کلاغ ها


+ کمدی تاریخ : آموزش در زمستان ممنوع است !!

.

« هگل در جایی می گوید همه وقایع و شخصیت های بزرگ تاریخ جهان از نو به شکلی ظاهر می شوند . وی فراموش کرده اضافه کند : بار اول به صورت تراژدی و بار دوم به صورت کمدی ... کتاب هجدهم برومر لوئی بناپارت »

.

اگر پنجاه و سه سال پیش در مواجهه با مشکلات و کمبودهای جامعه ی کوه نوردی ، پاسخ و حکم و نگاه مدیریتی مسئولان فدراسیون کوه نوردی آن روزگار مبنی بر " ورزش کوه نوردی زمستان ها تعطیل است و فدراسیون هم کاری ندارد ... بولتن سازمان های کوه نوردی و اسکی ١۵/٢/١٣٣٧ " نوعی تراژدی ناگوار برای سرنوشت یک جامعه ی ورزشی تلقی می شد اکنون  تکرار همان پاسخ و حکم و نگاه مدیریتی از سوی دبیر فعلی فدراسیون کوه نوردی ، چه نام دیگری جز کمدی می تواند داشته باشد ؟!

 .

فدراسیون کوه نوردی ایران در آخرین بخش نامه ای که روز شنبه ۴ دی ماه ١٣٨٩ در سایت رسمی این تشکل منتشر شد ،  از " تدابیر جدید ابلاغی سازمان تربیت ‌بدنی درخصوص صدور مجوز و ادامه فعالیت آموزش گاه‌های کوه‌نوردی " خبر داده است که بر اساس آن :

١_ فدراسیون دیگر نقشی در صدور مجوز آموزش گاه کوه نوردی ندارد .

٢_ صدور مجوز فعالیت به سازمان تربیت بدنی محول شده است .

٣_  ادامه فعالیت آن دسته از آموزش گاه‌هایی که مجوز آنها از سوی فدراسیون صادر شده و دارای اعتبار تا سال 1390 و 91 می باشد ، منوط به اخذ تأییدیه از اداره‌کل و یا اخذ مجوز در قالب باشگاه و یا مؤسسه ورزشی خواهد بود . 

بخش نامه ی فدراسیون کوه نوردی بند چهارمی هم دارد که به نظر می رسد اساسا هیچ ربطی به " تدابیر ابلاغی سازمان تربیت بدنی " نداشته و تصمیم مدیریتی (!) دبیر جدید فدراسیون به شمار می آید :

" صرف نظر از موارد فوق‌الذکر به‌علت ورود فصل سرما و احتمال حدوث خسارت جانی ، هرگونه برگزاری دوره آموزشی توسط آموزشگاه‌ها تا تاریخ 15/1/90 ممنوع اعلام می‌گردد "

درک این تصمیم عجیب ، غیرمنطقی و غیر مسئولانه براستی سخت است . یعنی آقایان نمی دانند دقیقا به همان دلایلی که خود ذکر کرده اند یعنی ورود فصل سرما و احتمال وقوع حوادث مرگبار ، باید از ضرورت و توجه جدی تر به مقوله ی " آموزش " سخن گفت ؟ 

به جای فکر کردن ، به جای کار کردن و یافتن راه حل برای مشکلات و کمبودهای موجود ، به جای آستین همت بالا زدن و تعیین پروسه هایی برای سرعت بخشیدن به رفع معضلات اداری _ تشکیلاتی آموزش گاه های کوه نوردی ، به جای ... حکم به تعطیلی و ممنوعیت برگزاری  هر گونه دوره ی آموزشی صادر کردن ، رفتار و عملکرد مسئولان و مدیرانی است که  " پاک کردن صورت مسئله " می تواند پوشش مناسبی برای پنهان نمودن ضعف ها و ناتوانی هایشان باشد . 

حکم به تعطیلی و ممنوعیت برگزاری  هر گونه دوره ی آموزشی صادر کردن _ آن هم در فصل زمستان !! و حتی برای آموزش گاه هایی که هیچ مشکل قانونی هم ندارند، با قید " صرف نظر از ..." در بند۴  _ فقط می تواند از " فقدان تفکر مدیریتی " در فدراسیون کوه نوردی و هادی صابری دبیر جدید آن حکایت کند !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ دی ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک