی به «ترین‌های جهانی» به هر قیمت چقدر مخرب است ، معنای دیگر این گفته آن است که تا به حال در هیچ جای جهان چنین جنگل‌زدایی و دو‌تکه‌سازی‌ طبیعت اجرا نشده است ! از سوی دیگر ، کار تله‌کابین محدود به این 200هکتار نخواهد شد، چرا که 18هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری تعریف شده و تجربه نشان داده است که ساخت و سازهای جانبی این گونه طرح‌ها ، چه توسط مدیران طرح اصلی و چه توسط دستگاه‌های دولتی و نهادها و چه توسط سودجویان محلی و غیرمحلی، اثراتی به‌مراتب بیش از اثر تخریبی طرح اولیه خواهد داشت .

همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک