کلاغ ها


+ گزارشی از مراسم روز جهانی کوهستان

 

شنبه ٢٠ آذر ٨٩ : مراسم روز جهانی کوهستان در محل باشگاه فرهنگی ورزشی ارامنه آرارات برگزار شد . استقبال از این مراسم مانند سالیان گذشته نبود . علت ؟ لابد پاسخی آماده و مد روز : آلودگی هوا دیگر !! ... نور عمومی سالن هم اصلا مناسب نبود . بخصوص برای تهیه ی انواع گزارش های تصویری . علت ؟ لابد باز هم پاسخی آماده و مد روز : طرح هدف مندی یارانه ها دیگر !!

مجری جلسه مانند سالیان گذشته سورن سپانیان بود . سورن اما مانند سالیان گذشته خیلی خوش اخلاق نبود . می تواند هزار و یک علت داشته باشد ، از آلودگی هوا گرفته تا طرح هدف مندی یارانه ها  !! هنگام آمدن او به پشت تریبون ، بی اختیار کاغذ کوچک پشت شیشه ی بعضی از مغازه ها را به یاد آوردیم : لطفا با لبخند وارد شوید !  

آلبرت کوچائیان ( راست ) پیام فائو را به مناسبت روز جهانی کوهستان قرائت کرد . پیامی که مضمون اصلی آن " ضرورت توجه به حقوق مردمان بومی و مشارکت آنان برای توسعه ی پایدار مناطق کوهستانی " بود و صحبت های عباس محمدی (چپ ) در قالب  " سخن روز " نیز ، گونه ای دیگر و به عبارت بهتر :  ورژن (!) ایرانی همان پیام فائو بود : "  آیا مدیران ارشد کشور به ذخیره ی ارزشمند دانش بومی این مردم که استمرار صدها ساله ی زندگی آنان را با آسیب رسانی اندک به محیط زیست (در مقایسه با شیوه های جدید توسعه) ممکن ساخته بود، توجهی داشته اند ؟ " اما با تفاوتی کوچک که ما آن را اصالت می نامیم . باور به صداقت و اصالت آن چه عباس محمدی می گوید براستی سخت است . کسی که تا دیروز از چرای بی رویه دام به عنوان یکی از مشکلات سنتی و دیرینه ی کوهستان های ایران سخن می گفت و برای احیای پوشش گیاهی ،  راه حل را به شکلی سطحی و نابخردانه " قرق منطقه " معرفی می کرد اکنون یک شبه و در استحاله ای باورنکردنی به یاد " استمرار صدها ساله زندگی " و " آسیب رسانی اندک به محیط زیست " مردمان محلی افتاده است !! برای علت این تناقضات آشکار باید به چه چیزی فکر کنیم ؟  آلودگی هوا ؟!   طرح هدف مندی یارانه ها ؟!  یا فرصت طلبی ؟!

و سپس نوبت به مراسم قدردانی و تجلیل از هنریک مجنونیان رسید . مردی که به گفته ی سورن تلاش های ارزنده ای طی سه دهه در عرصه ی محیط زیست ایران داشته است و محمد درویش نیز در وبلاگ خود او را این گونه معرفی کرده است : " ... بیشتر از بسیاری از بزرگان این حوزه ( محیط زیست ) کوشیده ... تا دانش و تجربیاتش را مکتوب ساخته و به یادگار نهد ..."   در ضمن ، اگر در عکس بالا هنریک مجنونیان را با ژست خاصی می بینید علت را فقط در نور نامناسب سالن جست و جو کنید !!

برای موضوع افراد موثر در " کاهش بلایای طبیعی " و " امداد و نجات کوهستان " از رسول نقوی ( نفر وسط ) نیز قدردانی و تجلیل به عمل آمد و اهدای لوح توسط عباس ثابتیان ( راست ) رئیس جدید هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان صورت گرفت . عباس جدید با چهره ای شاداب و خندان به روی صحنه آمد . علت ؟ ... می گویند هنوز در حال و هوای سفر فراموش نشدنی اش به امریکا سیر می کند !!  

و در انتهای مراسم ... قدردانی و تجلیل از  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی مدیر کل صدا و سیمای مرکز کرمان که توسط کیومرث بابازاده ( راست ) صورت گرفت . 

 توضیحات مربوط به تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی را جواد نظام دوست خدمت حضار بیان فرمودند که عبارت بود از : پخش فیلم های کوه نوردی در شبکه ی ۴ و شبکه استانی کرمان . ایشان یعنی همین جناب جواد نظام دوست که به نظر می رسید گاهی در یافتن کلمات مناسب در مدح و تمجید و ستایش و عرض ارادت و شیفته گی ( عکس بالا ) نسبت به آن یکی جناب یعنی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی دچار مشکل می شدند از اقدام این مدیر کل پرتلاش و مورد اطمینان دولت محمود احمدی نژاد در پخش فیلم های مستند کوه نوردی به عنوان کارهائی خوب و خداپسندانه یاد کردند . خدا خیرشان بدهد ! هم جناب کیومرث بابا زاده هم جناب جواد نظام دوست و هم این جناب حجت الاسلام والمسلمین که این همه دغدغه ی کوه نوردی ایران را دارند !! ... اما خودمانیم ، تاکنون جواد نظام دوست را این گونه ( عکس بالا ) از خود بی خود ندیده بودیم !!

ضمنا از این حاج آقای کرمانی و این مدیر کل ارزشی چندین مصاحبه و مطلب ارزشی در رابطه با تمجید سیاست های دولت محمود احمدی نژاد و ضرورت مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی در اینترنت یافت می شود که خواندن آن را به دوستان عزیز توصیه می کنیم . باشد که درک بهتری از پخش فیلم های کوه نوردی در راستای سیاست های ارزشی صدا و سیما داشته باشند . انشاا...

 خسته نباشید دوستان !   بفرمائید گپ و چای و شیرینی و عکس یادگاری !  راستی از آسمان آلوده ی شهر چه خبر ؟ بادی ، بورانی ... توفانی در راه نیست ؟

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک